EIDSCH DAGBLAD Toestand in Stanley stad spitst zich verder toe Duizenden stroomden naar Kennedy's graf Blanke gijzelaars n een gevangenis buiten de stad itbreiding van ijd in Vietnam Minister Muller naar Nederland De honderdduizend op nr. 11296 ERBERICHT VIER DODEN EN VIJF GEWONDEN Duitsers in arrest wegens smokkel van televisietoestellen DROGERIJ VAN KOPRA DOOR HEVIGE BRAND VERWOEST pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 NOVEMBER 1964 No. 31423 irecteur: E. A. E. van Dlshoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Het Kongolese rebellencentrum Stanleystad is door troepen van [nationale leger omsingeld, aldus heeft premier Tsjombe gister- bekend laten maken. Hij riep de bewoners van Stanleystad zich bij het militaire kamp Ketele te verzamelen en de witte vlag hijsen en kondigde aan, dat hij binnen enkele dagen naar de stad komen wanneer die veroverd is. )e terechtstelling van de 36-jarige Amerikaanse zendeling-arts Carlson, die door de rebellen ter dood is veroordeeld, is gister- ind voor de tweede maal door de opstandelingen opgeschort gevolge een verzoek van president Kenjatta van Kenia en om lerhandelingen mogelijk te maken". Met laatstgenoemde opmer- wordt gedoeld op het overleg, dat vandaag in de hoofdstad Kenia, Nairobi, zou beginnen tussen de minister van Buiten- dse Zaken van de rebellen, Kanza, en Keniase autoriteiten, in g wezigheid van de Amerikaanse ambassadeur in Nairobi. loeddorstige oproep van rebellenradio pf®le Europeanen ztfn intussen uit leystad weggevoerd, vermoede- gevangenis op 16 km noorden van de stad. België emlf andere landen hebben schap aan premier Kenjatta ge- ti commissie lationale Rode Kruis lystad kan gaan om de blanken jgenen te bezoeken. De dertien (staten, waarvan onderdanen anleystad gevangen zitten) zün J ïtinië, Australië, België, Cana- )enemarken, Amerika, Grieken- Haiti, Italië Noorwegen, N e- ig?fl S Amerikaanse ambassadeur in ■Vietnam, Maxwell D. Taylor, mens zijn „beperkte uit- in de militaire operaties" it land te bepleiten, aldus een de New York Times. Vol- hooggeplaatste functionarissen Pashington is de ambassadeur lander van Amerikaanse lucht- op bepaalde doelen in •Vietnam en de onder commu- :h gezag staande gebieden van rland, West-Duitsland en Groot-Brittannië. Het aantal blanke gijzelaars bedraagt tussen de dui zend en vijftienhonderd. Gisteren werd uit de Kongolese hoofdstad gemeld, dat een eerste ge motoriseerde kolonne van de rege ringsstrijdkrachten de brede Lowari is overgestoken en nu nog 250 km van Stanleystad is verwijderd. Deze afstand zou in twee dagen kunnen worden afgelegd. De tegenstand is totnutoe gering. Volgens de New York Times is een aanval van Bel gische parachutisten, die zich nu op het Britse eiland Ascension bevin den, „waarschijnlijk". Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel heeft zaterdag nadrukkelijk ontkend, dat Stanleystad zou zijn gebombardeerd, zoals de rebellen hadden beweerd. De „president" van de rebellen, Gbenye, heeft via Ra- dio-Stanleystad beweerd, dat een Amerikaans vliegtuig verscheidene bommen boven de stad Ponthierville ou hebben afgeworpen, waardoor sn aantal burgers zou zijn gedood. Radio-Stanleystad heeft giste- en in een uitzending in de Lingala- taal bü de Kongolese opstandelingen aangedrongen, alle blanken te do den, zodra de eerste Belgische para chutisten verschijnen, aldus Belgi sche zegslieden vandaag Boeroendi De centrale regering, president Kasavoeboe en premier Moise Tsjombe zullen verantwoordelijk zijn voor het bloedvergieten, aldus de op standelingen radio. Radio-Moskou heeft in zijn uit zendingen gezegd, dat landingen van Belgische parachutisten in de Kongo gewapende interventie zou betekenen in binnenlandse aangelegenheden van de Kongo. Verontrustend