„Ik vind het in Indonesië heerlijk weer op te treden" Anti-R.E.M.-wet met volkenrecht strijdig of niet Onrust in Frankrijk over commerciële tv Anneke Grönloh gaat op tournee T" V - VANAVOND Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 1 decemer 1964 Derde blad no. 31430 (Van onze radio- en tv-medewerkster) Op 18 december verlaat Anneke Grönloh ons land, op weg naar Indonesië. Daar, in Djakarta, gaat zij drie weken zingen: in totaal een kleine vijftig maal. Deels in de nachtclub van hotel Indonesia, deels, n.l. twee keer per week, voor een zaal publiek, ongeveer 10.000 man per keer. „Ik hoop", zegt Anneke, „mijn moeder en mijn man mee te nemen, maar dat is nog niet helemaal in kannen en kruiken". lira Horloger - Juwelier F. w. PLESSEN Anneke maakt dezelfde tournee als de Blue Diamonds, alleen met dit ver schil: zij keert op 12 januari in ons land terug, de Blue Diamonds daar entegen knopen er nog een paar weken tournee aan vast. „Ik vind het heerlijk om weer in Indonesië op te treden". Ik ben er al eerder geweest, in 1961 en 1962, en die tournees verliepen bijzonder fijn. De mensen zijn er zo verschrikke lijk lief. Ze ontvangen je alsof je een ster als Cliff Richard of Elvis Presley bent. Ze staan op het vlieg veld te wachten met vlaggetjes en foto's. Zoiets is werkelijk enig". Naar Soekarno Gaat ze ook een bezoek aan Soe karno brengen, net als Ruud en Riem de Wolf?" Ja, ik geloof wel dat dat de bedoeling is. Soekarno houdt ervan bekende mensen en ik ben in Indonesië nu eenmaal, net als de Blue Diamonds, erg populair te ontvangen. Weet u wat ik zo fijn vind? We komen er juist in de tijd, dat alle vruchten rijp zijn". „Ik zal alleen nooit meer die fout van de laatste keer maken door doe rians te bestellen. Er werd mij n.l. gevraagd wat ik voor lekkere vruch ten wilde eten en ik zei doerians. Ik kende die naam van mijn moeder. Maar toen Ik ze voorgezet kreeg, wist ik me geen raad. Ze stonken walge lijk en tot overmaat van ramp had den goedwillende zielen ook nog sta pels doerians op mjjn kamer laten bezorgen. Nee ,dit overkomt me niet Tweede tv-show Anneke kan nog net op de valreep haar tweede televisieshow bekijken, die donderdag 17 december wordt uitgezonden. De opnamen ervan zijn juist achter de rug, na een ver moeiende repetitietijd deels in Lon den en deels in Hilversum .„Ik vond het heerlijk in Londen te repeteren", vertelt ze. „Elke dag had ik een paar uur vrij om fijn te winkelen". Anneke's show speelt zich af rond een enorme kerstboom. Ze zingt in deze 39 minuten durende show tien liedjes, nieuwe en enkele oude, waaronder Wladimir. Om het even bij Kerstmis te houden: begin de cember verschijnt er een nieuwe langspeelplaat van haar, met door Ger van Leeuwen gemoderniseerde arrangementen van bekende en ver trouwde Nederlandse kerstliedjes. Geweldig fijn Annke Grönloh eigenlijk mevr. Van der Laan-Grönloh zegt tot slot: „Internationaal ga ik geweldig fijn werken. Er zijn grote buiten landse contracten ondertekend, ook buiten Europa en heus niet alleen in Indonesië, hoewel ik daar erg popu lair ben en op handen word gedra gen". Auto te water: Vader en zoontje verdronken De 41-jarige heer W. Willems uit Aalsmeer en zijn vijfjarig zoontje Jan zijn verdronken, toen de auto, die de heer Willems had gehuurd, bij sluis 4 van de weg Den Hulst- Balkbrug in de Dedemsvaart was ge reden. Het negenjarig zoontje Jo hannes, dat ook in de auto zat, kon worden gered. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto slipte. Voordat de wagen te water raakte, reed hij nog een fietser aan, die licht werd ge- EERSTE NET - VPRO 7.00 uur Journaal voor gehoorgestoorden 7.30 uur Engelse les 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Patrouillewagen '54, politiefilm f 8.45 uur Ziek zijn, beter worden 9.30 uur Voetsporen van Villon, documentaire 9.50 uur Oorlog en vrede 10.20 uur Extra actualiteiten 1 10.25 uur NTS-journaal. 1 TWEEDE NET KRO 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur De Bill Dana Show 8.25 uur Race against the waters, natuurfilm 8.50 uur Film '64 9.30 uur Solistenconcert, pianist Gerard van Blerk 9.45 uur Onze man in Parijs 10.10 uur Protestanten ln België, documentaire IKOR. 1 TV NOORDZEE 1 6.30 uur Popeye, tekenfilm 7.08 uur Prijsuitreiking St.-Nicolaasprijsvraag 7.26 uur Bob Cummingsshow l 10.00 uu - Wagon Train: "De Bill Twanee Story". 1 i m ii ii i n niiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii FRANSE KIJKER VOELT ZICH AL BIJ DE NEUS GENOMEN In de Franse perswereld mar ook daarbuiten ogenblik grote onrust. Men mag als vrijwel zeker Franse regering in beginsel heeft besloten over enige tijd reclame op de televisie toe te staan. De minister van Informatie. Peyrefitte, heeft onlangs in om floerste termen, die overigens nauwelijks waren mis te verstaan, die beslissing aan de Nationale Vergadering meegedeeld. Grote opwinding Hij beloofde echter ook. dat het parlement over de kwestie zijn woordje nog zou mogen zeggen. Het denkbeeld de reclame openlijk op de Franse televisie toe te laten die zich daar nu alleen nog maar in verkapte gedaante openbaart heeft vrijwel in alle kringen opwinding veroorzaakt. Het televisiepubliek is terstond op de achterste benen ge sprongen, omdat het zich bij voor baat door de regering bij de neus genomen voelt. Iedere bezitter van een televisietoestel moet in Frankrijk 62 gulden per jaar kijkgeld betalen. (Van een juridische medewerker) Vandaag houdt de Eerste Kamer zich bezig met de „anti-R.E.M.-wet". Nu zal het opnieuw gaan om de vraag of dat wetsontwerp strijdig is met het volkenrecht of niet. Neen, zegt de regering, daarbij gesteund door adviezen van zeer bevoegde zijde. Ja, zeggen vier erkende volkenrechtsgeleerden die door de R.E.M. in de arm zijn genomen. Maar, zo voegt één van deze vier, Sir Humphry Waldock, er aan toe, ik kan me voorstellen dat de Nederlandse regering een ander standpunt inneemt. Zo zijn we midden in het doolhof van juridische meningen aangeland. Is het in het nationale recht al mogelijk, dat twee recht tegenover elkaar staande standpunten met evenveel vuur worden verdedigd, in VOOR WOENSDAG 2 DECEMBER Operamuz. 10.30 Mor- 13.15 Licht instr. kwartet. 13.35 Ope retteklanken. 14.00 Boeren en Burgers ln Buitenveen, hoorspel (herh. 26 november jl.) 4.25 Klass. kamer- 14.50 Gewijde klass. muz. 15.50 Eijbêlvertelllng v. d. jeugd. 16.00 Jeugd land. 17.15 Jazzmuz. 17.45 Lichte ork.- muz. en licht instr. ens. NCRV: Meisjeskoor met pianobege leiding. 18.30 Bespreking van Vlaamse Leger des Heils-kwartier. 19.45 Op de man af. praatje. 19.50 Negro Spiri tuals. 20.05 Omroeporkest 2.00 Klass. kamer- 22.30 Nws. 22.40 Avoi king. 22.55 Klass. ork.muz. i om te spreken - spreken or lezing 23.35 Metropole-ork. ziek. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 in. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.50 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klass. kamer muziek. 9.35 Klass. pianomuz. VPRO: 9 40 Schoolradio. VARA 10.00 Amus.- muz 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Klarinet en piano: klass. muz. 12.00 Licht ens. met zangsolisten 12.25 Actualiteiten. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelkwartet: amus.- muz. 13.00 Nws. 13.15 Kalender. 13.20 Licht instr. sextet. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Omroepork.: popul. klas sieke muz. 14.40 Twee piano's: moderne muz. 14.50 Kamerpraat, toespr. 15.00 jeugd. 16.50 V. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. Uitz. van de Boeren Partij, spreekt: de heer P. Voogd, lid i Tweede Kamer. 18.30 Tango- ork. met zangsolisten. 19.00 V. d 19.10 Jazzmuz. 19.30 Artistieke Staal- spel. 21.40 Licht ork. 22.05 Licht ins ens. 22.30 Nws. 22.40 Volksliedjes balladen. 22.55 Tussen stilstand en t weging, lezing. 23.1" het internationale vlak is dit hele maal het geval. De regels van het volkenrecht, vastgelegd in verdra gen, bestrijken slechts een beperkt terrein. Voor de rest moet men dit recht afleiden uit gewoontes en uit spraken van internationale colleges, zoals het internationaal gerechtshof. Deze uitspraken zijn vaak voor aller lei uitleg vatbaar. Daarom is het heel goed denkbaar, dat een land zich bij de uitleg van het volkenrecht laat leiden door zijn nationale belang. Het land staat een bepaalde oplossing en naderhand wordt deze vondst als volkenrecht erkend. Daar komt nog bij dat liet volken recht nauwelijks sancties kent en dus niet afgedwongen kan worden. In feite kan men met dit recht dus alle kanten uit. zil (Barroso). id.; Isle of Capri (Crosz), You and the night and V (Schwartz), Orkest Nelson Chicago (Fisher), Frank Sinatra; TSle of capri (C night and the Ison Ri (Freed), id. cheek (Berlin), id. blue? (Akst)Orkest Nelson Riddle; Have you got any castles, (Whiting), 'J J Darn that dream (Van Laura (Raksln), Frank Sinatra; Something's gotta give (Mer cer), id.; There's a small hotel (Rod- gers), id.; How my heart sings (Zin- Summertime (Gershwin) Blue bash (Smith), Kenny Bur- rell, Jimmy Smith; Travelin' (Burrell), Fever (Davenport), id.; Kenr"'~ sound (Burrell), id. TELEVISIEPROGRAMMA Nederland I: NTS: 17.00 De Verrekijker: Interna tionaal Jeugdjournaal. NCRV: 17.45 V. d. kind. VARA: 19.30 Cc Actuele politieke vraagstukken 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Perry Mason - Een delaag voor Perry, TV-film. 21.35 Voor dracht. 21.45 Durven we bang te bang te zijn: gesprekken. 22125 Sinterklaas tussen de rails: reportage 't Frans). NCRV: 20.45 Literair kijk- schrift. NTS: 21.10 Le Cid, TV-spel Den Haag (3e en laatste speelpe- Vrije zee Dat is ook bij de R.E.M. het ge val. In de papieren strijd rond deze t.v.-zender valt herhaaldelijk de term „vrije zee". Het beginsel van: „de zee is vrij voor alle volkeren", stamt van eeuwen her. Tegen mis bruiken van het beginsel, zoals sla vernij, zeeroverij en smokkel zijn de staten steeds opgetreden. In 1958 nog is er een internationaal verdrag over de vrije zee gesloten, waarin de toe stand van dat ogenblik zoveel moge lijk werd geregeld. Maar een eiland als ae R.E.M. bestond toen nog niet en daarin was dus ook niet voorzien. Als men het beginsel van de vrije zee absoluut stelt, en inbreuken hierop alleen geoorloofd acht door toepassing van een verdrag, dan heeft Nederland geen recht zijn ge zag uit te breiden tot het R.E.M. - eiland. Zo redeneert de R.E.M. uiter aard. Maar als men kiikt naar de bedoeling van het principe van de vrije zee, dan kan men zeggen dat misbruik dient te worden bestreden, allereerst door de belanghebbende staat. En volgens deze redenering wettigt het volkenrecht het optreden van onze regering. Rechtsvacuüm En dan het