GRATIS ZO WAS HET. ZO IS HET... SPELDJE Leids jeugd parlement was goed op dreef wat is wijsheid? UILTJE robins©n W. BROUWER Leidse inbrekers op heterdaad betrapt 'nililfjRcpMm. 9 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 26 november 1964 Tweede blad no. 31426 Vervolg van pag. 1 Brussel neemt Moskou's protest zelfs niet aan De Sowjetrussische regering heeft gisteren in gelijkluidende nota's aan België, Amerika en Engeland gepro testeerd tegen de actie van parachu tisten tegen de rebellen in Stanley- stad. Amerika heeft daarop dadelijk geantwoord en de beschuldiging, dat de operatie „een militaire interven tie" in Kongo is, nadrukkelijk van de hand gewezen. Ook in de andere hoofdsteden is de Russische beschul diging van de hand gewezen. De Bel gische ambassadeur in Moskou heeft de Russische nota zelfs niet eens in ontvangst willen nemen! Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Brussel heeft er zijn verwondering over uitgesproken, dat Rusland, na de gebeurtenissen in Hongarije in 1956 ,nog over inmenging in ander mans zaken durft te spreken, temeer omdat de actie door de regering Leopoldstad was goedgekeurd. Vooral in communistische en met de communisten sympathiserende kringen heeft de voortreffelijke be vrijdingsactie van de Belgen en Amerikanen tot protesten geleid. De premier van Kenia, Kenjatta, merkte op, dat het militaire optreden in Stanleystad „betreurd" moet worden en dat het „nieuwe hartstochten heeft doen oplaaien op een kritiek moment". Hij beklaagde er zich over, dat hij als voorzitter l de „Er heersen in Leiden, op het ge in de leefbaarheid, nog wan es tanden". Wij schreven het nog twee maanden geleden in dit naar aanleiding van een rond- andeling door de oude Kamp. Met hi aantal foto's hebben wy getracht lezer een indruk te geven van de jna onbeschrijfelijke bende in het adsgedeelte, dat wordt begrensd l<l>or de Haarlemmerstraat, de Oude est, de Mare en de Turfmarkt.. En- ;le dagen geleden kregen wij een gdlefoontje van een-dankbare Karap- roner. Deze bewoner was daarom dankbaar, omdat er een begin erd gemaakt met het opruimen van het puin en de enorme hopen oude ^immel. Vanochtend hebben wij een ;enblikje de tijd gehad om ons op Advertentie ongens en meisjes it mooie metalen ij elk potje nieuwe iO^L. Hug. Maxwell coffee halen I de hoogte te stellen van de verander de situatie in deze krottenbuurt. Wat wy zagen was inderdaad verheugend: een groot aantal van de „openbare vuilnishopen" is weggehaald en de vrijgekomen ruimte bestraat. Verder hebben wij kunnen constateren, dat vele automobilisten van de sinds kort geboden gelegenheid om in deze om geving hun wagen neer te zetten graag gebruik maken. Op de foto boven de situatie zoals die nog geen twee maanden geleden was, op de foto onder de nieuwe, ver beterde toestand. (Foto L.D./Holvast) HOGE ONDERHOUDSKOSTEN DOEN HUURVERHOGING TENIET In de kring van de Leidse Bond van Huls- en Grondeigenaren heerst be zorgdheid over het feit, dat de recente huurverhoging wederom geheel teniet gaat door de stijging van de lonen t.b.v. de onderhoudswerken. Dit deelde de voorzitter van deze Bond, de heer J. van Iterson, gister avond mee tijdens de in Restaurant Van der Heijden gehouden najaars vergadering. Doordat ten opzichte van het vooroorlogse peil de huren thans op slechts 228% staan en de onderhoudskosten daarentegen op 700%, raken wy steeds meer achterop en is het voor een huiseigenaar vrij wel onmogelijk een redelijk rende ment uit zijn huizenbezit te halen, aldus spreker. Ook het feit, dat voor de vooroorlogse woningen, met een huur van minder dan f 8,- nog steeds geen huurverhoging werd toe gepast en de onderhoudskosten van deze huizen uiteraard wel waren ge stegen noemde hy een knelpunt, dat ten spoedigste diende te worden op geheven om de verhoging van het aantal krotwoningen niet in de hand te werken. De heer Van Iterson had eveneens weinig waardering voor de voorge stelde verhoging van de grond- en