Concours Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen ten einde Bewonderenswaardig geleid muziekfeest SVB wenst onderzoek naar liet kamertekort Belgisch vorstenpaar dineerde met handen „Dansavondje" op last van politie beëindigd Broil van (kinder) plezier in het Leidse Hout-kwartier... i Opgericht I maart 1860 Maandag 23 november 1964 Tweede blad no. 31423 IN DE STADSGEHOORZAAL: i Zaterdag en zondag is het Najaarsmuziekfeest 1964 (als 3de en 4de concoursdagen) van de Algem. Ned. Unie van Muziekvereni- .j,. gingen in de Stadsgehoorzaal voortgezet. Vooral gisteren bestond hiervoor een geanimeerde belangstelling. Zaterdag On" De middag is zaterdag overwegend besteed aan harmonieën en fanfares in de groep D, die alle op één uitblin- een taxatie van rond 280 punten zijn toegekomen. Onder hen bevond zich één korps uit onze omge- n.l. Harpe Davids uit Noordwij - terhout. Dit bleek intussen Wyb y schoon, voormalig dirigent van een Leids korps, aan zich verbonden te hebben. Het komt ons voor, dat ge noemde fanfare met deze benoeming qJ jtellig gebaat is. Bij de verdediging van de Alberta ite van de Canadees Jack Harvey iverplicht nummer voor alle D-fan- Jjires) onderscheidde Noordwij kerhout rï. ich gunstig. Schoon zoekt het in een _j helder belichten van de lijnenbeelden, 17. meer dan in warmte en klank. Zijn directie is een heel directe. Jammer werd dit sterk bemoedigende uveau niet gehandhaafd in het vrije ;erk (Boedijn). Avonds is het hoogste cijfer 324 feworden, behaald door een fanfare Lit Koudum (in Friesland). Over de testerende fanfares is Wyb Schoon baas geworden met 290 p., nu aan :t hoofd van Soli Deo Gloria van ;-Zaandijk. Verplicht werk in zijn poep was Us ter Suite van de Z wit hui er Haberling, ongemakkelijk te rea- n en bij de voorafgegane mede- rs stroef, hoekig, plichtmatig, en rrepen gebleven, deels door de itrekkelijke onafhankelijkheid in de cmmengang. We leerden eens te eer wat de waarde is van de artis- F- eke potentie van een dirigent. Lo- tth dat deze dirigent ook de prach- Valerius-suite van Meindert Boe met overtuigende gloed tot iets Bonjogmuzikaals maakte. Ne noemden Koudum. Dit betreft fanfare Nij Libben in de F-groep, arin Wuthering Heights van Rai- iksfc verplicht gesteld. Dit knap gecon- rueerde, knap verraderlijke en na inhaalde audities knap vervelende Ktstuk was, vóór dirigent Piebe laker het ter hand nam, niet om Hier in te horen geweest. Bakker gaf eze weerbarstige stof gestalte in insprekende muzikale volzinnen. 'm verrassend muzikaal leider, die net Lalo's Roi d'Ys een grandioos «nd| agbesluit leverde. Aan Nij Libben is :s« ook de wisselvlag fanfares toege- i'o O «nd. tl [JcW Zondag De zondagmiddag had, na kandida- lb. 1 n in B,C en D, één harmonie in roeP E: Kunst na arbeid uit Hoorn W. Zwaan, die o.i. de Uster Ï40fcite niet geheel kon redden, Forster Ouverture" van Boedijn n van diens betere composities) od irtuoos spel ten beste gaf met lierende climax en dienovereen j mistige furore in de zaal, begrijpe- jk na „Kentucky Home", rie verwerkte thema's. Beloning: de lisselbeker. De zondagavond was alleen voor F- radiofrpsen gereserveerd. Verplicht voor Plai infaresWuthering Heights (Rai- i voor harmonieën Ouverture n Festival van Désiré Don- 3 Nl^yne. Hier ligt een raakvlak met de JerUi ffoepsprestatie. De fanfares brach- geen overtreffende eigenschappen «er, het kwam hier van de harmo- i ün. Onder deze laatste miste Cu- i™i®°borg een bijzonder perspectief grote ongelijkheid van krach- ffi, maar wat Concordia-Treebeek rterlail 7t. M 1 ■K^vvaT Zoekt U een goed ANKER HORLOGE heeft het. Eterna - Certina Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. Harry