Nieuwe bibliotheek in gebruik genomen WSL GAAT OP GROOTSE WIJZE LUSTRUM VIEREN Negen scholen kunnen er van profiteren Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 november 1964 Tweede blad no. 31419 NAAR ENGELAND voor vakantie of zaken GA PER HARWICH-BOOT U VAART ER WEL BIJ r Per dagboot: Een heerlijke ontspanning. Alle tijd om uw zaken voor te bereiden. Telefoon aan boord. Voortreffelijk eten. "Tax-free" shop. Vertrektijd: dagelijks 12.00 uur. r Reizen per Harwich-boot is een modern genoegen. •teken, een zorgeloos comfort. U arriveert op tijd zekerheid voor de zakenman en voor het vakantieplan t. Neem de boot u vaart er wel bij! Boek via DE HOEK Reis rustig t per dag- of nachtdienst i betrouwbaar HOEK VAN HOLLAND-HARWICH Filiaal van 'Reuvens' en R.-K. Openbare Bibliotheek Te verward Vechtpartij in Leidse danstent Een, uur heeft de Haagse politie rechter moeten besteden aan de ge beurtenissen op zondag 30 augustus in een danszaal in Leiden. Toen werd een stevig robbertje gevochten, bij welke gelegenheid iemand een gebreken glas in diens gezicht kreeg geduwd. Zoals gewoonlijk viel niet precies uit te maken wie de eerste klap had gegeven, doch wel scheen een partij ziöli op het podium te hebben terug getrokken. Volgens lezing van een aantal ge tuigen a décharge, zou het slacht offer. toen hij van het podium sprong, precies op het glas zijn ge vallen, dat een ander in zijn hand had. Deze lezing werd door vier andere getuigen bestreden. Het werd de officier van Justitie zo verward, dat hij geen bewijs zag voor de ten laste gelegde mishande ling en vrijspraak vorderde, waartoe de rechter besloot. W. SERDIJN 25 JAAR BIJ L.D.M. De heer W. Serdijn, administratief ambtenaar van de Leidsche Duin water Maatschappij, herdacht het feit, dat hij 25 jaar geleden bij dit be drijf in dienst trad. Na met zijn echtgenote en kinderen op het kantoor der maatschappij te zij nontvangen, werd de jubilaris in tegenwoordigheid van zijn naaste collega's en deputaties van de overige afdelingen toegesproken door de di recteur, ir. C. de Jong. Deze getuigde van de grote waardering, welke de heer Serdijn door bekwaamheid en ijver bij de directie heeft verworven. Voorts prees ir. De Jong de jubilaris om diens grote doorzettingsvermogen o.m. blijkend uit recentelijk opgevatte verdere studies op boekhoudkundig gebied. De directeur die ook mevrouw Ser dijn met een boeket bloemen in de hulde had betrokken, besloot zijn toe spraak met het aanbieden van een geschenk onder couvert. De administrateur, de heer M. B. de Jong, die vervolgens het woord voerde, had eveneens grote waarde ring voor de werklust en de boek houdkundige en administratieve kun digheden van de jubilaris. In het bij zonder dankte hij voor de hem steeds op uitnemende en prettige wijze ver leende steun bij het werk. Hierna spraken afgevaardigden van de technische diensten te Katwijk en Leiden. Allen prezen de hulpvaardig heid en de vlotte medewerking, die zij steeds in ruime mate van de heer Serdijn mochten ondervinden. In zijn wederwoord dankte de jubi laris, mede namens zijn echtgenote, voor de hem gebrachte hulde. De goede persoonlijke verhoudingen had den, zo merkte hij op, de uitvoering van zijn taken aanzienlijk vergemak kelijkt. In de avonduren was er in de re creatiezaal van het LDM-gebouw ge legenheid de jubilaris en zijn echtge note geluk te wensen. