,Met kritiek op regering schiet je niets op" KREYMBORG-TIP Eerste burger van Benthuizen krijgt innenkortpensioen Kapstok OVERHEMDEN 2 STUKS J975 Eerst in 1965 stemming over verklaring godsdienstvrijheid Kerken staan vreemd in deze wereld Vrijdag 20 november 1964 Zesde blad no. 31421 Burgemeester J. J. Steenbakker Morïlyon Loijsen: (Van één onzer redacteuren) zijn gemeentebesturen die geweldige kritiek uiten op de fing, zodra het gaat om de toewijzing van woningcontingenten. I hebben dit nooit gedaan, want je schiet er niets mee op. Je |t beter gewoon je gang gaan. In Benthuizen is de woningvoor- sinds de bevrijding met 50 procent toegenomen", lit is de mening van burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon [sen van Benthuizen en Moerkapelle, die maandag 30 november |heid van Benthuizen zal nemen. J Op de eerste dag van zijn ambtsperiode heeft burge- j meester Steenbakker Mori- J lyon Loijsen reeds onmiddel- J lijk handelend moeten op- J treden. „Ik kwam het ge- J meentehuis binnen, ivilde mijn jas ophangen en kreeg i meteen de kapstok op mijn j hoofd", aldus de burgemees- a ter. „Ik. heb toen direct een i nieuwe kapstok laten aan-} f brengen. i flens de ruim 18-jarige ambts in burgemeester Steenbak- in Benthuizen veel tot gekomen. Onmiddellijk na de sloegen het college van B. en de raad, de bouwvereniging Al- i Belang en de School met den Kl de handen ineen. De toren gerestaureerd, er werd een we christelijke school gebouwd, nieuw gymnastieklokaal werd jelegd, dat tevens als ver- [ingsgebouw dienst doet en de ibare school werd gerestaureerd. volgde de reconstructie van Dorpsstraat. 30 juni was een gro- ►r Benthuizen, want toen nieuwe raadhuis geopend. Twee gemeenten Advertentie hn veeMe»dragen onderdeel .'an uw garderobe dat u met 'peclale aandacht koopt. Want mannen willen zich .prettig" 'oelen In hun regenjas. Daarom kiezen zij een vlot en kht model met een persoon- Ijta stijl. En wij zijn blij dat ia daarbij weloverwogen op Vwalltelt letten. Wij helpen u daarbij graag. inwoners) als van Moerkapelle (1402 inwoners). Daarnaast is hij tevens secretaris van Benthuizen. De bur gemeester (bril, grijzend haar, don kere wenkbrauwen, tamelijk gezette gestalte) is buitengewoon te spreken over de samenwerking met de ge meenteraad. Zijn lidmaatschap van de CHU is voor de drie SPG- raadsleden nooit een bezwaar ge weest. De overige vier raadsle den vertegenwoordigen de AR, die in Benthuizen samenwerkt met de CHU, de Arbeiderspartij, de P. v. d. A. en Gemeentebelangen. In kerkelijke kringen is Benthui zen bekend om de gereformeerde Ge meente, die daar in de vorige eeuw is opgericht door de bekende ds. Le- deboer. Deze predikant is ook in Benthuizen begraven. Problemen De opvolger van burgemeester Steenbakker zal onmiddellijk met verscheidene problemen worden ge confronteerd. „Twee dingen zijn in Benthuizen dringend nodig", zegt de burgemeester. „De aanleg van een begraafplaats en de verlichting van de beide driesprongen in de Hooge- veen. Ook zijn er plannen voor ver breding van de Dorpsstraat door de vaart te dempen. Maar onze tech nische dienst heeft niet overal te gelijk tijd voor, want hij werkt ook voor Moerkapelle, Bleiswijk en Ze venhuizen. Wel hebben we hier in de loop der Jaren een goede straatverlichting ge kregen. Dat moet ook wel, want er komen steeds meer mensen ln Bent huizen wonen. Dat hangt samen met de urbanisatie (verstedelijking) van het platteland. Veel inwoners werken elders. Er zijn goede busverbindin gen met de grote steden". Op stapel staat op het ogeblik het uitbreidingsplan 1963, dat waar schijnlijk dit jaar nog zal worden goedgekeurd. Het bevat een plan voor de bouw van 105 