nsis m Saigi on AEG PHILIPS TREKT TOUWTJES AAN Britse handelsbeurs in de R.A.I. mislukt Heffing op slachtvee en rundvlees uit niet E.E.G. - landen iiip-tip Nederlands onderzoek van de oceaanbodem LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 Expositie beïnvloedt openbare mening jdvocaten van kampbeulen willen uiting Auscliwitz-tentoonstelliiig rie verdedigers van de be- Iidigden in het Auschwitz- in Frankfort hebben zón- blikken of blozen de sluiting van een aan het moord- ip gewijde tentoonstelling, die de Paulus-kerk van de wordt gehouden. Als argu- t voor hun merkwaardig te ui en verzoek beweren zij, dat xpositie de openbare mening J vloedt en spreken zij van: vergrijp tegen het strafpro- icht". Een van hen heeft het gehad over: een massieve op de verdediging" advocaten zijn bijzonder boos het feit, dat tussen de grote waarbij de bezoekers niets van ende van het kamp verborgen ook portretten voorkomen van iagden als Boger, Kaduk, Mulka, en anderen, tegen wie thans lar honderd meter verder in bouw in de schaduw van de Keizersdom het proces dat al dan 100 dagen heeft geduurd de gang is. Een van hen heeft gedreigd met het neerleggen je verdediging. Tot nu toe heeft geen rechterlijke ins tan oor de kritiek laten inti- ren. De tentoonstelling is overi- jonder enige tendentie en streng jk gehouden. Dat maakt haar i krant uit Frankfort ft: „neerdrukkend en adembe- Reeds op de eerste dag is tpositie door meer dan 3.000 bezocht en het gemiddelde er dag ligt rondom het aan- 1500 bezoekers. Van hen is het veruit grootste deel jeugdige per- a. Men kan daar uit afleiden dat de Duitse de joden-vervolging, direct of indirect schuldig zijn, nog bewust hebben meegemaakt en con frontatie met de verschrikkingen blijkbaar nog steeds uit de weg wil len gaan. - Tran van Hoeong van Vietnam heeft gisteren de ge il adige betogingen van zondag c van „politici zonder scru- genoemd. In een officiële ring vroeg Hoeong het volk jiderhalve week oude regering De verklaring verscheen officiële Vietnamese pers terwyl geestelijke leiders het af- t de regering blijven el lens sommige zegslieden zul- opnieuw betogingen worden den als Hoeong zijn ambt niet 1 et. nationale raad is gisteren in zitting bijeengekomen om isis te bespreken. Deze raad 5 leden kan Hoeong met een meerderheid van stem- Iwingen zijn ambt neer te leg- ijong heeft van zijn kant ver dat hij zonodig geweld zal •n om een einde aan de be- i te maken, de ongeregeldheden van zon- jjn ongeveer twintig betogers e tien ernstig. Vol- van de politie zijn msen gearresteerd, van wie 148 »n vrijgelaten. Tegen de an- allen studenten, zal een of- aanklacht worden opgesteld. k< Advertentie LEG type 25 ENTRIFUGE uit ervaren, dat. Uw in een wip winddroog De AEG centrifuge aatbekend omzijnenor- droogcapaciteit. Door juiste verhoudingen ssen snelheid, breedte vorm van de droog- mmel wordt een opti- ale droogwerking be- ikt. Met veilig heidsdek- il, dus beschermd tegen ijpgrage kindervingers. MSTERDAM t de producten AEG LEFUNKEN OSRAM Bij de opening van de Auschwitz- tentoonstelling in Frankfort, vorige week woensdag, blijkt er nog een wonderlijk voorval te hebben plaats gehad. Drie sprekers zouden een korte inleiding houden. Een van hen prof. Robert Waitz, directeur het Instituut voor bloedonder- aan de Universiteit van'Straats burg, zelf jarenlang gevangen in het kamp en thans voorzitter van het Internationale Auschwitz-comité. Dankzij de hulp van dit comité kon veel zoniet bijna al het materiaal de tentoonstelling naar Frank fort komen. Een paar dagen voor de opening kreeg prof. Waitz een brief van de eerste burgemeester van Frankfort, •in hem werd verzocht niet te spreken en alleen als gast aanwezig te zijn. Men veronderstelt dat de Franse professor op een of andere zegd. Wonderlijk ier verdacht was gemaakt als communist en dat de verantwoorde lijke autoriteiten de gelegenheid heb ben aangegrepen de enige jood, die bij de plechtigheid het woord zou voeren, het zwijgen op te leggen. De socialistische „Frankfurter Rundchauw heeft thans de toespraak, welke prof. Waitz zou houden gepu bliceerd. Het blijkt dat zij in omstreeks 