GOLD STAR keus uit twee Marzotto: maecenas van Italië reikt velerlei prijzen uit DAN OOIT" „DE NEDERLANDSE FILM IS BETER GOLD STAR Het gaat om de eer en grote bedragen EGYPTE MAAKT ECONOMISCHE CRISIS DOOR Cineast Joan van der Keuken „Je verdient als filmer net iets te weinig 59 Bouwvolumen onderwijs de Graaf f MECOM STAAKT TV-UITZENDING Woensdag 18 november 1964 Achtste blad no. 31419 Hij doet de dingen in het groot j (Van onze Romeinse correspondent) Italië kent nog het maecenaat, niet in de vorm van premies door laat, gemeente of bedrijf verleend aan bepaalde kunstenaars, maar l ||s „hobby" van enkele kunstzinnige personen. Vrijwel alle belang- jke litteraire premies die dit land telt en dat zijn er héél wat l lorden uitgereikt door een of andere industrieel, die zich daarbij it leiden door tot oordelen bevoegde (dat veronderstelt men al- hans) critici. De meest ingewikkelde en ook wel de meest substan- de van de talrijke premies is de jaarlijkse ..Premio Marzotto". Eigenlijk gaat het niet om één premie, maar om een flink aantal, alle op één dag worden uitgereikt. Ben jaar of tien geleden was de remio Marzotto" nog zuiver I tall us. Maar al gauw werd althans de irlljkse prijs voor schilderkunst in- nationaal, met dien verstande, dat ïstenaars worden uitgenodigd uit landen der Europese gemeenschap lië, Frankrijk, Duitsland, de drie ïeluxlanden, Griekenland, Turkije lemarken, waarbij dan Engeland Ierland, al behoren zij niet tot gemeenschap, ook meedoen. Dit r voor het eerst zijn ook de pre es voor muziek en voor toneel- irijvers internationaal. En in 1965 jen letterkundigen, journalisten, latshuishoudkundigen en beoefe- lars der medische wetenschap uit ezelfde landen naar de prijzen ngen, steeds tezamen met de schil- Het bekroonde werk van Burri? Ach, de kunsthistoricus Cesare Brandi heeft onlangs een heel groot en heel duur boek aan Burri gewijd. Daarin vertelt hij ons al, dat deze meester, wiens materiaal bestaat uit oude, kapotte kolenzakken (doodge wone jute zakken, zoals er bij u wel een paar op zolder zullen liggen) het hoogtepunt van het informele en nonfiguratieve scheppen in Italië heeft bereikt. Dat zal dus wel zo zijn. De catalogus der Marzotto-ten- toonstelling deelt mede, dat hij zich in de laatste tijd toelegt op werk Het gaat, behalve om de eer, om jke bedragen. De eerste prijs voor der takken van wetenschap of ast is steeds vijf miljoen lire. Bij «elstukken en muziek komt er i steeds nog een miljoentje bij om M eerste uitvoering van het be- W jonde werk mogelijk te maken .De illders, ook de niet bekroonde üken het genoegen, dat de [«zonden werken worden ten- agesteld behalve in Valdagno, ir de premies worden uitgereikt, A Baden-Baden, Berlijn, Amsterdam Jttdelijk Museum), Parijs en Lon- ■I en daarna, voorzover zij niet icht zijn, zonder enige kosten de inzender aan diens adres den teruggezonden. Marzotto is maecenas, die de dingen in groot doet. \Iarzotto"-domein deze Marzotto? legene die zich met de prijzen s Paolo Marzotto, één der zonen (er zijn ook nog twee doch- s) van Graaf Gaetano Marzotto, schatrijke textielfabrikant. Het mein" dezer grootindustriëlen is de eerste plaats de streek ten rden van Vicenza, tegen de voor- aan, waar zij in het stadje agno hun grote fabrieken en fraaie landgoederen hebben. In Idagno is vrijwel alles wat men op de een of andere manier „van »tto" Bruggen, standbeelden, itenpleinen dragen hun roem uit. grote theater (3.000 zitplaat- behoort aan Marzotto, zo goed het voor een zo kleine stad zeer tortabele hotel. Van hotels heeft familie trouwens verstand. der die door Italië heeft gereisd, I ral door Zuid-Italië, zal wel eens II ten „Jolly-hotel" hebben ovemac i|n er meer dan honderd, ze geiy- U sterk op elkaar vooral wat Ui ting