P.T.T. in de boot I LR OVER T.V. kunst r£ Anita debuteert weer MONUMENT VOOR HERMAN HEIJERMANS IN R'DAM? jggEin kaleiöoscoQP Een sterk staaltje Automatische dekens 32,50 pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 december 1964 Derde blad no. 31433 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. IEM GEBRUIKTE NOODZENDER OOR CONTACT MET DE WAL De R.E.M. heeft de P.T.T. in de boot genomen. Bijna een half ar lang heeft de P.T.T. bemiddeling verleend bij het radio-ver- •er tussen het R.E.M.-eiland voor de kust bij Noord wijk en de te wal. Door een listigheidje hebben de R.E.M.-directie (op het hteland) en de bemanning op het t.v.-platform geregeld radio- lefonisch contact met elkaar kunnen houden, terwijl dit alleen in jpdgevallen zou worden toegestaan, zoals ook voor het radioschip eronica geldt. Deze regeling had de regering in de zomer aan de jpeede Kamer bekendgemaakt. 76 lenvoudig foefje el 2jet foefje van de R.E.M. is zeer ht ivoudig. Men liet de VHF-zender het t.v.-eiland doorgaan voor de rifoon de benaming voor mo- 5tr' ifoon te water aan boord van 7 ir bevoorradingsschepen. Het is >r weinig betrokkenen een geheim op het eiland inderdaad een zen- voor VHF-frequenties is gein- öiheerd. staat vast, dat er meermalen i het eiland af met de wal is ^Iproken, waarbij als naam „Golon- na" of „Bolocan" is opgegeven. De ugelboot en de kotter, i Uk R.E.M. de bevoorrading ind verzorgt, dragen deze 22 Geremd !Str )e P.T.T. toont zich zeer geremd het geven van inlichtingen over 28ie kwestie. Men geeft alleen toe, 3tr in enkele gevallen is vastgesteld eg i een oproep niet van de zich mel- I03ide boot afkomstig kon zijn. De 27 itrale directie wil echter niet ver- len of er maatregelen worden ge- ffen om dit clandestiene radiover at s I Bij radioreportages „Geluidsjagers" 'aan VARA helpen at ?an onze Haagse correspondent) 8 5e VARA wil voor haar radio- lortages gebruik gaan maken van .uidsopnamen, die door amateurs a gemaakt. Ze verzoekt daarvoor bewerking van de leden van de ederlandse vereniging van geluids- jers". De afdeling reportage en 73 afbeelden van deze omroepver- Igiing heeft al eens gebruik ge it oakt van amateur-opnamen. Dat troffen unieke opnamen van Dzemrelletjes" in Amsterdam. 5e VARA vraagt de medewerking o Sidat de vaste reporters niet altijd .stationeerd kunnen zijn op plaat- t 31 waai* zioh een plotselinge ge- jeurtenis voordoet die, zo zegt ze is actualiteit op de voorpagina's II de kranten komt". Als voor- ïlden geeft de VARA de treinramp Westervoort, grote branden, de velenroof onlangs in Amsterdam pleegd, acties van de Groningse -Aitie tegen „bromnozems" enz. 63De VARA doet een beroep op die uien van de N.V.G., die de beschik- r3ïg hebben over een draagbare ignetofoon met een snelheid van 269fst 19 cm/sec. en tenminste 9.5 ï/sec. gAlleen het geluid van de actualiteit 1 worden gebruikt. De „geluids tors" zullen dus geen reportages >stfken. De stem van de medewerker L I9>et dan ook worden „uitgemon- srd". indien er een vraaggesprek ~~aats heeft gehad. keer onmogelijk te maken, of dat er een vervolging wordt ingesteld. De P.T.T. heeft alleen .toestemming gegeven voor de aanwezigheid van een korte- en middengolfzender, die uitsluitend mag worden gebruikt in uiterste nood om redding mogelijk te maken. Het radioschip Veronica Verboden De constatering van het misbruik van een scheepsnaam zou simpel