„Meisjes op een oorlogsschip'' kunst laleiöoscogp Avond vol dwaasheid met Residentie-Orkest Amusant blijspel van I. Hay: BERJOZKA: DANSEVENEMENT VAN SOWJET-ENSEMBLE Vlot van stapel na een te traag begin In Centraal Museum Utrecht VEEL ATTRACTIES, DANSEN EN DIRIGERENDE BURGEMEESTER Monument voor Kennedy onthuld Geen AMX-wagens naar de troep „LITTERIS SACRUM" SPEELDE: Expositie „De wereld van de bijbel pgericlit 1 maart 1860 Maandag 23 november 1964 Derde blad no. 31423 Zaterdagavond, bij de eerste voorstelling in dit seizoen van de >n. Ver. „Litteris Sacrum" opende de vice-voorzitterde heer •stegen met een correctie van het programmahij verwelkomde rouw C. Hageman—Verhagen en wenste haar geluk met haar fstel. Namens het bestuur bood Anneke Bakker haar smaakvolle men aan. Litteris" had zich met de opvoering van Meisjes op een oor- schip", blijspel in drie bedrijven van Ian Hay en Stephen King- 11 klaarblijkelijk ten doel gesteld, (met uitzondering van een ntal geroutineerde krachten) de jongeren, en de tot nu toe wei- op de voorgrond tredende leden op de proef te stellen. Zin voor humor uit) Hay (1876—1952), pseudoniem de Schotse roman- en toneel- John Hay Beith, heeft zich zijn uitgesproken zin voor hu- laten verleiden de grenzen van blijspel herhaaldelijk te over- n. Van karaktertekening is te bespeuren, alleen de rol- van Mary Carlton, overste Bad- mindere mate van kapi- Maitland bieden enig houvast. Hervitt, admiraal en bevelheb- ?an het smaldeel kruisende in de lese wataren, door zijn jaloerse in het bijzijn van officieren in nauw gedreven, vindt geen aan- met de realiteit, en wordt .5 een scherts- en kluchtfiguur, 24./ araan geen eer te behalen valt. lair dit kluchtige blijspel biedt eel fris en ongecompliceerd ver- ak dat men zich weerloos van de naar de andere dolle situatie meeslepen. Daarbij kwam dat lobby van het verblijf van de com- ndant en zijn zithut, door Bob jeman in heldere tint in volko- geslaagde sfeer ontworpen en verdiend applaus beloond, een tvone en prettig aandoende om lag vormden, waarin de frisse taums volkomen tot hun recht amen. Over de -inhoud valt alleen (gen dat na een aantal chaoti- verwarringen alles op z'n ntjes terecht komt. Goede creaties 'ij noemden Mary Carlton en erste Baddeley de door de schrij- goed gekarakteriseerde figuren, inneke Zwartjes verraste ons door e belangrijke rol met onbevan- wofiheid en juist inzicht weer te ge- Haar vrolijkheid en verleidings- - Jöipulaties bleven binnen redelijke LA fazen zodat de korte serieuze scène Wt| kapitein Maitland volledig tot recht kwam. tok de luchthartige Overste Bad- ey, aanstaande schoonzoon van de Qiraal, vond in Albert Labordus volwaardige vertolker. Slank en el van beweging, gentleman èn 'lsmf$cier, kortom een uitstekende pres- toeifaPitein ter zee Maitland, com- "ndant van de kruiser „Falcon", stugge, ietwat eenzelvige officier, rgern&huwd. De stugheid en zijn van verantwoordelijkheid gaf tender Aris goed weer. Maar toen ry Carlton overduidelijk haar be- gstelling in hem toonde, Ngzaam doorbreken van meer tede- gevoelens zijnerzijds de thans te upte overgang hebben kunnen '/komen. 