LEIDSCH DAGBLAD Regering zal loonknoop nu moeten doorhakken Weer bevrijdingsactie van Belgische para's i d y indriessen weigerde Ike doorberekening - If U of MOET U Staat van beleg in Saigon afgekondigd Jpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 No. 31426 Directeur: E. A E. van Dlshoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 OVERLEG VASTGELOPEN t Het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid is gisteren vast lopen. eze mislukking zat er bij voorbaat in. Minister Andriessen (Ec. ïken) had immers „neen" gezegd op de vraag van de werkgevers er een kans op doorberekening in de prijzen bestond. Daarop len de werkgevers terug op hun oude standpunt van een drie jcents loonronde. De werknemers vonden het toen nutteloos der te praten. et woord is nu aan de regering. Minister Veldkamp (Sociale en) heeft al beloofd, dat zij „een definitief en duidelijk in pro ten uitgedrukt standpunt zal bepalen over de loonpolitieke mo- \ijkheden van volgend jaar en de wijze, waarop die kunnen worden \ealiseerd". driessen op enkele detailpunten zijn prijsbeleid nog wel willen aanpassen, met name ten aanzien van het mid den- en kleinbedrijf. Nutteloos Toen was het gesprek in de Stich ting van de Arbeid eigenlijk nutte loos. De werkgevers vielen terug op hun drie procent. De werknemers zeiden, dat dit nooit uitgangspunt voor een gesprek kon zijn. Toen de bewindslieden weg waren, transfor meerden werkgevers en werknemers zich nog even in de Stichting van de Arbeid, maar het was formeel. Het deed niets ter zake. Het overleg zat vast voor het begon. king heeft minister Veldkamp de voorzitters Bosma en Roemers er cretaris Pels van de Stichting ont vangen. Dinsdag zal hij het rege ringsstandpunt meedelen, dat onge twijfeld een bezinksel zal zijn van d< economische èn politieke meningen in het kabinet. Tot volgende week vrijdag kunnen de organisaties dii standpunt dan in eigen kringen be spreken. Aan de vooravond van Sin terklaas moet verder worden gepraat, En niemand wil graag Zwarte Piet zijn gering en Stichting van de Ar- zullen volgende week vrijdag dit dpunt gaan bespreken. Er is it bij. Per 1 januari moeten vele worden vernieuwd. De onder- idelingen daarvoor ondervinden :wenste vertraging. De Vakraad de Metaalindustrie, die gister- i hiJ bjjeen kwam, moest onver- ^'terzake naar huis terugkeren. :hien een volgende keer beter. Geen toezegging jals bekend hebben de werkne- vorige week hun looneisen ge- i. De werkgevers noemden de ge- igde zeven procent „onaanvaard- maar leken wel bereid verder an dan de drie procent die zij hadden geoffreerd. Als zy ten- e van de regering toezegging en, dat zij die loonsverhogingen prijzen zouden mogen doorbe nen. aar de regering bij monde van ster Andriessen zei in een ge- k dat aan de vergadering van Stichting van de Arbeid vooraf- kort en duidelijk ,neen". Zij op de gezondmaking van de be- ?sbalans, een noodzakelijke af- ming van de bestedingen en een ïwichtsherstel op de arbeidsmarkt hts achteraf zou minister An- buitenshuis eten. beert U het dan eens in restaurant (lste etage) Jiackbar PETER LEENEN GANGETJE 14. or partijen tot 45 personen, londags geopend van 1224 uur. EER BERICHT KOUDER it KNMI verwacht van heden- aanvankelijk zwaar olkt met plaatselijk enige regen, wisselend bewolkt met nu en enkele buien. Tot krachtig, aan ;ust wellicht tot stormachtig toe- i ®eir' Meningen Na afloop gaven de hoofdpersonen weer hun mening. Werkgeversvoorz. Bosma (CSWV): „De afwijzing van de minister ont nam ons alle mogelijkheden. Ik vind het erg jammer. Wij komen liever in de Stichting van de Arbeid tot re sultaat dan dat er overheidsmaatre gelen moeten komen". De heer Wemmers (prot. chr. v/erkgevers)„Het is tegen het wezen van het ondernemerschap om eerst over lonen en dan pas over prijzen te praten". De heer H. J. de Koster (geen be stuurslid van de Stichting en dus in- -formeel)„Had de regering nu maar willen praten over een doorbereke ningspercentage boven de drie pro cent, dan was er nog een basis ge- Middenstand en landbouw distan tieerden zich echter heel duidelijk van deze uitspraken en tevens