betreft, zij voldoen aan hoge en zijn, ten minste naar Ita- e begrippen, niet al te duur. tehele keten behoort aan de fa- Marzotto en de wijn die men ^^rinkt, het stukje zeep dat men de badkamer vindt, de dekens hpjjten, het is alles in een Mar- o-bedrjjf ontstaan. Verbijstering wij keren terug tot de pre- i Voor die der schilderkunst Jen zich 60 schilders gemeld. Een competente jury, waarin voor 5 Cesare Brandi en Berto Mo- ïio en voor Nederland de direc- ig hadden, heeft verscheidene in Parijs vergaderd (waar zeer der deelnemende schilders ge ld zijn). Toen men tenslotte it beslissen wie nu de hoofd- i zou ontvangen, staakten de parijs woonachtige Cubaan Wil- jLam en vijf voor de Italiaan rto Burri. De critici hebben toen ken de voorzitter, Paolo Marzot- p beslissende stem te laten en hij [eigenlijk niet anders dan zijn aan de Italiaan geven. In de thai van Valdagno zagen wij deelnemende werken tentoonge- ie algemene indruk was er een •bijstering, ook al waren we een bezoek aan de biennale Venetië deze zomer reeds inge- verbazen wij ons niet licht over de vreemde dingen die heden tentoonstellen. Toch we de Fransman die onder de hHet atelier aangeveegd" vuil, ïlasscherven, oude tramkaartjes sigarettenpeukjes, lucifers en Te rommel netjes achter de uitje inzendt, in de hoop dat er hem vijf miljoen voor bieden *el origineel. Kolenzakken van Cesare Burri kend en stellig niet minder belang rijk dan de vermaarde zakken". Het bekroonde werk „Zwart oppervlak" is zulk een werk in plastic. Het is een geval van twee bij twee meter, git zwart en deed bij ons de gedachte opkomen aan de in-kaart-brenging van een onderdeel van één of andere door honderden lichtjaren sterk af gesleten bergketen. We hebben er Brandi lyrische over horen vertellen, dat „dit uit de diepste menselijke ellende geboren werkstuk „Ecce Homo" de stolling is van de vloeiende lava die uit de vulkaan van een kunstenaarsziel opborrelt. U ziet hier de mens in al zijn el lende". Een foto kunnen wij er he laas niet van afdrukken, daar het alleen maar een zwarte rechthoek zou zijn met hier en daar wat glim lichtjes. De tweede prijs, twee miljoen lire elk, werd aan vijf schilders uitge reikt, onder wie de Nederlander Cor- neille voor zijn „Geboorte van een boom" (op een witte achtergrond een aantrekkelijk, van kleurgevoel getui gend arrangement van figuurtjes in groen, rood, geel en blauw). Pointillist" 99' De premie voor muziek is wat min der ingewikkeld. Het aantal inzen dingen was bijzonder groot, maar een goedgekozen jury, bestaande uit bekende dirigenten (Francesco Fer- rara voor Italië, Willem van Otter- loo voor Nederland), gaf blijk van een voorliefde voor eigentijdse mu ziek, die niet tot de uitgesproken „avant-garde" behoort. De drie be- in plastic, „buitengewoon indrukwek- kroonde stukken werden te Valdag- (Advertentle) Behandel uw meubelen niet zo maar met 'n onderhoudsmiddel maar gebruik voor uw teakhout uitsluitend TEAKOL en voor palissander PALIKOL. Uw meubelen zullen er na jaren nog als nieuw uitzien. Verkrijgbaar bij uw winkelier. KLEINE'S CHEMISCHE FABRIEKEN LEIDEN no uitgevoerd door het uitstekende orkest en koor van de Venetiaanse Opera, het Teatro la Fenice. De pre mie van vijf miljoen lire ging naar een jonge Duitse componist, Gisel- her Klebe, voor zijn „Stabat Mater". Klebe is een dodecafonisch compo nist, behorende tot een „onderaf deling", die zich aankondigt als „polntillisten". Hij gaf ons een „Sta bat Mater", dat volgens de jury „is ontsproten aan het hart en aan de intelligentie en meesterlijk is van opbouw". De intelligentie valt niet te loochenen, het hart hebben wij ge mist. Hoe men op die prachtige tekst zulke gevoelloze, cerebrale muziek kan schrijven, is voor ons onbegrij pelijk. De meest