SAMSON De koning van de shag Lichtjes branden weer in Leidse binnenstad Zestig jaar Stem des Volks Van strijdliederen tot oratoria goede LEIDSE RUITERS leverden PRESTATIES m A. R. R. Gerritse legt leraarsfiaictie neer NA PRECIES 40 JAAR CKB-COMPETITIE Pernix leidtmaar is relatief derde NIEMEYER HALFZWARE SHAG Mishandeling en beroving Teenager JOHANSSON Europees kampioen PROF. HALBAN OVERLEDEN B. en W. van Leiden optimistisch over grenswijzigingen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 30 november 1964 Tweede blad no. 31429 De Arbeiderszangvereniging „De stem des Volks", die in het Leidse politieke- en vakverenigingsleven nog steeds een belangrijke plaats inneemt en in talrijke socialistische bijeenkomsten haar strijdliederen zong, bestaat zestig jaar. Ter gelegenheid van deze lustrumviering vond zaterdagmiddag in restaurant Van der Heijden een druk bezochte receptie paats. Vele spre kers boden hier het bestuur en de onlangs benoemde dirigent, de heer Henk Briër, gelukwensen aan. Felicitaties, die vrijwel alle met de aanbieding van een enveloppe met inhoud gepaard gingen. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE De -presidente van het jubileum comité, mevr. J. Oudshoorn v. d. Burg, opende de rij van sprekers en bracht bestuur en dirigent hulde voor de wijze waarop zij „De Stem" tot ontwik keling en bloei hebben gebracht, Vlamens leden, donateurs en geestverwanten bood zij het stuur een bedrag onder couvert aan. Bovendien werd ieder met een fraaie muziekkaft ver- rast. Wethouder S. Sannes, die met wet houder C. J. Piena deze middag het gemeentebestuur vertegenwoordigde, wees op de vele verbeteringen, welke zich in deze zestig jaar op het maat schappelijke vlak hebben voltrokken. „Toen in 1904 „De Stem" werd opge richt stonden de maatschappelijke zekerheden nog lang niet vast. Uw vele strijdliederen gaven daar uit drukking van." Voorts schonk spr. aandacht aan de koorwerken, welke thans op het programma van Stem" staan en op de plaats, welke de.vereniging op het ogenblik in het culturele leven van de Sleutelstad neemt. De heer A. Kuil, voorzitter 1 de landelijke bond van Arbeiders zangverenigingen, weidde ever uit over het hoge niveau, waarop zelfs oratoria voorkomen, dat de Leidse Stem heeft bereikt. „Al blij ven ons de prachtige strijdliederen dierbaar". De heer H. Zunderman, die sprak namens de Nivon het voormalige Instituut voor Arbeiders ontwikkeling trok een parallel tussen Nivon en „De Stem". Beide verenigingen stellen zich ten doel de door strijd verkregen vrije tijd inhoud te geven. Hoevelen hebben reeds via uw vereniging een levensvreugde gevonden? Door mid del van zang kunnen wij onze strijd, doch ook onze vreugde uitzingen. Een uit 6 ruiters bestaand équipe van de onlangs opgerichte jeugdaf deling van de Leidse Rij- en Jacht club (Rijksuniversiteitsmanege), heeft gisteren in Wassenaar met suc ces een dressuurwedstrijd tegen een jeugdequipe van de Wassenaarse RU- en Jachtclub „Riders-Paradise" gehouden. De jury kende van de 6 prijzen voor de beste individuele dressuur- prestaties er niet minder dan 5 aan de Leidse jeugdruiters toe, waaruit duidelijk bleek, dat de Leidse jeugd afdeling op vrijwel alle onderdelen van de moeilijke dressuurkunst do mineerde. De jury kende de eerste 6 plaat sen aan de navolgende combinaties toe: 1. Niky Seeger met Moran (Lei den); 2. Els van Praag met La Chunga (Leiden)3. Dorien Staken burg met Moran (Leiden)4. Willem Kukenheim met George Brown, (Wassenaar); 5. .Henk Hartge met Mascotte (Leiden); 6. Merel Olthuis met Abinda (Leiden). Advertentie Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30.