Voldoening en verontwaardiging over jodenverklaring EIND MAKEN AAN UITBREIDING VAN BOLLENAREAAL VIJF ZEEEN VERBONDEN RIJBEVOEGDHEID HAAGSE DIRECTEUR AL TWEEMAAL VOORWAARDELIJK ONTZEGD 8 Italiaanse grafici in „De Lakenhal" Meningen lopen uiteen: voortreffelijk document - verderfelijk besluit OVERLOPERS Bloembollencultuur Noordwijk Hirosjima-piloot krankzinnig GEDRAG G0ESE POLITIE WORDT ONDERZOCHT Familieberichten Anti-Amerikaanse betoging in S0ERABAJA Wilson en Johnson begonnen overleg Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 8 december 1964 Tweede blad no. 31436 Voor de Leidse kantonrechter Een 25-jarige vertegenwoordiger uit Leiden had op een avond in sep tember weer eens temeer het bewijs geleverd, dat „alcohol bij snelver keer" byzonder gevaarlijke en scha- delijke gevolgen kan hebben. Na in het dorp De Kaag een café te hebben bezocht nam de vertegenwoordiger met zjjn auto een bocht in de Julia- nalaan dermate ruim, dat hij tegen een hek botste, vervolgens dwars de rijbaan overschoot om via een twee de hek een tuin in te rijden. Een stenen pilaar ving de vrijwel onbe stuurde auto uiteindelijk op. De vertegenwoordiger liet verstek gaan. Daar de officie?, mr. N. J. Out, het gebruik van alcohol als een strafbezwarende omstandigheid liet gelden, eiste hij naast een geldboete i van f 100 subs. 20 dagen de voor- 'waardelyke intrekking van verdach- tes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, proeftijd 2 jaar. De kan tonrechter, mr. W. de Koning, achtte het eveneens bezwaarlijk, dat de ver tegenwoordiger vooraf een aantal borrels had gedronken. Hij veroordeelde hem bij verstek tot een boete van f75 subs. 15 dagen en, bij wijze van waarschuwing, tot de geëiste voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Verleiding Een 42-jarige assistent-bedrijfslei der kocht enige maanden geleden een auto, zonder hiervoor de nodige rijbevoegdheid te bezitten. Na enige rijlessen werd de verleiding hem te groot en ging hij met zijn pas ver worven bezit toeren. Niet voor lang overigens want op het kruis punt De KempenaerstraatGever- straat verleende hij geen voorrang aan een van rechts komende auto, waardoor een botsing ontstond. De officier keurde de wijze, waarop dachte had gehandeld ten scherpste af. „Een auto kopen alvorens het rij bewijs wordt gehaald loopt meestal fout af, omdat men dan gauw be zwijkt voor de verleiding om toch te gaan rijden". Ter correctie eiste hij f80 boete subs. 16 dagen. „Ik heb kort daarna mijn rijbewijs gehaald en misschien kan dat als zachtende omstandigheid in king worden genomen", zei verdach te. De kantonrechter vond dit ech ter geen verzachting van de over treding en vonniste derhalve con form. Tweemaal Een 31-jarige directeur uit Den Haag behoort sinds gisteren waar schijnlijk tot de zeer weinige auto mobilisten, die met twee voorwaarde lijke ontzeggingen van hun rijbe voegdheid rondrijden. Na in het be gin van het jaar reeds te zijn ver oordeeld tot een hoge geldboete en de voorwaardelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, proeftijd 1 jaar, hoorde de directeur gisteren namelijk naast een geldboete van f150 subs. 30 da gen eveneens een voorwaardelijke ontzegging tegen zich uitspreken. Ditmaal werd de directeur gevon nist omdat hij, evenals destijds, een zeer gevaarlijke inhaaJstunt had uit gehaald. In de bocht van Rijksweg 4 nabij het Haagse Sdhouw had hij namelijk een voorligger ingehaald en was daarbij zo ver over de „witte streep" gekomen, dat