beroemde rechtsva cuüm. De R.E.M. zegt, dat er op het eiland geen rechteloosheid be staat, dat er geen rechtsvacuüm is. Door de regels van het eigendoms recht en de nationaliteit toe te pas kan die zijn gezag op en over het eiland kan laten gelden. Maar het is zeer de vraag of de zo gevonden staat in dit recht gebruik zal maken. Een voorbeeld: op het eiland be rooft een Engelsman een Fransman, terwijl de eigenaar van het R.E.M. - eiland een Amerikaan is. Moet de be roving voor de Amerikaanse regering aanleiding zijn tegen de Engelsman op te treden? Zou de Amerikaanse regering zich hierover druk willen of kunnen maken? Kan zij toezien op de naleving van het recht op het eiland? In het gegeven voorbeeld zou, vol gens de R.E.M.-redenering, op het eiland Amerikaans recht gelden. Maar als het eiland een andere eige naar krijgt, zouden dan ook opeens de op het eiland geldende wetten veranderen? Dergelijke praktische gevolgen van een zuiver theoretische redenering leiden ertoe om, zoals de Nederlandse regering doet, het R.E.M.-eiland in feite een rechtsvacuüm te noemen, waartegen de belanghebbende kust staat kan optreden. Zoals deze vroe ger bijvoorbeeld optrad tegen vissers, kan zij nu optreden tegen het on gewenste eiland. Later kan dit op treden dan bezegeld worden door een verdrag. Slag om arm In het advies van de vier interna tionale volkenrechtsgeleerden, uitge bracht op verzoek van de R.E.M., worden vele slagen om de arm gehou den. Het advies van Sir Humprey Waldock kan zelfs heel goed worden gebruikt om het standpunt van de Nederlandse regering te verdedigen. Hij betoogt, dat het internationale recht nog niet de legale band kent, zoals die volgens onze regering tus sen het R.E.M.-eiland en Nederland bestaat. Nog niet. maar wat niet is kan komen. Want, zo gaat hij voort, op het eerste gezicht is de band met de staat die de installaties bezit, of wier onderdanen de instal laties bezitten, sterker. Maar het is zeer de vraag of dit ook opgaat als de bezittende staat niet uitdrukkelijk zijn rechten op de installaties heeft erkend. En dan kan de belangheb bende staat dus Nederland op de proppen komen. Omdat er nog geen voorbeelden staat worden gevonden, 'zijn, kan men het optreden van de Nederlandse regering met allerlei ar gumenten kritiseren. Dat is ook ge beurd, toen Truman in 1945 ging optreden tegen booreilanden, die be zig waren op het Amerikaanse con tinentale plat. Van alle kanten werd betoogd dat hier werd ingegaan tegen het toen geldende volkenrecht. Maar de Amerikaanse president legde de protesten naast zich neer en zijn op treden werd door andere staten ge leidelijk als volkenrecht erkend. heerst op het tij te aanvaarden. Niettemin had dat de d,Astier sindsdien nog vele malen publiekelijk met de communisten overhoop gelegen. Het communisti sche partijbestuur heeft daarop plot seling zijn subsidies ingetrokken, het geen de „Liberation" dus het leven kostte. Ook de Franse Senaat heeft dezer De regering heeft echter nog geen I dagen op voorhand al fel partij ge- enkele reden gegeven voor de hoop. kozen tegen het voornemen van de dat het kijkgeld zal worden afge- regering. Wanneer de minister van schaft zodra het publiek op de tele- Informatie met zijn bedekte uitla- visie reclame krijgt te verduren. Het ting een proefballonnetje heeft wil- publiek vreest dus dat de staat straks len op laten, dan weet hij nu in elk twee financiële wallen zal eten geval waar hjj aan toe is. Commer- dubbel Nog somberder Nog veel somberder zien de Fran se kranten de toekomst van reclame