als het om sparen gaat kunst kaleiöoscoQp AANDACHT VOOR SLOWAAKS AUTEUR LADISLAV MNACKO Mr. Abel J. Herzberg krijgt Huygensprijs ENGELS RUNDVEE BEHEERST SLACHTVEEMARKT Verbetering eerst nu dalende import Volleybal prognoses „De rode foltertuin" over terreur en willekeur Kazan's „A face in the crowd" voor „Filmkring" L TH. LEHMANN, J. HAMELINK EN C J. E. DINAUX BEKROOND HEYBOER BEKROOND Straaljager in VS loodrecht omhoog Geen tegenspraak V00RSCH0TENS KAMERORKEST ONTPLOOIT VEEL ACTIVITEIT Rond de veemarkt NIEUWZEELANDS TESTTEAM naar NEDERLAND Moet Rotterdam scholen verkopen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 november 1964 Zesde blad no. 31419 MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht (Van onze Weense correspondent) Twee Tsjechoslowaakse schrijvers Ladislav Mnacko en jiri Hajek zijn in Wenen, waar zij het luistergrage publiek veel informatie geven over de situatie van de intellectuelen in hun land. Van belang is de mededeling dat de oudere generatie van schrij vers ongeveer boven de 40 jaar nog altijd als 't ware beze- ten is van de thema's over de Duitse bezettingstijd en het Stali nisme, terwijl de jongeren zich met geheel andere onderwerpen bezighouden. Van de twee schrijvers is Mnacko, ie in 1919 werd geboren en zich be wust tot de „ouderen" rekent, verre weg 't meest bekend niet alleen in Oostenrijk, maar vooral in Duitsland, waar zijn boek „Vertraagde reporta ges" illegaal werd gepubliceerd en on der de provocatieve titel „De rode foltertuin" verscheen, Mnacko heeft ongeveer 20 boeken geschreven, maar hij is bekend door dit werk dat tien a van novellen en reportages evat over de terreur en de willekeur het communistische apparaat in Slowakije na 1949, dus onder Stalin i tevens onder het „nationale" re- ime van Klement en Gottwald. In Slowakye werd het boek een estseller en bereikte een oplage van IOO.OOO. Bovendien kreeg hü voor dit werk de Klement-Gottwald-prijs, of- choon hü daarin juist diens regime de kaak had gesteld. Mnacko tond er echter op dat er van dit mek noch in het communistische losten, noch in het kapitalistische ^nesten een vertaling zou verschenen. £9 Wat hij beschrijft is een Slowaakse Bflfengelegenheid en geen ander land leeft volgens hem het recht om de ohoud ten voordele of ten nadele van et communisme uit te spelen.. Toch eeft de uitgeverij Hegner dit boek ri *av ülia Kazan's „A face in the crowd" al lijkt het onderwerp vrij sterk i de tijd gebonden, nog altijd een ser boeiend filmwerk. Dit bleek gis- Eravond in de filmzaal van de Uni- .teit, waar deze film in de tweede oorstelling van K en O's Filmkring Maar Kazan is er dan novelle van Budd chulberg waarlijk tot leven te bren- waarbij de hoofdrolspelers Andy 'flffith en Patricia Neal uit het oede hout gesneden bleken te zijn. •e snelle opkomst van de zwerver Lonesome" Rhodes, die na zijn ont- tekking door Marcia Jeffries, mede- 'erkster van een klein radiostation, azend snel langs de ladder van de publiciteit naar de hoogste toppen Umt tot hij plotseling in de afgrond de vergetelheid stort is op rake i uitgebeeld. Kazan heeft daarbij let geschroomd felle kleuren te ge- ruiken, maar storend mag men dit och niet noemen, omdat hij voor vol- mde evenwicht heeft gezorgd. Bo- idien is de kennis omtrent de niet lltyd even frisse reclamemethoden in ..de laatste jaren zo vaak in fe schijnwerpers geplaatst, dat een teel van de sensatie van deze film is cnien te vervallen. Niettemin bleek He sfeertekening nog altijd zo pak- md en belangwekkend, dat „A face the crowd" tot het einde wist te loeien. het Duits gepubliceerd, waarna zich een uitvoerige dialoog ontspon tussen de schrijver en Rolf Hoch- huth, Deze verzette zich als reactie op Mnacko's uitval, tegen een opvoe ring van zijn drama „Der Stellvertre- ter" in Tsjecho-Slowakije. Deze dialoog vond in Wenen in zo verre een bevredigend einde, doordat Mnacko mededeelde dat de Duitse uitgever subjectief geen schuld had, maar dat hü klaarbiykeiyk door Slo waakse emigranten was bedrogen, die beweerden dat zü van de schrüver de volmacht hadden gekregen om een Duitse vertaling uit te geven. Hegner heeft de nog voorradige exemplaren uit de handel genomen en is bereid tot het betalen van schadevergoeding. Mnacko wil deze som niet zelf op- strüken, maar haar ter beschikking stellen van de weduwen van 27 Slo waakse partisanen, die in het Oost- Moravische dorp Plostina door de Duitsers werden verbrand. Het bestuur van de Jan Campertstichting in Den Haag heeft de Constantijn Huygensprijs (f4.000,-) toegekend aan mr. Abel J. Herzberg in Amsterdam voor zijn gehele oeuvre. De Jan Campertprijs (f2000.