aantrekkelijke ge deelten deden denken aan Carl Orffs „Carmina Burana", hetgeen bewijst, dat hij er toch naar heeft gestreefd iets van middeleeuwse sfeer in zijn compositie te verwerken. Badingsconcert: meesterlijk Verreweg het belangrijkst bleek het „Concert voor twee piano's en orkest" van Henk Badings. Dit is meesterlijke muziek van onze tijd, hoewel zonder pose van „horen jullie wel hoe modern ik durf te zijn?", niet alleen boeiend maar ook vooral in het „Adagio" muziek van iemand die werkelijk iets te zeggen heeft. Door dit uitgelezen publiek van in tellectuelen uit geheel Europa (Mar zotto had bijna 3.000 gasten uitgeno digd) werd juist het werk van Ba dings met langdurig en overtuigd ap plaus beloond. De uitvoering, vooral door de beide vermaarde pianisten Gtno Gorini en Sergio Lorenzo, was voortreffelijk. De toneelpremie (alweer een fan tastische jury met mensen als Erwin Piscator, Jacques Huisman, Jean Vil- lar, enz.) ging naar de Engelsman Arnold Wesker voor zijn stuk „Their very own and golden city" (Hun eigen en gouden stad). GOLD STAR 25 'n klasse apart 25 PITTIGE SIGARETTEN VOOR f 1,25 GOLD STAR King Size 20 KING SIZE SIGARETTEN SLECHTS f 1,15 Egypte maakt een ernstige econo mische crisis door. Er zijn ernstige tekorten aan vlees, suiker, geïmpor teerde levensmiddelen en verbruiks- goederen. Premier Sabry heeft thans aangekondigd dat de regering haar uitgaven sterk zal besnoeien om een einde te maken aan de crisis. Zo zul len alle bouwwerken, die voor reke ning van de staat worden uitgevoerd, tijdelijk worden stilgelegd; reizen worden toegestaan; niemand beneden de rang van onderminister mag voortaan meer van staatswege een auto mogen hebben. Premier Sabry, die in het parle ment sprak, erkend, dat het huidige vijf-jarenplan (dat thans in zijn vierde jaar is) een mislukking ge noemd moet worden. De produktie heeft geen gelijke tred gehouden met de sociale diensten, de bevolkings aanwas en het gestegen verbruik. Sa bry vroeg om verhoging van de pro- duktiviteit en grotere besparingen als remedie op langere termijn. Hij zegde toe, dat in het volgende vijf jarenplan voorrang zal worden gege ven aan bedrijven, die snel in pro duktie komen zoals kunstmest- en cementfabrieken, alsmede aan fa brieken, die door middel van uitvoer naar het buitenland zullen niet meer voor harde valuta kunnen zorgen. (Van onze rtv-medewerkster) JOAN VAN DER KEUKEN, zat tussen de boeken en de foto's in zijn knusse huisje aan de Amsterdamse Achtergracht vlakbij de Amstel. Hij is bijzonder blij met de lovende kritieken die zijn laatste televisiefilm „Blind kind" heeft gekregen. „Het ligt niet helemaal aan mij, dat succes. Een dergelijk onderwerp is zo emotioneel, dat het iedereen pakt", zegt hij bescheiden. Joan van der Keuken heeft de laatste tijd al verscheidene films voor de VPRO gemaakt, o.a. één over Lucebert. één naar aanleiding van het verhaal „Oude dame" van Remco Campert, films over Tagiri, Opland en Yrrah en één over het probleem van de Indische jongen. De kritieken hierover waren ver schillend en de waarde-oordelen lie pen sterk uiteen. Zelf zegt hij er dit over: „Kijk, films over kunstenaars hebben maar een heel beperkt pu bliek. Bij de grote massa kunnen ze de belangstelling nauwelijks op wekken en wat de critici betreft: ik begrijp het allemaal niet zo goed. De ene keer zeggen zo film A is verschrikkelijk, de andere keer zeg gen ze film B is geweldig. Dat ont gaat me een beetje. Want beide films zijn van één en dezelfde Joan van der Keuken, die natuurlijk niet altijd even goede werkstukken kan afle veren, maar die toch altijd zijn eigen idee en toon heeft. Mijns inziens kan Je niet dan weer heel goed, en dan weer heel slecht werk leveren. Het kan hoogstens iets minder goed of iets