M Ruimte in uw huis Geef ze maar gelijk AGB Gekleurd voedsel Zaterdag 21 november 1964 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Verleden week hebben we uiteengezet hoe met behulp van kleur in het interieur een illusie van ruimte kan worden gecreëerd, hoe door middel van identieke kleuren en kleurencombinaties door heel het huis harmonie, rust en ruimte kunnen worden gesuggereerd. Er zijn echter in de te klCnV woning, in het te kleine vertrek nog tal van andere hulpmiddeltjes toe te passen voor het scheppen van ruimte. Allereerst is daar de keuze van het meubilair. Een kleine woning is vaak een moderne woning. En daar horen moderne meubeltjes in, niet uitsluitend ter wille van de harmonie in stijl tussen beide, maar ook en vooral terwille van het ruimte-effect. Moderne meubeltjes zijn lage, eenvoudige meubels. Zet in een kleinere kamer een zware grootvadersstoel met hoge, hoge rug en hij snijdt het vertrek als een mes in tweeën. Zet er een pompeuze eettafel in met massieve poten en een kleed dat er aan alle kanten ver overheen hangt en de helft van het vertrek is foetsie. Plaatst er een hoge kast in en het lijkt of hij elk ogenblik op uw hoofd kan tuimelen. Kortom: pas uw meubilair aan uw vertrek aan. (W)ETENS WAARD In ons land is de levensmiddelenfabrikant niet verplicht om bij of op zijn produkten aan te ge ven of er een kleurstof of conserveermiddel aan toegevoegd is. De huisvrouw wordt er dus niet, zoals b.v. haar Duitse zuster, met nadruk op ge wezen dat haar gele vermicelli, haar roze, groene of gele puddingpoeder, haar marsepeingebakjes, de zuurtjes waarop haar kinderen zuigen, door de industrie of de fabrikant zijn gekleurd. Wij zullen hier niet ingaan op de vraag, of het nodig of gewenst is dat b{j ieder levensmiddel, dat men koopt, aangegeven staat wat er in zit. Wij willen er wel op wijzen dat het gebruik van kleurstoffen en conserveermiddelen in de levens middelenindustrie niet vry is, d.w.z. dat het niet is toegestaan, aan zo maar van alles en nog wat een kleurstof of andere vreemde stof toe te voegen. Het gebruik van deze stoffen is geregeld in onze levens middelenwetten. Veel gebruikte le vensmiddelen, zoals brood, aardap pelen, verse groente en vruchten, melk en karnemelk, vlees en vlees waren en vis mogen niet gekleurd worden. Uitzonderingen, die de re gel bevestigen, zijn krentenbrood (dat ziet u dan wel aan de gele kleur), vruchten op sap e.d., zgn. zeezalm in blik, garnalen in blik of glas, viskuit. puddingpoeders, ys. vermicelli, gebak en suikerwerk, huishoudjam en -marmelade (van de vruchtenjams mag alleen de aardbeienjam bijgekleurd zijn), goedkope limonades, puddingsaus, (vruchten) limonadesiropen, vruchtenwijn tomatenpuree, mosterd, bier en azijn (alleen caramel is als kleurstof hierin toegestaan). Gehakt mag niet gekleurd wor den, wel mag een zgn. kleurbehou- dend middel worden toegevoegd, een stof, die voorkómt dat het vlees verkleurt. Drie stoffen staan de 6lager hiertoe ten dienste: citroen zuur, ascorbinezuur (vitamine C) en nicotinezuur (een van de B-vi tamines) Wie zo weinig mogelijk kleur stoffen wil gebruiken kan in plaats van gekleurde puddingpoe ders bloem of maïzena nemen, in plaats van vermicelli, spaghetti of aardig gevormde macaroni. Vruchtensap en -drank en de meeste vruchtenjams zijn niet ge kleurd: honing, stroop en choco lade (strooisels) evenmin. Sommige kleurstoffen mogen wél in levensmiddlen gebruikt worden, andere niet. Alleen een kleurstof waarvan men weet of op zeer