van de Stichting van de Arbeid als ver antwoordelijk loonvormingsorgaan. De heer Vaandrager zei namens deze groepen: „De afstand tussen de beide groepen was te groot. Onder deze omstandigheden behoort de ver antwoordelijkheid bij de regering. Die les hebben we vorig jaar wel ge leerd". Geen toetsing Is het nu voor dit jaar gedaan met de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven? Daarover sprak werknemers voorzitter drs. D. Roemers: „Als de regering mocht besluiten tot een al- loonronde van drie procent, OOK VIER NEDERLANDERS VERMOORD Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanoch tend bericht ontvangen, dat de broeder Montfoortaan W. C. Vennix, geboren 5 augustus 1901 in Oirschot door rebellen in Kongo om het leven is gebracht. Bovendien zjjn nog drie Nederlanders om het leven gebracht, maar hun namen zijn nog niet vrij gegeven, omdat hun familie nog op de hoogte moet worden gebracht. Verder deelt het ministerie mede, dat gisteren de volgende personen veilig in Leopoldstad zijn aangeko de heren Hiskes Aike, employé van Heinekens brouwerij en Philips, D. Braak en K. J. Blokpoel, in dienst van het „Nieuwe Afrikaanse Han delsgenootschap"; de paters J. van der Peet, J. Schrouff, P. Lommerse, J. Schijns, J. H. Zeegers, Chr. Frantzen, H. C. Hageman, J. W. van den Nieuwen- hof, L. J. Camps, M. Papez, R. van der Wiele, A. van Dongen, A. Oors, M. Schijvens, A. Stolk, H. Tielemans, Bijsterveld, J. Dollevoet, H. Pal- leur, P. Huntjens, Chr. Slisser, G. Stevelink, A. van Bregt, L. van de Leur, L. Freijer en J. H. Duin; de zusters: C. Peeters, V. Weimer, H. Baetsen, W. Fenten, E. Groot, M. Buis, A. M. Weerdenburg, C. M. Boots, M. C. Wulms, M. F. Rozen- M. C. C. van Loon, M. Martens, De ministers achter de tafel bij het loonoverleg. Van links naar rechts de ministers Toxo- peus. Veldkamp, Andriessen en W itteveen en staatssecretaris Bakker. Franse ingenieur heeft geen schuld aan dambreuk De Franse ingenieur Jacques Dar- geou is gisteren door een rechtbank in Draguignan vrijgesproken van de beschuldiging van dood door schuld, welke tegen hem werd uitgesproken in verband met de instorting van de dam bij Malpaset, ongeveer vjjf jaar geleden. De dambreuk had op 2 december 1959 plaats, waarbij een enorme modderige watermassa zich over het dal van Reyran uitstortte in de rich ting van Fréjus en de zee. Bij deze ramp zijn op zijn minst 421 personen omgekomen en is voor meer dan 200 miljoen franken (ruim 140 miljoen gulden) schade aangericht. Honder den personen werden gewond en on geveer 2500 gezinnen werden dak loos Het vruchtbare landbouwge bied tussen de dam en de zee werd binnen 'n half uur tijd volledig over spoeld Fr is komen vast te staan, dat niet Dargeou verantwoordelijk was voor het ontwerpen en bouwen van de dam, maar de inmiddels overleden ingenieur Voyne, een van 's werelds grootste specialisten op het gebied van stuwdammen. Schietpartij na verkiezingszege Drie mannen hebben gisteravond in het Italiaanse plaatsje Visciano Otalie (3500 inwoners) een optocht van sociaal-democraten ter viering van de verkiezingsoverwinning be schoten. Dertig mannen, vrouwen en kinderen werden daarbij gewond, van wie vier zeer ernstig. NA STUDENTENBETOGING: Twee duizend studenten hebben gon geven. De stedelijke politie en gisteren in Saigon een betoging ge houden onder het schreeuwen van verwensingen aan het adres van pre mier Tran Van hoeong. De demo- stranten eisten het aftreden van zgn regering. Meer dan 100 personen werden bij de betoging gewond. De Zuidvietnamese eerste minister heeft daarop de staat van beleg afgekon digd. Er geldt een uitgaansverbond van s avonds 10 tot 's ochtends 5 uur. Alle scholen en de universiteit zijn tot nader order gesloten. De nieuwe gewelddadigheden bra ken uit, nadat de Amerikaanse am bassadeur Maxwell Taylor naar Washington was vertrokken, waar hij met de regering zal spreken over een herziening van de Amerikaanse politiek in Vietnam. Ongeveer duizend politie-agenten en militairen werden aangevoerd om de betoging met traangasgranaten te onderdrukken. Maar zes uur na het eerste treffen tussen