tUSLAND CAMOUFLEERT ZIJN KRACHT EN VERLIEST ZIJN EER IN FINLAND Verontwaardigd WESTEN ontsnapt zijns ondanks aan fatale situatie j één goeie j j Rus: een j I DOOIE! gericht 1 maart 1860 Donderdag 26 november 1964 Vijfde blad no. 31423 Kwart eeuw geleden iti de Witte Hel (Van één on ir is maar één goeie Rus: een dooie". Iet is een wat kras spreekwoord, maar de ïen hebben het recht veroverd, het te pas e onpas te lanceren. Vooral in deze dagen. :ij herdenken dat een kwart eeuw geleden vrije, vredelievende en boven alles dier- land rauw werd overvallen door hun his- ;che vijand en overheerser, Rusland. p 30 november 1939 vielen de Russen het I van de döizend meren binnen en begon neroïsche strijd van de Finnen, die de we- in opschudding bracht. Een daad van prr w- K r redacteuren) agressie die er toe leidde, dat de Volkenbond in een laatste opflikkering van activiteit de Sowjet Unie uit zijn gelederen stootte, die er toe leidde dat Rusland zijn eer verloor, maar die merkwaardig genoeg ook voorkwam dat Hitier slaagde in zijn duivelse plannen tot overheersing van Europa en de wereld. Finland heeft in deze oorlog van een kwart eeuw geleden met enorme offers betaald voor de vrijheid van de westelijke wereld van van daag, voor de eigen vrijheid ook, hoewel het streed tegen Rusland, dat eens deze vrijheid mede zou veroveren. din tweemaal „hyena van het oosten" erwierf zich in de laatste helft van 1939 tot tweemaal toe de „hyena van het oosten", zoals Mussolini later de „aasgier van kesten" werd door zijn aanval op een zieltogend Frankrijk. In septem- padden de Russen Polen in de rug aangevallen, toen het in een dood- tegen de horden van Hitier gewikkeld was. In november volgde de ogen van de gehele wereld lafhartige aanval op het kleine, weerloos iar zich fel verdedigende Finland. Een ongelijke strijd van één i zeventig, die op een nederlaag voor de Finnen moest uitlopen, hteraf gezien is het duidelijk, dat het verbluffend succes, waarmee de hun aanvallers bleken te weerstaan, niet alléén het gevolg is ge- hun eigen morele sterkte en moed, maar ook van het feit, dat land zijn militaire troeven achter de hand hield en zijn kracht camou- i beter beslagen ten ijs te komen in de grote krachtmeting, welke 1de jaren nadien in verschiet lag. )ILEMMA IN IET KREMLIN groot de verontwaardiging in r-esten ook was, hoeveel sympa- de Finnen ook verdiend ver met hun vastberaden vrij- Istrijd, achteraf gebiedt de ob- riteit te erkennen, dat Rusland j een uiterst pijnlijk dilemma de Duitse overval op Polen Eitember 1939. Natuurlijk, Stalin slf die aanval mogelijk gemaakt zijn monsterverbond met Hit- bt Duitsland voorlopig behoed- or een oorlog op twee fronten, ar de snelheid van de Duitse rs in Polen verraste en veront- i de Russen, die zeer wel besef- Idat het monsterverbond slechts lijdelijke waarde zou hebben. Zij [en het zelf niet anders bedoeld: n en Molotof beoogden niet dan het verzwakken van Duits- I en het westen in een harde |iloedige onderlinge strijd om na zelf met de vuist op tafel met i te komen, geruggesteund door nog onaangetaste militaire lit. Island vreesde in november 1939 [kleine Finland geenszins, het jde de Duitse kracht en het de- cuum langs zijn noord- lelijke grenzen. Het kon die vrees r als „bondgenoot" van Hitiers moeilijk als argument voor ac- hanteren: het moest toevlucht fn tot het lachwekkende argu- dat het zich door Finland be- d voelde SI Strategische noodzaak het noordwesten was de stra- che positie van Rusland veront- aid zwak. De Baltische staten Hen, Letland en Estland le landingshoofden voor Duitse dkrachten, Finland was door geschiedenis vrij nauw met Island verbonden, Leningrad lag het beloop van djï grens op de ilische landengte binnen het be- van de artillerie, de Finse ha- Petsamo in het uiterste noorden het land kon