EIDSCH DAGBLAD STANLEYSTAD BEZET EEN SNELLE ACTIE Ongeluk met vliegtuig 44 doden Gecombineerde operatie van parachutisten en infanterie alles Vlieland Zendeling I Carlson J I gedood 1 Vijfling (9 pond) in Parijs geboren Liften op snelwegen verboden Regering houdt vast aan het weggeld Lgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 No. 31424 irecteur: E. A. EI van Dlshoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Een bataljon Belgische parachutisten is vanochtend bij het aan- »ken van de dag uit twaalf Amerikanse toestellen van het type 130 afgeworpen boven het vliegveld van Stanleystad, het laatste werk van de Kongolese rebellen. Tegelijkertijd rukten twee onnes Kongolese regeringstroepen onder leiding van blanke vrij- ligers naar de stad op, een uit het zuiden en een uit het westen. :e gecombineerde operatie had succes: de stad is in handen van para's en de regeringstroepen. Reeds zijn honderden blanke gij- aars bevrijd en met Amerikaanse vliegtuigen afgevoerd. Toch er enige tientallen, die probeerden het vliegveld te bereiken en de para's in contact te komen, door de rebellen gedood, Ook Amerikaanse zendingsarts dr. Carlson, die ter dood veroordeeld zou gedood zijn. In de Kongolese hoofdstad Leopoldstad ntussen bekendgemaakt, dat ,,de vijfde brigade van het natio- e leger vanochtend haar triomfantelijke intocht in Stanleystad :d". Premier Tsjombe zal morgen de veroverde stad bezoeken, e nodig deze gecombineerde operatie was, bleek uit een oproep Radio-Stanleystad, waarin de bevolking werd opgewekt ,,de sen te slijpen en de blanken aan riemen te snijden". elgische para's bezetten het vliegve'1 de eerste golf van de para-Ian wierpen vijf toestellen 320 mai et vliegveld af, dat op 6 km vai ad midden in het oerwoud is ge- door een brede weg met het is verbonden. De para's wa- gondag van het Britse eiland As- naar de Kongolese vliegbasis gevlogen om dichter bij hun zijn. De operatie, waarin rikanen, Belgen en Kongolezen inwerkten, stond onder leiding kolonel Laurent, commandant alle Belgische parachutisten en mandotroepen. llgens nog onbevestigde berichten jde „minister van Defensie" van ebellen, de vroegere kruidenier lialot, uit Stanleystad zijn ge it. Aanvankelijk had hij zijn dkwartier in Albertstad, maar laar vluchtte hy voor de troepen Tsjombe. Premier Tsjombe heeft ndgemaakt, dat er in Stanley- thans een zuiveringsactie gaan- is dadelijk begonnen de ver- ie stad van levensmiddelen te zien: in Leopoldstad zijn 400 ton spijsolie, tarwe en bonen in een geladen, dat stroomopwaarts Stanleystad wordt gesleept. in sprekende ipagaaien tot ngende kanaries ppiekrau en kanariezang hoort ip de gezellige vogelafdeling bij eland. U hoort meer en ziet er: dozijnen andere tropische jels. Kerngezonde geacclama- eerde vogels. Kom kijken en steren. U krijgt goed advies en prijzen beginnen laag. Zie irsvrije kooi met aardig tropisch igertje 14.45 weet heeft i Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) EERBERICHT inhoudend zacht st KNMI verwacht van heden morgenavond el bewolking met af en toe wat egen. Matige tot krachtige wind i zuidwest en west. Aanhou- zacht. 11.15 uur). 25 NOVEMBER op: 8.16 u., onder: 16.37 uur. ian op: 23.05 u., onder: 13.49 u. ogwater in Katwijk aan Zee 7.19 19.49 uur. agwater 2.56 uur en 15.26 uur. It blad bestaat alt 16 pagina's Het besluit om de Belgische para chutisten af te werpen is pas geno men na rijp overleg en nadat alle andere middelen om de veiligheid van de gijzelaars te verzekeren waren gestrand op de onverzettelijkheid van de rebellen, aldus een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Sinds enige tijd had men in offi ciële Amerikaanse kringen kunnen constateren, dat de bedreigingen van de rebellen tegen de buitenlandse gij zelaars in felheid toenamen. Vanaf dat ogenblik achtte men verder over leg nutteloos. De rebellen-autoriteiten hadden elke poging tot bemiddeling van de VN van het Internationale Rode Kruis van de hand gewezen en de besprekingen in Nairobi waren volledig mislukt. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken en Defensie, Spaak en Segers, verklaarden vanochtend, jlillllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIH De Amerikaanse zendeling- arts dr. Paul Carlson is door de opstandelingen in Stanleystad gedood, aldus vluchtelingen, die vanochtend in Leopoldstad zijn aangekomen na uit Stanleystad jE te zjjn bevrijd. EE De eerste twee vliegtuigen met evacué's uit de opstande- EE lingenhoofdstad brachten meer dan 100 Belgen en Amerikanen naar Leopoldstad. Er waren EE ongeveer 20 gewonden bij. Vol- gens berichten van omstreeks 13 uur is het aantal doden EE onder de gijzelaars veel hoger dan 10 k 15, zoals aanvankelijk gemeld. Het aantal slachtoffers EE zou 50 bedragen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirH Op vliegveld bij Rome Vierenveertig personen zijn gisteren om het leven gekomen als gevolg van het verongeluk ken van een lijnvliegtuig van de Amerikaanse maatschappij „Transworld Airlines" op het vliegveld van Rome, Fiumicino. Van de inzittenden voor het merendeel Amerikanen overleefden 29 de ramp. Acht van hen verkeren in levensge vaar. Onder de slachtoffers is de r.-k. bisschop van Des Moi nes. Hij had juisf de derde zit ting van het Vaticaans concilie bijgewoond. Volgens ooggetuigen heeft zich het vólgende afgespeeld: het viermoto rige toestel reed over de startbaan, op weg om op te stijgen, toen vlam men uit een van de landingsgestel len sloegen. Het vliegtuig begon te wankelen toen de piloot (die tot de overlevenden behoort) probeerde te stoppen. Op dat ogenblik was het toestel aan het einde van de start baan gekomen en kwam op een baan terecht die in reparatie is. Daar raakte de rechtermotor van het vliegtuig een geparkeerde stoom wals. De botsing had tot gevolg dat benzine uit een van de tanks stroom de, in brand vloog en de ontploffing veroorzaakte die zich even verder voordeed. Toen het vliegtuig tot stilstand kwam, begonnen de passagiers eruit te springen. Sommigen slaagden er in een veilige sprong te maken en weg te rennen voordat de explosies losbarsten. Anderen zyn letterlijk uit de machine geslingerd. Een aan tal heeft in het toestel de dood ge vonden. Van het vliegtuig bleef niet anders over dan een verwrongen massa brandend staal. Een commissie is gisteravond, bij het licht van schijnwerpers, een onderzoek begonnen in het nog steeds smeulende wrak. Het was de eerste ramp, die zich op Fiumicino heeft voorgedaan, sinds het vliegveld vijf jaar geleden in gebruik werd genomen. De ramp op Fiumicino is de tweede in Italië dit jaar. Op 28 maart zijn 45 per sonen omgekomen toen een Viscount tegen de Vesuvius vloog. dat de para's zijn afgeworpen om een „moordpartij op weerloze slachtof fers" te verhinderen en meer dan duizend levens van mannen, vrouwen en kinderen van elf nationaliteiten te redden. Het is dus geen zuiver mili taire actie. „De militairen hebben be vel gekregen alleen geweld te gebrui ken indien dit strikt noodzakelijk is voor hun zelfverdediging of om de bedreigde levens van blanken en Kongolezen te redden". De ministers onderst repen, dat de actie is onder nomen met nadrukkelijke toestem ming van de Kongolese regering. Wat de mislukking van de onder handelingen in Nairobi betreft, meld de het Amerikaanse persbureau As sociated Press, dat de minister van Buitenlandse Zaken van de rebellen, Thomas Kanza, een oud-medewerker van wjjlen Patrice Loemoemba, de besprekingen heeft gebruikt om het communistisch-gezinde regime van Christophe Gmenye te redden. Kanza eiste, dat de opmars van de Kongo lese regeringstroepen zou worden stopgezet. Kanza is, in tegenstelling tot Soemialot, academisch-geschoold, hij studeerde in Leuven en Brugge en kreeg een beurs voor de Amerikaanse Harvard-universiteit. IN COUVEUSE GEPLAATST De 27-jarige vrouw van een Franse postbode