YN-Assemblee begint met grote spanningen iEES HOLIERHOEK„IK HEB ERG VEEL ZELFKRITIEK Job van reijn RYNBENDE'S kunst kalei óoscQQp Grote kunstveiling te Keulen trekt aandacht De Feminci-prijs voor George Blanzat Rudolf Vrba legt weer getuigenis af LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 DECEMBER 1964 Winnaar van de Reina Prinsen Geerligsprijs (Van onze kunstredactie) ooit" eeds '^et oordeel ligt bij mezelf", zegt de 23-jarige Leidse udent Kees Holierhoek, winnaar van de Reina Prinsen Geerligs- -ijs. ,,Ik schrijf veel, maar het meeste gooi ik weer weg. Ik heb erg llan- tel, en misschien wel te veel, zelfkritiek. Als ik de verhalen lees, e tot nu toe zijn gepubliceerd, dan bekruipt mij steeds weer het ïvoel, dat dit het niet is. Dat ik het veel beter kan." Wij spraken Kees Holierhoek in voor A.V.R.O.-studio, onmiddellijk t Joop Mulder uit Leiden hem had jnterviewd voor het jeugdprogram- 5.95 a „Minjon". Kees heeft gelijk meld de Reina Prinsen Geer- sprys gekregen voor zijn boekje van low> Quick, quick, slow". Deze uit- ,ve, die het volgend jaar het licht 1 zien, bevat zes verhalen, die zich 9 75 ornameiyk in een concentratie- mp afspelen. „De oorlogssituatie, aarbij de ene mens de andere be- d en intrigeert mij buitengewoon", gt Kees. .4 De Reina Prinsen Geerligsprijs, die ;m dezer dagen in Amsterdam is tgereikt, is ingesteld door de ouders n Reina Prinsen Geerlig, een de tsstrijdster, die in het concentratie- ,mp Sachsenhausen is overleden, s rente van het geld, dat anders or haar studie nodig geweest zou in. is nu door haar ouders beschik- tar gesteld om er jonge auteurs inder de 25 jaar )mee te stimule- n. „Er is een betrekkelijk klein ildbedrag aan verbonden", vindt ees, „maar het grootste voordeel de publiciteit, die er aan is ver- jnden is. Mulisch en Van 't Reve sbben hem indertijd ook gekregen. Jaar ik moet nu gaan bewijzen, dat de prijs inderdaad waard ben. inds bekend is, dat ik hem heb ge- onnen, willen allerlei uitgevers werk jm mijn hand publiceren". „Er zijn verhalen van mij versche en in „Maatstaf" en „Kentering", eze verhalen komen ook in „Slow fick, quick,slow". Voor de A.V.R.O. ilireef ik een hoorspel, „Opstand", it binnenkort zal worden uitgezon- z*en. Ook heeft de A.V.R.O. enkele mijn verhalen aangekocht, die Jor een acteur zullen worden voor- piitlragen". VI „De Arbeiderspers wil een gedich- inbundel en een kinderboek uitge- Voor het kinderboek heb ik een <1® tijd. Het moet niet zo maar boek worden. Ik vind, dat ook psychologisch vcrant- f 2 9<oord m®®t®n zijn-" '25 apaiKees Holierhoek, vyfdejaars-stu- gixfcnt „Nederlands" en afkomstig uit 7a|^elft, maakt, ondanks zijn plotselin- mpté succes, geen eigengereide indruk, ctorfjj weet precies wat hi1 wil en be- ïft, dat hij nog maar aan het be- staat van zijn schrijverscarrière. 9lke»iJ wil geen „broodschrijver" wor- N l™ terug uit de West Nag Na een tournee van anderhalve baJnaand door de West is de Neder- Dejandse pantomime-speler Rob van gistermiddag uit Curasao op Bcliiphol teruggekeerd. In totaal d Geeft hij in zes weken ongeveer der- prijig voorstellingen gegeven op ver- üjschillende plaatsen in Suriname en Bovenwindse eilanden. Ook in Ve nezuela is de 35-jarige artiest enkele opgetreden. 75 Rob van Reijn vertelde dat zijn ^Sournee door de West „boven ver pachting" was geslaagd. De artiest, laaüe nog nooit eerder in de overzeese üpjebiedsdelen is geweest, maakte de u<xis onder auspiciën van de Sticusa. jnyP veelvuldig verzoek moest de kun stenaar veel extra voorstellingen teven. 