t.v. tegemoet. In een uitvoerig com muniqué, dat de federatie van de Franse pers heeft uitgegeven, wordt de opvatting geuit, dat de t.v., net als de genationaliseerde bedrijven van spoorwegen, elektriciteit of gas best een lening zou kunnen lanceren om het huidige tekort van 145.000.000 nieuwe franken op te heffen. Publi citeit via de T.V. zal altijd mede ten koste gaan van de kranten, die ge middeld minstens voor 60 70 van de inkomsten van advertenties moe ten leven. Inderdaad is uitgerekend, dat slechts een verlies van maximaal 10 procent van de inkomsten reclame zeer vele dagbladen reeds fataal zou moeten worden. Teken Afgelopen week is het Parijse link se ochtendblad „Liberation", geleid door de uitstekende schrijver,journa list Emanuel d'Astier, voor het laatst verschenen. Het is een teken aan de wand voor wat straks met andere bladen kan gebeuren als de tv.-re clame er doorkomt. De „Liberation", die al 25 jaar bestond had zijn on afhankelijkheid al moeten prijsgeven om de „gecamoufleerde" financiële steun van de communistische par- ciële televisie is ook voor Frankrijk twistappel, waarin nog maar weinigen zin hebben te bijten. VPRO-bestuur: Getalscriterium is niet alleen van betekenis Dr. J. A. de Koning, voorzitter van V.P.R.O., meent dat voor het toelaten van zendgemachtigden niet alleen het getalscriterium van over wegende betekenis moet worden ge acht, maar dat er ook gewogen dient te worden. De heer De Koning zegt dit in een brief, die hij namens het bestuur van de V.P.R.O. heeft gezonden aan de vaste commissie voor onderwas. Kunsten en Wetenschappen van de Tweede Kamer. De drie hoofdpunten uit de brief zijn: het criterium voor het toelaten van nieuwe zendgemach tigden bij de technisch mogelijk ge worden zendtijdverruiming, het tot standbrengen van een zogenaamd „open bestel" en de nu versneld aan de orde komende vraag naar de toe komstige totaalstructuur van een (nieuwe) wettelijke regeling voor de gehele omroep. Het VPRO-bestuur noemt het ver ontrustend wanneer nieuwe gegadig den worden toegelaten met een aan spraak welke, altans in feite, alleen neerkomt op het getaL Hierdoor wordt alleen een nieuw afgesloten „blok" in het totaalprogram gezet en wordt in plaats van openheid een versterkte afgeslotenheid verkregen, aldus de brief. Verolme werft T.R.O.S.-aanhang onder personeel (Van onze Haagse correspondent De Metaalkoerier, het blad de bij het. N.V.V. aangesloten metaal- bend A.N.M.B., verwijt scheepsbou wer Verolme, dat hij zijn invloed als directeur misbruikt door binnen zijn bedrijf reclame te maken voor zijn commerciële „liefhebberij", de Noordzee-televisie. De heer Verolme heeft voor afde lingschefs op zijn werf in Rozenburg T.R.O.S. aanmeldingsformulieren on der 't personeel laten uitdelen. „On tegenzeglijk zal er onder de Rozen- burgse werknemers een aantal zijn die zich als T.R.O.S. deelnemer heb ben gemeld, omdat de baas het graag wilde", aldus de Metaalkoerier, die er aan herinnert, dat onlangs een deel van Verolme's personeelsblad was gewyd aan pro-R.E.M. en anti- regeringspropagand a Onder de titel ..Voetsporen ran Villon". presenteert de VPRO vanavond een documen taire over het leven van deze vagebond-dichter. Samenstellers Ernst van Altena en Rob van der Linden bezochten hiervoor verschillende plaatsen. waar Villon veelvuldig verbleef. Op de foto Ernst van Altena voor het kasteel van de dichter- I edelman Karei van Orleans in Blois. Dit is het tweede pro gramma. dat de VPRO aan Vil lon wijdt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5