een botsing met een tegenligger volgde. Verdach te bestreed het ten laste gelegde feit met klem. „Ik ben voor de witte streep gebleven en er zou niets aan de hand zijn geweest als de bestuur der van die tegenligger de bocht normaal en niet te veel naar links had genomen", zo verzekerde de di recteur. Een getuige a décharge, die bü verdachte in de auto zat, onder streepte de verklaring van „zün baas" volkomen. Niet aldus twee ge tuigen a charge, die hadden gezien, dat verdachte over de streep heen op de linkerrübaan was gekomen. „Enkele kilometers terug zag ik hem ook al enkele auto's op zeer gevaar- lyke wüze inhalen", voegde een van de getuigen er nog aan toe. „U werd in januari van dit jaar voor een soortgelijke overtreding al gevonnist en neemt het met de veiligheid in het verkeer blykbaar niet zo nauw", kwam de kantonrechter tot de con clusie. „Dat was toen ook mü'n schuld niet", repliceerde verdachte kort en bondig. •De officier vond het bewys, dat verdachte ook nu weer op onverant- woordelyke wyze had ingehaald, af doende geleverd en eiste daarom naast een geldboete van 100 subs. 20 dagen de onvoorwaardelijke ont zegging van verdachtes rijbevoegd heid voor de tüd van 1 jaar. „Ik ben niet over de witte streep ge weest en voel my dus niet schuldig die aanrijding", aldus verdach tes laatste woord. De kantonrechter achtte het ech- j bewezen, dat verdachte er gevaarlyke inhaalma- had gemaakt en legde hem dientengevolge vermeld vonnis op. Auto Advertentie Zoekt een gouden armband of collier voor f70.- en f 100.- of f300.- heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN J. H. Markese; Rudy Petrus, zn van P. Peter en J. van Elswijk; Yvonne, dr van J. Meljvogel en G. van Delft; Liliane, dr van L. Fleurima en H. M. C. Stra- ver; Blanch Debora, dr van G. A. W. Baudoin en M. B. Douwes; Sandra. dr Leeuwen; Corne- Mens en P. M. Vergeer en G. Houtman; Edwin Willem Hendrik, zn van D. Haasbroek en W. Jongsma; Arthur Cornelis Leonard, zn van D. Haasbroek en W. Jongsma. GETROUWD I. van Leeuwen en M. A. Pieterse; B. Goosen en H. M. Vrouwenvelder; H. van Tongeren en J. Hanno. Omdat van de auto, 32-jarige scharenslyper uit Leiden de avond van 9 november over rübaan langs de Leidse Vaart reed, slechts één koplamp brandde, dacht de bestuurder van een tegenligger, een 19-jarige kantoorbediende Noordwük, dat er een motorrijwiel naderde. Pas op het laatste moment zag de kantoorbediende, dat het een auto was en een botsing onvermydelyk. Door scherp naar links in plaats van naar rechts te sturen maakte de kantoorbediende de botsing des heviger en kreeg hy voor deze „on handige „manoeuvre" proces-verbaal. Daar achteraf bleek, dat de auto van de scharenslyper behalve een defecte koplamp ook nog twee afgesleten banden, een „geluid loze" claxon en twee niet werkende richtingaanwyzers bezat, kreeg de scharenslyper op zijn beurt vier pro cessen-verbaal. „Voor ik in de auto stapte was de verlichting nog prima in orde en deden ook de claxon en de richtingaanwyzers het goed", zo verzekerde de scharenslüper de rech ter. Daar zyn auto na de botsing „vol komen in elkaar zat" viel het vol gens hem moeilijk te bewyzen, dat de claxon en de richtingaanwyzers voordien al defect waren. „Een des kundig onderzoek heeft uitgemaakt, dat dit inderdaad wel het geval was", kon de kantonrechter, na raadple ging van het proces-verbaal met zekerheid verklaren. Gezien dit on derzoek achtte de officier afdoende bewezen, dat de auto van de scha