Savelkoul en Apollo-Zaan dijk en Hoogoven Harmonie-Bever wijk, beide onder Wim Steijn deden, as verbazingwekkend. Om te beginnen in Dondeyne. Deze auteur dient zich met sarcastische maskerade-klanken aan als dienaar des tijds. Golvingen sidderen door al le groepen heen. Gegevens worden logisch ontwikkeld met veel speels vernuft. En veel voetangels en klem men. Er is een eerbiedwaardige or kestervaring voor nodig. In de vrije sector zocht Wim Steijn, aan het hoofd van „Apollo" een van de twee winnaars geworden van dit grootse muziekfeest (wisselvlag!) het in rustiger vaarwater: Jeu- nesse d'Hercule van Saint-Saëns en Ouverture Richilde van Parés, alle maal uiterst verzorgd en welluidend, rond en mild, Saint-Saëns vooral zoetelijk onschuldig, zonder enige ge- eldpleging, lief, eindeloos en niets zeggend. Hier plaatsen we een eigen kritisch geluid: wat Treebeek waagde, bij zoveel jeugd in de gele deren, in Barodin's hartstochtelijk bewogen vermaarde Polowetser Dan sen, eiste heel wat meer techniek en energie. We aarzelen niet, Savelkoul, al zijn aan zijn korps 37 punten minder toegekend dan aan Zaandijk de grootste muzikant van deze vierdaag se te noemen. Bezwaren kunnen we ons voorstellen, maar met orkestcolo- rieten en de aparte visie op het han teren van de dynamiek zijn briljante kunststukjes teweeggebracht. Tenslotte nogmaals, ook over dit weekeinde: een enorm leerzaam en bewonderenswaardig geleid Najaars- rauziekfeest, besloten met de mooiste zang van Nederland Wilhelmus van Nassauwe. Uitslag behaalde punten: Zaterdag 21 november: B fanf. Volharding, Groningen, 282; C fanf. Wilhelmina, Herwijnen, 265,5; D harm. Westlandse Harmonie, Rans- dorp-Schellingwonde 282; D harm. Jong Excelsior, Amsterdam (promo tie naar E) 311; D fanf. West Frisia, Twisk, 280; D fanf. De Harpe Davids, Noordwijkerhout, 278; D fanf. Con- condia, Bergschenhoek 280,5; D harm. Forum Hadriani, Voorburg 280,5; E harm. Soli Deo Gloria, Koog-Zaan dijk 290,5; E harm. Albert Heijn's Muziekkorps, Zaandam 277; F fanf. Waterlands Fanfare Corps, Amster dam 270; F fanf. Nij Libben, Koudum 324,5; F fanf. Ontwaakt, Hattem 272 B harm. Oefening Kweekt Kennis, Hilversum 274; C fanf. Concordia Hoogkarspel-Lutjebroek (promotie naar D) 293,5; C fanf. Eensgezind heid, Heiloo 264,5; D Harmonie-or kest Haarlem 280; D Harmonie-or kest Excelsior, Rotterdam, 259,5; D. fanf. Oefening Kweekt Kennis, Oost woud 288; D Edams fanfare Corps 262,5; E Harmonie-orkest Kunst na Arbeid, Hoorn, 319; F harm. Apollo, Zaandijk 339; F harm. Pieter Aafjes, Culemborg 308; F Hoogoven Harmo nie, Beverwijk 308; F Harmonie Con cordia, Treebeek 302; F fanf. Con cordia, Oostzaan 291,5; F. fanf. Kunst na Arbeid, Purmerend 306.5. Winnaars van de wisselvlaggen en bekers in 1964. Groep harmonie: Wisselslag toege kend aan Apollo Zaandijk (vierde maan). Wisselbeker groep D aan Jong Excelsior, Amsterdam. Groep fanfare: Wisselvlag toege kend aan Nij Libben, Koudum (derde maal). Wisselbeker groep C aan Con cordia, Hoogkarspel. Wisselbeker groep D aan Ons Genoegen, Wijde- nes. Wisselbeker groep E aan Kunst na Arbeid, Hoorn. Bouwgrond voor studentenhuisvesting Het derde landelijke congres van de Studentenvakbeweging in Leiden heeft aangedrongen op het beschikbaar stellen van vol doende bouwgronden voor stu dentenhuisvesting en het instel len van een landelijk orgaan on der verantwoordelijkheid van de overheid, die de bouw van stu dentenkamers zou moeten stimu leren en coördineren. Aan de plaatselijke organisaties zou, gecoördineerd door het lande lijk orgaan, beheer, verwerving en ge- schiktmaken van oude panden voor studentenhuisvesting moeten worden Het congres dringt er bij de re gering verder op aan een onderzoek naar het werkelijke tekort aan stu dentenkamers in te stellen. Het S.V.B.