woningen, een bun galowpark met 31 bungalows en een sportterrein. Volontair Burgemeester Steenbakker is op 20 november 1899 in Colijnsplaat (Zee land) geboren. Op 5-jarige leeftijd verhuisde hij naar Holten (Ov.) Zijn vader was hervormd predikant. Na de lagere school in Holten bezocht de heer Steenbakker de ulo-school in Burgemeester J. J. Steenbak- ker Morilyon Loijsen van Bent huizen en Moerkapelle aan zijn bureau in zijn werkkamer in het nieuwe raadhuis van Benthuizen (Foto Leldsch Dagblad) Rijssen. Hier werd hij ook volontair bij de gemeentesecretarie. In 1917 werd de heer Steenbakker 3de amb tenaar ter gemeentesecretarie van Schoonhoven. Hij promoveerde tot 2de ambtenaar en werd op 15 juni 1921 benoemd tot commies ter gemeen tesecretarie van Boskoop. Hier werd hij tevens correspondent arbeidsbe middeling. In 1932 volgde een bevordering tot hoofdcommies, tevens waarne mend secretaris. Burgemeester Steen bakker is in Boskoop een goede be kende. In 1942 werd hij als ambte naar van de burgerlijke stand be last met de huwelijksvoltrekkingen. Hij bleef in Boskoop tot 1946. Toen werd hij tot Burgemeester van Bent huizen en Moerkapelle benoemd. Boskoop In Boskoop heeft de heer Steen bakker vele functies in het vereni gingsleven bekleed. Zo was hy se cretaris van het Boskoopse Oranje- comité, secretaris van het Propagan- dacomité Boskoop (VVV), secretaris van de CH-kiesvereniging, algemeen adjunct van de onderafdeling Alphen van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren .waarnemend voorzitter van de plaatselijke commissie vrij- wilhge landstorm en mede-oprichter van de Vereniging voor Ziekenhuis ver pleging. In de oorlog was de heer Steenbakker als gemeente-secretaris belast met de afdeling financiën, on derwijs en redactiewerk. Burgemeester Steenbakker is op 29 mei 1929 getrouwd. Hij heeft twee kinderen, een zoon en een dochter. De zoon is inmiddels getrouwd. De heer Steenbakker is enige jaren lid geweest van het hoofdbestuur van de CHU. Van zijn hand verscheen een boekje over Boskoop in oorlogs tijd. Buurman Na zijn pensionering gaat burge meester Steenbakker in een flat in Gouda wonen. Hij wordt hier de buurman van oud- burgemester Ver kerk van Boskoop. Op zaterdag 28 november neemt burgemeester Steenbakker Morilyon Lolisen afscheid van Moerkapelle en op 30 november van Benthuizen. Dit gebeurt door middel van een receptie in het Verenigingsgebouw in de Dorpsstraat, die om 3 uur begint. Het wapen van Benthuizen, dat in één van de ramen van de raadzaal is aangebracht. (Foto Leidsch Dagblad) Wisseling van burgemeester in Stellendam De waarnemend burgemeester van Stellendam, de heer J. A. Kleijnen- berg is door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland van deze waarneming ontlast. De recente ge beurtenissen in Stellendam hebben hiertoe geleid (de gemeentesecreta ris is gearresteerd wegens valsheid in geschrifte). Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland deelt mee, dat door de voortdurende afwezigheid van de gemeente-secretaris, de werkzaam heden van de tijdelijke burgemeester (begin 1961 aangewezen), in onver wachte mate zijn toegenomen. In verband hiermee heeft de GEREF. KERKEN GAAN MEER HULP BIEDEN AAN INDONESIË Ook aan Hongkong, India en Pakistan De kerkelijke hulpverlening aan Indonesië door het werelddiakonaat van de Geref. Kerken zal worden uitgebreid. Dit is in Utrecht meege deeld door dr. J. van Klinken, direc- saris der Koningin 't wenselijk ge oordeeld de heer J. A. Kleijnenberg van de tijdelijke waarneming van het burgemeesterschap van Stellen dam te ontlasten. In diens plaats is hiervoor thans aangewezen ma*. C. Jansen Verplanke, burgemeester van 's-Gravendeel. De heer Kleijnenberg blijft burgemeester van Ouddorp en waarnemend burgemeester van Goedereede. Advertentie Bel-O-Fast in pasteltinten. Ook In unl wit met boordmodel rondo of punt. Tricotnylon in uni en streepdesslns. Diverse mouwlengten Per stuk 11.90 2 st.