Paus aan titel geeft moeder der Maria kerk" Vernieuwing van de Romeinse curie? GOLD LEAF De filter-sigaret speciaal gemaakt voor echte rokers. Arabische wereld is verontwaardigd over Vaticaanse resolutie Gezamenlijk sacrament in r.k. en orthodoxe kerkdiensten Grote betoging in ZUID VIETNAM LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 23 NOVEMBER 1964 CONCILIE TOT 1965 UITEEN (Van onze correspondent) Met een grote rede, waarin hij o.m. Maria de tekst van „Moeder der Kerk" gaf, heeft Paus Paulus VI zaterdag in de Sint Pieter de derde :itting van het Vaticaans Concilie gesloten. In 1965 zal weer een zitting worden gehouden. In deze rede heeft de Paus zijn voldoening uitge sproken over het feit, dat het gezag der bis schoppen in de dogmatische constitutie de .eccle sia" ten volle wordt erkend en dat het primaat gehandhaafd blijft. Op dat primaat heeft hij bij zonder de aandacht gevestigd en gebruikte daar bij de termen vicaris van Christus op aarde hoog ste autoriteit der wereldkerk, hoofd van de ge zamenlijke bisschoppen, ook wanneer deze in college verenigd zijn. Verder noemde hy terecht de constitutie over de kerk de eigenlijke af sluiting van het eerste Vaticaanse concilie, dat van 1869—1870, waarbij wel je persoon van de Paus kon worden besproken, maar dat overhaast moest «orden afgesloten voor men aan de discussie over de bisschoppen toe was. i Beste commentaar op de constitutie zei de Paus is dat er eigenlijk niets ttrandert. Wij willen wat Christus wil. Bovendien wordt ook de leer der kerk bevestigd. Dingen, die vroeger alleen maar werden beleefd, zijn nu helder en duidelijk onder woorden gebracht. Zaken waarover men tot nu we wel eens kon praten en van mening verschillen, staan nu duidelijk op fchrift. BE OECUMENE Over de oecumene sprekende, i;vak, de Paus de hoop uit dat ook niet-katholieke christenen dit ncilie-decreet aandachtig zul- bestuderen. Misschien dat, in- ien God zulks wil, mettertijd ankzij dit decreet, de eenheid at stand zal komen. Kenstmaagd Gods Aan het einde van zijn rede heeft Paus, zoals gezegd aan Maria titel gegeven van „Moeder der t(rk". Uit de woorden waarmede hij kie nieuwe aanduiding van Maria 'geleidde, kan men merken dat er zekere tegenstand moet zijn ge it van de zijde van bepaalde "neilievader, die vrezen dat men itfmee opnieuw de protestanten 'Pschuw maakt. De Paus voegde namelijk onmiddellijk aan toe, men nooit vergeten mag dat Ma- tenslotte niets is dan een een- 'iudige dienstmaagd Gods en dat Benthuizen A. v. Harten) K. A. Abelsma t te Vrouwenparochie J. ter fcge. kand. te Oosterwijtwerd. Be- tot hoofdleider clubhuls „De te Delft ds. S. P. de Roos, em. Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ermelo W. Heerma te lespeet. KORTER VASTEN VOOR COMMUNIE Paus Paulus heeft voor de r.-ka- '"lieken de duur bekort van het "ten voor de communie. maakte deze verandering be- tijdens de sluitingsplechtigheid het concilie. Voortaan zullen r.- 'tholieken slechts één uur van tsel en drinken behoeven te vas- voor de communie. Al eeuwen is het vasten begonnen te mid- 'üacht voor de dag dat de com- •ftie zal ontvangen worden. Dit n hield ook hét drinken van "er is. Paus Pius XII verander- dit in 1957 tot drie uur voor 'kei en alcoholische dranken, één r voor niet-alcoholische dranken tonder tijdlimiet voor water. Paus Paulus leest tijdens de sluitingsceremonie van het con cilie de resultaten voor van de laatste stemmingen. de enige bemiddelaar, de enige tus senpersoon tussen de gelovigen en God,uitsluitend Christus is. In het begin van de rede heeft de Paus erop gewezen dat het moeilijk ste deel van de taak der concilie vader daarin gelegen Is, om in een onderzoek te geraken tot de waar achtig bijbelse waarheid en de ware traditie der kerk. In hun poging om vast te stellen wat zeker en onwrik baar vaststaat en wat daarentegen wisselen kan naarmate een voor- schrijdend onderzoek en de