goede gronden aanneemt dat hij onschadelijk is, mag in het voedsel voorkomen. Dege nen, die bij de levensmiddelen industrie betrokken zijn, be schikken over een lijst van toe gelaten kleurstoffen. Hierop ko men zowel „natuurlijke" als syn thetische kleurstoffen voor: het gaat er namelijk niet om of een stof natuurlijk is of niet, maar wel of er bij uitgebreide onder zoekingen een schadelijke in vloed van is geconstateerd. Koopt u voor de borstplaat een flesje kleurstof, waarop staat dat hij geschikt is voor het ge bruik in levensmiddelen, dan kunt u er zeker van zijn, dat de ze kleurstof voorkomt op de lijst van toegestane kleurstoffen. Over conserveermiddelen kunnen we nog korter zijn: zij zijn voorna melijk toegestaan in gesneden rog gebrood, garnalen, vruchtenproduk- ten, bier en wijn, oliën en vetten, margarine, tafelzuren en kant-en- Üaar-sauzen. En verder in enkele levensmidde len die in de kleinhandel niet veel voorkomen (zoals gedroogd ei) en produkten die in de huishouding gekookt worden, waardoor het toe gestane conserveermiddel verdwijnt: gedroogde groenten, aardappelen en vruchten. Voor elk van deze voe dingsmiddelen is vastgesteld welk conserveermiddel het mag bevatten en in welke hoeveelheid. Onnodig te zeggen dat de wetgever met de do sering aan de heel veilige kant blijft. In feite mag een conserveer middel alleen dan worden toege past wanneer de fabrikant kan aan tonen dat het voor zijn artikel no dig is. Het gebruik ervan is b.v. in gesteriliseerde conserven in blik of glas (zoals vlees en groenten, melk en melkprodukten) niet toegestaan. Ook al worden de conserveermidde len veilig geacht, men wil het aan tal „toevoegingen" beperken en in de hand houden. De rangschikking van het meubilair is voorts van kapitaal belang. Allleen met lichte mu ren, een onverkavelde vloerbe dekking en gordijnen van muur tot muur bent u er nog niet. In een klein vertrek, of het nu een zitkamer of een slaapkamer is, is de stelregel: houdt het mid den van de kamer vrij. Rang schik het meubilair zoveel mo gelijk langs de muren, in de hoeken. Laat het daglicht zover mogelijk ononderbroken in de kamer vallen: plaats daartoe niets hoogs (hoger dan de ven sterbank) tussen het raam en het midden van de kamer, wan neer dit maar enigszins moge lijk is. Natuurlijk ls dit niet altijd doen lijk, vooral niet wanneer het er om gaat in een kleine zitkamer plaats te vinden voor de traditionele, plaatsrovende eethoek en de archi tect u door middel van doorgeef luikje, stookplaats en deuren geen kans meer laat uw eigen ideeën in praktijk te brengen. In zo'n geval zit er niet anders op dan u bij de conformisten te scharen en de ka mer net zo in te richten als die in de huurhuizen en de rest van de straat of alle traditie over boord te gooien en een ultra moderne, niet conventionele oplossing te vinden hetgeen een prijzige oplossing bete kent als u niet tot de doe het zei vers behoort. Houdt uw meubilair laag, lager dan ooghoogte en bezit u toevallig een stuk dat hoog ls, zet het dan tegen of diohtbij een muur. ONVOLDOENDE PLAATS. De moderne woning biedt geen bergruimte. En vaak zijn de vertrekken zo klein dat er am per of niet plaats is voor het be nodigde meubilair. Onder beide omstandigheden is de oplossing: inbouw langs de wanden in- plaats van losse meubelstukken neer te zetten. U spaart er heel wat plaats mee en wint er heel wat (berg-ruimte) mee. Pas dit principe in alle vertrek ken toe. In de huiskamer geen losse boekenkast, geen los tafeltje