betogers en de politie, gingen de relletjes bij de na tionale boeddhistische pagode nog steeds door en hadden zich zelfs uit gebreid tot verschillende andere delen van de Zuidvietnamese hoofd stad Tegen de avond namen de relletjes af. De militaire districtscommandant in de hoofdstad, brigade-generaal Doeong. heeft verklaard, dat wan neer er opnieuw gewelddadigheden uitbreken, men van plan is die neer te slaan. Het paleis van het staats hoofd Soe is met prikkeldraad afge zet. Hoeong is van plan het tot het einde uit te vechten. De staat van beleg zal het leger de macht de oproerpolitie zijn gebleken niet i staat te zijn de zaak in de hand te houden. Alle Amerikaanse militairen en burgers zijn gewaarschuwd niet op straat te komen en, als zij nood zakelijk toch naar huiten moeten, grote groepen mensen te vermijden. De hoge nationale raad, die als in terim-parlement de macht heeft om Hoeong af te zetten, komt vandaag. Mogelijk zal er dan over een ver- trouwensmotie worden gestemd. Van betrouwbare Amerikaanse zij de wordt meegedeeld, dat de Vietna- mezen er voor worden gewaarschuwd dat de Amerikaanse hulp aan het land besnoeid zal worden, tenzij er een einde komt aan de onlusten. „Het geduld van het Amerikaanse volk raakt uitgeput. Het begint zich af te vragen of de Vietnamezen ooit zichzelf zullen kunnen besturen". In een pagode in Saigon ligt het lichaam opgebaard van een 15-jarige jongen, die volgens de boeddhisten bij de ongeregeldheden door de poli tie is doodgeschoten. Venvacht wordt, dat de dood van de jongen de span ning in de Zuidvietnamese hoofdstad nog zal doen toenemen. Stanleystad: geplunderd en verlaten Na de bevrijding van Stanleystad zijn de Belgische parachutiS' ten sinds vanochtend bezig met de bevrijding van enkele honderden blanke gijzelaars uit Paulis, 370 km ten noordoosten van de vroe gere rebellenhoofdstad. Ook ditmaal zijn de para's met Ameri kaanse vliegtuigen van het type C-130 aangevoerd. Er zijn in tussen reeds honderd blanken door de lucht afgevoerd. Voorts hebben Kongolese regeringstroepen gisteren Buta, in noord-Kongo veroverd en daar zeventig Europeanen bevrijd. In Stanleystad, een spookstad van geplunderde winkels, verlaten huizen en vernielde auto's, worden nog enkele zuiveringsoperaties uitgevoerd, met name in de omgeving binnen een straal van 50 km. De bevelhebber van het Kongolese nationale leger, generaal Joseph Moboetoe, is gisteren in de stad aangekomen en heeft geconfe reerd met de Belgische officieren, die de leiding van de aanval hebben gehad. In Stanleystad is na de aanval n klein aantal rebellen gevangen genomen. Maar het zijn er niet veel. Zij die levend gevangen zijn geno- liggen op de grond met de ar- langs het lichaam gebonden. Hun gezichten vormen een doelwit voor een schop van iedere passeren de Kongolese soldaat. Nu er steeds verhalen loskomen over de wreedheden, waaraan zij zich heb ben schuldig gemaakt, is de haat tegen de rebellen bijzonder groot. Het standbeeld voor Loemoemba, aarop de opstandelingen in de af gelopen maanden honderden Kongo- hebben afgeslacht, ligt in stuk ken. Op het marmeren plaveisel er voor zitten nog talrijke vlekken, een herinnering aan de bloedige drama's, die zich daar hebben afgespeeld. De gedode Kongolezen werden in brand gestoken als offer voor Loemoemba. Een officier van de Belgische parachutisten ondervraagt in Stanleystad enige rebellen naar de toedracht van de moordpartij even voordat de blanken bevrijd werden. lend naar west. Lagere tempera- ii overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 NOVEMBER op: 8.19 uur; onder: 16.35 uur; aan op: 0.25 uur; onder: 14.32 u. Dogwater in Katwijk te 9.43 en ar, laagwater te 5.03 en 17.39 blad bestaat uit 28 pagina's Arbeid voort te zetten. Evenmin doen j wij dat als het minimumloon onder de 110 gulden moet blijven". Hij ad- viseerde de vakbonden de onderhan- delingen in de bedrijfstakken voort i te zetten met de eisen van de vak- centrales als richtlijn. „Veel werkge- \ers willen boven de drie procent gaan", aldus de heer Roemers. Inmiddels zweeft de vrije loon- vorming op dit moment nog tussen j niets