renslyper bepaald een gevaar op de weg had gevormd. Hy eiste een to tale boete van f120 subs. 24 dagen. Nadat verdachte uiterste clementie had bepleit, reduceerde de kanton rechter de boete tot f 85 subs. 17 da gen. De kantoorbediende voelde zich niet schuldig. „Als hij normaal twee lichten had gevoerd, zou er niets' zijn gebeurd", was hij van oordeel. „Waarom week u naar links uit in plaats van naar rechts?" informeer de de officier belangstellend. „Naar rechts had ik de kans gelopen in de wegberm en in het water terecht te komen en dat risico leek mij min der aanlokkelijk", aldus verklaarde de kantoorbediende de reden van zijn manoeuvre. Dit feit als een verzachtende om standigheid in aanmerking nemen de, kwam de officier tot een eis van slechts f20 boete subs. 4 dagen. Een en ander tegen elkaar afwe gende achtte de kantonrechter ver dachtes schuld dermate gering, dat de boete slechts f7.50 subs. 1 dag werd. OPEN DEURAVOND Naar het Bosland van Suriname. Onder deze titel nodigt Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Ge meente ieder die hiervoor belangstel ling heeft uit woensdagavond naar Breestraat 19 .benedenzaal, te ko- De heer P. Staffeleu zal aan d< hand van een uitgebreide reeks kleu rendia's, tevens geïllustreerd met ge luiden en stemmen via de bandrecor der, vertellen over zijn verblijf in Suriname. Hy woonde ook een tijd in het Bosland en had dagelijk con tact met Indianen. Mevrouw Koopman zal zendings liederen zingen. De bijeenkomst begint om acht uur ol.v. dr. P. L. Sohoonheim. Spinnerij van Krantz opgeheven Commissarissen en directie van de N.V. J. J. Krantz en Zn, Fabriek van lakens en woilenistoffen, hebben besloten om de afdieling spinnerij op te heffen. Het personeel van deze afdeling (tien man) zal te werk worden gesteld in de weverij, die deze versterking met het oog op de sterk toegenomen vraag naar unie- formstoffen zeer goed kan gebrui- voor het productieproces benodigde garens zullen in het ver volg worden gesponnen in een Tilburgsbedrij fwaarmede de N.V. reeds jaren goede relaties onder houdt. Naar de directie ons mede- deeld is bovenstaand besluit zuiver kwestie van efficiency. Premiere cabaret PePijn 17 december Het cabaret PePün van onze stad genoot Paul van Vliet geeft donder dag 17 december de première van zyn eerste programma „Oh, pardon Thea/ter PePyn aan de Nieuwe Schoolstraat in Den Haag. De medewerkenden zyn Liselore Gerritsen, Judith Bosch, Ferd. Hu- gas, Rob van Kreeveld en Paul vai Vliet zelf. Op 21 december zal in het Stedelyk Museum ,De Lakenhal" een tentoon stelling worden geopend van werken van Italiaanse grafici die zyn enigd in de „Assooiazione incisori venti." Op de tentoonstelling zün 42 kun stenaars vertegenwoordigd onder wie Mario Caiandri, Giovanni Barbisan, Ernesto Treccani, Cesco Magnolato, Tono Zancanaro) met in totaal 186 werken die een beeld trachten te ge ven van de huidige stand ken op het gebied dei* grafische kun sten in Italië. (Van onze correspondent) JERUZALEM, 4 december De goedkeuring van kardinaal Bea's „Document over de joden" door het concilie heeft in Israël voldoening en in de Arabische buurstaten een vloedgolf van ver ontwaardiging gewekt. Wat Israël betreft hebben niet alleen joodse, maar ook christelijke en mohammedaanse autoriteiten hun vreugde uitgesproken over de officiële veroordeling van het anti semitisme door de R.