beter dan normaal zijn. „Wij zijn zeventien" Joan van der Keuken, nu 26 jaar, sinds vier jaar getrouwd met de schilderende Yvonne Apol, heeft toen hij nog scholier was op het Montes- sori-lyceum in Amsterdam al van zich doen spreken. Hij maakte toen het fotoboek „Wij zijn zeventien". „Ik ben daar verschrikkelijk beroemd door geworden. Door redenen die deels buiten mij omgingen. Er werd namelijk een hele oorlog met waar- de-oordelen over dit boek ontketend". Een jaar later kwam het grote boek „Achter glas". Hij vindt het zelf beter dan zijn eerste. In 1956 ver trok Jan van der Keuken naar Parijs. Twee jaar heeft hij er door gebracht op een filmschool. Zijn contact met de V.P.R.O. da teert uit 1962. Deze omroep had in dertijd een programma met onder delen, waarbij kleine filmpjes door Van der Keuken werden gemaakt. En hoewel het programma al vrij spoedig verdween was het enthou siasme voor die filmpjes zo groot, dat ze een zelfstandig leven gingen leiden. „Ik maak mijn televisiefilms meer als echte films dan als pro gramma. Ze moeten buiten het kastje ook nog een essentie hebben. Wat ik bi) de V.P.R.O. doe ls niet typisch aan de t.v. gebonden". „Het aardige van die Amsterdam- film is dat hij de aanpak heeft van Niet terugkijken een primitief schilderij a la Breu ghel Het filmpje zit vol anekdotes die aan elkaar geplakt zijn. Het heeft geen continuïteit en geen ruimte. De dingen verspringen, alles blijft plat. In principe kan zoiets helemaal niet, maar het is toch wel eens leuk om het te doen". Soms is het niet plezierig om terug te kijken, vindt Van der Keuken. Zo maakte hij in 1959 voor O. K. en W. de film „Zondag" naar een scenario van Remco Campert. „Dat filmpje wil ik liever nooit meer zien. Het doet me zo verschrikkelijk kinderlijk en onbeholpen aan". Met kleur heeft hy ook gewerkt. Een filmpje over Parijs, dat hij zelf in circulatie bracht. En voor O. K. en W. een film over Amsterdam. Vijftien maanden (ruim drie jaar geleden) is Joan van der Keuken filmresencent geweest bij de „Haagse Post". „Het beviel me goed. Het is voor iemand die zelf films maakt ook nuttig, maar criticus zijn is voor mü geen levenstaak. Dat is iets dat voor enkele uitzonderlijke figuren is weg gelegd. Ik heb bovendien gemerkt dat je steeds weer in herhalingen ver valt. Ik kweekte een arsenaal van vaste termen, die je op alle stukken kunt plakken. Bovendien is de positie van een criticus in ons land echt niet jofeL Je weet alles uit de tweede hand, de kennis over die film die je gaat zien is er al, die opinie is al in het buitenland gevormd. Maar je leest toch al die dingen ook al wil je het eigenlijk niet. Het enige wat je als criticus in dit land kunt doen, is alle meningen samenvatten en er een Nederlands sausje overgieten. Het ls dan wel moeilijk om nog een eigen stempel op je werk te drukken. Filmen hoofdzaak Het filmen is voor Joan van der Keuken langzamerhand hoofdzaak gev/orden. Joan van der Keuken heeft altijd relatief zeer veel geld geïnves teerd in zijn werk. Van al zijn films laat hy kopieën met ondertitels ma ken. Van de beste maakt hij buiten landse versies en die stuurt hy dan naar Internationale filmfestivals. „Het kost je alleen maar geld. Maar ik hoop dat het er op den duur al lemaal uitkomt". En zo zyn er films van hem terechtgekomen in Knokke, in Venetië en in Mannheim. Zyn laatste produkt „Blind Kind" is aan gekocht door de Belgische televisie. Hoe het met de verdiensten van een jong filmer staat? „Je verdient eigeniyk net iets te weinig geld, maar dat vind ik nooit een probleem. Er blijven genoeg commerciële schnab bels over om de zaken een beetje draaiende te houden". En O.K. en W. is cok altyd een uitkomst. Zo maakt Van der Keuken nu een abstracte speelfilm, wel met figuren maar