05 Rob van Reijn, die de komende [^jüaanden in Nederland blijft om voor 4(iet Nederlandse publiek op te tre- ien, vertrekt 1 april voor een thea- terreis van vier maanden naar "parijs Begrafenis van 7 IJ m in; Anne de Vries De teraardebestelling van de zon- overleden auteur Anne de Vries zal donderdag middag a.s. om 3 uur Jilaats hebben op de nieuwe Algeme Begraafplaats (oude ingang) de Woudenbergse weg in Zeist. Om twee uur wordt iri de Geref. in Zeist een Rouwdienst Behouden. den. Als hij is afgestudeerd, gaat hij Ned. doceren. „Overdag kan ik niet schrijven. Ik schrijf alleen 's avonds en 's nachts." „Ik doe het eigenlijk alleen maar voor mezelf", zegt hij. „Als mijn werk niet zou worden uitgegeven, zou ik toch schrijven. Het is een soort behoefte van mij, die bevre digd moet worden. Een uitgave is al leen maar een aardige bijkomstigheid. Als ik afhankelijk zou zijn van het geld, dat de uitgever mij betaalt, dan zou ik verplicht zijn om te schrijven. Maar deze weg zal ik niet ingaan. Ik schrijf alleen maar wan neer ik wil en waarover ik wil". Kees heeft inmiddels ook een ro man geschreven, ,,'t Pension van de generaal", die bijna is voltooid. Vroe- vieux speciaal**; N.V. DISTILLEERDERIJ V/H SIMON RYNBENDE A ZONEN - SCHIEDAM KEES HOLIERHOEK ger schreef hij ook gedichten, de laatste tijd niet meer. Hij gaat het wel weer doen. Op onze vraag, of liy nog meer werk in aanmerking zou willen laten komen voor bekroning, antwoordde hij hard lachend: „Ja zeker, de No belprijs". 600 nummers moderne kunst (Van onze correspondent) Bij de firma Lempertz in Keuleneen van de grootste veiling huizen van West-Duitsland dat thans ook een filiaal in New York heeft, zal a.s. donderdag en vrijdag een veiling van meer dan 600 nummers moderne kunst worden gehouden. Ze dient tegelijkertijd tot opening van LempertzContempora, een galerij" voor mo derne kunst waarvoor men het toch al grote gebouw in Keulen met nog een verdieping heeft De hoogste taxatie-prijs staat ver meld voor een „Boerderij onder grote wolk" van Emil Nolde, namelijk .000 Duitse mark. Een ander schil derij van hem, „Wolken", zal ten minste 45.000 mark moeten opbren gen. Hoge prijzen worden ook ver wacht voor E. L. Kirchner, met name voor een „Kustlandschap uit 1912", n.l. 50.000 mark. Curieus is dat een klein bloemstilleven van Lovis Co rinth op 45.000 mark wordt getaxeerd en een van zijn grote aan Frans Hals herinnerende portretten op 25.000 mark. Max Liebermann is be halve met schilderijen vertegenwoor digd met een voor ons land belang rijke topografische tekening, een Amsterdamse gracht waarschijnlijk in 1876 getekend (taxatie 1200 mark). Er zjjn echter niet alleen kostbare werken te koop, doch er Is veel gra fiek met name van de Duitse expres sionisten, die laag is getaxeerd en zelfs goedkoop is, wanneer men ziet wat er in Duitsland thans voor mid delmatige kunst of minder wordt ge vraagd. Merkwaardig is een aqua- /an Jan Sluyters uit diens „fau- vistische" tijd, een Salomé met het hoofd van Johannes de Doper, ge taxeerd op 700 mark. De catalogus de veiling is bijzonder volledig. Wie het nog niet wist, kan er bijv. uit leren dat René Sintenis nog steeds hoogbejaard in Berlijn werkt, dat Max Peiffer-Watephul die men on dergegaan waande in de Derde Rijk, thans in Venetië schildert en dat de moderne Friedrich Hundertwasser Experimenteel concert onder Pierre Boulez Het Concertgebouworkest begint zyn activiteiten ln 1965 met een „Experimenteel concert" dat plaats vindt op maandag 11 januari, in de grote zaal van het Concertgebouw. Het concert staat onder leiding van de componist/dirigent Pierre Boulez. Behalve een werk van zijn leerling, onze landgenoot Peter Schat (de dansen uit het „Labyrint"), dirigeert Boulez de Gruppi van Jan van Vlij men en de Symfonie op. 21 van Anton Webern. De bezoekers van dit speciale con cert kunnen door middel van een invulformulier in de pauze kenbaar maken aan welk werk zij de voorkeur geven. Dit zal dan na de pauze wor den herhaald. Ere-doctoraat voor architect Alvar Aalto Aan de bekende Finse architect Alvar Aalto is gisteren een ere doctoraat verleend door d-e Columbia Universiteit. Hij