Londen van VERDEELD Veel wijzigingen in „De zendeling" I TV - VANAVOND kant breeches Bonn vraagt wereld alsnog aangifte van oorlogsmisdaden MET EEN ENKEL WOORD De regering is volkenrechtelijk bevoegd tegen REM op te treden PADJI LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 HET gebeurt zeker niet elke dag, dat een „vader des vaderlands" zich terugtrekt uit het bestuur van de machtigste politieke partij en dat de minister van Buitenlandse Za ken na een woordenwisseling met die leidende persoonlijkheid op dokters advies in een ziekenhuis wordt opge nomen om een paar dagen volledig rust te nemen. Wij hebben het oog op Israël, waar oud-premier Ben Goerion dezer dagen uit het centrale comité van de socialistische Mapai-partij is getreden en mevr. Meir zich in een gesprek met de „oude leeuw" zo op wond, dat zij overstuur raakte. Wat heeft dat nu allemaal te betekenen? Voor een goed begrip van de gespan nen situatie aan Israels binnenlands- politieke front dient men allereerst te weten, dat de socialisten daar over drie partijen verdeeld zijn: de gema tigden in de Mapai (met 42 van de 137 zetels In de „knesseth"), de uiterst-linksen in de Mapam (9 zetels) en tussen die beide in: de Achdoet Haavoda (7 zetels). Nu was die ver deeldheid vooral de tegenwoordige premier Esjkol een doorn in het oog en bovendien liepen de opvattingen van Mapai en Achdoet Haavoda niet zover uiteen, dat er geen samensmel ting mogelijk zou zijn. Esjkol is er in derdaad in geslaagd beide groepen tot elkaar te brengen en tot de af spraak gekomen, dat zij bij de verkie zingen van volgend jaar met gemeen schappelijke lijsten voor de dag zou den komen. Maar toen hij dit plan aan het centrale comité voorlegde, ontmoette hij felle tegenstand van Ben Goerion. Het comité liet zich echter niet van de wijs brengen, schaarde zich met een overweldigen de meerderheid aan de zijde van Esj kol, waarop Ben Goerion boos werd en bekendmaakte, dat hij niet langer bestuurslid wilde zijn. Misschien zal hij zelfs wel geheel met de Mapai brekenDe vraag rijst waarom deze man, die zulke uitzonderlijke diensten aan zijn land heeft bewezen en zoveel gezag heeft in zijn partij, tot dit besluit is gekomen. Was het alleen maar ergernis, omdat hij, die zich evenals een figuur als De Gaulle in Frankrijk tot leider van zijn volk geroepen voelt, zijn zin niet kreeg? Zo eenvoudig is het niet. Want Ben Goerion moge dan een autori taire persoonlijkheid zijn, hij heeft wel degelijk bepaalde argumenten voor zijn standpunt en wordt boven dien gesteund door niemand minder dan Mosje Dajan, de vroegere opper bevelhebber van het leger die in 1956 de Egyptenaren in een razendsnelle opmars in de Sinaï versloeg, later af trad om vervolgens zijn land te die nen als minister van Landbouw, wel ke functie hij echter dezer dagen neerlegde, omdat ook hij het niet eens is met premier Esjkol. BEN GOERIONS en Dajans ver zet tegen samenwerking met de Achdoet Haavoda moet aan vier motieven worden toegeschreven. In de eerste plaats is de oud-premier van mening, dat die samensmelting overbodig is: zou men het districten stelsel (zoals in Engeland) invoeren, dan zouden de kleine partijen bij de volgende verkiezing immers vanzelf verdwijnen. Bovendien vreest ge noemd duo zij zijn om redenen van praktische politiek openlijke voorstanders van verdere toenade ring tot Bonn dat de Achdoet Haavoda, die fel anti-Duits is, het land uit de verbondenheid met het Westen zal losmaken en tot het neutralisme zal doen overhellen. In de den-de plaats keert vooral Dajan zioh tegen de sooiale hervormingen van de Achdoet Haavoda, omdat hij het gevaar van de omringende Arabische landen zó grcot acht, dat hij de defensie ten koste van alles voorrang wil verlenen. De Ameri kaanse minister van Defensie, McNamara, heeft onlangs gezegd, dat over tien tot twintig jaar de meeste landen atoomwapens zullen bezitten en dus, zegt Dajan, moet het volk offers brengen om een catastrofe te vermijden, de oprui ming van krotten moet naar later datum worden verschoven en zwakke