nieuws is ontvangen, aldus Radio-Moskou. „Een nieuwe misdaad tegen het Kongolese volk wordt voorbereid. De kolonisten proberen de vrijheidsbe weging in het land door Belgische paratroepen te verstikken. De mas kers zijn afgeworpen. Het is een zaak van gewapende interventie in de zaken van de Kongo. De Weste lijke mogendheden proberen hun actie voor te stellen als een mense lijke daad van redding. De voorbe reidingen tegen de Kongo zijn de meest schreeuwende schendingen van het volkerenrecht en de staats soevereiniteit. De acties van de Wes telijke landen kunnen alleen maar een verontwaardigd protest van de wereldmening oproepen". Uit deze uitval van Radio-Moskou blijkt duidelijk, dat de rebellen in Stanleystad nauwe betrekkingen met de Russische communisten onder houden. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Muller, is gis teravond naar Parijs gevlogen en gaat daarna via Nederland naar Engeland, aldus is van diplomatieke zjjde in Pretoria vernomen. Minister Muller, die naar New York gaat om de opening van de Algemene Ver gadering van de V.N. bü te wonen, zou slechts enkele uren in Parijs blijven maar in Den Haag belang rijke besprekingen voeren met minis ter Luns. Woensdag gaat de Zuid afrikaanse minister naar Londen. Bij de vijfde trekking is in de 365ste Staatsloterij een prijs van honderdduizend gulden gevallen op lot nummer 11296. De series werden verkocht in Amsterdam, Schiedam, Den Haag, Amersfoort, Tilburg In het RAI-gebouw in Am sterdam is gisteren de 75ste in ternationale hondententoonstel ling gehouden van de Kon. Ned. Kennelclub „Cynophilia"Voor het kleine meisje op de foto was er overigens maar één hond. haar eigen lieve Duitse herder. AMERIKAANSE PRESIDENT EEN JAAR GELEDEN IN DALLAS VERMOORD Duizenden Amerikanen zijn gisteren naar het militaire kerk hof van Arlington bij Washing ton gestroomd, waar president Kennedy ligt begraven. Minister Schroder van West-Duitsland, diplomatieke vertegenwoordigers de zuster van premier Castro Cuba, Juanita, legden kran sen. Het was gisteren precies /12 ikf 0( Amerikaanse ministerie van e heeft bekendgemaakt, dat nacht van vrijdag op zaterdag midden-Laos een Amerikaans met straalaan- tai Qg is neergeschoten. De gewon- leger kon worden gered. Sinds juni zijn, naar van de zijde iet Pentagon is meegedeeld, vliegtuigen op verken- neergeschoten. 3 een Amerikaanse zegsman de militaire operaties, die g en vrijdag door hef schroef uigen tegen de opstandelingen district Qanang, in midden- ietnam, zijn ondernomen, 109 U adelingen gedood. Voots werden o; ser dan zeventig gevangen ge- L Dit is de eerste maal sinds va den, dat de opstandelingen in^bied zulke zware verliezen heb- leden. van loopgraven wemelende bos p 3oi Loi is aan de communisti- Wetcong teruggegeven, terwijl Vietnamese bataljon parachu- dat had getracht het gebied itten, met medeneming ien is teruggetrokken. aki zelfde tempera tuur KNMI verwacht van heden- C, orgenavond: 'vankelijk zwaar bewolkt met slijk wat regen, morgen enkele teid voorkomende opklaringen. ;end matige westelijke wind. verandering in temperatuur. 11.15 uur). 24 NOVEMBER op: 8.15 u.; onder: 16.38 uu JJto op: 21.44 u.; onder: 13.18 i ,e &gwater te Katwijk te 6.22 e ;dag uur. ui! fwater te 2.07 en 14.27 uur. een jaar geleden, dat John F. Kennedy werd vermoord. De weduwe van de verleden jaar vermoorde president bleef met haar twee kinderen thuis en nam geen enkele plechtigheid deel. Zij ontving uit alle windstreken blijken van medeleven. Daarbij was een telegram van president Gaulle. In een groot aantal kerken hield men herdenkingsdiensten. President Johnson woonde in Austin zulk een dienst bij. Robert Kennedy, diploma ten, ministers, leden van het con gres en vele andere hoge persoon lijkheden herdachten