PARDOEZA: trefcentrum voor de universitaire gemeenschap 16.50 21.50 Prof. clr. C. C. Krieger heden tachtig jaar Artsen uit Leiden Hazerswoude in PROF. DR. J; P. B. DE JOSSELIN DE JONG OVERLEDEN goud: PIERROT Magnani als Mamma Roma te dominerend Films van deze week in Leiden Vrijdag 20 november 1964 Tweede blad no. 31421 Gisteren onder grote belangstelling geopend De gehele Leidse universitai- gemeenschap heeft sinds gis- Nii-ren een trefcentrum: Pardoeza enaamd en gevestigd in het voormalige café-restaurant loyal op de hoek van Doeza- 'Iraat en Boisotkade. De naam a ardoeza, verzonnen door de udente Marion de Bie. ver te ijst naar de naam van de eer- e curator van de Leidse Uni- irsiteit waarnaar de Doeza- >kj raat is genoemd en wil tevens "j t ongedwongen karakter van n hopenlijk veelzijdige en on- Ii rwachte ontmoeting in het so^efcentrum symboliseren. De - 51.3! et aanwezige -naamgeefster joutrd gisteren tijdens de of fi rn de opening beloond met een schenk. isin de laatste maanden ls door tr velen hard gewerkt aan de ver zenlij king van het initiatief, dat enkele vooraanstaande cives de academie werd genomen: het ichten van een trefpunt, waar leden van de universitaire ge- red8 enschap zoals studenten, leden (C1 de wetenschappelijke en van de hnisch-administratieve staf elkaar iden kunnen ontmoeten. De grote wende krachten zijn de voorzit- oehé van de Stichting Pro Civitate if. dr. H. Berkhof en de Universi- dtsarts D. C. den Haan geweest, die roe teren beide het woord voerden lens een korte en druk bezochte uit iningsplechtigheid. De aankoop en sectychting van het centrum zijn mo- geworden door de financiële hejun van curatoren en een brouwe- die tevens waardevolle adviezen strekte. De exploitatie zal geschie- door het echtpaar Visser onder ingbicht van een commissie van be- Chenille Sprei Prachtige, zware golfche- nille met fraai bloemdessin (waterlelie).In blauw, groen, cognac en geel. 1-pers. Haarlemmerstraat 172 - 174 MIDZA Honderd plaatsen Pardoeza is een gezellige cafézaal met circa 100 plaatsen, waar niet al leen een drankje genuttigd kan wor den, maar ,,ook eenvoudige hapjes, echter geen grote maaltijden. De ge meente Leiden heeft toestemming gegeven, op het trottoir aan de Doe- zastraat een terrasje in te richten. Boven het eigenlijke trefcentrum z(jn vertrekken ingericht ten behoe ve van de studentendecanen, die tot dusver in het Prytanaeum over veel te weinig ruimte beschikten. Uniek waagstuk Prof. Berkhof noemde in zijn ope ningstoespraak, die door rector mag nificus, secretaris van de senaat, pre sident curator, bouwcurator, wethou ders en andere gemeentelijke autori teiten werd bijgewoond, dit trefpunt een uniek waagstuk, uit de nood ge boren. In de uitdeiende universitaire gemeenschap dreigt een desintegratie Een kijkje in het trefcentrum Pardoeza. dat gisteren officieel is geopend. (Poto L.D./Holvaat) en daardoor een vereenzaming en ver arming. Een trefpunt als dit kan hier heel veel goeds tegenover stel len. Dokter Den Haan, wiens initiatief en doorzettingsvermogen door prof. Berkhof waren geprezen, bracht dank aan B. en W. voor de verleen de medewerking doch hoopte van die zijde ook nog toestemming te kun nen krijgen voor de inrichting van een terrasje op de zonniger Boisot kade. Hij bracht voorts dank aan de zeer velen uit velerlei kring die de totstandkoming mogelijk hebben ge maakt. Pardoeza is op werkdagen geopend van 10 tot 23 uur doch op zaterdagen slechts tot 13 uur. Des zondangs is het trefcentrum gesloten. Een schone stad -'n kwestie van mentaliteit Heit bestuur van de Vereniging voor Pedagogiek schrijft ons: Allerwege gaan gemeentebesturen