LEIDSCH DAGBLAD BOT wil Lv.-reclame liet in handen van pers Concessie voor R.E. JVC NOG BERAAD )VER INVOERING Maar dan eerst uit de ether :er bericht Egyptenaren poogden man in kist uit Italië te ontvoeren Kamermeerderheid steunt nu Toxopeus 4 gericht 1 maart 1860 (leur: E. A. E. van Dlshoeck [dredacteur: J. Brouwer WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 No. 31419 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 égering maakt voorbehoud bij dries van pacificatiecommissie (Van onze parlementare redactie) regering heeft zich nog niet uitgesproken over het advies de pacificatiecommissie inzake de invoering van reclame op weede televisienet. Minister Bot heeft het interim-rapport van missie vrijwel zonder commentaar naar de Tweede Kamer gezonden. heeft echter wel meegedeeld, dat de regering een uitdrukkelijk éhoud maakt ten opzichte van de voorgestelde exploitatievorm van (levisiereclameDe commissie heeft geadviseerd de reclame te exploiteren door een naamloze vennootschap, waarvoor het kapi- geleverd zou worden door de dagbladpers. Ook de organisatie van U.V. zou volgens het advies worden overgelaten aan de dag- lister Bot deelt de Tweede Ka- Iiee, dat de regering zich tegen htergrond van het nu gepu- de interim-rapport en het ge le voorbehoud beraadt 6f en zo ja hoe invoering gbe mogelijk is in de interim-pe- dat is de periode tussen het I ngen ran het interim-rapport le pacificatiecommissie la j oor-vlieger Heitmeijer verongelukt definitieve advies, dat ingevolge het Akkoord van Wassenaar voor medio volgend jaar gereed moet zijn. Het definitieve advies zal betrekking heb ben op de definitieve bezetting van het tweede net. Het interim-advies, door de minister in februari j.l. ge vraagd, heeft betrekking op de in voering van reclame in de televisie. Ander rapport In haar interimrapport wijst de commissie erop, dat het mogelijk is, dat zij in het eindrapport over be- punten anders zal adviseren, omdat het eindadvies zich ook met andere zaken zal bezighouden. De commissie vraagt zich voorts af of he" Akkoord van Wassenaar niet ver anderd zou moeten worden om de invoering van de door haar voorge stelde vorm van reclame toe te laten. In het interim-rapport is dit ak koord overigens geheel buiten be schouwing gelaten. Voorwaarden De pacificatiecommissie heeft mi nister Bot (Onderwijs) geadviseerd tot invoering van reclame op het tweede televisienet op voorwaarde dat: 1. de reclame wordt gebracht door een N.V., die volledig gescheiden is van de omroeporganisaties; 2. de reclameopbrengsten verdeeld worden over de omroepen en de groe pen, welke financiële schade zullen leiden van de reclame in de televisie. Voorts adviseert de commissie tot instelling van een Televisie Recla me Raad met ruime bevoegdheden inzake het vaststellen van de adver tentietarieven en de duur, tijdstip pen en karakter van de reclame boodschappen. DeZe raad zal samen gesteld moeten worden uit vertegen woordigers van de omroepen, pers, reclame- en advertentiewezen, con sumentenorganisaties, alsmede uit de vertegenwoordigers van culturele in stellingen. Minderheden St. Nicolaas-knipselprijsvraag In ons nummer van morgen, 19 november,, wordt een Sint- Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke ontleend is aan alle zakenadvertenties in ons nummer van vandaag, 18 november. Om aan deze prijsvraag te kunnen meedoen, is het dus noodzakelijk, dat II de courant van vandaag in haar geheel bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van in totaal f. 600.beschikbaar, dat zal worden uitgereikt in de vorm van waardebonnen, welke uitsluitend besteed kunnen worden in de zaken van de bij deze prijsvraag betrokken adverteerders. Bewaar dus de courant van vandaag en lees de nadere bijzonderheden over deze prijsvraag in ons nummer van morgen. Als U de oplossing per post aan ons toezendt, zorg er dan voor dat ze voldoende is gefrankeerd. derheid wenst reclame en verzorging van de andere televisieprogramma's niet te scheiden. Een aantal leden heeft bezwaar tegen de invoering van reclametelevisie onder het huidige bestel en verzet zich tegen de uitke ringen aan de door reclame t.v. be nadeelde groepen. Weer andere le den blijven vasthouden aan de door de Tweede Kamer in 1963 afgewe zen voorstellen pan de toenmalige staatssecretarissen Veldkamp en Scholten. 