Voorschoten lieeft vereniging van huisvrouwen 1Ï Voorlopige stilstand in MLF-besprekingen. zegt minister Luns Geen Engelse wapens naar Zuid-Afrika, kondigt Wilson aan Executie van Carlson zwaar beschadigd nog niet voltrokken Gemeenten krijgen in 1965 geen cent meer Raadsel in Beemster opgelost LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 W. Ver. v. Huisvrouwen heeft 164 afdelingen (Van één onzer redacteuren) Voorschoten heeft een afdeling van de Nederlandse Vereniging in Huisvrouwen. Op een gistermiddag in het Cultureel Centrum Voorschoten gehouden vergadering werd besloten tot oprichting peen dergelijke afdeling. Deze oprichting is het gevolg van het (fkvan een actiecomité, dat door Voorschotense huisvrouwen in it leven is geroepen. De eerste penningmeesteresse van het loofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, tvrouw H. J. de FreytagBarmen 't Loo, verklaarde gister- iddag omstreeks drie uur de afdeling Voorschoten officieel voor gericht. De eerste presidente van deze „jongste dochter" van de lSïeniging is mevrouw Th. Kuyper-—Groenewegen. Ut vergadering werd bijgewoond or afvaardigingen van het hoofd huur van het gewestelijk bestuur j.Holland en van de zusterver- niff H. J. e FreytagBarmen 't iover de doelstellingen van de Ne- landse Vereniging van Huisvrou- i, werd een rondvraag gehouden. I irbjj bleek, dat de behoefte aan 1 dgen afdeling in Voorschoten wel [tlijk bestond. Met plezier ver- irde mevrouw De Freytag de af- Bg dan ook voor opgericht. ibouwend afdeling was er. Nu nog een be- Evenals de oprichting verliep de bestuursverkiezing bijzonder Terwijl de stemmen geteld wer- vertelde de tweede secretaresse |RV filmavond over Engeland Engeland een prachtig vakan- ind is werd een groot aantal m de Nederlandse Reisver- gisteravond in de Stadsge- rzaal duidelijk. Het Engelse ver sbureau had voor deze filmavond nieuwste films beschikbaar ge- In „Trooping the color" kregen mv-ers een beeld van een van meest sprekende Engelse tradi- Deze film werd in het Engels commentaar voorzien in tegen- tot de volgende vier films, het Nederlands gesproken !cn. en van de films (The songs ondon) gaf een beeld van Lon- een originele manier ot risseld met bekende Londense In een andere film kwam Iraaie Engelse landschap dulde- tot zijn recht. Vooral het zuid- ten met zijn golvende heidevelden JU Istranden, en hoge rotsen bleek aantrekkelijke streek. JlTSTAPJE DOOR HONDENLAND sr vele leden van de Kynologen- DI miging „Rijnland" hebben gister- al in Zomerzorg een „uitstapje hondenland" gemaakt. Gids was avond de heer F. Kramer, die de hand van een collectie India's, de aanwezigen in ge- iten meenam naar een groot aan- kennels in ons land. Een uitstap- J iat tevens een goede oefening was f, üsenkennls en voor hen, die zich op het examen alge- kynologische kennis. Een exa- waarover deze avond ook inlich- m konden worden ingewonnen, nee-voorzitter van „Rijnland", de A. J. Alofs uit Wassenaar, de heer Kramer met een kort in en sprak zyn vreugde uit de grote opkomst. Belangstelling nog gevraagd voor de a.s. zon- in het Amsterdamse RAI-gebouw auden „Winnertentoonstelling". RGERLIJKE STAND «VAN LEIDEN GEBOREN Antonio, zn van V. Jacquete Lo- «1 A. Rey Jacquete; Dick, zn van lassink en E. Barendse; Roberto, an A. de Bruin en E. N. Knol; tte Elizabeth Maria, dr van F. J. 1 veJong en C. T. M. Wlllems; Rudy, tan P. Landesbergen en G. J. «kerk; Cornells Arle, zn van C. A. len W. M. Westdorp; Albertus, zn van der Lult en M. A. Staal; E. Goulooze en G. C. GETROUWD IJ. Meurs en M. A. Teeuw. OVERLEDEN H. Q. Huart, 78 Jr, vrouw; J. Vlas- i84 