heeft gisteren in Parijs in 36 minuten tijds het leven geschonken aan een vijf ling: drie jongens en twee meis jes. Het was voor het eerst sinds mensenheugenis dat in Frankrijk een vijfling werd geboren. Het vijftal, dat samen ruim 9 pond weegt, heeft zijn opwachting twee maanden te vroeg gemaakt. Evenals de moeder, maken de baby's het naar omstandigheden redelijk wel, ofschoon zij natuurlijk onmid dellijk in een couveuse geplaatst moesten worden. Zij zijn overge bracht naar de modernste zuigelin genkliniek van Parijs, waar Frank- rijks knapste kinderspecialisten zich met de supervisie over hun ver zorging belasten. Het jonge echtpaar had al twee kinderen, zodat de familiekring nu in één slag van twee tot zeven is uit gebreid. De vader, een 29-jarige post bode, wist evenals zijn vrouw, tevo- dat röntgenfoto's hadden uitge- ;n, dat er dit keer vermoedelijk wel meer dan één kindje zou komen. Maar toen hem werd medegedeeld dat hij nu plotseling aan het hoofd zeven kinderen stond, viel papa toe twee keer toe flauw. „Waar moet e in hemelsnaam bergen?" was zijn eerste reactie. Gerechtvaardigde reactie, want tot dusver bewoonde het gezin, als zovele Parijse families, slechts een drietal kamers. Vermoedelijk zal dat behuizings probleem voor hen wel kunnen wor den opgelost. De kraamkamer is in geurige en kleurige bloementuin herschapen, terwijl in de kliniek uit alle delen van Frankrijk en zelfs de wereld gisteren de cadeauc, de brieven en de telegrammen bin nenstroomden. Brieven, waarin ook nogal wat aanbiedingen werden ge daan om de vijf kindertjes de eerste jaren gratis onderdak te bieden. Maar de voornaamste zorg voor de geneesheren en de verpleegsters is voorlopig het vijftal ongeschonden door de moeilijke eerste dagen en weken heen te helpen. Hun toestand zal tenminste tot 12 dagen precair blijven. Het is thans nog te vroeg om iets te zeggen over hun levens kansen. Eerste Europese Wanneer de vijfling in leven blijft, is het de eerste Europese die zulks doet. Noord-Amerika heeft twee vijf- lingen: de Dionnes in Canada en de Flshets in de Verenigde Staten; Zuid-Amerika: de Diligent's in Ar gentinië en de Prietocurvo's in Ve nezuela. Op de Dionne's na zijn deze nog „volledig". Op 16 november werd in Mozambique een vijfling ge boren, een vrouw op Sumatra schonk op 25 september het leven aan vier Jongens en een meisje. Medische des kundigen schatten, dat een van de 54 miljoen bevallingen een vijfling Bejaarde man bij brand omgekomen Bij een binnenbrand ln de Haven straat in Rotterdam is de afgelopen nacht de 84-jarige heer J. Blommers omgekomen. De brand is vermoede lijk ontstaan door oververhitting van een kacheltje in de slaapkamer van de heer Blommers, die in bed lag. Een Spaans echtpaar, dat op dezelf de verdieping woonde, kon worden gered. De brand liet zich even ernstig aanzien, orydat op de benedenver dieping een winkel in sc heepsbeno digdheden, olie en verf is gevestigd. De brandweer kon het vuur echter tot de eerste verdieping van het oude pand beperken. Brandweerlieden en redders in actie bij het brandende wrak van de Amerikaanse Boeing 707 die gistermiddag op het vlieg veld Fiumicino bij Rome tijdens de start verongelukte. Bij de ramp kwamen 42 mensen om het Gistermiddag is Prinses Bea trix op Schiphol teruggekeerd van een particulier bezoek aan Parijs. Links haar vriendin jkvr. Van Harinxma thoe Slooten, die met nog een vriendin de reis meemaakte. In Rotterdam Leidenaar tijdens stoeipartij gewond In een werkkeet in Rotterdam werd gisteren tijdens een stoeipartij tussen twee Jongens een 17-jarige straatmaker uit de Groenoordstraat aan rug- en halswervel gewond. Hij moest in het Dij kzigtzi ekenhuis worden opgenomen. (Van onze Haagse correspondent) Als de voorgenomen wijziging van het wegenverkeersreglement van kracht wordt, zal het voortaan verbo den zijn zich als voetganger op auto snelwegen op te houden. Hierdoor wordt het vragen om een