Hogere wegenbelasting betaalt wegenfonds Regering nu in moeilijkparket Niet voor steden Kadaverhandelaren voor de rechter Een sterk staaltje Heren handschoenen 10,95 gebreide heren handschoenen Met wat slagroom doet ui wonderen! Paulettenylons HÉÉL LANG LANG HÉÉL LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 Tweede Kamer akkoord (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is akkoord gegaan met de instelling van het Wegenfonds. Het vurig bestreden weggeld zal niet geheven wor den. In de plaats daarvan zullen de weggebruikers volgend jaar 65 procent meer aan motorrijtuigenbelasting gaan betalen. Met 69 stemmen voor en 47 tegen haalde het Wegenfonds gis termiddag de eindstreep. Vijf fracties stemden tegen: de socialisten de communisten, de pacifisten, de boeren en de SGP. Hun argu menten stemden ongeveer overeen. Zij achtten het fonds niet nodig, de regering moet de weggebruiker geen nieuwe lasten op leggen, maar de wegenbouw financieren uit de schatkist. Voor de socialisten gold bovendien het argument dat het fonds geen hulp zal geven aan wegenaanleg binnen de grote steden. Het amendement Schilthuis dat de bedoeling had om de werking sfeer van het fonds uit te breiden tot andere dan Rijkswegen in feite tot belangrijke verkeersaders in de grote agglomeraties kreeg slechts de steun van de socialisten, de communisten en de pacifisten. De liberaal Joekes die woensdag voorstelde om het weggeld te vervan gen door een stelsel van opcenten op de wegenbelasting kreeg veel by val. zyn amendement werd met 72 tegen 43 stemmen aangenomen. De socia listen, de communisten, de boeren en de SGP waren er tegen. De pacifis ten die wel tegen het fonds als ge heel waren, vonden dit geen belem mering om toch voor het amende ment Joekes te stemmen. Voor de weggebruikers betekent de aanvaar ding van de Wet Wegenfonds inclu sief het amendement-Joekes een fik se verhoging van de motorrijtuigen belasting met ingang van 1 januari a.s. vooropgesteld dat ook de Eer ste Kamer het ontwerp aanneemt. De verhoging bestaat uit 65 centen voor iedere gulden wegenbelasting die de weggebruiker jaariyks betaalt. Het totaalbedrag aan opcenten mag overigens niet meer dan 75 gulden bedragen. NIET LOYAAL? Het gaat er op ïyken, dat de heer Verolme helemaal voor eigen rekening sprak, toen hy enkele weken geleden minister Scholten be loofde zich na afkondiging van de anti-REM-wet als een loyaal staats burger te gedragen. De REM zelf denkt er biykbaar anders over dan haar grote promotor Cornells Verol- me. Betekent de mededeling van Verolme alleen maar, dat hy zich uit de hele onderneming terugtrekt? En kan dan de REM blyven be staan zonder de steun van Verolme? De komende dagen zullen leren wat het antwoord op deze vragen is. Dan zullen we eindeiyk ook eens weten wie er eigenlyk de baas is by de REM. Verdeling van de lasten Minister Van Aartsen (Verkeer) heeft de Kamer gistermiddag voor gerekend dat vooral de bezitters kleine auto's en van gemotori seerde tweewielers, zoals scooters en motorfietsen, met het stelsel van op centen heel wat voordeliger uit zyn dan by de heffing van weggeld. By- alle bezitters van gemotoriseerde tweewielers zullen minder gaan be talen dan de bedoeling van de mi nister was. Alleen de beryders van zware motoren (meer dan 250 gewicht) zullen aan opcenten gaan betalen dan de aanvan- keiyk door minister Van Aartsen voorgestelde 25 gulden weggeld. Maar deze groep bestaat uit amper twee honderd man. De bezitters van personenauto's die volgens het ministerieel plan 50 gulden aan weggeld zouden moeten betalen zyn voor het overgrote deel voordeliger af. Ongeveer 72 pro cent zal straks aan opcenten een be drag gaan betalen dat varieert tus- f31.20 en f50 per jaar, 23 pro cent zal een bedrag tussen f 50 en f75 per jaar gaan betalen en vyf procent valt onder de maximumre geling van f75 per jaar. Voor de twee laatstgenoemde groepen zou dus heffing van weggeld voordeliger zyn geweest. Van de vrachtauto's, die volgens het plan-Van Aartsen f75 weggeld per jaar zouden moeten betalen, zal ongeveer de helft minder dan f75 gaan