SCHEEP BERICHTEN Transport der verdoemden Koopman betaalt voor lege koffiezakjes LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijke romen door WOLFGANG ALTENDORF 1S> Tenslotte bergde blok B de tucht huisboeven en de mannen, die onge schikt voor het front waren. Van hen betoonden alle andere gevan genen zich afkerig. ZIJ leefden geïso leerd in de nieuw ingerichte gebou wen. Buiten al deze mensen ston den de ter dood veroordeelden, wier cellen in de kelder van blok B lagen. Over hen werd slechts weinig ge sproken, maar alle gedachten, ook die van de officieren en onderoffi cieren, hielden zich voortdurend met hen bezig. Hoewel eigenlijk niemand met hen in aanraking kwam, woog hun aanwezigheid toch zwaar iedereen. Sedert jaren geleden eerste van hen aankwam had het gevangeniswezen een ander ritme ge kregen. Het vonnis werd in vele ge vallen voltrokken. Ook wai begenadigd werden, leken zij niet meer tot deze wereld te behoren. Men kon hen zien wanneer zij ge boeid naar de kerkdienst in de ge vangenis gingen. Krugstein gaf hier voor gaarne zijn toestemming. Hij geloofde in de psychologische wer king van een dergelyke dienst op de gevangenen. Werd een vonnis vol trokken, dan liet hij daaraan altijd een aantal van de ernstigste misda digers deelnemen. Enigen van hen wachten al maandenlang op de voltrekking van hun doodvonnis. Hun lot boezemde medelyden in. Men probeerde dan ook hun lot te verzachten. Zy had den geen gebrek aan sigaretten en snoepgoed. Op de dagen waarop vlees verstrekt werd, gingen de beste stuk ken naar hen. De geestelijke kon met hen spreken, wanneer hij dat wenste. Brieven voor hen werden altijd aan hen afgegeven en de officier-fiscaal zocht bij voortduring in hun papie ren naar een mogelijkheid tot revisie van het vonnis. Eleckmesser keek op zyn horloge. De tien minuten waren verstreken. Hij trapte op de grond zyn sigaret uit. We gaan verder! De drie arbeiders gingen weer aan hun werk. Bleckmesser keek naar hen en het deed hem genoegen, dat zij zonder enige omslag handig uit de planken een brits maakten. Het was zyn brits. Hij zou er de nachten van het transport op doorbrengen. Buiten zijn strozakken .luite nant, zei de man, die het doosje luci fers in zijn broekzak had laten ver dwijnen. Hij wees op de brits Met los stro gaat het niet. Het was verboden gevangenen zon der toezicht te laten in het bijzon der wanneer zij buiten de gevange nis werkten. Maar Bleckmesser wist, dat geen van hen aan vluchten dacht. Vluchten was thans, in wil van de nabijheid van het front hopeloos. Tot heden waren degenen, die het geprobeerd hadden steeds ge grepen. Majoor Krugstein gebruikte deze gevallen om de gevangenen te demonstreren, dat de bewakings maatregelen zodanig genomen wa ren, dat elke kans op succes bij een poging om uit te breken tot de onmo gelijkheden behoorde. Bovendien ver loor de vluchteling zijn gunstige po sitie. Hij kreeg veertien dagen ar rest en verliet totdat hij ontslagen werd de gevangenis niet meer. De strozakken waren noodzakelijk Maar de stationschef zou ze hoogst waarschijnlijk niet geven. Dergelijke beambten bleven tegenover een offi- hardnekkig op hun voorschrif ten staan. Bij 'n gevangene deden m oogje dicht. De inwoners van Xj deze militaire gevangenis, die reeds een zekere traditie geworden was, ge noten de sympathie van het stadje. Zal ik eens gaan kijken? vroeg de man. Bleckmesser knikte. Binnen een kwartier bent u weer hier! Het duurde langer dan een kwar tier. voor hij met twee lege stro zakken verscheen. Gedurende die was de tweede brits bijna ge reed gemaakt. Daar moest Feldwebel Steinlein op slapen. De zakken wer den volgestopt met stro. Ik zal een kussen en dekens moeten meebren gen, dacht Bleckmesser. Voor zijn uitrusting