-K. Kerk en de „vrijspraak" van het joodse volk van wat werd gezien als medeplichtigheid van Jezus' kruis dood. Ouderen gehuldigd SINTERKLAASFEEST „DE SLEUTELSTAD" De L.Z. en P.V. „De Sleutelstad" heeft voor de jeugd een groot St. Nicolaasfeest op touw gezet. Ruim 270 kinderen genoten van films, die werden gedraaid o.a. van Donald Duck, de Boze Wolf, Stan Laurel en Olivier Hardy. Hoogtepunt van de avond was ech ter het bezoek van de Sint, die heel wat te zeggen had. Tevens werden op deze avond en kele ouderen gehuldigd, die reeds dan 1214 jaar aan de kinderen deze vereniging les geven. Dit n de dames: van Rooijen, Bon, Werter en de Klerk en de heer Bon. Zij werden door de Sint hartelijk toegesproken, waarna hun een pas send geschenk werd overhandigd. Bij het naar huis gaan kregen de kinderen lekkers mee. President Johson van de Ver- enigde Staten begroet premier Wilson van Engeland bij diens nkomst in het Witte Huis in Washington. n joodse kringen vindt men, dat de koersverandering ook dient te im pliceren, dat de kerk er zich van onthoudt naar „overlopers" te stre- Men heeft daarbij het oog op haar missionaire activiteit, die hier algemeen gezien wordt als een po ging om het jodendom religieus zo wel als cultureel te ondermynen. Maar daarnaast hoopt men hier vu rig, dat het zaad, dat kortgeleden i de conciliezaal van het Vaticaan erd gestrooid, zal ontkiemen naar de nobele bedoelingen van hem, die de eerste korrels strooide: Paus Jo- les XXIIL Zijn naam wordt in iranten en gesprekken veelvuldig met eerbied genoemd als die van eer nan, wiens geloof berustte op uni rersele naastenliefde in de volstrekte ;in. De Israëlische pers heeft zoals be kend, merendeels gunstig op de in Rome genomen beslissing gereageerd. Dat neemt echter niet weg dat de meeste waarderende beschouwingen niet vrij zün van gematigd scepticis me. Unaniem wordt evenwel betoogd dat het besluit een bron afsluit van rassehaat en discriminatie, die ne gentien eeuwen lang heeft gevloeid. Voor alles wordt de beslissing even wel beschouwd als een aanwü zing, dat de R.K. Kerk te langen leste schuld heeft erkend aan een drama, dat zich heel de geschiedenis door in de meest uiteenlopende vormen heeft voltrok ken. niet wat zü doen". De Jordaanse minister van buitenlandse zaken vond het nodig het besluit in een officiële verklaring af te schilderen als een halve erkenning van de staat Israël door het Vaticaan, een opvat ting, die grif door een aantal Jor daanse bladen werd overgenomen. Ook het parlement in Amman bleek hevig verontrust door de politieke implicaties, die naar de mening van de meeste volksvertegenwoordigers niet zouden uitblüven. De Grieks-Orthodoxe Kerk in de Jordaanse sector van Jeruzalem ver klaarde plechtig, dat zij de beslis sing van het concilie niet zou erken nen en ook in de toekomst het chris- I tendom zou bezien „overeenkomstig [zyn oorspronkelyke beginselen". „Begunstiging van jodendom In Syrië kwamen alle bischoppen in vergadering büeen en zonden het Vaticaan een telegrafisch protest te gen zün vermetelheid om „de duide- hjke tekst van de heilige schrift" ge weld aan te doen. De regering in Damacus besloot de Arabische liga te alarmeren en haar secretariaat te verzoeken de leden te convoceren voor een büzondere zit ting. Bovendien werd besloten Liba non met zün merendeels christelüke bevolking te verzoeken bü het Vati caan te interveniëren en alles in het werk te stellen om uitvoering het verderfelüke besluit te voorko men. Ook in Egypte barstte de ontwaardiging met kracht los. verscheidene plaatsen drongen katholieke gelovigen