zich steeds meer ontwikkelde wetenschap, nieuwe gezichtspunten naar voren brengt. Maar niets kan zo moeilijk zijn geweest als nauwkeurig na te gaan welke de plaats is van $le bis schoppen. „Wij zijn zeer tevreden", zei de Paus, „dat deze doctrine is onderzocht met studies en zo uitge breide discussies, en heeft geleid tot zulke heldere gevolgtrekkingen. Het was de plicht der kerk om dit onder zoek in te stellen ter aonvulling op wat het eerste Vaticaanse concilie heeft vastgesteld inzake het Paus dom. En dit was het juiste ogenblik voor dat onderzoek". Wat de praktische gevolgen van de constitutie over de kerk betreft viel het niet gemakkelijk te zeggen wat er gaat gebeuren. Maar de Paus zei hierover dat hij wel voorzag, dat er grote en nuttige veranderingen in het kanonieke recht uit voort zul len vloeien. Kroonraad van de Paus Het concilie zal definitief worden afgesloten met de vierde zitting. Maar daarna zou de ten uitvoer legging der decreten het werk zijn van een aantal conciliaire commis sies, waarin verscheidene bisschop pen onvermijdelijk zullen moeten medewerken. Ook het feit, dat er zich allerlei vragen zullen voordoen, maakt de Paus nog meer dan hij tot nu toe al was, bereid om te zijner tjjd een aantal bisschoppen om zich heen te roepen ten einde met hen overleg te plegen en van hun ervaring ge bruik te maken, Dat is dus met een aankondiging van de oprichting van wat men hier in Rome noemt, de kroonraad van de Paus, die in de toekomst komen gaat. De Paus ging daarop nog verder in en zei: het zal ook zijn nut hebben een beroep te doen op de ervaring van de bis schoppen bij de vernieuwing van de Romeinse curie,e die op dit ogenblik onderwerp is van studie en wel zo, dat in de curie bisschoppen uit ver schillende landen kunnen worden op genomen, die haar met hun wijs heid en liefde kunnen helpen. Misschien zou zulk een meervou digheid praktische moeilijkheden met zich meebrengen. Samenwerking met andere is altijd moeilijker dan iets alleen te doen. Maar als zulk een samenwerking overeenkomt met het monarchische en tegenlijkertijd hiër archische karakter van de kerk dan zullen zij met verstand en liefde die moeilijkheden wel te boven komen. De plechtigheid duurde bijzonder lang en er was helaas ook een droe vige gebeurtenis. Een der concilieva ders, mgr. Bernier, aartsbisschop van Gaspe in Canada, is tijdens de rede van de Paus door een hartverlam ming getroffen en was onmiddellijk dood. Mgr. Bernier werd op 18 jan uari 1906 in Quebec geboren en werd in 1957 aartsbisschop van Gaspe. Er zijn tijdens deze derde zitting ver scheidene concilievaders gestorven en eigenaardig genoeg veel meer man nen van middelbare leeftijd dan heel oude. Het Is een feit dat een ie der, die op welke wijze dan ook bij het concilie betrokken is, op 't ogen blik werkelijk dodelijk vermoeid is. De werkzaamheden hadden een tempo dat nauwelijks was bij te houden. Op de dag, voorafgaand aan de slotzitting, heerste er zoals bekend grote nervositeit in verband met de verklaring over de godsdienstvrijheid. Daarover was eerst bekend ge maakt, dat men donderdag zou stem men, daarna zou dat vrijdag worden en tenslotte maakte donderdag kardi naal Tissereant bekend, dat er vrij dag ook niet gestemd zou worden en dat ook aan de vaders niet de vraag zou worden voorgelegd of zij deze stemming al dan niet gewenst acht ten. Dit deed een grote deining ont staan en een paar Amerikaanse kardinalen namen toen het initiatief om een beroep te doen op de Paus. Zij slaagden erin ruim 1000 handte keningen te verzamelen en donder dagavond was er zo'n grote opwin ding onder de concilievaders dat de Paus besloot het gehele heilige colle ge van kardinalen in bijzondere au diëntie by zich te ontvangen. Het is natuurlyk niet bekend wat er toen besproken is. maar zeer waar- schyniyk is die zaak aan de orde gebracht en het schynt dat de Paus niet zelf een besluit heeft