in den lande paai en perk stellen aan de verregaande verontreiniging van hun stad. Gaarne wil het bestuur van de Ver. voor Pedagogiek aan een aspect, dat nog onvoldoende belicht is, aandacht besteden. Wij vrezen nl.t dat men er niet uitkomt, als uitsluitend aandacht gegeven zou worden aan enige praktische voor zieningen. als het al of niet vroegtij dig plaatsen van een vuilnisemmer op de stoeprand. Er moet vooral wezenlijk iets ver anderen aan de mentaliteit van de inwoners van onze steden. De nonchalance, waarmee velen papier, lege sigarettendoosjes, afval van fruit en snoep zonder meer op straat werpen, is een verfoeilijke ge woonte. De vervuiling van bussen, treinen, wachtruimten wordt steeds groter, het valt de buitenlanders steeds weer op. Helaas geven volwassenen in deze een zeer slecht voor Dee", d aan de jeugd. En juist de jeugd is nog vatbaar voor een goede gewoontevorming. Het zal niet eenvoudig zijn bij ouderen iets aan deze mentaliteit te ve deren. In Zwitserland heeft de poli tie een taak op een eventuele ontreiniging toe te zien. De straten zijn er kraakhelder. Met betrekking tot de jeugd mener wij een beroep te mogen doen op al len, die leiding geven aan onze jon gens en meisjes: leerkrachten, leiders van jeugd- en sportverenigingen anderen. Als we soms zien, hoe gym nastieklokalen, honken en jeugdver- blijven achtergelaten worden, is een beroep op de leiding wel op z'n plaats. Er mag niet toegestaan wor den, dat jongelui dergelijke verblij- ;n slordig achterlaten. Speciaal in en rondom de scholen stellen de leerkrachten strenge eisen. Het spreekt vanzelf, dat het eerste milieu het gezin de sterkste troeven in handen heeft om een goe de gewoonteyormingwat de onder- ge materie betreft, tot ontwik keling te brengen. Wij hebben hoop, dat op deze wijze de jeugd tot een andere mentaliteit kan worden opgevoed, dan nu vaak openbaar wordt. En misschien hebben wij dan over :n aantal jaren een schone stad. gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Prof. dr. C. G. Krieger ,oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Utrecht in de Japanse taal en de kunstgeschiedenis van het Verre Oosten en oud-conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, viert heden zijn tachtigste verjaardag. Hij is sinds 1927 woonachtig in Oegstgeest. Carel Coenraad Krieger werd op 20 november 1884 geboren en door liep de hbs te Den Haag en Leiden. Hij was nadien werkzaam als admi nistrateur bij de Kon. Marine welk wapen hij in 1927 met eervol ont slag verliet als administrateur eerste Van 1922-'56 Leids hoogleraar In Zeist, waar hij de laatste jaren woonachtig was, is zondag j.l. plotseling op 78-jarige leeftijd overleden prof. dr. J. P. B. de Jos- selin de Jong, die van 1922 tot 1956 eerst bijzonder en sinds 1935 gewoon hoogleraar in Leiden is geweest in de volkenkunde van Indonesië in verband met de algemene volkenkunde. Prof. de Josseling de Jong heeft een belangrijke rol vervuld in de ontwikkeling van de volkenkunde in ons land. Het stoffelijk overschot werd dezer dagen in alle stilte gecre meerd in Westerveld. Grondlegger van volkenkunde in Nederland Jan Petrus Benjamin de Josselin de Jong werd op 13 maart 1886 in Leiden geboren. Hij doorliep hier het gym nasium en studeerde in de Sleutel stad Nederlandse letteren. In 1913 promoveerde hij op een proefschrift getiteld „De waarderingsonderschei ding van levend en levenloos in het Indogermaans vergeleken met het- Kedroffkwartet: Exclusief ensemble Het beroemde Kedroffkwartet uit Parijs, dat donderdag a.s. zal con certeren in de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht, brengt Liturgische