diende hijzelf te zorgen. De gevangenen kregen hun dekens. Er was niets meer te doen. De arbeiaers zaten op de brits en spra ken op gedempte toon met elkaar. Bleckmesser nam een sigaret uit zijn thans bijna lege pakje. Vuur, zei hij. De gevangene met het lucifersdoosje gaf het hem. Bleckmesser knikte hem toe en aan vaardde daarmede de kleine diefstal. De gevangene scheen dit veronder steld te hebben. Bleckmesser bood hun geen sigaretten meer aan, want hij wist, dat zij nu zelf sigaretten hadden. zy wachtten er alleen op, totdat hij de wagon verliet. Hij sprong op het perron en spoedig daarop trok een blauwe rook door de deuropening van de wagon. Steinlein kwam terug. Alles is voor elkaar, luitenant, zei hij. We moeten alleen nog de zakken provi and halen. Hoeveel? vroeg Bleckmesser. Voor elke wagon honderd kilo. Dat is voor die nachten voldoende. Onderweg moeten we alles oppikken wat we krijgen kunnen. Het is toch te weinig, zei Bleck- ;er. Ik zie niet in waarom we de adjudant niet een paar honderd kilo lichter maken. Steinlein trok zijn schouders op. Hij zal er zich met alle macht n verzetten. Ik heb mij nog van paar schotten meester gemaakt, zodat vannacht de wagons niet ge plunderd kunnen worden. Hier is de rest van uw geld en de kwitan ties, met uitzondering van de fles je- r. Die kost dertig mark. De pry- klimmen als de apen. Ik ben nieuwsgierig hoe het verder zal gaan. U hebt me dus niet langer no dig? vroeg Bleckmesser en hy stak het bankpapier ongeteld in zijn por tefeuille. Alles maak ik in orde, luitenant. Steinlein legde de hand aan zijn lts. Bleckmesser ging, maar hij bleef nog een keer staan en keerde om. Ik heb u gevraagd, om dat ik iemand nodig heb, op wie ik mij verlaten kan, Steinlein. Dat was een goed idee, luite nant. Er kan dus niets verkeerd gaan. Geen zorg, luitenant. Niemand m ons heeft zijn levensverzekering i zijn zak. Ook wij niet. Vindt u het werkelijk prettig er eens uit te komen? (Wordt vervolgd) Bejaard echtpaar omgekomen Het bejaarde echtpaar Dankers in Vught is aan kolendampvergiftiging overleden. Buren constateerden za terdagmorgen rond elf uur dat het echtpaar nog niet op was. Toen op kloppen geen gehoor werd gegeven, werd de politie gewaarschuwd, die de beide echtelieden levenloos aantrof. Er bleek een sterke koolmonoxyde- concentratie te zijn ontstaan door het niet goed functioneren van de haard. Zowel de man (77) als de vrouw (72) was pas uit het zieken huis thuis gekomen. Prettige vrienden krijgen 21 miljoen De 78-jarige Amerikaan Lawrence Goddard heeft van de rechtbank toe stemming gekregen zes miljoen dol lar (ruim 21 miljoen gulden) van zyn vermogen aan vijfentwintig vrienden te schenken. Een dochter, een neef en een nicht krijgen niets. Goddard verklaarde voor de rech ter in Chicago dat hy het geld nog by zyn leven wilde verdelen om te kunnen zien hoe zyn vrienden er van genieten. Hy gaf de verzekering, dat het jaarinkomen van 21.000 dol lar, dat hem nog resteert uit zyn aandelenbezit, voor het verdere ge deelte van zyn leven ruim voldoende zal zyn. De 78-jarige verzekeringsbeambte vormde in 1961 een onopzegbaar trustfonds, dat na zyn dood moest worden verdeeld onder diegenen, „die altyd zo hartelyk zyn geweest de schenker". De rechter gaf toe stemming voor de liquidatie van het trustfonds en de verdeling van de ac tiva. zyn familieleden krijgen niets omdat zy niet zo hartelyk voor hem zyn geweest, aldus Goddard. Consumentenbond telt bijna 70.000 leden Tydens de zaterdag in Utrecht ge houden bondsraadvergadering van de Nederlandse Consumentenbond, heeft de voorzitter mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal, mee gedeeld dat de groei van de bond (in 1964 toegenomen van ruim 50.000 tot by na 70.000 individuele leden) mengaat met een toegenomen begrip r het streven van de organisatie met een duideiyk waar te stygende interesse voor co menten-vraagstukken. Ook heugde de voorzitter zich er over, het grotere ledental aan de bond de mogelykheden heeft gegeven het on derzoek naar en de voorlichting over goederen en diensten ten behoeve de consument aanzienlyk uit te breiden. 