CONSTANT Kado uit Spanje Geef hem toch Jasneva Amerikaanse afgestemd op auto's de jeu ZOEKLICHT SCHIJFREM IN OPMARS spons erover! Jast)m *- -• .'3Wjg%ag srt-j» STAARTVINNEN VERDWIJNEN VERLOVINGSRINGEN MET... BRILLANTEN. Rijdt veilig met melk Onderhoudsbeurten in versneld tempo STi pgericlit 1 maart 1860 Donderdag 26 november 1964 Zesde blad no. 31425 Van wegen9 wagenswielen en wat - er - :o - bij - komt 1965 „HET JAAR VAN DE STYLIST EEN niHininiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WÊUÊIÊBnSËVHMEKÈËËÈÈÊBË Het modeljaar 1965 wordt in wtokringen in de Ver. Staten gekenschetst als ,.het jaar van de stylist", want nimmer is er in de koetswerkstijl zoveel en zo al gemeen gewijzigd als voor het autojaar dat onlangs is begon nen. De staartvinnen, die een half dozijn jaren geleden als steeds groter en wanstaltiger uitwassen op de achter spatborden oprezen onder het mom, dat ze de stabi liteit van de wagen ten goede \kwamen, zijn thans geheel ver- wenen. De Cadillac heeft ze tot en met het modeljaar 1964 gehand- 1, maar als laatste der Mo hikanen heeft ook dit prestige- merk van General Motors ze thans afgezworen. De nieuwe koetswerk!ijn is voor al afgestemd op de jeugd. De jonge autokopers nemen in de Ver. Staten steeds belangrijker plaats in en thans is het reeds zo, dat elke vijfde automobielkoper een teenager is. Dat betekent, dat 20 pet. der personenau to's wordt verkocht aan jongens od meisjes beneden de twintig jaar. ene fabrikant prefereert de scherpe vierkante modellen en een andere zocht het in vloeiender lij- maar de algemene tendens is toch wel een strakkere en soberder koetswerkvorm. „Fastback" Speciaal voor de jeugdige autolief hebbers is men voor een aantal ty pen teruggekeerd tot de „fast-back"- ïen daklijn, die geleidelijk af- aar de achterbumper en aldus snelheid bij de wagen suggereert. Deze „racy look", die men zowel bij de Plymouth Barracuda, als bij de Ford Mustang 2-2 en de Chevro let Corvette Sting Ray aantreft, schijnt de jeugd sterk aan te spre ken. Overigens is deze „fastback", voor- en van een enorme, meehellende achterruit, geen stijlnovum. Vlak- de oorlog kwam men er ook mee voor de dag, maar door zijn doelma tigheid in diverse seizoenen, was hem geen lang leven beschoren. Zomers was het smoorheet in de- se wagens, omdat de zonnestralen door de grote ruit volop het interi- konden binnendringen en 'swin- sneeuwde de ruit vanwege zijn flauwe helling dicht. De euvels zou onder de knie kunnen krijgen, dat betere ontdooiingsmiddelen de sneeuw snel kunnen laten smelten en omdat de glasindustrie zodanig is geevolueerd, dat men zonwerende stoffen aan het glas kan toevoegen. Verder zijn verticaal geplaatste koplampen dit jaar en vogue. Ponti- ao en Mercury zijn uitgerust met thans beter nieuwe ruitenwissersyssteem, die veel groter oppervlak van de ruit be werken. Een telescopische stuurkolom, in stelbaar naar de lengte van de be stuurder, zit in de Corvair, de Cor vette en de Cadillac. Schijfrem gevoerd, want alleen de Corvette. Thunderbird en Lincoln zyn er in standaarduitvoering mee uitgerust. Maar deze rem is ook leverbaar bij de Mustang, de Rambler Classic en de Rambler Amnassador. Kort na de oorlog, in 1946 toen de Amerikaanse auto-industrie weer op toeren begon te komen, had men in de Ver. Staten keuze uit 160 auto modellen. Van 1948 tot 1962 schommelde dit aantal tussen de 200 en 300. Dit aantal is geleidelijk toegenomen en voor 1965 kan men kiezen uit een recordaantal van 343. Het leeuwe- deel hiervan wordt geleverd door General Motors met 153 stuks, ge volgd door Chrysler met 89, Ford met 72 en American Motors met 29 stuks. De grootste keuze heeft men in de stationwagens, die in 78 verschillen de uitvoeringen worden gefabriceerd. Vervolgens komen de vierdeurs se dans met 73 uiteenlopende vormen, de tweedeurs hard tops met 70, de cabriolets met 52, de tweedeurs se dans met 38 en de vierdeurs hard- tops met 32 soorten. Voor de oorlog bestond ons wagen park hoofdzakelijk uit Amerikaanse wagens. Men kan zich dat nu nau welijks meer voorstellen, want thans zijn de Europese wagens sterk in de meerderheid en is het Amerikaanse marktaandeel van zeer bescheiden omvang. Mede hierdoor, maar ook door de jaarlijkse modellen wisseling, is