LEIDSCH DAGBLAD Andriessen NIET somber over economische situatie Eensgezindheid tussen Johnson en Wilson LONEN 5 PCT. HOGER „GEEN GROTERE GASVOORRADEN" In Frankrijk dreigt een enorme staking Koorts gedaald, maar patiënt niet uit bed" Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 No. 31437 Hrecteux: El A EL van Dlshoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De regering heeft de vakcentrales Is nog een compromisvoorstel ge- laan over de loonstijgingen in 1965,, ien voorstel, dat voor de vakbeweging lanvaardbaar is. Dit is het resultaat ian een bespreking die minister eldkamp maandagavond heeft ge- iad met de voorzitters van de Stich- Jng van de Arbeid. Minister Veld- amp die vrijdag, verklaarde dat er an het 4,7%-besluit niet viel te tor en, biedt thans 5,4 aan voor lAO-herzieningen, d.w.z. 5% op jaar mis. Dit is dus 0,7% meer, dan in iet regeringsvoorstel. Daarnaast is iet Kabinet o.m. bereid in te gaan tp de eis van de vakcentrales het oinimumloon op 110 gulden per reek te brengen. Twee Israëliërs beschoten Twee Israëlische landarbeiders zijn (isteren door schoten van Jordaniërs fetroffen. Een van hen overleed iter. De schietpartij deed zich voor »tj het grensdorp Jad Hannah. Israël leeft de bestandscommissie van de fff. gevraagd het incident te onder- loeken. Ondanks voortdurend tekort op betalingsbalans VAKBONDEN EENSGEZIND (Van onze Par ij se correspondent) Het economisch leven in Frankrijk zal aan het eind van deze week bijna 48 uur stil komen te liggen. Met de oor spronkelijk voor het miljoen ambtenaren en arbeiders van de genationaliseerde bedrijven op gezette staking hebben vele an dere sectoren hun daadwerke lijke solidariteit betuigd. In Parijs verwacht men een chaos, daar de metro- en autobusdien sten niet worden uitgevoerd en de verkeerslichten niet zullen werken. Volgens de officieuze agenda's, die listeren bij wijze van voorpret in de kranten werden gepubliceerd, zal het {as morgen op een laag pitje bran den en ook de elektriciteit en de waterleiding functioneren zoals drie Warme stormen j (Van onze weerkundige medewerker) Warmtegolven zijn vrij zeld zaam tussen 8 en 20 december. In deze eeuw was in De Bilt op 9 december tot dusver 11 graden Celsius het record, maar vanmor gen werd al bijna 12 graden ge meten. Eind vorige week ivas er een koude noord.westerstorm \maar gisteren en ook hedenmor gen was er van een warme zuid westerstorm sprake met tempe raturen van 11 tot 13 graden en in het westelijke kustgebied wind stoten tussen 85 en 100 kilometer Ver uur. De kern van de storm- j depressie lag vanmorgen tussen I IJsland en Noorwegen, met een i zeer lage barometerstand van 720 millimeter Het grootste deel van deze week zal zacht, maar onstui mig blijven. WEER BERICHT Overdag; kouder Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke be wolking met aanvankelijk voorname lijk in de kustprovincies late» enkele verspreid voorkomende buien. Krach tige en aan de kust aanvankelijk nog harde zuidwestelijke wind. later rui mend naar zuidwest tot west en af nemend tot matig. Kouder overdag. 10 DECEMBER Zon op: 8.37 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 13.03 uur; onder: 22 30 uur Hoogwater te Katwijk te 6.59 en 19.21 uur: laagwater te 2.37 uur en 14.57 bestaat uit 14 pagina's) (Van onze parlementaire redactie) Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft gisteravond in de Tweede Kamer bestreden, dat de betalingsbalans aanzienlijk beter zou zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Het tekort is ongeveer zo groot als werd geraamd: één miljard gulden. „Weliswaar is het tekort in de loop van dit jaar op 1,25 miljard geraamd, maar nu deze te sombere voorspelling niet uitkomt, kan men toch niet meevaller"aldus de bewindsman. Tien procent Al met al was de minister niet somber, over de economische situatie. Bij zijn uiteenzetting aan de Kamer, waar de begroting van Economische Zaken aan de orde was, ging hij uit van de resultaten van dit jaar en de verwachtingen voor het volgend jaar. In deze berekening zal de reële loon stijging over beide jaren ongeveer tien procent zijn. „Dat is geen slechte zaak" aldus de minister. De niet-loon inkomens zullen ln die tweejarige periode nauwelijks stijgen hetgeen ook blijkt uit de groei van het werknemersaandeel in het natio naal inkomen: van 72 procent in 1962/63 tot 74,5 procent. De consump ties nemen in de