9 Slot pag. 2 e REGERING ZOG EEN GEHEIME AFSPRAAK HEBBEN GEMAAKT (Van onze parlementaire redactie) Er zijn aanwijzingen, dat de regering het niet tot een open krachtmeting met de R.E.M. zal laten komen, maar op grond van een geheime afspraak de R.E.M. voor een concessie in aanmer king zal laten komen op voor waarde, dat de zender zich vóór de afkondiging van de anti R.E.M.-wet vrijwillig uit de ether zal terugtrekken. Nu aanvaarding van de wet door de Eerste Kamer vrijwel zeker is, nadert met rasse schreden het moment, waarop de regering met deze wet in de hand tegen de piratenzender zal moeten optreden. Vermoedelijk zal het half december zo ver zijn. Ondanks aandrang uit de Tweede Kamer heeft minister Scholten nooit meegedeeld, hoe hij de opsporings ambtenaren aan boord van het tele visie platform denkt te krijgen. Het ligt voor de hand, dat de rege ring een dergelijke actie het liefst wil vermijden, vooral als de REM de „be storming" van haar platform zou uit zenden. De REM maakte echter tot kort allerminst de indruk zich vroegtijdig naar de wet en de wensen de regering te zullen schikken. Wijziging De ledenwerfactie voor de televisie- en Radio-Omroep Stichting TROS heeft echter wijziging gebracht in de situatie. Deze actie werd in drie da gen uit de grond gestampt na con tact met en misschien op aanraden van het ministerie van Onderwijs. De actie zal het ministerie kunnen ont hullen hoe populair de REM eigenlijk is in Nederland. Voor de REM zelf zal de actie een stevige ruggesteun zijn in pogingen om het leven te rekken. Het schijnt, dat men in het ministerie nogal onder de indruk is gekomen over het aantal sympathisanten dat de REM-TROS in weinige (gisteren de honderdduizendste deelnemer) bij elkaar heeft weten te krijgen. Als de REM bereid zou zijn om zich zodanig aan te passen, dat zij voor een zend- concessie in aanmerking zou kunnen komen, zouden deze sympathisanten te vergelijken zijn met de leden de gewone omroepverenigingen. Het resultaat zou zijn, dat er een zuil bij komt. Deze aanpassing zou dan snel moeten geschieden, zodat de REM nog voor de uitvoering van de wet een concessie krijgt en dan gewoon kan doorzenden. Afkopen Men acht het echter waarschijn lijker, dat de regering het metterdaad optreden tegen de REM wil afkopen vrijwel zeker dat de 39-jarige jagerpiloot Willem Heitmeijer zoals wij gisteren nog i an de oplage konden berichten, Lockheed F-104/g Starfigh- Q westen van Noorwegen in zee tijdens de oefenvlucht gis- j bewusteloos is geworden, toorse straaljagerpiloot, die de ï-vlieger Heitmeijer op zijn ïttige vlucht zo lang mogelijk gevolgd en diens aandacht trachten te trekken .verklaarde hand: „Ik bleef heel dicht by vliegen, maar ik kon hem niet ïr krijgen. Hij hing istrumentenbord". zoeken naar de Starfighter gisteren niets opgeleverd. Noor- Ukopters zijn vandaag 1 6t zeegebied af te speuren. Maar teer is daar zeer slecht: regen laaghangende bewolking, gens niet bevestigde berichten iet verongelukte toestel inmid- oor een schip zijn gevonden. lalf tot zwaar bewolkt t KNMI verwacht van heden- lorgenavond: vanavond en van- t plaatselijk opklaringen en iets Morgen overdag half tot f bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Zwakke tót te wind tussen west en zuidwest. middagtemperaturen als lag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 19 NOVEMHBER lop: 8.06 uur; onder: 16.44 uur. fop: 16.55 uur; onder: 7.30 uur *ater te Katwijk te 2.32 en 14.49 laagwater te 10.47 en 23.04 uur. blad bestaat uit 28 pagina's Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van onze speciaalzaak in uurwerken stellen wij voor de 3 meest originele inzendingen op de Leidsch Dagblad prijsvraag de volgende prijzen beschikbaar. (Zie de krant van morgen). 1ste prijs: klok of gouden horloge, ter waarde van f 175.—. 2de prijs: dames- of heren horloge ter waarde van f 75.—. 