Toneelschrijver Jan Fabricius: 93 jaar Kon. Begeer slaat complete serie van 25 penningen van liet liuis Oranje-Nassau kAleiÖOSCOQP Prix Goncourt voor Georges Conehon Met talrijke stukken kreeg hij grote naam pgerïcïit 1 maart 1860 Dinsdag 24 november 1964 Derde blad no. 31424 Ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina dat was in het jaar 1930 gaf de Kon. Begeer in Voorschoten een prachtige serie van 24 bronzen en zilveren pen ningen, doorsnede 60 mm. uit. Hierop waren alle vorsten of Vorstinnen van het Oranjehuis, met hun echtgenoten, geportret teerd. Van deze serie is destijds slechts een zeer gering aantal exemplaren vervaardigd. Vele penningen-verza melaars zijn dan ook nooit in de ge legenheid geweest deze unieke serie lan te schaffen. Het is onder aan drang van de kring der verzamelaars, dat de Kon. Begeer besloten heeft tot een heruitgave van de serie in munt- joud en eerste gehalte zilver in ver- ichillende formaten. Reizende beiaard naar Amerika De Rotterdamse beiaardier Leen 't Bart zweefde gistermiddag rustig leierend tussen wal en schip. Dat ge keurde aan de Merwehaven in Rot terdam. Met het vrachtschip „Havjo" ~~1an de Meyer-linie in Oslo vertrok [amelyk de reizende beiaard van de lokkengietery Petit en Fritsen in larle-Rixtel naar de V.S., waar hy lespeeld zal worden in het t.v.-pro- tramma „To day's Show" en wel in |et kerstprogramma. Prof. Wendell Westcott uit Michi- (an zal de beiaard bespelen, eerst als leze gelost wordt op de kade van New rork. later midden in de stad op het tockèfellerplaza. I De reizende beiaard uit Aarle- lixtel bestaat uit 35 klokken, die in 'n ra-me hangen, compleet met klank- brd, het geheel op wielen. Hij is een [at omvangrijk visitekaartje van de Jokkengieterij. De reis naar New lork wordt gemaakt op uitnodiging fi,n de NBC (National Broadcasting forporation). Grote belangstelling I voor „Mensen op weg" De Wereldtentoonstelling der Fo- grafie „Mensen Op Weg" in het tedelijk Museum te Amsterdam, die mvankelyk van 3 oktober tot 8 no- mber zou duren, maar wegens de ote belangstelling met twee weken erd verlengd, is op zondag definitief sloten. Tijdens de duur van deze tentoon- Blling na „Family of Men" de ootste die ooit werd georganiseerd bezochten 53.328 personen het Ste llij k Museum. Degenen, die de 555 foto's van 266 tografen uit 29 landen nog niet ibben gezien, krijgen hiertoe nog de m legenheid in het Stedelijk Van Ifjbemuseum in Eindhoven waar insen Op Weg" van 4 december 11 januari zal worden gehouden, e tentoonstelling, die in 42 musea kunstgalerijen van 12 landen reeds of binnenkort wordt ge ilend, werd samengesteld en opge- |T: uwd door dr. Karl Pawek. Van de serie waaraan is toege voegd een penning van Prins Bern- hard worden nu 1000 genummerde muntgouden exemplaren geslagen, op verschillende formaten. Expositie Heuff Zaterdagmiddag a.s. om 4 uur wordt Ln Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 in Wassenaar een expositie geopend van schilderijen, gouaches en aqua rellen van Norman Eperryman en van plastieken van Lajos Ratkai. De opening geschiedt door de beken de schilder Paul Arntzenius. Nationale Cantate van Kees Bon s Een dankbaar werk ter opluistering van nationale en stedelijke gedenk dagen verschijnt zeer binnenkort bij Ifarmonia te Hilversum. Het is de door Koos Bons gecomponeerde na tionale Cantate „Neemt mij in de hand", gebaseerd op 12 Valeriuslie- deren. De volledige bezetting is voor ge mengde koren, mannenkoor (ad libi tum), kinderkoren (-koor), harmo nie-orkest (en), strijkorkest, orgel en samenzang. Het werk heeft een uitvoerings duur van ongeveer 1 uur. De cantate is in de eerste plaats gedacht voor amateur-ensembles. De eerste uitvoe ring te Maassluis oogstte veel bijval. De Russische cellist Mstislaw Rostropowitsj kreeg in Milaan de Edison aangeboden voor zijn interpretatie van Beethoven- sonates. Hierboven de beroemde