en iets. Direct na de misluk- I bevonden zich vanochtend nog on- geer 300 blanken van verschillende nationaliteiten in de stad. Totnutoe zijn 29 lichamen van gedode gijze laars gevonden, van wie 26 Belgen. Bij de bevrijding is één parachutist, een sergeant, gedood, vijf zijn ge wond. De overschotten van twintig slachtoffers zijn gisteren op het vliegveld van de Kongolese hoofdstad Leopoldstad aangekomen, waarbij de Belgische en Amerikaanse ambassa deurs van hun belangstelling blijk gaven. Het lichaam van de Ameri kaanse zendingsarts, dr. Carlson werd bedekt met een Amerikaanse vlag en het lichaam van een Belg met de Belgische vlag. Onder de slachtoffers bevinden zich twee kin deren. Volgens vluchtelingen, die in Stan leystad zijn gearriveerd, hebben de rebellen in oostelijk Kongo geduren de de afgelopen weken ontzettende gruweldaden bedreven. Stelselmatig hebben zü bestuursambtenaren, po litiemannen en Kongolezen, die geen ivaren van de Loemoemba-bewe- ging, vermoord. Velen werden levend verbrand. In Londen gelooft men, dat het aantal slachtoffers van de opstandelingen in de duizenden loopt. De regeringen der Verenigde Sta ten, Engeland en België zijn van mening, dat de beweging die geleid wordt door Christophe Gbenye en die slechts uit een 500-tal toegewijde vol gelingen zou bestaan, steun onder vindt van communistische landen en vooral van communistisch-China. De rebellen ontvingen wapens en geld de Chinezen via de Chinese am- ades in Brazzaville en Boeroendi. (Men zie ook elders in dit Blad) Nog zware druk op regering-Moro Aanvullende uitslagen van de ver kiezingen voor de Italiaanse gemeen teraden tot nu toe waren voor namelijk uitslagen voor de provin ciale raden bekend betekenen een versterking voor premier Aldo Moro, maar zij verminderen niet de druk op zijn links-van-het-centrum re gering. De uitslagen die gisteren werden bekendgemaakt, betroffen iets meer dan viet miljoen kiezers in steden met minder dan 5000 inwoners. Zij gaven de christen-democraten van Moro 44.1 procent en de commu nisten 24.1 procent. In dezelfde ste den bij de parlementaire verkiezin gen in 1963 maakten de communis ten grote winsten en leden de chris ten-democraten grote verliezen. De communisten kregen toen 26.2 pro cent en de christendemocraten 42%. Scheepsbotsing bij New York De Noorse tanker „Stolt Dagali" van ruim 12.000 ton is vanochtend na een botsing met het Israëlische schip „Shalom" (25.00 ton) even buiten de haven van New York in zinkende toestand geraakt. De botsing ge schiedde bij zware regenval en mistin de buurt \an een lichtschip. De tanker is in tweeën gebroken en 33 leden van de bemanning bevin den zich volgens de laatste berich ten in zee, 22 km. van de ingang van de haven van New York. Red dingsvaartuigen spoeden zich naar de plek van de botsing, een hefschroef- vliegruig is al ter plaatse. De „Shalom" heeft ernstige schade opgelopen; in twee ruimen zou water binnenlopen. Het schip, dat vrij nieuw is, was gisteravond met 600 pasagiers uit New York vertrokken voor een pleziertocht naar 't Carai- bisch gebied. De „Shalom" zou echter niet in gevaar verkeren. Prijzen en ganzenborden Elders in dit blad treft men een opgave aan van de winnaars van de Sinter klaasprijsvraag der twee ge lijke stafjes. Wij vragen de aandacht van alle inzenders voor de nieuwe regeling voor het af halen van de ganzenborden: de oorspronkelijke regeling, dat alle ganzenborden kon den worden afgehaald op 2 december, kon niet ge handhaafd worden. Bij de namen der prijswinnaars vermelden wij ook deze nieuwe regeling. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif "extra speling voorde doe-het-zelver, ®üc/ §y£iëu ws (Advertentie) Voorloopig i berigt. De ondergeteekende i brengt ter kennis van 't ge- i eerde publiek dat zijn Photo- i graphisch Atelier buiten de Rijnsburgsche Poort den 15en i Dec. a.s. zal worden geopend. J. D. Kiek. i Men schrijft uit Londen, dat de directeur van het theater van Covent-Garden den danser op één been Do- iato heeft geëngageerd op zen appointement van 30.000 frs. per maand.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1