rioolbelasting, die geheel voor reke ning van de huiseigenaar komt en diens toch al lage inkomsten nog ns extra aantast. De secretaris, de heer P. C. A. ten Pleidooi voor Europees rijbewijs „Wij zullen ten spoedigste moeten komen tot meer uniformiteit in het hanteren van een straf ter bestrij ding van de alom toenemende ver- keerscriminaliteit. Het is nodig dat wij in Europa één uniform rijbewijs invoeren, dat ook voor in het buiten land gepleegde verkeersmisdragingen kan worden ingetrokken en welke intrekking Europese uitwerking heeft en niet uitsluitend in het eigen land werkt". Dit zei mr. J. C. Hoortman, adj. directeur van het „Verbond voor vei lig verkeer" tijdens een vanmiddag door de Zwitserse automobielclub A C.S. in de universiteit in Bern be legd congres van verkeersjuristen. Broek, las een aan de gemeenteraad gericht schrijven voor, waarin de Leidse Bond met klem protesteerde tegen het feit, dat deze verhoging wederom ten laste van de verhuur der en niet van de huurder komt. Nadat de begroting voor het jaar 1965 onveranderd was goedgekeurd ging de vergadering met algemene stemmen akkoord met 'n kleine con tributieverhoging, noodzakelijk in verband met de stijging van enkele vaste lasten. Tot leden van de kascommissie- 1965 werden benoemd de heren G. Spandon, W. M. Kloots en W. van der Waard. Nadat de voorzitter er op gewezen had, dat het verhuren van woning ruimten zonder geldig toestemmings- bewijs van de Bond de nodige risico's inzake huurschuld met zich mee bracht, volgde een zeer geanimeerde rondvraag. Tijdens de vergadering sprak de voorzitter enige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van de leden, de heren B. Huurman en M. v. d. Hoogt, waarop de vergadering staand© een minuut stilte in acht nam. Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG de Kongo van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid niet was ge raadpleegd over de landingen, „die een ordelijk verloop van de verzoe ning in Kongo hadden vertraagd". Joseph Moeroembi, minister van de staat van Kenia, beweerde, dat Ame rika en België zich aan „agressie" hadden schuldig gemaakt. Oost- Duitsland heeft gisteren scherp ge protesteerd tegen de „perfide aanval" op Stanleystad en „onmiddellijke be ëindiging van de militaire inmen ging" geëist. Soedan, Algerije, Guinea en Mali hebben gisteren een spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad van de VN gevraagd. Zy konden andere Afrikaanse landen niet tot hun actie overhalen, maar besloten toen tot af zonderlijk optreden. De Amerikaanse gezant in Bulga rije, mevr. Andersson, heeft scherp geprotesteerd tegen een demonstra tie van vierhonderd studenten de Amerikaanse legatie in Sofia. Zy wierpen stenen en vernielden een aantal ruiten. De minister van Bui tenlandse Zaken van Bulgarije bood zyn verontschuldiging aan voor het gebeurde en bood volledige schade vergoeding aan. In het Britse Lagerhuis zijn gis teren woorden van lof voor de actie in Stanleystad gesproken. Zowel een conservatieve als een Labour-afge- vaardigde spraken hun dank uit voor de prachtige redding van de gijzelaars door de Belgen en Ameri kanen, waaraan de minister van staat van het ministerie van Buiten landse Zaken, George Thomson, toe voegde: „De Britse regering is ont zaglijk dankbaar voor de moed van de Belgische soldaten e.n de hulp der Amerikanen by de redding van Brit se burgers". Meer dan een uurwerk waarvan U alleen de juiste tijd afleest Onze UNIEKE collectie zal U volop gelegenheid geven tot het maken van een zeer persoonlijke keuze. oa. Zaanse klokken, Friese staart- en stoelklokken, schippertjes, Drentse-, Sallandse- en Zuidlaarder klokken. Engelse tafelklokken - Zonneklokken Smeedijzeren wandklokken worden door Enorme keuze reiswekkers, luxe wekkerklokjes, wekkers, elektrische wekkers, eierwekkers, kinderwekkers, bajometers en horlogebanden. HORLOGES: uitsluitend Zwitserse kwaliteit in de merken OMEGA, TISSOT, PONTIAC en JUSTINA. Naast de