^8CTnü 19.75 Stille Rijn, tegenover de Hartebrugskerk tcur van het Algemeen diakonale bu reau van de Geref. Kerken, die on langs een oriëntatiereis heeft ge maakt door Indonesië, Hongkong, India, Pakistan en Perzië. De verwachting is. dat de verschil lende kerken in Nederland by de hulp aan Indonesië een gemeen schappelijk beleid gaan voeren. Ook voor projecten in andere landen wordt overleg gepleegd met de Stich ting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen. In Indonesi zal de Senen- kraamkliniek in Djakarta worden herbouwd. De huidige kliniek, waar in maandelijks gemiddeld 300 kin deren worden geboren, moet moge lijk in verband met saneringsplan nen worden afgebroken. Voorts zal een docent worden gezonden naar de school voor imbeciele kinderen „sumber asih" in Djakarta. In de stad Djokja zal een studenten-inter naat worden gebouwd, terwijl voorts steun zal worden verleend aan de christelijke kraamkliniek in Sema- rang. Behalve deze projecten waar voor in totaal f315.000 is uitgetrok ken zullen de Geref. Kerken ook het ontwikkelingswerk ter hand ne men op het eiland Soemba, waar heen al voor f90.000 aan 1 andbouw materiaal onderweg is. Er bestaan hier plannen om een deel van de boerenbevolking te laten verhuizen naar vruchtbare vlakten rondom Le- wa. Inclusief het bedrag van f 25.000, dat voorlopi gis uitgetrok ken voor herstel van huizen en rijst velden in het door overstromingen getroffen Banjoemas heeft het we relddiakonaat van de Geref. Kerken voor volgend Jaar in totaal f315.000 gereserveerd voor projecten in In donesië. In Hongkong hebben de Geref. Kerken f300.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een tweede tehuis voor vluchtelingekinderen. In Pakistan wordt een nieuw pro ject aangepakt in samenwerking met de R.-K. Kerk namelijk de ontwikkeling van een groot irritatie- gebied in de omgeving van Jati. In India tenslotte zullen de Ge reformeerden het vluchtelingenwerk gaan steunen. Tot dusver is dit jaar bij het ge reformeerd werelddiakonaat al 1.1 miljoen binnengekomen. CONCILIE VERKEERT IN SPANNING „Kerk moet zich bij vervullen taak weer thuisvoelen in wereld" „Zullen wij gezamenlijk heilbrengers mogen zijn of is het nodig, dat eerst de rekening van het falen der kerk aan onze huisdeuren wordt gepresen teerd door Chinese soldaten?" met deze vraag besloot mr. C. L. Baas, voor zitter van het Landelijk centrum voor Katholieke Actie „De Horsttnk" in Amersfoort, vanmorgen een inleiding over de verhouding kerk-wereld. Hij sprak op een bijeenkomst ter gelegenheid van de negentiende diës van de Stichting Kerk en Wereld (hervormd) ln Driebergen. Opvallend noemde hij het, hoe weinig aandacht het concilie heeft besteed aan de dialoog van de kerk met de wereld van van daag. Dit thema kwam pas door een interventie van kardinaal Suenens expliciet aan de orde. Voor een dialoog is „verstaanbaar heid" nodig en bij de discussies ln Rome bleken er drie groepen te zijn. namelijk van bisschoppen, die slechts regels wilden voorschrijven, bisschop pen die een oppervlakkige verstaan baarheid nastreven door het aan passen van termen aan deze tijd en aan deze wereld, en van bisschoppen die de werkelijke verstaanbaarheid beogen door recht te doen aan de twee Polen in de dialoog. De curie stoot zeer weinig op de concrete werkelijkheid, aldus mr. Baas, maar de bisschoppen, de la gere geestelijkheid en de leken in de geïndustrialiseerde