de grote Russische oerhaven Moermansk afgrende- wanneer er een sterke, bv. Duitse militaire basis werd gevormd. En Stalin besefte na het Duitse kracht vertoon in Polen, dat Hitier vrij ge makkelijk een vaste greep op Kare- lie en Petsamo zou kunnen krijgen. Kortom: om strategische redenen kon Rusland de situatie aan zijn noordwestelijke grenzen niet langer accepteren, toen Hitler eenmaal in Polen zijn stootkracht bewezen had. De Baltische staten konden niet anders dan zwichten, toen de Rus- n het najaar van 1939 het recht n, militaire bases in die landen te mogen vestigen. Daarmee verze kerde de Sowjet-Unie zich een bar- langs de Oostzee, die aansloot bij de verdediginglinies langs de voormalige grens met Polen en het veroverde Poolse voorland, een bar- Zo vonden duizenden Russen de dood na door de Finse spook- patrouilles te zijn afgesneden van het achterland: uitgeput, verhongerd en bevroren, liggend bij omvangrijke hoeveelheden voor dit terrein en onder deze weersomstandigheden onbruik baar materiaal. rière die tevens de strategisch en in dustrieel belangrijke stad Leningrad vanuit het zuidwesten een redelijke bescherming bood. Eén tegen zeventig Finland liet zich in november 1939, nu 25 jaar geleden, minder gemakke lijk de wet voorschrijven. Niemand zou het trouwens anders verwacht hebben van dit merkwaardige land met een eigen volksaard, een grote vrijheidszin en een geschiedenis van overheersing door vreemde mogend heden waaraan het zich eerst na de eerste wereldoorlog wist te ontworste len door de verovering met be hulp van Duitsland van de zelf standigheid op Rusland. In oktober en november 1939 werd er onderhandeld tussen Moskou en Helsinki. Rusland eiste een groot deel van Karelie, Petsamo en omliggende gebieden en het schiereiland Hangö aan de ingang van de Finse Golf op in ruil voor 5000 vierkante kilome ter Russisch gebied langs de „taille" het langgerekte land. Finland weigerde, niet alleen omdat de ver- de gebieden vitaal waren in eco nomisch opzicht, maar vooral omdat de vrijheidszin en de verbondenheid dit volk met de eigen grond te groot waren voor een dergelijk offer, ook al moest er een strijd uit voort vloeien die nog veel groter offers zou kunnen eisen. Op 13 november werden de on derhandelingen afgebroken, op 28 november zegde Rusland het uit 1932 daterende niet-aanvalsverdrag op, twee dagen later regende het Russi sche bommen op de Finse hoofdstad Helsinki en de belangrijke industriële havenstad Viipuri, die de grendel vormde van de Mannerheimlinie op de Karelische landengte tussen het Ladogameer en de Finse Golf. Hiermee begon op 30 november 1939 de meest vreemde en meest adembenemende worsteling van een klein volk voor het behoud van de vrijheid: een strijd van één tegen zeventig, die op den duur militair niet te winnen was, maar voor dit grootse en trotse volk de grootste morele overwinning aller tijden op leverde. Witte hel Op vijf plaatsen vielen Russische colonnes Finland binnen: in het uiterste noorden in de richting van Petsamo, twee in het noorden en zuiden van de „taille" in de richting van de Botnische Golf, een langs de noordelijke oever van het Ladoga meer voor een poging, om de Man nerheimlinie heen te trekken, en een voor een frontaanval op deze linie ten zuiden van het Ladogameer. Het werd voor de Russen een ramp. De zuidelijke frontaanval liep dood op de stérke verdedigingslinie, de andere colonnes liepen vast in de eindeloze bossen, het merengebied en de dichte sneeuwmassa's. De Finnen, goed uitgerust voor de winteroolog en mentaal en fysiek uitstekend ge traind, lieten telkenmale de Russen enkele honderden kilometers in de eindeloze bossen doordringen. om dan in het wit gekleed vrijwel niet afstekend tegen de witte wade van de natuur als spookpatrouilles in de flanken en achterhoede aan te val