'e kapitein der mariniers Randall, directe aanleider van alle verwik ingen omdat hij zijn verloofde, chaperonne, aan boord weet te tien, werd door Bob Hageman aP getypeerd als een levenslustige, avontuurtjes beluste officier, 'an Ad v. Leeuwen zagen wij een stelijk, op vocaal zowel als op pias- gebied voortreffelijk uitgewerkt hutbediende Ah Tong. Joke Witte- was zijn ietwat kleurloze ver loofde Fay Eaton. Met de onmogelijk getekende admiraal Sir Hercules He witt, werd Hein Mol opgescheept. Het is welhaast ondoenlijk deze figuur Een scène uit Meisjes op een oorlogsschip"V.l.n.r. Anneke Zwartjes, Albert Labordus en Sjoerd de Mik. (Foto L.D./Holvast) aanvaardbaar te maken, waarin hij dan ook niet slaagde. Zijn gade, Lady Hewitt, geespeeld door Tony Verel zenHolleman had met dezelfde moeilijkheden te kampen. Anneke Bakker vertolkte naar behoren him beider dochter Nancy. Bram Hassel- bach gaf een rake uitbeelding van de onaandoenlijke, puriteinse marinier Ogg. De chaperonne Charlotte Hop- kinson werd door Jopie Adama met opmerkelijke tekstvastheid maar met te weinig nuances weergegeven. Leo Gaykema was een druk surveille rende korporaal in Sjoerd de Mik. Huub Haddocks en Joke van Zijl be zetten de kleinere rollen. Huldiging De regisseur Bram Harteveld diens eerste werkstuk als zodanig is er niet in geslaagd de lacunes in het stuk te doen overspelen, wat ge- zijn geringe ervaring, begrij pelijk is. Het tempo, iets te traag in het begin, werd snel beter en toen de stemming in de zaal er eenmaal was liep alles gesmeerd. Dat het publiek zich kostelijk amu seerde bleek aan het slot, toen men de spelers uitgebreid huldigde. Er werd een schat van bloemen >or de dames aangedragen. Woensdag en zaterdag volgen her- balingen. B. H. optreden. Begeleid door Ger Terwiel aan de vleugel zullen opera frag menten worden uitgevoerd. Solistische medewerking verlenen Rosy van Daele (dramatisch So praan), Petra v. d. Boogaerde (ly risch sopraan), Chris Scheffer (te nor) en Antonie Wink (Bariton). Het honderdvijf tig jarig be staan van het Nederlands Bij belgenootschap heeft aanleiding Grandioos jubileumfeest (Van onze kunstredactie) De trots over het artistieke kind dat het onder de naam Residen tieOrkest zo ver heeft gebracht in de wereld, waarvan hij een dag tevoren tijdens het gala-concert op vrijwel dezelfde plaats met zoveel vreugde had gewaagd, straalde uit de ogen van de Haagse burgervader Kolfschoten. ,,En dat alles uit één reservoir: zoveel ander dan muzikaal talent in één orkest het is in één woord een fantastische avond". Zo kernachtig gaf de Haagse burgemees ter in de vroege zondagmorgen, toen de kleine uurtjes al weer langzaam groter aan het worden waren, zijn oordeel over het gran dioze feest, dat onder de naam „Grande folie orchestrale" op brui sende wijze de geschiedenis van de viering van het 60-jarig Resi dentie-Orkest-jublieum zal ingaan. Mr Kolfschoten sprak deze woor den in de „piratenbar" en voor wie niet weten mocht dat zich in het Kurhaus-complex een établissement van deze naam bevindt, zij gezegd, dat het er voor deze avond speciaal was ingericht. Behalve genoemde piratenbar was er voor deze „Grande folie orchestrale", geor ganiseerd door de Vereniging vrienden van het Residentie-Orkest, nog veel meer in elkaar getimmerd. Fanfares De heer L. Molhuysen secretaris van de vereniging, opende het feest na fanfare-geschal, met een char mant toespraakje, waarnaar bene- concertbezoekers gemakkelijk de trombonist André Luske herkenden met zwier verteld van de interna tionale attracties, welke het publiek te wachten stonden. Daarop zette het jubilerende orkest onder leiding van „maitre Guillaume d'Otterloo" op grandioze wijze het jubileumfestijn in door achtereen volgens een wals, een tango, een Engelse wals een charleston en een polka te spelen. Het dansen op de muziek van het onvolprezen