Jr, w.v. J. Bakker; C. J. Rem- i*aal, 60 jr, e.v. J. J. Ruan;an; J. tic 6ael, 70 jr, man; C. M. Kouwen- 79 jr, e.v. W. F. Zlrkzee; P. de 85 jr, man; J. van der Helde, man; W. J. Starrenburg, 87 Jr, M. M. Slera, 80 Jr, e.v. A. van I. Holllnga, 82 Jr, e.v. J. G. M. j. Buys, 67 Jr, man; C. W. «tlnger, 78 Jr, w.v. J. A. Olivier; van Assen, 90 Jr, w.v. J. Nlevaart. URKTBERICHTEN BDEN, 18 nov. Coöp. Groente- fruitveiling: andijvie 16-35, kroten gekookt 40, boerenkool 79-17, ro il 13-18, groenekool 12-16, prei spinazie 74-95, stoofsla 30-54, Iten 25-53. tomaten 25-145. uien Wijn 25. ld. middelgrof 26.10, ld. 26.10, winterpeen 73-15, witlof 78- f P»r 100 kg, bloemkool 35-87, knol- ■H*>J 12-23. sla A 7-28 per 100 st.. •en 30-35. HSMEER, 17 nov. Seringen 120-175. id. 2 kop 65-100. Legray 100-135, ld. 2 kop 50-75, For- 50-105 per tak, Gerbera 70-115, 'tuk, Cyclamenbloemen 125-240. ;250-770 per bos. Euphorbia 90-135 kk, Anjers: rood 30-45, roze 27- *lt 20-29, Orchid Beauty 30-55. «agd 17-23, Arthur 25-32, Keef er Rozen: Roselandla 28-45. Parel -''smeer 20-30. Baccarat 55-95, Ca- i20^, Garnet 20-35. Pink Sensa- 35-53, Super Star 60-78 p. stuk. van het hoofdbestuur mevrouw N. la Rivière-de -Vrieze, iets over de vele activiteiten van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Een van de meest opvallende werkzaamheden van de Vereniging is het verstrekken van het bekende merkje „goedge keurd door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen". „Wij moe ten dit vooral zien als een opbouwen de aanwijzing voor de Nederlandse huisvrouw en niet als kritiek op een of ander produkt" zei mevrouw De la Rivière. Zij vertelde over het maand blad van de vereniging „Denken en doen" waarin o.a. de resultaten van In opdracht van de vereniging door het Instituut tot Voorlichting bij Huishoudelijke Arbeid verrichte on derzoekingen, worden bekend ge maakt. Europa De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen neemt ook deel aan overleg om te komen tot een gelijk stellen van de normen voor huishou delijke artikelen in Europees verband. „Dit is bijzonder belangrijk", zei me vrouw De la Rivière, „want de pro ducent kon tot nu toe onze adviezen naast zich neerleggen onder het mot to ze-kopen-het-toch-wel. maar nu moet hy ook rekening gaan houden met zijn exportpositie, want in het buitenland worden op den duur de zelfde eisen gesteld". Ere-presidente Na de stemming bleek dat het voorlopig bestuur zou gaan bestaan uit de dames S. J. Bessem—Baart; H. W. BlankenVeenstra; L. v. d. Broek HumphreyStikkel; M. Broekhulzen —Van Spronsen: J. M. Drossaart Bentfortr-Van 't Zelfde; G. E. H. IestraBeukers en Th. Kuyper Groenewegen. Bij acclamatie werd mevrouw KuyperGroenewegen tot presidente benoemd. Een van haar eerste officiële daden was het benoe men van de echtgenote van burge meester Kool tot ere presidente van de afdeling Voorschoten. Het hoofd bestuur, het gewestelijk bestuur en de afdelingen Den Haag, Leiden en Wassenaar wensten de nieuwe afde ling een voorsproedig bestaan. Zij lie ten deze wens vergezeld gaan van enkele aardige geschenken. Ijsbaan wellicht op zondag open In hotel „De Zon" in Warmond werd de 74ste jaarvergadering gehou den van de Warmondse IJsclub. De secretaris, -de heer Groen In 't Woud, las het jaarverslag Penningmeester Versluys meldde een batig saldo van f 1859.21. Hierna werd de bestuursver kiezing gehouden. Aftredend waren de heren W. Leenen, P. v. Leeuwen, G. Ramp, J. v. Rijn die alle weer werden herkozen. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de he ren N. Kortekaas, W. v. Bladel en H. Vergeer. De contributie bleef ge handhaafd. Ook werd nog gevraagd of de ijsbaan op zondag geopend zou kunnen worden. De voorzitter gaf hier een bevestigend antwoord op, maar om muziek te maken zal er eerst vergunning aangevraagd moe ten worden. Ontvanger Chaam bekent fraude De gemeente-ontvanger van de Noordbrabantse gemeente Chaam, die vorige week donderdag korte tijd na een bezoek van controleurs van de verificiatiedienst van de Vereniging van Nederlandse gemeenten" ver dween, heeft zich gisteravond gemeld bij het Huis van Bewaring in Breda. Hij heeft bekend zich gedurende enkele jaren door allerlei manipula ties gelden uit de gemeentekas te hebben toegeëigend. Hoe groot het ontvreemde bedrag precies is, is nog niet bekend, maai de districtsrecherche van de rijkspo litie in Breda die het onderzoek leidt, neemt aan dat het minstens om enige tienduizenden guldens gaat. De gemeente-ontvanger was in een eer ste opwelling de Belgische grens over gevlucht. Vrijdag zal hij voor de of ficier van Justitie in Breda worden geleid. OEGSTGEEST (Van onze correspondent in Bonn) Er is thans een voorlopige stilstand ingetreden in de besprekingen over de multilaterale kernvloot, omdat de Britse regering bezig Is met het uitwerken van voorstellen waarbü uiteraard het eigen kernwapen ook zal worden betrokken. Dat is de conclusie, welke de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, meende te kunnen trekken uit hetgeen hij heeft vernomen tydens de minister raad van de Westeuropese Unie (de zes landen van de EEG en Enge land), welke maandag en dinsdag ochtend in Bonn heeft plaatsgehad. In de kringen van de W.E.U wordt algemeen verwacht, dat er uiterlijk in februari van het volgend jaar een verdrag gesloten zal worden. De Verenigde Staten stellen prijs op een zo snel mogelijke totstandko ming. Dat heeft de Amerikaanse onderstaatssecretaris van Buiten landse Zaken Ball, die maandag in Bonn is geweest, ook nog eens mede gedeeld aan bondskanselier Erhard en aan zijn minister van Buiten landse Zaken Schroder. Duitsland blijft bij zijn toezegging tot deel nemen aan de M.L.F. Wel is het zo dat de regering in Bonn geen wijzi ging wil in het uitgesproken supra nationale karakter ervan. Zij heeft bezwaren tegen het Engelse plan ook nationaal bemande onderzee boten en bommenwerpers erbij te betrekken. Het is echter zoals minis ter Luns heeft gezegd: voorlopig is er een stilstand ingetreden en spe culaties lijken voorbarig. De ministers van de W.E.U. heb ben de agenda vrij snel afgewerkt. Maandag heeft de nieuwe Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Gordon Walker, duidelijk laten blij ken, diat Groot-Brifctannië er niet aan denkt opnieuw besprekingen met de EEG over aansluiting te De Britse regering heeft de uitvoer van wapens naar Zuid-Afrika ver boden. Premier Wilson kondigde dit gisteravond in het Lagerhuis onder luid gejuich op de Labourb&nken aan. Over de kwestie van de leveran tie van de door Zuid-Afrika bestelde 16 Buccaneer-straaltoestellen is nog geen beslissing genomen. Lopende verplichtingen van het Britse depar tement van Defensie zullen wor den uitgevoerd maar er zullen geen verdere militaire contracten met Zuid-Afrika meer worden afgesloten. Wilson zei verder dat de Britse regeringspolitiek met dit besluit in overeenstemming is gebracht met de resoluties der V.N. over deze kwestie, waarvan de laatste op 8 juni door de veiligheidsraad werd aangenomen. Oppositieleider Douglas Home zei, dat Wilsons verklaring verstrekkende gevolgen zal hebben. Hij vroeg of het in feite een eenzijdige opheffing was van de vlootbasis-overeenkomst vanSmonstown. En