Regeren langzamerhand een lucratieve bezigheid Deze week wordt er erg veel over lonen gepraat Goede vangsten door treilers en spanners Groot tumult om naam van schip Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 november 1934 Vijfde blad no. 31423 N.K.V.-SECRETARIS DRS. T: COPPES: „TE LANG OVERLEGGEN KAN GEVAARLIJK WORDEN De lonen staan deze week in het middelpunt van de belangstel ling. Er worden vele vergaderingen gehouden, die direct of indirect verband houden met het loonbeleid. Daar zijn diverse bijeenkom sten bij, die reeds weken tevoren waren vastgelegd. Op een tijd stip dus, dat men niet kon weten van het verloop der onderhande lingen, die deze week wel eens hun kookpunt zouden kunnen na deren. een gunstig: het loonge- i klimaat, Vandaag en morgen vergaderen de protestants-christelijke werkgevers in Oostembeek. De bijeenkomst staat onder leiding van voorzitter H. H. Wemmers, lid van het bestuur van de Stichting van die Arbeid. Natuur lijk sprak die heer Wemmers in zijn openingswoord over de lonen. Hij meende, dat een overdracht verantwoordelijkheid voor het loon beleid naar de regering, het laatste is, wat het bedrijfsleven moet doen. Het moet zelf deze zaak opknappen. Dat wil echter niet zeggen, dat de overheid geen eigen verantwoorde - lykheid heeft. In de eerste plaats zal zij moeten nalaten dat loonoverleg te doorkruisen. De heer Wemmers dacht daarbij aan die salarispolitiek voor de ambtenaren en treden van minister Bouwnijverheid De regering moet Jtlimaat scheppen voor sprek. Past het dan in dat de bouwminister juist op dit moment met plannen komt, die op zichzelf misschien wel goed zjjn, maar waardoor alweer beslag wordt gelegd op een belangrijk stuk ruimte in 1966, terwijl het loonbeleid voor 1965 nog geen merkbare gestalte heeft gekregen? Niet te lang Het Nederlands Katholiek Vakver bond hield gisteren een jaarverga dering in Losser. Algemeen secreta ris drs. T. Coppes voerde het woord. Ook hij vatte de koe bij de'horens. „Als werkgevers en werknemers het niet eens worden ontstaat er in land een precaire situatie, die verwarring en chaos kan leiden. Zelfs lang overleg heeft al gevaarlijke aspecten", zo waarschuwde hij met nadruk. Hij wees op de zeven pro cent, die de werknemers in de metaal hebben geëist. „Het is zaak, dat er in de Stidhting van de Arbeid ïitkomt, anders zou men wel eens grote moeilijkheden kunnen ge raken". Morgen komen de voorzitters Tan de bij het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond aangesloten organisaties bijeen om onder voor zitterschap van ir. J. Bosma, direc- van de N.V. Spanjaard in Bome, het aangekondigde interne geversberaad te voeren. En dan en weer gereed voor de voortzet- van het overleg in de Stichting van de Arbeid op woensdagmiddag. Metaal De resultaten van dit gesprek zul- n zeer nauwgezet bekeken worden in de Vakraad voor de Metaalindus- die reeds 's avonds rond de tafel eaat zitten om het gesprek over de •e c.a.o. voor handarbeiders voort te zetten. Dit gesprek staat onder leiding van ir. K. van der Pols, Commissie „Mooi Boskoop" viert eerste lustrum De grote beurshal van Florida in oskoop was zaterdagavond volledig bezet met genodigden en belangstel lenden toen de voorzitter van de verfraaiingscommissie „Mooi Bos koop", de heer J. A. Boer, de eerste lustrumviering van deze commissie opende. Loco- burgemeester, dr. mr. J. F. Taat, was ook aanwezig. Opmerkelijk voor de algemene in stelling vande commissie was de ver melding van de voorzitter, dat ook vruchtbare samenwerking werd verkregen met de