Verstopte neus NiVog meer uitspraken over regeling voor de twee Duitslanden Peron verwachtte al fiasco van zijn reis Weer mensenhandel aan de Duitse grens Een sterk staaltje IHEEBEURZEN FANTASIE KUSSENS LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 scho n. 8 .^Dc Braziliaanse minister van buitenlandse Zaken Vasco T. Leitao a Cunha heeft gisteren het debat Va.^a de Algemene Vergadering van de gW. Naties geopend met een oproep ys %t zelfbeschikking voor het verdeel- e Duitsland. "De Braziliaan zei o.m.: „Het uit- Sa£efenen van het recht van zelfbe- 'e Jehikking is een recht dat alle vol- ™3ren moeten kunnen uitoefenen. Ik In het bijzonder aan het Duitse W, dat in tweeën is gedeeld door :mHn demarcatielijn, die geen recht- m^^rdiging heeft en dat onderhevig I aan beperkingen die niet in over eenstemming zijn met het Handvest Vn de Verenigde Naties". >pt ?en |Zijn opmerkingen volgden op een borstel van de president van de Issemblee, de Ghanees Quaison- ackey, die heeft voorgesteld dat volkerenorganisatie het probleem- iuitsland in studie zal nemen. •I Amerika heeft intussen negatief 'fereageerd op de suggestie van lackey. Een Amerikaanse woord eerder herinnerde eraan, dat de ■fereldorganisatie er al eer dei- niet slaagd vrije verkiezingen in ïeel Duitsland te bewerkstelligen. in 1951, toen een V.N.- ammlssie de toegang tot Oost- öJBhiitsland werd ontzegd. Van diplomatieke zijde in New en lork wordt verder gemeld, dat ook en fe Russen niets voor Sackey's denk- ^^feeld voelen. Zij staan op het stand - °%nt dat Duitsland een zaak is die onïent te worden geregeld door de fynden die de oorlog hebben gewon- ën. Toen de V.N. in 1945 werd op gericht, is afgesproken dat de s "rganisatie zich niet met de na- ^rlogse regelingen zou bemoeien. B" President De Gaulle heeft ^^oensdaemiddag de vice-kanselier ^an de Westduitse regering. Erich r lende, ontvangen. Het onderhoud, larbij alleen een tolk aanwezig duurde vijf kwartier. Mende zei afloop van het gesprek, dat hij iet de president alle kwesties be- indeld had, die verband houden zijn taak als minister voor aan- ilegenheden die geheel Duitsland President Johnson zei gisteren '^vaP een toespraak aan de Georgetown- n ^niversiteit in Washington over de jj^west ie-Duitsland „Wij moeten allen garanderen, dat Ie bondsrepubliek Duitsland altijd worden beihandeld als een eer- partner in de zaken die het [Vesten aangaan. Duitsland heeft Meegewerkt aan het opbouwen van en stabiele en vrije gemeenschap, n volledige loyaliteit aan zijn Europese buren en in het bijzonder tan Frankrijk. De Westduiitsers heb- ien alle afzonderlijke avonturen Ifgewezen, in het bijzonder op het *"™|ebied van kernwapens wat zeer 'erstandig is geweest. In het bijzon- lei- verdienen onze vrienden en [ameraden in heel Duitsland van al tun bondgenoten de garantie, dat fe blijvende bedreiging voor de trede, de opgelegde verdeling van Duitsland, niet zal worden aanvaard. Niemand wenst gewapenderhand een einde te maken aan deze gevaarlijke onrechtvaardigheid. Maar er kan in Europa geen stabiele vrede heersen als een gedeelte van Duitsland het recht om vrijelijk over zijn eigen lot te beslissen wordt ontzegd en, zon der iemand te bedreigen, de hereni ging van Duitsland in de bonds republiek te verkiezen". VIRUS TEGEN LEUKEMIE? De Waldemarstichting voor me disch speurwerk op het ter hoogte van New York gelegen Long Island heeft meegedeeld dat haar medewer kers erin zijn geslaagd een virus te isoleren dat het optreden van bloed- kanker (leukemie) by muizen tegen gaat. Dit virus schijnt in staat te zijn de overproduktie van witte