betalen. De andere helft, be staande uit het zware vrachtvervoer, blyft op dit bedrag staan. Consequentie: tolheffing De regering heeft het gisteren niet erg moeiiyk gehad. Minister Van Aartsen liet al vroeg in de discussies weten dat hy tegen het amende ment-Joekes geen bezwaren had. De beslissing daarover liet hy helemaal de Kamer over. Na deze mede deling leverde de regering verte genwoordigd door mr. Van Aartsen, minister Witteveen en staats-secre- taris Van den Berge (Financiën) maar nauweiyks enige bydrage tot het debat. Het grootste struikel blok bleek te bestaan uit de vele technische complicaties die de in voeging van het amendement-Joekes in de wet opleverde. Met veel pas sen en meten en een paar discussies over de orde, bracht de Kamer ten slotte dit moeiiyke werk tot een goed einde. De aanneming van de Wet Wegen fonds, die voorlopig voor vyftien jaar van kracht zal biyven, levert een vry principiële beslissing op: de Ry kso verheid krijgt de bevoegdheid om tol te heffen. Minister Van Aart sen zal deze bevoegdheid ongetwy- feld gebruiken by de nieuwe en kost bare kunstwerken zoals tunnels en bruggen. Advertentie Acht maanden wegens oplichting Een 34-jarige bouwvakarbeider uit Assen is door de rechtbank in Gro ningen veroordeeld, tot acht maan den gevangenisstraf. Veertien dagen geleden was tien maanden gevange nisstraf tegen hem geëist wegens op lichting. Een kledingzaak in Gronin gen kreeg in juli het volgende tele foontje: „U spreekt met de officier van Justitie, met mr. van der wyck. Straks komt er een zekere meneer (de naam van verdachte) voor ongeveer f 250 aan kleding by u halen" Korte tyd nadien kwam verdachte en stak zich op rekening van de offi cier van Justitie in de kleren. Uiter aard wist de officier van Justitie van mets Verdachte ontkende ter zitting de oplichting gepleegd te hebben. R ecreatiecent ruin bij Loosdrecht Het plassenschap Loosdrecht wil zo spoedig mogelyk een begin maken met de ontsluiting van een terrein voor een nieuw recreatiecentrum binnen het plassengebiedhet cen trum „Mynden". Naar schatting zul len ongeveer 2500 recreanten gebruik kunnen maken van dit centrum .Het plassenschap wil er onder meer een woonschepenhaven van 2,8 ha aan leggen, een kampeerterrein, jacht havens, een speelweide, een restau rant, een caravan- een zomerhuis jesterrein en een centrale parkeer plaats .Men wil in 1965 en 1966 we gen gaan aanleggen, riolering, een kampeerterrein, een jachthaven en een parkeerterrein. De kosten van deze werken worden op f 1.725.000 geraamd. Wederom heeft de economische politierechter in Utrecht een weinig frisse vlees-affaire moeten behandelen. Deze keer ging het om enige lieden uit Zwartebroek en Terschuur (plaatsjes in de buurt van Barneveld)die zich hadden beziggehouden met het op kopen uitbenen en weer doorverkopen van kadavervlees. Parasiet Twee broers uit Zwartebroek by- voorbeeld, hadden zich tezamen met hun vader gedurende ongeveer een jaar met deze praktyken belast. Zy hadden het kadavervlees o.m. aan hotels en restaurants verkocht. De politierechter schetste de slacht plaats van deze familie, waar het ongekeurde en bedorven vlees was verwerkt, als een walgelyk oord, met hopen rottend en stinkend vlees. Mr. R. W. H. Pitlo, de officier van Justitie verzocht de zaak van deze familie naar de meervoudige kamer te ver- wyzen. Eén van de tussenpersonen die by de handel in kadavers was betrok ken, was een 46-jarige man, even eens uit Zwartebroek. De politie had by hem een grote hoeveelheid be dorven kalfsvlees aangetroffen, dat voor de verkoop was bestemd. By een nader onderzoek bleek, dat het vlees met paratyfus was besmet. De officier van Justitie betitelde deze man als een parasiet, een op koper van kadavers, die er niet voor terugdeinst dit inferieure vlees aan nan te brengen. De officier zei dit spotten met de volksgezondheid nog erger te vinden dan inbreken. Hy eiste drie maanden hechtenis en boete van f 200. De politierech ter maakte er één maand hechtenis en een boete van f 200. I een 32-jarige koelhuishouder uit Terschuur, had men 85 kilo on gekeurd