gemeentelijke rei- sdienst, in het kader van de activiteiten in de geest van „Opge ruimd staat netjes". De feestelijke openingsrede van de heer Boer werd besloten met het zin gen van het Boskoopse volkslied. De heer H. van Lint, praktijk- leraar aan de Rijks Middelbare Tuin bouwschool vertoonde- dia's. Het grote moment van de avond lel na de pauze. Dit was de gele genheid, waarbij de siertuinbezitters en -aanleggers in het openbaar de waardering kregen voor het vele en omvangrijke werk aan de tuinen, ge- aan de openbare weg, besteed, heer Taat, reikte de prijzen uit san: Groep I: 38 deelnemers le pr. B. C. Rosbergen, 2e pr B. Schoon- derwoerd, 3e pr. B. Loerds. Groep II: 91. deelnemers: le pr. mevr. A. Fre- mouw-Arbenz, 2e pr. W. van Es, 3e Pr. N. v. d. Vis, 4e pr. P. G. Valk, '5e pr. Gebr. Loeve, 6e pr. A. Veer- tn, 7e pr. P. J. 't Hart. Groep III: deelnemers: le pr. mevr. W. v. d. Vis, 2e pr. S. van Klaveren, 3e pr. J, C. Hoogendoorn, 4e pr. Rusthuis t Sunneke, 5e pr. W. Verboom, 6e pr. Neder hof. Groep IV40 deel nemers: le pr. K. Houdijk, 2e pr. H. Grootendorst, 3e pr. H. T. Hooft- 4e pr. M. G. v. Klaveren. De extra prys werd toegekend aan de M. Otto. De wisselbeker werd de tweede maal gewonnen door mevrouw A. Fremouw-Arbenz. In hl totaal waren er 245 deelnemers aan de wedstrijd. directeur van de Rotterdamse Droog dok Maatschappij. Donderdag wordt in het Kurhaus in Scheveningen de jaarlijkse openbare ledenvergadering gehouden van het C.S.W.V. Daar houdt ir. J. Bosma zijn jaanrede als voorzitter en men behoeft geen profeet te zijn om te kunnen voor spellen, dat ook daarin de lonen de nodige aandacht zullen krijgen. Of in al deze bijeenkomsten veel zal worden gezegd over het prijs beleid is nu nog niet met zekerheid te zeggen. Over een door de werk gevers gewenste bespreking over dit onderwerp staat nu ook nog niets Geen ondergrondse weg voor paleis (Van onze correspondent) Het plan van de gemeente Soest om de Rijksweg voor paleis Soest dijk onder de grond te leggen en te ver leggen gaat niet door. De Rijkswaterstaat denkt er niet aan medewerking te verlenen, zo heeft de hoofdingenieur-directeur H. A. M. C. Dibbits van de Rijkswater staat in Utrecht bericht. In overleg met de provinciale waterstaat wordt thans naar een oplossing gezocht voor het door gaand verkeer buiten de kom van Prof Nussbaum (87) overleden Dr. Arthur Nussbaum, de bekende Duitse hoogleraar in de rechten, die in de jaren-'30 uit nazi-Duitsland naar Amerika vluchtte, is gisteren in New York overleden. Hij werd 87 jaar. Dr. Nussbaum werd in Ber lijn geboren en heeft voor zijn bal lingschap gedurende vele jaren rech ten gedoceerd aan de universiteit van Berlijn. Tot de boeken, die hij streef beho ren „principles of private and in ternational law", „A concise history pf the law of nations", „money and the law" en „the history of the dol lar". In het begin van de week was het weer slecht voor de uitoefening van de visserij. Maandag is er dan ook door weinig schepen gevist. Voor de vleetvissers was het over het alge meen een schrale week. Slechts en kele loggers hadden een goede nacht. De treilloggers hadden over het alge meen vrij goede vangsten tussen de Noordhinder en de Galloper, evenals de spanners. De prijs vi het begin va kist, later ir voer groter i verse haring was in de week f 15 f 18 per de week werd de aan- i zakte deze in tot f 13 President De Gaulle heeft gis teren in Straatsburg een rede ge houden, ter gelegenheid van het feit, dat deze stad twintig jaar geleden op de Duitsers werd heroverd. De president