len, de verbindingen af te snijden, de groepen te verbrokkelen en de in dringers af te maken of te laten om komen van koude, honger en uitput ting. De slachting was vreselijk Rendieren en Molotof-cocktails Heel Finland streed mee. Aan het „thuisfront" werden de vrouwen en meisjes georganiseerd in allerlei hulpdiensten. Deze „lotta's" hebben zich een wereldfaam verworven door hun opofferende werk. De gehele manlijke bevolking, van jongens tot grijsaards, nam zijn aandeel in de strijd, in de munitie- en wapenfa brieken, bij de verzorgingsdiensten en aan de fronten. De bewapening van de Finnen was alles behalve bevredigend, zeker in de lucht, maar alles werd in het werk gesteld om de tekorten op te vangen. Zo bleken in deze strijd, mede door terrein- en weersomstan digheden, rendieren, paarden en sleeën de meerdere van tanks, pant serwagens en vrachtauto's die bij honderden in de sneeuw bleven ste ken en in Finse handen vielen. „Molotof-cocktails", in deze strijd in de witte hel van Finland uitgevon den, waren krachtiger wapens dan mortieren, in de gevechten van man tegen man in de bossen won het mes het van het geweer dat in de bittere koude nauwelijks te hanteren was. En vooral: het moreel van de man, die wist in zijn recht te staan bij de verdediging van zijn gezin, zijn huis, zijn vrijheid en zijn land, won het van de cadaverdiscipline der in de strijd geworpen Russische troepen, die de zin van deze strijd niet be grepen en niet streden voor de ver dediging van een ideaal. Enorm was de sympathie, die de Finnen in de gehele wereld verwier ven, miniem echter de militaire hulp welke zij ontvingen. Voedsel en me dicamenten stroomden binnen, wa pens bleven uit: het westen had nau welijks de middelen, in het geheel niet de wegen, welke voor een om vangrijke hulp nodig waren. Op de rand van de afgrond Toch was deze sympathie voor de j Finse strijd merkwaardig genoeg ook i gevaarlijk: er dreigde zich op een gegeven moment zelfs een fatale si tuatie uit te ontwikkelen. De roep om steun werd in de gehe le wereld zo groot, dat Frankrijk en Engeland deze niet meer konden ne geren. In februari 1940, toen de strijd zich op een hoogtepunt bevond, werd een Engels-Frans expeditieleger gereed gemaakt voor verscheping naar Finland. Zweden en Noorwegen weigerden echter, in een krampach tige poging neutraal te blijven in het wereldconflict, de doortocht van deze troepen, terwijl andere wegen vrijwel onmogelijk waren De hulptroepen bleven in het westen, om enige maanden later ingezet te worden in Noorwegen, toen dit land door Duits land werd overvallen. In ijzige koude trekt een Finse patrouille met paarden en sleeën door de eindeloze bossen langs de Russische grens. Deze gang van zaken heeft de vrije wereld achteraf bezien behoed voor een catastrofe. Directe militaire steun van het westen aan Finland zou ongetwijfeld een oorlog tussen Rusland en de ge allieerden tot gevolg hebben gehad, een situatie waarvan de gevolgen op langere termijn dodelijk voor het westen zouden zijn geweest, want slechts het westen en Rusland teza- zouden later en dan nog slechts op het nippertje een einde kunnen blijken te maken aan het „duizendjarig rijk" van Hitier. Gewapende interventie in Finland had waarschijnlijk betekend dat de losse banden tussen Duitsland en Rusland waren verstevigd, dat Hitier eerst voUedig met het westen had kunnen afrekenen in samenwerking met de strijdende bondgenoot Rus land, alvorens zich om zijn machtige oosterburen te bekommeren. Het is niet meer dan een speculatie, wat er daarna zou zijn gebeurd: welke van de twee grote overblijvende machten, Duitsland of Rusland, uiteindelijk zeggenschap in Europa zou hebben gekregen, al of niet na onderlinge strijd. Maar zeker is, dat de oorlog dan voor het westen verloren zou zijn geweest, en dat wij allen thans