het Amerikaanse produktieprogramma de Europeaan wel wat onover zichtelijk geworden. OP DE BOEKENMARKT Monument voor Afrika's natuur Dieren in de wildernis, door F. A. Roedelberger e.a., uitg. Zomer en Keunings U.M., Wageningen Deze kostelijke uitgave, die 300 foto's be vat als resultaat van een speurtocht door Afrika's levende natuur, is een monument voor het helaas bedreigde dierenleven van het zwarte con tinent. Niet minder dan zeventig fo tografen, zooiogen, jagers, piloten en jachtopzieners hebben aan de tot standkoming van dit zeer fraaie boek bijgedragen. Dat het tegelijkertijd in niet minder dan zeven landen ver schijnt is te danken aan een groots opgezette internationale samenwer king, waarin de Wageningse uitge vers ons land vertegenwoordigen. Be halve de bondige, veel verduide lijkende tekst (voor Nederland be werkt door Han Rensenbrink) bevat dit prachtwerk 280 zwart-wit foto's en 24 grote platen in vierkleuren druk, alles van uitzonderlijk goede kwaliteit. In een onafzienbare stoet trekken de diren van Afrika in dit boek voorbijleeuwen en nijlpaarden, neushorens en springbokken, olifan ten en zebra's, struisvogels en spring hazen en nog ontelbare andere dier soorten, die vaak op zeer verrassen de momenten op de gevoelige plaat werden vastgelegd. Met dit boek in handen kost het maar weinig moei te zich in gedachten naar de Afri kaanse wildernis te verplaatsen. De rijkdom van de natuur in dit wereld deel is hier op wel zeer boeiende wijze in beeld gebracht. Ongetwijfeld jaar Ook in de autotechniek is er nauwelijks iets nieuws onder de zon. Elk technisch nieuwtje wordt wel achterhaald door een mu seumexemplaar, waarop zo'n vinding tientallen jaren geleden al werd toegepast. Lancaster een Engels merk, dat al geruime tijd ter ziele is, had reeds schijfremmen in 1902. Maar dit remsysteem had toen nog geen levensvatbaarheid. In de bergen In 1953 kwam het echter pltoseling weer in de belangstelling. En hoe? Het was bij de 24 uurs race van Le Mans. Een Jaguar kwam voor het eerst met schijfremmen uit.en won. Voornamelijk omdat hij voor het ingaan van de bochten telkens een honderd meter later behoefde af te remmen dan zijn snellere te genstanders. Die konden met hun trommelremmen deze tactiek niet vol gen. Hun remmen zouden te heet zijn geworden. Voordeel Meteen dus sprong één van de voordelen van de schijfremmen met een duidelijk in het oog. Een opmars begon, waaraan nog geen eind is gekomen. Wij geloven ook niet, dat zij nog tot staan zal worden ge bracht. steeds meer auto's worden met schijfremmen uitgerust, maar nog geen enkele fabriek is van schijfremmen weer teruggegaan naar trommelremmen. Ook in Ame rika is men de schijfrem op beperk te schaal gaan toepassen. Maar dat telt dubbel, wanneer men de jaren lange kostbare onderzoekingen in ogenschouw neemt, die aan deze be slissing zijn voorafgegaan. Wij geloven in een triomf van de schijfremmen, niet alleen omdat zij een betere warm te-afvoer hebben. Het is een belangrijk voordeel voor automobilisten, die in bergachtig ter rein moeten rijden, maar voor ons in dit lage landje niet doorslagge vend. Voor ons zijn andere voorde- delen belangrijker. De rem trom mel staat door het drukken van de remschoenen tegen de trommelwand voortdurend bloot aan vervorming. Als deze trommel door hitte en herhaalde krachtige remdruk zijn ronde vorm verliest, zal de rem- kracht geringer worden. Geschiedt dit niet in dezelfde mate voor bij voorbeeld de beide achterwielen en het zou al heel toevallig zijn dan krijgt men een ongelijke rem druk op de wielen en dus grote kans op slippen. Uitzetting door warmte van de schijfrem zal de remkracht daartegen niet verminderen, maar juist doen toenemen, daar de rem- vlakken van de schijfrem dan krach tiger op de schijf drukken. Door dit gelijkmatiger aangrijpen is de schijf rem veiliger dan de trommelrem. En dat is wel een factor, die een rol van betekenis speelt. Advertentie Constant introduceert de allernieuwste Nederlandse mode in verlovingsringen. Het traditionele goud, verrijkt met de kostbare schoonheid van brillanten. Ga bij uw juwelier deze nieuwe Constant-creaties (Claudia en Madeleine) eens bekijken. U zult zien: het zijn de mooiste, de modernste verlovingsringen die u