vierde zondag zijn 74ste verjaardag. OOK IN DE POLITIEK IS VANDAAG DE DAG WEL WAT TE VERDIENEN (Van onze parlementaire redactie) Regeren wordt in ons land langzamerhand een vrij lucratieve bezigheid. Hoewel het materiëel gesproken nog altijd aantrekke lijker blijft een grote onderneming te leiden dan een bestuurs departement, valt er toch ook in de politiek best wat te verdienen. Op de rijksbegroting voor 1965 is per kabinetsminister een salaris van rond f. 70.000.uitgetrokken en per staatssecretaris een salaris van rond f. 60.000.Een volksvertegenwoordiger wordt volgend jaar be loond met een schadeloosstelling van f. 20.000. De dertien ministers en twaalf Staats- dat het leven secretarissen van het kabinet-Ma- rijnen krijgen daarmee de niet on aardige salarisverhoging van rond 12 procent, die overigens geheel con form de loonpolitiek voor het over heidspersoneel is. Voor 4 procent wordt er namelijk mee ingelopen op de trend-achterstand en voor de rest betreft zij de vierde fase van de zo genaamde Toxopeus-ronde, die al on der het kabinet-De Quay is getrof- voor de hogere ambtenaren. Men kan de regering dus niet verwijten zichzelf op de (beperkte) loon- mogeljjkheden voor 1965 te zjjn vooruitgelopen. Toch zijn de ministers en staats secretarissen sinds het optreden van het kabinet-Marijnen in 1963 niet slecht aan hun trekken gekomen, want van 1963 op 1964 waren hun •issen al met bijna 20 procent opgetrokken (trend, tendachterstand derde fase Toxopeus-ronde). Maar waarom zou een bewindsman niet, net als zijn ambtenaren, in de nationale welvaart mogen delen? Tenslotte moet ook hij er hard voor werken en heeft hij als iedere burger de plicht belasting te betalen en dat 'er zo'n inkomen heel wat. Representatie De leden van het kabinet staan bo vendien voor hoge kosten uit hoofde hun representatieve verplichtin gen. Anders dan veel van hun bui tenlandse collega's krijgen zij daar- r geen aparte vergoeding, al valt in incidentele gevallen wel eens wat te declareren. Slechts premier Marijnen ontvangt een representa tietoeslag van f25.000 per jaar en minister Luns is een soortgelijke ag uitgetrokken van f 40.000. Onze minister van Buitenlahdse Za ken komt daarmee aan een inkomen bijna f 112.000 maar moet daar- ook heel wat ontvangsten hou den en diners aanbieden. Premier Marijnen heeft kennelijk minder representatieve verplichtingen, want hij komt in totaal op f98.000. Beide bewindslieden hebben bovendien een ambtswoning ter beschikking. Engeland Vergeleken met hun buitenlandse ambtgenoten hebben de Nederlandse ministers en staatssecretarissen nog gek salaris niet. Zij krijgen vol gend jaar tenminste evenveel als een Amerikaanse minister, ruw naar koopkracht omgerekend, thans heeft. Engeland betaalt zijn ministers min der goed. Omgerekend in guldens bedraagt hun salaris ongeveer een halve ton dat is weinig als men bedenkt, Londen bijna twee maal zo duur is. De Britse natie spreekt er al jaren schande van, dat een minister daar vaak minder ver dient dan sommige van zijn ambte-, naren. Het is echter de vraag of pre mier Wilson, die overigens het dub bele krijgt, er onder de huidige om standigheden verandering in zal brengen. Duitsland In Duitsland doet men het beter en krijgt een bondsminister ongeveer f70.000 (en de bondskanselier f90.000). Voorts wordt in Bonn nog een representatie toeslag van respec tievelijk 10 en 20 mille verstrekt. België trekt jaarlijks een geindexeerd salaris voor zijn ministers uit, dat dit jaar op f30.000 stond en op f35.000 voor de premier. Dat lijkt weinig, maar