ïLEIDSCH DAGBLAD Van Bot klare wijn over radio en tv. verlangd li» CALEX Geprikkelde sfeer in kamercommissie ENORME DRUK Bar weer R.E.M, blijft zenden Ook in Boenia een bloedbad onder de Kongolese negers Gewapende dief haalt winkelkassa leeg !H|, 'O NV. BOEKEN alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 No. 31433 Directeur: EI A. EI van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 355 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25011; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Nieuwe tijdbom onder het kabinet Opnieuw ligt er een tijdbom onder het kabinet. Een groot deel van de Tweede-Kamercommissie voor Onderwijs Kunsten en Wetenschappen heeft minister Bot onder zware druk gezet. Vóór 1 maart 1965 moet hij klare wijn schenken. Aan welke èisen moeten gegadigden voor radio en televisie voldoen? En hoe gaat het nu met de tijdelijke invoering van t.v.-reclame? De motie, waarin de wensen van de meerderheid waren vervat, stuitte op heftige tegenstand bij de V.V.D. en jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.U.). De motie werd ingediend door de K.V.P.-er Baeten. Hij vond, dat er in afwachting van een nieuwe omroepwet reeds nu een voorlopige regeling voor een open bestel" moet komen. Het publiek moet duidelijk weten over welke punten de Kamer het eens is. De motie zal als een motie van de commissie bij de voltallige Kamervergadering worden inge diend. Daarmede staat het Ka binet onder enorme druk, juist op het moment, dat de financiële problemen waren opgelost. Bo vendien is de oude tegenstelling, 'e verhouding tussen de rege ringspartijen al jarenlang ver ziekt, weer aan de oppervlakte gekomen. De tegenstand van de VVD (mevr. Van Som eren en dr. Van Dijk) en Jkvr. Van Stoetwegen tegen de motie werd aangewakkerd door het Bepleite beginsel van gelijke maatstaven (dus het getalscriterium) voor toelating in de ether. En ook richtte het verzet zich tegen de plannen van minister Bot met het derde FM-radionet. Dat ziet hij als een blauwdruk voor het uiteindelijke omroepbestel. En daarin (Van c i weerkundige medewerker) Met tijdens buien windstoten tot 100 kilometer per uur, waaide de wind gisteren door de bomen, vergezeld van hagel en sneeuw. Aan de Hollandse kust joeg de noordwester het water tot bijna twee meter boven het normale peil op. Wind- en sneeuwbuien nemen tijdelijk iets af, komende nacht gevolgd door lichte vorst en plaatselijk gladde wegen. Tussen Schotland en Noorwegen ontwikkelt zich een nieuwe de pressie, die met wind, regen en sneeuw morgen ons land kan be reiken. Op zes kilometer hoogte boven ons land vriest het 42 gra den, waardoor vrijwel alle buien uit sneeuw of hagel bestaan. Met recht zullen wij ons tegen mor genavond kunnen afvragen: „Zal de goede Sint wel komen, nu hij het weer zo lelijk vindt?" NAAR NOEET voor AL uw herenmodegeschenken Botermarkt 89 WEERBERICHT LICHTE VORST Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond wisselende bewol king met enkele sneeuw- of hagel buien. Aan de kust tot krachtig of matig en in het binnenland tot zwak afnemende wind tussen noordwest en noordoost. In de nacht en ochtend in het binnenland lichte vorst, in de na middag temperaturen om het vries punt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 DECEMBER Zon op: 8.31 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 9.52 uur; onder: 17.27 uur Hoogwater te Katwijk te 4.00 en 16.10 uur, laagwater te 12.04 uur. bestaat uit 14 pagina's) geen plaats voor b.v. een onafhan kelijke zendmaatschappij als de OTEM,, tenzij die net als de TROS leden gaat werven. Reclame Voor een tijdelijke regeling van de t.v.