Deze elf mensen vonden hun plaats bij Hoogovens E.E.G. wil steun voor varkensmarkt #A HOOGOVENS UMUIDEN RAI: één grote kennel gericht 1 maart 1860 Woensdag 18 november 1964 Derde blad no. 3141Q rankrijk maakte al een begin (Van een bijzondere medewerker) Een beschouwing van de ontwikkeling van de Nederlandse varkensmarkt iq beslist niet meer worden beperkt tot de uitsluitende Nederlandse pro file met daaraan gekoppeld de afzetmogelijkheden in binnen- en buiten- ui Nu de produktie van slachtvarkens niet alleen in Nederland maar ook andere lid-Staten van de E.E.G. en in derde landen als Denemarken, een cordomvang gaat aannemen en de Nederlandse markt hoe langer hoe meer ■nreven raakt in de Gemeenschappelijke Markt van de Zes E.E.G.-landen, iinen gedwongen een beschouwing in een breder kader te plaatsen. De gro- j moeilijkheid daarby is, dat het beschikbare statistische materiaal voor alle (trokken landen niet in alle opzichten voldoet. Desondanks zullen wy achten vooruit te blikken. rnplfomsitiwé» nmrllllftif» recordjaar 1962 toen de varkenspnj- [(JCftUlllSllgC piUUUhllC zen dan ook bijzonder laag waren. De grootste toename wordt verwacht in i Nederland wordt einde 1964, be- West-Duitsland. Het Amerikaanse 1965 een belangrijke toename ver- departement van landbouw gaf daar- ebt van het aanbod van slacht- over zeer recent de volgende gege- ie varkens. Volgens ramingen van vens: Centraal Bureau voor de Statis- t, gebaseerd op de steekproeven i de dekkingen van zeugen en de idbouwsteekproeven, zal het maan- tjkse aanbod er in de komende anden als volgt uitzien: itallen te verwachten slachtrijpe kens eland: 1963 1964 1965 ember 400.000 445.000 ember 390.000 470.000 790.000 915.000 425.000 395.000 420.000 490.000 455.000 520.000 420.000 485.000 pril 1.660.00 1.950.000 Iver de maanden november en de- - iber dus 145.000 stuks meer, over uari tot en met april 290.000 stuks «dan in de overeenkomstige pe- van het voorafgaande jaar. Is oorzaken kan men aangeven de stige prijsontwikkeling voor htvarkens, de hoge biggenprijzen, ke de fokkery hebben gestimu- i, terwijl verder nog de ongun- prijs voor eieren heeft geleid een overschakeling op de ge- gde landbouwbedrijven van mvee naar varkens. Verwachtingen inzij tijdig maatregelen worden imen verwacht men in Nederland sterke prijsval voor de slachtvar- s en omdat deze gepaard zal gaan een kostprijsverhoging van 9Y2 per kg varkensvlees als gevolg de hogere graanprijzen vreest voor een aantasting van de ren- liteit van de varkenshouderij, als gevolg daarvan een inkrim- van de produktie, die in de toe- 2 st zal leiden tot hogere slacht- ensprijzen, hetgeen een groot na- zal betekenen voor de op export chte vleeswarenindustrie. Welke maatregelen? p grond hiervan is men dan ook s geruime tijd bezig na te gaan e maatregelen kunnen worden w imen. Als zodanig worden ge- etynd: Een effectieve bewaking van de (jjnover invoer uit derde landen f aande sluisprijzen en heffing p. f 1.91 en f 0,42 f 2,32 per kg gew.), waarbij de aanbiedings- EQk van derde landen, nauwkeurig dienen te worden gevolgd. Een scherp in het oog houden de invoer uit derde landen, met ie uit de landen van het oostblok, lat deze landen door hun staats- '1 in sterke mate kunnen mani- in met htm aanbiedingsprijzen. ;edrongen wordt tegen invoer landen op korte termijn (in •verband) maatregelen mogelyk iken. Krachtige bevordering van de ■sljort naar derde landen, met name middel van een doeltreffend ex- •restitutiebeleid terugbetaling de (kost-)prijsverschillen tussen eldmarktprijs en prijs in Neder- (resp. de andere EEG-lid-sta- Dit geldt ook voor de Neder- Ise baconexport naar Engeland, tier in het bijzonder voor de ham- d (ort naar Amerika. Bevordering van de afslachting icht gewicht door middel van het ■"pennen van een premie op de prij- voor de lichtere gewichtsklasse r. 10 a 15 cent per kg). Uit de markt nemen van var voor rekening van het bedrijfs- i met een toeslag als tegemoet- ing in de invries- en opslagkos- i Uit de markt nemen door de rheid. (In Duitsland en Frankrijk eurt (de) dit al door resp. de Vor- 101 stelle en de SIBEV De SIBEV is 9 nov. jl. gemachtigd ribben (kar- adenstrengen) uit