Resi- Uitgebreid program Na dit feestelijk en uitbundig eer ste deel van de avond werd het even nog wat serieuzer, toen mr. D. J. Gilse als voorzitter van de Vere niging Vrienden van net Residentie- Orkest een kort felicitatie- en te rns dankwoord sprak. Daarna wachtte een uitgebreid pro gramma. Achtereenvolgens werden het Re sidentie Vocaal Dameskwartet en „Les Beatle-mothers" met geestdrif tig applaus bedankt voor hun wer kelijk verrassende prestaties. Dan was er o.a. het al van voor gaande gelegenheden beroemd ge worden damesorkest onder leiding van Maestro Rudi Silberman. De „dames" zorgden voor één der hoog tepunten van de avond en moesten dat later tijdens de kermis, in de speciaal voor hen gebouwde muziek tent onder leiding van de meest uit eenlopende dirigenten (die zich voor f 10,— per persoon van dit voorrecht hadden verzekerd) nog vele malen laten horen. Lyrische dans van jonge meis jes door het Russische staats- danstheater „Berjozka". Hoogtepunt Op die kermis dirigeerde burge meester Kolfschoten het damesor kest, ook speelde hij viool hetgeen hem even voortreffeljjk afging als het leiden van de raadsvergaderin gen. Op het moment dat in de grote zaal de opera „Eulalia" werd opge voerd bereikte het feest een hoogte punt toen het dansorkest van Jan Morks de plaats van het dansorkest van Willem van Otterloo had inge nomen. Er waren ook nog een Chi nese goochelaar, een Amerikaanse verkoping en talrijke andere attrac ties. (Het feest duurde voort tot in de vroege morgenuren). gegeven tot het organiseren van verscheidene tentoonstellingen, waarvan wel in de eerste plaats de zeer uitgebreide en belang wekkende, getiteld „De Wereld van de Bijbel" te vermelden is: een tentoonstelling, die eerst ge ruime tijd gehuisvest is geweest in het Tropen-museum in Am sterdam. en die thans (verrijkt met 47 waardevolle, als Adden da aangeduide stukken) in het Centraal Museum in Utrecht verblijft. De grote betekenis van deze mani festatie is vooral gelegen in de overvloei van de uitgestalde ar cheologische vondsten, waaronder ettelijke die in hoge mate verras send mogen heten. Zo bijv. de oer oude aardewerk- relieken uit Jeri cho en andere uit de omgeving van „Ur der Chaldeeën en uit Egypte, al lemaal opgesteld in de eerste afde ling onder het motto. „De Trektoch ten der Vaderen". Ook spijkerschrift-teksten op klei tabletten, primitieve godenbeeldje etc., dagtekenend uit deze periode (circa 2000 v. Chr.) trekken de aan dacht. Aan het tijdperk van het verblijf der Israëlieten in Egypte herinne- niet alleen faraonische curiosa, zoals scarabee-amuletten, beeldjes Egyptische goden, beeldjes van slaven, een repliek van het Horem- heb-reliëf met de daarop voorko mende Semietische krijgsgevange- iar ook 'n tichelsteen zoals die daar vandaag-de-dag nog wordt vervaardigd. En verder tal van pre- ciosa, gevonden in Egyptische gra in, enz.enz. De zwerftochten door de woestijn vindt men geillustreerd door voor beelden van de flora van dit gebied daarnevens door foto's en een kleuren-dia, die een indruk geven de natuur van het rotsachtige Sinai-gebied. De afdeling die verwijst naar het tijdperk van richteren en koningen bevat o.a. een aantal interessante voorwerpen, opgegraven bij Sichem. Relieken (of afbeeldingen daarvan), afkomstig uit Assyrië en Babylonië brengen de geschiedenis van de bal lingschappen in herinnering. An dere rijke trezoren hebben betrek king op de Perzische, de Ptolemael sche en de Seleucidiscne heerschap pij, op de era der Makkabeeën