Brassens ZOEKLICHT EUID C de kluizenaar op de keukenstoel of de pornograaf van de fonograaf BIOSCOPEN Parijs verliest 2 beroemde circussen Zaterdag 21 november 1964 Pagina 2 Wekelijks bijvoegse Uw Wei -N* die zii" leven voor een ideaal geeft T TT Tr1/^ purn T~v „alleen maar een domoor is". Drie maanden op podium en negen maanden tliuis Platen (Van onze correspondent in Parijs Georges Brassens heeft zich met zijn snor, zijn gitaar en zijn bassist Pierre Nicolas weer in de Parijse musicha ll Bobino ge- installeerd. In dit bunrttheater waar iedereen in de zaal ieder een zo'n beetje lijkt te kennen, voelt hij zich kennelijk best op zijn gemak. En daar hoopt hij dan ook drie maanden de volle periode van zijn werk- seizoen te blijven. De opbouw van hert programma waarvan Georges Brassens met zijn tour-de-chant de helft voor zijn rekening neemt, berust eveneens op een novum. Elke drie weken wor den er andere artiesten rond Bras sens geëngageerd, die niettemin al tijd behoren tot zijn vrienden of „discipelen". Brassens is er nu een maal de man ndet naar om enkel voor de lieve duiten zo maar ergens in een variété-theater of elders op te treden. Men herinnere zioh, tien jaar ge leden, zijn debuut. Patachou had hem „ontdekt" en hem in een nachtclub een sohnalbbeltje bezorgd. Toen hij in zijn manchesterbroek, met open overhemd en anarchisten - kop op 't vergevorderde nachtelijke uur zijn opwachting in het eta blissement maakte om een paar van zijn eigen chansons te zingen, had het publiek evenwel al een eind- weegs de hoogte gekregen. Zodat de aandacht en de stilte wel wat te wensen overlieten. was. De patroon holde hem op straat achterna om Brassens te smeken volgende avond vooral weer terug te komen. Tegen een verdub beld salaris. De reputatie van de ongelikte beer Georges Brassens was gevestigd. Niettemin is Brassens ook 6edert die tien Jaren dat hij een twee honderd chansons dichtte en com poneerde, altijd scrupuleus ziohzelf gebleven en hij begrijpt nog steeds niet waarom er mensen zijn die hem van onbeleefdheid of erger be schuldigen. De lomperikken schui len, vtodjt hij, elders... Zichzelf Een geval op zichzelf. En een ge val dat de burger weer moed geeft. Men kan zich moeilijk scherpere tegenstellingen, sterkere antipoden indenken dan Brassens en de show business. Aan de ene kant de we reld van schittering, klatergoud, Vloek Midden in zijn tweede chanson, gaf Brassens er dan ook de brui aan. En zijn laatste akkoord op de gitaar liet hij vergezeld gaan van een forse vloek. Hij voegde het ge zelschap nog enkele krachttermen toe en wilde toen het cabaret voor immer verlaten... Edoch: het publiek had inmiddels de oren ge spitst en applaudisseerde hevig in de veronderstelling dat de explosie van de behaarde chansonnier een goed-gespeelde en geslaagde „gag" GEORGES BRASSENS werpt een blik in zijn talrijke fanmail. EEN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIII OP DE BOEKENMARKT Liefde den houdt tussen een familiero man en een satyre. Iris Murdoch. „Een Wilde Roos" (vertaling). Contact Amsterdam. „An Unofficial Rose" te verta len met „Een Wilde Roos" lijkt mij niet juist. „Unofficial" wil zeg gen „niet erkend", „niet geregi streerd" in dit geval, waar het om een rozenkwekerij gaat mogelijk „nameloos". „Een Wilde Roos" is in het Nederlands een vast begrip en dat past dus niet. De term is ontleend aan een regel uit het ge dicht „The Old Vicarage, Grant- chester" van Rupert Brooke en wie dat leest kan de betekenis van het omstreden woord gemakkelijk ont dekken. Het citaat dient als motto voor de roman, maar de Neder landse vertaling heeft met het oor spronkelijke niets te maken. Dat daargelaten. Het valt be paald niet moeilijk te begrijpen wat Iris Murdoch met haar „Un official Rose" bedoelt. Het is ge woon de liefde. Van zestien tot zestig worden alle familieleden en vrienden, die om het graf van Fanny Peronett staan bij de aan vang van het verhaal, verliefd. En als zij het niet worden, dan zijn zij het al. En zoals dat pleegt te gaan met de liefde in zijn vrije