6981. Buldog Mulder had zijn zoon nooit eerder door de lucht zien zweven en het maakte hem dan ook danig van streek. Paultjeriep hijzijn spruit uit de lucht plukkend. ..nu zie je wat er van komt, als je je bordje niet leeg eet! Kom mee! Je moet dadelijk eten, veel eten, om weer op gewicht te komen!" En de bezorgde vader spoedde zich met zijn zoontje naar een eethuis. „Wat een domme reus!" lachte Dongadil. „Hij begreep niet eens. dat ik een pits gefupt had op zijn jong! Maar het was wel een machtige pits. hè? Een meesterpits!" „Heel meesterlijk"beaamde Panda. „En geef mij nu die steen eh. die stuiters, die je in je hand hebt". „Een ogenblikje!" kwam Joris haastig tussenbeide. „Laat mij ze eerst even bekijken." „Nee hm!" riep Panda, terwijl hij Joris opzij trachtte te duwen. „Aan mij geven hm!" Dongadil wist niets van een meestersteen en daarom verbaasde het hem. dat Panda en Joris opeens dat handje stuiters wilden hebben. „Wat scheelt jullie?" vroeg hij. „Wat willen jullie met die dingen?" „Och niets bijzonders", antwoordde Joris ontwijkend. „Ik wil ze alleen maar eens bekijken. Komaan, wees collegiaal tegen een medeleerling en geef ze mij". „Nee!" riep Panda. „Je moet ze mij geven! Doe. wat ik zeg. Ik .eh ik ben je meester!" Maar nu stak Dongadil trots zijn kin in de lucht. „Ik ben nu zelf een meester", zei hij. „Dat zie je aan mijn pits. Met jullie heb ik niets meer te maken!" En uitdagend stak hij de stuiters in zijn zak. De Amsterdamse marktkoopman, die kort geleden tien dagen werd gegijzeld, omdat hij weigerde een wegens overtreding van de verticale prijsbinding opgelegde dwangsom te betalen, heeft iets nieuws verzonnen in zijn streven de vastgestelde verkoopprijs van een koffie- en theemerk (Douwe Egberts) te ontduiken. Hy verkoopt nu op de Amsterdamse markten in de Albert Cuypstraat en de Vespuccistraat deze merkkoffie en -thee tegen de door de fabrikant vastgestelde prijzen, maar voor de lege koffiezak betaalt hy zijn klanten f 0,16 terug, voor een leeg doosje van theebuideltjes f 0,08 en voor de ver pakking van gewone losse thee f 0,06. „Ik spaar die zakken en dat kan niemand my verbieden", oordeelt de koopman, die er laconiek aan toe voegt, dat deze nieuwe verzamelwoede „een hobby" van hem is. Anderhalve week doet hij dit nu reeds met veel succes, maar de koffie- en theefabrikant uit Utrecht heeft nog niet gereageerd. „Ik wacht maar af", zei de koopman, die het onrecht vaardig vindt, dat anderen de pryzen voor zyn artikelen vaststellen. Het pak koffie kost normaal f 1,94, maar de klant betaalt uiteindeiyk f 1,78. j In overtreding De directie van de Utrechtse koffie en theefabriek beraadt zich nog over eventuele stappen, zy meent, dat de marktkoopman wel degeiyk in over treding is, want in de verkoopcondi tie die hy in 1962 heeft ondertekend, is ook bepaald, dat hy niet tegen be taling verpakking zal terugnemen. „Dat foefje werd voor de oorlog al eens toegepast om beneden de vast gestelde verkoopprys toch artikelen te kunnen verkopen", zo reageerde de directie. avonturen van B MAMMET JE FOK. 77. Ongehinderd konden Tutu en Karo wegvaren. In het heerlijke zonnetje was Karo spoedig opgedroogd. „Als we dadelijk aan land zijn", zei hij, moet je me maar even in Orak veranderen. Het zou te gek zijn als een scheepskat de Koning ging inlichten." Daar moest Tutu zo erg om lachen, dat het goede schip Kokanje