ZANGER BOUDEWIJN DE GROOT: „We hebben nu wel genoeg S3® liedjes over de liefde PROEFWERK O, dat rotkrantje DROMEN ZIJN BEDROG D-T-DT-TD-TTD-DTT-D Voor tv en radio en op de plaat (LEIDSCH DAGBLAD Het repertoire van Boude- wijn de Groot bestaat uit slechts acht liedjes. Maar deze acht liedjes hebben hem drie televisie-uitzendingen, een ra dioprogramma en twee gram mofoonplaten bezorgd. Boude- wijn zingt, zoals hij het zelf noemt, Nederlandse chansons. De teksten zijn pittig en vaak ondeugend. „De KRO vond ze té ondeugend", zegt Boude- wijn, die de volgende maand gaat optreden in het televisie- prorgamma voor de vrouw „Driekwart in de middag". „Veel teksten werden afge keurd en andere moesten wor den herschreven. De platen industrie censureert minder dan de televisie". Wy zyn by de 20-jarige Boude- wijn en zyn jonge vrouw Anneke (op 9 september zyn ze getrouwd) te gast in hun bovenhuis aan de Plantage Middenlaan in Amster dam. Terwyi Boudewyn (donker haar, roze overhemd, lichte spy- kerbroek) ons in een enigszins ar tistiek aandoende omgeving het verhaal van zyn succes vertelt, zorgt Anneke voor koffie. Boudewyn de platenmaat- schappü wil er Bo van maken, maar voor zijn vrouw en vrienden heeft hy „Boudie" is op 20 mei 1944 geboren in een Jappenkamp by Batavia. Zyn vader was daar postambtenaar. Na de oorlog keer de de familie De Groot terug naar Nederland, zy woonde enkele jaren in Haarlem en daarna in Heem stede. Boudewyn bezocht daar het lyceum (hy heeft het einddiploma hbs-A). JAAP FISCHER Op deze school begon het. Zoals iedereen tokkelde hy af en toe wat op een gitaar en zong er wat by. Op aanraden van zyn schoonzusje ging hy er mee door en nam gi taarles. In die tyd was Jaap Fi scher erg populair by de middel bare scholieren. Dit genre lag Bou dewyn wel, hy schreef zelf een paar liedjes en zong deze op schoolavonden. Hy maakte kennis met de nu 19-jarige Lennaert Nygh, een Haarlemse jonge man die af en toe stukjes in een krant schreef en voor zyn plezier films maakte. „Lennaert had voor een ge luidsfilm een jongen nodig die liedjes by een gitaar zong", zegt Boudewijn. „Die jongen werd ik Ik schreef twee liedjes en deze werden opgenomen. Er zou niets zyn gebeurd, als Lennaert zyn film niet een keer had vertoond voor een paar kennissen van zijn ouders. Daarbij was ook Ed Lau- tenslager, omroeper by de NTS. Hy meende dat ik een aardige stem had, maar vond, dat Len naert de liedjes voor my moest schrijven". PLAATJES Dit gebeurde. Ed Lautenslager had relaties by Phonogram, er werd een bandje opgestuurd en Phonogram-functionaris Tony Vos was onmiddeliyk enthousiast. De liedjes „Elégie prénatale" en „Strand" werden op de plaat gezet. Daarna volgde een plaatje met „Seksuele voorlichting" en „Refrein voor en binnenkort komt er een e.p.-tje met deze vier liedjes en nog twee andere. Naar aanleiding van de eerste plaat werden Boudewyn en tekst schrijver Lennaert door Wim lbo uitgenodigd voor zyn cabaretkro niek. Boudewyn zong toen het liedje „Strand" en kreeg daar veel positieve reacties op. Later volgde een optreden in „Nieuwe oogst" en in „Combo". BRASSENS De liedjes handelen allemaal over de liefde (meestal de onge lukkige). „Ik hoop, dat Lennaert nu eens over andere onderwerpen gaat schryven, want we hebben er nu genoeg over de liefde", vindt Boudewijn. „Ik ben een groot be wonderaar van George Brassens en 9? Boudewyn moet eigenlyk bin nenkort in dienst, maar hoopt er van af te kunnen, omdat hy kost winner is. Op het ogenblik werkt hy in een fabriek, maar hy hoopt dit niet lang te hoeven doen. Na de hbs heeft Boudewyn de Film academie in Amsterdam bezocht en er zyn diploma behaald. Als hy de kans krijgt om met zingen door te gaan, dan zal hy deze zeker grij pen. Gaat dit niet, dan zal hy pro beren werk te krijgen in de film industrie. Er zyn wel plannen voor de toekomst. Wim lbo heeft bedacht, dat het wel aardig zou zyn de oud ste en de jongste generatie caba retiers samen te laten zingen, mis schien ook op de plaat. Dit gaat Boudewyn doen met de by oude ren nog wel bekende Paul Collin. „Proefwerk" is de titel van een rubriek, welke de lezer met ingang van vandaag geregeld in „Jouw Wereld" zal