welke invloed heeft dit regeringsbesluit op de ver wachte toekomstige Zuidafrikaanse orders voor onderzeeërs en marine vliegtuigen?' vroeg hy verder. Tevens stelde Sir Alec de vraag hoe Enge land zyn verdragsverplichtingen kon nakomen, Indien in een toekomstige oorlog het Suezkanaal zou zyn afge sloten en de zeeverbindingen met het Verre Oosten zonder de basis van Si- monstown totaal zouden zün verbro ken. (Zoals men weet heeft dr. Ver woerd de afgelopendagen gedreigd de Britse basis op te heffen wan neer Engeland zou weigeren de Buccaneer-toestellen te leveren) Wilsons antwoord was, dat Indien hy deze verklaring niet zou hebben afgelegd, dit eveneens een verstrek kend gevolg met zich zou meebren gen: namelyk wat betreft Engelands trouw aan en Engelands lidmaat schap van de Verenigde Naties en de betrekkingen met een groot aan tal Gemenebestlanden In Afrika en elders. Afhankelijk „Niets van hetgeen ik heb gezegd", zo vervolgde Wilson, „betekent een Afrika of Engeland eenzijdig kan worden opgezegd. Wy doen precies hetzelfde als de Verenigde Staten hebben gedaan in overeenstemming metde resolutie der Verenigde Naties Wij staan toe dat de meeste lopende contracten worden afgewikkeld. De enige uitzondering is sportwapens en sportmunitie welke voor binnenlandse doeleinden kunnen worden gebruikt". Peter Thornycroft, de vroegere conservatieve minister van Defensie, merkte op, dat één derde van de Britse strijdkrachten zich ten oosten van Suez bevindt en dat haar leven afhankeiyk is van snelle versterkin gen. Wilson was het hiermee volko men eens, maar, zo voegde hy eraan toe, „wy zyn niet bereid de veilig heid van ons land afhankeiyk te ma ken van de houding van een rege ring welke het over zoveel interna tionale kwesties oneens is met ons". Verhit clehat Oppositieleider Sir Alec Douglas Home zei, dat hy, indien de Zuid afrikaanse regering scherp zou rea geren op Wilsons verklaring, onmid dellijk een spoeddebat zou eisen. Sir Alec achtte het hoogst waarschijn lijk dat de Zuidafrikaanse regering als vergeldingsmaatregel Britse vlieg tuigen de overtocht over het land zal ontzeggen. Wilson antwoordde woe dend. dat Sir Alec met zyn sugges ties Zuid-Afrika hielp. Het recht om over Zuid-Afrika te vliegen is volgens Wilson Inderdaad belangryk. Maar ook het recht om over andere Afri kaanse gebieden te vliegen. Hy zei dat, indien Sir Alec bedoelde dat Zuid-Afrika het recht heeft om al deze dingen tegen Engeland te on dernemen. de Zuidafrikaanse rege ring als bondgenoot waardeloos zou zyn in een oorlog welke Zuid-Afrika niet goedkeurde. Tot zover de korte verhitte botsing in het Lagerhuis. De verwachting is dat Zuid-Afrika thans in Frankrijk en elders de wapens zal bestellen, die het niet meer in Enge land kan krijgen. openen wanneer niet van tevoren vaststaat dat een veto, zoals De Gaulle dat in februari heeft uitge sproken, volkomen uitgesloten zal zyn. De W.E.U.-ministers hebben ook gediscussieerd over de 15-% verho ging van invoerrechten, welke de Labourregering heeft toegepast. Men was het erover eens dat de wyze waarop deze zo plotseling waren aangekondigd niet erg gelukkig was geweest. Van Engelse zy'de is opge merkt, dat het hierby om tydelyke maatregelen gaat. Minister Luns had de indruk gekregen dat zy misschien niet langer dan een jaar van kracht zouden blyven. Onbevestigde berichten in Kongon Drie wagens Basiskamp In Leopoldstad zijn onbevestigde berichten ontvangen, volgens welke i de Kongolese rebellen in Stanleystad i Het leger van blanke huurlingen de executie van de Amerikaanse zen- van premier Tsjombe heeft een basis