eventjes ging slingeren. „Hoho, hou je roer recht!" riep Karo, maar hij moest zelf ook lachen. Alles zou nu in orde komen. De onder water soldaten zou den worden opgesloten. Brammetje Fok zou worden bevrijd, de Koning van Tulmar zou erg dankbaar zijn en met z'n allen zou den ze de reis gezellig kunnen voortzetten. In die vrolijke stemming wipte Karo in het land van Tulmar aan land. „Verander me maar. Tutu", zei hij en de papegaal riep gehoor zaam „Orrrak", waardoor de scheepskat tot bootsman werd. „Tot straks!" zwaaide Orak. „Tot strrrraks!" wuifde Tutu. Maar zó snel en gemakkelijk als ze dachten zou het jammer genoeg niet gaan. Advertentie Onrustige Zenuwen? Mljnhardt'f Zenuwtablotton Vrouw redt man van verdrinkingsdood (Van onze correspondent in Dordrecht) 38-Jarige mevrouw Jamin uit de Nieuwe Hilstraat in Dordrecht heeft het gistermorgen gepresteerd automobilist, die met zUn auto in de diepe en modderige Spuiha- was gereden, van de verdrin kingsdood te redden. De man, een 42-jarige caféhouder uit Dordrecht, die 102 kg weegt, pro beerde de deuren van de auto te ope nen doch toen dit niet lukte wrong hy zich door het portierraam. Me vrouw Jamin, die hoorde dat hy niet kon zwemmen, dook in het yskoude en vuile water en slaagde erin de man. die zich aan de wagen vast klampte, op het droge te brengen. Het tweetal heeft geen nadelige ge volgen van dit koude bad overgehou den. i^eieLe Cf^genda onderzoek Nederland. 8 Hogewoerd 176: Dlenstvergadering van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nm. Lakenhal: K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur n.m. Prediker: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 8 uur n.m. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nm. WOENSDAG Boshuis: Socletelt herv. Boshulzer- wljk. 7.30-10 uur n.m. Pieterskerk: Avondgebed. 7.15 uur W. de Zwijgerlaan 10 gespreksavond. 8 uur n, 105: Bahaï- J. A. Smlnk Dlenstvergaderlng i Jehovah's Getuigen. 7.25 Dlenstlezlng. 8 ZONDAG Dr. Van Voorthuysenschool (aula): Pinkstergemeente. 3 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur zond. 2.30, 4.45, terle om vlucht 22". 14 Jr. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 117 ln Bangkok". 14 Jr. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 9.15 uur. dag t/m zondag „Kaarten, kogels". 14 Jr. Maandag idag „Waarover men niet spreekt". 18 Jr. Dag. 2.30, 7.15 9.15 9.15 zond. 2.30, 4.45, s 10 Geboden". the Rlver Kwal". 14 Jr. Dag. 2 2. 5 en 8 uur. istra-th eater - Was? en vrijdag 8 uur, zat. 7 en 9.15 „From here to eternity". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 i Donderdag „Jungle Jim en do tfjger- 2.30 afgod". 14 Jr. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; Bond. 1-4 uur. LakenhalTentoonstelling schilde rijen en tekeningen van Herman Dijk stra. Werkd. 10-5 uur; zond. 1-5 uur (t/m 14 december). Legermuseum (Pesthulalaan) uitzondering i zaterdag i 10-4 i (zondag 1-4 uur) „De Ruif' (Janvosöenateeg 69): Ten toonstelling Hans Gotze. 12-8 u«r r> vrijdag, zaterdag en zondag 12 tot middernacht (tot 24 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur: 'szon dags 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschledonle der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur: zond. 1-4 uur Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdlngh en Blanken. Hoge woerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waarge nomen door Apotheek Herdlngh en Blanken. Bjjal i üoKterstelefoon 22222. i 27 850 m NO f Maasdam 27 180 m O Kaap Race Measkerk p 27 Oporto uitrei* Malta p 27 Keep V.llano Mangen 27 Delfzijl n Gothenburg l 27 ta Delfzijl Moerdyk 28 ta Rotttrdt Mu*lLloyd 28 te °Trip< Mylady 28 ta Abidjan

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15