bally ADOLF SCHERBAUM is virtuoos trompettist .fe&uwS, KarelI kunst .van Dalen Bols prijst jenever aan als medicijn. Droge Strawinsky Tjaikowsky met vaart gespeeld ELEGANT |)n<rericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 november 1964 Derde blad no. 31421 De trompettist Adolf Scher- baum met dirigent Franz Paul Decker. beeld op, dat men zich van deze symfonie denkt; het beeld van 's mensen noodlot, van vreugd en wanhoop, van weemoed om wat ver loren ging ook Men moge Tsjaikowsky tegenwer pen, dat hij de trivialiteit niet schuwt, niemand kan ontkomen aan zijn indrukwekkende, suggestieve zeggingskracht, welke hier in opper ste graad het volle pond krijgt. On derbroken door de effectvolle pizzi- cati der strijkers in het originele Scherzo, dat in zulk sterk contrast tot de andere delen staat. Met grote toewijding in volle overgave en gedisciplineerd hebben allen zich aan deze Tsjaikowsky ge geven en er een doorslaande over winning mee behaald. Het orkest heeft er onder inspi rerende leiding hoge troeven in uit gespeeld en bewezen, zowel qua pre cisie als klankkleur te willen stre ven naar perfectie. Ook al mag dit zeker nog niet al tijd gelukt zijn, toch leverde het sterke applaus het bewijs, hoe intens men met deze stuwkrachtige vertol king had meegeleefd. SWITZERLAND Een „NAAM" in schoenen. Alleenverkoop voor Leiden mmtmamr Voorschoenen Mmttmmmrnm Donkersteeg 21 kc\leiöosQQ9P Expositie „The art of writing" Strijd tegen het analfabetisme Prof. dr. E. M. Bruins, oud Unesco-expert, hoofd van het mathematisch instituut van de universiteit van Bagdad, heeft gistermiddag in het Instituut voor nijverheid en techniek in Amsterdam de reizende ten toonstelling 'The art of writing' (,,De kunst van het schrijven") ingeleid en officieel geopend. Deze expositie geeft, door de toegepaste systematiek. een even beknopte als complete we reldgeschiedenis van het ont staan, de ontwikkeling en de mogelijkheden van het schrift. De Unesco bedoelt daarmee mede de uitvoering van een ha- rer belangrijke taken, namelijk de strijd tegen het analfabetisme De helft van de huidige we reldbevolking kan lezen noch schrijven. Dat beeld toont aan het schrift overal ter wereld op gelijke wijze als plaatjes is ontstaan doch zich onder invloed van plaatse lijke omstandigheden totaal verschil lend heeft ontwikkeld. Voor de stra tegie en techniek van de strijd kun nen waardoor uitgangs- en aankno pingspunten worden gevonden en benut. „The art of writing" is samenge steld door jhr. W. Sandberg, voor malig directeur van het Amster damse Stedelijk Museum in samen werking met dr. Dietrich Mahlcw, hoofd van de Staatskunsthal in Baden Baden waar zij in januari dit jaar ten doop werd gehou den volgens de ideëen van dr. Marcel Cohen, vroeger hoogleraar de Par ij se Sorbonne. Tot degene die bijdragen hebben geleverd be hoort de heer P. A. Lindeman, secre taris van het Nationaal Schrift Mu seum te Amsterdam en de organisa tor van de tentoonstelling „5000 jaar schrift en schrijven" in 1956-'57 het Instituut voor de tropen te Amsterdam. De expositie blijft voorlopig tot 1 februari in Amsterdam en minstens een jaar in ons land. ALBERT WOLFF dirigeert voor radio Op uitnodiging van de Ned. Radio Unie zal de bekende Franse dirigent Albert Wolff enkele concerten voor de radio dirigeren. Albert Wolff werd op 19 januari 1894 in Parijs geboren en In 1911 aangesteld als dirigent van de „Opéra Comique" in de Franse hoofdstad. Na de eerste wereldoorlog was hij dirigent van de Metropolitan Opera in New York (1919—1921). Daarna keerde hij als muziek-directeur terug by de „Opéra Comique". In 1928 volgde Albert Wolff Paul Paray op als dirigent van de Concerts Lamoureux. In 1934 werd hij president van de Concerts IN NIGERIA: De voormalige Perzische kei- zerin Prinses Soraya in haar eerste film „De drie gezichten van een vrouw"', met haar tegen speler Alberto Sordi. flessen van de Erven Lucas Bols te lezen, dat hierin een .geneeskrach tige drank" zit, dat een „opwek' kend, spijsvertering bevorderend ei hartversterkend middel" is. Voorts wordt er 'n lijstje van kwalen opge somd, dat met een glaasje Bols kan worden bestreden. Dit wordt onthuld door het Weekblad „De Groene Amsterdammer" van deze week, waarin de Amsterdamse medicus dr. O. M. de Vaal een tikel heeft geschreven over het bruik van de goedgelovigheid en de kwakzalverij in de ontwikkelingsge bieden. Tentoonstelling Helmut Salden Typografisch ontwerper Van 27 november af zal in het Museum Meermanno-Westreenianum in Den Haag een tentoonstelling worden gehouden van het werk van de letterontwerper en boekverzorger Helmut Salden. Behalve voorbeelden van typografie, boekbanden en stof omslagen omvat de tentoonstelling talrijke typografische ontwerpen, waaronder een nieuwe letter, ont worpen in opdracht van het mini sterie van O. K. en W. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 9 januari. Kunstveiling bij Mak in Dordrecht Bij Mak in Dordrecht zal op 2If no vember een jubüeumveüing van kunst en antiek beginnen. Het jubi leum is het 125-jarig bestaan van dit veilinghuis. Onder de hamer komen oude en moderne schillderijen, Ja panse prenten, Keramiek, oude meubelen en klokken, een collectie kruithoorns, ethnografica en tapij ten, munten en penningen, juwelen en goud. Onder de schilderijen is een doek van Walter Sickert, een van Charles Kemper en een aquarel van de tapijt kunstenaar Picard le Doux. De cata logus vermeldt een schilderij van A. van Beest, een aan A. Bloemaert toe geschreven schilderij, verscheidene Griekse en Russische ikonen, een doekje van Ary Scheffer, paneeltjes van Wouverman, J. H. Weissenbruch en Nfonticelli. Onder de tekeningen is een sepia van Jongkind. Bij de oude meubelen is een Chinese bruidskast. Haarlemmerstraat 172 - 174 MIDZA Meesterconcert K. en O. Verkoopexpositie van antiquairs De derde verkooptentoonstelling van de Ned. Ver. van Antiquaren wordt vanavond in het gebouw „lees museum" aan het Rokin in Am sterdam geopend door prof. dr. W. G. S. Heil inga. Aan deze tot 24 novem ber durende tentoonstelling nemen 18 leden der vereniging deel, waar van elf in de hoofdstad zijn geves tigd. Er worden oude boeken, pren- en tekeningen geëxposeerd. Schrijversconferentie in Londen In Londen is gisteren een confe rentie van schrijvers begonnen, af komstig uit 19 landen, waaronder Nederland. Doel van de conferentie is de oprichting van een internatio nale regeling inzake de positie en ho- nale vakbond van schrijvers, alsmede het ontwerpen van een internationa le regeling inzake de positie en ho noraria van schrijvens die op het gebied van film, radio en televisie werkzaam zijn. COCKTAIL SCHORTJE geheel nieuw model. Ele gant en modieus, in spran kelende kleuren met ko kette plissé middenbaan. 16 januari wordt het eerste ®hcert in Bergen gegeven. Daarna "Welt het orkest in Haarlem (17), to)hem <18), Groningen (19), Nij- Njen (20i, Heerlen <21), Brussel Den Haag (25), Eindhoven (26), toden (27) en Utrecht (28). De tour- to wordt op 29 januari besloten tot een galaconcert in het concert- Rtouw in Amsterdam. Een der oudste aanwezige gedruk te boeken is een Cicero uit 1466, ge drukt in Mainz, de oudste Neder landse incunabel op de expositie da teert uit 1473. Voorts is er een 13e eeuw manuscript, geschreven in het Latyn. Er is bij de etsen o.a. een land schapets van Rembrandt die f 23.000 kost. Er worden ruim 1000 boeken geëxposeerd en een even groot aan tal tekeningen en prenten. De be doeling van deze expositie is in de eerste plaats, aldus het bestuur, het grote publiek in contact te bren gen met oude boeken, prenten en te keningen. 1 Het concert was geopend met Stra- insky's Concerto in D gr. t. (van I H6), dus uit zjjn neo-klassisistische i o.i. minst gelukkige periode. Wat Strawinsky hier in alle so- trheid en beperking, weliswaar in. ctmatige ordening, wars van elke mzikale gevoeligheid en in de al- ffrootste objectiviteit louter cere- lal presteert, loopt uit op een mie- trig, armetierig en droog klinkend I iheel, dat in talloze ritmisch-ge- impliceerde fragmenten uiteenvalt, mder een spoor van werkelijke in- fratie. AUeen het Rondo geeft wat ithte verademing. Wonderlijk, dat zo geniaal componist, die zoveel trkelijk belangrijks schreef, tot zo f te futiels kon komen. „Geneeskrachtig" Bij het artikel is het etiket van de Ni- geriaanse kruik Bols afgedrukt, waarop behalve het handelsmerk van deze aloude Amsterdamse dis- tileerderij een verklaring staat af gedrukt over de „buitengewoon ge neeskrachtige eigenschappen van dit middel bij jicht, chronische reumatiek, waterzucht, winderig heid. maag- en darmkrampen, het slecht functioneren van nieren, blaas en urinewegen, acute of chro nische spijsverteringsmoeilijkhe den, zwakte, trage bloedsomloop, algemene aftakeling leer tournee