bedrijven, die geen bijdrage tot de uitvoer kunnen leveren, dienen te verdwijnen. Het vierde punt tenslotte en hier komt vooral Ben Goerion dan weer aan de beurt is er een van persoonlijke aard. In 1955 zou de toenmalige minister van Defensie. Pinhas Lavon, verantwoordelijk zijn geweest voor een (nog altijd zeer geheime) mislukte spionage-op dracht, die tal van Israëliërs het leven moet hebben gekost. Lavon werd toen door Ben Gcerion tot aftreden gedwongen, maar in 19S0 in ere hersteld, omdat hij het slachtoffer van een komplot bleek te zijn geweest. Toch moest hij in 1961. eveneens onder druk van Ben Goerion. heengaan als voorzitter van het zeer machtige vakverbond Histadroet. Premier Esjkol heeft die „vervolging" van Lavon door Ben Goerion altijd als een onsympathie ke houding van laatstgenoemde be schouwd en zich dan ook niet verzet tezen de eis van de Achdoet Haavoda dat Lavon weer op een belangrijke post zou dienen terug te keren, zoals E^ikol trouwens zelf in Juli 1963, toen hij aan het bewind kwam. al had pangekondigd. De motleven van Ben Goerion en Dajan zijn dus ongetwij feld ten dele van persoonlijke aard. maar anderzijds toch ook strikt zakelijk: verzet tegen een mogelijke ommezwaai op buitenlands-politiek gebied en ernstige bedenkingen tegen onderschatting van' de defensiebe- langen, nu telkens weer blijkt, dat de Arabieren niet zullen rusten voordat de staat Israël van de aard bodem is weggevaagd. Het conflict in de Mapai vormt dan ook een tragische affaire. Ben Goerions per soonlijke afkeer van Lavon moge geen prettige indruk achterlaten, de overige argumenten van hem en zijn vriend Dajan zijn zeker de moeite van het overwegen waard. Het is dan ook de vraag, of Esjkols streven naar eenheid, hoe verdienstelijk op zichzelf zijn politieke wijsheid i^iet bedriegt. (Advertentie) i 'N ARBEIDSCONTRACT VOOR HET LEVEN...!? Als de huisvrouw 'n wasmachine koopt, dan betaalt zij niet voor de machine maar voor de was voor hulp bij het doen van de was. Zo'n machine is voor haar slechts 'n sta-in-de-weg in haar tóch al zo kleine woning Liefst zou zij alleen die hulp wil len kopendus zónder de machi neMaar dat is tegenwoordig niet meer mogelijk vroeger wél Onze grootmoeders kochten inder daad hulp bij het doen van de was Die hadden geen wasmachine maar 'n was-vrouwen zij betaal den daarvoorper dè,g De ouderwetse was-vrouw bestaat niet meerTegenwoordig is er de ijzeren wasvrouw gekleed in wit emailleen met 'n elektromotor als hart Zo'n ijzeren was-vrouw kost per dag niet veelmaar neemt geen genoegen met betaling per dag Zo'n wasmachine eist 'n arbeids contract voor het levenen het loon bij vooruit-betaling te vol doen I Het is logisch en billijk als de huis vrouw haar wasmachine in termij nen betaalt, want dótgene wat waar de heeft, krijgt zij ook in termijnen geleverdin kleine, dagelijkse ter mijnen... en in de loop van zóveel jaren als de machine zal meegaan Zó is 't met è,lle duurzame artike len óók met meubelen Publlkatie: Schrijver-Schiedam. Instelling van een waakhond - commissie (Van onze Londense correspondent). Onder de zware druk van Enge- lands hogelijk ontstemde mede-leden van de Europese Vrijhandels-Associa tie (EVA) heeft de Britse regering een uit de zes overige EVA-landen samen te stellen „waakhond-commis sie" moeten aanvaarden welke de verdere ontwikkeling van de Britse economie nauwgezet zal volgen, zo dat, wat de EVA betreft, het extra- invoerrecht van 15 procent geen dag langer dan nodig is zal worden ge handhaafd. De zes EVA-landen, Scandinavië, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal treden thans op als con troleurs. Volgende maand zal de com missie voor het eerst bijeenkomen. De Britse regering heeft zich niet alleen deze pottekijkers laten welge vallen maar zich tevens moeten ver plichten om het extra-tarief zo snel mogelijk te verlagen en plechtig moe ten beloven nooit meer economische maatregelen te nemen zonder eerst Engelands vrienden behoorlijk te L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Otto van