EIDSCH DAGBLAD [AUTOKERKHOF OP WEGEN NAAR OLYMPISCH STADION Loonoverleg weer gered Kettingbotsingen eisen drie levens Hofauto ramt wagen: de prins ongedeerd R.E.M. is zaterdag strafbaar Vooral de MLF aan de orde Wilson opgetogen 11a gesprek met Johnson <§üd ë)ffe teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 No. 31438 IDirecteur: E. A. E. van Dlshoeck IHoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 feu geweldige ravage heerste er gisteravond op de rijkswegen rond Ainster- [am. Meer dan tweehonderd auto's raakten betrokken bij kettingbotsingen i veroorzaakten enorme verkeersopstoppingen. De hofauto, waarin prins lernhard zat, ramde een politiewagen. De prins bleef ongedeerd, maar twee nede-inzittenden werden gewond. Dc oorzaak van de botsingen- in-de-lopende-band was een •pot gebrek aan verkeersdisci- pline. Regen en daardoor slecht :ht lieten zich niet verenigen net de haast van vele honderden Mtomobilisten, die op weg wa de voetbalwedstrijd NederlandEngeland in het ilympisch Stadion in Amster- Er werd te snel gereden en ien reed te dicht op elkaar. De botsingen hebben drie is geëist. Bij auto's op Rijksweg 4 A is de 26- irige mej. A. van de Spek uit Den l gedood. Op de grens van Haag slipte de 57-jarige heer J. |1, directeur van NV Aviodiepen landelmij. Hij kwam in een sloot verongelukte. Op de Rijksweg [aarlemAmsterdam werd een auto Akeramd door een wagen, die bij een ^phaalmanoeuvre slipte. De bestuur- i de eerste wagen, de 29-jarige Hartman, kapelmeester bij het des Heils, kwam om het leven. OP VIADUCT be- dam, eed met flinke snelheid omstreeks f acht op de Rijksweg Den Haag- ïs ter dam ter hoogte van Nieuw [Vennep. De heer Koedam kon bij oprijden van een viaduct niet [rien, t de Bldere zijde van dit viaduct "keersopstopping was ontstaan door kettingbotsingen. Vóór de hofauto reed een witte politie-Porsche. De chauffeur van de politiewagen rem de op het viaduct sterk af, maar de auto van de Prins kon niet meer tijdig stoppen. De hofauto ramde de poli tiewagen met een hevige klap, week Tervolgens naar links en kwam kra kend tegen de vangrail in de mid denberm tot stilstand. De politie auto schoot enkele meters vooruit door de middenberm naar de andere weghelft, waar toevallig weinig ver keer reed. De Prins en zjjn chauffeur wer den bij de botsing niet gewond. Twee andere inzittenden, de jachtvriend de Prins, de heer J. Teengs Ger ritsen uit Wassenaar en de prinse lijke adjudant, kolonel C. C. Geertse- ma, liepen verwondingen op. Beiden het Wilhelminagasthuis in Amsterdam vervoerd, waarna kolonel Gecrtsema na onderzoek naar huis worden gebracht. De heer Teengs Gerritsen moest nog in het ilekenhuis blijven. Hij is vannacht overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Ook de Prins was op weg naar de voetbalwedstrijd. Hij kwam hier tegen het einde van de eerste speel- helft aan in de auto van de heer A. J. Grootegoed uit Bloemendaal. Deze passeerde het viaduct kort na de bot sing en bood de Prins een lift aan. Hofauto en politiewagen zijn zwaar Keuze uit 5000 pantalons in elke maat - model of prijs SPECIALIST HAARLEMMERSTRAAT 195—197 WEER BERICHT RUSTIG WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: plaatselijk bewol king en geen regen van betekenis meer. Hier en daar vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen en west. Koudere nacht, over- dezelfde temperaturen als van- g of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 11 DECEMBER Zon op: 8.38 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 13.22 uur; onder: 23.