zyn geweest, aangezien uit de conversatie gemakkelijk kan worden opgemaakt, dat er geen schip aan het woord is. De telefonistes van Scheveningen- Radio hebben echter geen opdracht gehad hier speciaal op te letten. Overigens heeft men meermalen kun nen constateren, dat de „Golondri- na" defect in de haven lag, terwijl het scheepje toch gesprekken zou voeren. En dat is voor een schip in de ha ven verboden ..Het mooiste Sintetklaasgeschenk, dat ik me maar kan wen sen". zegt Anita Carol, een twintigjarig zangeresje uit Amsterdam. Ze bedoelt haar t.v.-debuut zaterdagavonden de Willyke en Wil- leke Alberti-show en de eerste grammofoonplaat, die dezer dagen van haar is verschenen. Een debuut, dat zij te danken heeft aan Willeke. met wie zij al van het eerste schooljaar af vriendschap onderhoudt. Morgenavond zingt ze met Willeke een duet en mis schien een solo. Andere medewerkers aan de show zijn: Madelon. de. imitator Jan Zijdel en het Trio Paul Kollin. Guus Hoekman zal in Amerika zingen De bas Guus Hoekman vertrekt eind december naar Amerika om op uitnodiging van de opera in Boston gedurende drie maanden mee te werken aan uitvoeringen van opera's van Mozart („Entführung"), Rossini („Seniramide"), Offenbach („Contes d'Hoffmann"), Moussorgski („Boris Godounow") en Luigi Nono („Intol- Ieranza"). Ook staan concerten voor radio en televisie en enkele concer ten met het Boston Symphony Or chestra. op het programma. In Bos ton zal hij als partners o.m. Joan Sutherland en Boris Christoff heb ben. Erkenning van bewind in Bolivia Door het Ministerie van Buiten landse Zaken is medegedeeld, dat de Nederlandse regering dezer dagen de Boliviaanse regering heeft erkend. Zoals bekend, is op 4 november de toenmalige president Paz Estenssoro afgezet. Een nieuw bewind onder leiding van generaal Barrientos Ortuno kwam in de plaats van de regering van de verdreven presi dent. PUROL Het Nieuw Rotterdams Toneel heeft gisteravond in de schouw burg voor een goedgevulde zaal Herman Heijermans' Schakels, het ..vrolijke spel van de huiselijke haard", voor het voetlicht gebracht. Met deze opvoering van een van de bekendste werken van Heijer mans, herdacht het Ned. Toneel Verbond in samenwerking met de Rotterdamse Kunststichting het feit. dat Heijermans gisteren 100 jaar geleden in Rotterdam werd geboren. uu«fliHinEiiyiRifiiiiinDfliinnniiinimiimiuii!i!!n[nni7in!iiiiniin!inoiffinniiiTiin!Ri] Schakels werd gebracht onder re- e van Jan Teulings, met in de hoofdrollen Richard Flink, Thera Verheugen en de regisseur. Voor de aanvang overhandigde de voorzitter van het Ned. Toneel Ver bond de loco-burgemeester van Rot- BECRAFENIS ANNE DE VRIES Zo groot was gistermiddag de be langstelling voor de teraardebestelling de zondagavond in Zeist plotse ling overleden schrijver Anne de Vries dat de Zeister politie de han den vol had aan het regelen van het erkeer bij de begraafplaats aan de Woudenbergseweg. Aan de groeve werd slechts gespro ken door de gereformeerde Zeister predikant ds. J. van Leeuwen en door de oudste zoon, de heer Henk de Vries. Tevoren was een rouwdienst gehou den in de gereformeerde Bergwegkerk Zeist, waar behalve ds. Van Leeu- n gesproken werd door de burge meester van Assen, mr. P. P. Agter, welke plaats de overledene ere burger was. De burgemeester ver klaarde dat Anne de Vries voor zijn gemeente meer betekende dan de schrijver van „Bartje". Hij was