wordt een van de grootste architecten van onze tijd genoemd. eigenlyk Friedrich Stowassen heet. Dat Moissej Kogan, de dankzij o.a. Jan Engelman ook in ons land bekende beeldhouwer in 1942 in een Frans concentratiekamp is omgeko men, blijkt onwaarschijnlijk. RUSSEN BLIJVEN WEIGEREN VN-KOSTEN TE BETALEN (Van onze correspondent in Washington) De spanning rondom de opening van de VN-Assemblee van daag, bereikte gisteravond al een hoogtepunt, toen duidelijk werd dat de Amerikanen en Russen nog altijd geen oplossing hebben ge vonden voor hun geschil over de Russische weigering om de achterstallige 53 miljoen dollar (ruim 185 miljoen gulden) aan bij dragen aan de Verenigde Naties te betalen. Tydens een informeel gesprek gis teravond in het VN-gebouw vertelde Oe Thant dat volgens hem alles mo gelijk is, maar dat hij een dramati sche botsing tijdens de assemblee zitting onwaarschijnlijk achtte. Eer der leek de secretaris-generaal te verwachten, dat wanneer de toe stand vandaag uitzichtloos zou wor den een uitstel van de opening van de Assemblee van twee dagen de bes te oplossing zou zijn. Intussen zou den Amerikanen en Russen dan nog maals bijeen kunnen komen om hun geschil te bespreken en wellicht een uitweg vinden. Uitzichtloos De Russen blijven betaling weige ren, de Amerikanen blijven van plan ontzegging van stemrecht van Russen voor te stellen, zich daarby beroepend op art. 19 van het Hand vest en de Afro-Aziaten confereren druk over een bemiddelingsvoorstel Dit laatste lijkt echter uitzichtloos, want een gematigd compromisvoor stel van Oe Thant, dat beoogde de kwestie van de financiën en het stem recht te bevriezen tot febr., terwyl in de tussentijd door de assemblee zou worden gewerkt bij acclamatie en zonder hoofdelijke stemmingen, werd gisteren door de Russen na drukkelijk verworpen. Onder geen beding Moskou doet onder geen beding afstand van zijn stemrecht, aldus Gromiko. De Amerikanen nemen daartegenover het standpunt in, dat indien de assemblee Rusland zou toe staan stemrecht uit te oefenen zon der eerst zyn financiële verplichtin gen te zijn nagekomen, Washington alle vrij wille bijdragen aan VN/fond- voor ontwikkelingshulp, etc. stop zal zetten. Dit klinkt ernstig als men bedenkt, dat Washington veertig pro ent van deze fondsen voor zijn reke ning neemt. Monique Wittig kreeg de Prix Medicis Van onze Parijse correspondent) Na de grote Goncourt en de iets minder groter Renaudotprijs, zijn gisteren in Parijs weer twee jaarlijkse literaire prijzen toege wezen. De 58-jarige Jean Blanzat die in 1942 de grote romanprijs kreeg van de Academie Frangaise voor zijn roman "L'orage du matin" werd. in de negende ronde, door zijn roman „Le faussaire" (de falsaris) de uitverkorene der letterlievende dames die samen de jury van de Femina vormen, terwijl de 30-jarige Monique Wittig de Prix Medicis won voor haar eerste boek dat de wat mysterieuze titel "L'opoponax" draagt. Ruilhandel Er bestaan vermoedens dat de uit weg welllicht reeds enigszins nader bij komt, na een uitvoerig lunchge- sprek dat Rusk gisteren met Gromi ko in New York heeft gevoerd. Aan gezien na afloop officieel werd mee gedeeld, dat behalve over VN-finan- ciën over ontwapening was gesproken, kwamen er uiteraard speculaties bo ven over een eventuele ruilhandel. De Russische bereidheid om een deel van de schulden aan de Verenigde Naties te voldoen, zou dan worden gekocht met toezeggingen van de Amerikanen niet door te gaan met hun plan van de multilaterale atoom strijdmacht in zijn huidige vorm. Rapport over het muziekrepertoire van de omroep Het rapport van de Raad voor de kunst over het symfonisch repertoire van de Nederlandse ge- luidsomroep 1961'62, samengesteld door de Commissie prof. dr. Jos Smits van Waesberghe, mr. G. Lan- dré, Jan Mul en J. Kassies op ver zoek van de staatssecretaris Schol