Dijk is het pseudoniem van de dramaturg van de VARA, wat wel even vermeldenswaard is gezien de aankoop die de VPRO deed van zes van zijn eenakters, waarvan we gister avond de eerste ,,De zendeling", te zien kregen. Wij konden niet onverdeeld enthousiast zijn over deze opvoering, met name niet over de manier waarop John Lanting de hoofdrol van de zendeling speelde. bij had laten gaan, met als gevolg dat nu de Amerikanen de belangrijke bauxietwinning in handen hebben. Er zijn, zei Van Vliet, nog wel kansen voor het Nederlandse bedrijfsleven, maar dan moet men er wel wat aan doen. Niet alleen uit zijn kleding (zwart met bolhoed), maar ook uit zijn tekst immers blijkt dat de schrijver een oudere man, een soort ouderling voor ogen moet hebben gestaan, die on danks (of juist als tegenwicht tegen) het feit dat hij met pornografie leurt op een wat afgemeten, kwasie-deftige manier spreekt. De zendeling was niet bedoeld als een radpratend mannetje maar als een bedachtzaam sprekend heertje, dat geen moeite hoefde te hebben met „fraaie stofvrije stolp". De tekst bleek gekuisd, hoe kuis die ook al was. En zo waren er nog meer wijzi gingen. Oorlog en vrede De derde aflevering van „Oorlog en vrede" (geregisseerd door Paul Steen bergen jr.) leverde het geruststellende beeld op van heel veel mensen van di verse pluimage die sterk voor de vrede geporteerd bleken. Het verhaal tje over Stalins dood en Chroesjt- sjows opkomst was zulk een eenvoud (iets voor 'n pocket-encyclopedie) dat het gemakkelijk gemist had kunnen worden. De uiteenzetting van vice- admiraal b.d. H. Bos over de sterkte van Oost en West was tenminste dui delijk, al bestond er twijfel aan zijn nauwkeurigheid, gezien het feit dat de Sowjet-Unie niet driemaal maar bijna 2% maal zo groot is als de V.S., en niet 700 maal maar 620 maal zo groot als Nederland. Afronden naar boven leidt maar tot paniek. Profes sor Röling pleitte voor het partijkie zen, en het vormen van pressiegroe pen voor het algemeen belang binnen de partijen. Suriname Op Nederland 2 toonde Nico van Vliet een zakelijke reportage over de economische problemen en mogelijk heden van Suriname. Hij toonde met name wat de bauxietwinning betreft aan, dat Nederland ztfn kansen voor- KERK, WERELD EN WELVAART De bijeenkomst ter gelegenheid van de negentiende dies van de Stichting „Kerk en Wereld" in Driebergen is gistermiddag besloten met een fo rumdiscussie over actuele onderwer pen, de verhouding kerk-wereld be treffende. Een van de vragen was, welke in terpretatie de kerk moet geven van de welvaart. Dr. A. Th. van Leeuwen, directeur van Kerk en Wereld zei hierop, dat de kerk eeuwenlang de kerk van de armoede is geweest. Daarom zal zij haar ethiek, volgens hem opnieuw moeten interpreteren en aanvullen. Bovendien moet zij zich niet alleen richten op eventuele indi viduele, maar ook op collectieve ar moede, bijvoorbeeld van bepaalde landen en werelddelen. Over de plaats en betekenis van de leden in de hiërarchie der kerk zei de heer H. van Santvoort, secretaris van het landelijk centrum voor ka tholieke actie", dat het gaat om het ambt van alle gelovigen en dat er in de R.-K. Kerk een duidelijke tendens valt waar te nemen naar een vermin dering van het machtselement en van pracht en praal. Hij voegde hieraan toe, dat het belangrijk is dat men tegenwoordig kan constateren, dat het kerkelijk gezag ook luistert naar de gelovigen. Ds. F. J. M. van -Veen sprak als zijn mening uit, dat theologen in deze tijd alleen nog maar „wezenlijke dingen" kunnen zeggen als ze samenspreken met de leken. raadplegen. De Britse regering heeft, als zondaar op het matje geroepen, reeds gisteren in een officiële ver klaring beloofd binnen enkele maan den tot verlaging van het extra-tarief over te gaan. Van echt Brits schuldgevoel is ove rigens geen sprake. De Britse rege ring beriep zich voor haar onpopulai re maatregelen van het begin af op „de conservatieve erfenis" welke ze vond. Bovendien handelde Londen „in het belang van de hele wereld", n.l. om het pond sterling te bescher