-) is toegekend aan L. Th. Leh- mann in Amsterdam, voor zijn dichtbundel "Who is who in what land", de Vijverbergprijs (f 2.000,-) aan Jacques Hamelink in Am sterdam voor zijn bundel verhalen „Het plantaardige bewind", en de Essayprijs (f 2000,-) aan C. J. E. Dinaux in Heerde voor zijn kritisch en essayistisch werk. Het bestuur van de In Den Haag gevestigde Jan Campertstichting ken de de prijzen toe op advies van een commissie, die werd gevormd door mr. A. Mout, Bert Bakker, Pierre H. Dubois en Gerrit Kamphuis. De prij zen worden op maandag 21 december in de Raadzaal van Den Haag uitge reikt. De Stichting is in 1947 door de ge meente Den Haag in het leven geroe pen. De naam kreeg zij ter herinne ring aan het verzet, dat de Neder landse letterkundigen in de oorlog boden. Daaraan viel o.m. de dichter Jan Campert ten offer. De doelstel ling van de stichting is de Neder landse Letterkunde te bevorderen. Het wordt nagestreefd door het uit schrijven van prijsvragen, het verle nen van opdrachten, het financieel steunen van letterkundige uitgaven en het toekennen van prijzen. Van de literatoren, die reeds eer der met de Constantijn Huygensprijs werden onderscheiden, noemen wij A. Roland Holst, J. C. Bloem, Wil lem Elsschot, Simon Vestdijk en Jan van Nijlen. Tot Abel J. Herzbergs oeuvre be hoort o.a. het indrukwekkende boek, dat hij heeft geschreven over zijn ervaringen in het con centratiekamp Bergen-Belsen, ge titeld Amor Fati". Voorts ont leende hij veel aan de werkelijk heid in zijn „Kroniek van een Jo denvervolging", dat tot de prachtigste stukken behoort in de serie „Onderdrukking en verzet" Ook gaf hij zijn indrukken weer over het proces Eichmann in het boek „Eichmann in Jerusalem". Onder de titel „Brieven aan mijn kleinzoon" verscheen van zijn hand een aankrijpende kro niek over een joodse familie. De uit Haarlem afkomstige, thans in Den lip wonende graficus Anton Heyboer heeft in Tokio de prijs van 100.000 yen (f 1.000) gewonnen van de vierde biennale van grafische kunst. Heyboer, die een der belangwek kendste vertegenwoordigers van de huidige Nederlandse grafische kunst wordt geacht (zijn werk is in talloze buitenlandse exposities vertegen woordigd geweest) heeft in Haarlem een tiental jaren geleden veel steun ondervonden van de kunsthandelaar Leffelaar (thans museumdirecteur in Laren) en mevrouw Polly Chapon van Galerie Espace (thans in Brussel directrice van Galerie Contour)Hey- boers werk was onlangs nog geëxpo seerd in de Dokumenta III in Kassei. De thans 71-jarige Abel J. Herzberg, die nog steeds een drukke advocatenpraktijk uit oefent, werd reeds eerder be kroond met de Wijnand Franken- prijs, de Jan Campertprijs en de Visser Neerlandiaprijs. In Amerika geslaagde vlucht gemaakt met een experimen teel vliegtuig, dat loodrecht kan op stijgen van een terrein dat niet gro ter is dan een tennisveld. Het toestel, de straaljager XV-5a Lift Fan, steeg bij de proefvlucht omhoog als een hefschroefvliegtuig om vervolgens zün baan met grote snelheid in een normale horizontale vlucht te vervol gen. Volgens het Amerikaanse leger kan de XV-5a Lift Fan-straaljager met grote snelheid vliegen, omkeren, boven een bepaalde plaats blijven „hangen" en loodrecht dalen op open plaatsen in het oerwoud en op an dere afgelegen, als zwaar terrein be schouwde grondstroken. De Westduitse oud-minister van Defensie Franz Josef Strauss heeft in Tapeh, de hoofdstad van For mosa. gezegd dat hij voorstander is van het aanknopen van officiële of meer officiële handelsbetrekkin- tussen West-Duitsland en nationa- listisch-China. In een vraaggesprek verklaarde hij dat „dergelijke betrekkingen niet in tegenspraak zouden zijn met min of meer officieële handelsbetrekkin gen tussen Duitsland en communis- tisch-China". Strauss sprak tegen dat handels betrekkingen tussen Bonn en Peking de inleiding zouden zijn tot een Westduitse erkenning van Peking. Hij verklaarde voorts zeer onder de indruk gekomen te zijn van de in dustriële en militaire vooruitgang van Formosa en de prestaties bij het onderwijs. „Het feit dat ongeveer de helft van de bevolking nog geen 18 jaar oud is maakt de levensbasis van Formosa zeer hecht", aldus Strauss, Prinsen Ceerligsprijs