musicus met zijn echtgenote, de sopraan Galina Wisjnewskaja van het Bolsjoitheater. Het modelleurswerk is van wijlen de beeldhouwer Jac. J. van Goor, Op de voorzijden der penningen zijn alle regerende vorsten of vorstin nen met hun echtgenoten geportret teerd; op de keerzijde zijn de origi nele wapens en de lijfspreuken van de leden van het Oranjehuis af ge- Ter gelegenheid van deze uitgave heeft de Kon. Begeer een interessant boekje het licht doen zien, waarin d< volledige collectie is afgebeeld er waarin van elk der vorsten, vorstin nen en hun echtgenoten een beschrij ving over de hoogtepunten uit hun leven is gegeven. Dit boekje is voor penning-enthousiasten beschikbaar. Franse letterkundeprijzen FAYE ONTVING „PRIX RENAUDOT De Prix Goncourt, de sterk begeerde Franse literaire onder scheiding, is toegekend aan Georges Conehon voor zijn werk "L'état Sauvage" (De wilde staat), Conehon is werkzaam als ambtenaar bij de Franse senaat. Hij heeft tot nu toe zes romans geschreven, namelijk „Les grandes lessives", „Les chemins écartes", „Les honneurs de la guerre" dit boek verwierf in 1955 de „Prix Feneon" „Tous comptes faits", ,,La corrida de la victoire" -in 1959 bekroond met de „Prix des libraires de France" en het in 1961 verschenen „L'es- broufe". Het nu bekroonde boek handelt 'er een man die door zijn vrouw in de steek gelaten is en die zich daar na door de Unesco naar een Afri kaanse staat laat uitsturen. Daar vindt hij zijn vrouw die met een minister samenleeft. Andere blan ken in het land verwachten dat hij hierop heftig zal reageren, maar voordat hij iets kan ondernemen "Wordt hij door de regering uitgewe- De „Prix Goncourt" werd vlak >or de eeuwwisseling ingesteld door de schrijver Edmund de Goncourt. Première van Amerikaans werk p zijn eerstvolgende abonnements- J leer ten (26 en 27 november te n Haag-Diligentia, 28 november Amsterdam-Grote Zaal Concert- touw, en 29 november in De Rot- damse Schouwburg) brengt Het derlands Kamerorkest de Neder - idse première van de Fantasia for ings van de Amerikaanse compo- it Peter Mennin. Deze in 1923 ge- Si ren Amerikaan heeft met zijn sym- lisch oeuvre een grote reputatie de V.S. verworven; hij is thans ecteur van de Juilliard School of usic te New York. De Chinese pianist Fou Tsong zal liëren in Mozarts pianoconcert in KV 453. Het programma bevat orts Haydns symfonie nr. 87, Han- Concerto grosso op 6 nr 9, en eberns Fünf Satze fur Streicher, De prijs zelf bedraagt slechte 50 franc, maar de bekroonde auteur is vrijwel verzekerd van een grote vraag naar zijn boek. De Franse literatuurprijs „Frtx Renaudot" is voor dit jaar toege kend aan Jean Pierre Faye voor zijn roman „L'Ecluse". De filosoof, socioloog, romanschrij ver, dichter en schrijver van drama's Faye schreef eerder „Entre les rues", „La cassure" en het in 1962 verschenen „Battement". Dit laatste boek werd in 1963 bekroond met de „Grand prix du roman de la société des gens de lettres". Het bekroonde boek JEcluse" gaat over de zieles try d van een vrouw, die een verdeelde stad be zoekt en het hieruit voortspruitende conflict tussen haar wens om haar vrijheid te behouden en haar liefde voor een man, die tn een der wijken van de stad woont. Een grote verrassing Onze Parljse correspondent meldt: Met de toekenning van de Prix Gon court aan de 30-Jarige Georges Conehon voor zijn roman „l'Etat Sauvage" en van de Renaudot-prijs aan de even oude Jean-Pierre Faye voor „l'Ecluse" is in Parijs het jaar lijkse litteraire seizoen met de ge bruikelijke emoties. opjuttingen, recepties en interviews weer in zyn volle kracht ontketend. Om even over een maakte de secretaris van de jury van Concours tijdens 't tra ditionele noenmaal in het restaurant Drouot bekend dat in de derde ronde Conehon 5 der 9 stemmen had ver worven. Enige minuten later kwam een lid van het Renaudot-gezelschop eveneens voor een gierende meute journalisten, radio- en