dames- en heren sporthorloges en stopwatches vindt U een zeer uitgebreide en ver fijnde collectie in gouden horloges. Ook met gouden band compleet DE SPECIAALZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Horlogemakers sinds 1884 HAARLEMMERSTRAAT 23 Eigen reparatie-inrichting LEIDEN - TELEFOON 22076 „Nota van Buitenlandse Zaken" Twee botsingen, vier gewonden Op de Hoge Rijndijk had gister morgen omstreeks kwart over acht een aanrijding plaats tussen een zestienjarige bromfietser uit Leider dorp en een vijftienjarige wielrijder uit Leiden. De botsing ontstond doordat de fietser, een scholier zon der op het verkeer te letten van het fietspad naai- de rijbaan zwenkte. Hy kwam in aanraking met de bromfietser, eveneens een scholier, die in dezelfde richting reed. Beiden kwamen te vallen en moesten door de EJH.D. naar het Academisch Zie kenhuis warden vervoerd. De Lei derdorper had een lichte, de Leidie- >en twee bromfiet sen had gistermiddag omstreeks zes hoekP Pieter *de la Courtsbraot. Een van de bromfietsen werd bestuurd door een 36-jarige inwoonster van Leiden, die op de Laanmenschansweg uit de richting Voorsohoterweg reed en links af de Pietea- de la Court- sbraat wilde in slaan. Zij liet daarbij de doorgang voor een andere brom fietser, een 22-jarige zeeman uit Zoeterwoude, die uit tegengestelde richting kwam, niet vrij. De Leidse bij dit ongeluk een gebroken linkersleubelbeen op, de Zoeterwoudse zeeman een bloeduitstorting boven het linkeroog. Beiden zijn door de E.H.D. naar het Aoademisch Ziekenhuis gebracht. Het Leids jeugdparlement heeft zich gisteravond duidelijk gerevan cheerd voor de zwakke indruk, die het de vorige keer bij de behande ling van de nota van Volksgezond heid had achtergelaten. Onder de loep kwam dit keer de nota van Buitenlandse Zaken, waarvoor de PSP-er Roel Schipper met de mi nistersmantel was gedrapeerd. En wat zyn gebreken (volgens KVP, AR VVD) en deugden (volgens PvdA CPN) ook mogen zyn geweest, mister. autoschoen Behaaglijk warm door de originele vachtvoering. In zwart en bruin juchten. Maten: 6 t/m 12. hij toonde zich in elk geval een slag vaardig en moedig bewindsman, voor wie de zee niet gauw te hoog ging. De minister had een lijvige nota opgesteld en daarin „bepaaldelijk" geen platgetrapte paden bewandeld. In zyn uitvoerige inleiding uitte hy zijn bezorgdheid over het „patholo gisch denken" in de politiek, waar aan zich volgens hem velen zouden schuldig maken. „Men heeft over de wereld bepaalde gedachten en die houdt men blindelings vol. Men baga telliseert de grote gevaren. Waar wij naar moeten streven is een beter leefklimaat tussen oost en west". De nota toonde de kracht en de zwak heid van de minister. Zyn theoreti sche inleiding was interessant en zeer uitvoerig maar de concrete poli tieke standpunten waren daardoor al te beknopt behandeld. Daarover kreeg de bewindsman het dan ook stevig aan de stok met de geachte afgevaardigden. Schipper wilde o.a. geen MLF, geen discrimine rende maatregelen tegen niet-EEG- landen het voeren van een verant woorde ontwapeningspolitiek (dus geen eenzijdige ontwapening), erken ning van de beide Duitslanden, her oriëntering van de politiek op het oostblok. Geen heroriëntering De KVP-er Wil Fasen opende ter stond het vuur op de pacifistische minister. Wat hem betrof was een heroriëntering op het oostblok niet nodig en hy wierp daarbij „met ver wijzing naar de artikelen 2, 4 en 130" de Russische grondwet by de mi nister op tafel. „Wie in het commu nie gelooft, aldus Fasen, gelooft iets, dat niet in hem gelooft". De erkenning van de beide Duitslanden leek hem een derde wereldoorlog in te houden. Hij vond dat de minis ter wat angstig was zodra het woord „atoomwapen" ter sprake kwam. Nico Booy (PvdA) was het met de nota eens en merkte tenslotte op dat de scheiding tussen PvdA en PSP eigenlijk nutteloos was. Interrup- van voorzitter v.d. Kamp: „Ja. ja. ik ken meer partijen die andere i zich willen opnemen". De VVD-er Woodrow Rullman ging minister met enig emotioneel ge schut te lijf. Hij vond de nota ge tuigen van „politiek zonder rugge- graat" en was „diep geschokt" over het gemis aan strijdbaarheid: „Wy hebben toch een verantwoordelijk heid tegenover het voorgeslacht" (communistische interruptie: „Daar- houden wij zeker in Rotterdam Duitse week"). De A.R.