staat, men wordt verliefd op de verkeerde. Hoe al deze liefdes ver lopen en welke invloed zij hebben op het lot van de anderen, zie daar het onderwerp van de roman. Iris Murdoch werkt in haar meeste boeken met twee typen van mensen, die zij tegen elkaar laat spelen. Daar zijn aan de ene kant de mensen die intens geëngageerd zijn en alleen maar aandacht heb ben voor dat ene: Hugh Peronett, Ann zijn schoondochter. Ander zijds vindt men de groep van de spelers, de zoekers naar verande ring: Randall Peronett, het kind Miranda b.v. Het geheel speelt zich in hoofdzaak af in een Engels landhuis niet al te ver van Londen, zodat dit mengsel van zware ernst en belachelijkheid, waarvan Iris Murdoch haar eigen recept heeft, er nog een ironisch tintje bijkrijgt als men dit geheel vergelijkt met de gebeurlijkheden in Engelse land huizen in de oudere romans. Een onderhoudend boek, dat het mid- Student L. Th. Lehmamu „Tussen Medemblik en Hippolytus- hoef". De Bezige Bjj, Am sterdam. Wie denkt inderdaad tussen Me demblik en Hippolytushoef terecht te komen, vergist zich, want ver der dan Leiden gaat de tocht niet. Wat die plaatsen in Noord-Holland er mee te maken hebben, ontdekt u tegen het eind vanzelf. Goed De charme van deze kleine roman van de dichter L. Th. Lehmknn ligt geheel in de stijl en in de mens, die aan het woord is, genaamd Everard Schulphorn. De plot, een verkouden student, die ondanks de naderende griep van verveling de deur uit gaat, op de kroeg zit, paardrijdt en een lief meisje mee naar huis neemt, is onbelangrijk. „Als iemand ons vraagt wat we denken, weten we meestal geen antwoord, niet omdat we niets den ken, maar omdat we uit de vele stromen van beelden, die door ons heengaan, er niet één kunnen kie zen. Ja, wij kunnen de stromen van gedachten zelfs niet stilzetten. Toch is denken niets aparts, het is spreken en zien tegelijk. In echte woorden en in echte beelden. Maar die beelden en woorden doen ons meer dan wat wij buiten ons zien e nhoren, ze houden me allemaal vast, op niets kan ik bovendrijven. Toch weet ik veel, waarvan de es theten geacht worden een prettig leven te leiden. Ik ben zeer cultu reel" (blz. 18). Dit is wat Everard Schulphorn denkt over de bezigheid waarmee deze korte roman gevuld is. Den ken, associëren naar aanleiding van alles wat hij ziet en ervaart. Hij associeert in de trein, hij as socieert op straat, hij associeert aan één stuk door. Deze gedach- tenreeks is in de beste, de meeste gevallen origineel, in de minste kinderachtig. Maar dat denkt Eve rard er dan ook onmiddellijk zelf oü. Everard Schulphorn is cultu reel, speciaal belezen. Zijn gedach ten stroom is dus doorregen van ci- tatec, voornamelijk ln het Engels Lazarus pseudo-erotiek en seks, en aan de andere zijde Georges Brassens die op zo'n podium alleen maar zich zelf is. Een man van even veertig die er wel wat ouder uitziet, die zijn rech tervoet op een keukenstoel (altijd dezelfde) plaatst, een paar vrijwel onveranderlijke akkoorden op zijn gitaar tokkelt, om dan met een wat hese bas zijn chansons tè zingen. De melodieën vertonen de zuivere eenvoud van een volksliedje en de syncopes van de jazz hebben er nooit veel vat op gehad. Van mono tonie zijn ze misschien niet altijd vrij te pleiten, en toch kan het publiek er niet genoeg van krijgen. Zijn tour-de-chant duurt soms on afgebroken anderhalf uur, en toen ik hem in Bobino het laatst hoor de, had hij tenslotte niet minder dan dertig nummers gezongen. Elk Jaar „produceert" hij een tiental nieuwe liedjes, waarbij hij zich deze keer ook door de politiek liet inspireren. Zoals dat chanson over zijn twee ooms van wie er in de laatste oorlog één Petain en de ander eveneens met hart en ziel De Gaulle was toegedaan. Ze zijn alle twee voor hun overtuiging ge storven (of gefusilleerd) en „ik die overal altijd buiten stond, ik ben nog in leven". Een kort loflied op de weigering partij te kiezen dat hem werd ingegeven door een aforisme van een andere princi piële nonconformist, Paul Léau- taud, die eens schreef dat iemand Een kluizenaar