bloedlichaampjes, die een kernmerk is van bloedkanker, tegen te gaan. Gewoonlijk stierven muizen die met leukemie waren besmet binnen twaalf dagen. Doch muizen die wer den geinjecteerd met het nieuwe Molomut, stichter en wetenschappe lijk leider van de Waldemarstichting, en dr. Morton Padnos, die als genees heer aan de stichting is verbonden. Antwerpen beter Sowjet-Unie kiest bereikbaar voor liet Rijnverkeer De Belgische Kamer heeft gisteren met 139 tegen 6 stemmen en 14 ont houdingen een Nederlands-Belgisch vercirag over toekomstige kanaalver- bindingen tussen de Schelde en de Rijn goedgekeurd. Het verdrag, dat nog door de Belgische senaat moet worden goedgekeurd, heeft ten doel Antwerpen voor het Rynverkeer be ter bereikbaar te maken. Aangezien de voorgenomen aanleg van kanalen voor dit doel een ver- zilting van een aantal Nederlandse zoetwaterreservoirs tot gevolg zal hebben, zal België krachtens de voor zieningen Nederland van zoet water Drie ministers op Cuba in arrest? Het burgercomité voor een vry Cuba heeft gisteren in Miami bekend gemaakt, dat premier Fidel Castro Irie ministers heeft gearresteerd en ^Jat er in het presidentiële paleis in Havanna een schietpartij heeft plaats gehad. Het comité, een anti-Castro groep Raarin vooraanstaande Amerikanen p Bitting hebben, verklaarde het vol- 9 Kende telegram te hebben ontvan- J gen: J „Drie ministers door Fidel gearres- teerd. Schietpartij paleis bevestigd, Meer nieuws volgt". De schietpartij in het paleis, aldus Paul Bethel, secretaris van de com- S69 Missie, is ongetwijfeld die geweest, ^waarover een correspondent van de "hew York Times dinsdag uit Havan ia bericht heeft. Bij de schietpartij, iet gevolg van een samenzwering te len Fidel Castro, zou het hoofd fan de lijfwacht van president Dor- om het leven zijn gekomen. zijde van Syrië De Russische hoofdgedelegeerde, Fedorenko, heeft gisteren in de Vei ligheidsraad verklaard, dat Israël bij het grensincident op 13 november het Syrische luchtruim op groot scheepse wyze heeft geschonden. Hij deed een beroep op de raad Israël deze agressieve daad krachtig te veroordelen. De raad bespreekt het incident op verzoek van zowel Israël als Syrië. Deze landen beschuldigen elkaar in verband met dit incident, dat 10 doden en 30 gewonden heeft gekost, /er en weer van agressie. De Israëlische gedelegeerde, Comay ïi het Russische betoog over Israëli sche agressie te betreuren. Door de toon van de verklaring matigt de Sowjet-Unie zich de rol van advi- voor een lid-staat aan. Na de opmerkingen van Comay ging de raad uiteen zonder datum en tijd de volgende zitting te hebben vastgesteld. Zware sneeuwval in Europa Een hevige sneeuwval heeft gis teren de meeste delen van Duits land getroffen. Op sommige plaat sen was de laag tien centimeter dik. Terwijl de zuidelijke delen hun eerste sneeuw enkele dagen geleden hadden, viel in het westen, noorden en oosten gisteren de eerste sneeuw van het seizoen. In geheel Duitsland is de temperatuur om het vriespunt. Het internaitionale vliegveld van Frankfort was gesloten ten gevolge van ijs en natte sneeuw op de start banen. De Indiase president Sjastri, die hier een korte landing zou maken op weg naar Londen, vloog recht streeks naar Engeland, omdat het grote straalvliegtuig, waarin hij reist, niet kon landen. Door de sneeuwval is ook het treinverkeer in de war gelopen en treden vertragin gen van uren op. Op de grote wegen gaat het autoverkeer slechts lang zaam. Vooral in Hessen en Rijnland- Palts vormden zich op de grote wegen kilometerslange files. Er kwamen tal van kettingbotsingen voor. In Oost-Duitsland