er bü de gees- telükheid op aan bü het Vaticaan te protesteren tegen deze „begunsti ging van het jodendom" en tijdens godsdienstoefeningen van de kopti- sche kerk werden de voorstemmers uitgemaakt voor „verraders van christendom" en „agenten van westerse imperalisme". Vreugde over besluit De Israëlische minister van reli gieuze zaken, dr. Z. Wahrhaftig, noemde het document in een officie- Ie verklaring gen aansporing aan de christelijke wereld om niet, zoals ve len hier vrezen, alleen theoretisch, r ook in de praktyk het anti semitisme uit te bannen. Opperrabbün Jifcschak Nissim, een tn de beide leiders van het Israëli sche opperrabbinaat, gaf er de voor keur aan zün oordeel op te schor ten tot na de goedkeuring van de definitieve tekst, die, naar bekend, in de volgende zitting van het conci- aan de orde zal komen. Zün ambtgenoot opperrabbün I. Unter- bleek minder terughoudend en sprak nu reeds zün vreugde uit over het besluit in Rome. De Grieks- katholieke aartsbisschop George Hakim, zieleherder van Israëls groot ste christelüke gemeenschap, sprak „een voortreffelük" document, dat de weg kan openen voor een ver samengaan van joden en christenen in Israël. De vier mo hammedaanse kadis uitten zich even Prijzend, er op wijzend, dat de be slissing van het concilie niet alleen niet in strijd is met de koran, maar ook „bevestigt, het geen in Allahs boek geschreven staat." Verontwaardiging In de Arabische landen echter, en het bijzonder bij Isaëls buren, heeft de beslissing van Rome een bijna hysterische verontwaardiging veroorzaakt. „De Jerusalem Times", die in de (Jordaanse) oude stad ver- schynt, sloeg alarm door zijn gehele frontpagina te voorzien van de reus achtige kop: „Nieuwe Kruisiging". Boven de afzonderlüke artikelen verslagen prijkten koppen, aan de bübel ontleend, zoals „Zün bloed kome over ons en onze kinderen' en vader, vergeef hen, want zü weten In zijn openingswoord tot de le denvergadering van de afdeling Noordwijk van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, gaf de voorzitter, de heer F. Faase gister avond in het „Hof van Holland" zün visie op de resultaten van het afge lopen jaar. Het bracht een goed tul pengewas, een beste groei van de hyacintebollen en een zeer grote opbrengst van gladiolenknollen. Het gevolg hiervan was, dat de tul penhandel in het begin van het sei- zeer terughoudend was met teruglopende prijzen. Toen echter bleek, dat de oogst op de kleigron den tegenviel, werd de vraag naar tulpebollen groter met gemiddeld goede prijzen en voor enkele soorten zelfs ongekend hoge prüzen. De handel in hyacintebollen had daarentegen het hele seizoen onder druk gestaan van een beste oogst met daardoor een te groot aanbod. Bü de meeste kwekers is de opbrengst de hyaointencultuur te laag ge weest. De gladiolenhandel geeft door een veel te groot aanbod een droevend, in deze tijd van welvaart niet meer passend beeld. De prüzen van het grootste deel van de oogst liggen ver Deneden de produktie-kosten en van de allergrootste kan men zelfs spre- :n van een waardeloos produkt. De heer Faase vroeg zich af of de achteruitgang van de hoeveelheid geëxporteerde bollen er niet op wijst, dat de afzet van bollen beperkt is. het nu niet de hoogste tüd om proberen aan de jaarlüks terugko mende uitbreidingen, welke door het Produktschap worden opgelegd, een iind te maken? De agendapunten werden vlot af gewerkt. Wat de vacature Kaptein in iet hoofdbestuur betreft, stelde de afdeling Noordwük