voor het televisietoestel, geen apart bij zettafeltje voor de schemerlamp, barkastje, ladenkastje, bureautje, hi-fi-meubel en kastje met band recorder, maar al dat, en nog veel meer, ondergebracht in één harmo nisch, slank, bouwwerk dat een ge deelte van of een complete wand „ls het niet ontzettend ver moeiend om in huis met twee pubers tegelijk te moeten om springen?'' vroeg iemand me laatst. „Ik heb één zoon van vijftien en ik word stapelgek van die knaap. Nooit is het goed, altijd spreekt hij tegen, heeft op alles kritiek. Soms voel ik me gereduceerd tot een staat van imbeciliteit. En jij hebt er twee, hoe hou je dat vol?' Tja, vanzelf, zou ik denken. Ik troost me met de gedachte dat ze er na verloop van tijd overheen groeien en weer menselijk zullen worden; dat hun wantrouwen, kri tiek en minachting van voorbij gaande aard zijn en dat ze er over een poosje zelf om zullen lachen, 't Hoort er nu eenmaal bij. Volwassen wordt je niet zo maar, dat kost ja ren van strijd en zelfoverwinning en hopeloos gemodder. Ik geloof dat het voor de pubers veel vervelender is dan voor de tot wanhoop gebrachte omgeving, voor al als ze gelyk krijgen. Dat is trou wens een opwindend spelletje: een puber gelijk geven. „Voetbal is het belangrijkste wat er bestaat op de hele wereld", zegt Henk uitdagend, want hij weet dat ik van mening ben dat er belang rijker zaken zijn. „Ja", zeg ik. Hij zwijgt, kijkt er, bromt iets. „Als ik het voor het zeggen had, zou ik voetbalgeschiedenis verplicht stellen op alle scholen en voor Eusebio 'n standbeeld oprichten", draaft hij door, ho pend dat ik met veel woorden zal bewijzen dat hij onzin klets. Vandaag echter heb ik geen zin in een discussie en dus knik ik en ga over op een ander onder werp. Maar zo gemakkelijk kom ik er niet af. Moederlijke "j overpeinzing J „Wielrennen is trouwens ook ge weldig belangrijk, evenzeer als voet bal!" roept hij me toe. „Ja", zeg ik. „Vooral voor wlel- „Voor iedereenI" juicht hij ver hit, opgelucht dat er eindelijk een reactie is gekomen. Ik geef dat on middellijk toe en hij kijkt me giftig „Voor oudere mensen natuurlijk niet", krabbelt hij terug. „O neen?" vraag ik ongeïnteres seerd. „Neen! Die denken alleen aan geldverdienen en modern comfort", snauwt hij woedend. „Net als de wielrenners", bevestig ik. „Die doen het voor de spórt!" loeit Henk, verwachtend dat ik nu zal afgeven op het professionalisme, de doping en omkoopsommen. Maar ik kijk wel uit. „Ja knul, inderdaad. Wil je nog een appel?" „In elk geval", want Henk geeft het niet zo gauw op, „zijn voetbal lers en wielrenners heel wat meer waard dan de bleke kamergeleer den, die de hele dag zitten te zwij melen boven een boek of saaie mu ziek". Advertentie o.h. clÖUbrtin £$»uuut PULLOVERS: KORRIGAN EN LEONARD J j VENESTRAAT 35-37, DEN HAAG, TEL 13 50 40 'jstassasmmm „Ze moesten alle intellectue len in een gekkenhuis stoppen", brult hij. „Daar horen ze". „Dat ben ik roerend met je eens", antwoord ik kalm. Weer is hij even ontwapend. „En jij zelf dandaagt hij uit. „Ik ben geen intellectueel, dus ik heb niets te vrezen". „Je dénkt, dat je het bent!" „Jawel, maar daarom ben ik het nog niet echt". Daar is weinig tegen in te brengen want sedert jaar en dag heeft Henk me voorgehouden dat ik beslist géén intellectueel ben, wat ik me ook moge ver beelden. Verslagen staart hij op zijn bord: het gesprek loopt voortdurend dood en hij toil me op de kast jagen. „Ik geloof dat ik maar van school ga en beroepsvoetballer word", zegt hij