ook het symbool van Drente en van het godsdienstig leven in deze provincie, i zei mr. Agter. De heer S. J. P. Dijkstra uit Zeist voerde het woord namens de uitge vers en vrienden van de overledene. Dit is geen dualiteit aldus spreker, want de uitgevers van Anne de Vries n ook zijn vrienden. De heer Dijkstra signaleerde de bewogenheid die alle boeken van Anne de Vries kenmerken en de troost die van deze boeken uitgaat, ook in levens, die als verloren of maatschappelijk verwoest plegen te worden aangemerkt. Als voorbeeld noemde de spreker de In donesische gevangenkampen en de Berlijnse achterbuurten. De heer Dijkstra noemde het een eer de wer- van zijn vriend te hebben mogen uitgeven. Tenslotte sprak ds. F. Slomp uit Noordwolde, uit het verzet bekend als Frits de Zwerver, die verklaarde dit sterven diep ontroerd te zijn. Hij schetste Anne de Vries als een groot kind, dat de dingen kinderlijk wist te zeggen. In deze schrijver heeft God niet alleen Nederland maar de gehele wereld rijk gezegend, aldus deze oud-verzetstrijder. terdam en wethouder van Kunst zaken, mej. mr. J. Zeelenberg, geldbedrag, dat zal worden gebruikt voor het plaatsen van een gedenk teken voor Heijermans, in zijn ge boortestad. Mej. Zeelenberg kon niet mededelen waar en wanneer Heijer mans' gedenkteken zal worden ont huld. Ook niet in welke vorm zijn nagedachtenis zal worden geëerd. ADVERTENTIE irootse t.v-inruilactie bij: collectie INRUIL T.V.'S met V% jaar schriftelijke garantie. VOOR ZATERDAG 5 DECEMBER 7.55 Overweging. 8.00 3.15 V. d. jeugd. 8.20 Djinn: ge ur. progr. (Om 11.00 Nws.). 12.00 An- lus 12.04 Het Eucharistisch congres Bombay. 12.10 Liedjes over het Verre lesten. 12.30 Meded. t.b.v. land- en llnbouw. 12.33 Zang en instr. kwartet. 1.50 Regeringsuitz.Radiozilvervloot. usicerende dilettanten: vrouwenkoor. .30 V. d. kleuters. 14.40 Franse les. .00 Lichte orkmuz. en zangsolisten. .30 Signaal, documentatie 8.50 Lichtbaken, lezing. 19.0 i zangsolisten: Liedjes uit Vlaan- intgesprek .20 Soc. strijdlied 7.23 Lichte gram. •00 Nws. en soc. strijdlied. 7.23 Lichte .00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Orgelspel: Sinter- 10.15 Z.O. 135: gevar. progr. (Om 11.00 Nws.). 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinb. 12.33 Act. sportnws. 12.55 VARA-varia. 13.00 Nws. 13.15 Radio Jazzclub. 13.40 Uitlaat, progr. voor de twintigers. 14.00 Radiokadootjes: Sin- 20.00 Nws. 20.05 Metropole-orkest solisten. 20.35 Gevar. lichte gram. 21.05 droppel, hoorspel. 22.30 mooi te zijn. Nws. 22.40 Te 15.25 Sinterklaas is jarig: feestprogr. AVRO: 20.20 AVRO*s Televizier. 20.35 Wie van de lntelligentiespel. 21.10 Willy .progr NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO- Hij komt. bekende en nog onbekende St.-Nicolaasliedjes.NTS: 20.25 Die Falie, TV-fi' cockfilm. 22.00-22.10 Epiloog. Photo '64" in Dee Haag Opening door Prins in Ridderzaal Prins Bernhard zal op 17 december om 4 uur 's middags in de Ridderzaal de expositie ..World Press Photo 1964" die in het ge meentemuseum in Den Haag wordt gehoudenofficieel openen en de hoofdprijs en de wisselprijs voor de Nederlandse inzending uitreiken. Leden van de regering, van het corps diplomatique, van het ereco- mité en van het Haagse gemeentebe stuur, en vertegenwoordigers van de Staten-Generaal en van de nationale en internationale perswereld zullen de plechtigheid bijwonen. Zestig van de beste