de markt te ten tegen f5.20 per kg). inbod in andere landen n- nï olgens recente gegevens zullen in a EEG-landen in 1964/1965 ruim 3 V oen slachtvarkens meer worden acht dan in 1963/1964. By een ge- ideld geslacht gewicht van 90 kg üt neerkomen op een meerpro- tie van 280.000 ton varkensvlees, geen meer zou zijn dan in het 'rof. dr. C. L. Rümke overleden tateren is vry onverwacht overle- prof. dr. C. L. Rümke, hoogleraar de erfelijkheidsleer aan de Ryks- 'ersiteit in Utrecht. iC' )e crematie zal plaatsvinden in sterveld op zaterdag om half lal!. ramingen 1965 1964 x 1000 België/Lux. 2.450 2.340 Frankrijk 17.200 14.680 W .-Duitsland 25.100 23.997 [talië 5.500 5.150 Nederland 5.180 5.120 EEG-totaal 55.430 51.240 Oostenrijk 3.400 3.37.0 Denemarken 11.500 11.300 Ierland 1.700 1.670 Noorwegen 890 830 Portugal 1.200 1.180 Spanje 4.140 3.800 Zweden 3.300 3.080 Zwitserland 1.850 1.650 Ver. Koninkr. 13,100 12.800 Totaal W.E. 96.550 90.920 VS 33.000 85.000 Afzetkansen voor Nederland Wamieer we deze cyfers overzien, wordt het duidelijk, dat er'niet veel hoop is voor Nederland voor een uit breiding van de uitvoer, noch naar EEG-landen, noch naar derde landen behalve dan naar de VS van Ame rika. Aangezien Denemarken echter een zeer sterke concurrent voor Neder land is op de Amerikaanse markt en aangezien te verwachten valt, dat de kansen voor Denemarken om een deel van het daar verwachte grotere aanbod aan slachtvarkens op de EEG-markten te plaatsen, moet er mede rekening worden gehouden, dat van Deense zijde byzondere belang stelling zal bestaan voor vergroting van de (ham) export naar Amerika. Harde sla® Voorts is van belang, dat de Engelse boeren en de Engelse baconindustrie (schijnen te) hebben aangedrongen op een grote aandeel in de bacon- markt. Niet voor niets hebben de Denen dan ook by de recente onderhande lingen in Kopenhagen by hun En gelse handelspartners aangedrongen op een verlaging van het Engelse in voerrecht op (varkens-)vlees in blik. Men kan nu al stellen, dat mocht aan dit Deense verzoek gevolg wor den gegeven het er voor de Ne derlandse export van luncheon meat en schouders in blik naar Engeland zeer slecht uitziet. Men verneemt in kringen van de Nederlandse vleeswa renindustrie dan ook, dat zou het Denemarken gelukken het invoer recht verlaagd te krygen en zou men er zyn zinnen op zetten om het Ne derlandse produkt van de Engelse markt te verdrijven de kans van slagen bijzonder groot is. Dit zou ronduit gezegd een harde slag zyn voor de Nederlandse vleeswaren- export. In hoeverre het Nederland overi gens nog zou gelukken om een groter aandeel te verwerven in de Ameri kaanse hammarkt, blijft een grote vraag, want men kan zijn hoop wel stellen op hogere restituties (voor uitvoer naar derde landen), maar de Deense ham in blik heeft op de Ame rikaanse markt van geïmporteerde ham al geruime tijd een leidende positie en dan ondanks het feit, dat de prijs voor Deense ham officieel ligt op 77—79 dollarcent per lb, ter wijl de Nederlandse ham het niet verder brengt dan hooguit 74 dollar cent per lb. In Nederlandse regeringskringen is men zich hiervan sterk bewust en men zal dan ook vermoedelijk trach ten om naast een eventuele verho ging van de restitutie op varkens- vleesprodukten by uitvoer naar der- Eenden verzorger H. Mons Zomaar elf voorbeelden uit de vele die aan tonen dat er voor mensen, komende uit de meest verschillende beroepen, bij Hoogovens tal van mogelijkheden zijn. De mosselvisser b. v. die vast werk met een vast inkomen en vaste werktijden prefereerde. Dekapperdie zijn zaak moest opgeven en daarom goed betaald werk zocht. De walvisvaarder die na negen jaar Wil lem Barendsz meer thuis wilde zijn bij zijn gezin. Het is mogelijk dat u met soortgelijke wensen rondloopt. Wéét dan, dat er bij Hoogovens door zijn zo veelzijdig karakter vele, vele mogelijk- Tandteehnkus A. <k Meger heden zijn. Voor inlichtingen kunt u altijd bel len, schrijven of even langs komen bij de afdeling Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", Staal- straat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. 