plotseling. „Graag, dan kun je eindelijk kostgeld betalen. „En op myn dertigste, als ik over myn hoogtepunt heen ben zeker ar moede ïyden", hoont hy. Ha, nu komt hy op het punt dat hy zich zelf gaat tegenspreken. Hy vangt myn onwillekeurige glimlach op en wordt woedend. „Ik vertik het om arm te worden en elke cent driemaal te moeten omdraaien. Ik zal ook nooit tegen myn kinderen zeggen: dat kan ik niet betalen. Ik word niet gierig." „Fyn", zeg ik. „Ik zal ze ook nooit aan hun hoofd zaniken over literatuur en klassieke muziek en oude meesters", bokt hy verder. „Je hebt groot geiyk, knul. kinde ren vinden dat vreseiyk vervelend" Op dat moment héét hy my. Want niets is zó ontmoedigend voor kinderen als geiyk krijgen, terwyi ze zelf weten dat ze in de ruimte kletsen en onzin uitkra men. Het besef, dat ik hem niet ernstig neem, maar doodgewoon uitwyk voor een heftige discus sie, brengt hem buiten zichzelf. Verongeiykt verlaat hy de ka mer om een verdieping hoger te gaan broeden over het gruwe- hjke lot van de puber, die niet wordt tegengesproken. Morgen en overmorgen en zeven- honderdachendertig dagen daarna zal hy het nóg eens proberen en hopen, dat ik myn geduld verlies. Dat zal dan ook dikwyis genoeg ge beuren. Gelukkig maar, anders was zyn leven helemaal ondraagUJk. 't Valt ook niet mee om een puber te zyn! THEA BECKMAN beslaat. In de te kleine slaapkamer geen losse linnen/hangkast, los staande kaptafel, nachtkastje, com mode, maar ook die bergruimte in één ingebouwd meubel langs de muur verenigd. Bouw met planken, latten, hardboard en meubelplaat wanneer het om een eigen huis gaat, begin met een van de moder ne constructiemeubelen, die alsmaar uit te breiden, gemakkeiyk te de monteren en te her-arrangeren zyn, indien u in een huurhuis trekt. Wees vanaf het begin royaal met bergruimte: zodra je een jaar in dezelfde woning hebt gezeten ben je al uit je kasten gegroeid en zo dra het Jonge stel een gezin is ge worden is en biyft het tekort aan bergruimte een kinderleven lang accuut. Bergruimte inbouwen bete kent dat aan andere, traditione le meubelen slechts een mini mum nodig is: met stoelen, ta fels, bedden en een bank is uw huis, op de kleine accessoires na, gemeubileerd. En zelfs dat minimum kon nog zodanig worden gekozen dat het plaats bespaart en ruimte maakt. Ruimtebesparend is de zit- kamerbank (geen wet eist dat hij deel is van een bankstel!), die in tweede instantie bed (lo geerbed, of bed voor een her stellende kleine zieke) is. Goedkoper en in bepaalde gevallen praktischer is de divan die tevens divanbed is en die ruimte bespaart omdat hij tegen een muur wordt geschoven en bovendien midden- of hoekstuk kan zijn van de ingebouwde bergruimte-wand. Een prachtoplossing voor de te kleine woonkamer ls de lage, ronde tafel die gebjk een pianokruk om hoog kan worden gedraaid en zo als eettafel kan doubleren. Daarby klapstoelen of stapelstoelen voor de maaltyden ofwel moderne fauteuils en stoelen die om de lage tafel ge rangschikt blyven en die, volgens hetzelfde systeem als de tafel, tot eetstoel omhoog gedraaid kunnen worden. Met een dergebjke set kan heel de omvangirijke en in de zit kamer zelden aantrekkeiyke eet hoek achterwege worden gelaten. Een opklapblad dat als bureautje fungeert en in het bergmeubel is ondergebracht geeft plaats voor al die activiteiten waarvoor een nor male eetkamertafel soms wordt ge bruikt: zelfs in een plaats voor de hulsnaaister kan in het bergmeubel worden voorzien. Meubilair dat maar af en toe