RP 48 aanwinst voor de Rijkspolitie te water 4 f W ES Een sterk staaltje TAFELLAKENS ONTBIJTLAKENS EN BADSETS v. a. 2,75 tof 20,- Belangstelling voor „Reuvens" groeit Geen topoverleg over Europese politieke unie zonder Britten Films van deze week in Leiden rt W Ym •gericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 december 1964 ZL Tweede blad no. 31433 Groep Warmond kreeg nieuwe patrouilleboot (Van redacteuren) De post Warmond van de groep Aalsmeer van de Rijkspolitie te Water heeft vandaag de beschik king gekregen over een nieuwe patrouilleboot, de R.P. 48. De overdracht geschiedde vanmid dag tijdens een bijeenkomst in de Kaagsociëteit door de directie van Schottel Nederland N.V., afdeling Scheepsbouw, te Warmond, die vertegenwoordigd werd door de heren A. P. Koomen en ir. O. Bus- semaker, aan de commandant van de Rijkspolitie te Water, kolonel H. E. Overbeek. Geëscorteerd door de R.P. 53 en de R.P. 63 vertrok de R.P. 48 vanmor gen om even over half elf met een aantal genodigden aan boord van de gemeentelijke laad- en loswal in Warmond voor een tocht over De Kaag naar de Kaagsociëteit. Tot de genodigden behoorden, naast de commandant van de Rijkspolitie te Water en de directieleden van Schottel Nederland N.V., burge meester drs. F. K. Langemeyer van Warmond, de heer A. D. de "N PRACHTSORTERING OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (Alléén'voor textiel). MIDZA Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders v£ Leiden maken bekend, dat het op maandag 7 en dinsdag 8 dec. 1964 bij ig zal zijn toegestaan om ge bruikt verpakkingsmateriaal naast de te ledigen vuilnisemmers te plaatsen. De dozen, papieren, enz. moeten ge bundeld zijn om door de huisvuil ophaaldienst te kunnen worden mee genomen. Gaarne wordt in het belang van de reinheid der straten een beroep op de medewerking van de burgerij in dezen gedaan. WONINGWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat van heden af gedurende drie maan den voor een ieder op de gemeente secretarie. afdeling Openbare Werken, kamer 112, Stadhuis, ter inzage ligt de door de gemeenteraad in zijn ver gadering van 2 maart 1964 vastgestelde verordening, houdende voorschriften als bedoeld in artikel 43 der Woning wet. betreffende de aard van de be bouwing en het gebruik van gronden in een gedeelte van de bebouwde kom der gemeente 1 l daarbij- Koster, die de Kon. Verbonden Ned. Watersportverenigingen en de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsport vereniging „De Kaag" vertegen woordigde, en de heer E. Bouws, secretaris van de Kon. Ned. Motor boot Club. De R.P. 48 is de laatste van een serie van drie politieboten, die bij Schottel Nederland N.V. in War mond werd gebouwd. Het ranke vaartuig is 10.80 meter lang, de breedte bedraagt 3.20 meter en de diepgang is 1.20 meter. De voort stuwing geschiedt door een 137 pk D.A.F.-dieselmotor met Schottel- roerpropellers, type 50. De R.P. 48 kan een snelheid bereiken van 21 tot 26 km per uur. (Foto L.D./Holvast) DR. P.THOMAS gewoon lector radiologie Bij K.b. is dr. P. Thomas .weten schappelijk hoofdambtenaar A. bü de afdeling voor radiologie, benoemd tot gewoon Leids lector in de fa culteit der geneeskunde om onder wijs te geven in de radiologie. Dr. Thomas, die in 1924 in Goirle (N.B.) werd geboren, studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit in Am sterdam. In 1950 werd hij bevorderd tot arts, waarna hij in militaire dienst werkzaam was tot voorjaar 1954, voornamelijk op Curasao. Teruggekeerd in Nederland begon de nieuwbenoemde lector zijn oplei ding als radioloog, die hij vier jaar later in 1958 afsloot. Hij aanvaardde toen de functie van conservator der afdeling Radiologie van het Leids Academisch Ziekenhuis, dat hij in 1961 verliet, om als radioloog aan het ziekenhuis Eudokia in Rotterdam werkzaam te zijn. Sedert januari