en bedorven vlees gevonden. nan was bovendien niet in het bezit van een erkenning, die nodig is een koelhuis te exploiteren. Hy verklaarde nooit te hebben geweten, dat hy een vergunning moest heb ben. Tegen hem luidde de eis: twee geldboeten van elk f 250. De politie rechter bracht dit terug tot een van f 200 en één van f 150. Het inmiddels wel duidelijk, dat minister Scholten er nooit op ge rekend heeft, dat de sterke arm nog eens metterdaad tegen het piraten- eiland zou moeten optreden. Dat hy het parlement nooit heeft willen vertellen hoe hy zou op treden is dus waarschynlyk geen uiting van wys beleid, maar komt gewoon voort uit het feit, dat de minister het ook niet vost. Als de REM het er werkeiyk op aan laat komen en na de mede delingen van directeur Brandei be staat daar heel veel kans op ont staat er een unieke situatie: hoe moeten de vervolgende instanties aan boord van het REM-eiland ko men om het vergrijp tegen de tele graaf en telefoon-wet te constateren? De deskundigen zyn het er over eens, dat het REM-personeel niet verplicht is de ambtenaren by het beklimmen van het eiland een handje te helpen. Zy moeten dus op eigen kracht het eiland beklimmen. Met een helikopter? Met behulp van de Marine? AUTO TE WATER TWEE DODEN Ten gevolge van de gladheid van de weg heeft zich vanmorgen op de Ryksweg Leeuwarden—Sneek ter hoogte van het dorp Rauwerd een ongeval voorgedaan, waarby twee in zittenden van een uit de richting Leeuwarden komende personenauto het leven hebben verloren. De slacht offers zyn de heren T. Pompstra en W. Wissema, beiden uit Leeuwarden. Hun auto slipte, schoot dwars over de weg, sloeg over de kop en belandde in een diepe bermsloot, waarin de beide inzittenden verdronken. Huwelijk voor vrouwen geen reden tot ontslag Het is thans niet meer mogelyk om vrouwen, op grond van een hu- welyk, zonder meer ontslag te ver lenen. Na ingewonnen advies heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F .G. M. de Meyer, een wyziging laten aan brengen in een uitgegeven richtiyn voor de directeuren van gewestelyke arbeidsbureaus. Deze richtiyn betrof het verlenen van toestemming voor het ontslag van huwende vrouwen. Aanleiding tot genoemde wyziging waren vragen van het tweede kamer lid, mevr. mr. H. Singer-Dekker. Nappa 3,95 OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (Alléén voor textiel). MIDZA Vervolg van pag. 1 Johnson aan hand geopereerd President Johnson heeft gisteren een „zeer kleine" operatie ondergaan voor de verwijdering van een huid verdikking op de rug van zijn rech terhand, zo heeft het Witte Huis be kendgemaakt. Het Franse persbureau A.F.P. spreekt van een „plaatselijke infectie". Een woordvoerder van het Witte Huis verzekerde, dat het geen kwaad aardige aandoening betrof. Het pro gramma van de president vond gis teren gewoon doorgang. Zo hield hy later op de dag een toespraak in de Georgetown Universiteit in Washing ton. De presidentiële woordvoerder, Ree dy, zei, dat hem verteld was dat het om een lichte verdikking van de huid ging, veroorzaakt door het te lang blootgesteld zyn aan de zon. In de officiële bekendmaking was gespro ken van een „kleine hyperkeratosis". De ingreep werd verricht in het Wit te Huis. De commissievergadering moest in verband met de stenografische dienst om elf uur eindigen. Op 22 december behandelt de Kamer de onderwijsbegroting, maar de tijd daarvoor is te kort voor een funr damenteel televisiedebat. En dat wenst de commissie nu, zo viel uit de geprikkelde gedachtenwisse- lingen aan het einde van de ver gadering af te leiden. Dinsdag middag zal de Kamer nu nader bespreken, hoe dit probleem het beste kan worden opgelost. De tijdnood is nu eenmaal bijzonder groot Uit de gedachtenwisseling van gis teren is wel duideiyk geworden, dat ook de KVP, de ARP en de PvdA nu wel tot de conclusie zyn gekomen, dat onder de huidige roerige omstan digheden op omroepgebied met een regeling van de televisiekwestie niet kan worden gewacht tot de totstand koming van de nieuwe omroepwet, waarschynlyk pas in 1967. De voor standers van onafhankelyke televisie hebben