500 woorden een opsomming geeft van hetgeen in Auschwitz gebeurde zonder enige politieke commentaar. Wanneer hij het heeft over de slachtoffers zegt hij: „deze mensen kwamen uit geheel Europa. Zij wer den afgeslacht omdat zij joden wa ren of ook Polen, zigeuners, com munisten, gelovige christenen of om dat zij zich verzet hadden tegen het knechtschap die hun vaderland ver stikte". En hij besluit: „een laatste boodschap brengen zij u. Zij bezwe ren u de schuldigen te straffen en te verhinderen dat zich ooit zulke misdaden, zulke gruwelen zullen herhalen. Het geeft een objectieve mer toch te denken dat iets derge lijks in het huidige Duitsland blijk baar niet bij een of andere offi ciële plechtigheid mag worden ge- .Minder bezoekers dan stands Engelsen vergaten Sint-Nicolaastijd Een Britse handelstentoonstel ling vorige week in het R.A.I.- gebouw is een mislukking ge worden. Er kwamen nog niet eens tweeduizend bezoekers. De boze Britse zakenlieden hebben terug in Londen hun nood geklaagd de pers. „Er waren minder be zoekers dan stands", zei er één. „Het leek wel of wij lepralijders aren. De Nederlanders hebben de beurs gewoon geboycot. Volgens mij reden hiervoor die belachelijke invoerheffing", merkte een ander, de schoenenfabrikamt James Clark op. Een van zijn medewerksters, mevr. Anne York, voegde er aan toe: „Wij vonden het allen afschuwelijk. We stonden maar wat met elkaar te pra- en duimen te draaien. We heb ben geen enkele klant gehad". Geen boycot De voorzitter van de Amsterdam- winkeliersvereniging Kalverstraat- Heiligeweg, de heer G. Siegers heeft de gedachte aan een boycot als ver geldingsmaatregelen tegen de hef fing van vijftien procent, die Enge land onlangs op geïmporteerde goe deren heeft gelegd, ten stelligste van de hand gewezen. Hij heeft enkele eenvoudige redenen opgegeven, waarom de belangstelling zo gering is geweest. De Britten hebben er blijkbaar niet aan gedacht, dat de Sint- Nicolaastijd is begonnen. Dan hebben de Nederlandse winkeliers de handen vol met kopen en ver kopen. Zij kunnen in deze drukke tijd eenvoudig niet uit hun zaken weg. De meeste van de geëxposeerde produkten worden al in de win kels verkocht. Elektronisch gokken Een groep internationale gokkers heeft met behulp van een elektro nische machine een offensief ont ketend tegen de Europese casino's. De groep deskundigen heeft onlangs drie miljoen mark in het casino van Baden-Baden gewonnen. Hun for tuinlijke activiteit schijnt de direc ties van speelgelegenheden er al toe hebben gebracht hun de toegang te ontzeggen. De grote Britse bedrijven waren op deze handelsbeurs niet ver tegenwoordigd. Overigens kan de teleurstelling van de vorige week de organisatoren er niet van afhouden de Britse handelsweek, die volgend jaar van 15 tot 23 mei in Amsterdam zal wor den gehouden, te laten doorgaan. De beurs van vorige week was een inleiding daartoe. Gevangenen door zelf gegraven tunnel ontsnapt Uit de strafinrichting van Walle Walla, in de Amerikaanse Staat Washington, zijn zondagavond zeven geïnterneerden ontsnapt door 'n met geïmproviseerde schepjes gegraven tunnel. Drie van de voortvluchtigen wa ren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord. Allen wa ren reeds bü vorige ontsnappingspo gingen betrokken. Zij worden be schouwd als gevaarlijke recividisten. De leiding van de gevangenis is van mening, dat het graven van de twaalf meter lange tunnel ten min ste zes maanden in beslag moet heb ben genomen. De gevangenis van Walla Walla wordt tot de best be waakte van de Verenigde Staten ge rekend. Er wordt op grote schaal naar de ontsnapten gespeurd. Koning Boudewijn vandaag al terug Koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België hebben hun staat- siebezoek aan Perzië met drie dagen bekort en zijn vanmiddag in plaats van vrijdag naar Brussel terugge keerd, zo heeft de chef-protocol van het Perzische hof meegedeeld. Volgens een functionaris van de Belgische ambassade had de koning hiertoe besloten in verband met de crisis in Kongo. Gisteren bij zijn terugkeer in Te heran van een bezoek van drie da gen aan midden- en zuidelijk Iran heeft de koning een