die zichzelf ze ker geen misantroop wil noemen en die tien jaar geleden troubadour is geworden. Een troubadour die ge durende een paar maanden van het jaar een podium beklimt en dan duizenden mensen naar zo'n theater trekt. Die met zjjn grammofoonpla ten. waarvan er alleen al in Parijs dagelijks honderden exemplaren worden verkocht (Philips heeft een aparte pers geïnstalleerd die uitslui tend voor Brassens draait) ruim schoots voldoende geld verdient om rustig te kunnen leven in zijn nau we straat in Montparnasse, waar de twintigste eeuw nog altjjd niet lijkt te zjjn doorgedrongen. lil dit twee-vertrekkenapparte- ment leeft Brassens als vrijgezel tussen zijn katten en zijn pijpen. En hier ook mijmert hij over alles wat hem in deze vreemde wereld verwondert: de plattelandsbegra fenissen die ook al niet meer dét zijn, over de tijd die helemaal geen wonden heelt, over Penelope en Marguérite, de klacht van de da metjes van plezier, over koning Lo- dewijk, Père Noel en het kleine meisje, over de navel van de vrouw van de gendarme, over de dood en de liefde en het leven. Onderwerpen waarover hij, zoals hij me zegt, zo zijn eigen filosofietje heeft. Een filosofietje dat hi1 met behulp van een zeldzaam rijke vo cabulaire zonder taboes, maar voor al ook zonder 't geringste spoortje pedanterie, in regelmatige alexan drijnen onder woorden brengt, woorden die hij daarna dan weer op heel eenvoudige noten zet. Dat is Georges Brassens die zich zelf de pornograaf van de fonograaf heeft genoemd, maar die vooral een dichter is die een kwetsbaar hart achter een houding van ongelikte beer achter een bastion van kracht termen poogt te beschutten. En 't geeft, zei ik al, de burger moed, dat Georges Brassens zonder enige concessie aan enige wansmaak, vul gariteit of opgedirkte leegte, van z ij n kant het hart van honderd duizenden tijdgenoten heeft gevon- Bent u ook fillumenist 320 GULDEN VOOR EEN ETIKET Lucifersmerkenverzamelaar (zo'n man heeft met een duur woord „fillumenist") Frederick Corner, heeft voor 32 pond (320 gulden) het duurste lucifers doosjesetiket ter wereld gekocht. Het is een koopje, vindt hijzelf „ik zou het gemakkelijk voor 150 pond kunnen verkopen". Corner kocht het doosje met dit etiket op een vei ling van de „British Matchbox Label and Booklet Society". Volgens de fillumenisten was 32 pond het hoogste bedrag dat ooit op een veiling voor een merk is betaald. Het etiket was afkomstig van een blikken doosje met lucifers, gefabriceerd in 1826 door een en soms van eigen vinding. Het procédé van de „nouveau roman" is aan dit boek niet vreemd. Welke figuur komt er nu te voorschijn? Een eenzame, maar niet trieste jonge man, beschaafd en belezen (dat zei ik al) bij wie de geestelijke ontwikkeling een in herent deel van zijn wezen is. Voorts is Everard in staat tot zelf spot, is studentikoos in de goede, helaas verlorengaande zin van het woord en een tikje snob. Kort om iemand die Je graag om Je heen zou hebben en daar zit hem tevens het aantrekkelijke van deze roman, Je hebt hem om Je heen. Dat men aan het slot ervaart, dat Everard uitstekend weet hoe Je met een meisje in bed moet om gaan, vormt een goede afsluiting van Ever ar ds queeste ter verbre king van de eenzaamheid, maar de manier waarop dit uit de doeken gedaan wordt, doet mij toch even te veel denken aan Van der Vel- des „Volkomen Huwelijk". Al met al is Everard Schulphorn iemand, die men moet leren kennen. firma genaamd John Walker. In plaats van „lucifers" werden deze Galavoorstelling „De grote uren" Koningin Juliana zal woens dagavond in de Haagse bioscoop „Euro Cinema" een galavoorstel ling bijwonen van „De grote uren", de film gemaakt naar Sir Winston Churchills veelgelezen memoires. Producer Jack Le Vien heeft deze documentaire tot stand gébracht met behulp van filmopnamen en oude en nieuwe foto's. Churchill treedt uit deze film naar voren met al zijn begaafdheid. De film laat zien, hoe hij reageerde op de tijds omstandigheden, steeds zichzelf blijvend en om zichzelf herhaal delijk door zijn tijdgenoten