dingsarts, dr. Paul Carlson, voor on- kamp ingericht in Klndoe voor. naar bepaalde tijd hebben uitgesteld. Vol- wordt gehoopt, de laatste aanval op gens doorgaans betrouwbare bron zou I de rebellen. Er zijn geen aanwijzingen JU „Mn Radio-Stanleystad dit bericht giste ren hebben omgeroepen. Voorts zou de Amerikaanse consul in Stanley stad, Hoyt, toestemming krijgen Carlson te ontmoeten. De 36-jarige Carlson was vorige week door een rechtbank van de re bellen schuldig verklaard aan spiona ge en ter dood veroordeeld. De recht bank oordeelde ook dat hy majoor was in het Amerikaanse leger en te gen de rebellen had gevochten. Eer der hadden de opstandelingen ge meld dat Carlson maandag j.l. in Stanleystad zou worden geëxecuteerd. De president van de Kongolese op standelingen, Gbenye, heeft volgens Radio Stanleystad gisteren een ont moeting gehad met de Amerikaanse consul in de hoofdstad van de op standelingen om de kwestie van de krijgsgevangenen te bespreken. In de uitzending werd gezegd dat de ont moeting in een „vriendschappelyke sfeer" heeft plaats gehad. Voor de woning van Gbenye zou een massale betoging zyn gehouden, waarby de opstandelingen de onmid dellijke terechtstelling eisten van Carlson. Gbenye zou de menigte heb ben toegesproken en gezegd dat iedereen vrede wil en dat dit een voortzetting is van de politiek van Loemoemba. Dit bericht schynt er op te wyzen, dat Carlson nog niet Ls terechtge steld. In en bulten Kongo wordt on afgebroken naar Radio Stanleystad geluisterd in de hoop enig nieuws van Carlson te vernemen. De radio van de opstandelingen gebruikt een zwak ke zender, die een betrekkelijk klein gebied bestrijkt. Minister Toxopeus: (Van onze parlementaire redactie) De gemeenten zullen over 1965 geen cent verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds krygqn. De ministers Toxopeus (Binnenlandse Zaken) en Witteveen (Financiën) hebben zich gisteren bij de begrotingsbehandeling van het fonds byzonder krachtig verzet tegen aandrang uit de Kamer om de uitkeringen te verhogen. De socialist Franssen diende zelfs een amendement in om de uitkering met honderd miljoen te verhogen, dat echter door de beide bewindslie den onaanvaardbaar werd genoemd. Volgende week dinsdag zal het amendement in stemming komen, maar gisteren bleek al, dat het kans loos is, omdat het niet kan rekenen op de steun van de regeringsparty en. Zowel de minister van Binnen landse Zaken als zyn collega van Financiën meende, dat het niet ver keerd is als er in de gemeentebe grotingen spanningen bestaan tus sen middelen en uitgaven. „De ge meenten moeten het gevoel hebben: we hebben eigenhjk meer nodig", al dus mr. Toxopeus, „Anders gaat het niet goed". Motie wanneer de stryd tegen de opstan delingen in Stanleystad zal plaats hebben. Vrachtvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht vliegen da ge lyks van Leopoldstad naar Klndoe voor het aanvoeren van voorraden. Helikopters met Belgische piloten voeren elke dag patrouilles uit. In Klndoe is de atmosfeer bedorven door de reuk van tientallen dode re bellen, die niet zUn begraven. Een be tonnen monument voor de eerste pre mier van Kongo, Loemoemba, ligt in puin, opgeblazen door Britse huursol daten. Kindoe, een stad met minder dan 5000 inwoners, werd tien dagen geleden heroverd. Het radiostation van de Kongolese regering heeft berichten tegengespro ken als zou de „luitenant-generaal" van de rebellen, Olenga, onlangs door blanke huursoldaten zyn gedood by de verovering van Kindoe. Olenga zou in zyn ondergoed in een kano zyn ontsnapt, zyn plaatsver vanger, Magnotis, is wel gevangen genomen. Geruchten