genomen, hetgeen ook helemaal niet in zyn karakter ligt, maar dat hy zich heeft beroepen op de commissie van disci pline voor glement. Het is bestaat uit drie leden-kardinalen en waarvan de 92-jarige kardinaal Rö- berti de uiterst actieve voorzitter is. Deze kardinaal besliste dat het re glement niet toelaat dat de vaders stemmen over de vraag of een be paalde kwestie op een zekere dag tot stemming moet worden gebracht of niet. Dat besluit werd vrijdagoch- ten door kardinaal Tisserant be kend gemaakt en deze voegde daar toe, dat in ieder geval de kwestie van de geloofsvrijheid een der eersten zal zyn die by de volgende, vierde Veel rumoer om Elburgse dominee De kerkeraad van de Hervormde gemeente in Elburg, die de afgelopen zondag zyn dominee voor het front van diens gemeente schuld aan over spel had laten belijden, is hiervoor door het provinciaalkerkbestuur ter verantwoording geroepen. Hoewel het in de bedoeling van de kerkeraad lag, zyn voorganger niet in de morgendienst te laten voor gaan, heeft het comité van opzicht van het moderamen van de her vormde kerk er anders over beslist. Aan de predikant werd te kennen ge geven dat hy tóch de ochtenddienst diende te leiden De kerk was zondag behoorlijk be zet. Onder het gehoor bevond zich een groot aantal journalisten en po litiemannen in burger. De predikant dié uiteriyk onbewogen de kansel be trad, hield zyn preek naar aanlei ding van Marcus 9 25 „En Jezus, ziende dat de schare gezamenlyk toeliep, bestrafte den onreinen geest, zeggende tot hem: „Ik beveel u, ga uit van hem en kom niet meer in hem". In zyn preek zei de predi kant niets over de gebeurtenissen van vorige week. Foto De schuldbelydenis van de domi nee heeft niet alleen in Elburg. maar ook daarbuiten en zelfs in het bui tenland zeer de aandacht getrokken. Het stadje is als het ware bestormd door persfotografen en verslaggevers van de binnenlandse en de buiten landse pers. Zó groot is deze belangstelling, dat de gehele politiemacht van Elburg (in totaal vyf man) in het geweer moest komen om de dominee, die normaal zyn ambt blyft vervullen in staat te stellen een begrafenis te leiden en te verhinderen, dat er op de begraafplaats zou worden gefoto grafeerd. Men is zelfs zo belust op een foto van de betrokken predikant, dat men voor diefstal niet schynt terug te deinzen om een plaatje te bemachtigen. Een fotograaf in El burg heeft althans by de politie aan gifte gedaan van de diefstal van een foto uit zyn zaak. Griekse geestelijken mogen geen auto's besturen Van nu af aan is het Griekse gees- teiyken verboden auto's te besturen. De 85 jaar oude aartsbisschop Chiysostomos, patriarch van Grie kenland, heeft *in een rondschrijven bepasld: „Het is geestelyken, die tot dusverre auto's bestuurd hebben ten strengste verboden dit te blijven doen. Verder is het verboden auto's te huren of te chauffeuren, die het eigendom zyn van vrienden". De geestelyken moeten in het ver volg van openbare vervoermiddelen of van auto's met chauffeur gebruik maken. Advertentie 4g* IITIEIJW Player's zitting aan de orde zal worden ge steld. zyn mededeling werd met een yzig stilzwygen ontvangen. Er is ken nelijk over deze zaak een tamely k sterke ontvredenheid. Er is nog veel te doen Aan het einde van zyn rede merkte de Paus op, dat er voor de concilie vaders nog veel valt te doen. In het byzonder aan een schema, dat zich bezighoudt met moderne wereldpro blemen zoals de geboorteregeling en de ontwapening en aan de verklarin gen over de godsdienstvrijheid en de joden. Dit werk zal worden voltooid in de volgende en laatste zitting van het concilie. Dit was voor het eerst, dat hy of Paus Johannes uitdrukkeiyk een limiet voor beëindiging van de kerkvergadering noemde. De Paus deelde evenwel niet mee, wanneer de volgende zitting zal worden gehou den. Sommisge prelaten geloven dat dit laat in 1965 zal zyn. Player's Gold Leaf is een van de meest verkochte