— en f40.—. Of het allerbeste van f 200.en f 400. Horloger v. d. WATER, Haarlemmerstraat 181 heeft het. Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE - Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. De heer J. Coster, vice-voorzitter van de afdeling Leiden van het NVV, sprak er zijn vreugde overuit, dat de vakbeweging nimmer tevergeefs een beroep op „De Stem" deed om aan bijeenkomsten haar medewerking te verlenen. Hoewel het strijdlied tot het grootste goed van een arbeiders zangvereniging behoort, ging ook spreker niet voorbij aan de prachtige concerten, welke „De Stem" op haar heeft staan. De heer W, den Dubbelden, voorzitter van het Federatiebestuur van de PvdA, sprak in gelijke geest en onderstreepte nog I gramma dat de strijdliederen ook in de werken De heer J. Coster van het N.V.V., biedt de voorzitter, de heer Ph. C. Mooten, gelukwen sen aan. Geheel links de direc teur van ..De Stem", de heer Henk Briër. houden. Nadat ook de heer A. Ver boom namens de Alg. Ned. Metaal- bedrijfsbond gelukwensen had aan geboden, haalden de heren E. Wij- deman en H. M. Sommeling enkele herinneringen op uit de tijd, dat zij nog lid waren van „De Stem". Aan het einde van de receptie, ook een deputatie van K. afgevaardigden van tal van zangvereniging belangstelling toon den, sprak de voorzitter van de ju bilerende Stem, de heer Ph. C. Moo- uitvoerig dankwoord. Vocaal zal dit jubileum op 5 jan. i de Stadsgehoorzaal worden ge vierd met een concert. Op het pro deze avond komen o.m. Bach, Brahms, Mo- tegenwoordige tijd hun waarde be- I zart en Beethoven. Afscheid van Instrumentmakersschool De heer A. R. B. Gerritse, leraar in het glasblazen aan de in het Kamerlingh Onnes Laboratorium gevestigde Leidse Instrumentmakers- school heeft vandaag in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zijn functie neergelegd en afscheid genomen van zijn col lega's, van de leerlingen en van de medewerkers van het laboratorium. De heer Gerritse, die van 1915 tot 1918 leerling van de Instrument- makersschool was, werd op 1 okto ber 1919 als tweede leraar naast de heer Kesselrmg aan het laboratorium verbonden. Van 1 juli 1921 tot 1 december 1924 was hij in functie bij de Veeartsenij kundige Hogeschool (thans faculteit der diergeneeskunde van de Rijksuniversiteit) in Utrecht, waar hij op het natuurkundig labo ratorium werkzaam was onder prof. om, de latere hoogleraar in de natuurkunde aan het Kamerlingh Onnes LaJboratorium. Op 1 december 1924 keerde de heer Gerritse naar Leiden terug, waai opnieuw werd aangesteld als leraar aan de Instrumentmakersschool welke functie hij dus nu, na 40 ach tereenvolgende jaren, neerlegt. Dit afscheid is voor velen aanlei ding geweest om uitdrukking te geven aan de grote waardering, welke men voor hem had, enerzijds als leraar, anderzijds als uiterst be kwaam vakman, die in vele gevallen onderzoekingen, waarvoor zeer in gewikkelde glazen toestellen of on derdelen nodig waren, heeft mogelijk gemaakt. Maar bovenal heeft men de prettige wijze waarop hij degenen die met hem samenwerkten, tege moet trad, op hoge prijs gesteld. HENGELSPORT. De Bliek Uitslag van de wed strijd in de Leidse Vaart: 1. C. Schou ten (wisselb.), 2. H. Schouten (gr. bliek, 3. C. v .d. Wijngaard, 4. C. Zandvliet, 5. Van der Ham (gr. voorn), 6. W. Schouten, 7. W. Smit, 8. Chr. Schouten jr., 9. L. van Puf- felen, 10. C. de Vink. 40 jaar ontwikkelingsarbeid Herdenkingsavond NIVON Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeling Leiden van het Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvriendenwerk werd in „Ons Centrum" een herden