het is belastingvrij en dat scheelt veel. Belastingvrij zijn ook de Italiaanse ministerssalarissen, die op rond f 65.000 staan. Er is echter geen minister in Rome of hij oefent (legaal) nog een andere functie uit (hoogleraar, journalist, advocaat), zodat zijn inkomen in werkelijkheid groter is. Een kabinetsminister in Oostenrijk gaat jaarlijks met f 41.000 belastingvrij naar huis en de pre- met f 47.000. Wenen verstrekt daarbij nog een representatietoeslag f 6.000. Hoeveel een minister in Frankrijk verdient valt alleen maar schatting te zeggen. Sinds ge ul De Gaulle aan het bewind is, loopt men in Parijs met dit soort dingen niet te koop, maar waarne mers houden het op f 75.000 tot f 100.000, waarbij weer bedacht moet worden dat Frankrijk niet goedkoop is. Hoeveel de premier krijgt is niet bekend, laat staan het salaris van de president. Maar dat zal wel heel wat meer zijn. Bedrijfsleven Minder goed aan hun trekken ko men onze ministers als hun salaris sen worden vergeleken met die van topfunctionarissen in het bedrijfsle ven. Aan een directiepost bij een grote onderneming zit al gauw een salaris vast van meer dan een ton, waarop dan vaak nog eens forse tan tiemes komen. Misschien gaat deze vergelijking ook niet helemaal op, r veelzeggend is toch wel, dat maar weinig topfiguren uit het be drijfsleven hun positie voor een mi nisterspost zouden willen ruilen. Dat heeft tenminste bij kabinetsformaties wel eens problemen gegeven. Een mi nister kan bij ons niet, zoals in Ita lië, tegelijk commissaris van een on derneming zijn. Praktisch gesproken zou hij ook geen tijd voor een neven functie hebben. De meeste por tefeuilles geven de betrokken be windsman handen vol werk en van diverse ministers Is het bekend, dat zij vaak werkdagen maken vai uur en langer. Kamerleden Het kabinet-Marijnen heeft voor 1965 overigens niet alleen aan zich zelf gedacht, maar ook aan de volks vertegenwoordigers aan wie het ver antwoording schuldig is. Onlangs is de schadeloosstelling, zoals het sala ris vai. een Tweede-Kamerlid wordt genoemd, opgetrokken van f 15.000 tot f 16.500 en per 1 januari wordt dat f 20.000. Dat mag ook wel, want de Tweede Kamer heeft het jaren lang met die vijftien mille moeten doen, terwijl het leven aanzienlijk duurder werd. Het lidmaatschap van de Tweede Kamer is geen dagtaak en de meeste Kamerleden vinden hun brood dan ook in de eerste plaats als hoogle raar, zakenman, gedeputeerde, bur gemeester, vakbondsbestuurder, advo caat of journalist. Zo gezien worden zij met twintig mille niet zo slecht beloond, temeer daar hun reis -en verblijfkosten behoorlijk worden ver goed. Maar het Kamerlid, dat zijn taak verstaat, moet ook hard voor zijn salaris werken. Minstens drie dagen van de week zijn volop ge vuld met plenaire kamerzittingen, commissievergaderingen, fractiebe- raad en dergelijke, terwijl hem daar buiten nog geregeld spreekbeurten partij vergaderingen wachten als mede een dagelijkse hoeveelheid cor respondentie, waarin veel tijd gaat zitten. Extra De fractievoorzitters hebben het zo mogelijk nog drukker en moeten dus ook meer tijd aan hun politieke ar beid geven. Met ingang van 1 januari krijgen zij daarvoor een extra ver goeding van duizend gulden per jaar plus zoveel maal f300 als hun frac tie leden telt met een maximum van f 10.000. Voor fractieleiders als dr. Vondeling en drs. Schmelzer komt een en ander neer op een jaarlijks inkomen van f30.000. Ons land kent niet het Britse systeem, waarbij de leider van de oppositie van staatswe ge wordt gesalarieerd. Wilson kreeg, toen