Geruchten over het vertrek van Belgische para-commando's naar Kongo hebben gisteren geleid tot een extra-nieuwsuitzending van de Bel gische radio. Volgens deze geruchten zouden de Belgische militairen naar Kongo zyn vertrokken om de onge veer 500 Belgen, die zich daar in Stanleystad in de handen van de op standelingen bevinden, te ontzetten. In de extra-nieuwsuitzending werd een communiqué omgeroepen van het Belgische ministerie van Defensie, dat door een woordvoerder van dit departement een dementi werd ge noemd. Er zou slechts sprake zyn van een alarmoefening. De Kamer zal zich volgende week dinsdag ook uitspreken over een so cialistische motie, waarin de rege ring wordt gevraagd om het alle ge pensioneerde ambtenaren moge lijk te maken desgewenst toe te tre den tot de komende wettelyke rege ling van de ziektekostenregeling voor ambtenaren. Toen de motie gisteren werd ingediend wees minister Toxo peus erop dat alle nieuw te pensio- VOORSCHOTEN Ijsbaan volgende week onder water Het seizoen 1963/64 begon voor de Usclub Voorschoten slecht. Voor de tweede achtereenvolgende keer was de ysbaan, buiten schuld van de ver eniging, niet op tyd onder water ge zet. Dit jaar zal het niet kunnen ge beuren, bezwoer de voorzitter A. Versseput de leden, want op 28 no vember gaat de baan onder water. Vorig seizoen was de ysbaan slechts 12 dagen berijdbaar. Het ledental van de grootste Voorschotense ver eniging is weer gestegen, thans zyn ruim 700 gezinnen lid en 1300 alleen staanden. Het bestuur heeft besloten nieuwe leden slechts aan te nemen tot 1 de cember. De ysclub Voorschoten is ook op financieel gebied een gezonde ver eniging. Vorig jaar werd besloten de contributie te verhogen met f 1,-, waardoor de gezinnen f 4 per jaar be talen en de alleenstaanden f3,-, een en ander om de bouw van een eigen huis te realiseren. Deze opzet is fi- nanciel volkomen geslaagd. Het club huis, waarover tydens de buitenge wone ledenvergadering in april werd beslist, is er echter nog niet en het aangenomen plan is volledig van de (ys)baan. Het bestuur diende in mei een verzoek in bij het gemeentebe stuur voor de bouw van een eigen clubhuis te realiseren. Deze opzet is fi- meentebestuur mee, dat by de dienst openbare werken in voorbereiding is een plan om te komen tot gezamen- ïyke huisvesting van de ysclub Voor schoten, de gehandicapte padvinders- groep „M'Hala Panzi" en de zeever- kennersgroep. De samenwerking ys- neren ambtenaren van de regeljng gebruik zullen kunnen maken. De reeds gepensioneerde ambtenaren zullen er volgens de huidige opzet niet onder vallen maar velen van hen hebben reeds een gunstiger re geling. Mr. Toxopeus zei ernstig te zullen overwegen de regeling ook toegankeiyk te maken voor de al ge pensioneerde ambtenaren. De socia listische motie leek hem dan ook niet nodig. (Van onze A'damse correspondent) De 50-jarige veehouder J. M. Bak ker uit Midden-Beemster, die maan dag dood in een sloot in de Beem ster is aangetroffen, waar hij min stens twaalf uur moet hebben gele gen, is gedood door de auto van een 43-jarige hoofdonderwyzer van een school in Bergen (N.