ASCOT TéhcVi u BLIJFT'm roken zonnige Italiaanse traktatie. GRATIS echte Parmesan-kaas bij l zakjes Knorr Minestronesoep HEOLOGEN BIJEEN OP EILAND RHODOS )rtliodoxe kerken beraadden zich aver dialoog met r.-katholieken „NJET" Nevenwerkzaamheden van predikanten „Behoren tot laagst gesalarieerden onder de academici" BIJRIJDER i. Pelt en Nagel portier-toezichthouder -1 zondag-soep voor elke dag LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 Russische afgevaardigden waren erg terughoudend (Van onze correspondent) Vee weken zijn metropolieten en theologen van veertien odoxe kerken (waarvan elf onafhankelijke) op het eiland Rho- bijeen geweest om uit te maken, op welke wijze de .dialoog roet van gelijkheid" met de Kerk moet worden opgezet. Beslis- en moesten met algemene stemmen worden genomen. Dat er veel beslist is, ligt ditmaal vooral aan de afgevaardigden van Ier het ijzeren gordijn, waarvan die van Rusland natuurlijk het st op de voorgrond trad in de vorm van Nikodim, de uiterst pmatieke en karakteristieke metropoliet van Leningrad en ver- delijke opvolger van de grijze patriarch Alexej. lager niveau, bijvoorbeeld van de secretaris van de conferentie met kardinaal Bea, de secretaris van het Romeinse bureau voor buitenkerke lijke betrekkingen. Er is in Moskou, het „derde Rome", nog altijd een zekere voorzichtigheid t.a.v. het er kennen van de patriarch van het „Tweede Rome",, constantinopel, als oecumenisch, dus geestelijk-overkoe pelend hoofd van alle orthodoxe ker ken. De Griekssprekende kerken van Constantinopel, Alexandrië, Jeruza lem, Cyprus en Athene trokken meer dan tevoren één lijn. Opvallend was ditmaal echter de terughoudendheid van het Arabisch sprekende patri archaat van Antiochië, hetgeen weer verklaard werd door de welwillende woorden die de Paus aan de joden heeft gewijd. dat hernieuwde Russische zal weer het feit niet nd zijn, dat Paus Paulus zich grotere felheid dan zijn voor heeft uitgelaten tegen de nunistische en atheïstische ld. Dit heeft de Slavische '.en, die temidden van deze leven „bekoeld". •e jaar geleden nog was het I ussische Kerk, die als eerste )doxe waarnemers naar het ia,ans concilie zond. Dit keer het vooral van Russische zij- at elke haast om tot de dia- te geraken werd afgewezen: stelde van die zijde de voor de dat eerst het Vaticaans lie moest zijn afgelo-pen zo nen zich een duidelijk beeld )ormen over de houding van tegenover de niet-rooms- üieke wereld. Brief aan Paus Griekssprekende afgevaardig- aarentegen, ook die van het or kort onverzoenlijke Athene, iden zich voorstanders van een g initiatief van de zijde van umenisch patriarch, in de vorm brief aan de Paus. Vooral issische zijde bleek een afkeer leen van spoed, maar ook van in de brief: men prefe- het opnemen van contact op Politiek penetreert Het is merkwaardig te zien, hoe diep de politiek in de orthodoxe gele deren blijft penetreren. Dit gaat zelfs op voor het patriarchaat van Servië dat Tito's politiek neutralisme ook in religieuze zaken probeert toe te pas- Het was de metropoliet van Zag reb, die de pers na afloop deelgenoot maakte van een typerende uitwisse ling van scherts die tijdens het con gres had plaatsgevonden tussen de machtige „oppositieleider" Nikodin en de president, de metropoliet van Helioupolis (van het oecumenisch pa- triarchaat). Eerstgenoemde had' het de Bruin'te Zaandam. congres eraan herinnerd dat, terwijl het op Rhodos 25 graden boven nul was, het op datzelfde ogenbük in „zijn" Moskou tien graden er onder „Neemt u dan iets van onze warm te over", had de voorzitter gezegd, waarop Nikodim antwoordde: „maar neemt u ook iets van onze kou". „Verbroedering van onderop" De Joegoslavische prelaat, die dit verklapte, voegde eraan toe, dat de Servische temperatuur van dat ogen blik (2 graden boven nul) z.i. de juiste was. We kunnen zeggen dat we ons op dit ogenblik op deze „hit- tegraad" bevinden t.a.v. de kansen op spoedige contacten tussen de twee grootste christelijke kerken. Inte ressant was alleen de aansporing in 't slotcommuniqué tot 'n „verbroede ring van onder op", d.w.z. tot zo groot mogelijke contacten tussen de lage geestelijkheid en „het volk" van bei de regionen. Alle orthodoxe kerken werden voorts uitdrukkelijk vrijge laten inzake hun eigen betrekkingen met Rome ter verbetering van het klimaat. Organisatorisch werden veel gro