LEIDSCH DAGBLAD R.È.M. gaat uit de lucht Geen we ggeld Open crisis vermeden in Verenigde Naties Wellicht in andere gedaante op scherm Peron (in Rio) moet terug VAKCENTRALES TELEURGESTELD (9uc/% Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 No. 31431 Directeur: Ei. A_ vac Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Verolme aan zijn woord gebondennu ook de Eerste Kamer het anti-R.E.M.-wetje met grote meerderheid heeft aanvaard (Van onze parlementaire redactie) Het lot van de R.E.M. is bezegeld. Met 57 tegen 9 stemmen (liberalen en pacifisten) aanvaardde de Eerste Kamer gisteravond het wetsontwerp installaties Noordzee, dat de regering de be voegdheid geeft de telegraaf- en telefoonwet op het R.E.M.- eiland van toepassing te verklaren, waardoor T.V.-Noordzee een illegale zender wordt. Tot een daadwerkelijk optreden tegen de zender zal het echter niet behoeven te komen, aangezien de heer C. Verolme de regering heeft toegezegd zich als een loyaal staatsburgerte zullen gedragen en zich niet tegen de uitvoering van de wet te zullen verzetten. Die belofte is gedaan in een kort onderhoud, dat minister Scholten on langs met de heer Verolme in het bijzijn van derden heeft gehad, zo deelde de bewindsman gisteravond mede bij de verdediging van zijn wetsontwerp. Hij had dan ook de verwachting, dat de uitvoering van de wet ten aanzien van de R.E.M. geen moeilijkheden zal opleveren. Daarmee wil echter niet gezegd zijn, dat de R.E.M. nu zonder meer het hoofd in de schoot legt, zo liet de bewindsman desgevraagd weten. De kans, dat de R.E.M. nog zal gaan procederen, achtte hij zeker niet uit gesloten. Nie onmogelijk is overigens ook, dat de R.E.M. nog eens in een an dere gedaante op het televisiescherm terugkeert, maar dan in het kader van het open bestel, dat de regering nastreeft. Minister Bot (O K. en W.) liet weten, dat hij een eventuele aanvrage van de R.E.M. om een .zendvergunning als elk verzoek om zendtijd in overweging zal nemen en objectief beoordelen. Belangrijk is daarbij op welke voet de concessie zal worden gevraagd. De minister ontkende dat de R.E.M. toezeggin gen zouden zijn gedaan, maar gaf toe de R.E.M. onlangs te hebben ontvangen. Hij zei echter niet, waar over tijdens dat onderhoud is ge sproken. Toch verrassing Dat ook de Senaat tenslotte in overgrote meerderheid met het wets ontwerp akkoord ging, werd na de uitvoerige behandeling in eerste ter mijn, waarbij men zich van ver schillende zijden nogal kritisch op stelde, toch nog een verrassing. Niet alleen bij de V.V.D., maar ook bij een deel van de K.V.P. bleken bezwaren te bestaan tegen de opzet van de regering. Dat was voor de socialis tische oppositie aanleiding zich op de vlakte te houden totdat over de stemverhoudingen wat meer klaar heid zou ontstaan. Die klaarheid kwam na het antwoord van de mi nisters Scholten en Bot, dat de aar zeling bij de K.V.P. wegnam, en een suggestie van liberale zijde, om de behandeling op te schorten in af wachting van een nader advies over de volkenrechtelijke kant van de zaak, alle kracht ontnam. Even leek het er op. dat deze suggestie, gedaan door de liberaal De Wilde, in de Kamer ingang zou vinden. Het worstel hield in dat nogmaals aan de commissie-Pr an- gois zou worden gevraagd om een oordeel over de juridische conse quenties van het wetsontwerp, ge zien in het licht van de adviezen die een viertal buitenlandse vol kenrechtsgeleerden op verzoek van de R.E.M. hebben uitgebracht. Maar de mededeling van minister Scholten dat de commissie-Francois in die adviezen geen aanleiding heeft gezien op haar oorspronkelijk standpunt terug te komen, deed de suggestie stranden. Achter elkaar kwamen de fractiewoordvoerders ver klaren aan een nieuwe adviesaan vrage geen behoefte te hebben. Aarzeling WEERBERICHT MEER WIND Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond wisselende bewol king met enkele buien. Matig tot krachtige, aan de kust mogelijke har de wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Stijging van temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3 DECEMBER Zon op: 8.28 uur; onder: 16.31 u. Maan