zon der consequent logisch verhaal. Frisse mentaliteit Over de Nederlandse film zegt hy: „Van tijd tot tyd staat er ergens een heer op, die dan vertelt dat het met de Nederlandse film zo slecht gaat, maar dat is helemaal niet waar. De Nederlandse film is beter dan ooit. Er is een jonge frisse mentaliteit en een ongekende zeggingskracht. En er zyn ook vele jongeren die geweldig werk presteren. Om een paar namen te noemen: Van der Elsken, Vryman en Pim de la Para. Toen ik begon was dat allemaal anders. De jonge mentaliteit ontbrak toen". I „Dat het nu allemaal zo fyn gaat, is toch wel, dacht ik, te danken 'aan de televisie. De t.v. geeft veel j opdrachten aan jonge filmers en dat is voor ons een geweldige stimulans. Je kunt je filmisch denken namelyk niet ontplooien als er door gebrek aan belangstelling van de buitenwe reld een film op de plank biyft liggen. Het is fnuikend als Je te weinig opdrachten hebt, als je je eigen ideeën niet kunt uitwerken.. Dan ga je je frustraties uitpraten. En vandaar dat er ook zoveel zwetsers over de film zyn. Er zyn natuurlyk ook wel bezwaren aan het werken voor de t.v. verbnden. Je moet kunst voor het volk brengen. Vroeger was ik laaiend enthousiast voor dat idee. Maar langzamerhand merk Je, dat afwykt van dat, wat van je verwacht wordt, de mensen je niet meer moe ten hebben". Zonde van de moeite „In een sombere bui denk ik ook wel eens: het is zonde van alle moei te die ik doe, want ledereen zit toch maar duf zyn televisie-avondje uit te kyken, of het nu goed is slecht is. Maar aan de andere kant: de tele visie is een regelmatige afnemer en dankzy de t.v. komt er tenminste een gezonde continuïteit in je werk". De minister van O.K. en W. heeft by de Tweede Kamer een nota inza ke bouwvolumen voor het onderwys ingediend. In het bouwprogramma 1965 is aan de sector scholen f345 miljoen toebedeeld van het totaal in de sector gebouwen ad. f 4750 mil joen. Voor het kleuteronderwijs is in 1965 f 16 miljoen uitgetrokken en voor het gewoon lager- en voortge zet gewoon lager onderwys f67 mil joen. Voor dit jaar zyn resp. bedra gen van f 12 miljoen en f 45 miljoen geraamd. Voor het b.Lo. is f10 miljoen op genomen en voor het u.l.o. f26 mil joen. Voor de produktie van kweek scholen en opleidingsscholen voor kleuterleidsters is voor volgend jaax 8 miljoen uitgetrokken. De sector voorbereidend hoger en middelbaar onderwys krügt in 1965 een bedrag van 34 miljoen gulden toegewezen en het nyverheidsonderwys krygt f 90 miljoen. Voor de instellingen van weten- schappeiyk onderwys is volgend Jaar f83 miljoen uitgetrokken. Advertentie "Prcjefyie UITVOERINGEN Strop van miljoen (Van onze Haagse correspondent) De NV Mecom heeft zyn reclame televisie-uitzendingen op gesloten circuit in het nieuwe Ryswykse win kelcentrum „In de Bogaard" ge staakt en zal trachten zyn t.v.-studio te verhuren of te verkopen. Het be- dryf, waarin de heer R. Zwolsman ongeveer een miljoen gulden zou hebben geïnvesteerd, zal ophouden te bestaan. Het Mecom-televisiebedrijf maakte elke maand verlies, omdat het niet kan bestaan van de kleine opdrach ten van de winkeliers in het winkel centrum, terwyl de grote opdrach ten voor het maken van echte t.v.- produkties tot nog toe zyn uitgeble ven. Weliswaar zou, met het „open" om roepbestel min of meer in zicht, ver betering van de toestand (in de vorm van opdrachtgevers) verwacht kun nen worden, maar hiermee kan nog zoveel tyd heengaan, dat de heer Zwolsman en Mecomdirecteur M. C. de Witte het niet verantwoord ach ten dit kostbare experiment nog lan ger te rekken. „Het komt er op neer dat wü te vroeg zyn begonnen. Indien wy nu pas zouden zyn begonnen, was de opzet waarschyniyk wel zei de heer Witte.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 25