-congres meende dat de prognoses, die de Centrale Stichting Studentenhuisvesting (C.S.S.) inder tijd heeft opgesteld, geen reële grond slag hebben. Budgetonderzoek Het congres van de Studenten Vakbeweging heeft zich voorts uit gesproken voor de wenselijkheid van een budgetonderzoek van de werke lijke uitgaven van de student. Aan de hand van de uitkomsten van dit onderzoek zouden de studietoelagen moeten worden vastgesteld, aange past aan de index voor de kosten van levensonderhoud. Het congres achtte de positie van de gehuwde studenten, welke groep ongeveer vijftien procent van de stu- dcntenbevolking vormt, onbevredi gend. Het constateerde dat deze stu- ten nog financieel afhankelijk van hun ouders zijn. Daarom verlangde het congres dat binnen het huidige systeem reeds bij de toekenning van een studiebeurs de financiële posi tie van deze studenten buiten be schouwing zou worden gelaten. Verder verlangde het congres bij de toekenning van studietoelagen een gegarandeerd minimuminkomen voor studenten. Op het ogenblik werkt het ministerie bij de toekenning met ma ximumtoelagen van 3400 gulden. De S.V.B. pleit voor een zo snel mogelijke openbaar making van de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ,„,.1 F. Bink en A. Duf- Marle José, dr van P. G. Brama G Hoogewoonink; Benjamin, Taffijn en M. J. C. Florijn; tfarda, dr van J. van Haarlem en M. A. Hoogenboom. OVERLEDEN -an der Bijl, 65 jr. e.v. N. Mole- C. P. G. Juffermans. 62 jr. Verworst. 69 k' 6 1 H. F. I008. 6 weken, dochter; C. Groen, Leidse scholieren ernstig gewond bij chemische explosie Twee Leidse scholieren> resp. veer tien en zestien jaar, zijn ernstig aan de rechterhand gewond, toen zij gis termiddag omstreeks drie uur in de Kikkerpolder enkele chemische stof fen tot ontploffing brachten. Twee voetbalsupporters, die op het nabijgelegen Docosveld aanwezig wa ren .hoorden de ontploffing en snel den onmiddellijk toe. Zij hebben de jongens, die zwaar gewond bleken te zijn, ter pla atse verbonden en vervol gens per auto naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Dr. H. W. Velema op tweetal in Den Haag-West Dr. W. H. Velema. chr. gerefor meerd predikant in Leiden, is door de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk van 's-Gravenhage-West op het tweetal geplaatst met ds. J. Brons van Bunschoten. volgens welke een beurs wordt toegekend. Hierdoor zouden studenten de mogelijkheid van be roep tegen een beslissing over de hoogte van hun beurs kunnen krij gen. Tenslotte meende het congres, dat het onjuist is dat studenten aan niet- universitaire instellingen, zoals so ciale academies, niet volgens dezelf de normen worden behandeld als studenten aan een universiteit of hogeschool. Het congres drong er op aan zo snel mogelijk tot gelijkstel ling van behandeling over te gaan. Het overwoog dat voor studenten aan beide soorten instellingen van onder wijs de sociaaleconomische positie volledig gelijkwaardig is. Al deze verlangens zijn wensen op korte termijn, binnen het huidige toelagensysteem. Op lange termijn is de S.V.B. voor een stelsel van inte grale studiekostenvergoeding voor alle studenten. Nieuw bestuur Op de zitting nieuwe algemeen bestuur van de stu dentenvakbeweging als volgt geko zen: voorzitter C. J. Hollemans (Lei den), eerste vice-voorzitter F. van Dorp,van de Sociale Academie te Rotterdam, tweede vicevoorzitter Jan Blok (Amsterdam), secretaris A. van der Ent (Utrecht), penningmeester O. Bosgra (Delft), P. A. RutgersVan der Loeff (Amsterdam) als secretaris