heeft het weer hetzelfde karakter. Ook in Engeland was het noodweer. De Oostkust werd gebeukt door een noordwester-storm, die vergezeld ging van sneeuw en hagel. In Schotland werd een aantal wegen door opgewaaide sneeuw geblokkeerd. Gisteren heeft de eerste sneeuw van het seizoen ook de Deense straten en wegen in modderpoelen veranderd. Tengevolge van slippar tijen zijn vijf personen om het leven gekomen. Op alle toegangswegen stonden kilometerslange rijen auto's. Niet alleen in de Ardennen, maar ook op vele andere plaatsen in België is vannacht een dik pak sneeuw gevallen. In Brussel veroor zaakte het centimeters dikke sneeuw tapijt een enorme verkeerschaos. Het tram- en busverkeer was totaal ont wricht en duizenden Brusselaars zijn vanochtend uren te laat aan hun werk begonnen. PERONISTEN CELOVEN Nederlanders terug uit Kongo Opnieuw zyn enkele Nederlanders, die op 23 november in Stanleystad door de Belgische parachutisten wer den ontzet, uit Kongo op Schiphol teruggekeerd. Onder aan de trap van het Sabena-lijntoestel werden zij in een striemende hagelstorm verwel komd door minister-president V. H. M. Marijnen. De meeste belangstelling ging uit naar de 23-jarige mevr. Corrie Pos- thumus-Van der Schelde uit Rhenen, die met een baby van 3 maanden terugkeerde. De kleine Monique werd op 20 augustus in het toen juist door de rebellen bezette Stanleystad ge boren. Evenals de echtgenoot van mevr. Posthumus, die in Leopoldstad is achtergebleven, waren de andere drie teruggekeerde Nederlanders in dienst van een nieuwe Afrikaanse handels onderneming in Stanleystad. Dit zijn de heer en mevrouw K. J. Blok- poel, een echtpaar dat al sinds 1957 in Stanleystad werkte, en de 23-ja rige Ph. D. Braak uit Bussum. Matt Busby, de manger van Manchester Unitedheeft tij- een bijeenkomst in Manchester, waarbij vele prominenten uit de Engelse en buitenlandse voet balwereld aanwezig waren, het voetbal-erezwaard in ontvangst mogen nemen. Busby is de eerste houder van dit zwaard, dat werd uitgereikt wegens zijn buitengewone ver diensten voor het Britse en in ternationale voetbal. Auto plotseling naar links: DODE EN TWEE GEWONDEN De 55-jarige F. J. Werner uit Am sterdam is gisteren op de Rijksweg Utrecht-Amsterdam onder Ouder- Amstel bij een ernstige autobotsing om het leven gekomen. Twee ande ren, de 55-jarige heer J. Huis uit Rotterdam, secretaris van de Neder landse kappersbond, werd levensge vaarlijk gewond en de 49-jarige heer H. Harnas uit Amsterdam liep min der ernstige verwondingen op. De drie slachtoffers zijn naar het O.L.V.-gasthuis vervoerd. De heer Harnas reed uit de rich ting Amsterdam met. een snelheid van 80 km over de inhaalbaan, toen een onbekend gebleven groene bestel auto 10 meter voor hem plotseling naar links uithaalde. De wagen van de heer Harnas sloeg over de kop door de middenberm en kwam bo venop een uit Utrecht komende auto terecht, waarin de heer Huis en 'mejuffrouw Werner zaten. Nieuwe uitgave»» Dichter in New York, door F. Gar cia Lorca Ferme jongens. Een „wie is wie" voor beginners, door Jan Blokker Griekse gezocht, door F. Dürren- matt. Uitg.: Heijnis, Amsterdam Magellan, door S. Zweig Een verovering op de Himalaya, door B. Pierre Zo onderhoud ik mijn auto, door B. H. Heldt. Uitg.: Broekman en de Meris, Amsterdam Postzegels verzamelen, door K. E. König Postzegels als geldbelegging, door H. Witteman. Uitg: De Branding, Amsterdam Alles over konynen. Geïll. hand boek voor sport- en nutfokkers, door C. F. van Dam De snoek grijpt toe, door J. Schrei ner De magische kracht van het kunst aas, door J. Schreiner. Uitg.: P. Belkum, Amsterdam