foto's zullen worden geëxpo seerd. De tentoonstelling in het Haags Gemeentemuseum omvat 2100 foto's uit 50 landen. De expositie duurt tot eind januari, waarna zij naar Ham burg gaat. Bij de Stichting World Press Photo zijn verzoeken binnenge komen om de expositie ook te houden in Spanje en België. De internationale jury zal op 11 de cember de ingezonden foto's beoorde len." De jury wordt gevormd door dr. Ettore Basevi (Rome), mrs. G. N. Plesko (Moskou), Morris Gordon (VS), dr Erich Höpfner (Hamburg), Derrick Knight (Londen), Vilem Kropp (Praag), R. Martinez (Parijs), D. Victoriano Tribaldos (Madrid), A. Weehuizen (Amsterdam) en dr. H. Zachaeus (Hamburg). De jury voor de meest artistieke persfoto bestaat uit prof. dr. Otto Steinert (Essen), prof. dr. H. van de Waal (Leiden) en mr. L. J. F. wy- senbeek, directeur Haags Gemeente museum. Er is dit jaar geen afzon- derlijke jury voor de sportfoto's. De Nederlandse inzendingen zullen niet door de internationale jury worden beoordeeld, maar door de Nederland se deskundigen H. G. Kersting, J. van 't Klooster, J. Liber en T. Ramaker. r Advertentie HENKES JONGE JENEVER HERMAN HEIJERMANS Mej. Zeelenberg liet zich echter wel in haar korte toespraak de zinsnede „misschien een Heuermans-monu- ment op een Heijermans-plein" ont vallen. Wanneer de benodigde finan cien, mogelijk met behulp van een krediet beschikbaar gesteld door de Rotterdamse gemeenteraad, bijeen zijn, zal de Rotterdamse Kunststich ting vorm geven aan het (reeds be staande) plan Rotterdam een ge denkteken voor Heijermans te geven. Toneelgezelschap voor provincie De directeur van de Twentse Schouwburg in Enschede, de heer A. Greidanus, heeft plannen ontwikkeld om in samenwerking met een aan tal directeuren van andere schouw burgen in provincieplaatsen een to neelgezelschap op te richten, dat spe ciaal in de provincies zal moeten op treden. Verscheidene acteurs en ar- trices hebben reeds de toezegging ge daan aan de uitvoering van deze plannen te willen meewerken. Het ligt niet in de bedoeling een speci fiek toneelgezelschap op te richten. Meer wordt gedacht aan het voor beeld van de Nederlandse Toneel manifestatie en spelers uit diverse gezelschappen in los verband in te schakelen voor de speciaal voor de provincie bedoelde produkties. Men denkt aan twee voorstellingen per seizoen, die elk ongeveer drieëneen halve maand zullen lopen. Het ligt in de bedoeling met de eerste voor stelling begin oktober 1965 te begin- en met de tweede begin februari Aflossers voor Ned.-Belgisclie Poolexpeditie Uit de haven van Antwerpen ver trekken morgen met de Deense ijs- breker m.s. „Magga Dan" drie leden van de ploeg, die de veertien Bel gisch-Nederlandse onderzoekers, die op het ogenblik in het Zuidpoolge bied verblijven, af gaat lossen. Op 26 of 28 december volgt op de vlieg- haven Meisbroek bij Brussel het of ficiële afscheid van het in totaal 33 man sterke team. De onderzoekers, die nu de Koning Boudewijn-basis bezetten, worden ongeveer 15 maart terugverwacht, met 17 leden van de aflossingsploeg, die alleen in de zo mermaanden aan de onderzoekingen deel zullen nemen. De aflossingsploeg, waarin negen Nederlanders deel uitmaken staat on der leiding van de Belgische mijn ingenieur W. Bogaerts. De onderzoe kingen van de Nederlanders en Bel gen in het Zuidpoo'gebied worden ge daan in het kader van een interna tionaal onderzoek waaraan