Gezangen uit de Rus sisch orthodoxe Eredienst. Zestig jaar geleden werd dit zang- kwartet opgericht door de vader van de tegenwoordige dirigent. In zfjn huidige samenstelling treedt dit exclusieve ensemble reeds tien jaar op in alle voornaamste steden van Europa en de V.S. Het programma geeft een over zicht van de ontwikkeling der Litur gische Gezangen der Russ. Orth. Kerk: le: zoals deze in de oude Russische kloostertraditie in al hun zuiverheid bewaard gebleven zijn; 2e: die ontwikkeling dezer miuziek onder Westerse en Italiaanse invloe den; 3e: de invloed van de nieuwe Russisohe muziek op de liturgische gezangen en de terugkeer tot de oude Slavische traditie. Dit optreden is een zeer belang wekkend gebeuren, dat de grootste aandacht verdient! Concert „Sempre Crescendo" Het studenten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" geeft zijn jaar lijks gala-concert op 8 december a.s. in de Stadsgehoorzaal, des avonds te kwart over acht. Het programma vermeldt werken van Rossini, Mozart, Haydn en Don Gillis. zelfde verschijnsel in enkele Algon- kintalen". In 1911 werd hij benoemd tot conservator bij het Rijks Ethno- grafisch Museum te Leiden. In 1921 volgde zijn benoeming tot lid van de Koninklijke Akademie voor Weten schappen nog voordat hij een leer stoel aan de universiteit bezette. In 1922 werd hij vanwege het Leids Universiteits Fonds benoemd tot bij zonder hoogleraar met de reeds ge noemde leeropdracht, in 1935 werd deze leerstoel omgezet in een ordina riaat. Met een onderbreking van 1942 tot 1944 toen hij in gijzeling vertoefde oefende hij dit hoogleraarschap 34 jaar uit, tot hij in 1956 bij het berei ken van de zeventigjarige leeftijd met emeritaat ging. Hij werd opgevolgd door zijn neef dr. P. E. de Josselin de Jong, die een iets andere leeropdracht kreeg. Prof. De Josselin de Jong heeft vele studiereizen naar het Verre Oosten gemaakt, ten dele in gezelschap van zijn leermeester prof. dr. C. C. Uhlen- beck. Hij had een vruchtbare pen, waaruit vele publikaties in boekvorm in de vorm van tijdschriftartikelen binnen- en buitenland vloeiden. Prof. dr. Josselin de Jong heeft min meer de volkenkunde in ons land geïntroduceerd, waardoor hij ook een belangrijke stimulans is geweest voor de ontwikkeling en uitbouw van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. Tijdens zijn langdurige pro fessoraat heeft h|j een grote reeks leerlingen gehad, die na hun studie het stempel van hun leermeester ver der bleven drukken op de ontwikke ling van de ethnologische weten schap. Minstens dertien van zijn leer lingen bezetten thans leerstoelen in binnen- en buitenland. s mens verwierf prof. De Josselin de Jong zich vele vrienden door zijn bescheidenheid, zijn wars zijn van uiterlijk vertoon, zijn hulpvaardigheid zijn nimmer aflatende belangstel ling voor problemen en zienswijzen anderen. Sint geeft dit laar met gulle hand Het is alles goud wat bij ons blinkt. Er is zóveel te zien, zóveel moois, dat men niet uitgekeken komt. Dit jaar is het wel een zeer mooie collectie GOUDEN FANTASIE- RINGEN, ARMBANDEN, COLLIERS HANGERS, met en zonder edelstenen VOOR EEN EDEL GESCHENK IN GOUD OF ZILVER SLAAGT U BESLIST BIJ UW JUWELIER-HORLOGER VOOR DE A.S. SINT. Maarsmanssteeg 21 - Leiden Telefoon 20778 De Rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen bleek gistermorgen een ware ongeluksweg. Niet minder dan drie auto's raakten alle door verschillende oorzaken van de weg. Eén er van, een personenauto waarin twee art sen uit Leiden op weg waren naar hun militair onderdeel in Amersfoort, begon gistermor gen bij de Stenen Molen in Ha zerswoude te slippen doordat de bestuurder