ten (1963), meldt dat van de totale zendtijd 8.02 pet. wordt besteed aan hedendaagse nlet-Nederlandse com ponisten en 0.24 pcL aan heden daagse Nederlandse componisten. Van de muziekuitzendingen door de symfonische orkesten, is 70% repertoire gekozen uit de composities van voor 1910 en bijna 25 uit hedendaagse muziek, waarvan 5.5% Nederlandse muziek. De KRO besteedt de meeste tijd aan symfonische muziek, de VARA de minste. De gezamenlijke omroe pen bedienen zich in totaal 121 maal van het Radio Filharmonisch Orkest, 103 maal van het Omroeporkest en 119 maal van het Radio Kamer orkest Uit een tabel blijkt dat bU de programma-samenstelling de voor keur wordt gegeven aan muziek van Mozart, daarop volgen Bach, Beet hoven, Tsjaikowsky en Brahms. Van de nieuwere componisten sluiten daarop aan Strawinsky, Bartok, Debussy, Ravel en Kodaly. In het rapport wordt naar de cijfers de situatie aangegeven, waar bij het accent op de mindertieids- positie der nieuwere muziek valt. In een minderheidsnota geeft de heer J. B. Broeksz als contra-opmerkin gen, dat de cijfers omtrent heden daagse muziek gering van percentage zijn, maar dat er een kloof bestaat tussen publiek en deze muziek. Hij voert ook aan de kwestie van kwali teit van deze muziek en stelt de vraag of de rapportcommissie niet te zeer in eigen symfonische sfeer heeft gewerkt, met terzijdestelling van die der luisteraars in omroep- verband. Hij dringt er op aan, dat een commissie die een dergelijk onderzoek leidt breder samengesteld is dan thans het geval is. Kunstschilder Herman Mees - 84 - overleden Maar hiervoor zijn echter geen aan wijzingen. Voorlopig lijkt Rusland zowel als Amerika vastbesloten aan het eigen standpunt vast te houden onder het motto dat de tegenstander op het laatste moment zal toegeven. De Verenigde Naties kunnen het kind van deze rekening zyn, als deze vlieger namelijk niet opgaat en een conflict in de Assemblee toch het gevolg is. Een dergelijk conflict kan hoogst ernstige consequenties hebben. Als de meerderheid van de leden van de Assemblee namelijk besluit, dat de Amerikanen gelijk hebben en dat de Russen het stem recht moet worden ontnomen, bete kent dit het weglopen van de Sow jet-Unie uit de Algemene Verga dering, waardoor de V.N. als forum voor wereldproblemen het grootste deel van zijn belang verliest. Consequenties Als daarentegen de meerderheid Rusland steunt, zodat het Russische stemrecht gehandhaafd wordt on danks het nietb etalen van achter stallige bijdragen, dan zet Washing ton zijn steun aan de bovengenoem de ontwikkelingsfondsen stop. Dat reduceert enerzijds het belang van de V.N. voor de steun aan de Afro-Azia ten sterk en anderzijds zal het de tegenstellingen tussen de neutrale wereld en het ryke Westen drastisch verscherpen. Drie gesprekken van Tsjen Ji met Soekarno President Soekarno van Indone sië en de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch-China, maarschalk Tsjen Ji, heeft in het Merdeka-paleis de derde ontmoeting gehad sedert Tsjen Ji vrijdag aan kwam. Tot dusverre is geen officiële verkla ring gegeven voor het onverwachte Chinese bezoek aan Indonesië, maar goed ingelichte zegslieden zeiden, dat hij naar Djakarta uitgenodigd werd door de Indonesische regering om de ontwikkelingen in de wereld de revue te laten passeren en in het by- zonder te spreken over de Afro-Azia- tische conferentie, die volgend jaar maart in Algiers zal plaatsvinden. In officiële kringen wordt bezorgdheid te kennen gegeven over de mogelijke deelneming van Malei sië aan de conferentie in Algiers. De Indonesische leiders zouden steun proberen te krygen van communis tisch-China om de deelneming van Maleisië aan de conferentie te ver hinderen. In ruil daarvoor zou In donesië zich verzetten tegen deelne ming van de Sowjet-Unie aan de conferentie zoals communistisch- China dat wenst. Consumentenbond en EEG verenigen zich De consumentenorganisaties van de landen van de E.E.G. hebben zich georganiseerd in de B.E.U.C. het „Bureau Europeens des unions de consommateurs". Als zodanig zullen ze zich tot de E.E.G.