John P. Ken nedy bij een requiemmis in de Mat- theuskathedraal in Washington, waar een jaar geleden de uitvaart- vaartdienst plaatsvond. Kardinaal Cushing, die toen deze dienst leidde, celebreerde gisteren een requiemmis in Boston, de geboortestad van Kennedy. Veldbloemen De moeder van de presidentswe duwe legde namens haar dochter bloemen op het graf. Het waren veldbloemen uit Hyannis Port, in de staat Massachusetts, waarin het ge zin de zomervakantie placht door te brengen. Na de dienst in de Mattheuska- thedraal bezocht Robert Kennedy het graf van zijn broer. Hij legde en enkele witte roos terwijl een hoornblazer de „last post" blies. In Dallas kwamen honderden per- men naar de plek waar de presi dent door kogels dodelijk werd ge troffen. Zij legden er vele bloemen kransen. Toen het één uur sloeg, het tijdstip waarop Kennedy stierf, n het openbare leven in Dallas tot stilstand. Gedurende een minuut bleef iedereen op straat zwijgend staan, auto's en bussen stopten. Dui zenden gingen deze dag naar kerk diensten en overal hingen de vlaggen halfstok. vrouw van Kennedy's moor denaar, Marina Oswald, bracht de in het ziekenhuis door. Zij werd vijf dagen geleden opgenomen wegens maagklachten. ijn broer, wij- immer bestaat aït 18 pagina's.een bloem gelegd bij de vlam I len president John Kennedy. Connally De gouverneur van Texas Conal- ly, die op de bewuste dag in dezelfde auto als Kennedy zat en door ko gels zwaar gewond werd, zei op een persconferentie, dat ,te veel plaat- te veel dingen en te veel ge beurtenissen mij voortdurend aan de moord herinneren. Een van mijn problemen is er zo aan te denken, de ervaring mij niet overwel digt", aldus Conally. „Ik waag mij voortdurend af, waaraan ik het te danken heb dat ik nog leef en waarom president Kennedy niet in leven is gebleven". De gouverneur, die nu vrijwel hersteld Is en onlangs met een enorme meerderheid werd herkozen, werd bij de moord op Kennedy gewond in de rug, borst, pols en dij. West-Berlijn De vrouw van senator Edward Kennedy was zaterdag in Berlijn om met de Westberlijners de na gedachtenis van haar zwager te eren. De plechtigheid, die werd gehou den in de door Amerikanen gebouw de congreszaal van de stad, werd door bijna 2000 personen bijgewoond. Voor de plechtigheid opende me vrouw Kennedy de herdenkings tentoonstelling, waarop foto's van wylen de president worden getoond, zijn bureau en andere dingen uit zijn leven. 9 Slot pag. 2 Frontale hotsing Vier doden en vijf gewonden snelheid op de andere rijbaan ia dat is het trieste resultaat een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Rijksweg tussen Rotterdam en Den Bosch Het ongeluk gebeurde gisteravond omstreeks half zeven ter hoogte het restaurant „Leuven" ondier gemeente Herwijnen. In de ene auto zaten drie mannen uit Wü'ohen. Zij kwamen allen om het leven. Van de inzittenden van de andere wagen, familie uit Arkel, werd een vrouw gedood. Raadselachtig De toedracht van het ongeluk is nog vrij raadselachtig. De Rijksweg is ter plaatse wel vrij smal, van een onoverzichtelijke situatie is geen sprake. De verkeerspolitie heeft toe alleen kunnen vaststellen, dat de auto uit Wijchen, die in de richting Den Bosch reed, met grote KARDINAAL ALFRINK NAAR BOMBAY Kardinaal Alfrink is vandaag uit Rome naar het eucharistisch reldcongres vertrokken dat var november tot 6 december in Bom- wordt gehouden. De kardinaal maakt van deze gelegenheid gebruik Nederlandse missie en missio narissen te bezoeken in Pakistan en India. Met de arrestatie van twee Duitse smokkelaars heeft de douane cherche een flink succes geoogst in de actie tegen smokkelaars televisietoestellen uit Duitsland. De twee mannen uit Hamburg zün in gerekend, toen zü met twee auto's, waarin enkele tientallen illegaal over de