en tenslotte op de Romeinse tijd, en de reizen der apostelen. Een bijzondere attracüe gaat uit van de diverse maquettes (o.a. een zeventiende-eeuwse van de H. Graf kerk te Jeruzalem); voorts van de grote reliëfkaart in de eerste der negen tentoonstellingszalen; van de kleine Jeruzalem-maquette en van een gekleurde in hout uitgevoerde nabootsing van de omgeving van de Omar-moskee in 1879; van het blein model van Salomo's tempel; van de talrjjke foto's die een im pressie geven van de natuur in het Heilige Land. De expositie duurt tot 81 januari 1965. Charmante onbevangenheid virtuositeitdiscipline (Bijzondere medewerking) Evenals tien jaar geleden bij het eerste optreden in Nederland van het Sowjet-Russische Staats-ensemble Berjozka maakte het nu in de Apollohal in Amsterdam zijn entree voor dit hernieuwde op treden met de volksdans. „Er stond een berk op het veld". Dit was als sinds het oprichtingsjaar 1948 hun grootste succes en het is dit gebleven. volgehouden type van de Chinese sen. De schoonheid van het berke boompje beleefden we nu opnieuw. Niet alleen om de tooi der kleurige kostuums maar evenzeer om dechar- mente schuifelpas en de lichtgeinto- neerde zang van de groep danseres- Hierop volgde het programma dat als altijd de choreografie en de regie van Nadezjla Nadzjdina heeft d.w.z. dat zij aan de oude volksdans meer dan voorheen theater-allure heeft verleend en de voorstelling voor een belangrijk deel heeft herschapen in een dans-show. Deze is uitermate vir tuoos, zelfs zodanig dat zij de groep boven de eigenlijke discipline weet te doen uitdansen en zelfs daarmee de indruk wekt dat dit onafgebro ken zuivere dansimpuls is. Maar het voornaamste van het programma bleef niettemin het danstype van het berkeboompje met de charmante onbevangenheid van weleer. Deze trad steeds opnieuw naar voren, zowel door de goud opge stikte weefsels der robes, als door het hartveroverende spel van de sneeuwvlokken met de lichtheid van de glinsterende kostuums. En om tenslotte nog maar één dans te noemen: die van de spin sters als een onvervalst Russische dans. Het zal ongetwijfeld monotoon worden om steeds een gelijkgeaard danstype te moeten zien, hoezeer ook voor het oog gevarieerd in een weel de van kostuums. Een van de cho reografische vakgeheimen van dit en semble is evenwel het changement der groepsfiguren. Of het nu een rei- of een rondedans is, men bouwt daarop voort als op een melodie met variaties. Zo kon ook de Zwanen dans, sinds de afgelopen tien jaren nog steeds op het repertoire, weder om een verbluffend danssucces boe ken. De slotfases moesten worden gebis seerd, na een daartoe strekkend on verbiddelijk applaus. Naast deze meer lyrisch afgestemde danskunst werk ten de beweeglijke dansen met de virtuoze springacrobatiek de nodige verbazing en vanzelfsprekend de meest klaterende bijval. Dit ge schiedde voornamelijk bij de finale voor de pauze en die aan het einde van de voorstelling waarbij Berjozka alles exposeerde wat aan Russische volksdans en kleurigheid van kos tuums te bieden viel. Qua show uit nemend geënsceneerd maar niet zo fascinerend dat onze indrukken van de fijngestemde dans konden wor den weggevaagd. In Amsterdam De Amerikaanse zaakgelastigde ii Nederland, de heer Fisher Howe, heeft zaterdagmiddag aan de Am sterdamse President-K ennedylaan het Kennedy-monument onthuld waarvoor de gelden bijeen zijn ge bracht op initiatief van de heer W. Booker. Na dé onthulling legden tientallen Amsterdammers bloemen aan de