op: 7.41 u.; onder: 16.20 u. Hoogwater te Katwijk te 2.48 en 15.01 uur. Laagwater te 10.54 en 23.11 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina'* wettelijke bezwaren gooide, maar het wetsontwerp op andere gronden als een ondeugdelijk instrument be streed, was de aarzelende houding bU een deel ran de K.V.P. Die aar zeling werd de Limburgse kanton rechter Van Meeuwen en de zijnen ingegeven door de volkenrechtelijke basis van het ontwerp. Maar minister Scholten voerde aan dat hel wetsontwerp volkenrechtelijk deugdelijk is, getuige het advies van de commissie-Frangois. In diploma tieke moeilijkheden met een even tuele vlagstaat geloofde de bewinds man niet. Nog eens verklaarde de bewindsman, dat de bestaande rechts orde is doorkruist zonder dat de REM. zich in een andere rechtsorde heeft begeven. Veronica Minister Scholten liet voorts blij ken, dat tegen Veronica zal worden opgetreden, sodra de Straatsburgse Conventie van kracht wordt. Het vlagonderzoek heeft bij 99 landen een negatief antwoord opgeleverd. Achttien landen moeten nog ant woorden. De regering was tijdens de REM-debatten in de Eerste Ka mer vertegenwoordigd door (v.n.l.r.) minister Bot van O. K. en Wminister Scholten van Justitie en staatssecretaris Die penhorst van Buitenlandse Za ken. Regering neemt genoegen met andere financiering (Van onze parlementaire redactie) De regering zal van de invoering van het weggeld geen hals zaak maken. Minister Witteveen (Financiën) liet gisteravond in de Tweede Kamer blijken, dat hij en minister Van Aartsen (Verkeer) ak koord zullen gaan met een andere financiering van het wegen fonds op voorwaarde, dat er geen beroep wordt gedaan op de schatkist. Ook op de verhoging van de col lege- en kleutergelden staat de regering niet. Minister Bot wil deze lastenverzwaring laten vallen als JOHNSON wil straffer optreden in Vietnam President Johnson heeft Max well Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, ver zocht dringend overleg te ple gen met de Zuidvietnamese re gering over maatregelen, die genomen moeten worden om de toestand in Vietnam in alle op richten te verbeteren, aldus een Dekendmaking van het Witte "luis. In het communiqué wordt verder te kennen gegeven, dat de VS alle nodige steun willen blijven geven aan de bevolking van Zuid-Vietnam in haar strijd tegen de communistische Vietcong. Ruim 20.000 Amerikaanse officieren en militairen helpen op dit ogenblik het door de V.S. uitgeruste Zuidvietnamese leger. Alvorens naar Amerika te komen heeft Taylor in een vraaggesprek ge zegd, dat 'e uitslag van de oorlog twijfelachtig is. De verklaring werd uitgegeven nadat president Jonhson de toe stand in Zuid-Vietnam uitvoerig met zijn voornaamste adviseurs had besproken. Uit het communiqué maakt men op. dat de Amerikaanse regering overweegt op te treden tegen de communistische bevoorradingen, welke over de door de bergen leiden de wegen van Laos naar Zuid-Viet nam worden aangevoerd. 0 Slot pag. 2 het parlement de voorkeur geeft aan een andere even grote lastenver zwaring. Ook hier is voorwaarde, dat het niet doorgaan van de verho ging niet zal gaan ten koste van de begroting. De mededeling van minister Wit teveen over het weggeld, dat van middag in de Tweede Kamer aan de orde zou komen, kreeg actuele betekenis, omdat enkele uren tevoren een amendement was ingediend dooi de Tweede Kamerleden Joekes (VVD), Aantjes (ARP) en Nooten- boom (KVP), waarin werd voorge steld de heffing van het weggeld te vervangen door de invoering van opcenten op de motorrijtuigenbelas ting met een maximum van 75 gul den per jaar per motorrijtuig. Minister Witteveen heeft met zijn toezegging twee grote politieke obstakels weggenomen. Het is vrij wel zeker, dat er in de Kamer een meerderheid is te vinden voor het amendement Joekes of een ander amendement van gelijksoortige in houd. Men mag voorts aannemen, dat de Kamer er wel in zal slagen om in plaats van de collegegelden een andere minder omstreden post op de begroting van O. K. en W. te verhogen. De financiering van het wegenfonds vergt een bedrag van ruim 70 miljoen in 1965. De verho ging