al lange tijd op maatregelen aangedrongen. Deze kant op Afgezien van de regeling van de reclamekwestie bestaat de indruk, dat de KVP, de ARP, enkele leden de CHU en misschien ook de PvdA wel voelen voor een omroep bestel zoals minister Bot voor ogen staat en waarin de getalsnorm het belangrykste criterium is. Ook be staat de indruk, dat het kabinet, al thans voorlopig, deze kant wel uit wil. Een groot breekpunt vormt echter de verzorging van de reclame, met e het aandeel van de omroepver enigingen en de pers daarin. Minister Bót vindt, dat reclame door de om roeporganisaties krachtens een tyde- lyke regeling niet in strijd is met het Akkoord van Wassenaar, dat aan het regeringsbeleid ten grondslag ligt. In kringen van de WD en de CHU denkt men daarover anders, zo kan horen verluiden. KVP en ARP willen graag de pers erby. Gebeten door honden Anita zaterdag naar huis (Van onze Bossche correspondent) Suprise-avond 1964 krygt voor de Tilburgse familie Van Delft een by- zonder cachet, omdat het 3-jarig dochtertje Anita dan het ziekenhuis mag verlaten. De kleine Anlta werd verdere medische hulp gratis. De duimschroeven zyn nu naar twee kanten aangezet. Minister Bot heeft de Kamercommissie dui- defljk laten weten, dat afwyzing van zyn voorlopige regeling in houdt, dat dan het tydstdp van de beslissing over de reclame in de televisie niet is te voorzien. Met andere woorden: voor 1967 zal er dan wel niets gebeuren. Aan de andere kant wenst de m derheid van de onderwijscommissie, dat de regering vóór 1 maart positie kiest binnen de grenzen van de mo tie-Baeten. Dit betekent dat de ys> kastprocedure via het Akkoord vai Wassenaar en de pacificatiecommissie op losse schroeven wordt gezet.. Dit betekent ook toenemende kans op kabinetscrisis. En dat in dezelfde week, waarin door aanvaarding vai ae belastingverlaging en het wegen fonds het gevaar van de crisis voor lopig leek te zyn geweken. Wilson is tegen oorlogsverklaring' aan Zuid-Afrika Premier Wilson van Engeland heeft in het Lagerhuis het denk beeld van een embargo op de uit voer van petroleum naar Zuid-Afrika verworpen. Het Labour-lid Frezson had de mening uitgesproken dat een dergelyk embargo een eind zou ma ken aan de „apartheid". Wilson vond, dat een maatregel van deze aard eigenljjk een oorlogsverklaring zou betekenen. Advertentie Chocolademelk, koffie, cake, pudding-, vla-flip alles wordt nóg lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Oude Vest tengem. „Ecclesia' ZATERDAG Hogewoerd 175: Jehovah's getuigen. Dienstlezing. 8 uur n.m. ZONDAG Dr. Van Voorthuysenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur n.m. Openbare lezing. 3 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. DINSDAG Breestraat 25: Ledenverg. Openbare Natuurvriend". Rijksmuseum van Oudheden: Spr. dr. H. Borger over „De aanvang van het christendom in Rhelnland". 8 uur Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Zomerzorg: Vola. Filmavond Pelt en Hooykaas 8 uur nm. WOENSDAG Boshuis: Sociëteit herv. Boshulzer-' wyk. 7.30-10 uur nm. Camera-theater: K. en O.-film van de maand „De kampioen-leugenaar". •erg. N.V. Ned. Electrolasmij. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergade 'an Jehovah's getuigen. 7.25 uur j Schouwbxirg: K. en O. en LI Toneelgroep Centrum. „De diens! n „De minnaar". 8 uur n.m. StadsgehoorzaalAbonnement» denvergadering Kon. Ned. Natuui torische Ver. 8 uur njn. BIOSCOPEN Luxor: „De rode lampjes". 18 Jr. 7 en 9.15 uur; zat. 2.30 zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 Lido: „Terug uit de hel". 