maatschappij van Noord-West Europa doen dat meer. De „vooruitgeschoven posten" menen dat de fase van de oecume nische problematiek alleen nog maar praktisch geregeld en opgelost kan WGraen naarmate de kerken niet meer zo druk zijn met hun onder- Levensgroot probleem ,.De Horstink" zo zei mr. Baas, kampt met het levensgrote probleem, dat de kerk door haar langdurig iso lement vreemd staat in de wereld die naar een andere tijd evolueert. De R.K.Kerk weet nauwelijks hoe deze moderne wereld leeft en ge- structueerd Is. maar rast staat wel, dat de woorden, vormen, expressies en duidingen in de traditionele wijze waarop de R.K.Kerk haar boodschap brengt, maar een zeer kleine groep raken. Deze nood, aldus mr. Baas. doet de pijn van de verscheurdheid der kerken in alle hevigheid voelen en dwingt ons tot elkaar. H'j zei verder, dat de verkenning van de wereld van de roomskatho- lieken het uiterste vraagt omdat zij door een lange geschiedenis zover van de werkelijkheid zijn „afge- groeid, dat men haast zou kunnen spreken van „bedrijfsblindheid". De urgentie maakte het noodza kelijk, dat men niet te lang bljjft Concilievaders (1000) deden dringend beroep op Paus zaak aan te houden In het concilie is gisteren grote beroering verwekt door een ver klaring over de vrijheid van godsdienst. Er zijn zelfs stemmen die spreken over een diepgaand verschil. De hele tekst van de verkla ring is enige dagen geleden aan de concilievaders ter hand gesteld. Toen bekend werd gemaakt, dat er donderdag over gestemd zou worden, hebben verschillende bisschoppen geprotesteerd omdat de nieuwe tekst bijzonder veel verschilt van de vorige en zij daarom van mening zijn dat er meer tijd nodig is om die nieuwe tekst te bestuderen. Andere vonden dat de nieuwe tekst een hervatting van de discussie in de vergaderzaal nodig maakt. NERVEUS Het schijnt verscheidene con cilievaders dermate nerveus te hebben gemaakt dat in een pe titie direct een beroep is gedaan op de Paus om de verklaring over de geloofsvrijheid ter verdere be handeling naar de volgende zit ting van het concilie te ver wijzen. Ala de geruchten die hier op het ogenblik de ronde doen, Juist zijn dan zouden de twee Amerikaanse kardinalen Meyer en Ritter daartoe het initiatief hebben genomen en zouden ze op een ïyst, die woensdag de ronde deed, 500 namen van con cilievaders hebben verenigd die zich achter hun protest stelden. Naar gisteravond in Rome bekend werd, zouden zelfs reeds 1000 conci- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK roepen te Mldsland (Terschelling) Albere, kand. te Vorden. Bedankt Neede J. Kloosterman te Wester- bork. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maarseen W. Heerma te Nunepeet. PAUS PIUS EN DE NAZI'S Kardinaal Spellman van New York, heeft gisteren verklaard niets te we ten van enige poging van Paus Pius XII om de westelijke geallieer den uit de tweede wereldoorlog ertoe te brengen zich bij Hitier aan te sluiten in een anti-communistische kruistocht. stilstaan bjj de „verkenning" van de wereld, aangezien de voorzetting van de pastorale arbeid in traditionele verlammend begint te werken op de zielszorgers die voelen, dat er andere weg moet zjjn. De kerk t zich bij het vervullen van haar taak weer thuisvoelen in de wereld, aldus mr. Baas. Hoogst dringend De petitie aan de Paus over de verklaring inzake de vrjjheid van godsdienst begon met de Latijnse woorden: „Instanter, instantius, lnstantisslme dringend, dringen der hoogst dringend." Uit deze woorden bUjkt wel de spanning welke gistermorgen op het concilie geheerst moet hebben. Geen stemming Temidden van deze spanning deel de kardinaal Tisserant, in z(jn kwa liteit van voorzitter van