tere vorderingen gemaakt op het pad van de vereniging met de Angli- kaanse en Oud-Katholieke Kerken, waarvoor commissies werden inge steld. Men verwacht hier dat, zodra een soort overkoepelende eenheid met de Anglikaanse kerk tot stand is gekomen (eerdere onderhandelin gen daarvoor liepen in 1931 vast) de aldus „versterkte" orthodoxe kerk de geschillen met de Monophysieten (Kopten, Armenen e.a.) zal gaan pro beren bjj te leggen. BEZOEK VAN PAUS AAN INDIA Regeringsonderhandelaars zijn er in India nog niet in geslaagd een fanatieke Hindoe-groep, de Mahasab- ha, te verhinderen de plannen te laten varen voor een demonstratie zwarte vlaggen tegen Paus Pau lus als deze op 2 december een be zoek aan Bombay brengt. De minister van Binnenlandse Za- ;n van de staat Maharasjtra, D. Desai, heeft gewaarschuwd voor arrestaties op grote schaal en ver klaard: „de wet zal haar beloop heb ben". Van goed ingelichte zijde werd meegedeeld, dat de wet reeds haar loop heeft gedurende enkele dagen, daar de politie leden van de Hindoe- groep reeds gearresteerd heeft. In de paar komende dagen zullen er nog meer op onopvallende wijze ge arresteerd worden. De politie commissaris, Sayed Ma- jeedoellah, deelde mee, dat hij alle bijeenkomsten en optochten waar voor geen vergunning verleend is verbiedt gedurende het bezoek van de Paus. Ondanks de dreiging van moeilijk heden zijn de Indische r.katholieken opgetogen, dat de Paus naar hun land komt, de langste reis, die een Paus ooit gemaakt heeft. Knorth, HERV. KERK Velp, Lemelerveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Scheemda A. 3 Knijpe - Nes (W.-Dld.) te Doetlnchem Borger J. de Jongh >etlnchem Driel te Ouddorp. (VRIJGEMAAKT) Appingedam-Overschild CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw- Bedankt Van de hervormde predikanten in ons land vervult 46% een ne venfunctie. Dit blijkt uit een rapport dat is behandeld op de gene rale synode van de Ned. Herv. Kerk. Overigens merkt dit rapport op, dat er weinig excessen zijn (slechts 27 predikanten hebben tien of meer lesuren). Gebleken is dat de provinciale kerkvergaderingen te weinig lei ding hebben gegeven en dat veel predikanten zich niet hebben ge houden aan de geldende bepalin gen. Hoewel de nevenwerkzaam heden van predikanten nuttig en noodzakelijk zijn voor de kerk, zal enige matiging betracht moe ten worden. mededeling te doen aan het breed moderamen van de provinciale kerk vergadering als zij bezoldigde neven werkzaamheden willen gaan verrich ten. Dit breed moderamen legt deze mededeling aan de betrokken kerke- raad voor. Als het een werkzaam heid betreft die meer dan vier urn- per week vergt, wordt de aanvraag voorgelegd aan een door de gene rale synode benoemde commissie de uitspraak bindend is. VERZOEKEN OM BUITENGEWONE PARTICULIERE SYNODEN Geref. Synode Vrijgemaakt gaat door met haar arbeid Ondanks het feit, dat twaalf le- leden de zittingen hebben veria- ter, heeft de Generale synode van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt haar vergaderingen te Rotterdam toch voortgezet. Van de opgeroepen twaalf secundi-leden waren er acht verschenen. Een hunner, ds. M. J. C. Blok te Utrecht, deed een voorstel om de werkzaamheden der Synode te beeindigen, opdat eerst de particulie- ten (provinciale synoden) nader zul len hebben beraden. De synode ver wierp dit voorstel met 6 tegen 22 stemmen. Van de secundi-leden hebben ds. G. Roukema te Ede, ds. B. J. F. Schoep te Amstelveen en ouderling M. Bfj de Vaate te Haarlem de zit tingen reeds weer verlaten. De syno de hield haar vergadering grotendeels in comité maar vergaderde nok een gewaagde in zijn openingswoord van zorgwekkende ontbindingsverschijn selen in het vrijgemaakt kerkelijke leven. Dat men publiekelijk syno debesluiten veroordeelt nog voor dat die openbaar zijn geworden, wraakte de praeses. Hij deed mededeling dat het moderamen aan de kerken een vertrouwelijk schrijven heeft doen uitgaan, waarin een uiteenzetting van de situatie wordt gegeven. In middels hebben de twaalf leden die zich aan de synode hebben onttrok ken ook een brief aan de kerken ge zonden waarin zij hun visie geven. De synode besloot niet alleen ge woon met de arbeid verder te gaan maar ook de door het heengaan van ds. H. Veltman te Zeist opengevallen plaats in het moderamen weer te doen bezetten. Daartoe koos zij als assessor