van deze auto krach tig moest remmen voor een dwars op de weg staande vee wagen uit Hazerswoude. Men had deze niet tijdig gezien door een brug in de weg. Het gevolg was, dat de artsen met hun wa gen de Oude Rijn ingleden. Gelukkig wisten zij zich zelf spoedig door het raam van de auto te bevrijden. Hun wagen zonk naar de bodem van de Rijn. Deze is later op het droge gehaald. Bij landbouwer De Jongh aan de Hoge Rijndijk zijn de artsen van droge kleren voor zien. (Foto Leldech Dagblad) klasse. Inmiddels was hij in de ge legenheid geweest, van 1918 tot 1923 te Leiden Japanse taal- en letter kunde te studeren onder leiding van prof. M. W. de Visser. In 1940 pro moveerde hij aan deze universiteit tot doctor in de letteren en wijsbe geerte. In 1927 werd de heer Krieger, na dat hij de militaire dienst had ver laten. conservator voor de afdeling China en Japan van het Rijks museum voor Volkenkunde, dat toen nog aan het Rapenburg te Leiden was gevestigd en tijdens zijn museum-periode verhuisde naar de tegenwoordige plaats aan de Steen- straat. Met behoud van zijn Leidse functie werd hij in 1935 in Utrecht lector voor de Japanse taal- en let terkunde en in 1948 bijzonder hoog leraar aan deze universiteit voor de Japanse taal en de kunstgeschiedenis van het Verre Oosten. In verband met zijn kennis van het Verre Oosten was hij voor de oorlog enige jaren verbonden aan het Departe ment van Defensie bij het bureau van de Generale Staf. In 1954 legde prof. Krieger zijn Utrechts hoogleraarschap neer in verband met het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd, nadat hij enige jaren voordien zijn Leidse conservatorschap had beëindigd. UIT DE SUIKERPOT... „Het is een daad als van een kind, dat uit de suikerpot snoept", zei de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tot een 41-jarige timmer man uit Leiden. De timmerman had in een zelf be dieningszaaks in Leiden een potje mokka-koffie meegenomen zonder te betalen. „Ik ben voor de verleiding bezwe ken", motiveerde verdachte. „Dat soort diefstallen is eigenlijk een typisch vrouwen bedrijf en geen werk voor een man", constateerde de officier. De eis luidde f 60 boete of 12 dagen hechtenis. „Laat het u een les zijn", waar schuwde de rechter, die f 40 boete of 8 dagen hechtenis oplegde. TURFMARKTBRUG j EERDER OPEN Ondanks alle pessimistische ge luiden in de raad: wethouder Piena sprak van een herstel dat plm. zeven weken zal duren, bericht men ons van de zijde van B. en W., dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de Turfmarktbrug „onvoorziene om standigheden voorbehouden" over veertien dagen voor het verkeer weer wordt opengesteld. Eerst later komt dan de grote revisie aan de beurt. In film van Pier Paolo Pasolini STUDIO Filmen met Anna Magnani moet voor een cineast zowel een vreugde als een ver schrikking zijn. Aan de ene kant prettig, omdat hij zeker weet, dat zij een gloedvolle vertolking op het witte doek zal zetten. Een „Dreigende trommen" strijd in jungle LUXOR „Good old" Gary Coo per is als legerkapitein te zien in „Dreigende trommen", een film waarin weinig actie zit. De kapitein trekt eerst met enige handen vol soldaten door de jungle naar een fort, gevuld met piraten, dat hij slim verovert en daarna opblaast. Dan krijgt hij met gevaarlijke In- te doen, die hem, met zijn legertje, dwars door oerwou den en moerassen drijven, waar be halve roodhuiden ook nog allerlei on gedierte, zoals slangen en krokodil len, het leven in gevaar brengt. Tel kens weet hij door listen of kleine schermutselingen aan de Indianen te ontkomen. Uiteindelijk wordt er tussen de kapitein en het opperhoofd een duel uitgevochten