de Raad van voorzitters mee, dat in tegen stelling met wat de vorige dag was aangekondigd er geen stemming zou zijn inzake de verklaring over de geloofsvrijheid. Terwijl een groot aantal vaders van mening is,dat de inhoud daarvan geheel nieuw is zodat er opnieuw over moet worden gesproken, heeft de Raad van voorzitters besloten, dat moet volstaan met 'n inleidende uiteenzetting over de nieuwe tekst de vaders hun opmerkingen en eventuele amendementen aan het secretariaat kunnen doen toekomen tot uiterlijk januari 1965. Dti betekent dus dat na 31 januari 1965 de tekst opnieuw zal worden herzien, rekening houdend met de schriftelijke aanmerkingen en dat ïen er dan bij de volgende zitting ver gaat spreken. Het gemengde huwelijk Het concilie heeft gisteren het vo tum over het sacrament van het huwelijk in behandeling genomen, waarin o.a, ook de kwestie van de gemengde huwelijken aan de orde wordt gesteld. Het gedeelte over de- laatstgenoemde kwestie is pas te gen het einde van deze concilie-zit ting In de tekst van het votum op genomen. Tevoren bevatte het do cument slechts een summiere ver wijzing hiernaar, nl de aanbeveling dat bij de herziening van het kerke lijk huwelijksrecht de kwestie van het gemengde huwelijk in oecumeni sche geest behandeld zou worden. De nieuwe ontwerp-tekst luidt: „wat het gemengde huwelijk betreft moet het canonieke recht, onvermin derd de vereisten van het goddelijke recht, op meer gepaste wijze hulp bie den in de individuele gevallen. Daar om is het in de geest van het de creet over de oecumene en van de verklaring over de godsdienstige vrij heid vooral wenselijk, dat de voor schriften over het huwelijk van een r.-k. met een gedoopte, niet-katho- lieke party en dat van een r.katholie- ke met een niet-gedoopte party af- zonderUjk van elkaar behandeld wor den". Welke regels in acht moeten worden genomen tum-tekst het volgende in acht geno men moeten worden: a) by alle gemengde huweiyken moet om dispensatie van het be letsel te kunnen verkrygen - de r.ka- tholieke party onder zware verplich ting in geweten de oprecht belofte doen naar mogehjkheid voor het do pen en een r.katholieke opvoeding van de gehele nakomelingschap te zullen zorgen. Omtrent de door de r.katholieke party af te leggen belofte moet de niet r.katholieke partner op de hoog te gesteld worden en het moet vast staan dat deze laatste zich hierte gen niet verzet. Bovendien moet de niet r .katholieke party van het doel en de wezeniyke kenmerken van het huweiyk, die door geen van beide partners uitgesloten mogen worden, op de hoogte zyn. b) de gemengde huweiyken moeten volgens de canonieke voorschriften gesloten worden. Wanneer dit echter grote moeiiykheden oplevert kan de plaatseiyke kerkeiyke gezagsdragers volmacht gegeven worden om hierin dispensatie te verlenen. c) een gemengd huweiyk tussen gedoopten moet tydens een mis ge sloten worden tenzy er een goede reden is om de mis achterwege te laten. Een huweiykssluiting tussen een r.katholieke en een nlet-christeiyke party kan met mis en huwelijksze gen gepaard gaan als de plaatseiyke ordinarius dit in de gegeven omstan digheden passend acht. d) de volgens het huidige recht bedreigde excommunicatie tegen per sonen die ten overstaan van een niet r.katholieke geestelijke trouwen zou afgeschaft kunnen worden. Kardinalen bij Paus Paus Paulus heeft gisteravond de leden van het college van kardinalen naar zyn studeerkamer ontboden, met wie hij een bespreking van vyf kwartier had. Eén van de aanwezigen heeft na afloop gezegd: „de audiëntie was van groot belang voor het concilie". Hy wilde deze uitspraak niet nader toe lichten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19