tegenkomen. Het is een naam, die associaties oproept met de school. Dat klopt. „Proefwerk" wordt namelyk niet gemaakt door redacteuren van dit dagblad, maar door „collega's" van middelbare scholen in Leiden en omgeving. Vrywel elke middelbare school bezit een eigen krant. De redacties van deze schoolkranten nu nemen bij toerbeurt een rubriek voor hun rekening. „Socius", het blad van het Stedelijk Gymnasium in Leiden, opent van daag de rij. Er is ook een wedstrijd aan verbonden. Als alle „Proefwerken" zyn ge publiceerd, zullen cyfers worden gegeven om uit te maken wat de beste rubrieken waren. Drie schoolkrantredacties kunnen op deze manier een bon winnen ter waarde van resp. 100, 75 en 50 gulden. Het ligt in de be doeling dat deze pryzen, in overleg met onze Redactie, worden besteed op een wyze, welke in enigerlei vorm de schoolgemeenschap ten goede komt. Voor de beste individuele inzendingen stelt het Leidsch Dagblad boeken- bonnen beschikbaar: een eerste prijs van 25, een tweede prys van 15 en een derde prys van 10 gulden. Speciale editie van Socius, schoolkrant van het Stedelijk Gymnasium in Leiden Geachte lezer, Het is ons een groot genoegen ,$ocius", de schoolkrant van het Leids Gymnasium, aan u voor te mogen stellen. Wij zijn de re dactie van het L.D. erg dank- Mar een "bijdrage aan ,Jouw Wereld" in de vorm van deze aflevering van onze krant te hebben mogen leveren. De naam „Socius" betekent bondgenoot" en de redactie ttreeft er dan ook naar ,£ocius" voor zijn lezers een ware bond genoot en vriend te laten zijn. Om dit doel te bereiken trach ten wij steeds de inhoud zo ge varieerd mogelijk te houden door kritieken, korte verhalen, gedichten, verslagen of kolder- itukjes, om aan zo veel mogelijk eisen te voldoen. De vele eisen, die worden ge steld op een school met kritische lezers, maken het bestaan van JSocius" moeilijk. De één wil veel artikelen over sport, de an- zou graag een zuiver litte rair blad zien en een derde wil er verpozing in vinden door grapjes of kritieken. Bij de samenstelling van deze aflevering hebben we doelbe- mst veelzijdigheid nagestreefd en we geloven hierin geslaagd te zijn. Wij hopen dat bijgaande stukjes u mogen boeien en dat „Socius" hier uw „bondgenoot" cal zijn. Redactie „Socius". In de loop der jaren hebben steeds meer scholen besloten tot de oprichting van een schoolkrant. Dit heeft echter de vraag doen rijzen of een schoolkrant inderdaad on- ontbeerüjk is voor een school en of zy wel een redeiyk bestaan kan leiden. Ik zou graag met dit laatste wil len beginnen. „Een schoolkrant kan eigenlyk alleen maar bestaan als de redactie ook nog steun van zyn le zers ontvangt. Het is verdrietig dat bijna elke redactie te kampen heeft met een gebrek aan belangstelling. Heel vaak heerst er op scholen een stemming van: „O, dat rotkrantje". Maar als het dan inderdaad zo'n rotkrantje is, laten deze critici er dan zelf toe by dragen dat „rot krantje" wat beter te maken! Graag wordt toegegeven dat het peil van vele schoolkranten vrij laag ligt, maar het is voor een redactie niet prettig werken wanneer er zo'n passieve houding bestaat tegenover de schoolkrant. Gelukkig mag Socius rich verheu gen over een toenemende belang stelling, die zich o.a. uitte In de hoeveelheid kopy die 'door abon nees werd ingeleverd. De redactie van een krant moet natuuriyk van zyn kant elk initia tief tot meewerken steunen. De schoolkrant kan op een school een heel belangrijk medium worden. Als nieuwsmedium natuurlijk niet, daar het praktisch by na niet uit voerbaar blykt een krant meer dan Hy stond op de hoek van de Klo veniersburgwal en het Rusland. Hy verveelde zich. Met zyn hand stond zenuwachtig een leeg sigaretten pakje te verfrommelen. In zyn an dere hand hield hy een geknakte sigaret. De laatsteHy wierp het verfrommelde pakje voor zich uit. net niet in het water. Hy keek hoe het verfrommelde pakje over de waterkant voortrolde, gedreven dooi de wind. lelyk stak hy de geknakte si garet tussen zyn lippen. Hy voelde zijn jaszak naar lucifers. Nog eens. Waar had hy ze nou? Wacht, de andere zak. Alleen een zakdoek. Zyn broekzak. Eindelyk! Hy opende het doosje, haalde er een lucifer