op de voorste posten geroepen. De Haagse galavoorstelling heeft plaats onder auspiciën van aanstekertjes „wrijfliohtjes" ge noemd. De prijs was een shilling voor honderd lucifers. Op het etiket staat vermeld, dat de „wrijflichtjes" werden gebruikt ten hove van koning Willem IV. Volgens fhillumenisten is de Stockholmer Otto Lindboom waar schijnlijk de grootste lucifersmer kenverzamelaar ter wereld. „Ik heb in bijna dertig jaar 182.000 lucifers merken verzameld allemaal ver schillend", zei Lindboom zelf. „Het geeft je een idee van geschiedenis". Een verslaggever vroeg Lindboom een vuurtje. Deze hielp de man met zijn gasaansteker. Op de vraag, wat lucifersmerken verzamelaars met de lucifers doen, antwoordde de Engelsman John Luker: „Ik stook er vuurtjes mee achter in mijn tuin. Voor een verza melaar hebben alleen de etiketten waarde". de Britse ambassadeur in ons land, Sir Peter Garran, ter gele genheid van de negentigste ver jaardag van de grote staatsman op 30 november. Een conferentie van 320 verte genwoordigers van 93 luchtvaart maatschappijen die zes weken heeft geduurd, is in Athene ten einde gekomen zonder dat overeenstem ming werd bereikt over de kwestie van film of televisie aan boord van vliegtuigen. De gedelegeerden van de maat schappijen, afkomstig uit zeventig landen worstelen met het probleem van het vermaak aan boord, maar konden geen oplossing bereiken. Op het ogenblik vertonen twee luchtvaartmaatschappijen voor hun passagiers films tijdens de vlucht namelijk Pakistan International Airlines en Trans World Airlines, een Amerikaanse maatschappij. Volgens een zegsman die in nauw contact stond met de conferentie, zou de Pakistaanse maatschappij bereid zijn de films stop te zetten als de TWA hetzelfde zou doen. Maar de Amerikaanse maatschap pij weigert dit. De meeste maat schappijen hebben bezwaar tegen het installeren van film- of tele visie-installatie aan boord van hun toestellen iin verband met de ho ge kosten. Maar volgens de zegs man zouden de groote maatschap pijen spoedig overgaan tot het in stalleren van televisie aan boord tenzij de TWA haar films i Osterwald - sextet gaat uiteen De 40-jarige Hazy Osterwald zal op 15 maart zijn internationaal bekende sextet ontbinden, dat al vijftien jaar bestaat. De musici gaan, naar Osterwald dezer dagen in München meedeelde, „in de bes te verstandhouding" uiteen. Oster wald zal in mei volgend jaar met een nieuw esxtet verschijnen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent in Parijs)" De laatste twee cursussen die Parys nog bezat, Cirque d'Hiver en Medrano, zullen aan het ein de van dit jaar hun stallen ont ruimen en hun poorten sluiten. De eigenaar van de beide gebou wen, waarin ruim een eeuw lang voorstellingen zijn gegeven, Bouglione, heeft dit droeve nieuws bekendgemaakt. Als re den noemde hij de concurrentie van de televisie. „Vroeger speelde ik", verklaarde hij, „bijna avond aan avond voor een uitverkocht huis. Nu krijg ik met pijn drie dagen in de week on geveer eenderde van mijn 2500 plaatsen bezet. De overige dagen verhuur ik mijn gebouwen aan de televisie, die elke maand een eigen circusvoorstelling uitzendt. Tegen die concurrentie is niet langer op te werken. En bovendien is de exploi tatie", zo merkte de beroemde cir cusdirecteur bitter op, „nog eens vele malen zwaarder geworden sinds de Parijse abattoirs weigeren mij hun afgekeurde vlees voor mijn tij gers, leeuwen en andere wilde bees ten te verkopen. Van dat afval wordt nu kunstmest gemaakt". Bouglione zal zijn levende have, die de televisie graag over had wil len nemen, toch nog niet van de hand doen. Hij bezit ook nog een circustent en met z'n tros van meer dan honderd wagens zal hij voort gaan vooral andere landen dan Frankrijk te bereizen. Frankrijk zal echter niet van al zijn circusgeneugten worden be roofd. Want op het moment dat Bouglione het hoofd in de schoot legde, maakte de bekende komiek Jean Richard bekend, dat hij het circus dat hij vroeger had opge richt maar tijdelijk op non-actief moest stellen, weer heeft gereorga