tweejarige periode toe met acht procent, de investerin gen met ongeveer vijftien procent. Dat lijkt veel, aldus de minister, maar na aftrek van de woningbouw blijft er voor de andere investeringen slechts acht negen procent over. Dat is nauwelijks meer dan de strikt nood zakelijke groei. De produktie is in 1964 met zes zeven procent ge groeid. In 1965 zal de stijging vermoe delijk terug lopen tot 3 k 3,5 procent. Prof. Andriessen bestreed dan ook de van werknemerszijde geuite ver onderstelling, dat Nederland econo misch eigenlijk veel gezonder is dan werd verondersteld. „De koorst is wel wat gedaald, maar dat betekent niet dat de patiënt nu al uit bed mag", zei hij. Er is nog dagelijks een tekort van twee drie miljoen gulden op de betalingsbalans. Van „economische gezondheid" mag men pas spreken als er een dagelijks overschot is van twee driemiljoen gulden. Instanties uitkomt. Vrijdag, het hoogtepunt der feestelijkheden, laten alle transportmiddelen onder en bo de grond, in het water en in de lucht, het afweten, al heeft het leger, traditiegetrouw doch vrijblijvend, weer aangeboden met militaire trucks overmoedige forensen naar hun hypothetische werkzaamheden in Parijs te transporteren. Scholen, ministeries, ziekenhuizen, postkan toren blijven die dag potdicht. De ophalers van het Parjjse vuil en de doodgravers zullen, eveneens volgens de oude traditie, de spits afbijten m de campagne. Looneisen De reden voor de staking ls de volgende: de ambtenaren en de ar beiders der genationaliseerde bedrij- hebben nieuwe eisen tot loons verhoging ingediend, die de regering de hand heeft gewezen. De re gering ontkent, dat de ambtenaren bij de prijsstijgingen achterop zou den zyn geraakt en zij is zelfs van oordeel dat verschillende categorieën eerder een procent te veel salaris zou den hebben getoucheerd. Aangezien met prijs- en salaris-statistie ken, vooral in Frankrijk, van alles kan aantonen, is dat verschil in ap preciatie dus eerder een normaal verschijnsel. Maar juist om nu eens eindelijk een einde te maken aan die eeuwige discussies, waarvan niemand veel wijzer maar wel armer werd, heeft de regering, naar het model van de Nederlandse Stichting de Arbeid, vorig jaar een viertal in het leven geroepen, waarin alle vakcentrales naast afge vaardigden van de werkgevers en de voornaamste ministeries zijn verte genwoordigd. In Frankrjjk schijnt zo'n orgaan echter maar weinig of niets te kun nen uitrichten en in elk geval staan de regering en de vakcentrales nu weer lijnrecht tegenover elkaar bij de interpretatie der statistieken, per centages en andere cijfers. Zware pijp Zowel economisch ais politiek ge sproken belooft de regering intussen een zware pijp te moeten roken. Bij een zoveelste loonronde, waarop de vakbonden nu eensgezind aansturen, zal het economische saneringsplan van het kabinet-Pompidou een nieu we en misschien wel fatale veer moe ten laten. De regering heeft, in de hoop dat gevaar nog net af tc kun nen wenden, gisteravond over de ge hele linie per 1 januari een verho ging van 1 procent op alle salarissen voorgesteld, maar dit voorstel is niet eens meer in overweging genomen. Politiek gezien voorspelt een een heidsfront van alle arbeiders en ambtenaren voor de regering niet veel goeds. Het moet een zeeg teken voor de gaullisten zijn. dal voor het eerst sinds augustus 1953, toer heel Frankrijk wekenlang zo goed als plat lag. de drie grote vakcentrales hun acties nu hebben gecoördineerd voor een stakingsprogramma van langere adem. Oe Thant nog in ziekenhuis Oe Thant, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft een zweer aan de 12-vingerige darm en zal nog ruim een week in het ziekenhuis moeten blijven, zo heeft zijn arts gisteren meegedeeld. Volgens de ge neesheer was de ontsteking zeer klein. Oe Thant werd vorige week vrijdag in een ziekenhuis in New York opgenomen. Deze auto's werden schroot nog voordat zij een kilometer op eigen kracht gereden hadden. Zij wer den in Engeland van een goede rentrein geslagen tijdens een storm. De spoorbaan ivas uren lang versperd. Uitgekomen De minister vond, dat zijn voorspel lingen over de prijsstijgingen aardig zijn uitgekomen. Volgend jaar zullen de prijzen naar verwachting met 4 4,5 procent stijgen. Maar ongeveer de helft van de stijging ls het gevolg van de huurverhoging, die halverwege dit jaar is ingegaan. De minister kreeg gisteren van de Kamer vrij veel