televisierepor ters onthullen dat Jean-Pierre Faye tot hun jaarlijkse jubilaris was uit verkoren. Geen der beide prijswin naars had, op grond der voorspellin gen en der kritieken ln de kranten de onderscheiding tevoren durven verwachten. Debuut in New York van violist Kees Kooper De Nederlandse violist Kees Koo per, heeft zondag zijn Newyorks debuut gemaakt. De muziekcriticus van de „New Times" schreef over zijn optreden: „De heer Kooper was van begin tot eind een bedachtzaam musicus. Zyn spel was beschaafd en technisch heel zeker. Maar zijn stokvoering le verde weinig opwinding op en zijn nogal dunne, ofschoon goed ge fixeerde toon, hield de muziek koel". Tot het programma van vier wer ken behoorde een sonate voor viool zonder begeleiding van Henk Ba- dings. Mariene Dietrich als schrijfster (Van onze correspondent). De thans 62-jarige Mariene Dietrich heeft zich officieel als schrijfster laten opnemen in de registers van de Gema, het Duitse bureau voor auteursrechten. Drie teksten zijn, volgens „Der Spie gel", het geestelijk eigendom van de zangeres: „Und ich werde dich lieben", ,Jtleines Baby" en (ge ïnspireerd door Willy Derby?) „Mutter, hast du mir vergeben?" v h in ie"9te e 3 sterren nV»°nS In Engeland overleden (Van onze kunstredactie) In de ouderdom van 93 jaar is vannacht ln zijn woning in Broadstone in Engeland overleden de bekende to neelschrijver Jan Fabricius, die enkele jaren geleden nog voor de televisie, in de rubriek „Anders dan anderen" opviel door zijn enorme vitaliteit, grote humor en mensenkennis. De op 30 oktober 1871 geboren Fabricius bezocht lagere school, welke thans Jan Fa- briciussohool heet. Aanvankelijk waa hy letterzetter bü verschillende dag-bladen, in 1892 werd hij benoemd tot chef van de drukkerij Van Dorp in Batavia, in 1896 volgde zyn ben* curatiehouder van deze drukkerij in Bandoeng. In 1897 werd Fabricius hoofdredacteur van de Preangerbode aldaar, in 1907 hoofdredacteur van „De Wereldtoerist" in Haarlem. Van 1908 tot 1910 was hy directei ..De Nieuwe Courant" in Den Fabricius van 1910-'12 hoofd administrateur van het Soerabajaas Handelsblad en van 1912-'14 hoofd redacteur-directeur van het Bata- viaas Handelsblad was. In 1914 ver trok hy naar Parijs, in 1929 Londen, in 1935 naar Deurle 1938 vestigde hij zich in JAN FABRICIUS herinneringen van een Asser jon gen", „Tempo Doeloe" (uit de goeie, ouwe tijd, herinneringen aan Java) en de roman „Dianna", verschenen in 1954. In ons aan toneelschrijvers schaarse land, was de produktieve Fabricius een opmerkelijke figuur, wiens talrijke toneelstukken grote be langstelling en een even groot succes oogstten. Tot zyn belangrijkste werken be hoorden: „Met den handschoen ge trouwd" (1906), „Eenzaam" (1907), „De rechte lyn" (1910), „Onder één dak" (1914), „Ynske" (1914), „Dolle Hans" (1916), „Totok en Indo" (1917), „Sonna" (1918), „Seideravond" (1919), „De dorpsdokter" (1919), „De butler" (1924), .Hans Hopper maakt carrière" (1930), „Een ridder kwam voorbij" (1935), „Om acht uur 's mor gens" (1936), „Villa de Vreugd" (1937), .Loods aan boord" (1945), „Op 't kantje af" (1946), „De ver dwenen ring" (1947), „Pebble in the pool" (1954) en „Een steen in de vijver" (1954). Verschillende van zyn belangrijkste toneelstukken werden vertaald en ge speeld in Engeland, Amerika, Duits land, Noorwegen en andere landen. Tot zyn proza behoorde „Jeugd- genaam van (ie sociaal-romantische traditie in de Franse letterkunde, die door Balzac of in onze tyd door de huidige minister van cultuur André Malraux werd of wordt ge ïncarneerd. Conehon heeft de litte ratuur tot dusver niettemin slechts een levend beroep kunnen be oefenen. Zyn brood verdiende hij als hoge functionaris in diverse parle mentaire lichamen in Parys of in Afrikaanse landen, zyn laatste en bekroonde roman, die tot nu toe geen byzandere aandacht heeft ge trokken, speelt ook in een Afrikaans land, waar Conehon