uit en streek hem aan. Hy hield zyn hand beschermend om het vlam metje. De lucifer stak de sigaret aan en woei uit. Hy zoog de rook Paar binnen en even later keek hy de blauwe rookwolk, die hy net had uitgeblazen, na, en zag hoe de wind de wolk uiteen deed waaien. Hy scheen alleen oog te hebben voor zyn sigaret en de rook. Want hoewel hy in hun richting staarde, aag hy de twee jongens niet» die steeds een touw met een haak in de Kloveniers lieten zakken en af en toe een stuk metaaldraad of een oude fiets naar boven haalden. Hy zag de vuilniskar niet, die aan kwam rijden en hy hoorde niet het lawaai van de vuilnisbakken, die ge leegd werden, ofschoon het toch een hard geluid was en de vuilniswagen zo groot was, dat deze hem het uit zicht op de gracht belemmerde. Hy stak het overgebleven eindje sigaret in zyn mond om nog een laatste trekje te nemen. Toen hy de peuk nu uit zyn mond wilde ne men, met de bedoeling hem weg te werpen, merkte hy dat hy hem niet van zyn lippen kon krijgen. Vast geplakt, natuuriyk, dat gebeurde hem wel vaker. Hy maakte zyn lip pen vochtig en probeerde toen voor zichtig opnieuw het peukje er af te halen. Maar het zal als vastgemet- seld aan zjjn lippen. Of hy het nu voorzichtig probeerde of dat hy ge weld gebruikte, alle pogingen waren tevergeefs. Hy voelde dat het vuur reeds akelig dicht by zyn mond kwam. Hy wilden een kreet van pyn en afschuw slaken, maar er kwam geen geluid over zyn lippen. Nadat hy ai die tyd rustig had gestaan, begon hy opgewonden op en neer te dansen. Hy wenkte voor- bygangers en probeerde in gebaren taal duideiyk te maken wat er aan de hand was, maar de voorbygan- gers zagen hem niet, evenmin als hy daarnet de Jongens en de vuil niskar had gezien, zyn laatste hoop, dat het vuur in zyn mond wel zou doven, vervloog, toen hy voelde, dat, hoewel er van de peuk nu niets meer over was dan as, zyn mond in lichterlaaie stond. Waanzinnig van pyn en angst rende hy het Rusland in. één keer per maand te laten uitko men. Maar als kritisch medium kan zy wel zeer waardevol zyn. De re dactie moet in staat zyn gebeurte nissen op scholair en cultureel ge bied kritisch te beschouwen en toe te lichten en de lezers, waar dat nodig mocht rijn, ook de zaken eens door een andere bril te laten zien. Zodoende kan een schoolkrant een belangrijke schakel tussen de lei ding van een school en zyn leerlin gen worden. Daarby moet zy in deze drukke ty- den ook ontspanning geven door raadseltjes of grapjes. Deze grapjes, waarvoor leraren altyd zo'n dank baar onderwerp vormen, liggen mis schien wel in het gevaariykste vlak. NatuurUjk mogen ze niet beledigend zyn maar een enkel ondeugend grapje kan op zyn tyd toch echt geen kwaad!! Een redactie zal zich dus zeer be wust moeten zyn van zyn verant- woordeUjkheid, maar ook de lezer moet het belang van een school krant inzien opdat er een gezonde geest in een gezonde school zal rijn. Iets waartoe zeker niet in de laat ste plaats een schoolkrant kan mee werken. Hy rende vooruit, de Oudezyds Achterburgwal op, en zag, toen hy zyn hoofd weerspiegeld zag in het kalme, troebele water, tot zyn schrik, dat overal de vlammen uit zyn hoofd oplaaiden. Als een waan zinnige rende hy voort, hy zag de gracht niet meer, maar een rode waas hing voor zyn ogen. Door die rode waas heen zag hy als zwarte, onduideiyke vlekken, de gevels en de bomen en de mensen. Maar de mensen zagen hem niet. Plotseling schoot er nog een gedachte in zyn brandend hoofd: het water. Hy strompelde in de richting, waar hy het water vermoedde, een plons, een hevig gesis.... Hy schok wakker door het geratel van een vuilniskar. Toen hy naar het venster toe liep, zag hy twee jongens, ieder gewapend met een touw, waaraan een haak zat, langs de waterkant lopen. Hy schoof het venster open stak rijn hoofd uit het raam en keek onwillekeurig naar rechts, naar de hoek van het Rus land. Op de hoek stond, tegen een muur geleund, een jongeman een sigaret te roken.. T. v d. S. Verwelkt liep '8 morgens vroeg van huis tot huis ging in, ging uit kom onverwijld des avonds thuis: wee mij. riep steeds maar weer: Vergeetmeniet stond voor, stond naast keer huiswaarts terug vannacht nog niet; wee