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.50 en 20.16 uur; laagwater te 3.16 en 15.39 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's RAVAGE De ravage op de Rijkswegen be gon omstreeks half zes. Toen deed zich de eerste grote kettingbotsing voor bij het viaduct over de Benne- broekerweg in de Haarlemmermeer. Meer dan dertig gedeukte auto's trof men aan tussen het aquaduct bij Oudewetering op de Rijksweg Rot terdam—Amsterdam en Badhoeve- dorp en bij Roelofarendsveen. En tussen de 50 en 70 botsingen op de nieuwe Rijksweg UtrechtAmster dam. Ook het verkeer uit het Gooi kwam niet zonder brokken in de hoofdstad. Een kettingbotsing tussen de ver- keerpleinen Leidschendam en Ypen- burg deed de hier passerende staats secretaris Van Laar, die ook op weg was naar de voetbalwedstrijd, beslui ten maar naar huis terug te keren. De Rijkspolitie geassisteerd door de gemeentepolitie, was gisteravond met tachtig agenten in de weer om te trachten enige orde te scheppen in dc chaos. Snelle Porsches reden naar de verkeersknopen om deze te ontwarren en tientallen kraanwagens waren vannacht en vanmorgen nog bezig met het verwijderen van auto wrakken. (Van onze parlementaire redactie) Het loonoverleg is gered. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft gisteren ook de vak centrales weten te vinden voor zijn compromis, nadat eerder reeds de werkgevers in principe met zijn nieuwe voorstellen ak koord waren gegaan. Vandaag zijn de industriële werkgevers, de Middenstand en de Landbouw officieel akkoord gegaan. De verwachting bestaat, dat minister Veldkamp mogelijk nog vandaag zijn beslissing over de toelaatbare loonontwikkelingen zal bekend maken. De Ionen zullen op jaarbasis kun nen stjjgen met 4,6 procent (op contractbasis met vijf procent). Het minimale loon wordt con form de wensen van de vakcen trales opgetrokken tot f 110 per week. i De kinderbijslag wordt verhoogd met 15 cent per dag voor het vierde en vijfde kind en met 25 cent per dag voor de volgende kinderen. Differentiatie Over de door de vakcentrales ge wenste verruiming van de onderne- mingswijze differentiatie is van de baan, terwijl over de verlangde ver hoging van de vakantietoeslag met 1 procent nog nader moet worden onderhandeld. De werkgevers gaan daar mee ak koord voorzover deze maatregel een eenmalig karakter houdt en zijn be reid daarover later in het jaar te onderhandelen indien de regering de economische ontwikkeling gunstig acht. Voorts is minister Veldkamp zijn weigering de vrou wenionen verder op te trekken. Het was gisteravond nog niet dui delijk in welke vorm de vijf procent van minister Veldkamp zal worden verstrekt, al staat het vast, dat ten minste IVz procent gegeven zal wor den in de vorm van een verplichte loonronde, ter compensatie van een deel van de gestegen A.O.W.-premie. Ontstemd In kringen van de werkgevers bleek men gisteren nogal ontstemd over de gang van zaken. Men verweet minis ter Veldkamp voor de vakbeweging door de knieën te zijn gegaan, hoe wel hij de vorige week vrijdag de 4,7 procent duidelijk als een kabinetsbe slissing in de Stichting van de Ar beid presenteerde. Gezien de economische situatie, hebben de werkgevers zich toen aan dat besluit geconformeerd. Nu de be windsman op de regeringsbeslissing is teruggekomen, zit er voor de werk gevers om wille van de lieve vrede in de Stichting van de Arbeid niets anders op dan zich bij het compro mis neer te leggen, maar uit de reac ties bleek dat dit niet van harte gaat. Het gedrag van sommige auto mobilisten gaf de politie en de op- ruimploegen echter grote proble men. Fanatieke voetballiefhebbers trachtten met