gebukt zouden gaan onder de een of andere dictatuur en terreur. Geen kaarten op tafel Inmiddels stond Rusland voor een ...euw dilemma: het had op een ge makkelijke overwinning gerekend, en daarom slechts zwakke en niet opti maal uitgeruste troepen in het veld ^.ebracht. Latere jaren hebben ge- feerd, dat de Russen wel degelijk materieel en moreel uitgerust waren op harde wintercampagnesMaar Stalin was niet van plan zijn kaar ten op tafel te leggen. Het moest zijn troeven achter de hand houden de grote strijd die in het ver schiet lag. Het moest zijn kracht blijven camoufleren. Maar het wilde toch een beslissing in Finland for- •en omdat het duidelijk begon te rden, dat Hitler wat van plan was Scandinavië, op de drempel ran die slecht verdedigde noordwestelijke flank van Rusland. Staling besloot tot één forse aan val op de Mannerheimlinie met ge bruik van de volledige overmacht in de lucht, doch tevens tegelijkertijd de Finnen te laten weten, dat zij bij capitulatie de eer en de zelfstandig heid zouden behouden. Tot begin maart bedroeg het Rus sische verliescijfer 200.000 man: groot maar voor zo'n groot land te dragen. De Finse verliezen bedroegen .slechts" 25.000 man, voor dit kleine •olk relatief een veel zwaarder of fer. Toen de nieuwe aanval op de Mannerheimlinie slaagde, mede dank zij een medogenloos bombar dement van 24 uur door artillerie luchtmacht, gingen de Finnen, moedeloos ook door het uitblijven van militaire hulp, door de knieën. Op 12 maart begonnen de vredes onderhandelingen, op 15 maart rati ficeerde Finland het vredesverdrag waarbij een groot deel van Karelie, Petsamo en omgeving en Hangö Rus sisch werden: de reus nad gewonnen, maar de dwerg behield het leven en had de eer en de sympathie van de wereld veroverd. EN TOCH Maar hoe tragisch deze afloop van het conflict ook was: de vrijheid van de wereld werd er door gered ,al mo ge die vreemd klinken. V»'ant dank zjj de verschuiving van de Fins-Russische grens kon in de latere Duts-Russische strjjd Lening rad behouden blüven, waardoor ja renlang enorme Duitse legers werden gebonden. Hier deed zich hetzelfde voor als bij het ver band tussen de Russische dolkstoot in de rug van Polen en het behoud van - Moskou: hadden de Duitsers hun aanval op Rusland kunnen lan ceren van iets verder vooruitgescho ven uitgangsstellingen in Polen en Finland, dan zouden Moskou en Le ningrad gevallen zijn, zou het Rus sische moreel aanzienlijk zijn ge schaad, zouden honderdduizenden aan Duitse troepen zijn vrijgekomen, en zou de Duitse stootkracht voldoen de zijn geweest om Stalingrad te veroveren en door de Kaukasus heen te breken. Dank zij het feit, dat Pct- Finse soldaten trekken doof het door bombardementen ver woeste Viipuri, de grendel van de Mannerheimlinie. samo in Russische handen viel kon Moermansk in de latere kritieke ja ren van de strijd tegen Hitier uit groeien tot de grote aanvoerhaven voor de westelijke militaire steun aan Rusland. Jillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Er is maar Zo heeft Finland in de eer volle ongelijke strijd, waarin het spreekwoord ,,Er is maar één goeie Rus, een dooie" zijn recht vaardiging kreeg, met zijn of fers de vrijheid van de wereld gered. Een verdienste die de gehele vrije wereld dit dappere en fiere volk ten volle gunt. al heeft het land door de loop der zaken ge durende de gehele tweede we reldoorlog aan de „verkeerde" kant gestreden Een van de duizenden lotta's die onvermoeid het strijdend. Ie» ger terzijde stonden. De strategische situatie langs de noordwestelijke Russische flank na de deling van Polen en voor de inval in Finland. Zeeën en de grootste meren zijn zwart aangegeven, grenzen gestreept, het Russische gebied grijs, de belangrijkste steden als omlijnde stippen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15