ds. I. de Wolff te Enschede, een van de secundi-afgevaardigden van de particuliere synode van Over ijssel-Gelderland. Inmiddels komen van allerlei zij den in de vrijgemaakte kerken de verzoeken binnen om buitengewone particuliere synoden. De classis Zwolle heeft dit reeds gevraagd en de classis Arnhem /al zich deze week eveneens hiermede bezig hou den. De kerkeraad van Amersfoort heeft zich ter zake reeds tot de clas sis Utrecht gewend en de kerkeraad van Amstelveen vroeg aan Amster dam hetzelfde. Er zijn kerkeraden die zich achter hun predikant-synodelid stellen, zoals Apeldoorn en Zeist, er zijn ook kerkeraden die het vertrek van een aantal synodeleden in tele grammen aan de synode afkeuren, zoals de kerk van Houwerzijl. Schorsing ds. A. v. d. Ziel Bij een vierdaagse rondgang door de gemeente bij de Gerf. Kerk van Gro ningen- Zuid- vrijgemaakt hebben ruim 600 belijdende leden hun hand tekening geplaatst onder een schrij ven waarin zij een appel doen op hun kerkeraad en hem verzoeken de schorsing van ds. A. v. d. Ziel op te heffen. Zij vragen dit omdat de schor sing is geschied zonder de genabuur- de kerk (artikel 79 van de Kerken orde) en omdat zij menen dat ds. v. d. Ziel geen „openbare grove zon de" (artikel 80 van de K.O.) heeft NOODZAKELIJK KWAAD In de synode volgde een lang durige bespreking over deze aange legenheid. Een aantal synodeleden was van mening, dat er nauwelijks van wantoestanden sprake is en dat er daarom geen kerkordelijke maat regelen genomen moet worden, zoals was voorgesteld. Anderen zien de ne venwerkzaamheden als een noodza kelijk kwaad zolang de traktemen ten zo laag zijn. Aan de andere kant werd opgemerkt dat er allerlei ne venwerkzaamheden zijn die de kerk helemaal niet ten goede komen en dat het nodig is dat er een deel van de inkomsten afgestaan wordt. Ds. G. de Ru, assessor, merkte op dat predikanten tot de laagst gesa- lieerden onder de academici behoren. Hij was blij met het bestaan van nevenwerkzaamheden. Men onder schat de betekenis ervan voor de kerk. Excessen zullen natuurlijk moeten worden tegengegaan. Hij was van oordeel, dat de synode niet anders moet doen dan de be staande regelen handhaven. De sy node sprak met 26 tegen 23 stemmen uit aan de commissie voor kerkor delijke aangelegenheden te vragen nader te bezien hoe de huidige rege ling beter geëffectueerd kan worden om de bezwaren te ondervangen. Prof. mr. Van Bemmelen in coinniissie-Feber De minister van Justitie heeft bij beschikking van 24 november een commissie ingesteld met de opdracht hem van advies te doenen over de vraag in hoeverre het Wetboek van Strafvordering wijziging of anvul- ling behoeft ten aanzien van de be palingen ontrent, de inverzekering stelling en voorlopige hechtenis, de positie van de beledigde partij in het strafgeding en de sanctie van nietigheid op overtreding van vorm- coorschriften. Tot de leden van deze commissie behoren mr. H. G. A. Feber, presi dent van de Hoge Raad (voorzit ter) en prof. mr. J. M. van Bemme len, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit van Leiden. bedreven. Zij vrezen ook voor de ge volgen voor de kerk van Groningen- Zuid als de kerkeraad na de syno debesluiten verder zou gaan op de „heilloze weg". Zij menen, dat de eenheid van de kerk in gevaar is. omdat de stemmenverhouding op de generale synode zeer wankel is. De onderte kenaars van deze brief doen dit ap pel op hun kerkeraad omdat zij me nen, dat bijeen moet blijven wat bijeen behoort. Voor direct gevraagd d plm. 21 jaar 5-daagse werkweek. VOLMOLENGRACHT 6—10. Speeltuinvereniging „Om de Doorbraak" vraagt een (^kkker^j 25 SIGARETTEN/1.25 Wie Italië kent, kent Minestrone. Mmm... nu nog lekkerder in Nederland: Minestrone van Knorr. De Knorr koks hebbed ook voor dit recept samengewerkt met 600 Nederlandse huisvrouwen. En wat voor (i even belangrijk is - Knorr Minestronesoep is vèrse soep. U bent 't die deze verrukkelijke Knorr soep voor de éérste maal kookt! iff A. Knorr heeft een héérlijke verrassing samen f 1,38 De aparte en volmaakte smaak van Knorr Minestronesoep gaat uitstekend samen met pittige Parmesan-kaas. De Knorr koks kozen hiervoor één van de fijnste Italiaanse kwali teiten. U krijgt een zakje van deze kaas gratis bij 2 zakjes Knorr Minestronesoep. Profiteer van deze unieke aanbieding!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9