men en devaluatie te voorkomen. Premier Wilson gaf openlijk toe dat de verhoging van de invoerrechten een stap in de verkeerde richting was. Bovendien kopen de Britten veel meer van de EVA-landen dan deze in Engeland bestellen. Dit alles neemt niet weg, dat de regering wat raad pleging van het buitenland betreft schromelijk is tekort geschoten. De psychologische uitwerking bleef dan ook niet uit, vooral omdat lang niet iedereen overtuigd is, dat het Britse pessimisme gerechtvaardigd is, omdat de onnatuurlijk grote invoer het ge volg was van speciale factoren welke zich in de naaste toekomst zo goed als zeker niet meer zullen doen gel den. Dit is tenminste de stelling van de verslagen conservatieven, waar weer tegenover staat dat Maudling (de afgetreden conservatieve schat- kistbeheerder) heeft toegegeven, dat ook hij gespeeld heeft met de gedach te van 15 procent verhoging, al zou hij eerst de verdere ontwikkeling van de situatie hebben afgewacht. De spanning op de Geneefse bijeen komst was zeer groot. De gemoederen werden vooral door toedoen van de Zwitsers zo opgewonden dat de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Gordon Walker, de vergadering tot kalmte moest manen omdat het an ders geen zin had om verder te gaan. Hg moest verscheidene malen telefo nisch overleg met premier Wilson in Londen plegen. Advertentie NET KRO Weekoverzicht NTS-journaal Hardy's Logboek Optreden Scapino-ballet Driedelig programma voor de vrouw Kinderprogramma Barend de Beer, voor de jeugd Sir Lancelot, film NTS-journaal Brandpunt, actualiteiten Midavondserenade Bonanza, western Concilienabeschouwing NTS-journaal. TWEEDE NET AVRO 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur Zoo Zoo, dierenprogramma 8.30 uur Dick van Dyke-show 8.55 uur Combo, tienerprogramma 9.20 uur reportage glasfabrieken Leerdam TV NOORDZEE 6.20 uur Rin Tin Tin, voor de jeugd 6.59 uur Mr. Magoo, tekenfilm 7.07 uur Lastige gevallen 7.19 uur Beatle-mania 10.00 uur Opstand der gedoemden, speelfilm. elegant en praktisch, past als een tweede huid, warm in de winter, koel in de zomer, ge maakt van zeer snel drogende 100 HELANCA kantstof (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering Is gisteren gekomen met haar vorige week reeds in uitzicht gestelde oproep tot de we reld om nog niet-berechte oorlogs misdaden aan te geven. Het groot ste deel van de nationaal-socialis- tische misdaden, zo heet het in de tekst van de oproep, is door gealli eerde en Duitse gerechtshoven ver oordeeld. Voor een aantal andere is men begonnen met een vervolging. De Duitse regering is vastbesloten de nationaal-socialistische misdaden te straffen en een recht dat is aange tast weer terug te brengen tot haar zuivere vorm. Daarom vraagt zij, re kening houdend met de omstandig heid, dat de verjaringstermijn voor misdaden, die voor 9 mei 1945 zijn bedreven uit grondwettelijke motie ven niet kan worden verlengd, alle regeringen, organisatie en individuen in binnen- en buitenalnd het in hun bezit zijnde materiaal over misdaden en misdadigers zowel in origineel als in kopie of microfilm zo spoedig mo gelijk ter beschikking te stellen van de „Zentralstelle der Landesjustiz- verwaitungen zur Verfolgung natio- nal-socialistische Gewalttaten" in Ludwigsburg, Schorndorferstrasze 28. Alle vertegenwoordigingen van de bondsrepubliek in het buitenland zullen stukken die bestemd zijn voor genoemde Zentralstelle ter doorzen ding in ontvangst nemen. Tot zover dit lakonieke communi qué waarvan de tekst in de kabi netszitting van 5 november j.l., toen tot het niet verlengen van de ver jaringstermijn werd besloten, schijnt te zijn vastgesteld. Dat de regering eigenlijk niet helemaal gelukkig is met de gevolgde procedure blijkt wel uit het publiceren bij mondjesmaat. Bij monde van een officiële woord voerder heeft zij nog laten weten, dat de tekst van de oproep officieel door Duitse vertegenwoordigers in de landen op het gebied, waarvan naar alle waarschijnlijkheid oorlogsmisda den zijn gepleegd, aan de regeringen van die landen