vergadering met functionarissen van de ambassade leden van zijn hofhouding gehou den om de jongste berichten uit Kon go te bespreken. Dobrinin bij Rusk De Russische ambassadeur in Washington, Dobrinin, heeft gister avond een onderhoud van twintig minuten gehad met de Amerikaanse ster van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Na afloop wilde hü slechts zeggen, dat hij kwesties ter sprake had gebracht met betrekking tot de Verenigde Naties en Kongo. De ambassadeur had om het onder houd verzocht. N V. DISTILLEERDER IJ V/H SIMON RYNBENDE Rond de veemarkt t/ I 1 I O |Deze mogelükheid, van de ene week Krijgen we een Mefjingen-nikeen heffing, de andere week geen %9 C9 y v j heffing, heeft in veehandelskringen als de vraag doen rijzen: krügen we Tijdens de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Vee een heffingen-hik"? en Vlees werd er al over gesproken, dat de mogelükheid van het opleggen Wg gaan intussen thans een perio- van een halve heffing op de invoer van slachtvee en rundvlees uit derde i de tegemoet, waarin er dus van alles landen (niet EEG-landen) gezien de prijsontwikkeling op de Nederlandse kan gebeuren slachtveemarkten, er dik inzat. Donderdag j.l. kwam aan de hand van de Met de ve^te het de vo- noteringen van de maandagmarkt in Rotterdam en van de woensdagmarkt in Den Bosch dan ook inderdaad vast te staan, dat het gemiddelde slacht veeprijspeil in ons land was gekomen tot beneden de gestelde f 2.09 per kg lev. gewicht, zynde de door minister Biesheuvel vastgestelde „oriëntatieprijs" plus 5%. En zo kreeg Den Haag uit Brussel te horen, dat Nederland met ingang van maandag 23 november j.l. een heffing kan leggen (boven het Deze beslissing, die een uitvloeisel is van de EEG-rundvlees verordening is in veehouderij kringen met vreug de begroet, vooral vanwege het psy chologisch effect. Reeds geruime tüd was men in die kringen van mening, dat het feitelük al zover was in Nederland met het prijspeil voor slachtvee, dat de heffing had moe ten worden ingesteld, maar aange zien Den Haag en Brussel zich hou den aan wat Rotterdam en Den Bosch officieel als notering in hun marktbericht bekend maken, en de gewogen gemiddelden van deze note ringen tot nu toe boven de 105% van de oriënteringsprijs (boven f. 2,09 per kg. lev. gew. dus) bleven, trok men zich van het gesputter in vee houders- en veehandelaarskring niets aan. Daardoor bleef de invoer van slachtvee uit Engeland de laatste tijd dan ook zeer groot en deze in voer heeft de slachtveemarkt blij vend zodanig gedrukt, dat tenslotte de grens thans werd gepasseerd. Het effect van het bekend worden van de heffing is intussen geweest, dat de handel in slachtvee op de don- De leiding van d rust by de 33-jarige Amerikaanse ingenieur Richard Jarecki en een Tsjechoslowaakse geldschieter, Vladi mir Granec. Met inachtneming van de spelre gels gaan deze gokkers op weten- schappelijke wüze te werk. Alvorens te spelen worden twee tafels in een casino gedurende zes weken geobserveerd. Een ingenieur volgt de bewegingen van de roulette en van het balletje. Een andere spe cialist houdt de bankhouder in de gaten. Zü maken overal aantekenin gen van. De „voorbereidende werk zaamheden" vergen ongeveer 20.000 gulden. De verkregen gegevens wor den aan 'n elektronisch brein toever trouwd van een economisch instituut in Londen. Dit apparaat behoort vol gens een woordvoerder van de groep tot de snelste en meest breinen ter wereld. UITSLUITING PRIJSBREKERS (Van Haagse correspondent) Philips heeft nu in een brief aan zün Nederlandse handelaren in tele visie-, radio en andere elektronische artikelen de pas aangegeven, waar in deze zullen moeten lopen na 1 december, als het verbod oP de uni form gehandhaafde verkoopprUzen van kracht wordt. Als de detaillisten zich niet aan de Philips-richtlijnen houden, kunnen hun kortingen door de fabriek wor den verlaagd en kan zelfs hun er kenning als Philips-handelaar wor den ingetrokken. Voorwaarden zün o.m. dat de presentatie van Philips- toestellen in etalage en winkel aan de Philips-norm en moet voldoen, dat er vakkundige demonstraties mee moet worden gegeven en dat er geen „soortgelüke" artikelen onder eigen handelsnaam uitge bracht mogen worden. De fabriek kan niet meer verbieden, dat een handelaar een lagere prijs rekent voor een toestel dan zij heeft aangegeven. Hij mag dus onder de „adviesprijs" gaan, waarmee Philips van 1 december af gaat adverteren. Maar hij mag niet suggereren, dat luj korting geeft aan zijn klanten, in vergelüking tot die „adviesprijs", keurige Het komt dus hier op neer. dat Phi- I lips doelbewust het hoofd biedt aan Het brein produceert een aantal de bedoeling van de bewindslieden nummers, die de grootste kans op van Economische Zaken, dat de winst bieden. consument óók in de gelegenheid moet zün wat minder kostbaar ge presenteerde en met minder service omgeven produkten tegen een la gere prijs te kopen. Wil een hande laar het niet eventueel via de rechter aan de stok krijgen met de fabriek, dan zal hü geen op lage kosten draaiende televisie-tot-en- met-strijküzers-markt kunnen be ginnen. Advertentie De kruiser Zeven Provinciën" is gisteren na een jarenlange verbouwing uit Rotterdam ver~ trokken naar de basis Den Hel der. Vele Rotterdammers deden het schip uitgeleide. Uit 'n opstel van prins Charles „Wanneer men de staatszaken in hoofdzaak aan de hogere klas sen toevertrouwt, is het land ten minste gevrijwaard tegen bepaal de soorten kwaad die kunnen ont staan uit corruptie in de lagere klassen van de gemeenschap"al dus, volgens het Duitse weekblad „Der Stern", de Engelse kroon prins Charles in een van zijn op stellen. „Zelfs wanneer het zou gebeu ren dat in de hogere klasse gebrek aan intellect zou zijn zij is vat baar voor klassevooroordeel, zij heeft zich bij politieke benoemin gen aan corruptie schuldig ge maakt dan zal waardigheid en het klassebewustzijn haar toch altijd nog vrijwaren tegen ern stige corruptie en haar leden heb ben in feite toch altijd de voor spoed van hun land op het oog". De opvatting, dat een demo cratisch land altijd de regering krijgt die het verdient wordt door de prins gesteund. Pers „zelfs al zijn zij dikwijls opdrin gerig en brutaal", beschermen de belangen van het publiek tegen slachtrunderen en rundvlees uit derdag j.l gehouden Utrechtse vee markt al willig en bü oplopendeprij- zen is verlopen en ook te Leiden en te Zwolle, alsmede te Leeuwarden was het effect merkbaar. De vraag is nu hoe de invoer zich zal ontwikkelen. Het is immers niet ondenkbaar, dat bü hogere prüzen voor Nederlands slachtvee, de hef fing van f 10,13 per 100 kg. lev. gew. of f 14,19 per 100 kg. vlees met been geen beletsel zal vormen om de in voer gewoon doorgang te laten vin den. In dat geval zal de markt voor Nederlands vee opnieuw onder druk komen staan, hetgeen betekent: a. de heffing, die in feite nog maar een halve heffing is, bhjft gehand haafd: b. de prüs zakt nog verder in en daalt tot beneden de orientatieprüs (f 1,99 per kg. lev. gew.) in welk geval een volledige heffing zal wor den opgelegd. Het is overigens ook mogelyk. dat de invoer wordt afgeremd, dat de slachtveeprüs in ons land weer stügt tot boven de oriëntatieprijs plus 5%, dus boven f2,09 per kg. lev. gew., in welke geval er de werkweek daar op géén heffing zal worden Beloning voor het vinden van Martin Bormann De eerste openbare aanklager van Frankfort, dr. Bauer, heeft een be loning van 100.000 mark (ruim 90.000 gulden) uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot het vinden van Martin Bormann, destüds Hitiers plaatsver vanger. Dr. Bauer zegt over voldoen de bewijzen te beschikken om te kunnen aantonen, dat Bormann zich schuil houdt in Zuid-Amerika. Bormann is door het geallieerde militaire tribunaal in Neurenberg bü verstel: ter dood veroordeeld als oor logsmisdadiger van de eerste orde. In 1954 werd hü door een rechtbank in Berchtesgaden (Beiëren) officieel ter dood verklaard. Dr. Bauer is er büna zeker van, dat Bormann in Paraguay is, waar ook dr. Men- gele, arts van het vroegere concen tratiekamp Auschwitz, zich zou op houden. Paraquay heeft echter reeds elke medewerking geweigerd aan het opsporen van ex-nazi's, die zich mis schien in het land bevinden, aldus heeft dr. Bauer meegedeeld. Het Oostduitse