filter- sigaretten. U kunt nu ook in Nederland het volle aroma genieten van superieure tabakken. Als U een échte roker bent, probeer dan vandaag nog Player's Gold Leaf. Kyrollos VI wil tegenconcilie De resolutie van het Vaticaans concilie, waarin de Joden worden vrijgesproken van godsmoord, is in de Arabische pers veroordeeld. De vrees werd uitgesproken, dat het Vaticaan nu wellicht Israël zou erkennen. De Egyptisch Koptische-orthodoxe patriarch Kyrollos VI heeft de reso lutie van het Vaticaan gebrand merkt als een „zionistisch komplot". Uit protest tegen de houding van de rooms-katholieke kerk in deze zaak wil de Koptisch-Orthodoxe patriarch een „tegenconcile" van alle Koptisch- Orthodoxe patriarchen en bisschop pen van Egypte en Ethiopië by een roepen in Alexandrië. Scheuring „De verklaring van het Vaticaanse concilie", aldus de Koptische kerk, betekent een scheuring in de chris tenheid omdat ze „uit politieke over wegingen" is voortgevloeid. En omdat ze in stryd is met de bybeltekst, moet ze als geschiedvervalsing worden ge zien! Concilie vaardigt decreten uit Eenheid onder alle christenen in samenkomsten bevorderen Het Vaticaans concilie heeft zaterdag drie decreten uitgevaar digd, waardoor met de twee decreten van de tweede zitting het totaal op vijf komt. De thans uitgevaardigde decreten hebben be trekking op de oecumene (eenheid), de ecclesia (de kerk) en de ecclesiis orientalibus catholicis (de katholieke oosterse kerken). Het eerste decreet beoogt de eenheid onder alle christenen te bevorderen door gebed en samenkomsten met andere christenen. Het decreet over de kerk bevat een zeer belangrijke theologische definitie van het concilie n.l. dat van de bisschoppelijke collegia liteit. Het bevestigt overigens het primaatschap van de Paus en de kerkelijke opvatting, dat de Paus onfeilbaar is in belangrijke uit spraken over de kerkelijke leer. Het Derde decreet erkent als gel dig gemengde huweiyken tussen r. katholieken van de oosterse riten en orthodoxen welke door orthodoxe geestelyken gesloten worden. Vroeger gold dat deze door een r.-katholieke geesteiyke ingezegen moesten worden. De twee door de tweede zitting uitgevaardigde decreten betroffen een vergaande hervorming van de liturgie en een aansporing tot een christehjk gebruik van de moderne municatiemiddelen. Onderwerpen, die op de volgende zitting afgehandeld moeten worden zijn: de kerk in de moderne wereld, de verklaringen over de joden en de vrijheid van godsdienst, de pastorale plichten van de bisschoppen, de god- delyke openbaring, 't lekenapostolaat de missie-activiteit, het priesterschap, christeiyke opvoeding, de godsdiensti ge orden en de seminaries. Een kort schema over het huweiyk is cp de derde zitting besproken als een leidraad voor de herziening van het kanonieke recht. De collegialiteit hoult in dat de bisschoppen samen met de Paus het gezag in de kerk uitoefenen, maar dat dc bisschoppen niet „de gave der onfeilbaarheid" bezitten, maar in vereniging met de Paus hem onfeil baar verklaren. Het decreet over de kerk voorziet in de instelling van 't ambt van dia ken, waartoe ervaren en getrouwde mannen kunnen worden toegelaten. Het eerste conciliaire decreet, dat geheel over de christelijke eenheid handelt, telt drie hoofdstukken. In het eerste hoofdstuk worden alle r. katholieken aangespoord te werken voor de eenheid onder de christenen, wordt gesteld dat de R.K. Kerk niet zonder schuld is aan de verdeeldheid onder de christenen. Het 2de hoofdstuk geeft richtlynen voor de praktische toepassing van de oecumene door gebeds- en andere by eenkomsten met andere christe nen. De r.katholieken worden aan gespoord op alle terreinen van het openbare leven met de orthodoxen, protestanten en anglicanen samen te werken om in de wereld één christe- ïyk getuigenis af te leggen. Toediening sacrament Het derde hoofdstuk handelt over de betrekkingen tussen de R.K. Kerk met de protestanten, anglicanen en orthodoxen. Het beveelt aan dat het rooms-katholieken en orthodoxen toe gestaan zal worden in eikaars kerk diensten en sacramenten in bepaal de gevallen te ontvangen. De Kopten uit de Arabische lan den zyn daarom zo fel gekant tegen dit schema van het Vaticaanse con cilie, omdat zy er bang voor zyn dat de staat Israël daarin een uit gangspunt zal zien voor een politieke prestige-campagne, speciaal in de r.