hun auto's door middenbermen, over vluchtstroken en graskanten van de weg te rij den om de opstoppingen te omzei len. Anderen lieten hun gedeukte auto's domweg staan, waar ze stonden en gingen lopend of lif tend verder. Restaurants langs de Rijkswegen beleefden drukke uren. Vele gestran de automobilisten kwamen met hun passagiers „uithuilen". Een motel eigenaar, vlakbij Amsterdam toonde ons een flinke bos kaartjes van 10 a 12 gulden. „Kijk eens, meneer", zei hij, „van mensen, die een inter land hadden willen zien." Botsing tussen bus en trein: 29 doden Negenentwintig personen werden gedood en 72 gewond bij een bot sing tussen een personentrein en een autobus op een onbewaakte overweg op 120 km. ten noordwes ten van de Indiase stad Patma. Alle doden en op twee na alle ge wonden zaten in de bus, die een interstedelijke dienst onderhoudt. In de trein werden alleen de machi nist en de stoker van de ontspoorde locomotief gewond. Van geen der gewonden is de toestand ernstig. Het ongeluk had overdag in een platte landsgebied plaats. Zuidafrikaanse generaal wijst op duikbootgevaar De grote activiteit uit de laatste jaren van buitenlandse onderzeeërs voor de kust van Zuid-Afrika bete kent kennelijk een voorbereiding van ernstige verstoring van het inter nationale scheepvaartverkeer om de vitale Kaaproute, aldus de bevel hebber van de Zuidafrikaanse strijd krachten, generaal Grobbelaar, op i de afgelopen dagen. De welbespraakte Brit die intussen in Canada is aangekomen voor besprekingen met premier Lester Pearson overdreef daarmee enigszins, want het is geen geheim, dat Londen op het punt van de multilaterale kernstrijdmacht (MLF) ook na de besprekingen van maandag en dinsdag nog steeds een iets ander standpunt inneemt dan Washington. En ook staat wel vast dat Wilson zijn Amerikaanse ge sprekspartners nul heeft gegeven op hun rekest om daadwerkelijke steun in de strijd in Vietnam. Drie algemene maatregelen van be stuur ter uitvoering van het z.g. anti-R.E.M.-wetje bereiken van daag het Staatsblad. Zij treden aUe twee dagen later zaterdag: dus in werking. De eerste twee besluiten verklaren het Wetboek van Strafvordering en de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 van toepassing op installaties als het R.E.M.-eiland. Het derde be sluit plaatst dit eiland binnen het rechtsgebied van het kantonge recht in Amsterdam. Het nemen van maatregelen tegen T.V. Noordzee is dus in eerste instantie in handen gelegd van de officier van Justitie in Amsterdam Voorts worden bjj dit laatste besluit de opsporingsambtenaren aangewe zen, die bevoegd zijn op de instal laties op te treden. De officier van Justitie in Amster dam was niet bereid commentaar te geven op dit bericht. Het is niet bekend, wat zjjn plannen zjjn. Van de zjjde van de R.E.M. is zeer spoedig een mededebng te ver wachten over wat zij denkt te gaan doen. (Van onze correspondent in Washington) „Het was een volmaakt succes, zjjn het totaal eens". Met die w< den kenschetste de Britse premier Harold Wilson gisteren zijn bespre kingen met president Johnson parade danha Bay, ten noorden van Kaap stad. Generaal Grobbelaar, die in de tweede wereldoorlog in de Lybische woestijn en Italië heeft gediend, noemde niet de naam van het land onderzeeërs behoren, volgens vroegere berichten zijn het meestal Russische schepen ge weest. Volgens generaal Grobbelaar zijn in de afgelopen vier jaar 34 maal onderzeeërs voor de Zuidafrikaanse kust waargenomen. De generaal legde er de nadruk op, dat het „voor de hele wereld zeer duidelijk zal zijn dat deze clan destiene activiteiten een voorberei