dertien landen deelnemen. EERSTE NET NCRV 7.30 uur Barend de Beer, voor de jeugd 7.35 uur Dzjes zien, Pim Jacobs Lou Rawls 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Pa Pinkelman en tante Pollewop 8.25 uur Attentie, actualiteiten 8.50 uur Stiefbeet Zoon EE 9.30 uur Ooggetuige: Safari in Suriname 9.55 uur Nou jij weer, showprogramma 19.30 uur Delegeren, kerkelijk =j 10.40 uur NTS-journaal. TWEEDS NET VARA 8.00 uur NTS-journaal 8.01 uur Dick Powell Theatre Langs de weg S 8.50 uur In vertrouwde handen, medisch programma 9.15 uur Belina zingt, muziekprogramma 9.45 uur Achter het nieuws, actualiteiten. 1 TV-NOORDZEE 6.30 uur Mijn drie zonen, voor de jeugd 7.00 uur Mr. Magoo, tekenfilm 7.08 uur La grande aventure, documentaire 7.30 uur Hollywood Star Playhouse: „Crisis" 10.00 uur Laramie: „Pleisterplaats". „Juflith' Charles de PeyretChappuis schreef het stuk „Judith" kort na het uitbreken van de tweede wereldoorlog. De opvoering er van werd in 1941 verboden door de Vichy-regering. De eerste op voering beleefde het stuk in 1945, de Nederlandse première vond vorig jaar plaats, onder regie van de in Engeland wonende Pool Vladek Sheybal, die bijzon dere bindingen met „Judith" heeft. Niet alleen regisseerde hij het stuk zowel in Polen als in Engeland, hij speelde ook de rol van Holofernes (als acteur ont ving hij in 1951 de hoogste Pool se Staatsprijs). Vele televisiekijkers hebben hem onbewust gezien in de Pool se film over het verzet in War schau, „Het Riool", waarin hij de hoofdrol speelde. In 1956 verliet hjj Polen om politieke redenen. De televisieregie was van Guus Verstraten, en daar viel niets op af te dingen. Toch zou het voor de hand hebben gelegen de Pool ook de televisieregie te laten verrichteni want hij is bij de BBC in dienst als televisieregis seur. „Judith" verwijst naar het (apokriefe) bijbelverhaal over de gelijknamige verzetsstrijdster" uit de bijbelse geschiedenis, die zich naar Holofernes begeeft uit va derlandsliefde, om het door hem belegerde Bethulië van de on dergang te redden. Zij onthoofdt hem tenslotte. Zoals gebruike lijk werd dit bijbelse gegeven vervormd ten dienste van de dramaturgie, met als gevolg dat Judith niet uit vaderlandsliefde maar uit liefde voor de jongeling Achab de boze Holofernes komt vermurwen. Tevergeefs, want Achab wordt willens en wetens op bevel van Holofernes ter dood gebracht: Waarom? Omdat hij, de grote veldheer/dictator ha kend naar de liefde van Judith, maar onmachtig liefde te geven, geen medeminnaar naast zich duldt. Tenslotte pleegt Holofer nes, de wanhoop ten prooi, zelf moord. Eerst echter heeft hij nog het sein gegeven Bethulie te vernietigen. De toneelcritici waren bij de première nogal verdeeld in hun waardering. Niet echter over het vertoonde spel, in het bijzonder dat van Henny Orri, voor wie geen lof tuiting te veel bleek. Terecht niet, zoals gisteren weer bleek. Het was een grote prestatie, te meer als men bedenkt dat zij een vrouw speelde in een vrij onmogelijke situatie waarin zij binnen een te kort tijdsbestek teveel gevoelens moest bespelen. In de categorie gemoderniseer de bijbelse spelen mag „Judith" hoog genoteerd worden, want het was hoe dan ook een stuk dat aanleiding gaf to' zeer sterk spel, ook van André van den Heuvel, maar toch vooral van Henny Orri, die de illusie van natuurlijkheid wist te wekken, niet door nagebootste natuur lijkheid. maar