grens gevoerde televisie toestellen, voor een overweg bü Al melo stonden te wachten. Aangeno men wordt, dat de mannen de afge lopen maanden minstens 3.000 tele visie-ontvangers naar Nederland hebben gesmokkeld. Veertig procent Sinds enige tijd houdt de douane recherche vanuit de hoofdzetel in Amsterdam de illegale invoer van televisie-apparten in het oog. De belangstelling was gewekt door een toenemend aantal aanbiedingen van toestellen van Duitse merken, die tegen opvallend lage prijs wor den aangeboden. De invoerrechten op een televisietoestel vragen veer tig procent als deze worden ontdo ken, kunnen de toestellen uiteraard tegen belangrijk lagere prijzen dan de officieel vastgestelde worden verkocht. Hoewel de douane-recherche weigert mededelingen te doen over het on derzoek dat nog in volle gang is, geeft mén toe, dat men op de hoogte Is van „enige los van elkaar opere rende combinaties van Duitsers en Nederlanders", die zich met de tv- smokkel bezighouden. De toestellen worden grotendeels in het oosten van het lartd vla handelaren aan het publiek verkocht, maar vinden ook hun weg naar het westen. Via Twente Men heeft de indruk, dat de meeste toestellen via Twente ons land bin nenkomen. De groep, waarvan thans twee leden zijn gearresteerd, wekte belangstelling van de douane toen bleek, dat een vrachtauto, die enkele weken geleden in het grens gebied bü Tubbergen tegen een boom was gereden was geladen met een veertigtal gesmokkelde tele visie-toestellen. De douane-recherche alarmeerde de Nederlandse en Duitse douane- en politie-instanties. Zo kreeg men na enige tüd lucht van een tweede smokkelkonvooi, dat met twee auto's zou worden uitgevoerd. De wagens werden op Nederlands grondgebied opgewacht en bü Al melo door de douane gevolgd. Van het feit, dat beide wagens een bestelauto en een vrachtwagen voor de spoorwegovergang in V«n- nebrugge moesten wachten werd gebruik gemaakt om de bestuurders I te overmeesteren. De beide mannen boden geen tegenstand. terechtgekomen. Bü de botsing kwamen om het leven: A. J. M. van de Heuvel (22) uit Wüchen, A. C. H. Hendriks (24), H. A. Hussom (26) beiden uit Nümegen en mevrouw S. M. Versluis (30) uit Arkel. Min of meer ernstig gewond werden het echtpaar Duyzer- Klop met zün achtjarig zoontje, A. J. Versluis (37), allen uit Arkel en W. I. A. Kleyn (23) uit Nümegen. De gewonden en doden zün over» gebracht naar het Groot-Bommels» gasthuis in Zaltbommel. In Haarlemmermeer Een opslagplaats am ex dro gerij van de firma Enthoven en De Jong aan de Hillegommer- dijk in de Haarlemmermeer is vannacht door een hevige brand verwoest. Een huis ernaast kon door de inspanningen van de brandweer gespaard blijven. In de drogerü werd o.m. kopra be handeld, die afkomstig was van het Indonesische vrachtschip „Tjo- kroaminoto", dat onlangs in de Amsterdamse haven uitbrandde. De schade wordt geraamd op 4 5 ton. De brand in het gebouw, waar ook aardappelen en graan waren opge slagen, ontstond zondagavond om zes uur, waarschünlük door broei in de kopra. De opslagplaats-dro gerij was vrijwel nieuw. Na een brand in 1959 was zü herbouwd. De brandweerposten Nieuw-Vennep, Hoofdorp, Rüsenhout en Lisser- broek bestreden het vuur. Vanmor gen om half negen was men de brand meester. teuws tJit het Leidsch Dagblad van 24 Nov. 1864: Te Alphen heeft zich een geval van dolheid bi) een koe voorgedaan. De landbouwer K. had Vrijdag l.l. de koe kocht. De koe verwondde eenige personen en richtte een grote ravage aan; einde- lijk werd ze afgemaakt. (Advertentie) De onder ge weekende, ten hoogste gevoe lig voor de blijken van be langstelling, ter gelegenheid van zijne herbenoeming tot Burgemeester, betuigt zijn innigen dank. D. Tieboel Siegenbeek.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1