van dit jaar is dr. Thomas, die in 1963 promoveerde tot doctor in de genees kunde op een proefschrift tetiteld „Bronchuscarcinoom, Stadium-inde ling en andere factoren die een rol spelen bij de bepaling van de prog nose", wederom werkzaam in het Leids Academisch Ziekenhuis. Behalve zijn proefschrift heeft dr. Thomas verscheidene studies in binnen- en buitenlandse vakbladen gepubliceerd. In maart besluit over de jacht op nazi-moordenaars De twee grote partijen in het Westduitse parlement hebben be kendgemaakt, dat zij overeen zijn gekomen om een beslissing over de vraag of de jacht op nazimoorde naars het volgend jaar zal worden gestaakt, tot 1 maart uit te stellen. Het parlementslid Gerhard Jahn, deskundige op dit gebied van de in oppositie zijnde sociaal-democra tische party (SPD), heeft dit be kendgemaakt. Samen met de rege rende christen-democraten hebben de socialisten een resolutie opgesteld waarin de regering wordt verzocht een overeenkomst te sluiten met de deelstaten. NIEUW PROCES VOOR COBB De vijfde reizende rechtbank van appèl heeft in New Orleans het dood vonnis nietig verklaard, dat destijds door een geheel blanke jury in Geor gia tegen de van moord beschuldig de 15-jarige negerjongen Preston Cobb werd uitgesproken. De rechtbank sprak gisteren als haai* mening uit, dat de grondwet telijke rechten van Preston Cobb werden geschonden door systemati sche uitsluiting van negers uit de „grand jury", die hem in staat van beschuldiging stelde en de Jury by het proces, die hem op 16 augustus 1961 veroordeelde. „Cobb kan opnieuw in staat van beschuldiging worden gesteld en mo gelijk opnieuw worden berecht", al dus de rechtbank. De jongen werd veroordeeld wegens moord op een blanke boer, voor wie hij en zijn moeder werkten. De moe der is weduwe en heeft negen kin deren. Onderscheiding voor prof. Landau Dr. Lev. Davidovits Landau, de Russische geleerde die in 1962 de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg voor zijn werk op het gebied van de lage temperaturen, is benoemd tot erelid voor het leven van de New Yorkse Akademie van Wetenschap pen. Hij is lid van de Amerikaanse Na tionale Akademie van Wetenschap pen, het Koninklijk Genootschap van Engeland en andere internatio nale wetenschappelijke instituten. Afgelaste wedstrijden In verband met de slechte gesteld heid van de terreinen is het gehele amateur voetbalprogramma van de KNVB voor morgen, zaterdag 5 december, afgelast. Dit geldt ook Vrienden onder elkaar Ze waren al lange tijd vrienden, de 37-jarige monteur uit Leiden en een 33-jarige collega. Maar in de avond van 20 april gebeurde er toch iets, dat „onvriendelijk" moet worden ge noemd. De oudste monteur gaf nL zyn vriend met een zakmesje een steek in de zij. Het was geen zware verwonding doch voldoende om de monteur we gens zware mishandeling voor de Haagse politierechter te brengen. Het was de drank die een kwade rol in deze vrienden-affaire had gespeeld en overigens bleek de steek aan de vriendschap geen einde te hebben gemaakt. Daarmee rekening houdend eiste de officier een maand gevan genisstraf, omdat steken met een mes toch altijd kwade feiten zijn. De rechter veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf. Dipl oma-zwemmen De volgende leden van „De Water vrienden" hebben het diploma ge oefend zwemmen (het B-diploma) behaald: R. Bekooij, S. Bavelaar, J. Bouw man, B. Crama, B. Elderhorst, E. Flippo, A. Hulsbos, C. Halvemaan, W. Kesteren, A. de Ridder, C. Ravens- bergen, I. Schilthuizen, M. Verdegaal, T. Verdegaal, H. v. Vuuren, M. Was senaar, M. Vinkesttfn, H. Elderhorst, N. Halvemaan. J. H. v. Heijningen, A. v. Haaster echt, R. Kos, W. J. Lan- cel, W. P. Nauta, A. Onderwater, D. du Prle, J. Pouw, K. Rozema, B. Sliggers, R. J. L. Postma, K. Riemen, j J. Pet, R. Stuart. CATENA De senaat van de studentenvereni ging Catena is voor