nodig is en waar voor de ruimte eigeniyk ontbreekt is in opvouwbare vorm verkrijgbaar, byzettafeltjes en klapstoelen voor extra veel gasten worden normaal in een kast ondergebracht. De moderne echtelijke slaap kamer is doorgaans zo klein dat het kleinste moderne slaapka merameublement er nog uit schijnt te barsten. Het is zo ge makkelijk in die slaapkamer ruimte te maken en sfeer en ge zelligheid binnen te brengen iets dat in de gemiddelde slaap kamer totaal ontbreekt. De Nederlandse vrouw heeft er een aardig handje van haar zitkamer gezellig en knus te ma ken, waarom zou ze datzelfde dan ook niet in de slaapkamer toepassen zelfs als dat bete kent dat ze met een traditie moet breken? Bouw ook in de slaapkamer alles langs de wan den in: bergruimte, nachttafel tjes (of wat als zodanig fun geert) en kaptafel. Meer dan bedden of een dubbel bed is er dan aan los meubilair niet no dig. Divanbedden of bedden zonder houten voeteinden verhogen de ge zelligheid en geven de indruk van meer ruimte. Is de kamer heel erg klein, dan kunt u nog meer ruimte besparen door de twee divanbedden met hun lange kant tegen de muur te zetten, al naar gelang de vorm van het vertrek in het verlengde van elkaar of L-vormig in een hoek; ook 'n tweepersoonsdivanbed kan in een hoek van de kamer wor den geplaatst. Gebruik in de slaap kamer, en elders in huls, grote on- ingeiyste spiegels als wandbekledlng ten einde de gegeven ruimte te „verdubbelen". Onvoldoende kamersVelen beschikken tegenwoordig niet alleen over te weinig ruimte, maar bovendien over een on voldoend aantal vertrekken. In de enige zitkamer zit heel de familie elkaar in 't haar, maar de rest van het huis is meer dan de helft van de tijd ongebruikt. Toegegeven, een van de voornaamste redenen hiervoor is vaak gebrek aan verwarming. Doch dat is slechts zes maanden per jaar een geldig excuus. De andere reden is dat die kamers slechts voor één doel, slapen, zijn inge richt en nergens anders voor kunnen worden gebruikt. Een hoed als een dambord van Jeanne Lanvln. Materiaal: zwart-witte jersey met grote zwarte pompoen van Zuid-Afrikaanse struis. Gekleurde luiers Zuigelingen hebben de laatste tien jaren een heeriyk leven. Ze staan zó in de belangstelling, dat er steeds weer nieuwtjes voor de baby te vermelden zyn. Sedert kort ls ook de luier niet meer saai wit, neen, fleurig gebloemd. Deze Ame- Bij de illustraties: I. Plattegrond van een slaapkamer van het modern onhandige soort, klein (3£5 m x 4 m) en traditioneel in gericht met oen compleet slaapkamerameublement. Hij staat vol als een potje met pieren en het aantal „ver keersongelukken" is evenre dig met het aantal nauwe, laantjes, vlijmscherpe boch ten en de afstanden die er tussen het kastje en de muur moeten worden afgelegd. II. Dezelfde kamer gemeu bileerd met twee divanbed den, L-vormig gerangschikt om een hoektafel (die de nachtkastjes vervangt en steun geeft aan de hoofdkus sens), met voorts een op maat gebouwd wandmeubel dat laden en kastjes voor lin nen en lijfgoed en bovendien een kaptafel bevat met een krukje er voor dat in de zit- opening kan worden gescho ven. Op maat gebouwd verder een royale hangkast met schuifdeuren (om plaats te winnen). Het is nu een ka mer waar je zonder ongeluk ken een voet kunt verzetten. Foto: een bergwand is enorm ruimtebesparend. (Foto Illums Bolighus) rikaanse luiers, die thans ook in Nederland verkrijgbaar zyn, worden gemaakt van een kleurecht, sterk vochtabsorberend materiaal. De luiers zyn niet gezoomd, doch