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. A. P. Moonen, vertolkte hier in harte lijke woorden de gevoelens van gene genheid en sympathie, welke aller - wege in de kring van personeel en ge pensioneerden voor de heer Serdijn worden gevonden. Als bewijs van er kentelijkheid voor de collegiale sa menwerking bood spreker namens allen een platenspeler en enkele pla ten aan. Ook andere sprekers, waaronder de oud-administrateur, de heer A. H. J. van der Horst, gaven uiting aan hun erkentelijkheid en medeleven op deze feestelijke dag. Uitkering aan Vianda-personeel Na moeizame besprekingen tussen de bestuurders van de vakorganisa ties in de voedings- en genotmidde lenbranche van het NVV, NKV en CNV en met medewerking van het bureau voor arbeidsrecht van het NVV is het gelukt een gunstige rege ling te treffen voor het gedupeeri? Vianda-personeel. Als schadeloosstel ling is voor het georganiseerde perso neel, dat vorige maand na een con flict met de directeur van het Leidse vleeswarenbedrijf op staande voet ontslag nam, een bruto bedrag van f 13.347 uit de bus gekomen. De uit gekeerde bruto-bedragen varieerden van f 158 tot f 1061, hetgeen voor velen een uitkomst betekende. Een klein aantal personeelsleden is nog in het bedrijf werkzaam om de lopende zaken af te wikkelen. politieke partij opgericht. ..Partij t eerlijk bestuur" genaamd. Zij ht ten doel de bestrijding van de traditionele par- de boeddhistische groepering Sokagak- Leiden heeft er een (filiaal)bibliotheek bij gekregen. Het nieuwe, gecombineerde filiaal de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens" en de R.-K. Openbare Bibliotheek werken hier samen is gevestigd in het souterrain van de Louise de Co- ligny-h.b.s., op de hoek van de Kagerstraat en de Zweilandlaan. Deze gezamenlijke uitleenbibliotheek, die voor een belangrijk deel is afgestemd op de leerlingen van de negen omliggende scho len in het Houtkwartier, werd gistermiddag door het hoofd van de sectie lectuurvoorziening van de afdeling Volksontwikkeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. 0. Akkerman, geopend. Niet middeleeuws De aandacht vestigend op een reeks artikelen in een landelijk dag blad, waarin de vraag wordt gesteld of het middelbaar onderwijs in Ne derland middeleeuws is, verklaarde de heer Akkerman in zijn openings toespraak, dat deze vraag wat Lei den betreft ontkennend beantwoord moet worden, gezien de totstandko ming van juist deze bibliotheek, met baar uitgebreide, speciaal op de ichooljeugd gerichte boekencollectie. Is het samengaan van een middel bare school en een bibliotheek vol gens de heer Akkerman in ons land Kldzaam, bepaald uniek vond hij de geografische ligging van de nieuwe Leidse bibliotheek in dit scholenkwar tier. De heer Akkerman hoopte, dat .horden van scholieren" hun weg naar het nieuwe filiaal zullen weten t« vinden. Hij sprak tevens de wens uit, dat de samenwerking tus- »en „Reuvens" en de R.-K. Openbare Bibliotheek zal uitgroeien tot een -mentale binding". „Dat er in deze bibliotheeek eenheid met behoud van verscheidenheid moge heersen", al ius mr. Akkerman. Nog een school O De Leidse wethouder van onder- vijs, de heer S. Sannes, toonde zich «veneens verheugd over het feit, dat bier een bibliotheek aan zoveel scho len dienstbaar wordt gemaakt. Hij v ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK. WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig. een school aan de Rijnsburgerweg Is gevestigd, namelijk die van Interker kelijke Gezinszorg. Wellicht is het mogelijk, dat ook deze school van de nieuwe bibliotheek profiteert, aldus de wethouder. Hij legde dit gaarne ter overweging voor aan de adviescom missie, waarmee het contact tussen de bibliotheek en de scholen wordt onderhouden. Hij vestigde voorts nog de aan dacht op het feit. dat er in het sou terrain nog enkele noodzakelijke voorzieningen, waaronder toiletten, moeten worden getroffen. Belangrijk initiatief Mevrouw W. M. E. Vintges bood namens de Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken behalve haar gelukwensen aan mevrouw S. M. E. Ruckert, het filiaalhoofd, een prak tisch cadeau, een dienblad, aan. Zij noemde het initiatief van de twee Leidse bibliotheken zeer belangrijk voor de schooljeugd, die over het algemeen nog wat onwennig tegen over het bibliotheekwerk staat. Zij was er overigens van overtuigd, dat de scholieren hun kennis hier zul len kunnen vergroten. Ook de directrice van de Louise de Coligny—h.b.s., mevrouw H. A. M. Ny weideVintges, prees zich bijzon der gelukkig met de in „haar" school gevestigde bibliotheek. „U zult ons dikwijls hier beneden zien", zei ze Ruckert. Vierduizend leerlingen Eerder op deze feestelijke middag had de voorzitter van „Reuvens", mr. P. J. Teebaal, een kort openings woord gesproken. Hij zei, dat in to taal vierduizend scholieren van deze gecombineerde bibliotheek, waarvan echter ook volwassenen gebruik mo gen maken, kunnen profiteren. Ook hij legde er de nadruk op, dat in het nieuwe filiaal nog enkele voorzienin gen moeten worden getroffen. Zo zal de bibliotheekruimte door het uit breken van een tussenmuur aanzien lijk worden vergroot. „Tegen elkaar ophitsen" Dr. A. C. de Jong sprak als voor zitter van de R.-K. Openbare Biblio theek het slotwoord, waarbij hij zijn dank uitte voor hetgeen door sa menwerking tot stand is gekomen. Wat de subsidiëring van de biblio theek betreft, we zullen het rijk en ae gemeente tegen elkaar ophitsen, Wethouder S. Sannes O. Akkerman en dr. A. C. de Jong (v.l.n.r.) in genoeglijk ge- sprek op de openingsmiddag van de nieuwegecombineerde bi bliotheek in het Houtkwartier (Foto L.D./Holvast) schertste hij. Volgens hem kan dat de cultuur alleen maar ten goede komen. Hierna was er gelegenheid om de pas geopende bibliotheek, over de inrichting waarvan wij reeds eerder schreven, te bezichtigen. Behalve wethouder S. Sannes gaf ook wet houder C. J. Piena van zijn belang stelling blijk. Aanbieding op ouderavond Bandrecorder voor Teldersschool In de aula van de openbare lagere school aan de Telderskade werd gis teren een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer Ter Wechel, lichtte in het kort de activiteiten van de oudercommissie toe. Na goedkeuring van de verslagen van de secretaris en de penningmees ter, had de officiële aanbieding plaats van een bandrecorder, geheel uit bijdragen van de ouders gefinan cierd. Het hoofd van de school, de heer Van der Veen, dankte de ouders har telijk mede namens het onderwijzend personeel en beloofde er een nuttig gebruik van te maken in het belang van de kinderen. Na deze aanbieding had de benoe ming plaats van de heren Langezaal en Sanders tot nieuwe leden van de oudercommissie. Namens de oudercommissie sprak dhr. v. d. Veen woorden van dank tot de scheidende leden van de ouder commissie, de heren Ter Weohel en Ten Hoeven. Hij bood als blijk van waardering aan ieder een boekenbon Ook de echtgenoten van de aftre dende leden werden niet vergeten, zij ontvingen een boeket bloemen. Hoogtepunt is shoivcumentaire De Vereniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden, de VVSL, heeft plannen voor een gran dioze lustrumviering in januari aanstaande. De VVSL neemt weliswaar ten volle deel aan het in juli te vieren Universiteitslustrum, maar heeft zich toch niet de eigen feesten willen ontzeggen bij het 65-jarig bestaan. Het lustrum valt in twee delen uiteen: de bur- Drieduizend feestgangers verwacht De WSL verwacht, dat aan de grote manifestaties in do eigen lustrum week ongeveer 3000 leden, reünisten en anderen zullen deelnemen. De ver eniging is de grootste van het land van deze aard en telt thans 1348 leden benevens ongeveer 