vinden kunt Maar er I's meer! Uw juwelier heeft een Constant-boekje met meer dan 40 modellen, waaruit u rustig thuis uw keuze kunt maken. Ook de afdeling Publiciteit van de Constant Fabrieken te Rotterdam zendt u dit prachtige boekje graag toe. Natuurlijk, de schijfrem is nu nog duurder. Wat wil men? Zij staat nog slechts in haar kinderschoenen en wordt nog lang niet zo talrijk geproduceerd als de trommelrem. Hoe groter de produk- tie echter wordt, hoe kleiner het prijsbezwaar. Maar dat zal nog wel wat voeten in de aarde hebben, want de remtrommelfabrikanten zullen slechts schoorvoetend tot volledige vernieuwing van hun outillage over gaan. Maar dat de schijfrem gaat win nen, staat voor ons vast. Zij staat nog slechts aan het begin en is dus voor vele verbeteringen vatbaar. Ter wijl de trommelrem na een hal ve eeuw intensieve toepassing wel de hoogste graad van perfectie heeft bereikt. Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbureau, postbus 4530, Rijswijk Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige aktie Rijdt veilig met melk Henry Ford voerde als eerste het lopende-band-systeem in bij de auto- fabricage. Een systeem, dat in elke hedendaagse autofabriek navolging heeft gevonden. Maar bij de grote onderhoudsbeur ten van auto's gaat men veelal nog conventioneel te werk. Er zijn nog maar een paar grote dealers, o.a. van Renault, die enkele jaren gele den deze servicebeurten wat meer hebben gestroomlijnd. Zij maakten een speciale onderhoudsstraat, waar één model auto als het ware aan de lopende band wordt nagekeken door aantal gespecialiseerde monteurs, die ieder voor zich slechts een aan tal onderdelen nakijken, en die zo binnen het uur een auto zijn volle dige 10.000 km beurt kunnen geven. En door deze specificering is het vergeten van een bepaald onderdeel vrijwel uitgesloten. Onze nationale automobielfabriek DAF heeft na een studie van enkele jaren nu ook zo'n onderhoudsstraat ontworpen. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat de monteurs bij de conventionele methode ongeveer 30 tot 40 „leeglooptij d" verrich ten door ondoelmatig heen- en weer gesjouw. Het principe van dit nieuwe DAF- onderhoudssysteem is enerzijds ge baseerd op het uitbannen van onno dig heen en weer geloop in de werk plaats en anderzijds door het gebruik maken van onderhoudsapparatuur, die speciaal op DAF-auto's is inge steld. Hierbij wordt gebruik gemaakt van twee hefbruggen, waaraan gelijktij dig vier monteurs werken, bij elke brug één onder en één boven aan de wagen. Leidingen voor water (ook ge destilleerd teneinde eventueel de ac cucellen te kunnen bijvullen), pers lucht en olie zijn in de hefbrug in gebouwd, waar men ook over alle mogelijke meetapparatuur beschikt. Vier monteurs kunnen op deze wij ze per dag zo'n 20 wagens een grote onderhoudsbeurt geven, waarbij de klant zijn auto niet langer dan een uur behoeft te missen. Met acht man personeel bij 2 bruggen kan men dit aantal zelfs tot 36 per dag opvoeren. De Nationale Automobiel My, in Den Haag een van de grootste DAF-dealers in de mooiste uitgaven, die dit ons land verschenen zijn Nieuw-Zeeland, door Jan P. Strij- bos, uitg. L. J. Veen's U.M., Amster dam Geen betere gids voor de prachtige natuur van „het land van de lange witte wolk" dan Strijbos, die er lange tijd ronddwaalde en in het bijzonder studie maakte van het vo gelleven op dit grote eiland, acht maal zo groot als Nederland, doch slechts bevolkt door nauwelijks 2V> miljoen bewoners. Voor een kenner als Strijbos is er dus heel veel te te bewonderen geweest. Het stipendium, dat 1200 landgenoten bij de viering van zijn 70-ste verjaardag bijeenbrachten, is door deze reis naar een land, dat door Nederlanders werd ontdekt, dan ook bijzonder goed be steed geweest. Strijbos is een pretti ge verteller, wiens verhaal zich ook door de niet-ornitholoog gemakkelijk laat lezen. Bovendien maakten hij en zijn echtgenote een zeer groot aantal foto's, waarvan er hier talrij ke op veertig bladzijden kunstdruk in zwart en wit en op vier pagina's in fraaie kleuren zijn afgedrukt. Een waardevol bezit voor wie zich interes seert voor het dierenleven var Nieuw-Zeeland in het algemeen er voor de vogels in het bijzonder. Waar de molimo roept, door Colin