met grote vaar digheid die gruwelijke hartstochten beschrijft, die voortvloeiden uit de rassentegenstellingen tussen de blan ken en voormalige kolonisatoren en de zwarte bevolking. Ook Jean-Pierre Faye, die in 1925 in Parys werd geboren, heeft een wetenschappelijke vorming genoten. Als socioloog en filosoof behoorde hy tevens tot de gangmakers der Franse litteraire avanitgarde. Ook zyn be kroonde boek „l'Ecluse" is een ge romantiseerd verhaal, dat in onze huidige wereld speelt tegen de bit tere achtergrond van het verscheur de Berlijn van onze dagen. Talrijke bekende acteurs en actri ces uit de goeie, ouwe tyd", o.a. eei Cor v. d. Lugrt Melsert en diens echt. genote Annie van Ees, hebben veel vuldig zyn werk uitgedragen en daar in bijzondere creaties geleverd. Ook het amateurtoneel heeft dikwyls dankbaar gebruik gemaakt van zijn gaven. Met Jan Fabricius ie een heengegaan, die de mogeiykbeden Advertentie tWJjX t. vot Vraag Uw wjfl* Exposities te Amsterdam Van 26 november tot 11 januari wordt in het Stedelyk Museum te Amsterdam een retrospectieve ten toonstelling gehouden van gouaches i tekeningen van Jean Dubuffet. Van 27 november tot 18 januari wordt, eveneens in het Stedelyk Mu it een tentoonstelling gehouden metaalsculpturen van Robert Muller. van het toneel tot in de nerf kende en daarvan gedurende een lange reeks van jaren met onverflauwde werkkracht een sprekend getuigenis heeft afgelegd. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en erebur ger van Assen. Ontruiming van vulkaaneiland Het ongeveer duizend kilometer ten ncorden van Nieuw Zeeland gelegen eiland Raoul, dat een belangrijke schakel is in een keten van weerkun dige stations, is gisteren ontruimd, mogelijk voor altijd. Het eiland wordt bedreigd door vulkanische activiteit. Het zogenaam de „Groene Meer" van Raoul, dat de voornaamste bron was voor de wa tervoorziening van het eiland, is door 3en krachtige ontploffing getroffen. Er stroomt nu heet water in het grote meer. Een vulkanoloog van het inspec tieschip „Lachlan" heeft de ontrui ming van Raoul, op grond van een sterke toeneming der vulkanische ac tiviteit aanbevolen. In de afgelopen week werden dagelijks een twintigtal aardschokken op het eiland gevoeld. Berg uitgewandeld In het Oostenrijkse Alpendorp Landl neemt de spanning ai nu de „wandelende berg", die paniek ge zaaid heeft, langzaam tot stilstand lijkt te komen. Door een koudegolf na tien dagen van schier tropische regenval wordt de enorme masa aarde en rotsge steente bevroren. Verleden week dreig de de berg vyftien boerenwoningen te verpletteren, die ontruimd moes ten worden toen twee enorme aard verschuivingen zich van de flanken van de omliggende bergen losmaak ten. „Het onmiddellyke gevaar ïykt voorlopig geweken", deelde een staats loog mede. Gedeelten van de weinig beboste berghelling schynen toch nog met een snelheid van 10 cm per uur voort te schuiven. Verder wordt in alleryl een kanaal gegraven om een rivier die verstopt is door rots gesteente en boomstammen, een nieuwe bedding te geven.. De schade van de aardverschuiving wordt geraamd op 50 miljoen schil ling (zeven miljoen gulden). N.V.V.-secretaris v. Wingerden moet functie neerleggen De heer C. W. van Wingerden, algemeen secretaris van het N.V.V., zal om gezondheidsredenen zyn werkzaamheden voor deze vakcen trale moeten staken. Op 14 december 1956, volgde de heer Van Wingerden Oosterhuis op als voorzitter van het N.V.V. Al in 1959 moest hy om gezond heidsredenen het alles vragende voorzitterschap overdragen aan drs. D. Roemers, maar hy bleef als alge meen secretaris lid van het dagelyks bestuur van het N.V.V. De heer Van Wingerden, die o.a. plaatsvervangend voorzitter van de Sociale Econo mische Raad is geweest .heeft voor de P.v.d.A. ritting in de Eerste Ka- uw lievelingsvogel bet beste: Pjlujj verpakte vogelvoedersl

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5