zullen worden over handigd. Dit geldt ook voor de lan den waarmee de republiek geen di plomatieke relaties onderhoudt zo als bijv. Oost-Duitsland. Daar zullen eventueel bestaande handels missies e.d. worden ingeschakeld. Ook op de wereldpers heeft men een dringend beroep gedaan de oproep zo uitge breid mogelijk „met alle media" te verbreiden. BINNENLAND Kleuterschoolfabriek Nederland heelt een kleuterschoolfabriek. Sinds november van het vorig Jaar produceert tot nu toe geheel onopvallend de scheepswerf Van der Giessen-De Noord kleuterscholen, die b\jna geheel fa brieksmatig worden vervaardigd. De grote afnemer is West-Duitsland, waar al diverse scholen zijn neergezet en zelfs een wegrestaurant. Merkwaardig is dat terwijl de belangstelling van de gemeente enorm is het ministerie van O.. K. en W. weinig enthousiast is. Bewusteloos voor kachel De 79- Jarlge mevrouw A. H. W. Pel-van Ges tel uit Utrecht heeft de gehele nacht van donderdag op vrijdag met haar benen voor een open gashaard gelegen. Toen zij werd gevonden door een huis genoot, vertoonden haar benen derde graads brandwonden. De politie neemt aan. dat mevrouw Pel 's avonds onwel is geworden en voor de kachel is ge vallen. Waarschijnlijk is zij de hele nacht bewusteloos geweest. Heffing op slachtvee Met ingang van maandag wordt de invoer in Ne derland van slachtvee en rundvlees uit derde landen belast met een heffing. Dit gebeurt op grond van de op 1 no vember in werking getreden EEG-rund- vlee6verordenlng. De heffing bedraagt voor levende slachtrunderen f 10.13 per honderd kg levend gewicht en voor ge slachte runderen f 14.19 per honderd kg vlees met been. Havenongeluk De 62-jarige boten- baas H. van Kleef uit Rotterdam is tijdens werkzaamheden in de haven dodelijk gewond. Hij was aan het werk in het onderruim van het Duitse s.s. Wlirttemberg, dat in de Waalhaven ligt, toen hij aan het hoofd werd ge troffen door een vallend luik van ca. 50 kg. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Havenziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. In regenput verdronken Toen de 34-Jarige mevrouw R. Engels-Van Dijk gisteren achter haar woning in Me(jel in Noord-Limburg een emmertje water uit een regenpunt tapte, viel ze in de put en verdronk. Zij laat een man en 4 kinderen achter. Brand in Rotterdam In een com plex aan de Kleiweg in Rotterdam waarin een meubelstoffeerder!]een plaatwerkerij en een opslagruimte van het Nederlands Taleninstituut waren gevestigd, is gisteravond brand ont staan. De meubelstoffeerdeij en de plaatwerkerij brandden geheel af. De eigenaar van het complex, de heer C. van der Gaag, werd door een hartaan val getroffen en naar een ziekenhuis overgebracht. De schade wordt op enkele tienduizenden geschat. Sleepbootje overvaren Voor de haven van Doesburg is gisteren het sleepbootje Pronto in de IJssel gezon ken. Tv/ee gekoppelde schepen over voeren het bootje, dat water maakte en midden in de rivier zonk. De 64-Ja- rige kapitein J. Suringh, uit Arnhem, die alleen aan boord was, zag nog kans de stuurhut te verlaten toen het schip al op de bodem van de rivier lag. Op het gezonken sleepbootje is een wrak- bakenlng aangebracht en de scheep vaart, die veel hinder van het wrak ondervindt, is per radio gewaarschuwd. Doordat de rivier ter plaatse zeer smal is, kan er slechts één vaartuig tegelijk passeren Aanvaring Twee binnenschepen, het m.s. Tom uit Rotterdam en de Kempenaar Hlldegonda uit Vreeswijk, belde 500 ton. zijn gisteravond laat in het Maaswaalkanaal met elkaar in aanvaring gekomen. Belde schepen raakten lek. De Hlldegonda maakte zo veel water, dat het schip aan de grond moest worden gezet. Auto onder vrachtauto Een 30-ja- rige beroepsmilitair van de vliegbasis Gilze-Rhen is gisteren in Nieuwendijk (gem. Almkerk) met zfjn auto veronge lukt. Hij reed met een snelheid van ongeveer 120 km tegen een vracht auto. die 60 km reed. Het gevolg was, dat de personenauto onder de vracht auto werd verpletterd. Dode man gevonden Een perso neelslid van de N.V. Confectle-Indus- trle