zich achter de kandidatuur van de heer Timmer uit Breezand. Een voorstel van het hoofdbestuur om de contributie te verhogen met het oog op het stich- van een nieuw beursgebouw, krügt niet de steun van de afdeling Noordwük. De post voor het Weekblad voor Bloembollencultuur, die vorig jaar f42.000 bedroeg, was thans op f75.000 gebracht. Uit de vergadering kwam de gedachte om de drie week bladen te laten fuseren. Bü de rond vraag zal het bestuur op de alge mene vergadering informeren naar deze verhoogde post en naar de mo- gehjkheden tot fusie. Tot afgevaardigden naar de 238ste algemene vergadering, die op 14 de cember a.s. in Haarlem wordt gehou den, werden benoemd de heren P. Steenvoorden en H. C. van der Loo. De heren G. Faase en P. Lindhout zün reserves. Met algemene stemmen nam men een bestuursvoorstel over om de con tributie met 10 te verhogen voor extra afdracht aan de afdeling ten behoeve van het streekcorso. „Hirosjima piloot" Claude R. Eat- herly, nu 46 jaar oud, is na een ge- rechtelyk onderzoek in Galveston (Texas) krankzinnig verklaard. Hij was ervan beschuldigd op 25 septem ber van dit jaar mevrouw Mario deü'Osso van 32 dollar te hebben beroofd. Eatherly vloog de „Straight Flush" ;n B-29 verkenningsbommenwerper, boven Hirosjima en seinde toen dat alles in orde was voor de eerste af werping van een atoombom door een andere B-29, de „Enola Gay". Burgemeester mr. F. G. A. Huber van de Zeeuwse gemeente Goes heeft by de offcier van Justitie in Mid delburg een onderzoek gevraagd naar verscheidene klachten, inzake j de interne gang van zaken by het I Goese politiekorps en haar optreden naar buiten. De Rüksrecherche is reeds met het onderzoek gestart. Korpschef-inspecteur S. E. Siebels wil zich hangende dit onderzoek ndet over de beslissing van de burgemees ter uitlaten. Wel kan men horen, dat diens besluit door de korpsleiding wordt betreurd. Een interne bespre king zou voldoende zün geweest om de klachten en misverstanden op te helderen, zo is men van mening. Burgemeester Huber verklaarde echter, dat de klachten naar zün mening te ernstig zün om ze bin nenskamers af te doen. Bovendien, zo zegt hij, zal een objectief onder zoek de lasterpraatjes en geruchten over de politie uit de wereld helpen. De klachten zouden o.m. gaan over het gebruik van een surveillan cewagen. Er zouden voorts door de korpsleiding opdrachten zü'n gegeven tot het vernietigen van processen- verbaal tegen bevriende relaties. De politie zou tegen baldadige jongelui nonchalant zijn opgetreden en ten slotte gaait het gerucht, dat men zich tijdens feestelijke gelegenheden aan alcoholische dranken te goed heeft gedaan. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Jasper Daniël, z. v. BergsmaBrijer, HilversumPieter Herman, z. v. CuperusSchuurbeque Boeye, Schalkhaar. Overleden: D. M. T. v. d. Leek Bierman, 73 jaar, Rotterdam; J. J. Kap—Ter Kuile, 62 jaar, Drieber gen; P. J. 't Hooft, 84 jaar, Hooger- heide; G. J. Brinks, 72 jaar. Rotter dam; A. G. v. d. Host, 77 jaar* Haarlem; H. F. Bieling, 77 Jaar, Rhoon. Ongeveer 1.000 Indonesiërs hebben gisteravond de bibliotheek van do Amerikaanse voorlichtingsdienst in Soerabaja geplunderd, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Djakarta meegedeeld, De Indonesiërs, die betoogden te gen het Amerikaanse optreden in Kongo en de Amerikaanse steun aan Maleisië, gooiden de ruiten in, sloe gen meubilair stuk en vernielden on geveer een kwart van de 16.000 boe ken. Er werd niemand