M. Turnbull, uitg. Ad. M. C. Stok (Forum Boekerij), Den Haag Drie jaren heeft de Amerikaanse antropo loog Turnbull doorgebracht in de noordoostelijke hoek van de (voor malige Belgische) Kongo, waar zich het Itoeriwoud de Bamboeti op houden, een van de dwergvolkeren aarde, die al zo vaak het voorwerp van bijzondere aandacht onderzoekers zijn geweest. Het resultaat van zijn verblijf is neerge- dit boek van 270 bladzijden tekst en 12 pagina's uitstekende foto's op kunstdrukpapier. Terwijl anderen vóór hem hun kennis moes ten verkrijgen door bemiddeling van negers slaagde Turnbull erin recht streeks contact te leggen, waardoor hij in staat was vrijwel alle facet hun primitieve bestaan in het moeilijk doordringbare woud te leren kennen, in het bijzonder de in de titel genoemde „molimo", een re ligieus feest. De schrijver ontkomt niet helemaal aan een zekere mate van idealisering en spreekt in zijn opdracht van „een wereld, die nog vriendelijk is en goedEn zon der kwaad". De overheersende indruk is echter, dat hij een objec tief verslag geeft van zijn belangwek kende ervaringen. Hij doet dat niet op een systematisch-wetenschappelij ke manier, maar als een boeiende vertelling, waardoor de lezer gemak kelijk wordt meegesleept. Mexico, door dr. H. Riemens, uitg. Het Wereldvenster, Baarn De Ne derlandse boekenmarkt is de laatste jaren rijkelijk voorzien van oor- spronkelijk-Nederlandse werken over dit mooie land, waarmee wy zeer vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. Sommigen hebben de voorkeur gegeven aan reportage-stijl, anderen aan een meer systematische opzet. Tot laatstgenoemde categorie behoort dit boek uit de bekende serie „Land, Volk, Cultuur", waarin de zelfde schrijver, die bijna dertig jaar ambtenaar in de buitenlandse dienst is geweest, eerder een samenvattend beeld van „Latijns Amerika" gaf. Dr. Riemens kent zijn onderwerp door en door en zijn beschrijvingen van het land en zijn steden, de ont wikkeling van het Mexicaanse volk, de aspecten van modern Mexico (na de revolutie) alsmede de economische facetten, in het bijzonder met be trekking tot Nederland, komen uit stekend uit de verf. Groot is het aan tal belangrijke Nederlandse onderne mingen, dat in Mexico vestigingen heeft. Gezien dit feit en de omstan digheid, dat het land „hard vooruit" gaat, zoals de auteur constateert, ver dient dit boek brede belangstelling. De val van de vorstenhuizen, door Edmond Taylor, uitg. A. W. Sijthoff, Leiden Dit boek geeft eigenlijk veel meer dan de titel belooft. Het relaas van byna 500 pagina's in een extra deel van de serie „Natuur en Cultuur" beperkt zich niet tot de on dergang van de huizen Habs- burg, Hohenzollem, Romanof en het Ottomaanse vorstenhuis, maar de monstreert een veel omvattende ken nis van de Europese geschiede nis tussen de jaren 1905 en 1922, die als een zeer aantrekkelijke achter grond in dit boek is verwerkt. De auteur als Europees correspondent van een Amerikaans tijdschrift ja renlang woonachtig in Parijs geeft dan ook tegelijkertijd een uiterst boeiende cultuurgeschiedenis van brede opzet. Het boek is geschre ven in een levendige styl en bevat vele interessante anecdoten en pit tige karakteristieken. Vooral voor jongeren, die zelfs by een goede schoolopleiding dikwijls zo weinig weten van Europa's recente verleden, is dit werk een zeer prettige en toch ook gedegen kennismaking met een periode, die men behoort te kermen de tegenwoordige tijd beter te be grijpen. Enkele kaarten en genealo gische schema's maken het overzicht gemakkelijker. Een kritische opmer king voor de vertaler (die overigens uitstekend werk leverde)de spelling „Okhrana" is typisch Engels en dient vervangen te worden door Ochrana. land, waarbij circa 2500 Daf-jes in onderhoud zijn, is als eerste tot deze geautomatiseerde service-verle ning overgegaan. waarvoor ca. "30.000 moest worden geïnvesteerd. DAF is van mening, dat dit voor beeld weldra door meer dealers in het land zal worden nagevolgd. W l "7 De grote ENORM: in kist van 25 f 6.75. In mooie doos van 10 f 2.70. De kloeke PARFAIT: in kist van 25 f 5.50. In mooie doos van 10 f 2.20. De 9enori- tas VEDETTE: in kist van 50 f 7.-. In doos van 10 f 1.40. SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17