van de college en kleutergelden zou samen een opbrengst van zeven a acht miljoen gulden opleveren. Hamburg wenst langere verjaring oorlogsmisdaden Hamburg zal binnenkort in de Bondsdag met een voorstel komen de verjaringstermijn voor oorlogsmis daden te verlengen van 20 tot 30 jaar. Hamburg heeft overigens niet het voornemen zich te beperken tot een verlenging van die termijn alleen voor oorlogsmisdadigers, maar voor moord in het algemeen. Senator Kra mer, de contactman van Hamburg bij de Bondsregering, zei dat hij de op roep van de Bondsregering tot het zenden van bewijsmateriaal onvol doende vond, omdat het grootste deel daarvan waarschijnlijk in het be zit is van de landen van het ooste lijk blok. De vroegere president van Argen tinië, Juan Peron, is hedenochtend met een Spaans vliegtuig in Rio de Janeiro, Brazilië, geland. De com mandant van het vliegveld stond het toestel evenwel niet toe verder te vliegen tenzij Peron erin zou toestem men per volgend vliegtuig naar Ma drid terug te keren. Peron was van plan naar Paraguay te gaan om daar te wachten tot de tijd rijp is voor zijn terugkeer in Argentinië. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft gistermiddag kennis ge nomen van de conclusies van de regering met betrekking tot de loon politieke mogelijkheden in 1965. Het overlegorgaan acht het teleurstellend, dat de regering vrijwel vóór het werkgeversstandpunt heeft gekozen. De drie vakcentrales zouden zich vandaag in eigen kring beraden over de consequenties van het regeringsstandpunt. Morgenochtend zal het over legorgaan dan weer bijeen komen om zijn standpunt te bepalen. Zoals gisteren gemeld acht de regering een loonstijging van totaal 4.7 pro cent toelaatbaar, waarmee de reële inkomens vrijwel gelijk blijven. Maar zij Iaat de mogelijkheid open na een half jaar de loonkwestie opnieuw te bezien. De minimum-inkomens wil de regering op f. 108.brengen. Het eerste deel van de belastingverlaging wil zy op 1 juli 1965 laten ingaan. GAAN RUSSEN GELD IN VN-FONDS STORTEN? Achterstand Op het allerlaatste moment is het toch nog gelukt een open crisis in de Verenigde Naties te vermijden. Gistermiddag kwa men de gedelegeerden van 112 VN-landen vreedzaam bijeen voor de opening van de Alge mene Vergadering, nadat er overeenstemming bereikt was tussen de Russen, Amerikanen, secretaris-generaal Oe Thant en een groep neutrale landen, dat alleen kwesties zouden worden behandeld waarbij geen stem ming nodig zou zijn. Zoals bekend betwisten de Ame rikanen het recht van de Sowjet- Unie en enige andere landen tot stemmen, aangezien zij een ach terstand in de betaling van hun VN-bijdragen hebben, die twee normale jaarlijkse bijdragen overschrijdt. Volgens artikel 19 van het Handvest, dat bij de op richting der Verenigde Naties overigens werd geredigeerd door de Nederlandse afgevaardigde Van Klef fens, verliezen de landen met een dergelijke achterstand in betaling sbijdrag en hun stem recht. Gisteren werd alleen overgegaan tot een bij acclamatie benoeming van een nieuwe president van de Assem blee, voor welke functie slechts één kandidaat was, de Ghanese ambas sadeur Quaison Sackey, en tot de toelating van drie nieuwe V.N.-leden, Malawi, Zambia en Malta. Algemeen debat Vandaag wordt begonnen met het algemeen debat, maar de gebruike lijke verkiezing van voorzitters der verschillende V.N.-commissies is uit gesteld, waardoor een groot deel der normale V.N.-activiteiten stilstaat. Verwacht wordt echter, dat er ach ter de schermen van de Verenigde Naties koortsachtig wordt gewerkt aan een oplossing voor het betalings- gesohii, dat vooral zo moeilijk is, om- da": de Russen vasthouden aan het standpunt, dat hun achterstand in d3 betalingen uitsluitend ontstaan is door hun weigering bij te dragen aan de V.N.-operaties in het Midden- Oosten en de Kongo, die zij illegaal en strijdig met het V.N.-Handvest ncemen. Er gaan thans geruchten over een mogelijke overeenstemming tussen Amerika en Rusland, die neer komt op een belofte van de Weste lijke landen, voortaan nooit meer to militaire V.N.