regime heeft in Oost-Berlün bekendgemaakt dat er in het Westduitse justitiële apparaat nog 122 gewezen nazi-rechters werk zaam zijn die schuldig zün aan oor logsmisdaden. Onder hen bevindt zich een zekere Oldenburg, gewezen rechter van de speciale rechtbank in Prenzlau, die nog in de Westduitse stad Bielefeld als rechter werkzaam is, aldus het Oostduitse persbureau ADN. Uit de documenten blükt dat Ol denburg in 1943 een landarbeider ter dood heeft veroordeeld wegens diefstal van een paar rubberlaarzen, twee paar sokken, een paar dames kousen en een herensok üjdens op ruimingswerkzaamheden na een luchtaanval. De waarde van de ge stolen artikelen was ongeveer 14 gulden. Een andere rechter, dr. Schuilgin, die thans in Munchen Gladbach werkzaam is, had zitting in een tri bunaal dat een man ter dood heeft veroordeeld wegens diefstal van klei ne dieren en melk, aldus ADN. rige week weer goed handelen ge weest. De aanvoeren waren klein en de vraag goed, zodat de prüzen van de vorige week zich ruimschoots kon den handhaven. Te Barneveld liep de topklasse tot f 3,90 per kg. lev. gew., de rest varieerde van f 3,20- 3,80. De slachtvarkens liepen ook wat op in prüs: gemiddeld lag de verhoging op 5 ct. per kg gesl. gew. t.o.v. de voorafgaande week en voor deze week verwacht de handel wederom een goed prijshoudende markt. Frankrijk was in de eerste helft van de afgelopen week goed aan de markt, maar blijkbaar doordat er daardoor nogal veel naar Frankrük aan slachtvarkens en onderdelen is uitgevoerd, was de markt in de tweede helft van de week gedrukt en flauw gestemd. Besteed werd voor de varkens op levering per kg. gesl. gew. ongeklas- sificeerd f 2,44- 2,46, terwül in enkele gevallen ook nog wel hogere prü zen (tot f2,50) zün besteed. Voor de levende varkens lagen dc prüzen of f 1,98- 2,02, sommige transacties voor Frankryk (uitgezochte vleesvarkens van het levend gewicht tussen 91- 115 kg.) brachten het zelfs tot f2,05. Met het wolvee loopt het thans af. Overigens heeft Frankrük de grens opengesteld voor de invoer van levende slachtschapen. Gebruiksvee bleef duur; de aan voeren waren echter niet groot meer en er was betrekkelük weinig vraag, hoofdzakelük gericht op beste melk en kalfkoeien. Voor goede beesten liggen de prijzen al gauw op f1300- 1500 per stuk. In de biggenhandel wat meer stem ming en aantrekkende prüzen. Ver klaarbaar op grond van het feit, dat de verwachte prijsinzinking voor slachtvarkens, zowel hier te lande als in Duitsland, is uitgebleven. Notering Hollandse biggen f 47-62.50 per stuk. yvoor Sint: no. 3 Agfa favoriet in flitsers Clibo-fliteer voor Click en Clack f 11,-w l8l-flitser f 44,-. Tully-flitser (incl. etui) f 24,75. Agfalux-flltser (incL etui) f 33,-. De Clibo-> Is!- en TuHy-flitsere In kleurrijke cadeau sets „fHtsklaar" f verpakt met 5 lampjes PF 1 en batterij. Vraag Uw fotohandelaar naar de uitvoerige Agfa-krant» j l I Producten van Agfa/Govaart A.Q. Van heden tot 17 september 1965 zal Hr. Ms. „Snellus", één der op name vaartugen van de Koninklüke Marine, een oceanografisch onder zoek uitvoeren op de Atlantische Oceaan tussen 22 en 55 graden n.b. Aan boord zullen zich ook enige stafleden en ouderejaarsstudenten van het Vening-Meineszlaboratorium van de Utrechtse universiteit bevin den voor het verrichten van warm- radio testroommetingen in de bodem van de oceaan. Zij maken daarbü gebruik van n apparaat dat afgevierd wordt tot zijn regering door te zeggen wat j de bodem, waarna zich een zwaar er gebeurt, aldus de prins. I lichaam losmaakt van de kabel dat in de bodem valt. Hieraan bevestigd zitten zeer gevoelige thermometers, waarvan het verloop wordt geregis treerd in een waterdicht registratie apparaat, bevestigd aan de kabel. Tevens worden monsters van de oceaanbodem genomen die later in het laboratorium worden onderzocht. Voorts vorzorgen de medewerkers van het laboratorium de magnetische registratie met apparatuur van het KNMI in de Bilt. De bedoeling van dit onderzoek, dat in internationaal verband geschiedt, is om meer te weten te komen van de structuur van de oceaanbodem.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13