Rocobe in Utrecht heeft in één der bedrijfsruimten het levenloze lichaam gevonden van de 37-Jarige perser H. Th. van Dam uit Woerden. Recherche en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in naar de doodsoorzaak. De heer Van Dam waa na het werk in de fabriek gebleven om corveewerkzaamheden te verrichten. BUITENLAND Gerstenmaler In Cairo De voor zitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaler, is in Cairo aan gekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Egypte. Soldaten naar het Westen Gewa pend met machinepistolen en nog in uniform, zijn twee Oostdultse soldaten via een veld dat met mijnen bedekt was, naar West-Duitsland gevlucht, De Jongemannen, 19 en 22 jaar zelden, dat zij dit deden omdat zij ontevreden zijn over het Oostdultse regime. Kasieppo gouverneur West-Irian President Soekarno van Indonesië heeft Frans Kasieppo tot gouverneur van West-Irian (westelijk Nieuw-Gulnea) benoemd. Kasieppo volgt als zodanig E. J. Bonay op. Portugese president in Spanje President Thomaz van Portugal is gis teren in Spanje aangekomen, waar hij gedurende enkele dagen de gast zal zijn van generaal Franco. Het Portugese staatshoofd was vergezeld van zijn mi nister van Justitie. Brug geopend Vandaag is 's we relds langste brug met één overspan ning in New York opensteld. Er is vijf Jaar aan de brug gebouwd. ZIJ meet 1280 meter en de grootste schepen ter wereld kunnen eronderdoor. Het bouw werk heeft 325 miljoen dollar gekost. Hulp aan opstandelingen Eenen twintig Algerijnen, die beschuldigd werden van hulpverlening aan contra revolutionairen, die in het gebergte in Kabyllë tegen de regering opereerden, zijn gisteren veroordeeld tot gevange nisstraffen. variërend van twee Jaar tot drie maanden. Vier andere beklaagden werden vrijgesproken. Roy Howard overleden Roy Wil son Howard, voorzitter van het bestuur der Scrlpps-Howard bladen, is gister avond op 81-Jarige leeftijd na een hart aanval in een Newyorks ziekenhuis overleden. Tot 1953 was Howard presi dent-directeur-generaal van de Scripps- Howard organisatie. Hij trok zich daar op terug. Hij was 33 jaar lang hoofd redacteur van de New York World Te legram and Sun, tot 1960, toen hij di recteur werd. De Scripps-Howard orga nisatie bouwde hij op samen met E. W. Cripps. In de Memorie van Antwoord van de ministers van Justitie en Buiten landse Zaken aan de Eerste Kamer op de wet „Installaties Noordzee" herhalen zij de toezegging, dat het beleid der regering erop gericht is, zo spoedig mogelijk een wettelijke regeling van het bestel te verwezen lijken. De vraag of terstond na het ver dwijnen van de R.E.M.-zender een derde televisieprogramma tot stand kan komen, wordt ontkennend be antwoord. De technische en finan ciële middelen zijn daartoe niet on middellijk beschikbaar. De regering erkent, dat het ver richten van t.v.-uitzendingen door de R.E.M. ook nu reeds niet door de volkenrechtelijk erkende „vrijheid van de volle zee" worden gedekt. De Nederlandse overheid is volkenrech telijk bevoegd, tegen die gedragingen op te treden. Het wetsontwerp pre tendeert dan ook niet de regels van volkenrecht te wijzigen. Het wets ontwerp is erop gericht eventuele beperkingen, die de interne Neder landse wetgeving aanlegt, te verwij deren. Tot dusver is door 98 landen ge reageerd op het langs diplomatieke weg gedane Nederlandse verzoek om bericht of Veronica gerechtigd is de vlag van die landen te voeren. De ontvangen berichten luiden negatief. Bg een eventueel noodzakelijk blij kend daadwerkelijk optreden van de overheid op grond van de voorge stelde regeling, zal de door de R.E.M. te lijden „schade" geheel voor reke ning van de R.E.M. blijven. EERSTE NET VARA 3.45 uur NTS: Herdenking president Kennedy 5.00 uur CVK: Kerkdienst 7.30 uur NTS: documentaire over Londense mist 7.55 uur NTS: Blackheads, tekenfilmpje 8.00 uur NTS-journaal 8.05 uur Sport in beeld 8.40 uur Over naar Brussel 8.45 uur Rudi Carrell-show 9.30 uur Moedwillige vergissing, Maigret serie 10.45 uur NTS-journaal. TWEEDE NET NTS 7.30 uur De tgdcapsule, voor de jeugd 8.00 uur NTS-journaal 8.05 uur Tom Ewell-show 8.30 uur Documentaire over emancipatie 9.20 uur Toulouse Lautreo 10.00 uur Sport in beeld 10.15 uur Eenheid in verscheidenheid. TV NOORDZEE 6.30 uur Robin Hood: „Ware liefde" 6.58 uur Popeye, tekenfilm H 7.07 uur Documentaire president Kennedy 10.00 uur Dr. Ben Casey: „Strijd om twee levens". KRO: 8.00 Nws. 8.15 Klass. gram. 8.25 Inl. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.30 Klass. gram. 9.45 Nws. Convent van kerken: 10.00 Geref. kerkdienst. KRO: 11.15 Medaillon, klankrijk portret aan de hand van wetenswaardige feiten uit de muziekgeschiedenis. 12.10 Boekbe spreking. 12.20 De Springplank: Jonge artiesten. 12.45 Marsmuz. 12.50 Buitenl. n. 13.00 Nws. 13.10 De drie Mus ketiers, licht progr. 13.30 V. d. Jeugd. 14.00 Bariton en piano: klass. liederen 14.25 Moderne muz. voor twee plano's. 15.00 De hand aan de ploeg, lez. 15.05 Lichte gram., sportreportages- en uit slagen. 16.30 Gram. 16.45 Nieuws over het Concilie. IKOR: 17.00 Hervormde Kerkdienst. 18 00 Oecumenisch nieuws. 18.05 Woord en Wederwoord. 18.30 Zingt het voorbedachte lied. 18.50 De kerk aan het werk, rep. 19.00 De Open Deur. NCRV: 19.30 Veel gevraagde ge wijde muz. 20.00 Nws. 20.07 Meditatie. KRO: 20.15 Internationale volksliede- 20.35 Wat de vrouw wil, hoorspel. 21.30 Klass. kamermuz. 22.05 Wisse- en..., licht progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.50 Instru mentaal ens.: Ucht-klass. werkjes. 23.10 Muziek van de Lage Landen, muz. le zing. 23.55-24.00 Nws. Hihersum II, 298 m. VARA: 8-00 Nws., sportmeded. en soc. strijdlied. 8.18 Voor het platte land. 8.30 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Instr. ens.: klass. muz. 10.30 Ad rem. 10.50 Klass. ork.muz. 11.25 Lichte romantische muz. AVRO: 12.00 Licht ork. en zangsolisten. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.15 Die schokkende dag ln november, een kort progr. over John. F. Kennedy. 13.25 Knipperlicht, een progr. voor alle weggebruikers. 14.05 Klankomrankte levens, muz. biografie. 15.05 Residen tie ork. en solist: moderne muz. 15.50 Harpspel. 16.00 Koste (r) UJk rendez vous, cabaret. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Dansmuz. voor tieners. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws. en sportultsl. 18.05 Sportjourn. VPRO: 18.30 De kerkdienst, lezing (VI). 18.45 Parlando. 19.30 Korte kerkdienst. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-ork., koor en solisten: The Geisha, operette. 21.15 Lichte gram. 21.30 Wie ls de schuldige I: De gok kers, hoorspel. 22.00 Gitaarduo: klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Franse chansons. 23.30 Metropole orkest: ro mantische muz. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toorn vliet - uitzending dienst voor belang stellenden, gehouden op zondag 15 no vember 1964; 3.15 uur Klnderdlenst; 4 uur ds. P. N. Kruyswljk. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: NTS: 15.45-16.45 Docu mentaire Herdenking John F. Kennedy. 16.45-17.00 Pauze. CVK: 17.00-18.00 Ge ref. kerkdienst. 19.30 Smog, de sluip moordenaar, documentaire over de be ruchte Londense mist. 19.55 Kort film pje. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. VARA: 20.30 De wereld van van daag. 20.40 Impressie uit Brussel. 20.45 Rudl Carrell Show. 21.30 De moedwil lige vergissing, TV-spel ln de Maigret- serle. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Nederland 2 NTS: 19.30 De Tijds- capsule, TV-fllm v. d. jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Tom Ewell Show, TV- film. 20.30 Vrouwenrechten, een mis dadige dwaasheid, Engelse documen taire. 21.20 Toulouse Lautrec, muzi kaal spel. 22.00-22.15 Sport in beeld. 22.15-22.45 Indonesisch dans- en mu- zlekprogr. VOOR MAANDAG 23 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude kamermuz. 7.35 Sportultsl. van zaterdag. 7.45 diokrant. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde 8.30 Lichte gram. 9.00 Verzoek; v. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 huisvrouw. 