niseerd en uitgebreid om binnen kort in Frankrijk zelf een langdu rige tournee te maken. Misschien kmt het doorfo Nederlander xterk interni naai is geoënteerd, do juist in onsland zo'n j markt schijn te bestaan volksmuziek, n de af gek jaren zijn derse platen met uitheems muziek ver^ nen, waarvamooral „Song sound, the wdd around' groot succes i geworden, nieuwe serie isSounds fron Om te beginne drie langq platen met khken uit Roemenië, Gritenland en kije. De volgorde iiniet willek» De Roemeense .lksmuziek soms frappant diit bij onze muziekcultuur, tevijl het we$ oor wel erg moewennen aa: Turkse klanken. Irgens daa: senin zit de Grise volksmi hier in wel zeer ire vorm v genwoordigd, zond Noolt-op dag-gedoe. De Roneense LP o.a. een paar kostyke zangt mers is de vlotste ui het dn maar de voorkeur v\ verzame zal wel uitgaan nai de exot Turkse muziek, in \]ke genn aanbod nu eenmaa niet groot is. (London Gl<e GLB 1006 en 1009). Onlangs draaide ln»en va Leidse bioscopen widerljjl noeg slechts één weel— d( zonder onderhoudende usical „Robin and the 7 hoes", de rolbezetting de vrij q Vol Sinatra-clanDean M-tin, Crosby, Peter Falk, Sa*ny' en Frank zelf. De film /as lijk gelardeerd met leie h waaronder vooral Sammj ul dige „Bang! Bang!" en iet dwaze als pakkende „MisV B van de hele clan. Wie de im gemist, kan in elk gevalt de muziek horen op een lfo; plaat. (Reprise MGRR-P Een van de grootste ver en zeker de bekendste evangelische negerlied, de song, is Mahalia Jackson, langs nog ons land met een heeft vereerd. „In the uppe heet haar nieuwste langspe de zoveelste mogen we wel maar deze heeft het voord! een zeer billijke prijs gel aan een goede selectie uit ha vangrijke repertoire (o.a. C Jesus, Go tell it on the mo I'm on my way). (Vox VS Gigliola Cinguettl, winnares van het laatste E Songfestival, heeft speciaal rieve van haar bewonderaai Lage Landen een plaatje gi waarop zij in gebroken Ned twee vriendelijke liedjes zii zijn „Vroeg of laat" en Pepl pino". (Show Records CG De Iers-Engelse vocalist* Springfield, een der weini) terecht omhoog is geschot het tiener-firmament, heeft een plaatje gemaakt. Als mee opnieuw in de hitparadi zal Dusty dit ook voor een rijk deel te danken hebb haar broer Tom, die de „Losing you" en „Summer componeerde. Het zijn geconstrueerde liedjes met pen, verschuivende toonhoa meer van dergelijke verft elementen. Gezongen door komen zij volledig tot hui (Philips JF 329.913). Het Belgische zangeresje Pascal lijkt ons evenmin dagsvlieg. Haar chansons sous la pluie" en „Plus la mogen beslist gehoord woi kan aan de orkestrale arran ten nog wel wat worden ges (Palette PB 40.260). ta Willem Brakman. De Gehoorzame Dode". Que- rido. Amsterdam. Wel een merkwaardig geschrift, deze roman om de figuur van La zarus heen. Het geheel zit zeer goed ln elkaar en stilistisch is het bijzonder knap. Aangezien er over de figuur van Lazarus niets bekend is behalve dan zijn opwekking, komt de handeling en de milieu tekening voor rekening van de schrijver, ofschoon het duidelijk is dat hij zich terdege voorbereid moet hebben. Dit is werkelijk een prestatie, die Vestdijk evenaart maar mij persoonlijk kan het boek niet zeer boeien. Aanbevelenswaardige Salaman- derherdrukken: Ina Boudier-Bakker. Honger. Roman van een postdirecteur. Sa men met het verhaal „Als de Hoge Vloed komt". A. Rutgers van der Loeff-Base- nau. Mens of Wolf? Silezië 1945, vrouwen en kinderen, honger en oorlog. A. T. W. Simons. Wie. het Leeu wenmasker dragen. (vertaling) India en de lepra. Willem van Maanen. Droom Is 't leven. Als ik mij niet vergis de eersteling van deze poëtisch-realis- tische jonge schrijver. Marianne Philips. De Doolhof. Zeventiende eeuws Frankrijk, Nor- mandlë, veldtochten en Bourgon- dië, geloof en innerlijke strijd. Adriaan van der Veen. WU heb ben Vleugels. Verhaal van jeugd ervaringen. CLARA EGGINK Het water stroomt daartoe in een vat met membraan. De stuwende vernauwer (ven- turie) verhoogt de druk erond I len c voort

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 10