onderwijszaken, L. Reynders (Am sterdam) als secretaris-studenten- voorzieningen en R. Milikowski (Lei den) actie-' Leidse levervinken van Noordwijkerhoutse slager bekroond De heer E. L. J. Peters, chef-sla ger van de St. Bavostichting in Noordwijkerhout heeft ook dit jaar weer succes weten te boeken met een product, dat het resultaat is van zijn vakmanschap en zijn fan- Vorig jaar wist hfj de gouden ela- gersring te veroveren met zijn ge vulde lever als broodbeleg, dit jaar kwam hij uit met een nieuwp rocuct op de 17e Internationale Slagersvak- tentoonstelling „Slavakto", welke on langs is gehouden in de Julianahal te Utrecht. Hij veroverde de eerste prjjs en de titel „Nationaal reserve- lampioen" met de door hem gecreëer de „Leidse Levervinken". Dit pro duct is een zeer smakelijke combina tie van kalfslever en kookworst, zo wel voor het middagmaal als voor de broodmaaltijd. Tijdens de tentoon stelling verzorgde hij tevens een vleeswarenshow. Het vakmanschap van de heer Pe ters vindt trouwens niet alleen waar dering in de vorm van prijzen, maar ook in de van nieuwe vakmensen, die hij helpt afleveren als leraar aan de slagersvakscholen in Amster dam en Leiden. In Leiden leidt hij vijf klassen van het leerlingenstel sel en in Amsterdam twee. Een andere inwoner van Noord wijkerhout, die op deze tentoonstel ling succes behaalde, was de heer W. Kerstens, chef slager van inrich ting Sa. Maria. Met zijn collectie vleeswaren wist hij een ereprijs en enkele eerste prijzen in de wacht te slepen. Geünieerde Loge van Theosophen „Leven en sterven' Zondag werd in het Gebouw Steenschuur 6 een voordracht gehou den voor de Geünieerde Loge val Theosophen onder de titel „Waken en slapen, leven en sterven". Deze titel werd gekozen omdat er een parallel bestaat tussen waken leven enerzijds en slapen en sterven anderzijds. In beide gevallen l sprake van een eeuwig ritme. Waken en leven zijn perioden van activiteit; de mens doet daar door ervaring op; hij maakt plan nen. zet oorzaken in beweging ondergaat de gevolgen van vroegere oorzaken. Tijdens de slaap en de dood treedt een soort splitsing op in het san gestelde wezen, dat de mens is de slaap is het lichaam passief, bewoner" van dit lichaam, de i mens, de denker, is echter wel tief. Via de droomtoestand gaat de denker over naar een hogere staat van bewustzijn, die de theosophie de „diepe slaap" noemt. De denker v( keert dan op zijn eigen, ware bied, het gebied van de geest; hij dan verbonden met zijn goddelijke en volmaakte aspect. Bij het ontwa ken keert de denker weer via de droomtoestand, de astrale wereld van begoocheling en fantastische beelden, terug tot de waaktoestand. De den ker, de ware mens of ziel, wordt dan wakker. Het lichaam is verkwikt door de rust, de ziel is verkwikt door de geestelijke ervaringen, die zij heeft opgedaan. Hoe dikwijls hebben wij niet een oplossing gevonden voor moeilijkheden als wij er een nachtje over hebben geslapen? De dood van het lichaam is ook n periode van rust. Voor degenen, die op hoge leeftijd of na veel pijn, het lichaam afleggen, is de dood een bevrijding. Het lichaam wordt ach tergelaten als een oud kledingstuk; de denker, verenigd met zijn geeste lijk beginsel, trekt zich terug op het id van de geest, na een kort verblijf in een astrale toestand, die vergelijkbaar is met de droomtoe stand tijdens het leven. Op het gees telijke gebied van Devachan (is het goddelijke gebied) overpeinst de den ker zijn laatste leven op aarde, assi mileert al wat geestelijk hierin was keert tenslotte weer terug naar deze wereld om zijn pelgrimstocht voort te zetten. Hij wordt aangetrok ken tot de oorzaken, die hij zelf vroeger in gang