Wonderwereld der insecten, door K. Spierings Dikkie kwik Dikkie kwik in Amerika, door P Broos Betty krijgt haar zin, door M. Be rends Geluk ls niet te koop, doer T Seeker. Helm-pockets. Uitg.: Hel mond. Helmond Over mooi gesproken door C. Schneider. Schoonheidsverzorging voor tieners Mijn memoires, door Enzo Ferrari. Helm-paperbacks. Uitg.: Helmond, Helmond Van linieschip tot vliegkampschip. De Koninklijke Marine sinds het ontstaan van het Koninkrijk der Ne derlanden, door L. D. de Kroon en Haye Thomas. Uitg.: Elsevier, Am- I sterdam. „reron heeft vermoed, dat zijn La tijnsamerikaans reis een fiasco zou orden. Hy heeft haar misschien al leen gemaakt onder druk van de le- van het nationale comité, dat zijn terugkeer in Argentinië wil. De was een teken van goede wil lover zijn aanhangers en niets anders. Gezien de resultaten zou het niemand verwonderen als Peron bin nenkort formeel afziet van zyn voor- en naar Argentinië terug te ke- Per slot van rekening is hij ook al 69". Dit is zo ongeveer de mening Peronistische kringen over het kortstondige avontuur van de ex- dictator in Zuid-Amerika. Peron verblijft op het ogenblik in ;n groot hotel in Sevilla, waar zyn vliegtuig op bevel van autoriteiten is geland. Bij zijn komst was de oud-president slecht gehumeurd. Hij zag er zeer zorge lijk uit. Over zijn lot zal in de ko mende dagen worden beslist, maar- waarschijnlyk niet voor maandag. Zaterdag komt namelijk de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Castiella, terug uit Parys. Peron heeft nog 28 dagen om zijn operatie „Te rugkeer" uit te voeren. Hy had be loofd voor 31 december naar Argen tinië terug te gaan. Spaanse functionarissen zeiden gis teren, dat Peron slechts een voorlo pige toestemming had verkregen om r Spanje terug te keren Er zou beslissing over hem moeten wor den bereikt door de Spaanse en Ar gentijnse regering ..Het is altyd een oerwaarde voor Perons verblijf in panje geweest, dat hy geen politiek ou bedrijven. Zijn trip naar Zuid- Amerika is dus een schending van deze overeenkomst. e particuliere secretaris van Pe- heeft zijn functie neergelegd, om dat de oud-president zich niet had Dord aan zijn advies om niet naat Zuid- Amerika te gaan. De secretaris had vorige maand in Chili kun- constateren dat de omstandighe den voor een terugkeer van Peron naar Argentinië of welk Zuidameri kaans land ook, ongunstig zijn. Ook andere waarnemers hebben ver klaard, dat uit de maatregelen die Brazilië, Uruguay in deze zaak heb ben genomen, duidelijk blijkt hoe zeer de toestand in Zuid-Amerika is veranderd sinds het vertrek van Pe ron in 1955. KBV niet tevreden over loonoverleg Op geen enkel punt zijn de ver langens van de vakcentralen volle dig gehonoreerd. De loonsverhoging, inclusief de compensatie voor de stij gende sociale verzekeringspremiers door de regering aan een maximum van 4,7 procent gebonden biedt on voldoende ruimte voor verbeteringen van de lonen in de CAO's van een minimaal te verlangen inhoud. Dit zei de heer W. J. L. Spit, voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel (KBV) ty- dens de gisteren in Utrecht gehou den bondsraad van de KBV. Naar het oordeel van de heer Spit wordt voor belangrijke groeperingen in het beroepsvervoer, de mogelijkheid ge blokkeerd ook maar iets van een duidelijk aanwijsbare achterstand in te lopen. Hij sprak van een echec van het overleg in de Stichting van de Arbeid. BIESHEUVEL naar de West Vice-premier, mr. B. W. Biesheuvel, zal op 6 januari naar Paramaribo rei zen voor dienstbesprekingen met de Surinaamse premier Pengel. Op zyn terugreis naar Nederland zal