het jaar 1964— 1965 als volgt samengesteld: F. van Iren, praeses, G. W. van der Meiden, ab-actis, D. M. de Vries, quaestor, S. Rob, assessor I, G. S. van Krieken, II. JAARVERSLAG 1963 vens" mag zich in een groeiende belangstelling verheugen. Dit blijkt uit het jaarverslag 1963, dat zojuist is verschenen. „Reuvens" boekte het vorige jaar. aldus het verslag, 5893 leden-lezers, d.L 453 méér dan in 1962 toen het aantal 5440 was. Dat betekent, dat zes pro cent van de Leidse bevolking in 1963 als lezer bij „Reuvens" stond inge schreven. Er werden in 1963 146395 boeken voor volwassenen uitgeleend en 97273 jeugdboeken, in totaal dus 243668 boeken. In 1962 bedroeg het aantal uitgeleende boeken 243652. Het boekenbezit van „Reuvens" heeft zich eveneens uitgebreid. Per 31 december 1963 bedroeg het aantal boeken 39944, n.l. 15618 Auto tegen boom door windstoot Een harde windstoot heeft gis teravond omstreeks half zes een per- nenauto van de Kanaalweg gedrukt. De auto, die werd bestuurd door een 28-jarige Leiderdorper, reed op de Kanaalweg i nde richting van het Lammenschansplein. Ter hoog te van de Torenflat verloor de auto mobilist de macht over het stuur door een zeer krachtige windstoot .De wagen raakte van de weg af en kwam tegen een boom tot stilstand. De Leidersorper kreeg verwoningen aan het rechterbeen, zyn wagen werd zwaar beschadigd. Er moest zeis een kraanwagen aan te pas komen om de wedstrijden in de afdelingen, de auto weg te slepen. Het parlement van de Westeuro- pese Unie heeft gisteren in Parijs op Brits initiatief met nadruk ver klaard, dat de zes landen van de Europese Gemeenschap geen topcon ferentie over een Europese politieke unie moeten houden zonder de Britse regering. Met meerderheid van stemmen hebben de afgevaar digden, om alle misverstand te voor komen, een zinsnede uit een ont- werp-resolutie geschrapt waarin een topconferentie werd bepleit, zelfs al zou die aanvankelijk beperkt moe ten blijven tot de zes gemeenschaps- landen. Het Britse initiatief werd ge steund door afgevaardigden uit ver scheidene andere delegaties, onder wie de Nederlanders. De Franse minister van Voorlich ting, Alain Peyrefitte, heeft gisteren een pleidooi gehouden voor een Europese Monroedoctrine onder de bescherming van de Franse kern macht. De minister haalde als voor beeld ter navolging aan de befaamde verklaring, die door de Amerikaanse president James Monroe in 1823 afgelegd. In deze verklaring zei Mon roe, dat Amerika voor de Amerika nen was en hij waarschuwde de voormalige Europese koloniale mo gendheden tegen elke poging hun politieke overheersing van Amerika te herstellen. De Franse minister zei, dat het doel van de huidige Euro pese politiek is het zelfvertrouwen van Europa te herstellen en stap voor stap te komen tot politieke eenheid. Het doel is een verenigd en onaf hankelijk Europees Europa dat zich zelf kan verdedigen en zijn eigen buitenlandse politiek kan volgen. De Westduitse oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft in Bonn gepleit voor de benoeming van een Amerikaan tot secretaris-generaal van de NAVO. Hij ,had in 1961 het zelfde geopperd tegenover president Kennedy. Deze had geantwoord, dat de kleine NAVO-landen zich niet ge lukkig zouden voelen als dit ge beurde. „Maar dat zou mij niet ge deerd hebben", aldus voegde Ade nauer eraan toe. Politieke waarnemers in Bonn zijn verrast door dit voorstel van Adenauer, dat naar zij menen waar schijnlijk niet de goedkeuring zal wegdragen van Parijs, dat juist het Europese element in het bondgenoot schap versterkt wil zien. Adenauer is van oordeel, dat een Frans-Ame rikaanse verzoening een kwestie van tijd is en niet lang zal uitblijven. Zoekt gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN A. C. J. C. A. Va- A. Eschler wilder en J. van TonL.. der Luit en M. C. Bonnet lentyn en M. E. Verver: C en J. Seller; D. van Beek Abswoude; A. Oliboni en A. de Vogel' M. Geerlof en - H. J. Kroon en C. M. Neuteboom; F. Arbouw; H. de Jong e i der Kaay, OVERLEDEN Le Clercq, 45 Jr. 11002 jeugdboeken. Een jaar eerder had „Reuvens" „slechts" 37211 boe ken. De couranten- en studiezalen van „Reuvens" werden in 1963 door ongeveer 11.000 personen bezocht. Binnenbrand door kinderspel In een woning aan de Tomaten- straat is gistermiddag omstreeks kwart voor zes een binnenbrandje ontstaan, doordat een kinde van an derhalf jaar met een doosje lucifers speelde. Toen de gordijnen van de huiskamer vlam hadden gevat deed het ventje tot overmaat van ramp de deur van de brandende haard open, waardoor gloeiende kolen op de vloerbedekking vielen. Een 45-ja- rige buurman zag kans om de brand te blussen, maar hij liep brandwon den op aan linkerhand en rechter voet. En ontstond in de woning brandschade aan het behang, de vloerbedekking en de gordijnen en waterschade aan het televisietoestel en de radio. spaar plezierigmet ^met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: A. de Boer, arts, tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar A in vaste dienst bij de Ver loskunde; J. F. Feddes, arts, hoofd assistent bij de Inwendige Genees kunde, tot wetenschappelijk ambte naar le klasse in tijdelijke dienst bij het Instituut voor Radiopathologie en StralenbeschermingA. S. de Graaf, arts, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Neuro-Anatomie; ir. A. van Lange- velde, tot wetenschappelijk ambte naar bij het Instituut voor Radio pathologie en Stralenbescherming (ged. bij de Farmacologie)drs. J. M. Lechner, tot wetenschappelijk ambte naar bij de Faculteit der Letteren; dr. W. J. A. Maaskant, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse bij de Theoretische Organische Chemie; drs. C. G. van der Meer Mohr, weten schappelijk ambtenaar le klasse bij de Stratigrafie en Paleontolpgie, in tijdelijke dienst, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst; G. Mo jet, arts. assistent bij de Klini sche Neurologie, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Psychiatrie; mevr. dr. J. L. den Otter-Robert, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Theoretische Organische Chemie Schaafsma, arts. wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de Klinische Neu rologie; drs. G. H. Schokker, assistent bij de Faculteit der Letteren, tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; J. van der Sluys Veer, arts, tot wetenschappelijk amb tenaar le klasse bij de Inwendige Ge neeskunde, 2e leerstoel; drs. A. Staal, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Klinische Neu rologie, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst; A. Struy- venberg, arts, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Faculteit der Geneeskunde (werkgroep nierziekten), tot weten schappelijk hoofdambtenaar in tijde lijke dienst. „De Hoeksteen" weer actief De stichting Commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting „De Hoeksteen" in Leiden organiseert de ze maand weer een aantal voorlich- tings- en demonstratiemiddagen (en avonden) over onderwerpen, die juist in deze „donkere" dagen goed van pas komen. Zo worden er cursussen gegeven in koken, bakken, braden, naaien en kerstversieringen maken. Voor 1965 staat een aantal nieuwe cursussen op het programma. Behal ve op huishoudelijk gebied worden er in 1965 cursussen gegeven in hoe den maken, hygiëne, charme en han denarbeid. In januari is er een cy clus over „De huisvrouw van nu", in februari over aardgas en in maart over een „huishoudkasboek". In april wordt een excursie naar de huishoud beurs in Amsterdam gemaakt. Leidsche Spaarbank In de maand november 1964 werd I er bij de Leidsche Spaarbank inge- I legd f 3.996.300,04 en terugbetaald f 3.433.010,48. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 632 en het aantal afbetaalde boekjes 338. Op 6.279 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 187.890,— bijgeschreven. Er werden 1.294 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f42.178,47. Het tegoed der 58.056 inleggers be droeg aan het einde der maand f 64.807.664,28. J. W. J. P. Joore; A. P. M. C. Kragt. Terug uit de hel Boeiend LIDO „Terug uiit die hel" (To hell and back), het boeiende epos van de meest gedecoreerde Ameri kaanse soldaat uit de tweede wereld oorlog Audie Murphy, is opnieuw in Leiden. De film. gebaseerd op de autobiografie van Audiie Murphy, is méér dan alleen zijn opwindende levensverhaal. Murphy, die in drie harde oorlogs jaren van niets tot luitenant op klimt, levert in de onbarmhartige strijd welhaast (al te) ongelofelijke prestaties. Hij raakt hierbij echter gewond, waardoor er van zijn mili taire loopbaan na de oorlog niets terecht kan komen. Audie Murphy ontvangt voor zijn verrichtingen aan het front bijna alle (hoge) onder scheidingen, die er bestaan. DE BRUG TRIANON "The bridge on the river Kwai" is zijn tweede „succes week" ingegaan, ofschoon de film toch al eerder in Leiden heeft ge draaid. Terecht: het is een voortref felijke film, dankzij het boeiende verhaal èn de bezetting (William Holden, Alec Guinness en Jack Haw- „Les Amants" voor de tweede week STUDIO Louis Malles gave filmwerk „Las Amants", die om zijn grote vrijmoedigheid jarenlang door de filmkeuring uit de Nederlandse theaters is gekeurd, gaat in Leiden zyn tweede week in. Jeanne Moreau speelt een knappe hoofdrol. De rode lampjes LUXOR Het grote succes van de Griekse film „Nooit op zondag" is kennelijk van invloed geweest op het besluit „De rode lampjes" te ver vaardigen. Maar navolging is meestal geen aanbeveling, hoewel deze film van regisseur Georgiades wel aan trekkelijke fragmenten bevat. Maar inplaats van één hoofdpersoon zijn er nu vijf, wat aan de eenheid niet ten goede komt. Bovendien aarzelt het verhaal, dat zich weer in Piraeus de havenstad van Athene, afspeelt, tussen een sfeer van vrolijkheid en tragiek. Het hoogtepunt is de slui ting van het bordeel, waar vijf meis jes haar intrek hebben genomen, allen hunkerend naar het ogenblik waarop zij dit milieu kunnen ver- kins in de hoofdrollen» Het verhaal laten Zo wordt het tenminste speelt zich af in Birm? Britse gesteld. Maar van serieuze pogingen krijgsgevangenen voor f Japanner* om een nieuw leven te beginnen is een spoorbrug moeten bouwen. Mpr natuurlijk geen sprake. Toch slagen inzet van zijn leven vernietigt de twee meisjes via ettelijke zoete- Britse commandant echter de brug. lijke. resp. drakerige scènes erin het huwelijk als veilige haven voor W*4 11 als deze is afgebouwd. De prachtige, vermaarde STEFANO Heren winterjassen zuiver wollen tweed. No™ar.u«9^ejg_75 Serie II: Tweed- 5O Serie III iVelo sjassen topklasse Tweeds 9750 JONGENSPARKA 'S van dubbel Rainflex, metuitknoop- bare, zuiver wollen teddy-voering. Voor winter en zomer, tegen wind, regen en kou. 10-16 jaar ^50" Nd/ oliematen 2975 BelOfast BMnu8.75|;^o Bel-O-Fast Self ironing cotton is 100%, katoen is blijvend zelfstrijkend •-kunt U wassen k zoals U wilt, bok in.de.was- machine". Naar wens licht cen- h trifugeren, dus geen druipnatte j overhemden meer. Daarna óp- v hangen om' te drogen droogt - snel blijft glanzend wit is Dit betere overhemd :>orspronkelijke prijs J5r90" koopt U nd voor haast halve prijs: %Jm een nieuw leven te bereiken, maar van enige inspanning van haar kant is nauwelijks sprake. Psychologisch is het verhaal dan ook zwak. En na de spontane feestvreugde in „Nooit op zondag" maakt de pret in en om dit huis een geforceerde indruk. Desondanks is er een sfeer getekend, die de schijnvreugde van dit bedrijf in een schril daglicht stelt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3