door een perfecte beheersing van de toneelspel kunst. ,Bran(lpunt" g In „Brandpunt" trof een boei ende reportage uit het Oostduit- se Dresden, waar Ed van Wes- terloo in enkele uitstekende straatinterviewtjes de ervaring van menige reiziger in Oost- Duitsland opdeed dat de marge tussen tevredenheid en ontevre denheid daar niet veel groter is dan bij ons. In „Kijk op kunst" troffen een vlotte visuele recen sie door Wiekart van de Am sterdamse „Stalinallee" of te wel de Wibautstraat („Wibaut ziet toe dat hij niet valle", werd spitsvondig gezegd) en een aar dig gesprek met een der intel lectuelen onder de Nederlandse beeldende kunstenaars, Peter Vos. 111011111 :i)>iiii!iii!!!iiiiiii!i!inn^iniiin!in![nini!!iii!iii!!Oiiiiiiiyiii[i{Diniin!iini!iiiifliiiiiiiiiiii Philips geeft weer zes procent interim De Raad van Commissarissen en de Raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken hebben, besloten, over het boekjaar 1964 een interimdividend uit te keren van 6% op de preferente aandelen en 6% op de gewone aandelen. De N.V. Ge meenschappelijk bezit van aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken zal tot een gelijke uitkering overgaan. De be taalbaarheid is vastgesteld op 6 ja nuari 1965. (Deze interim uitkeringen zijn gelijk aan die over 1963). Advertentie 1- EN 2-PERSOONS OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (Alléén voor textiel). Advertentie GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Desiree - Constant - Claudia Gratis graveren. Levenslange schr. garantie. (Luifelbaanzegels). Juwelier - Horloger F. W. PLESSEN Bevrijdingsplein 12 - Leiden Z.-W. Telefoon 26670 Vijftien jaar cultureel verdra" O Nederland-Luxemburg De minister van O.K. en W., mr. Th. H. Bot. heeft gisteren ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het Nederlands- Luxemburgs cultureel verdrag in Den Haag een lunch aangebo den waaraan ook de Luxem burgse minister van Onderwijs en Culturele Zaken, de heer Pierre Gregeoire, aanzat. Hij deelde o.a. mee, dat de Konin gin minister Gregoire heeft benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau, waarop hij zijn col lega de daarbij behorende versierse len overhandigde. Aan de lunch zaten ook de staats secretarissen van O. K. en W., drs. L. J. M. van de Laar en mr. J. H. Grosheide, aan, alsmede de Luxem burgse ambassadeur in Nederland, de heer G. Heisbourg en de Nederland se ambassadeur in Luxemburg, mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst. 's Avonds heeft het Luxemburgse toneelgezelschap „Letzeburger Thea ter" in Diligentia in Den Haag het blijspel „En Teschtement" (een tes tament) van de Luxemburger Batty Weber (1860—1941) en het drama „Woyzeck" van de Duitse toneel schrijver Georg Btlchner (1813 tot 1837) opgevoerd. Staatssecretaris Grosheide heeft m welkomstwoord uitgesproken tot de aanwezigen, o.w. jhr. mr. J. H. de Brauw. kamerheer i.b.d. van de Ko ningin ter persoonlijke vertegenwoor diging van de vorstin. Verder waren o.m. talrijke ambassadeurs aanwezig, alsmede de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, en de Staatssecretaris van Sociale Zaken Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bar- tels. Minister Gregoire gaf een inlei ding op het optreden van het Letze burger Theater. Volgende week woensdag zal het Ned/Danstheater in dc stad Luxem burg optreden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5