mij. zocht 's anderdaags verbeten voort vroeg deze me, vroeg gene me waar is mijn bloem? niet in dit oord: wee mij. mocht zelf ook de dood eens zien zeg nee, zeg ja stort neerwaarts nu mijn bloesem tegemoet, misschien. Ja lezers, daar hebben we dan een probleempje voor u. waar de redac tie van Socius al lange tyd mee worstelt. Doch daar zy er niet uit gekomen is, legt zij het nu zyn le zers voor. Het gaat om het geval „dt". Reeds land geleden zult u hiermee geplaagd zyn door de di verse leerkapiteins op lagere scho len en het stemt ons droef nog steeds te moeten ontdekken dat ook daarna de foutjes op dt-gebied biy- ven bestaan. Fouten die echter heel begrypeiyk en psychologisch volko men verklaarbaar zyn. Geen enkel normaal denkend kind zal uit zichzelf achter „hy word" nog eens een t plaatsen, daar hij zonder dit te doen ook een alles zins aannemelyk geheel formeert. „Ach, myn jongen", spreekt de leer meester dan glimlachend om deze naïviteit, „achter hy wordt hoort immers een t. Zal ik jou eens een ezelsbVuggetje leren? Kyk, als Je een werkwoord hebt, byvoorbeeld de vorm „jy braad", dan neem Je even in gedachten de vorm ,jy loopt" Achter die p hoor je een t en die zet je dus ook achter braad". Als kind hebben we geknikt, maar later zyn we langzaam de waanzin ervan gaan inzien. Welk zinnig mens komt op de gedachte een paard voor zyn auto te spannen omdat de groenteboer ook zo'n beest voor zyn kar laat lopen? Of wie plaatst er een schoorsteen op züd zeilboot, omdat de Willem Ruys dat ook heeft? Jazeker, je glimlacht om deze ab surde voorbeelden en denkt daarby „O, het gericht alleen al..." Maar je ziet vele malen per dag het even lachwekkende gericht van „hy wordt" met dt, en je vindt het vol komen normaal als je even verder het woord „poot" (uit de zin: hy poot aardappelen) geheel naakt ziet staan in precies dezelfd vorm als wanneer er ik, jy of u voor zou staaan. „Kyk", sprak de meester dan. „daar hoef je geen t achter te zet ten. want die staat er al". „Ja meester, maar by „ik poot" staat die t er ook al en by ik loop niet. Nu moei ik denken: by „hy loopt" hoor ik een t achter die p. dus moet die er ook achter by „poot", dus hy poott". „Nee jongen, want twee t's achter elkaar staan zo raar". „Ja mees ter". Maar die t's moeten ergens biyven. Die t's zyn er en die kan je niet even van Je afslaan, als waren het lastige vliegen. Zo is waarschyniyk ook het Leids dialect ontstaan. Leidenaars staan al sinds onheugiyke tyden bekend als consequente mensen. In onze voorvaderen zullen die t's, die er niet achter hoefden omdat ze er al stonden zich opgehoopt hebben, dat dientengevolge gevallen ontstaan als: ik gaat naar huis en ik biyft daar tot morgen. Dat wordt dan als belacheiyk beschouwd, maar in we zen is het de schuld van de mensen die ons op school hebben ingepompt dat er wel degeUjk een paard voor een auto gespannen moet worden, niet omdat hy anders niet zou ry den maar omdat het een ontzetten de wanorde zou veroorzaken wan neer er voor een groentekar wel en voor een auto geen paard zou stap pen. Mooi zijn in de winter: maak je eigen mode Het is weliswaar verboden om modellen van de Parijse haute couture na te maken maar mon sieur Ferreras zal zich vast niet de haren uit het hoofd rukken van nijd als hij je tegenkomt in een pakje dat als twee druppels water lijkt op het zijne. De cou pe zal misschien niet zo mooi zijn en de afwerking niet zo on berispelijk maar een kniesoor die daarop let. Pak naald en schaar en probeer het eens. Ben je niet zo'n heldin op 't naai- machien dan zijn er nog altijd moeders en tantes in jouw we reld. Moskou lonkt naar toeristen In het westen van de Sowjet- Unie zullen het volgend jaar 5.000 km wegen opengesteld worden voor het toeristenverkeer, zo heeft Leonid Khodarkow, vice-president van het officiële Russische reis bureau Intourist, bekend gemaakt, Hy zei dat de reisbureaus voortaan binnen zeven dagen voor Russische toeristenvisa kunnen zorgen. Tot de voor toeristen ontsloten gebieden behoren de Wolga, de Dnjepper van Klew tot Kherson, de Krim, Siberië tot Irkoetsk en de badplaatsen In de Kaukasus.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7