hij nog oppositieleider was, be halve de normale Lagerhuis-vergoe ding nog eens twintig mille extra voor zijn bijdrage aan het democra tisch bestel. Als men het salaris van onze Tweede-Kamerleden vergelijkt met de vergoedingen, die buitenlandse volksvertegenwoordigers ontvangen, dan komen wij in West-Europa nog niet zo best mee. De Engelse volks vertegenwoordiger moet het wel iswaar maar met f 17.500 doen en dat is gezien de koopkracht bijzon der weinig, maar in Brussel doen ze het beter en ontvangt een afgevaar digde f24.000 belastingvrij, terwijl het salaris stijgt met de kosten van levensonderhoud. De Italiaanse par lementariër zit met f35.000 be lastingvrij ook boven het Nederland se peil. De Franse volksvertegenwoor diger wordt met een halve ton zelfs bijzonder goed betaald voor het weinige, dat hij onder het regime van De Gaulle heeft in te brengen. VOOR f 16.000 BONTMANTELS GESTOLEN Inbrekens hebben gistermorgen vroeg bij een inbraak in een bont- zaak in de Eerste van "Swindenstraat in Amsterdam negentien bontman tels met een totale waarde van f. 16.COO buitgemaakt. Zij drongen de winkel binnen door met een steen de ruit in de deur in te slaan en deze vervolgens te forceren. In Amsterdam MIERENPLAAG IN ZIEKENHUIS In het Amsterdamse Burgerzie kenhuis heerst op het ogenblik een mierenplaag. De chef vain de tech nische dienst, de heer N. W. Blom, heeft vorige week diverse kei-en ge probeerd een specialist in zuiverings- werken uit het Gooi, die voor der gelijke gevallen aan het ziekenhuis verbonden is, naar de hoofdstad te laten komen. Deze was echter in Limburg en kon cnmcgelijk voor het a van deze week aan het verzoek voldoen. i mieren hebben in de tunnels, waardoor onder meer de verwar mingsbuizen lopen, gunstige omstan digheden gevonden voor een snelle voortplanting. Op zoek naar voedsel lopen zij in keuken, gangen en zie kenkamers rond. Boot vaart zonder naam op meer in Oostenrijk E? nige duizenden betogers hebben zaterdag een scheeps werf aan een meer bij Bregenz (Oostenrijk) bestormd en een plechtigheid, waarbij een schip te water gelaten zou worden in de war gestuurd uit protest te gen de naam van he t schip. De Oostenrijkse federale autoritei ten hadden besloten het schip naar dr. Karl Renner, de eerste president van Oostenrijk na de oorlog, te noe men, terwijl de autoriteiten van de provincie Vorarlberg de naam „Vor- arlberg" hadden gekozen. De demonstranten bezetten de scheepswerf en pakten de officiële genodigden hardhandig aan of trof fen hen met tomaten en bedorven m. Verscheidene politiemannen len onder de voet gelopen en ge il. De socialistische Oostenrijkse minister van Vervoer, Probst, kon de scheepswerf niet bereiken en moest de tewaterlating afgelasten. Intussen is het schip, dat alleen op het Bodenmeer dienst zal doen, in alle stilte te water gelaten zonder enige plechtigheid en dus ook zonder De kleine revolutie zal wel een na sleep hebben, want minister Probst heeft met de nodige scherpte ver klaard, dat de provinciale autoritei ten van Vorarlberg totnutoe geen enkele verontschuldiging hebben aangeboden. Om dit optreden in deze kalme en vlijtige streek te kunnen begrijpen, moet men bedenken dat deze meest westelijk gelegen provin cie zich dikwijls door de centrale regering in Wenen benadeeld voelt. In tegenstelling met de overige Oostenrijkers, voelen zij zich niet zo sterk met Oostenrijk of Wenen ver bonden, maar veel meer met Zwit serland. Zij lijden ongetwijfeld aan eigengereidheid en aan een soort minderwaardigheidscomplex. Daarom protesteerden