4500 reünisten, vanwie zeer velen naar de Sleutelstad en het eigen huis aan het Rapenburg zullen terugkeren. Onder die reünisten bevinden zich twee leden van ons Koninklijk Huis, Koningin Juliana en Prinses Beatrix, terwijl Prinses Margriet thans lid van de VVSL is. Het ligt in de verwachting, dat ook zij belangstelling voor de lus trumviering zullen tonen, hoewel deze belangstelling uitsluitend gezien moet worden als die van reünisten en leden. „STAMPIJS' De lustrumviering vindt plaats on der de naam „Stampijs" als een sa mentrekking van de .stampei" die buiten de Sleutelstad hoopt op te wekken, en het „ijs" als symbool van de koude, die men in de lustrum tijd kan verwachten. De nu nog niet met name be kende burgemeester van Leiden reeks feestelijkheden op woensdag 20 januari openen door het startschot te geven voor de burgerij- dagen. Deze burgerij dagen, waarvan het programma door de enige Ne derlandse (gediplomeerde! stadsom roeper zal worden afgekondigd in verschillende delen van de stad, om vatten onder meer ballon-wedstrij den voor de Jeugd, poppenkastvoor stellingen voor de schooljeugd en in de Stadsgehoor- leerlingen van de Mytyl school en BLO-scholen, een hospita- avond waaraan onder meer zullen meewerken Bob Spaak, de Leidse Sleutetjes, Gerben Karstens, Bart Zoet en Ada Kok, een kiaverjasavond het Leids politiekorps (tijdens welke bijeenkomst ook Anton Gee- sink een demonstratie zal geven door uit te komen tegen de Nederlandse Jeugdkampioen Judo Adri Polanej, een lunch voor kleuterleidsters die dan tevens onthaald zullen worden op een modeshow, bezoek aan de hofjes, en een groots bal voor alle Leidenaars, die in de maand januari dezelfde 65-jarige leeftijd van de VVSL zullen bereiken. Deze laatste manifestatie zal zoveel mogelijk in de geest van 1920 worden gebracht, mede door de kledij. Dan is er nog een hondenshow, nu niet van de duurste rashonden, maar wat men kunnen noemen de asbakken- in". Er zijn nog vele andere fes tiviteiten voor de burgerij, waarvoor mettertijd een gedetailleerd pro gramma zal verschijnen. Na de rondvraag Ihield de heer C. van Veen van de Vereniging van Volksonderwijs een toespraak over de doelstellingen van deze vereni ging. Na de pauze werden door de ci neast Emile Tiemans films over Lei den vertoond. gerijweek van 2025 januari en de lustrumweek voor de vereniging zelf die daarop direct aan sluit. Hoogtepunt zal worden de ..showcumentaire" in de Kurzaal in Scheveningen, waarmee voor het eerst in ons land een „théatre total" gebracht zal worden. Deze „showcumentaire" handelt over de emancipatie van de vrouw. af het station in gezelschap van de leden door de stad trekken, langs het oude clubgebouw aan het Steen- schuur naar het huidige clubgebouw aan het Rapenburg. De praeees mej. K. L Munk zal de lustrumweek officieel openen tijdens een bijeen komst ln de Pieterskerk waarna be stuur en lustrumcommissie reci piëren in het clubgebouw. Des avonds vindt het reünistendiner plaats in de Stadsgehoorzaal De partners van de feestende da mes worden ditmaal op een vrij op vallende wijze binnengehaald, Zjj zullen zich verzamelen op woensdag 27 januari bjj de Morspoort, waar zij worden opgewacht door de leden. Op verschillende plaatsen in de stad worden daarna bijeenkomsten gehouden, onder meer ln het Gulden Vlies, dat dan door het Studenten Corps zal zijn ontruimd: begin ja nuari wordt het nieuwe Minerva in gebruik genomen. Lustrumweek De burgerij dagen gaan over in de lustrumweek voor de VVSL zelf op maandag 25 januari (de eigenlijke verjaardag van de vereniging), op welke dag een taptoe zal worden ge houden en een vuurwerk op het Schuttersveld zal worden afgestoken. Tijdens