3 de prijs 1 luxe reiswekker ter waarde van f 30. Voor de beste uurwerken is sinds 1884 Uw adres Gediplomeerd horlogemaker W. BROUWER Eigen reparatie-inrichting voor moderne en antieke w uurwerken. -9, g HAARLEMMERSTRAAT 23, J p. Telefoon 22076, Leiden. o Tien jaar voor aanslag op politie-agent Het Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen twee broers (23 en 25), loswerkman en constructieschilder uit Rotterdam, ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van het voorarrest (een jaar), voor hun aandeel in de aanslag met een negen millimeter-pistool op de 27-jarige politieagent B. Nijenhuis, begin november vorig jaar in het centrum van Rotterdam gepleegd. De rechtbank legde destijds even zware straffen op. Als een lugubere thriller De Italiaanse politie tracht het geheim te ontrafelen van een man met blond haar en een ta lenknobbel, die werd aangetrof fen in een diplomatieke koffer, welke onderweg was naar het ministerie van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Arabische Republiek. De bijzonderheden van de zaak doen niet onder voor de luguberste James Bond- thriller. De politie heeft het volgende re laas van de bijzonderheden gegeven. De koffer kwam kort voor het ver trek van het United Arab Airlines' toestel naar Cairo vertrektijd 17 uur 35 met een vrachtauto op het vliegveld voor Rome aan. De vracht auto was bij de douane bekend en de koffer werd als diplomatieke bagage uitgeklaard. Op het moment, dat de koffer van de vrachtauto in het vliegtuig zou worden getild, hoorde de politie een zacht gejammer stelde een van de twee mannen daar over een vraag en kreeg te horen, dat de koffer muziekinstrumenten bevatte. De douaniers werden toen achterdochtig. Zij luisterden nog eens nauwkeurig en hoorden een zwakke stem in het Italiaans jamme ren: „Aiuto assassini" („Help, moor denaars"). Op dat ogenblik duwden de beide mannen de koffer terug in de vrachtauto en reden in volle vaart van het vliegveld af Een poli- tie-auto zette de achtervolging in en op de weg naar Rome werd de vrachtauto gedwongen te stoppen. Toen men de koffer opende, bleek er een vrijwel bewusteloze man in te zitten. Hjj was vastgebonden in een toestel, dat op een middeleeuwse martelkist leek. De koffer was van binnen bekleed met leder, had inge bouwde schoenen voor de voeten, een minimaal klein zitbankje een soort helm om het hoofd vast te zetten en metalen klemmen voor enkel en nek. De prop, die men hem in de mond had gedrukt, had hy kunnen verwijderen. De man in de koffer bleek de 30- jarige Josef Dahan te zijn, een taal kundige uit Marokko, die gebleekt haar had. Tegenover de politie heeft hij verklaard enige tijd als tolk voor de V.A.R.-ambassade te Rome te hebben gewerkt en maandagavond door twee mannen van de ambassade te zyn ontvoerd. Het dagblad „II tempo" zegt in een kop: ,Een door de Egyptenaren ontvoerde spion op het vliegveld Fiumicino in een koffer ontdekt". Geen commentaar De V.A.R.-ambassade wilde geen commentaar leveren. „Wij weten van niets", zei een woordvoerder van de ambassade. Functionarissen van de ambassade confereerden echter met de politie. Deze zei, dat de twee leden van de ambassade met de koffer naar het politiebureau werden ge bracht en daar hadden verzocht con tact met de ambassade te mogen opnemen. De twee mannen waren ambassade-secretarissen, zy werden omstreeks het middernachtelyke uur vrijgelaten wegens hun diplomatieke onschendbaarheid. Dahan heeft de politie verteld, dat hy maandagavond van twee mannen van de ambassade een grote som gelds zou ontvangen. Zy nodigden hem uit in een café iets met hen te drinken. Daarna na men zy hem mee naar buiten en gaven hem op straat een klap op hei hoofd. Vervolgens kreeg hy een injectie met een verdovend middel. Nog voordat hy het bewustzyn ver loor, werd hy in een auto gesleept. Toen hy uit de koffer gehaald werd, was hy onvast ter been en nauwe- lyks in staat een woord te uiten. Hy gaf de politie met zwakke stem zijn relaas van het gebeurde. Na verloop van tyd en na een medische behandeling kwam hy echter los. Maar volgens de politie zitten in zyn verhaal nog grote hiataten en moe ten nog vele vragen worden beant woord. Na een voorlopig onderzoek is de politie van mening dat de kist, die respectabele afmetingen (1.30 meter by 60 en 50 cm) heeft en van sterk materiaal is gemaakt, mogelyk veelvuldig voor ontvoeringen is ge bruikt, hetgeen men onder meer uit bepaalde sporen concludeert. Israëliër Later heeft de politie nog meege deeld, dat Dahan Marokkaan van geboorte is, maar het staatsburger schap van Israël bezit. Men vermoedt dat hy by contraspionage betrokken is geweest. Volgens de Italiaanse pers heeft Dahan zyn bevryding te dan ken aan de vertraging van twee uur, die het toestel van de United Arab Airlines had. Dahan kwam by kennis toen hij eigenlijk al op weg had moeten zyn naar Cairo. of andere door de REM op de manier deel te laten nemen in de