lof voor zijn beleid. Veel nieuws leverde het debat na de uitvoerige commissievergadering van een paar weken geleden niet meer op. De begroting werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Minister zeer beslist (Van onze parlementaire redactie) Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft gisteravond in de Tweede Kamer alle geruchten over nog grotere aardgas voorraden in het noorden van ons land positief tegengesproken. Hij verwacht niet, dat er veel meer gevonden kan worden dan de nu be kende voorraad van 1100 miljard ku bieke meter. Misschien zal de voor raad nog Iets stijgen, maar op spec taculaire cijfers mag men niet meer rekenen. Prof. Andriessen heeft zich onver kort gesteld achter de ontkenningen, die de Nederlandse Aardolie Maat schappij onlangs heeft gegeven in antwoord op de veronderstelling, dat het Groningse gasveld veel rijker is dan men wil toegeven". Een schat ting van 4000 miljard kubieke meter is onwezenlijk", aldus de be windsman. „Zo'n hoog cijfer kan al leen maar gebaseerd zijn op een wil de schatting van de hoeveelheid, die misschien gevonden zal worden on der het Snel einde Met zijn positieve mededelingen maakte prof. Andrissen even snel als onverwacht een einde aan de aardgasvoorspellingen, die de socia listische fractieleider dr. Vondeling de afgelopen weken heeft gedaan. Alle bronnen, die dr. Vondeling maandag bekend maakte, werden door de bewindsman achtereenvol gens ontzenuwd. Op welke gegevens Duitsers en Amerikanen hun uitla tingen over heel grotere aardgas voorraden hebben gebaseerd is voor de bewindsman een raadsel. Het zijn in elk geval geen Neder landse gegevens. Tussen de buiten landse aardgasprofeten en de Neder landse deskundigen blijkt ook geen contact te bestaan. De minister be vestigde, dat de Rijksoverheid over alle gegevens van de NAM beschikt. Hy zal de Geologische Stichting vra- om op basis van deze gegevens rapport samen te stellen, waar- ook de waarschijnlijke en ver moedelijke voorraden aardgas in het Groningse gasveld en overig Neder land zullen worden beschreven. Dit rapport zal over enkele maanden ter vertrouwelijke kennismaking aan de Tweede Kamer worden verstrekt. Indruk De minister meent anders dan dr. Vondeling dat de export-con tracten van de NAM helemaal in 'ereenstemming zijn met de grootte in de reserves. De verklaring van de minister maakte kennelijk ook op de opposi tie nogal indruk. Het was opvallend, dat dr. Vondeling na 's ministers uit eenzetting alleen maar vroeg om de herkomst van de buitenlandse gege- na te gaan. Hij bleef helemaal niet bij zijn eerste voorspellingen van een tweetal weken geleden, maar vroeg slechts om meer openheid, daarbij wijzend op Amerikaanse voorbeelden. Zoals te verwachten was voelde de minister er niets voor om de herkomst van de buitenland se voorspellingen op te sporen. „De NAM houdt geen enkel gege ven achter", zei hij. Ook aardgas in de Wieringermeer De N.V. Petroland heeft gisteren gas aangeboord bij Slootdorp in de Wieringermeer in de kop van Noord- Holland. Geruime tijd brandde daar een felle gasvlam. De Franse des kundigen, die met de boring zijn be last, hebben tot dusver geen enkele mededeling over de vondst gedaan. De N.V. Petroland is dezelfde Franse onderneming, die maandag bij het dorp Kinswerd, enkele kilo meters ten noorden van Harlingen gas heeft gevonden. Toen de gaslaag gisteren was aan geboord, verliet het personeel hals over kop het platform. De kans, dat door de grote druk de boortoren de lucht zou Invliegen, werd niet denk beeldig geacht. Ook het personeel van de Oostwaardhoeve, waar wordt geboord, kreeg de mededeling, dat het levensgevaarlijk was in de buurt van de toren te blijven. Met de grootst mogelijke voorzichtigheid werd gis termiddag de boor naar boven ge haald. Prinses Beatrix is gistermiddag in gezelschap van haar secreta resse mej. Wijnen op Schiphol teruggekeerd van een particulier bezoek aan Londen VEEL VALSE ERGERNIS Doedoe Thiam, minister van Bui tenlandse zaken van Senegal, heeft gisteren in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gezegd dat de Afrikaanse staten zich niet in de zaken van Kongo moesten mengen. De Amerikaans-Belgische interventie in Stanleystad heeft in Afrika veel valse verontwaardiging gewekt Eer der dit jaar riepen andere Afrikaan se staten de hulp van Westerse lan den in om muiterijen de kop in te drukken en toen bewaarden we