voet van het monument, dat bestaat uit een door de 36-jarige beeldhouwer Renze Hettema vervaardigde bron zen kop van wijlen president Ken nedy op een sokkel van kalksteen. Het monument heeft tienduizend gulden gekost. Giften ervoor kwa men uit het gehele land binnen. In woners van Rotterdam en Den Haag droegen het meeste bij, zo vertelde de heer Booker. Documentaire In het Haagse Metropole- Tuschinski-Theater hebben honder den genodigden dezer dagen ook het filmdocument kunnen zien, dat pro- duktieleider David L. Wolper en re gisseur-producer Mel Stuart hebben vervaardigd ter nagedachtenis van de betreurde Amerikaanse president. „Four days in november" is de titel van de documentaire, die zij maak ten In twee uur worden de gebeur tenissen rond de. moord op John F. Kennedy in beeld gebracht. Met het ter beschikking staande materiaal zijn zij erin geslaagd enigszins de sfeer te benaderen van die novem berdagen, waarin de wereld geschokt reageerde op de moord in Dallas. Zij geven in een goed lopend verhaal ie tragische belevenissen van de drie hoofdpersonen Kennedy, zijn moor denaar Lee Oswald en diens moor denaar Jack Ruby. Fr is nog geen definitieve beslis sing genomen, maar waarschijnlijk zal deze door United Artist uitge brachte documentaire in Nederland in normale roulatie worden gebracht. Sinds enige maanden wordt er, met uitzondering van de lichte tanks geen enkel voertuig van de zoge naamde AMX-pantserwagen meer aan de troep verstrekt. Zowel de ge pantserde personeelsvoertuigen, als de gemechaniseerde houwitsers wor den, als zij van de Franse fabriek in ons land aankomen, ondergebracht in opslagplaatsen en niet meer door gezonden naar de onderdelen van de landmacht waarvoor ze bestemd zijn. De legerleiding hoopt, dat men in maart volgend jaar de verstrekking aan de landmachtonderdelen weer zal kunnen voortzetten. De maatregel is genomen, enerzijds om goed over zicht te kunnen krijgen van de man kementen die zich aan de motoren en de koppelingen van de voertuigen voordoen en anderzijds om een pe riode te hebben, waarin de Franse en Nederlanlse technici kunnen zoe ken naar een oplossing voor de moei lijkheden. GLASFABRIEK MOET 175 MAN ONTSLAAN De concerndirectie van de N.V. Verenigde Glasfabrieken heeft zaterdag aan de ondernemingsraad van de tot dit concern behorende N.V. Nieuw-Buiner Glasfabrieken voorheen Meursing en Co., in Nieuw- Buinen meegedeeld, dat ongeveer 175 werknemers uit dat bedrijf zul len moeten afvloeien. De concerndirectie verklaarde dat in het kader van de voortgaande mo dernisering en mechanisering van de fabrieken, het thans noodzakelijk is een nog in bedrijf zijnde verouderde glasoven geleidelijk uit de produktie te nemen. De voortdurende stijging van het loonniveau heeft er toe geleid, dat dit sterk arbeidsintensie ve deel van de produktie thans moet worden beëindigd. Een gevolg van de sluiting van de oude oven in de fabriek in Nieuw Buinen is, dat ongeveer 175 werkne mers uit het bedrijf moeten afvloei en. Evenals in 1963, toen ongeveer 150 werknemers moesten «afvloeien, is er voor hen werkgelegenheid in één der andere fabrieken van het con cern in Schiedam, Leerdam en Maas tricht. Voor zover zij hiervan geen ge bruik zullen maken zullen ?ij onder een speciale ontslagregeling vallen. Eerste uitvoering Ned. Volks Opera De onlangs opgerichte Ned. Volks opera zal morgenavond in de haar ter beschikking gestelde Cinema West te Amsterdam voor het eerst

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5