heeft gezet en, ge sterkt door de rust, zoekt hij incar natie in die omgeving, waarin hij verdere ervaring kan opdoen. Het grote verschil tussen ontwa- ;n na een nacht slapen en weder geboorte is, dat de ziel zich in dit laatste geval een nieuwe behuizing moet kiezen en dat zij zich het vo rige leven niet herinnert. Na de onderbreking van de dood en het verblijf in het hiernamaals, neemt vare mens, de eeuwige pelgrim, de draad van het bestaan weer op ontmoet weer de zielen met wie hij op aarde verbonden is geweest. Advertentie voelbaar meerwarmte ♦merkbaar meer service PAMvoor zorgeloos warm wonen INLICHTINGEN BI): PAM DISTRICTSKANTOOR 'S-GRAVENHAGE 3e VAN DER KUNSTRAAT 20 - DEN HAAG - TEL. 070 - 117471 OFFICIEEL BEZOEK Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België hebben gisteren de dag doorgebracht temidden van bevolking van Ghasghaei, ten zui den van Sjiraz. Voor de tenten van deze stam werd 's avonds een diner opgediend, waaraan ook de konink lijke gasten aanzaten. De traditie de bevolking vereist, dat men het voedsel met de handen nuttigt. Ook het Belgische vorstenpaar, dat wederom werd vergezeld door de sjah en keizering Farah, diende daaraan te voldoen. Morgens waren Koning Bou dewijn en koningin Fabiola per auto van Sjiraz naar het dorp Has- sanabad gereden, waar een klein ge deelte van de Ghasghaei-stam op het ogenblik in tenten de winter door brengt. Duizenden stamleden, man vrouwen en kinderen in kleu rige klederdrachten, juichten en sloegen op hun grote trommels toen de Belgische en Ir aan se vorsten ar riveerden. Een dansfeest je, georganiseerd door ren twintigtal jongens en meisjes in de leeftijd van zestien tot negentien jaar, is zaterdagavond op last van de Leidse politie voortijdig beëindigd. Het ingrijpen van de politie was noodzakelijk, omdat de jongelui zich drank te buiten gingen, terwijl er op onzedelijke wijze werd gedanst. De jongens en meisjes hadden voor hun feestje op zaterdagavond het clubgebouwtje van een Leidse speel- Op een zwerftocht door Leiden kwamen wij onlangs dit autowrak tegen. Het ligt in een grote plas wa ter in het" Hout-kwartier, waar tal van (middelbare) scholen zijn of - - worden gebouwd. Of het reprcsen- is wel zeker. Vooral na schooltijd tatief geacht kan worden voor dit hebben de leerlingen uit de lagere deel van Leiden, valt sterk te be klassen er graag een paar natte voe- twijfelen maar dat het een dank- i ten voor over om het roestige wrak baar speelobject vormt voor de jeugd te bereiken. turnvereniging gehuurd en zelf voor een groot aantal flessen wijn en bier gezorgd. Het feest was juist op zijn hoogtepunt, toen de vader van een de jongens onverwacht een kijkje kwam nemen. Wat deze vader zag gin galle perken te buiten, reden waarom hij onmiddellijk de politie waarschuwde. De dienaren van de Heilige Hermandad hebben het zaal tje, dat op dat ogenblik veel weg had van een drankkelder, omstreeks half elf doen ontruimen. De ontruiming vergde overigens nogal wat tijd, ge zien de toestand waarin zowel jon gens als meisjes verkeerden Oegstgeester melksaneerders vrijgesproken Een stamhoofd van de Ghasghaei begroette hen in vloeiend Frans en vroeg de vorstelijke personen de ver schillende tenten te bezoeken, die elk een speciale afdeling van de 250.000 leden tellende stam behuisden. Het was de eerste maal, dat twee vorsten een bezoek brachten aan de Ghasghaei-stam de sterkste van Iran en het was de eerste maal in 200 jaar dat een sjah de stam be zocht. De charmante en mooie stam- meisjes in kleurige kostuums bereid den de Belgische en Iraanse vorste lijke personen niet slechts een al lerhartelijkst welkom, maar boden ook met de