mr. Biesheuvel ook een kort be zoek brengen aan Willemstad voor een bespreking met de Antilliaanse regering. Op 14 januari zal hy weer in Nederland terug zijn. In Paramaribo gaat minister Bies heuvel met de Surinaamse regering o.a. spreken over de benoeming van een nieuwe gouverneur en het drin gende vraagstuk van deskundige Ne derlandse hulp voor de ontwikkelings projecten, die in Suriname op het ogenblik worden uitgevoerd. Met de regeringen van beide landen zal de Nederlandse minister overleg plegen over financieel-economische onderwerpen die op de ontwikkelings hulp betrekking hebben. Bij het overleg met de beide rege ringen zullen ook ter sprake komen de reizen, die de Koningin en de Prins in het komende najaar zullen maken naar Suriname en de Ned. Antillen, alsmede de reis van Prinses Beatrix begin volgend jaar aan de overzeese Rijksdelen. Marokkanen niet valse papieren Voor de tweede maal binnen enkele maanden hebben Duitse ronselaars getracht buitenlandse arbeiders uit België via zuid-Limburg naar Duitsland te smokkelen. Werd de eerste maal een bus met Portugese arbeiders aangehouden en terug gestuurd, deze week werd een bus met een groepje Marokkanen aan gehouden bij de Nederlands-Duitse grensovergang bij Heerlen. By controle door de Duitse douane bleek, dat de papieren van de Marokkanen waren vervalst. Ook konden de Marokkanen, die uit België kwamen, niet aantonen dat ze in West-Duitsland konden gaan werken. Zij werden naar Neder lands grondgebied teruggeleid en de bestuurder van de bus, een Duitser uit Dortmund, werd aan gehouden. De Duitse ronselaars beloven de bui tenlandse arbeiders goed betaald werk in West-Duitsland en zorgen er dan zogenaamd ook voor, tegen flinke betaling natuurlyk, dat de buitenlanders de benodigde grens- papieren en een werkvergunning krygen. De zeven Marokkanen be taalden hier 100 Duitse Mark per persoon voor. Toen de poging mislukte de grens te passeren, bleken de Marokkaanse arbeiders, net als het groepje Por tugezen, geen cent meer te bezit ten De „bemiddelaars" hadden hun slachtoffers, die ook nog met be talingsmoeilijkheden zitten, vol komen leeggeschud. Een andere kwestie is, hoe deze buitenlandse arbeiders aan de vervalste documenten komen. De douanerecherche, die deze men senhandel thans in onderzoek heeft, veronderstelt een interna tionale organisatie. Of deze de vervalste grenspapieren in een Belgisch of in een Nederlands hoofdkwartier fabriceert, zal het onderzoek moeten uitwijzen. Een galavoorstelling van een nieuwe show in het Parijse Lido vormt altijd een van de hoogte punten van het winterseizoen Op de foto de operazangeres Maria Callas (links)de filmster Elizabeth Taylor en de Griekse reder Onassis tijdens de g voorstelling. EN By ons keuze uit honderden. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (Alléén voor textiel). OPNIEUW CORRECTIE VAN BAAN MARINER Vandaag zullen Amerikaanse tech nici, die de vlucht van de Mariner aar Mars hebben voorbereid en controleren, 'n nieuwe correctie aan brengen in de koers van het ruim tevaartuig. Er waren aanvankelyk enige moeilijkheden met de orienta- an de Mariner, doch deze wer- na mislukkingen van automati sche regelsystemen opgevangen door correcties op radiografische aanwij zing vanaf de aarde. Deze correcties betroffen ook de koers van de Mari- namelijk voor zover deze voor de verdere vlucht op een bepaalde ster was georiënteerd. Er is echter een andere correctie nodig, die de Mariner op de beoogde afstand ongeveer 13.000 kilometer langs de planeet zal moeten brengen. Wanneer deze correctie van van daag slaagt, zal dit tevens betekenen