-afge- vaardigde Titus Spoelstra was het evenmin met de minister eens. Hij dacht dat een goede pacifist ook zyn vuisten moest kunnen laten Verantwoording Ed. v. d. Vliet (CHU) vond dat de munster wat minder aan psychologie moest doen „en meer aan de mense lijke verantwoording en de liefde tot God en de naaste". Jan Sinkel- dam (CPN) en Kees Walle (PSP) toonden zich met de' nota wel in genomen. De PvdA had twee moties inge diend. Een ervan (uitstoting van Por tugal uit de NAVO) werd aangeno men, bij de andere (het doen van desnoods eenzijdige stappen voor ont wapening) staakten de stemmen, evenals trouwens bij de AR-motie, die sprak van „weinig constructieve idee ën" van de minister. Om toch een beslissing uit te lok ken poogde men parlementsvoorzit ter Jan v. d. Kamp te laten mee stemmen, maar daar verzette deze zich met hand en tand tegen. Toen ontdekte de AR-fractie, dat de PSP vergeleken met voor de pau- met een man meer aan tafel zat. Het bleek een spiksplinternieuw lid lijn. Voor de onderbreking zat hij nog partijloos op de publieke tri bune. Een noodgreep van de PSP. mogelijk bang was dat het hoofd haar minister zou vallen? Het werd niet dnidelyk. Maar hoe dan ook: de minister mocht aanblijven Thanksgiving in Pieterskerk Enige honderden in ons land ver blijvende Amerikanen verzamelden zich hedenochtend in de Pieterskerk voor een dienst ter gelegenheid van Thanksgivingday. Telkenj are wordt op de laatste donderdag van novem ber een dergelyke dienst gehouden als herinnering aan de dankdienst na de eerste geslaagde oogst van de Pilgrim Fathers in de Nieuwe We reld. De dienst in de Leidse Pieters kerk heeft een bijzonder karakter in verband met het feit, dat de Pilgrim Fathers lange tijd in Leiden woon den en in deze kerk, waar ook het stoffelijk overschot van hun leider John Robinson begraven ligt, hun diensten hielden. In geheel Amerika en op alle plaatsen ter wereld waar Amerikanen vertoeven, worden der- IN OEGSTGEEST Twee Leidse bouwvakarbei ders zijn gistermiddag door de politie in Oegstgeest op heter daad betrapt, toen zij probeer den in te breken in een school. Eerder op de middag had het tweetal een bedrag van bijna vijftig gulden ontvreemd uit een sportwinkel aan de Rijnsburger- weg in Leiden. gelijke diensten gehouden. Tijdens de dienst in de Pieterskerk onder auspiciën van de United States Edu cational Foundation las de zaak ge lastigde van de Verenigde Staten in ons land de gebruikelijke proclamatie van president Johnson voor, waarin aan de geschiedenis van Amerika, aan de huidige positie van het land in de wereld en aan de idealen van Amerika aandacht werd besteed. De jongelieden, resp. 23 en 26 jaar kwamen in het middaguur de sport winkel binnen via een raam op een gedeeltelijk ingesloten binnenplaats aan de achterzijde. Uit een kast namen zij een bedrag van f48. Even later werden de Leidenaars door de Oegstgeester politie betrapt bij een poging tot inbraak in een school. De jongste van het inbrekersdno kon in de kraag worden gegrepen, de oudste zag kans om de benen te nemen. Hij werd later echter in Leiden aange houden. Aanvankelijk bestond bij de politie de mening, dat deze tweede man een 24-jarige inpakker, even eens uit Leiden, was. Hy werd in eerste instantie aangehouden, maar ontkende iets te maken te hebben ge had met de twee inbraken. Toen de politie in Leiden zich later over hem ontfermde, kwam vast te staan, dat de aangehoudene zich op 19 novem ber schuldig had gemaakt aan dief stal van honderd gulden. Ook hy ging dus de cel in Advertentie senoritas van 12V2 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3