-autoriteiten wenden om de consumentenbelan gen te bepleiten. Er zullen ook geza- meniyk warenonderzoekingen worden verricht. Nieuwe uitgaven Herinneringen aan de oorlog De tweede wereldoorlog zal nog wel geruime tijd onderwerp van per- soonlyke onthullingen en historische beschouwingen blyven. Tot de eerste categorie behoort het relaas van de Britse divisie-arts Graeme Warrack, die zijn ontsnapping na de slag om Arnhem te boek heeft gesteld onder de titel Tocht door het duis ter, uitg. A. W. Sythoff, Leiden. „Dit boek draag ik op aan de dappe- derlandse Ondergrondse Leger", zo luidt de opdracht in dit boek. waar voor Prins Bernhard een woord voor af schreef en waaraan E?vert Werk man een hoofdstuk toevoegde met de herinneringen van de helpers, die Warrack en zyn mannen verborgen hielden en onder moeilyke omstan digheden hulp verleenden. Hoe ris kant de situatie soms was, biykt uit het feit, dat Warrack met het echt paar Piller en Dick Kragt (de heer Piller is tegenwoordig directeur van een Amsterdams textielbedryf en Kragt is employé van de KLM) oudejaar vierden in de achterkant van een boerdery. in het voorste deel waarvan twintig Duitsers waren in gekwartierd. Die vierden óók oud en-nieuwLater trokken War rack en de anderen naar Schoonho ven, waar Kragt de groep aan een ander overdroeg om zelf de terug tocht over de Veluwe te aanvaarden. Maar hy nam een party van 200 Engelse stafkaarten van de Betuwe achter op zyn fiets mee. Die kaar ten waren nodig voor het ontsnap- pingswerk. Hy bond de kaarten als twee dikke rollen in een zak achter op zyn fiets. In Barneveld ging het byna mis. Hy werd aangeroepen door een Duitse patrouille. Zyn pa pieren waren in orde, maar toen vroeg een van de Duitsers hem naar de zak op zyn fiets. Wat is dat? werd hem gevraagd door de Duitser, die zyn persoonsbewys controleerde. „Ik zei: „Behangselpapier". Het Duitse woord kende ik niet, maar ik heb toen met gebaren uitgelegd wat ik bedoelde. Dat vond hy zo grappig dat hy er verder niet op inging. En ik kon verder gaan". Kolonel War rack zelf is een boeiend verteller en hy geeft een vaak meeslepend ver haal van zyn ontsnapping, uit gevangenschapp terug naar de Brit se linies. Terecht zegt Prins Bern hard in zyn woord vooraf: „Zyn beschrijving van de gevechten is bij zonder interessant en ik ben vooral onder de indruk gekomen van de wyze waarop hy heeft weergegeven hoe Nederlanders hem en zyn ka meraden hielpen. Ik ben hem heel dankbaar voor de lof die hy deze mannen en vrouwen toezwaait, zy hebben er het volste recht op". War- racks verhaal omvat slechts een klein facet van de moed, die vele landgenoten hebben getoond by de hulp aan hun bevrijders. Maar dit boek is een welsprekend en onge vraagd getuigenis van de onver schrokkenheid van de Nederlandse Ondergrondse. Zonder onszelf op de borst te slaan is het toch prettig dit verhaal uit de pen van een Engels man te lezen. De vertaling van J. F. Kliphuis is uitstekend. Een andere vertaling is het boek van Brian Gardner, Het ver speelde uur. uitg. Het Wereldven ster, Baarn. Garner is een jong Engels historicus, die vooral studie heeft gemaakt van de oorlogssituatie in het Jaar 1945. In het byzonder de Anglo-Amerikaanse meningsver schillen hadden zyn aandacht, zowel op militair als op politiek gebied. Dat er daardoor ontelbare kansen zyn gemist, die tot op de dag van van daag een fatale uitwerking hebben, meent hy uit verschillende gegevens te mogen concluderen. Volgens Gard ner zou niet Stalin maar Molotow op de conferentie van Potsdam de verde ling tussen Oost en West tot stand hebben gebracht. Een van zyn an dere