14 Jr. I elke goede zaak heeft te ook naadloos" -■ 95 in plain en micro I. MET EEN ENKEL WOORL BINNENLAND kort bezoek gebracht aan het wijk- ,De eilanden" in Amsterdam, zich persoonlijk op de hoogte kleuters op de oostelijke eilanden, enige tijd gele- ie van de „Em- bedrag De Exploitatie Maatschappij Scheveningen N.V. heeft verkoopt ppij Sch het fabriekspand VLaakweg in Van der Heem N.V. Dit gebouwen complex, waarin termaatschappij 1948 een doch van Van der Heem gevestigd, werd de Enaf dertijd door de EMS aangekocht met de bedoeling op deze plaats gebouw te laten verrijzen. terwijl sneeuwstormen enige tyd geleden door drie honden aangevallen en liep daarby 64 beten op. Haar gezondheidstoestand is snel ler verbeterd dan aanvankelyk werd gedacht. Zy zal nog wel enkele ma len voor behandeling naar het zie kenhuis terug moeten, maar het erg ste leed is geleden. De ouders van het slachtoffertje krijgen bovendien alle een Japans vracht gezonken. De vier minuut of coude water te hebben gedreven, heeft ;en vlet hen opgepikt ton) heeft gistermiddag 50 mijl noorden van Terschelling ernstige slag zij gemaakt. Het heeft een lading boomstammen aan boord. De deklading is overboord gezet. De sleepboot Hol land is ter assistentie uitgevaren en een Engels schip bevindt zich in de nabijheid van de Arneborg. De kapl- Ongeluk tandrudba: geluk met een bilna tandradbaan, stad Bolzano i Jes verbindt, zijn drie personen leven gekomen en ruim dertig gewond, rnstlf wijngaard. De „Iers, voor het merend< middelbare scholieren, ongewoon vol. Nederlaag Ce.vlonese regering De 1 Ceylon heeft bij de s mlng over een motie een nederlaag geleden. Over een aftre den ls nog geen beslissing genomen. regeringsverklaring de coalitieregering daranaike te sterke totalitaire oppositi gering de pers Koning Hass n van Marokko zal aan het eind de volgende week een ontmoeting met president De Gaulle hebben. De Ma koning zal vrydag 11 de- plaatshebben. Kostbare neus De rechtbank in Los Angeles heeft haar goedkeuring gehecht aan een schadevergoeding var 36.000 gulden voor de 16-Jarige doch ter van de zangeres Dinah Shore. Me lissa Montgomery, een dochter uit eer vorig huwelijk van de zangeres met de ziekenhuizen by 1 psychiater. De raad heeft di functie als het staatshoofd vroeger. *- november, toen generaal Ab- Soedan onder civiel boed aftrad, Jeugdige grootvader E. G. Sharp, nota overhandigd zaakgelastigde ln Belgra- zegt, dat „laste beledigende aanvallen uaan op Joego-Slavië en leiding" tijdens de viering tionale onafhankelijkheids door de Chinese pers schuldigd van inmenging in de be- Joego-Slavië en an> in het aanzetten var ---i tegen Joe. go-Slavië gerichte politiek. Ijzererts op Baffin Island Een laag van het rijkste yzererts '1 het Canadese pool- ls zonder twijfel het beste wereld", zei Lalng. „Het ls en van zo'n kwaliteit, dat het zonder bewerking de hoogovens ln kan". Vier weken voor Jodenhaat. Westberlijnse po en gevangenisstraf hij had gezegd, dat litie ls tot veroordeeld, de nazi's niet genoe'g Joden hadden leden gemaakt. Hij werd onmiddellijk uit de politiedienst ontslagen, maar verliet de stad voordat hij wegens las ter terecht kon staan. Een jaar geleden werd Könlgsdorf wegens een diefstal in Hamburg gearresteerd en ls hij naar Berlijn overgebracht alsnog voor zijn opmerking te verantwoorden. Burgans vrouw, de 22-jarige 1 kinderen Lina (18 mai den), Robert (6 maanden), Kathy 2.30, 2.30, 7 1 Trianon„The bridge Kwal". 14 Jr. Dag. 2 ei „Verborgen moederschap". 18 j Zondag- en woensdagmiddag 2.i „Rusty en het blinde meisje". At TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; 1: Werkd. 10-5 (t/m 14 december). Legermuseum (Pesthulslaan)l uitzondering van zaterdag van 10- (zondag 1-4 uur) Noord wij k aan Zee (Zeertt Tentoonstelling Jan Makkes. 10 1.10 uur n.m. (tot 25 decemb ,De Ruif" Janvossensteeg 59)Ij nstelling Hans Götze. 12-8 uur Dl Jdag, zaterdag en zondag 12 uur! middernacht (tot 24 december). Rijksmuseum voor Volkenktc dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkt (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur; 'si dage 13-17 uur Rijksmuseum van Oudheden: Dó fljks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschied! der natuurwetenschappen: Dag. I uur: zond 1-4 uur Avond- en nachtdienst der apothd Geopend voor spoedeisende geval! Apotheek Herdingh en Blanken, Hc peciallst (of diens waarnemers),1 D doKterstelefoon 22222. WfcERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) Eindhoven Zuld-Limb Helsinki Stockholm Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Lissabon onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2