-operaties te laten be sluiten door de Assemblee, zoals ii geval van het Midden-Oosten ge beurde, en steeds dergelijke operaties door de Veiligheidsraad te laten or ganiseren, zoals de Russen willen en zoals aanvankelijk de bedoeling van het Handvest was. Voor deze toezegging zouden de Russen, met inbegrip van de beta lingen van achtergeraakte satelliet staten, dan bereid zijn achterstallige gelden te storten in een V.N.-fonds, waardoor weliswaar formeel niet aan de verplichtingen voldaan zou zjjn, r in feite wel, terwijl de com munisten hun gezicht zouden heb ben verloren. Dat een dergelijke op lossing in zicht is, viel ook op te maken uit de uitgesproken optimis tische verklaring van de Ameri kaanse gedelegeerde bij de V.N., Stevenson, die zelfs sprak over een goede hoop op een spoedige overeen stemming. Gisteren, tijdens de korte zitting, 'iel het op dat de nieuwe Assemblee president, Quaison Sackey, een sterk nationalistisch-Afrikaanse taal sprak. Meer dan eens herinnerde aan de koloniale uitbuiting en slavernij in Afrika en tamboereerde hij op de grote bijdrage van Afrika aan de wereldcultuur. Nadrukkelijk deed hij evenwel een beroep op de V.N.-leden met tolerantie en tot een compromis bereid te problemen in de wereld te lijf te gaan, welke laatste hij opsomde: de financiële crisis in de V.N.., Korea, Vietnam, Duitsland, de ontwapening, de dekolonisatie, de apartheid, de vluchtelingen, de men senrechten en de economische ont wikkeling. Daarmee omlijnde Quai son Sackey een ambitieus programma voor de Verenigde Naties, waarin vooral voor het Westen veel voet angels en klemmen zitten en waarin primair de denkbeelden der neutrale landen worden weerspiegeld. De cen trale positie van de neutrale wereld werd trouwens overduidelijk voor iedereende Ghanees Quaison Sackey leidde in een kleurige Afri kaanse tooi de vergadering, geflan keerd door de Aziaat Oe Tant. Op het vliegveld Meisbroek bij Brussel werden gisteren de parachutisten gehuldigd, die in Kongo duizenden gijzelaars heb ben bevrijd. Links de Ameri kaanse kolonel-vlieger Gr ad well rechts de commandant van de parachutisten Laurent, die bei den werden onderscheiden met het Commandeurschap in de Orde van Leopold II. MEER DAN 150 GIJZELAARS IN DINGILA GERED Een afdeling van 200 Kongo lese regeringssoldaten, aange voerd door 70 blanke vrijwilli gers, heeft bij de stad Dingila (400 km ten noorden van Stan- leystad) meer dan 150 Belgen uit handen van de rebellen ge red. Onder de geredden, van wie een aantal reeds in Leopold- stad is aangekomen, waren achttien vrouwen en twaalf kin deren. In Stanleystad duren de ge vechten met sluipschutters voort. Hun aanwezigheid bij het vlieg* veld verhinderde gisteren, dal er vliegtuigen konden landen. De opstandelingenleider Gas ton Soemaliot is intussen in de Egyptische hoofdstad Cairo aangekomen, waar hij incognito verblijft. Het doel van zijn komst is niet bekend. Voorts zijn twee afgezanten van de re bellen in de Soedanese hoofd stad Chartoem aangekomen. Ook in andere Afrikaansche hoofdsteden zullen zij om wa pens en medicamenten vragen, ildus meldt het Franse persbu reau AFP. Volgens diplomaten in Leopoldstad bevinden zich thans nog ongeveer 700 blanken achter de rebellenlinies in noord-Kongo, onder wie 20 zen- delingen van de „Worldwide Crusade Mission" uit Amerika. Kindoe, dat in het begin van no vember door de vrijwilligers heroverd werd, schynt opnieuw door de re bellen bedreigd te worden. Er zijn daar grote voorraden munitie van de regeringstroepen opgeslagen. Het handjevol buitenlanders, dat zich nog in de stad bevindt, heeft om evacuatie gevraagd. Kindoe ligt op 400 km ten zuiden van Stanleystad. Slot pag. 2 Sikkens autolokken nieuwe rijn 49 teuws Uit het Leidsch Dagblad van 3 Dec. 1864: Een belangrijke ontdek king is onlangs gedaan. Wan neer men n.l. de groenten- en vruchtboomen begiet met een oplossing van sulphas ferri. dan verkrijgt men verwon derlijke uitkomsten. (Advertentie) De nieuwste 1 stereoscopen en-platen zeer 1 geschikt voor St.-Nicolaas- geschenken, zijn in alle gen res te bekomen bij D. A. Sala, Breedestraat

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1