10.10 Klass. gram. Rondom het Woord, theol. eth( gang. 11.05 Lichte gram. 12.00 Mu en zangsollsten. 12.25 Voor tuinder. 12.30 Meded. t.b.v. lan tuinbouw. 12.33 Orgelconc.: popul ken. 12.53 Gram., event, act. 13.00 13.15 Instr. ens.: amus.muz. 13.35 te ork.muz.: Britse en Amerlli volkswijsjes. 14.05 Schoolradio. Oude gewijde muz. 15.00 Lichte 15.30 Lichte ork.muz. 16.00 Bijbe denking. 16.30 Vocaal ens.: Ou klass. liederen. 16.50 Gram. 17.00 kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 gram. v. d. tieners. 17.50 Regt ultz.: Culturele ontmoetingen riname en de Ned, Antillen. i~ tudy Bedacht. NCRV: 18.00 Marinierskapel d« k Marine. 18.20 Ultz. van de P.v.d r de ,tijd. Een veertiendaagse gave van de P.v.dA„ voor foon gebracht door Theo Eerdma h Jaap Brand. Tekst en regie: Ga V Wagt. 18.30 Klass. gram. 19.00 N i weerpraatje. 19.10 Radiokrant. Metropole-ork.amus.muz. 19.55 man af. praatje. 20.00 Pianospel M De nalatenschap van Thomas ryk, hoorspel-documentaire. 21.25 I sleke planomuz. 21.50 Wereldpan 22.00 Licht ens.: Franse volks! K 22.20 Boekbespr. 22.30 Nieuws, Avondoverd. 22.25 Aan de brono jj- Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 OchteiL, 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 gram. 8.50 Ochtendgym. v. d, iw 9.00 Klass. kamermuziek. VPR( Droom en werkelijkheid, overd. 10.00 V. d. huisvrouw. 11.00 Nwsae Literair klankb. over Augusta i 1 11.30 Semi-klassieke ork.werken rai Licht ens. met zangsollste. 12J 12.30 Meded. t.b.v. land- en tul' 12.33 Voor het platteland. 12.3! Instr. trio. 13.00 Nws. 13.15 V. denstand. 13.20 Elektronisch lichte muz. 13.45 Wikken en praatje. 14.00 Grepen uit de n" geschiedenis, muz. lezing. 14, Ot einde van de reis, hoorspel (ha ft 21 okt. jl.). 15.45 Klavecimbel m klass. muz. 16.00 Nws. 16.02 So t Zestig minuten voor boven de 17.00 Oude liedjes. 17.15 Licht spel. 17.30 Een uitzending uiti tuwe. 17.50 Militair comm. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act Licht instr. trio. 18.45 Gram Openbaar Kunstbezit. 19.00 0i afwas, een progr. alleen voor n die niet mogen afdrogen. 19.30 mentalr overz. 19.45 Regeringi ding: Samenwerking met ont lingslanden. Paul de Waart ln met prof. dr. P. Kuin, voorzitt* ft Surseance van betaling voor N.V. Centropa De Amsterdamse rechtbank heeft aan de N.V. Centropa Chalet Service, definitief surseance van betaling ver leend voor acht maanden, ingaande 11 september. Centropa heeft een schuldenlast van circa 1.3 miljoen en er zijn ongeveer 300 crediteuren. Tweehonderd van hen zijn mensen, die aan de financiering van de bouw van bungalows in Italië hebben deel genomen, zo deelde de directeur van de N.V. Centropa, de heer C. A. N. van Liempt mee. ok mr. J. Everts, Chef financiële en economische on lerj lingshulp van het ministerie Tl j., tenlandse Zaken. 20.00 Nieuwl N.I.V.O.N. 40 Jaar: feestavond111 Etherforum. 21.00 Klein gedruK ikp retprogr. 21.20 Het hangt aan c en het. tikt. 21.40 Concertgebo; en solist: klass. en moderne i (In de pauze: 22.30-22.40 Nws de Herman Gorter, literair klat rto 23.55-24.00 Nws. w GRAMMOFOONPLATENPROGI DRAADOMROEP li (Over de 4e lijn van 18-20 I. Ludwig von Beethoven, voor piano en orkest nr. 5 li t. op. 73. Allegro. Adagio un p» so. Rondo. Allegro. Hans Richt ser, plano; Phllharmonia OrW 71 Istvan Kertesz. «8 II. Anton Bruckner. Symplw 5 in Bes gr. t. Adagio. Allegro. - (Sehr langsam). Scherzo. Molt» (Schnell). Adagio. Allegro c Symphonie Orkest van de BeW róep o.l.v. Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA' CVK/UKOR/RKK: 19.30 voor kinderen. 19.35 Kenmerk,* daagse kroniek van de kerke 20.0 Journaal en weeroverzlok Politieke ultz.: De Boerenpart Crazy days: oude lachfilms. 21 wijl Parijs slaapt (Du Riflfi 1 hommes), speelfilm. (Belde V 18 Jaar). 22.50-22.55 Journaal p Nederland 2: NTS: 20.00 1 het kort. KRO: 20.01 Waau*J gedanste hitparade. 20.25 DocUl I over Mao Tse Toeng. NTS: 21fl f wenlevens: De onbestorven voordracht. KRO: 21.45-22.10 0! ln Keulen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2