een diner zal die dag de lustrumalmanak worden uitgereikt. Op dinsdag 26 Januari worden de reünisten ingehaald. Zij zullen van Showcumentaire De lustrumweek omvat velerlei fes tiviteiten, waarvan wij in het bijzon der willen noemen de ..showcumen taire" in de Kurzaal in Schevenin gen. tor het eerst zal dan in ons land „théatre total" te zien zjjn een uil voering waarin toneel, dans, film, en andere vormen van uitbeel ding verwerkt zjjn. Deze manifesta tie heeft de titel gekregen „Gek wijf, je most op je donder krijgen, ga lie- je kousen stoppen". Dit is een de kreten, die indertijd geuit werden tegen meisjes die het waag den te proberen, ook hun hersens te gebruiken en te gaan stu deren. De showcumentaire behan delt de emancipatie van de vrouw en is gebaseerd op authentiek materiaal, dat door een „pluiscommissie" is bij eengebracht. De schrijvers zijn Dirk Frieling en Hans Swelheim, die nog steeds aan de teksten werken. De regie van het stuk, waaraan ongeveer 60 leden van de VVSL deelnemen naast de medewerking van vele anderen bij de voorbereiding, wordt geregisseerd doer Luc Lutz. De choreografische leidmg berust by Jack Bow en de muziek werd gecomponeerd door Bram Rutten. Ruimte gezocht De WSL kampt in dit verband nog met één probleem: er moet in Lelden een grote verwarmde ruimte gevonden worden, waarin in decor kan worden gerepeteerd in de maand Januari Men heeft hier nog geen geschiktegelegenheid voor kunnen vinden. De eerste voorstelling van de showcumentaire vindt vrijdag 29 Januari des middags plaats ln het Kurhaus. de galavoorstelling des avonds op die dag, waarna een gran dioos slotbal de feestelijkheden be sluit. De dag daarvoor is een „buiten dag" met puzzelrit, bijeenkomsten in nog geheim gehouden gelegen heid „ergens in Nederland" en an dere raadselachtige zaken. Voor het lustrum is een bijzonder aardige reclameplaat ontworpen door het WSL-lid Marijke de Vries; voorts zal in die dagen opvallend zijn dat vele feestgangers met een speciaal soort mutsen getooid zijn. Er is voor de WSL-leden een spaarregeling in het leven geroepen, die het mogelijk moet maken dat allen aan de festiviteiten kunnen deelnemen. Men hoopt dat het lus trum zichzelf financieel geheel kan bedruipen. Er zijn geen grote bijdra- van bv. het bedrijfsleven te ver wachten. Het VVSL-bestuur en de lus trumcommissie zijn thans dag en nacht in touw om het lustrum voor te bereiden, zoals ook deze foto uit het clubgebouw laat zieru LEIDSE UNIVERSÏTEITSPENNING VOOR DE HEER J. P. STAM Voor arbeid ten bate Universitaire Pers Aan de heer J. P. Stam is de Leidse Universiteitspenning toe gekend. Deze toekenning is ge baseerd op het vele werk dat de heer Stam in zijn kwaliteit van directeur van de Stichting Uni versitaire Pers Leiden heeft ver richt. Gedurende negentien jaren heeft hij deze functie vervuld: om gezondheidsredenen heeft de heer Stam deze op 1 juli j.l. moe ten neerleggen. Onder leiding van de heer Stam is een aanzienlijk aantal uitgaven tot stand gekomen, zoals onder meer kan blijken uit de enige maanden geleden verschenen fondscatalogus van de Universitaire Pers Leiden, welke stichting in 1945 op initiatief van wij len prof. mr. E. M. Meyers is tot stand gekomen. Het doel van de stichting is wetenschappelijk werk, dat om en aan de Leidse Universiteit ontstaat, uit te geven. In het kader van zijn technisch-or- ganisatorische arbeid heeft de heer Stam, als directeur van de UPL, een belangrijke, waardevolle bijdrage ge leverd tot de bevordering van de we tenschapsbeoefening te Leiden. Het tijdstip waarop ae onderschei ding zal worden uitgereikt, moet nog worden vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3