afge werkt met een kartelschaar. Ze zyn daardoor eerder droog dan de ge zoomde luier. Ondanks het ontbre ken van een zoom rafelen ze niet. groot door bepaalde kamers een dubbele functie te geven en... ze daartoe consequent in te richten. In de meeste gezinnen wordt aan die mogeiykheid pas gedacht als een tiener zyn of haar eigen domein wenst en met huiswerk, grammo foonplaten of transistozradiootje in eenzitslaapkamer wordt gehuisvest. Op die zitslaapkamer zyn vele va riaties te maken, lang voordat de kinderen groot rijn, ja, het beste ogenblik om er mee te beginnen is wanneer het jonge stel zich inricht. Baby's kamer wordt als speelka mer beschouwd nog voordat baby uit zyn ledikantje is gegroeid. De grond wordt zoveel mogeiyk vry ge houden: de beste speelruimte die een kind zich wensen kan. Er ko men geen losse meubels in, behalve een stoeltje en misschien te zyner tyd een divanbed, ofschoon een in gebouwd opbladbed aanrienlyk meer ruimte maakt. Een wandmeu bel, dat één, twee of drie wanden lang kan zyn, bevat behalve dat op- klapbed royale bergruimte voor kle ding, speelgoed en boeken, voorts een zwart geverfde deur of paneel die als schoolbord dient, een al dan niet opklapbaar lessenaartje voor als het kind groter is (of twee, als twee kinderen de kamer moeten de len). In een goed ontworpen kamer kan het kind opgroeien en volwas sen worden zonder dat er in de loop der jaren meer nodig is dan een fris verfje in een meer volwassen kleur. De eetkamer, het minst nut tige en vaak minst uitnodigende vertrek kan doubleren als acti viteitenkamer voor kinderen of hele familie, als studeerkamer voor meneer, naaikamer voor mevrouwspeelkamer, of zelfs logeerkamer. Schuif daartoe stoelen en tafel uit het midden weg. Kies kleuren en verlichting (gezellig en goed) met evenveel zorg als die van uw zitkamer. De langs de wanden ingebouwde bergruimte vervangt het tradi tionele dressoir en bevat boven dien alle benodigde bergplaats voor naaigoed, naaimachine en strijkplank of voor alle film attributen, hij bevat bureau voor meneer of een opklapbed indien de eet-log eer kamer niet groot genoeg is om er met behulp van een divan of een bank een ge zellige zithoek in te richten. De keuken is klein, de badkamer misschien niet veel groter, maar groot genoeg wellicht om er (onder een ingebouwde plank en mogeiyk met bergruimte er naast) de was machine onder te brengen en er ver van het vette aanrecht en kokend eten ongestoord de was te doen. Zelfs de echteUjke slaapkamer kan twee functies hebben en daar voor zyn ingericht. Meneer wenst een studeerkamer, mevrouw schryft en wil ergens tustlg kunnen ritten, iets waarop de driekamerwoning priori niet betekend is. Ergo, richt de slaapkamer met behulp van di vanbedden en 'n op maat gemaakt wandmeubel plus een verlichting die in een zitkamer geen gek figuur zou slaan in als een knusse zit slaapkamer, waar het bureautje met de nodige bergruimte langs de wand ls ingebouwd en na gebruik al dan niet kan worden weggeklapt. Elke kamer van het kleine huis of de flat kan een knusse, bewoonde en uitnodigende kamer zyn en nie mand gemakkeiyker dan het jonge paar dat toch by het begin moet beginnen, kan daar een feit van maken zonder dat het meer hoeft te kosten dan een traditioneel in gericht huis, waar de gezelligheid niet verder reikt dan de zitkamer en het plaatstekort gesymboliseerd wordt door twee, drie, vier mees- tentyds onbewoonde vertrekken. J. V.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11