kingsbijeenkomst gehouden. De heer H. Zunderman, afdelings voorzitter, besprak in zijn openings woord in vogelvlucht de verschillen de taken, waarvoor men zich 40 jaar geleden gesteld zag. Opgericht als Instituut voor Arbei dersontwikkeling werd na de oorlog de naam veranderd in Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk. Bij de oprichting in 1924 stelde men zich in het bijzonder ten doel de werkende mens op een hoger ontwikkelingsplan te brengen. Daar bij verrichtten de toenmalige arbei der savond- en arbeiderskaderscholen waardevolle arbeid. Teneinde het ook voor de beperkte inkomens mogelijk te maken om van een zinvolle vakantie te genieten, werden de z.g. Natuurvriendenhui zen opgericht, waarvan er thans 12 op de mooiste plekken van ons land staan. Ook in het buitenland be vinden zich honderden van deze huizen, waarvan ook de Nederlandse natuurvrienden gebruik kunnen maken. Geheel overeenkomstig de dienen de taak, die het Instituut zich heeft gesteld, worden deze vakantiehuizen beheerd en onderhouden door vrij willige, onbezoldigde krachten. Tengevolge van de veranderde omstandigheden heeft zich ook de arbeid van het Instituut gewijzigd. Er werden fotogroepen, natuur-his- torische clubs en vakantie-advies bureaus opgericht, alles met hetzelf de doel als voorheenhet leven rijker van inhoud te maken. Vanzelfsprekend wordt ook het afdelingswerk gedragen door de arbeid van vrijwillige krachten. Een dezer vrijwilligers, de heer P. Laman, die ondanks zijn hoge leeftijd (83) nog steeds een gewaardeerde kracht huldigde de heer Zunderman en bood hem een aardige attentie aan. De muziekgroep van „De Algeme- voerde vervolgens een populair programma van muziek en zang uit. Na de pauze werd een aantal in teressante kleurenfilms van Bert Haanstra vertoond, o.a. „Leven en werken van Rembrandt" en „Glas". Ter afsluiting van de herdenking houdt het bestuur zaterdagmiddag 12 december in „Ons Centrum" een receptie. Personeelsfeestavond Clos en Leembruggen Het personeel van de N.V. P. Clos en Leembruggen vierde zaterdag avond feest in de Stadsgehoorzaal. Na woorden van hartelijk welkom, in het bijzonder tot de directeur, mr. C. J. Leembruggen en de be drijfsleider, de heer J. Hamming, memoreerde de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer I. Har- tevelt, de actieve steun, die de ver eniging steeds van de zijde der di rectie mocht ondervinden. Hy bracht vervolgens mej. E. van Houten (af deling spinnerij) en de heren A. Ta verne (kantoor), P. van Houten (be drijfsbureau), J. J. van Putten (verf- meester) en J. Vermond (afdeling spinnerij) hulde voor het feit, dat zij 40 jaar wat betreft de eerstge noemde en 25 jaar, het viertal heren, bij de N.V. in dienst wa Daar de vier heren door familie omstandigheden verhinderd waren, kon de heer Hartevelt alleen mej. Van Houten in het genot van haar jubileumgeschenk (een tuinameuble- ment) stellen. Hierna hebben de feestgangers zich geamuseerd met een cabaret-revue, waarin onder het motto „Anovi- teiten" optraden de conferencier Ger Roeland, het accordeon-duo „De Frontalini's", de jongleur Gino Ma- nelli, Tonny Huurdeman, het zan geresje Connie van Bergen, het Rot terdamse kwartet „The Explosions" dat met zang en elektrische gita ren vooral bijval van de jongeren mocht oogstten, de antipodiste Gina Manelli, alsmede de succesvolle parodist Bueno de Mesquita, wiens vermakelijke imitaties van enkele radio- en t.v.