-katholieke landen van Latyns- Amerika. Propaganda Het Libanese blad „Al Hayat" schyft, dat de resolutie een antwoord is op de aanvallen, die lange tyd op het Vaticaan zyn gedaan om haar stilzwygen tydens de Jodenver volgingen door de Nazi's. Het blad spoort alle Arabieren aan de propa ganda te verhevigen om aan zoveel mogeiyk landen bekend te maken dat de joden „onverschillig of zy schul dig of onschuldig zyn aan de kruisi ging van Christus, schuldig zyn aan het kruisigen van Palestina". OpperrabbUn Isser Unterman heeft in Tel Avlv gezegd: „De resolutie ls een stap vooruit, maar zolang de R.-K. Kerk geen spyt betuigt over de jodenvervolging in het verleden is het niet voldoende". Synode Oud Kath. Kerk Te Utrecht wordt morgen de jaar lijkse zitting der synode van de oud- Katholieke Kerk gehouden. Op de agenda staat o.a. „medede lingen uit het leven der kerk" door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. Andreas Rinkel. In de middag zullen enkele voo stellen aan de orde komen, o.m. ora te komen tot een uniforme tekst van het „Onze Vader" voor alle kerken. MARKTBERICHTEN plcklers 21.80. ld. drie lingen 22.30, ld. mlddelfyn 20.90, ld. groenek< selie per 100 bos 22. Al 67, A2 17, andyvie 17-44, groenekool 7, boerenkool 16-18, peter- waspeen -v. Popcorn 75- 24-30, rood 28-43. Tangerlna >-28. Dusty 24-28, Deslrée 26-30 per Prijzen (resp. Ie, 2e vette koelen (in ets per kg) 365-400, 320-350, 295-315; varkens (lev. gew.) (ld.) 198, 194, 190. Handel: aanvoer vette koelen iets handel kalm, prijzen gedrukt. f 1.98-2.02 per kg. slachtzeugen 11.50-65 per kg. Ongeveer 4000 betogers hebben gisteren in Saigon prikkeldraadver sperringen en politie-afzettingen doorbroken, waarna zij optrokken naar het regeringsgebouw om te be togen voor een aftreden der Zuid- vietnamese regering. De betogers, in hoofdzaak studen ten en vrouwen, werden, nadat zy achthonderd meter hadden afgelegd tegengehouden door valschermtroe pen, met de bajonet op het geweer. Daarop verscheen een voormalige vi ce-premier in de afgetreden regering Khan, brigade-generaal Do Mau, die klaarbiykelijk achter ae betogers stond. Nadat hy kort met de bevel hebber der valschermtroepen had ge sproken. weken deze terzyde en lie ten de betogers hun weg vervolgen. Toen de betogers de versperringen hadden bereikt, knipten zy het prik keldraad met speciale scharen door en begonnen vervolgens de politie met stenen te gboien. By aankomst voor het regéringsgebouw verna men de betogers dat president Soe buiten Saigon verbleef, zy dreigden de gehele nacht voor het regerings gebouw te zullen bivakkeren. De demonstranten hadden twee ge wonde jongelingen op draagbaren meegenomen, zy verklaarden. dat deze ernstig waren gewond by bot singen met de politie op zondagoch tend, waarby ook tenminste twee po litiemannen waren gewond. Premier Hoeong heeft geweigerd onder druk van politieke oi religieuze groeperingen zyn kabinet te wyzi- gen. doch de betogers putten moed uit de langdurige aarzeling van de veiligheidstroepen voordat deze in grepen. Men verwacht nieuwe beto gingen. Hoeong schynt zich de toorn van verschillende groeperingen op de hals te hebben gehaald omdat hy geen vertegenwoordigers van boed dhisten in zyn regering heeft opge nomen en omdat midden-Vietnam daarin sterker was vertegenwoordigd dan het zuiden. Politieke waarne mers betwyfelen of de regering- Hoeong een lang leven beschoren zal zyn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11