gewond. Het enige Amerikaanse personeelslid wax tüdens de demonstratie niet in het gebouw. De bibliotheek van de Amerikaan- voorlichtingsdienst in Djakarta werd vrijdag door ongeveer 400 leden van een communistische Jongeren beweging geplunderd. De voormalige majoor van de Amerikaanse luchtmacht beweerde het incident op 25 september dat een geheugenstoornis had gehad zich mets meer over het geval Iron herinneren. Hü heeft na arresta ties voor eerder door hem gepleegde berovingen hetzelfde beweerd. Verdediger Andrew Z. Baker zei dat Eatherly „eerder een gevaar voor zichzelf is dan voor de ma&tschap- PÜ". Eatherly heeft op 25 september, evenals bü eerdere berovingen en pogingen daartoe, een speelgoed pistool gebruikt. Jongedtjk, 58 jr. e.v. J. Nieuwenburg; H van Dregt. 76 Jr. e.v. M. J. v. d. Hei den; C. P. Provily, 85 jr. man: H. Zon- ruiter, 81 Jr. man; J. Verhoeff. 34 Jr. man; A. P. Moeijes, 56 jr, man. De Amerikaanse president John son en de Engelse premier Wilson begonnen gisteren hun tweedaagse overleg met een gesprek van ander half uur in de werkkamer van de president. Zy voegden zich daarna bij de ministers van beide landen, die in de aangrenzende kamer büeen I waren, te weten de ministers van Buitenlandse Zaken, Rusk en Walker I en de ministers van defensie, Mc- Namara en Healey. Bij het inleiden de ministeriële overleg werd niet over de M.L.F. gesproken. Woordvoerders deelden mee. dat Johnson en Wilson zeer in het al gemeen over diverse vraagstukken hadden gesproken, die bü hun ver dere besprekingen in büzonderheden zullen worden behandeld. Intussen verklaarde de Westduit- se minister van Buitenlandze Zaken, I Schroder, gisteren op een bü eenkomst van de Christen-democratische Unie in Düsseldorf te geloven, dat het overleg van premier Wilson in Wash ington zal leiden tot een defensie akkoord dat aanvaardbaar is voor Frankrijk. Schroder weer de sugges tie inzake het weer tot leven bren gen van de Europese Defensiege meenschap, zondag geuit door ex- minister van Defensie. Strauss, van de hand. De omstandigheden wa ren volgens hem daarvoor niet ge schikt en de kwestie was niet van direct belang. VAARROUTE: 2500 KM Door het graven van 'n kanalen- systeem hebben de Russen vijf zeeën met elkaar verbonden. Daarmee is een al door tsaar Pe ter de Grote gekoesterde wen vervulling gegaan. In juli werd het laatste stuk kanaal gegraven en thans rest nog slechts wat technisch werk voor deze grote scheepvaartverbinding, die een lengte heeft van meer dan 2500 km. Ongeveer tweederde van al hei Russische vervoer te water zal gebruik kunnen maken de verbinding, waarvan ook Don en Wolga deel uitmaken. De te vervoeren hoeveelheid goederen op de nieuwe waterwegen wordt geschat op twaalfmiljoen ton per jaar; hoofdzakelijk graan, hout en olie. Het is nu ook mogelijk hout uit Siberië door middel van deze ver binding te transporteren r bijv. de gebieden rondom de Mid- j dellandse Zee, terwijl olie uit Bakoe naar de Noordpool-gebie den kan worden gezonden. De kolen uit het gebied van de Don kunnen nu goedkoper naar Le ningrad en Moskou worden ver voerd dan per trein. De nieuwe scheepvaartweg heeft naast voordelen ook een groot nadeel, namelijk ijsvorming de wintermaanden. Meer dan de helft van de waterverbinding is vier tot vijf maanden met ijs bedekt. Een vloot ijsbrekers zal de grootste waterverbinding 1 Europa in die periode open m ten houden. 5 ZEEËN MET ELKAAR VERBONDEN

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3