-reclame denkt de minister in de volgende richting. De omroepverenigingen of een stichting, waarin deze organisaties mede zijn vertegenwoordigd, zenden de reclame uit. De baten vloeien niet aan de om roeporganisaties toe. Ze komen in een fonds terecht, dat wordt aange wend voor verbetering en verrui ming van de programma's in de ruimste zin. De minister wijst er echter met na druk opt dat het hier een tijdelijke regeling betreft, zodat hij zich alle vrijheid voor de definitieve vorm in de nieuwe omroepwet voorbehoudt. Compromis Minister Bot heeft dus duidelijk naar een compromis willen streven. Enerzijds streeft hij een bestel na dat minder gesloten is dan het be staande. Daarnaast wil hij alvast reclame toelaten, maar dan te ver zorgen door een stichting. Deze opzet houdt in, dat inschakeling van de pers bij de tv-reclam* waarvoor mr Baeten en de heren Kleywegt (PvdA) en Schakel (ARP) uitdrukke lijk aandacht vroegen, waartegen bij de WD en in CHU-kringen fel verzet leeft wordt vermeden. De pers wil de minister dan weer tevreden stel len met redactionele zendtijd op radio en televisie door middel van een ge sproken of visuele krant, een ge dachte, die gisteren in de Kamercom missie zeer gereserveerd is ontvan gen. Immers, zij gaat geheel voorbij aan de (financiële) motieven op grond waarvan de pers heeft ge vraagd bij de tv-reclame te worden betrokken. Ontweken De minister ging niet in op een suggestie van mevrouw Van Som eren om de zender van de REM te gebrui ken als derde televisienet, waarop ruimte kon worden gecreëerd voor gegadigden als de TROS, „Open Be stel" en anderen. „Het gaat niet aan de zender maar domweg te verzegelen en de technische mogelijkheden on benut te laten", vond zij. De minister liet de opmerking onbeantwoord. Hij verklaarde slechts een simpele lega lisering van de REM onmogelijk te vinden en wilde voor de TROS de zelfde normen aanleggen als voor an dere omroepen. Het was niet alleen De Indiase premier Sjastri die i is gisteren door de Engelse pre- in Londen vertoeft om hulp te mier Wilson ontvangen in diens vragen voor zijn hongerend volk, I ambtswoning Downingstreet 10. Wet morgen in werkingmaar.... Het anti-REM-wetje treedt morgen in werking. Dat blijkt uit een van daag uitgegeven Staatsblad, waarin deze wet, houdende voorzieningen ten aanzien van installaties op de bodem van de Noordzee, is ge plaatst. In artikel 10 wordt bepaald, dat de wet in werking treedt met ingang van de eerste dag na de datum van uitgifte van het Staats blad waarin zij wordt geplaatst. Van deze zijde van de REM werd ons medegedeeld, dat de uitzendingen zullen worden voortgezet, hangende de juridische adviezen, die in het eigen land en in het buitenland worden ingewonnen. Dit was op dit Advertentie T.V.- reparatiebedrijf TOT UW DIENST TELEFOON 01717—3610 deze vraag, die de minister ontweek. De commissie kwam met zijn ant woord al heel slecht aan hun trek ken. Daardoor ontstond in de commissie niet alleen reserve jegens het com promis van minister Bot. maar eigen lijk nog meer tegen de wijze, waarop hjj het plan presenteerde. Haastig en onduidelijk las de bewindsman zijn ingewikkeld plan voor. De Kamer leden konden het betoog moeilijk vol gen, ergerden zich en luisterden ten slotte nauwelijks meer. Toen minister Bot was uitgesproken vroeg men zich verbijsterd af, wat nu moest gebeu- Vervolg pagina 2 Sinds het vertrek gische parachutisten heeft het Kon golese nationale leger nog vierhon derd blanke gijzelaars bevrijd, al dus het Belgïsbhe