Ned. Studenten Orkest Het Ned. Studenten Orkest zal het '•«end jaar van 16 januari t/m 29 «uari weer zijn jaarlijkse tournee Wen, waarvan de opbrengst is be tond voor het Universitair Asiel onds en de Stichting „Het Neder- >nds Studenten Sanatorium. Geschrokkeu In het hoofdkantoor van de Erven Lucas Bols in Amsterdam is men wél even geschrokken van de pu- blikatie. De jenever wordt in ex tract-vorm uit Nederland naar Afrika geëxporteerd en in Nigeria door een Nigeriaanse onderneming verwerkt en in de handel gebracht. Of de tekst van de etiketten in Am sterdam of in Nigeria ls gemaakt, wordt nog onderzocht In ieder geval wordt np overwogen het etiket te wijzigen. Advertentie Ook in kistjes van 25 en 50 Vraag naar de gerenommeerde kwaliteitssigaar De grote trompettist Adolf Scherbaum, wiens faam wijd en zijd tikt, moet de grote trekpleister geweest zijn voor het kolossaal ruk bezochte tweede concert der K. en O. „meesterserie". Wij persoonlijk zijn niet zo bijzonder op de trompet gebrand, aar het moet tóch gezegd, dat dit instrument onder de handen en oor de adem van een virtuoos blazer als deze Scherbaum, fan- stisch mooi kan klinken. Dit was het geval in het Trompetconcert en Es gr. t. van Haydn, aarin de 64-jarige componist, met tal van reminiscenties aan zijn Londense symfonieën, tevens vooruitlopend op zijn „Schöpfung" He charme en blijheid voortovert, welke hem op die leeftijd nog igen waren. Er ls zeker een virtuoos voor nodig m het zo te brengen als Scherbaum eed. Weliswaar een enkele maal niet lekkeloos zuiver, maar met een rachtige, klare toon, in het mid- enregister echter helaas soms on- odig hinderlijk vibrerend. Echter rerigens met een fenomenale adem- iheersing en daarbij zo vloeiend en «pel als bij de trompet mogelijk is. cherbaum is niet voor niets uitge- oeid tot een der „topfiguren" on- t de trompettisten, die met gemak K de briljantste bravourstukken in aat is. Tevens tovert hij nuance- ingen voor, welke men ondenkbaar acht zou hebben. De Weense hof trompettist Anton 'elding introduceerde dit in 1796 schreven concert, Scherbaum heeft et ditmaal zodanig tot nieuw leven ibracht, dat wij voor het grootste leel over onze bezwaren konden heen- appen. Het Rotterdams Philharm. Irkest onder directie van Franz kul Decker, begeleidde Scherbaum i hechte eenheid, zodat hij allen in in grandioos succes terecht kon ten delen. Dirigent Decker en zijn orkest hebben er intussen van gemaakt wat er van te maken viel: zij konden het niet helpen, dat dit maar bitter wei nig was. Intussen viel de exactheid, welke in dit werk van het uiterste belang is, te prijzen. Doch van de noodzaak, om het nog eens te spelen, zijn wij niet overtuigd geraakt. Gelukkig was daar na de pauze tenslotte Tsjaikowsky met diens overbekende Vierde Symfonie, om te tonen, hóe een orkest, zij h$t veelal in superforte, kan klinken. Die gelegenheid hebben de Rotter dammers zich niet laten ontgaan in een meeslepende, strak gespannen vertolking, met het prachtig klinken de koper vooraan. Zonder in sen timentele overgevoeligheden te ver vallen, merendeels gehouden in voortvarende tempi, riep Decker het Pasdeloup in Parys. Deze functie bekleedt hij thans nog. Albert Wolff dirigeerde in alle belangrijke theaters en concertzalen ter wereld. Om enkele steden te noemen: Algiers, Athene, Amster dam, Barcelona, Boekarest, Buenos Aires, Berlyn, Helsinki, Kopenhagen, Londen, Moskou, Montevideo, Madrid Oslo, Praag, Rome, Rio de Janeiro, Stockholm, Sofia, Santiago de Chili en Warschau. In 1956, 1957 en 1958 was Albert Wolff docent aan de Internationale dirigentencursus van de Ned. Radio Unie. Ook als componist is Wolff bekend geworden. Hy schreef oa. een sym fonie en de opera's „Le Marchand de Masques" en „L'oiseau bleu". De laatste opera op tekst van Maeter linck. Albert Wolff heeft o.m. Saint- Saëns, Massenet en Debussy per soonlek gekend. Hy was bevriend met Ravel, Roussel, Poulenc, Milhaud, Strawinsky, Prokoview. Resplghi, Sacha Giutry, Kees van Dongen e.a. Ook werkte hy met de bekendste solisten. Zo zong b.v. Caruso zyn laatste rol onder leiding van Albert Wolff. Ook de tenor Benjamino Gigll debuteerde onder hem. Gedurende zyn verblijf in ons land zal Albert Wolff het Promenade Orkest leiden voor opnamen voor AVRO, KRO, NCRV en VPRO. Met het Omroep Orkest zal hy opnamen maken voor de KRO.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5