1 de landen, de vleeswarenindustrie duidelijk te maken, dat het probleem meer is een verbetering van de afzet organisatie resp. van de kwaliteit van het Nederlandse produkt dan een hogere restitutie. Blijft voor Nederland over om door middel van de verlaging van het doorsnee geslacht gewicht van de varkens de omvang van de produktie te verminderen (hetgeen trouwens voor de andere EEG-lidstaten even zeer geldt) en de afzet op de binnen landse markt te vergroten. Van boe- renzyde is men wat dit laatste betreft kritisch ingesteld ten aanzien van het volgen van de winkelprijzen voor varkensvlees by die van de markt prijzen voor de slachtvarkens. Prys- verlaging, aldus de klacht, werkt onvoldoende door en dit remt de af- Een beeld van de Tweede Ka mer tijdens de beraadslagingen over het amendement-Scheps be treffende de kwestie-Bijlmer- (Van onze Amsterdamse correspondent) In het RAI-gebouw in Amsterdam zullen zondag 1200 honden uit geheel West-Europa strijden om de titel winner 1964". Deze 75ste internationale hondententoonstelling van de Koninklijke Nederlandse kennelclub Cynophiliawordt in kringen van de hondesport beschouwd als één van de belangrijkste van het con tinent. Er zijn 169 buitenlandse deelnemers. Niet minder dan 38 in bepaalde rassen gespecialiseerde keurmeesters uit vele landen komen naar Amsterdam om uit de 106 rassen en 126 variëteiten de beste hond aan te wijzen. Van de zelden of nooit getoonde honden zijn drie Japanse pool- honden (Akita-In) een attractie op zichzelf. Zij zijn een groot slag Japanse keeshond, met een indrukwekkend uiterlijk waarvan vaststaatdat zij reeds 2000 jaar vóór Christus in Japan voor kwamen. Uit Frankrijk komen twee Bordeaux-doggen, die verwant zijn aan de doggen waarmee de Romeinen ten oorlog trokken. Verldezingen in Trento en Bolzano Bij de verkiezing, zondag in de Italiaanse provincies Trento en Bol zano gehouden voor nieuwe provin ciale raden, hebben de christen-de mocraten verhezen geleden. Rond 500.000 mensen hebben gestemd om een „raad" te kiezen voor het ge bied Trentino-Alto Adige, dat ge vormd wordt door de provincies Bol zano en Trento. De provinciale raden van deze provincies vormen samen de „raad" voor het gebied Trentino- Alto Adige, die nu 52 zetels telt. Trentino-Alto Adige is een semi- autonoom gebied met een zekere mate van zelfbestuur in plaatselijke aangelegenheden. De oude „raad" telde 48 leden. De christen-democraten vielen terug van 20 op 19 zetels, de socialisten en sociaal-democraten handhaafden zich met resp. 4. en 3 zetels. Winst werd geboekt door de Zuidt-Tiroolse Volkspartij, die van 15 op 16 zetels kwam en enkele kleine Tiroolse par tyen. De communisten handhaafden zich met 2 zetels. De Zuidtiroolse Volksparty wordt voomamelyk gesteund door de Duitssprekende bevolking van de pro vincie Bolzano. Baby mishandeld Een 36-jarige Amsterdamse elek tricien heeft by de politie aangifte gedaan van mishandeling van zyn één jaar oude zoontje. Hy had het jongetje met twee andere kinderen in verband met een bevalling van zijn vrouw ondergebracht by een ge zin in de Czaar Peterstraat. Daar hep het kind ernstig letsel op in het gezicht en op het hchaam. De man, die het kind onder zyn hoede had, beweerde dat het tegen een ledi- kantje was gevallen. De vader meent ernstige reden te hebben hieraan te twyfelen. Het jongetje is door hem in bewusteloze toestand overgebracht naar een ziekenhuis. Lagere straf voor twee Zweedse VN-offieieren Twee Zweedse officieren, die vorige maand tot twee jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, omdat zy, toen ze by de VN-strijdmacht op Cyprus dienden wapens hadden gesmokkeld voor de Turkse Cyprioten zyn in hoger beroep tot acht maanden dwangarbeid veroordeeld. De officieren zeiden voor het hof van appèl, dat zy uit humanitaire overwegingen hadden gehandeld na dat ze hadden vernomen dat 3000 Grieks-Cyprische militairen een aan val op vyf Turkse dorper voorbe reidden. Volgens hen zou dit op een bloedbad zyn uitgelopen dat niet had kunnen worden voorkomen door de Verenigde Naties. Het hof van appèl bevestigde de uitspraak van de rechtbank dat de officieren uit de militaire dienst moesten worden ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5