-artiesten tot de hoogte punten van het programma behoor den. Na afloop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen met medewerking van het dansorkest „The Five Just Men". RUIM ƒ500 GESTOLEN t een geldkistje in een muurkast een woning aan de Thorbecke- straat is in de periode tussen woens dag 25 november en zaterdag 28 november een bedrag van f. 550 ont vreemd. Of hier van inbraak sprake is, is (nog) niet bekend. Onze stadgenoot, de heer C: J. de Graaf, is te Amsterdam geslaagd de middelbare akte pedago giek A. is voor de Leidse korfbalploegen gunstige dag geweest. Pernix versloeg het Dordtse Snel en speelde daarmee Fiks, dat zelf vrijaf had, in de kaart. De Pernixreserves behaal den tegen VES 2 'n keurig gelijk spel en Ons Eiland en Velocitas wisten beide een titelpretendent te verslaan. Advertentie De pittige shag die prettig rolt. Verpakt in plastic pouch dus vers tot de laatste draad. Een 21-jarlge Leidse koopman is in de afgelopen nacht in de Boer- haavelaan van f. 25 beroofd. De daders, een 22-jarige monteur een 20-jarige grondwerker, beiden De Leidse lichtjes branden weer. Zaterdagavond zonder enig offi cieel vertoon aangefloept, zullen deze feestlampjes de gezelligheid in de binnenstad aanzienlijk verhogen. Met de verlichte winkeletalages vor men zjj een bron van Sinterklaas- vreugde, die zich zoals elk jaar op pakjesavond haar hoogtepunt zal bereiden. Het valt slechts te hopen, dat de weergoden het kooplustige publiek de komende avonden gunsti ger gezind zal zijn dan op de laatste avond van de afgelopen week. Een stromende regen is nu eenmaal niet bevordelijk voor de drukte op straat, ook al zijn er nog zoveel lichtjes. Maar laten we niet pessimistisch zijn en op enkele gezellige koop avonden hopen. U wéét het: tot negen uur 's avonds is deze week de klant weer koning en de winkelier de grote wens vervuiler. Lichtguirlan- des zijn zowel boven de Haarlem merstraat als de Breestraat aange bracht en voor het eerst in de Leidse koopavond-historie is ook de Boter markt als belangrijk koopcentrum met lichtboogjes getooid. Boven staande foto is in het bar-en-boze r van zaterdag op de Botermarkt genomen. Ongeveer in het midden de foto is het silhouet van slechts één wande'aar te zien. Foto L.D./Holvast) uit Hazerswoude, zyn nog dezelfde nacht in de Van 't Hoffstraat door de politie aangehouden. In de nacht van zaterdag op zon dag is een 24-jarige metselaar uit Leiden aangehouden, die op de Marsdijk aan het vechten was ge slagen. De jongeman gaf bij zijn aanhouding een hoofdagent van politie een trap In het gezicht. TAFELTENNIS Dankzij de achttienjarige Kjell Jo hansson heeft gastland Zweden zich kunnen handhaven als eerste tafel- tennisnatie van Europa. Nadat de half geblesseerde titelhouder Hans Alser in de kwartfinales van de Euro pese kampioenschappen in Malmö was uitgeschakeld door oud-kampioen Zoltan Berczik, hadden de Zweden nog maar één man in de strijd, teenager Kjell Johansson. In de finale was diens forehand de hardste van alle deelnemers te sterk voor de Hongaarse verdedi gingsspecialist Zoltan Berczik. De Hongaar had in het defensief geen kans, zijn aanval werd geheel ont regeld door de bliksemsnelle reacties van de Zweed: 19—21, 18—21, 21—18, 9—21. Ook bij de dames kon de titelhoud- ster zich niet handhaven. Agnes Si mon werd al in de kwartfinales uit geschakeld door de Russische Soji Rudnova. De finale werd bereikt door de beide Hongaarse speelsters Eva Foeldy en Ersbeth Jurik. Hier zege vierde de routine. Eva Foeldy kam pioene in 1958 en 1960 versloeg haar landgenote met 2117, 2114, 21—10. In het dubbelspel handhaafde van de kampioenen van 1962 zich alleen de Britse meisjes Diana Rowe en Mary Shannon. Dit tweetal won in de finale van het damesdubbel met 21—23, 23—21, 21—14, 21—10 van de Roemeense dames Maria Alexandru/ Elia Constatiniescu. Zowel in het ge mengd dubbel als in het heren dub bel zegevierden Oosteuropese combi naties. Professor Hans Halban, een van de voornaamste medewerkers van Frederic Joliot-Curie, is zaterdag op 56-jarige leeftijd in Parijs overleden, Nadat de Duitsers Otto Hahn en Fritz Strassman in december 1938 de kernsplijting ontdekt hadden, maak ten Joliot-Curie, Halban en Kowarski in maart 1939 bekend dat zij kern reacties in series konden opwekken. Tussen mei 1939 en mei 1940 ont hulde dit drietal dat het kans zag een kernbom en kernreactors te maken. Na de Duitse inval vertrokken Halban en Kowarski naar Engeland met een voorraad zwaar water, die anders misschien in handen van de Duitsers zou zijn gevallen. Halban was Oostenrijker van geboorte. De situatie in de hoofdklasse Is zeer onoverzichtelijk geworden. Door de grote verschillen in het aantal ge speelde wedstrijden staat Pernix bo venaan, maar relatief slechts een ge deelde derde plaats! VES bleef onge slagen door een 36 zege op rode lantaarn-drager Excelsior. De wed strijd Rotterdam-ZuidVrienden schaar werd na een half uur bij de stand 33 gestaakt. Pernix heeft met Snel meer moeite gehad, dan de 41 zege doet vermoe den. Door het (soms te) zware spel van de Dortenaren kon de Pernix- aanval slechts zelden tot vlot spel komen. Het aantal vrije worpen voor Pernix was zeer groot, maar men wist hieruit niet te scoren. De Sn el-aan val had tegen de goede Pern lx-verde diging weinig kans. Tot de rust bleef de stand 00. Ruim een kwartier na de hervat ting maakte Snel goed gebruik van een Leidse verdedigingsfout: 0i. Pas toen wist Pernix de korf te vin den. Fred Breedveld, Gé van Zwieten, Dick Ottevanger en Kees de Rooy (strafworp) bepaalden de eindstand op 4L Pernix Bolnes VES R'dam-Zuid PKC 9-13 Fiks 6-12 Snel 7-11 Vr'schaar 7- 9 HKC 7- 9 Excelsior 8-5 9-1 Ons Eiland verraste in de eerste klasse A koploper LJsvogels met 45 en Velocitas wees Excelsior 8 met 2-5 duidelijk terug. Het zeer laag geno teerde Pernix 2 wist VES verrassend 2 een puntje af te snoepen 56. DES 9-13 Ons Eiland 9-10 Ijsvogels 9-12 VES 2 10- 9 Excelsior 2 10-12 Fluks 9- 7 VEO 9-11 Pernix 8 8-3 Velocitas 9-11 Tonego 8- 2 Leider Warmond verstevigde in de tweede klasse haar positie aan kop. Zelf versloegen de Warmonders Fiks 2 met 68, terwijl de concurrenten TOP en Tempo de punten deelden: 44. Velocitas 2 was te zwak voor ODS en verloor met 14. Pernix 3 kon van VEO 2 ook al niet winnen. Met 84 bleven de punten in Voor burg. Warmond TOP Tempo ODS 8-14 Fiks 2 8-11 VEO 2 8-10 Pernix 3 8- 9 Velocitas 2 8-9 „Commissie is doordrongen van de ernst van de situatie" Op het voorlopig verslag van de vaste commissie van Binnenlandse Zaken over de Leidse grenswijzigin gen gaven B. en W. van Lelden op ons verzoek het volgende commen taar: „Burgemeester en wethouders van Leiden hebben nog geen gelegenheid gehad een standpunt te bepalen ten aanzien van de tekst van het voor lopig verslag van het door het ministerie van Binnenlandse Zaken Ingediende wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Leiden en een aantal omUggende gemeenten. De hieromtrent in de pers ver schenen publikaties hebben het College evenwel de indruk gegeven, dat de strekking van het verslag niet ongunstig mag worden genoemd. De vragen en suggesties van de leden van de vaste commissie van Binnenlandse Zaken hebben het College de overtuiging gegeven, dat de commissie diep doordrongen is van de ernst van de situatie waarin Leiden zich bevindt en van de nood zaak daarvoor cp korte termijn een oplossing te vinden".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3