conclusies is, dat Japan niet door de atoombom op de knieën is gebracht maar toch al op het punt stond te capituleren. Men kan moei- lyk zeggen, dat dit boek het laatste woord bevat over vraagstukken, die tal van historici hebben beziggehou den, maar Brian's visie is opmerke- lyk genoeg om er kennis van te ne en er rekening mee te houden. Het boek is verlucht met zestien pa- ;;M's goeddeels onbekende foto's op kunstdrukpapier. Auschivitz-proces in Frankfort De man die voor het eerst een oog getuigenverslag heeft gedaan ln 1944 van de massamoord in de gaskamers van Auschwitz heeft gisteren opnieuw verslag gedaan van zijn ervaringen in het proces tegen de kampbewakers in Frankfort. De man, die als schuilnaam Rudolf Vrba gebruikte, heeft na zyn ont snapping uit Auschwitz een verslag van de verschrikkingen van het kamp aan president Roosevelt gezonden, aan premier Churchill en aan Paus l_ Pius XII. Vrba bevestigde gisteren de schilder Herman Mees, die rich vooral i verslagen die door de deskundigen „Le faussaire" van Blanzat die al een vyftal andere romans op zijn had staan maar vooral toch wel als criticus bekendheid heeft verworven, beschrijft, enigszins in de lyn van het fantastische realisme van Edgar Poe, de wederwaardigheden van zes dorpelingen die sterven gaan en door de duivel de falsaris worden opgewacht. Moderner van opzet en van stijl is Monique Wittig's roman die in korte nerveuze zinnen de Hierboven de schrijver ]ean aandacht, Blanzat en de schrijfster Moni que Wittig. door zyn talloze, uitstekend gelyken- de portretten grote bekendheid heeft verworven. Doch ook aan het stille- het landschap wijdde hij zyn avonturen verhaalt van enkele schoolmeisjes die naar de volwassen heid toegroeien en via die ontwikke ling dan ook hun verhoudingen on derling en met de rest der wereld zich niet zonder schokken zien wyzigen. Toen hy 70 jaar was geworden, is in het museum Boymans-Van Beu- ningen te zyner eer een jubileumten toonstelling gehouden. Van 1910 af was Mees verbonden aan de Rotterdamse academie, eerst als leraar aan de avondcursus, sinds 1923 aan de dagcursus, ook als hoofd leraar. Talloze leerlingen heeft hy opgeleid. gedaan over de verschrikkin gen in het kamp tijdens de elf maan den dat de rechtszitting reeds heeft geduurd. Hy bevestigde dat 10.000 personen per dag in Auschwitz wer den vergast, totdat het kamp zyn maximum capaciteit bereikte in 1944 toen 25.000 personen per dag werden vermoord. Vrba, die als wetenschap- peiyk werker in de biochemie werk zaam is voor de Britse Raad voor het Medische Onderzoek in de plaats Carshalton, werd als 17-jarige jongen in 1942 naar Auschwitz gezonden, omdat hy jood was, HIJ ontsnapte 17 april 1944 uit het kamp samen met de Tsjech Wetzler. Zyn verslag over de verschrikkingen van het kamp overtuigde de Westelyke landen er van, dat de nazi's van plan waren alle Joden uit te roeien. Vrba, die de naam Walter Rosen berg droeg, zei dat hy deze had ver anderd omdat hy geen Duitse naam meer wilde hebben na wat hy in Auschwitz had gezien. Vrba werd in zijn geboorteplaats Trnava in Tsje- cho-Slowakye door de Gestapo ge vangen genomen en naar verschei dene concentratiekampen gezonden voordat hy in Auschwitz aankwam. Na maanden lang de verschrikkingen van het kamp te hebben meegemaakt besloot hy te ontsnappen samen met de Tsjech Wetzler. Zij slaagden er in één van de zeer weinige gelukte ont snappingen uit Auschwitz te volvoe ren. Na geruime tyd bereikten zij Bratislava in Tsjecho-Slowakye. Daar ontmoetten zy de pauseiyke nuntius, die samen met een commissie van zes juristen hen dagenlang onder vroeg, voordat het rapport over Auschwitz werd opgesteld. Exemplaren van het rapport werden ook gezonden aan de joden in Boe dapest om hen te waarschuwen voor wat hun te wachten stond.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9