dat de Mariner drie dagen eerder dan in de bedoeling lag langs de planeet zal gaan. Deze correctie met daarmee nood gedwongen gepaard gaande versnel ling van de reis houdt geen verband met het feit, dat Rusland ook een ruimtevaartuig naar Mars heeft ge zonden. De schaarse door Rusland verstrekte gegevens maken het waar schijnlijk, dat de Rusissche Zond II weliswaar eerder in de buurt van Mars zal komen, maar dat al lange tijd voordien het radiocontact met dit ruimtevaartuig zal zijn verloren. De onvoldoende energievoorziening het instrumentarium maakt het bijzonder onwaarschijnlijk, dat tegen ;ijd van de „ontmoeting" met Mars nog gegevens van de Zond wor den ontvangen. Minister terug uit Israël De minister van Maatschappelijk Werk, mevr. dr. J. F. Schouwenaar - Franssen, is gisteren na een bezoek van een week aan Israël op Schiphol teruggekeerd. Op uitnodiging van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, heeft zy in Tel Aviv een congres bijgewoond door 82 vooraanstaande 49 landen werd deelgenomen. Het betrof een conferentie op sociaal maatschappelijk terrein en het on derwerp van bespreking was „de ge deelde verantwoordelijkheid (tussen man en vrouw) op politiek, econo misch en sociaal gebied". Het congres werd bijgewoond door bijna alle vrije Afrikaanse staten. Ook de Verenigde Staten en Canada alsmede enkele Westeuropese landen waren aanwezig. Mevrouw Golda Meir, die wegens oververmoeidheid enkele dagen in het ziekenhuis was opgenomen, werd op de conferentie vertegenwoordigd door de vice-presi dent van het Israëlische parlement. Op de luchthaven vertelde mevr. Schouwenaar dat zy niet alleen op de conferentie maar ook in de daar aan voorafgaande dagen tydens een korte rondreis door het land veel had geleerd. Wegens drukke werkzaam heden in eigen land heeft de minis ter een verzoek om deel te nemen aan een grote tournee van alle ge nodigden door Israël van de hand gewezen. Mevrouw Schouwenaar, die vroeger lerares ls geweest in de klassieke talen, ontmoette tijdens haar ver blijf in Israël vier joodse meisjes, die zij in het begin van de oorlog als leerlingen van een lyceum in Rotterdam in de klas heeft gehad. Ondanks vele moeilijkheden waren zij de oorlog goed doorgekomen en tenslotte in Israël beland, waar ze thans een gelukkig bestaan hadden. Ziekenfondspremie wordt 5.4 pet. Overeenkomstig het advies van de Sociaal Economische Raad heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. A. J. H. Bar- tels, de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1965 vastgesteld op 5,4%. Reeds eer der heeft de Ziekenfondsraad tot dit premiepercentage geadviseerd. In vergelijking met de huidige premie betekent dit een verhoging met 0.4%. Deze verhoging werd ook door de S.E.R. noodzakelijk geacht, in ver band met enerzijds de kostenstijgin gen en anderzijds een versterking van de reserve van de verplichte ziekenfondsverzekering. Zoals be kend, betalen werkgevers en werk nemers ieder de helft van deze zie kenfondspremie. Advertentie Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven: Nu hoeft u niet langer te suk kelen met een verstopte neus. Omdat Vicks vijf doeltreffende be standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler, die u weer vrij Iaat ademen... vlug en gemakkelijkl De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht - maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik is het verstopte gevoel wegl Vicks Inhaler kan zó in zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het i vrij te ademen. Verlicht verstopte neus snel

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7