zij ertegen dat de n „Renner" hun eenvoudig door het ministerie ln Wenen was opge drongen zonder de nodige rugge spraak. Bovendien is het merendeel de bewoners anti-socialis tisch: zodat zij er niets voor voelden een schip op „hun" meer de n van een socialist zou dragen. De manier echter, waarop de de monstranten zijn opgetreden, wordt in het overige Oostenrijk sterk ver oordeeld. Maar aan de andere kant wijst men er op, dat de socialistische minister een taktische fout heeft be gaan door van te voren geen con tact op te nemen met deze provincie, die nu eenmaal heel erg gevoelig is en waarmee men toch rekening dient te houden. f 15 per kist. Er ging weinig naar de vismeelfabrieken. Volgens de gegevens van de Dienst Ned. Haring controle bedroeg de aan voer van gezouten haring in de week van 8 nov, t/m. 14 nov. 1964 in Sche veningen 10.676 kantjes: Katwijk 3085 kantjes: Vlaardingen 4660 kantjes; in IJmuiden geen aanvoer. Totaal 18.421 kantjes (v.j. 13.856 kantjes). Vanaf het begin van de teelt t/m. 14 november bedroeg de aanvoer in Scheveningen 216.916 kantjes (v.j. 296.095 kantjes)Katwijk 121.416 kantjes (v.j. 149.882 kantjes)in Vlaardingen 78.630 kantjes (v.j. 90.205 kantjes) en in IJmuiden 15.848 kant jes (v.j. 17.363 kantjes). Totaal 432.810 kantjes (v.j. 553.545 kantjes). De uitvoer van gezouten haring be droeg in bovengenoemde week in Katwijk 1991 vaten (van 100 kg net to), in Scheveningen 6.128 vaten, Vlaardingen 2128 vaten en IJmuiden 289 vaten. Totaal 10.536 vaten (v.j. 10.244 vaten). De export van bokking bedroeg 144.085 netto (v.j. 150.479 kg). Er vond veel uitvoer van verse haring plaats naar West-Dultsland en België Roemenië kocht 8500 vaten gezou ten haring, te leveren in december. Onderhandelingen over uitbreiding van dit contract zijn nog gaande. Zware sneeuwval in New York Het noorden en westen van de staat New York zijn gisteren ge teisterd door de eerste zware sneeuw stormen van het seizoen. Op som mige plaatsen lag een pak van 90 cm dik. De zwaarste sneeuwval wordt gemeld uit de streek van Tug Hill bij het Ontariomeer. Daar is 96 cm gevallen. Ten zuiden van Buffalo strandden ruim 200 automobilisten, doordat een gedeelte van een autosnelweg onbegaanbaar werd. Na vele uren konden zij hun reis hervatten. Snelle toeneming aantal dierenartsen Het bureau studiestatistiek van de Rijksuniversiteit in Utrecht verwacht dat het aantal afgestudeerde dieren artsen tussen 1963 en 1964 drie maal zo groot zal worden. Blijkens de volkstelling bedroeg in 1960 het aan tal afgestudeerde dierenartsen 1365. Het aantal afgestudeerden bedraagt thans ongeveer 65 per jaar. In 1973 wordt de top met 180 bereikt. Het bureau studiestatistiek, dat dit on derzoek op verzoek van de faculteit van diergeneeskunde in Utrecht in stelde, acht de kans niet gering dat de verwachtingen zullen worden overtroffen. Gulden Humor voor Godfried Bomans Na de Limburgse schilder Charles Eyk en de uit Limburg afkomstige Toon Hermans, is nu ook Godfried Bomans benoemd tot drager van „De hoge orde van de Gulden Humor". Deze onderscheiding wordt voortaan jaarlijks door de gezamen lijke Limburgse carnavalsverenigin gen toegekend aan iemand, die zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt op het gebied van de humor. De orde werd de heer Bomans terdagavond in het Astatheater in Beek in Limburg aangeboden op een bont carnavalesk feest, dat hier ter ere van hem werd gegeven en dat door vele autoriteiten en Limburgse camavalshoogheden werd bijge woond.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15