ministerie van Buitenlandse Zaken. Ook Boenia is intussen door de blanke vrijwilligers het Kongolese leger bevrijd. De militairen zijn thans op weg naar Fataki, waar vijftig missionarissen i kloosterzusters nog in handen m de rebellen zijn. Voor het ook in Boenia opgerichte gedenkteken voor wijlen Patrice Loe- moemba zijn vier- tot vijfhonderd negers vermoord, die niet bij de par- van de Loemoembisten waren aangesloten, aldus de AFP. De helft dit aantal werd voor het ge denkteken met messen in stukken gehakt, eenzelfde misdaad als zich in Stanleystad heeft afgespeeld. De thans bevrijde blanken in Boe nia omvatten 150 personen, die al len in betrekkelijk redelijke gezond heid verkeren. Alleen drie missiona- m en een kloosterzuster zijn ver moord. Dit werd medegedeeld door de eerste vluchtelingen uit Boenia, die in Leopolds tad zijn aangekomen. On der de 150 bevrijden bevinden zich 18 missionarissen en 17 kloosterzus ters. Van laatstgenoemden zijn er verscheidenen in het ziekenhuis van Boenia door opstandelingen ver kracht. Zowel de missionarissen als de zusters waren bij herhaling met Ijzeren staven geslagen. Gisteren is de 32-jarige Louis Loemoenba, een broer van de ver moorde voormalige eerste minister Patrice Loemoemba, in Leopoldstad aangekomen. Voordat hij in een vrachtauto van de militaire politie wegreed, verklaarde hij tegenover journalisten, dat hij op uitnodiging der centrale regering naar Leopold stad was gekomen. Louis Loemoem ba is vice-gouverneur van de pro vincie Sakoeroe. Hij weigerde te zeg gen waarom de regering hem wilde spreken, maar hij zei wel dat hij niet onder arrest stond. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft president Kasavoeboe van Kongo in een telegram meegedeeld, dat nimmer het voornemen heeft bestaan een topconferentie van di organisatie voor Afrikaanse eenheid' de Bel-te beleggen om te spreken i be paalde, door de regering van Kongo genomen maatregelen. Dit was het antwoord op een telegram van Ka savoeboe, waarin deze zei, dat een topbijeenkomst van de OAE zou neerkomen op inmenging in Kongo lese aangelegenheden. De Veiligheidsraad van de Ver. Naties zal maandag bijeenkomen om de klacht te behandelen over inter ventie in Kongo door België en de Ver. Staten, aldus is van welinge lichte zijde vernomen. Een verzoek bijeenkomst is dinsdag inge diend door 15 Afrikaanse landen, Afghanistan en Joego-Slavië. Knipselprijsvraag (j Het grote aantal inzendingen f op onze St.-Nicolaas-adver- j) tentieknipselprijsvraag, namelijk J S 1452, bevestigt voor de zoveelste J maal, dat deze soort prijsvraag J nog niets van haar populariteit heeft ingeboet. j Velen hebben wederom tal- t rijke uren gezwoegd om de knip- J seltjes thuis te brengen en alsof J t dit karwei niet tijdrovend ge- a i noeg was, hebben daarnaast nog vele puzzelaars zich beijverd o**» t aan hun inzending de een t andere attractieve vorm te ge- j (1 Wjj hebben gemeend een a; tal hunner voor hun moeite te belonen door hen in aanmerking t te laten komen voor een extra- prijsje van f5.