ding zijn van een ernstige verstoring niet alleen de Zuidafrikaanse scheepvaart maar ook van schepen andere landen die op de Kaap ;n, een route die vitaal blijft. Zeven Nobelprijswinnaars van dit jaar in Stockholm. Van links naar rechts F. Lynen me- dicijnen), N. Bas (natuurkun de), mevr. D. CroowfootHod- gins (chemie), Ch. Townes (na tuurkunde), A. Prochorow (na tuurkunde) en K. Bloch (medi cijnen). Maar in zekere zin had Wilson ook gelijk met zijn opgetogen frase. De sfeer tijdens het Brits-Amerikaanse politieke gesprek was nameelijk opper best en de heren Johnson en Wilson leken het al even goed met elkaar te kunnen vinden als hun wederzijds gevolg van ministers. Uitvoerig praat te men vooral over de NAVO en d< MLF, die in Amerikaanse ogen moet bestaan uit 25 schepen, bemand met multinationale marinemannen uitgerust met in totaal 200 polaris- raketten, voorzien van atoomkoppen. De Britten stelden daar hun visie tegenover, die schijnt in te houden dat de atoommacht ook de huidige Engelse kern bommenwerpers en derzeeërs zal moeten omvatten, naast een aanzienlijk geringer aantal Po- larisschepen naar het Amerikaanse model. Hoe de Britse plannen pre cies luiden werd in Washington nog niet onthuld. Wilson kondigde dat hy ze pas volgende week in Lagerhuis aan de openbaarheid zal prijsgeven. Hoewel de ideeën Londen en Washington dus nog niet parallel lopen kreeg men wel de in druk dat spoedige overeenstemming mogelijk is. Het grootste obstakel, namelijk Wilsons schijnbare verwerping van de multinationale vloot (in een een te rede in Londen), werd door de Britse premier gisteren nadrukkelijk weggenomen met de bewering, dat zijn rede helemaal fout was geïnter preteerd. Niet tegen de multilaterale vloot heeft Wilson bezwaren, n alleen tegen eventuele plannen atoommacht zonder Amerikaans veto op te richten. Dat veto moet er al tijd blijven, zo zei hij, om te voor komen dat er een feitelijke uitbrei ding van het aantal atoommogend- heden zal ontstaan en om te vermij den dat er een Duitse vinger aan de kerntrekker komt. Dit laatste noemde Wilson onaanvaardbaar voor de Rus sen en het is bekend dat hij op dit I punt begrip heeft voor het commu nistische standpunt. Slot pag. 2 K0SM0S-51 GELANCEERD Rusland heeft wederom een satel liet. de Kosmos 51. gelanceerd, aldus het persbureau Tass. Het Kosmos-programma. waarin tot dusverre een reeks onbemande satellieten werd gelanceerd, is be stemd voor onderzoek van de ruimte ter voorbereiding van langdurige Ei.jelsche van 1 penn., enz. ruimtereizen. De Delftse Oostpoort, welke in de afgelopen twee jaar is ge restaureerd. Binnenkort nemen twee kunstschilders hun Intrek in het uit de veertiende eeuw stammende gebouw SCHEEPSRAMP IN CAMBODJA: 100 DODEN Op een Cambodjaanse rivier is gisteren een schip gekapseisd, dat 150 tot 200 passagiers ver» voerde. Een vijftigtal van hen zou zijn gered door motorboten, kano's en politieboten uit de ha» ven van Pnom Penh. De ande» ren, meest vrouwen en kinderen, zijn omgekomen. Het schip ver» voerde gelovigen naar een reli» gieus feest in een Boeddhistisch klooster. VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel 20778 Dezer dagen vieren Joris van der Milden oud 72 jaren en Elisabeth Gerard, oud 75 jaren, echtelieden, wonende op de Cellebr oer sgr acht i (Kaiserstraat - Red.), alhier, J he* J - - - het feest van huwelijk. hun 50-jarig De goedkoopste postzegels thans in omloop zijn de j Fransche van 1 centime, de duurste die van Californië, welke f 10,- gelden. De lee- Hikste zijn de Belgische en

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1