het stilzwijgen. In plaats van als kake lende kippen naar de Veiligheids raad te rennen deden we er beter aan ons geweten te onderzoeken of we alles hebben gedaan om het Kon golese volk to helpen, *o verklaard® de Senegalees. Communiqué na tweedaags beraad President Johnson en premier Wilson, die twee dagen overleg hebben gepleegd in Washing ton, zijn het er over eens dat er regelingen moeten worden ge troffen om tegemoet te komen aan de wettige belangen van alle NAVO-leden met betrek king tot de kernpolitiek. De be staande waarborgen tegen het gebruik van kernwapens en tegen de verdere verspreiding van deze wapens zouden moe ten worden gehandhaafd, aldus een gezamenlijk communiqué, dat gisteren na afloop van de besprekingen is uitgegeven. Volgens het communiqué zijn o.m. het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale kernvloot voor de NAVO (MLF) en de grote lijnen van enkele Britse voorstellen betref fende de strategische kern-defensie besproken. Het communiqué onthult geen enkele bijzonderheid van het Britse plan, dat vermoedelijk bin nenkort in het Britse Lagerhuis be kend zal worden gemaakt. Met na druk wordt gezegd dat de besprekin gen een eerste gedachtenwisseling zijn geweest als inleiding tot verder overleg met belanghebbenden leden, van het bondgenootschap. De Amerikaanse president en de Britse premier zijn het er over eens, dat de defensiepolitiek van een land moet zijn gebaseerd op een gezonde economie en zij menen dat de de- fensielast billijker door de niet-com- munistische landen moet worden ge deeld. Z(j achten een sterke Britse en een sterke Amerikaanse economie noodzakelijk voor de vervulling van hun internationale verantwoordelijk heden. De mogelijkheden voor nau were Amerikaanse-Britse samenwer king op het gebied van de wapen- produktie en defensie-onderzoek en -ontwikkeling zullen worden onder zocht. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn vastbesloten de vrede en stabiliteit in het Midden-Posten en Verre Oosten te helpen handhaven. President Johnson en premier Wil son erkennen het bijzondere belang van de militaire steun, die Engeland en de Verenigde Staten verlenen aan de wettige regeringen in Zuidoos- Azië, in het bijzonder aan Maleisië en Zuid-Vietnam. De beide regeringsleiders verkla ren nogmaals dat zij de vredebewa rende operaties van de Verenigde Naties zullen steunen. In gezaghebbende kringen in Washington werd verklaard, dat Frankrijk, dat een onafhankelijke koers binnen de NAVO volgt, zal worden uitgenodigd volledig deel te nemen aan de geallieerde besprekin gen over de Westelijke kernbewape- ningspolitiek. Londen, Bonn en de wapenaankopen De Britse regiering heeft gisteren geprobeerd West-Duitsland te bewe gen meer in Groot-Brittannië te kopen en daardoor de last van 900 miljoen dollar, welke Groot-Brittan- jaarlijks aan buitenlandse devie- n voor zijn overzeese militaire ba- s moet uitgeven, te verlichten. Britse en Duitse financiële en de- fensie-deskurdigen hebben de gehele dag in het Britse ministerie van Fi- jiën vergaderd over middelen om de Duitse aankopen van Britse goe deren en diensten te stimuleren ter dekking van de 238 miljoen dollar, welke in Marken uitgegeven worden voor de handhaving van het Brits® Rijnleger. In 1962 en 1963 heeft Duitsland jaarlijks voor 150 miljoen dollar aan Britse goederen en dien sten betaald. Het Britse Rijnleger telt ongeveer vijftigduizend man. De laatste tijd hebben Britse zegslieden er op aan gedrongen een aantal eenheden terug te trekken. Zij hebben betoogd dat dit aan de strategische waarde geen afbreuk zou behoeven te doen daar de RAF in geval van nood op zeer korte termijn versterkingen door de lucht kan aanvoeren. Voor terugtrekking van eenheden van het Britse Rijnleger is toestem ming van de NAVO-partners nodig. Groot-Brittannië zal deze toestem ming vragen wanneer de NAVO-mi- nisterraad later deze maand ln Pa rijs bijeenkomt. teuws De postkar van Meppel kwam dingsdagavond voor het kantoor te Zwolle aan zonder postillon. Nadat de postillon op een uur afstand van Zwolle even de koets had verlaten, was het paard op eigen houtje naar Zwolle ge reden. De predikant Nansen te Aller, welke geweigerd had in een godsdienstoefening de Voorzienigheid te danken voor de overwinning op de Deenen. is op last van den Pruissische civielen commis saris onmiddellijk ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1