hand vervaardigde tapij ten, kleurige paardezadels en paar- dedekens aan. Behalve de stam dan sen. die in aanwezigheid van de vor stelijke personen werden uitgevoerd, verbrandden de stamleden grassen, een oud gebruik dat dient om de boze geesten van de gasten weg te hou den. SCHOLIEREN SCHULDIG AAN INBRAAK De inbraak, die vorige week werd gepleegd in een gebouwkeet aan de Damlaan, is opgelost. De daders, twee Leidse scholieren van resp. dertien en veertien jaar, hebben tegenover de politie bekend een kostbaar waterpasinstrument, achthangsloten en een doos sigaren uit de bouwkeet te hebben weggeno- De diefstal is aan het licht ge bracht door de ouders van een van de jongens, die het bericht van de inbraak in de krant lazen en enkele van de ontvreemde artikelen in huia aantroffen. Poging tot diefstal De Leidse politie heeft een 25- jarige slager uit deze stad aangehou den als verdacht van diefstal in het Academisch Ziekenhuis. De jonge man zou hebben getracht geld weg te nemen uit een handtas, die een ka mer op de röntgen-afdeling lag. Ds. H. Ligtenberg heeft bedankt Het Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen in hoger beroep de voorzitter en de secretaris van de melksaneringscommissie in Oegst- geest vrijgesproken. Vernietigd werd uitgebrachte beroep bedankt, 't vonnis van de Economische Politie rechter in Den Haag, waarbij be paald was, dat elke klant de keuze moet hebben uit drie melkslijters op straffe van een geldboete van dui zend gulden, waarvan f 750 voor waardelijk. De kwestie was aanhangig ge maakt door mr. J. C. J. Stal uit Oegstgeest. die meende na met de saneringscommissie overhoop te hebben gelegen dat volgens het saneringsreglement de klanten de vrije keus uit drie slijters moest wor den gelaten. Hij diende een klacht bij de politie in. De Economische Politierechter deelde de mening van de heer Stal. In hoger beroep voerden de voor zitter en de secretaris van de Oegst geester melksaneringscommissie aan, dat de bepaling over de keuze uit drie slijters alleen betrekking had op de saneerders en niet op de klanten. De slijters zouden in drie wijken moe ten kunnen bedienen. De advocaat-generaal bjj het ge rechtshof, mr. F. C. Kist .meende, dat het tegendeel het geval was: de ontwerpers van het reglement had den juist de klant op het oog bu de bepaling over de keus uit drie melkslüters. Hy had bevestiging van het vonnis van de Haagse econo mische politierechter gevorderd. De kerkeraad van de Chr. Geref. Gemeente in Leiden heeft van ds. H. Ligtenberg te Oudemirdum bericht ontvangen, dat htf voor het op hem Jubileumconcert „Kunst na Arbeid Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan geeft het mannenkoor .Kunst na Arbeid" vrijdagavond een jubileumconcert in de Stadsgehoor zaal, onder leiding van Louis van Wijngaarden. Medewerking verlenen het Symfonie Orkest „Euterpe" uit Den Haag (dirigent Bert Esser) als mede de solisten Ank Reinders (so praan), Jan Weber (bas-bariton) en Jan van der Meer (orgel). U.T.S.-FEEST De WM van de UTS vierde zater dagavond feest in het oude, vertrouw de schoolgebouw aan de Pieterskerk gracht. Nadat voorzitter A. Hakkert de leerlingen en hun dames had be groet, voerden vier jongelui een caba ret programma uit. Zij stelden daarin enkele actuele onderwerpen aan de orde, zodat succes al bij voorbaat ver zekerd was. Na deze cabaretvoorstel ling was er in de versierde school ge legenheid tot dansen. Aan het bal verleenden The Sunny Side Jazzband en The Arabians hun zeer gewaar deerde medewerking. Pas na het mid dernachtelijk uur gingen de vierhon- derd vijf tig feestgangers naar huis.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3