dat zich voor namelijk onder water met messen afspeelt. De kapitein wint de wa- terstrijd, waarna er van de Indianen niets meer is te duchten. Als bekro ning voor zijn heldhaftig werk kan de kapitein een uit net opgeblazen fort bevrijde vrouw (Mari Aldon) in In „Dreigende trommen" zijn prachtige natuuropnamen in kleuren te zien. creatie, waar de vonken van af spatten. Maar aan de andere kant is het ontzettend moeilijk, omdat de bruisende vitaliteit en de on stuimige warmbloedigheid van dit temperamentvolle fenomeen niet of nauwelijks zijn in te tomen. Waar haar scherp gezicht met de felle ogen en de bandeloze haar dos in het beeld verschijnt is geen plaats meer voor een ander. Zij overspeelt iedere partner. Een probleem, dat ook regisseur Pier Paolo Pasolini in „Mamma Roma" niet de baas is kunnen wor den. Zijn eigen somber scenario draait te nadrukkelijk om de ge ëmotioneerde vrouw van de vlakte, die door Anna Magnani gestalte krijgt. .Mamma Roma" juicht op de bruiloft van haar „beschermer". Eindelijk is zij vrij. Eindelijk kan zij zich gaan wijden aan haar zestien jarige zoon, een wat lusteloze knaap, die tussen de boeren op het platte land is opgegroeid. Zij sleept hem naar Rome om een levenspad te volgen, dat zij voor hem heeft uit gestippeld. Een weg, welke moet lei den naar een vaag, maar toch hoog gestemd doel. Maar Mamma Roma kan zich niet losmaken van haar verleden. Niet van de personen, die toen een rol speelden in haar leven. En niet van de middelen, die toen goed genoeg waren om een gesteld doel te bereiken. Deze invloeden en de leeglopende vriendjes en vrien dinnetjes, met wie haar zoon zich omringt, bepalen zijn levenswandel. En die neemt zo een heel andere loop dan zijn moeder had vastge steld. Al haar lawaaiige zorgen kun nen dat niet tegenhouden. Lang- „Tom Jones Tiveede week Trianon Het verhaal van Tom Jones, die levensgenieter die door zijn goedmoedige schavuitenstreken alle vrouwen op de hand krijgt, gaat in het theater aan de Breesfcraat zijn tweede week in. Als baby werd Tom Jones door zijn ongehuwde moeder in het bed van een zeer rijke en wijze landheer gestopt, met het gevolg, dat hij in die luxueuze omgeving een buiten beentje vormt. Hij trekt zich daar echter niets van aan, bemoeit zich met allerlei vrouwen en allerlei vrouwen bemoeien zich met hem. Er is er echter één die hem voortdurend ontglipt en het kost hem bijna let terlijk het hoofd om die tenslotte definitief in de armen te sluiten. zaam maar heel zeker zakt hij weg naar een niveau, waarop de gevan genis onvermijdelijk is. Pasolini schildert een wereldje vol labiele figuren. Hoewel zij allen met elkaar bepalend zijn voor de rich ting, waarin de jongeman wordt ge dreven, torent toch de vlammende persoonlijkheid van Mamma Roma hoog boven hen uit. Imposant en dominerend. Tè dominerend menen wij, want zodra is Magnani even van het doek of het lükt. dat alle vaart uit het verhaal is verdwenen. Daar door wordt Anna Magnani in feite de enige pijler, waarop Pasolini zijn film kan laten rusten. Zelfs haar indrukwekkend talent blükt tegen deze last niet bestand. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiïinnnnnnüiiimninimiiniinninniti Nogmaals: MONDO CANE 2 LIDOMondo Cane 2 is zijn tweede week ingegaan een bewijs, dat men wel wil zien wat er voor merkwaardigs in de wereld te koop is. Welnu: Mondo Cane 2 laat iets zien van de wereld, en meer nog van 's mensen onverstand. Zozeer zelfs, dat men wellicht geschokt zal worden door allerlei mensonterende toestanden, die bij sommige bevol kingsgroepjes met wellust worden ge handhaafd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3