—. j) Hartelijk dank aan allen, die aan deze puzzel wederom hun krachten hebben gegeven. Tot f het volgend jaar! Overval op klaarlichte dag in Amsterdam: buit f 550,- (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse binnenstad is weer opgeschrikt door een roof overval op klaarlichte dag. Terwijl honderden mensen gistermid dag door de Kalverstraat slenterden, werd een winkelmeisje in de parfumeriezaak van Boldoot in deze straat een pistool onder de neus geduwd. De rover wist te ontkomen, met de inhoud van de winkelkassa, die op 550 gulden wordt geschat. In deze winkel, die naast het zo genaamde Weeshuispoortje is geves tigd, waren tijdens de overval geen klanten. De negentienjarige verkoop ster, Noortje van der Graaf, was be zig een flesje eau de Cologne in te pakken. De filiaalhoudster, mevr. Y. van Oorschot (46), bevond zich ach ter in de winkel. moment het enige commentaar van de REM op het bericht inzake de inwerkingtreding van de „Wet in stallaties Noordzee". „Er wordt hier zelfs niet gedacht aan stoppen", zei REM-directeur P. Brandei. „Wjj blijven gewoon door werken, ook al zou dat misschien tot onbehagen van een aantal men sen zijn". Het ziet er naar uit, dat de heer Brandei althans voor de komende dagen gelijk krijgt, want men kan niet aannemen, dat de overheid snel drastisch zal ingrjj- Tot nu toe heeft geen overleg plaats gehad tussen het ministerie van Justitie en de officier van Justitie in Amsterdam, waar de REM ze telt. Mr. Hartsuiker zei vanochtend: „Ik heb mfj in het geheel nog niet met de REM beziggehouden. Ik weet niet eens of zjj hier wel is ge vestigd. Er is dus nog geen sprake i van een vervolging". I Omstreeks kwart voor drie stapte een jongeman binnen, wiens leeftijd door de beide dames wordt ges< op circa 27 jaar. Hij was nauwelijks binnen, of hij trok een pistool en hield deze gericht op de verkoopster. „Blijf rustig, ik moet geld hebben. Maak dat ding open" snauwde hij in het Duits. Het meisje wilde gaan schreeuwen, maar toen zij de indruk kreeg, dat de rover niet zou aarzelen het vuurwapen te gebruiken, drukte zij op de knop, die de geldlade deed openspringen. Terwijl hij met een hand het pistool op mejuffrouw Van der Graaf gericht hield, griste de bandiet met de andere hand het papieren geld uit de lade. De man, die een muisgrijze overjas droeg, een grijze pet en een bril met een zwaar montuur, deed het pistool in de binnenzak van zijn jas, en nam snel de benen. Nauwelijks had hij zijn hielen gelicht, of de ver koopster begon luid te gillen van .houdt de dief". Haar cheffin belde het nabijgelegen politiebi xeau Singel op. Help, Maak een proefrit bl) de Official Ford Dealer <er De rover kon snel ontkomen tussen het winkelende publiek. Hij rende via de Wijde Kapelsteeg van de Kalver straat naar het Rokin, waarbij hij tegen de boekhouder W. L. Fokker botste en „sorry" zei, en zou vervol gens op het Rokin zijn gesignaleerd, terwijl hij snel in de richting van de Munt liep. Men heeft de indruk, dat de vluchtende rover door iemand werd gevolgd. Het is niet uitgesloten, dat deze man een helper is. Tijdens de overval zou voorts iemand voor de winkel in de etalage hebben staan kijken. Gistermiddag zijn op Schiphol weer evacuees uit Kongo aange- komen. Zij werden o.a. begroeé door minister-president Martf* VOLAUTOMATISCHE iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CADEAU f 1450.- AUTOBEDRIJF N.V. Kort Galgewater 14-16 Leiden - Tel. 33355 duiven vogels honden poezen kippen r konijnen van sebravink tot papegaai van pinchertje tot schotse collie heeft Nieuwe Rijn 50 - tel. 2 08 24 (01710) ftVS (Advertentie) Papillotten. Gebr. Koster, Leliegracht, te Amsterdam, hebben te Pa rijs 'n soort papier laten ver vaardigen expres voor papil lotten. De prijs is per 1000 stuks slechts 90 ets. Bij gelegenheid der ver kiezingen in Amerika van een nieuwen president verscheen op het stadhuis te Storesbrid- ge in Massachusetts den 8 Nov. I.I., de heer Philips, oud 104 jaren en zijn zoon kolo nel Philips, thans 80 jaar; om hunne stem uit te bren gen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1