televisiereclame, die binnen afzien bare tijd zyn intrede zal doen in de Bussumse televisie. Dit zou een ver klaring zyn voor het nadrukkelyke voorbehoud dat de regering heeft ge maakt voor de door de pacificatie commissie voorgestelde exploitatie vorm. In plaats van de dagbladpers zou dan de REM alleen of met ande ren de reclame gaan exploiteren. In ruil voor deze toekomstkans zou de REM zich by afkondigirg van de tegen haar gerichte wet zonder meer uit de ether moeten terugtrekken, zo dat de regering gezichtsverlies wordt In het hoofdpostkantoor in Amersfoort heeft burgemeester f. de Wit gisteren de eerste serie kinderpostzegels 1964 gekocht. Ter opluistering was een kin- derballet aanwezig. RECORDAANTAL WONINGEN IN OKTOBER Het aantal gereedgekomen wonin gen heeft in oktober voor het eerst de „magische grens" van 10.000 ge passeerd. Dit vertelde minister Bo- gaers vol trots tijdens een persconfe rentie, toen hij zyn nieuwe denkbeel den over huren en subsidies toelicht te. Over het tjjdvak oktober 1963— oktober 1964 kwamen 94.970 woningen gereed. Daardoor bestaat de kans, dat de in 1963 opgelopen achterstand In 1964 volledig zal worden ingehaald. BIJLMERMEER Oude wetsontwerp wordt ingetrokken (Van onze parlementaire redactie). Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) zal op een meerderheid kun nen rekenen voor zyn nieuwe Byl- mermeerplan, zo is gisteren in de Tweede Kamer duidelyk geworden. In een felle onverwachte discussie over de verdere parlementaire be handeling van het geschorste Byl- mermeer-ontwerp hebben de fractie voorzitters van de vier regeringsfrac ties laten weten, dat het nieuwe plan van mr. Toxopeus aanvaardbaar is. Ook de pacifisten zullen waarschyn- iyk hun stem aan het nieuwe plan geven. Minister Toxopeus zal het oude wetsontwerp Bijlmermeer intrekken, zo liet hy gisteren in de Tweede Kamer blyken. Hy zal twee nieuwe ontwerpen indienen. Het ene ont werp bevat de gemeenteiyke herin deling voor het Gooise gebied dat in het oude Byimermeerontwerp was bevat. Tegen deze indeling heeft de Kamer geen bezwaar, maar door de schorsing van de discussies na aan vaarding van het amendement- Scheps op 27 oktober is dit onder werp onbehandeld blyven liggen. Het andere ontwerp bevat de voorstel len, die minister Toxopeus vorige week reeds per brief aankondigde: de Bylmermeer en een deel van Ouder Amstel tot 1 september 1974 by Amsterdam en daarna by Diemen welke gemeente zo zal uitgroeien tot een sterke randgemeente. Discussie Voordat de minister van zyn mede deling inzake de nieuwe ontwerpen deed had zich tussen de kamervoor zitter mr. Van Thiel en mr. Toxo peus een nogal gecompliceerde dis- ie afgespeeld, die enkele uren later een vervolg vond in een zeer opgewonden discussie tussen de frac tievoorzitters en de kamervoorzitter. Minister Toxopeus had in zyn brief geen melding gemaakt van de twee nieuwe wetsontwerpen. Hy sprak daarin slechts van een verandering het oude ontwerp Bylmermeer, er toe zou leiden dat het om streden deel van het ontwerp zou worden afgesplitst. Wat de minister met dat omstreden (Bylmermeer) deel van het ontwerp wilde doen, maakte hy in de brief niet duidelyk. Hy kondigde weliswaar een nieuw f ontwerp aan, maar zweeg over zyn plannen met het oude. De minister bleek van mening, dat er eerst nog een stemming gehou den moest worden over het wetsar tikel, waarop het amendement-Scheps betrekking heeft. Mr. Van Thiel be streed deze mening. De Kamer zweeg en stemde dus met de voorzitter in. De minister moest wel verklaren, dat hy het wetsontwerp zou intrekken. De brief van de bewindsman werd voor kennisgeving aangenomen. Wel werd de stemming over de begroting van Binnenlandse Zaken tot volgen de week uitgesteld. (Advertentie) Voor RADIO TELEVISIE en HUISH. APPARATEN F I i m Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 (§ifc/ 'tfatws De kosten van het nieuwe l opera-gebouw te Parijs, voor i ivelks oprigting thans plan j bestaat, worden geraamd op l 30 mïllioen francs. In een koffijhuis te Mar- 1 seille zaten 2 personen domi- no te spelen. Een oud man, eenvoudig gekleed, zat op eenigen afstand de spelers gade te slaan en maakte een opmerking over het slechte spel. Waarop één der spelers zeide: „vous êtes un huitre" U bent een uil). Na het weggaan van de oude man t bleek het de Koning der Bel gen te zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1