-H.). De auto is in beslag genomen. De hoofdon derwyzer, die over een beperkt ge zichtsvermogen beschikt, was zich niet bewust iemand te hebben i gereden. Toen de onderwyzer gisteren door de politie werd bezocht, wist hy nog niet, dat hy zondagavond by een dodeiyk ongeiyk betrokken was ge weest. Hy woont in Bergen, maar zyn gezin verbiyft, in afwachting van woonruimte, nog in Tilburg. Zondagavond keerde hy per auto terug naar Bergen. Omstreeks elf uur reed hy op de Oosthuizerweg in de Beemster. Het weer was slecht: het waalde hard en het regende. De hoofdonderwyzer die het gezichtsvermogen van het linkeroog vrijwel geheel mist, welke handicap op het rijbewys is vermeld, heeft verklaard op een gegeven ogen blik door een tegenligger te zyn ver blind. Vrijwel op hetzelfde ogenblik brak zyn voorruit. De onderwyzer, die ongeveer 65 kilometer per urn- reed, bracht zyn auto tot stilstand en constateerde, dat niet alleen de voorruit kapot was, maar ook het glas van een koplamp en de buiten spiegel. Hy zou nog hebben onder zocht of de schade wellicht door een vallende boomtak zou zyn toege bracht, maar hy kon niets vinden. Geen krant De onderwyzer heeft zyn reis naar Bergen voortgezet. Maandag heeft hy geen kranten gelezen en geen radio gehoord. Gistermorgen bracht hy zyn auto naar een garage in Ouddorp om de schade te laten her stellen. Daar werd de wagen door de Rykspolitie aangetroffen. Op de carrosserie werden hoofdharen en bleed van het slachtoffer gevonden. De politie zegt geen reden te hebben WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 november Londen 9.99%—10.00%New York 3.59%— 3.59%; Montreal 3.34%-3.3474 Parys 73.29%—73.34%; Brussel 7.2374 •7.24%; Frankfort 90.33(4—90.38%; Stockholm 69.66-69.71; Ziirich 83.22(4 83.27(4Milaan 57.48(4—57.53(4; Kopenhagen 51.81—51.86; Oslo 50.10(450.15(4; Wenen 18.90% 13.91%; Lissabon 12.45(4—12.47. Drie auto's zyn gistermiddag zwaar beschadigd by een ongeluk op Rijks weg 4. Een Inwoner van Rijnsburg werd hierby licht gewond. De Rynsburgse bestuurder van een bestelauto wilde linksaf de Vinken- weg oprijden. Hy had voorgesorteerd maar dit werd niet opgemerkt door de bestuurder, een inwoner van Den Haag, van een auto die achter hem reed. Een botsing volgde. De eveneens Haagse bestuurder van een wagen, die achter de tweede auto reed, zag geen kans meer tijdig te remmen en botste tegen de twee andere auto's. De materiële schade was aanzienlijk. BEURSOVERZICHT STILLE MARKT In een stille markt zyn de hoofd fondsen vanmiddag bij de opening nauwelyks prijshoudend geweest. Philips viel tegen op een prijs van f 159,30, tegen gisteren als slotprija f 159,70. Vanmorgen werd voor Phi lips als hoogste prijs nog f 160 be taald. Kon. Olie was een paar dub beltjes lager op f 162,40. Unilever hield zich goed staande met een eer ste afdoening op f 146. AKU was een half puntje hoger met een notering op 486. Voor Hoogovens werd 573 (onv.) opgegeven. Het publiek hield zich merendeels afzydig, terwyi van arbitrage-zy de een zeer geringe ac tiviteit viel te bespeuren. Gedurende de verdere beursduur daalde Philips tot f 159, Unilever tot f 145,90. In Wall Street bereikte gisteren het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen een nieuw hoog terecord aller tyden op 885.39. Dit geschiedde bij toenemende omzetten. De Nederlandse hoofdfondsen onder gingen op de Newyorkse beurs prak tisch geen verandering. In de scheepvaartsector was de handel uiterst kalm. De stemming was er licht verdeeld. Van de lei dende cultures lag H.V.A. zwak door winstnemingen. Na een opening op 144(4 steeg de koers van dit aandeel tot 145% (147%). Amsterdam Rub ber daarentegen kon zich iets ver beteren tot 109%. Voor certificaten Deli werd een advieskoers opgegeven op f 120.50 (f 120,10). De Staatsfond- senmarkt bleef praktisch onveran derd ten opzichte van gisteren. Aandelen E.M.S. werden 10 punten lager op 220 geadviseerd. Vanmorgen werd in dit fonds 215 gedaan. Vandaag kwamen de gewone aan delen alsmede de 5% pref. aandelen Texoprint voor het eerst in de note ring. De advieskoers luidde: aande len 230, pref. aandelen 150(4. Deze aandelen zyn voortgekomen door een omwisseling van aandelen Vlissingen Katoen. Ankersmit Textielfabrieken en Stoomspinnerij Nyverheid. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag, 18 november 1964 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.000.- vorige «lotkoers koers heden Ned. *64 5% 99% 99% 96% 96|| Ned. *58 4(4 94(4 94A Ned. '69 4(4 93% 93(4 Ned. *60-1 4(4 94(4 94% Ned. '60-11 4(4 93 93 Ned. *59 4% 92% 92(4 Ned. '60 4(4 90(4 90(4 Ned *61 4% 90% 90% Ned '63 4% 90A 90A Ned. '47 8(4 80f| 80% Ned *53 3% 87% 87(4 Ned. '48 3% 78% 78% Ned '50 I-n 3(4 79 79% Ned '54 I-II 3(4 82 82 Ned '55 I 3% 83 82 Ned '55 n 3(4 84% 84(4 Ned *37 3 85(4 85(4 Ned. Gb obi *46-3 85% 85% Ned dol in, '47 3 90 90(4 Ned Inv. cert. 3 87,% 97(4 Indië '37 A 3 90% 90% Ned. wonbl. '57 6 102,% 102,% N. wonbl. '58-,59 92% 92(4 ^Jed wonbl. 60 4(4 92% 92% Premieleningen Alkmaar '66 2(4 80 79% A'dam '63 3 113 A'dam '51 I 2(4 83% 83% A'dam '56 I 2(4 81 80% A'dam "56 n 2(4 85% 85% A'dam '56 in 2(4 84% 85(4 A'dam '59 9(4 84% 83% Breda *54 S (4 79 79 Drodrecht *56 2(4 79 T4 79% Eindhoven 54 2(4 84% 84(4 Enschede *54 2(4 79 78% Den Haag "62 I 2(4 89% Idem II 2% 91(4 92 R'dam ^2 I 3% 89% 89 Idem n 1% 90 Idem *57 i 86% 87% Utrecht 52 8(4 107 b 109% Z.-Holl. 1957 2(4 87% 86% Zuld-Holl. '59 2(4 89% 88% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 108% 109% Ver. HVA-my. 147% 146(4 A.K.U 485% 485% DeU My cert 120.10 120.— Hoogovens cert. 573 572 Philips gem. bez. 159.80 159.15 Unilever cert 146.20 146.10 Dordtse p^tr. 245 742(4 Kon P (50 A f 20) 162.70 162.30 Holl Amer. Lyn 102% 102(4 Java China Pak, 146% 148 K.L.M. 72 72.— Kon. Ned. St.boot 138% 139 Kon. Paket MU 152 155% Stoomv My Ned 129 129 Nlev Goudr cert 95% 96% p. Ommeren cert 240% 244 Kon. Rott. Loyo 135 137% Scheepv Unle 127% 128 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE» club Voorschotense Sportraad is zeer aan de goede trouw van de onder goed. wyzer te twyfeien. Prov. en Gem.lenlngen A'dam '47 3(4 91 A'dam '48 3(4 8974 90 R'dam *52-1 4(4 90% Idem "37 l-IH 3(4 90(4 - Bankwezen Bank N.O 85 5(4 98% 98% dem '58 5 96'4 96 idem '64 5 96% 96 i N.W8 52 4(4 92% 3VG Rspbr '52 166 166% 8VO Rspbr fBOO 141(4 141% üidustr. Obligaties 'hlUps Dol 6) 87% 87% VERKLARING UEU rEKEN» jedaan en laten Gedaan en bieden Premielenlneen 629% 205% 67% 172(4 975(4 132 111(4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Cnterunie f60 207 208.- Nefo f60,- lil in Robeco 232 232 ünltaa f60,- 497 497 Ver. Bez. v 94 f60 129.50 129.5< Europa I 10 ob 534 532 Alg. Bank Ned. 295 294 Amro 66.80 66.7 Cultuurbank 19 20 Holl Bank 0 eert 244 2431 Ned. Mld.bank 105 105.5 R.VJ3 eert. 839 824 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 627 Berkei's Pat. 206 Borsumy-Wehry 66(4 Bronsw173 Calvé Delft eert. 975 R Pap. v. Gelder 132 K Ned. Grotsm 113 De Gruyter pref b 149 Boll Constructie 450 Ing. bur v Bnyv 151 (nternatlo 292 v. Kemp en Beg 133% Kon Zout Ketjen 910(4 Leldse Wolspxy 395 Müller en Co. NB 105% Ned. Kabelfabr 341 Philips pre! 60 Rott Drooga My 236 EMS 230 Ver MachJabr., 174(4 Ver Touwfabr 400 Vlhamy 168% Walvisvaart 64% Wernlnk s öetjny 206 Wilton Pyenoord 190 v. wyk - Berlnga 120 b Zaalberg 108 MUnboow en petroleum Bill ton 2de r 432 Kon. Petr. 20) 161 Amer fondsen J ana CL Pao 1 tic R 53% 53% Intern Nlckej 92% 93(4 Anaconda 53 54% Bethlehem Steel 37% 37% Jltlea 8ervice 75(4 75% Genenu Motor» 98% 99% Kennecott 94(4 95% Republic stee) 45% 45(4 9heU DU 59% 59% OnloD Pacific 45% (Ju 6tatee Steel 55% 56 Bieden Laten

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9