lift op deze wegen onmogelijk gemaakt. In de nu van kracht zijnde be palingen staat, dat het verboden is op autosnelwegen te lópen. De Rijkspolitie kan dus alleen maar op treden als zij lopen constateert, maar de meeste lifters staan stil. Als hun wordt gevraagd, hoe zij ter plaatse zijn gekomen, zeggen zij uit een auto gestapt te zijn of iets der gelijks. Het grote bezwaar van de autoritei ten tegen lifters is, dat zij zich op allerlei gevaarlijke punten als roton des, kruispunten en op- en afritten ophouden, waardoor, als vriendelijke automobilisten gaan stoppen, kritie ke verkeerssituaties kunnen ont staan. DR. SCHRODER ZIEK IN HOTEL IN WASHINGTON De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Gerhard Schro der, trok zich gisteravond met hoge koorts in zijn hotelkamer in Wash ington terug, na 's middags bespre kingen gevoerd te hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk. Twee artsen werden ontboden, die la ter de Westduitse ambassade kon den meedelen, dat de toestand van de minister geen zorgen baart. Mo gelijk ondervindt hij hinder van een inenting tegen pokken, die hij kort voor zijn reis naar Washington heeft gekregen. Alle afspraken van de mi nister voor vandaag zijn afgezegd. Op het programma stond om. verder overleg met minister Rusk. Schroder wilde aanvankelijk vanavond naar zijn land terugkeren, maar de artsen hebben hem gezegd dat hij nog twee dagen in bed zal moeten blijven. De ministers Van Aartsen (Ver keer) en Witteveen (Financiën) ver klaren zich bereid met de bijzonde- rende Kamercommissie voor Verkeer nog eens van gedachten te wisseling over het weggeld. Zij zyn ook be reid eventuele denkbeelden in over weging te nemen. Maar in de memorie van antwoord waarin men deze bereidheid kan le zen, staat ook zwart op wit, dat de bewindslieden niet van zins zijn zich van hun standpunt te laten afbren gen. Ondanks alle kritiek houden zij vast aan de instelling van een wegenfonds, dat voor een deel moet worden gefinancierd door weggeld. Voordeel Gezien het nationale belang van :n goed rijkswegennet is de rege ring van oordeel, dat een groot deel de financiering daarvan uit de algemene rijksmiddelen zal moeten geschieden. Zij meent echter, dat de voorgenomen versnelling van de we genaanleg zo belangrijk voor de weg gebruikers zal zijn, dat het gerecht vaardigd is een zekere bijdrage te laten betalen in de kosten van die voorgenomen versnelling. De bewindslieden merken op, dat het de weggebruikers zijn, die in de eerste plaats de nadelen ondervinden eert ongunstige wegsituatie, die tot vertragingen leiden en verkeers veiligheid in ongunstige zin bein- vloeden. Zij zijn het dus ook, die profijt zullen hebben van de uit te werken. Controle Sinds het wetsontwerp werd inge diend zijn van veel kanten opmer- I kingen gemaakt over de wijze, waar- I op controle zou kunnen worden uitge oefend op het betalen van het weg geld en op bezwaren, die verschillen- se systemen met zich brengen. Ook het voorlopig verslag wijdde hier aandacht aan. In de memorie van antwoord wordt toegelicht, dat de controle niet zal geschieden door aan houden op de autowegen noch aan de hand van op de ruit geplakte vig netten, maar dat deze gelijktijdig met de controle op de betaling van de motorrijtuigenbelasting kan plaats vinden. Daarbij aal men de nummerbor den van de op de wegen rijdende auto's al dan niet fotografisch op nemen, waarna met behulp van een centraalregister kan worden nage- (Bite/ teuws Uit het Leidsch Dagblad van 25 Nov. 1864: De Gemeenteraad heeft Donderdag 1.1. besloten tot het bouwen van een nieuwe school voor lager onderwijs voor minvermogenden aan de Binnenvestgracht bij de Gee- regracht. (Advertentie) Met dank aan Grondwet en Koning voor de eer der aanbeveling verzoek ik bij de ophanden verkiezing van een lid voor ien Gemeenteraad niet in aanmerking te komen. D. L. Wolf son.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1