voor Leids student C.A.P. Holierhoek De Reina Prinsen Geerligsprijs is dit jaar toegekend aan C. A. P. Holier hoek voor zijn verhalenbundel „Quick quick, quick slow", aldus het „Vad". De heer Holierhoek is vijfde jaars student in de Nederlandse letteren in Leiden. Hij publiceerde o.a. korte ver halen in het tijdschrift „Maatstaf". De prijsuitreiking zal op 24 november plaats hebben. Voorhorst leidt met intelligentie In opvallend korte tijd na de oprichting heeft het Voorschotens Kamerorkest al twee concerten op zijn naam gesteld. Gisteren weer in de zeer bevredigend gevulde en akoestisch ideale Ned. Herv. Kerk. Avonturen werden nog niet gewaagd: in volgorde de ver trouwde namen Gluck, Vivaldi, Handel. Boccherini, Röntgen. Voor het soliëren in het Vivaldi Concerto in d was een jonge vakman uitgenodigd, John Huber. Het geluk zat het meest bü Gluck, wiens beroemde Ouverture „Iphigenie Aulis" de gaafste weergave ont ving. Wat de muziek hier behoefde mededelende kracht, aan over- drachts- en voordrachtsvermogen, bleek aanwezig en maar weinig maten alden de aandacht bij het aan bod zijn de amateurisme. De muziek kon voor zichzelf spreken. De drie na elkaar verschijnende thema's hadden hun eigen onderling sferisch ver scheiden aangezicht. Dit leefde dus in een duidelyke af tekening van hoofd- en nevenpar- tijen, in een rustige gang, met verzor ging van allerlei detailwerking als bijv, een licht puntig staccato, en in intelligent mededenken met de dirigent, Lucius Voorhorst. Er straalt warmte uit dit orkestspel en de zui verheid heeft alle waarborgen. In Vivaldi leek het orkest in een te bescheiden positie te opereren. Wij voelen hier sterker contrasten ope- i. Huber blies zijn moeilijke soli virtuoos en met royale ronde toon, al waren articulatie en toonpareling niet overal volkomen helder. In het Lar ghetto werd de fagottoon in zijn bloei poseerd een klankkleur tussen hoorn en cello. In het Air van Handel's Water Mu sic lag niet de mogelijke spanning in de expressiviteit, maar 't zeer zuivere spel van strijkers zowel als blazers bleef er onverminderd in doorgaan. De Bourrée (strijkers) miste soepel heid, het Andante echter kreeg alle welbespraaktheid, glans en spanning terug Bocoherini's Sinfonia in C wekte, daar op enkele plekken onzekerheden voorkwamen, de indruk dat de studie hiervan wat vroegtijdig werd losge- Laatste getuigenissen van mooie klankvoortbrenging, van goed spel en ensemble-begrip boden vier Oud- Nederlandse (in werkelükheid Boer- gondische) Dansen in Julius Röntgen's toonzetting. Nog dansanter, nog blij- der ware ook toelaatbaar geweest. Marie Louise van Doornum vervul de continuo's in Vivaldi en Bocche rini en deed dit geheel naar de eis. (Van een deskundige medewerker) De slachtveemarkten hebben weinig verbetering te zien gegeven, hoewel dit op grond van het goede verloop van de eindmarkten in de voorgaande week wel werd verwacht. De invoer van vooral Engelse dieren is echter zo omvangrijk, dat op verscheidene grote slachthuizen de omzetten voor 80% uit vlees afkomstig van deze runderen bestaat. Dit betekent, dat tal van groothandelaren in rundvlees, die anders hun behoeften in belangryke mate dekken op de binnenlandse markten nu als kopers ontbreken. Er valt dan ook niet eerder een verbetering van de situatie te verwachten dan nadat de invoer zal zün afgenomen. Toch blijft het prijspeil zich nog boven het niveau van de doorsneeprys (oriëntatie vermeerderd met 5%) bewegen, waarop de Brusselse commissie zal moeten overgaan tot het leggen van heffing op de invoer uit derde landen. vrijdag een aanvoer van 1559 vette lammeren, een cijfer dat we wel eens hoger hebben gezien om deze tijd van 't jaar. Toch was de handel maar maitig en in de officiële notering lag de topprijs op f 140. Voor de kilo- prijzen (geslacht) horen we variaties oplopend tot f 6,voor de lichte lammeren. In Rotterdam lagen de noteringen de vorige week maandag en dinsdag op f 3 -f4 per kg gesl. gew. voor resp. lste tot en met 3de kwal. De vette kalverenmarkten hadden aan het begin van de week bij be perkte aanvoeren een flauw, maar toch wel prijshoudend verloop. De dinsdagmarkten verliepen vlot tot goed, terwijl in Den Bosch de stem ming erg rustig was. De prijzen lagen weer tussen f 3.10 en f 3.75 per kg lev. gew. Varkensmarkt De levende markten zijn deze week goed, ten dele zelfs vlug verlopen met iets hogere prijzen. Rotterdam no teerde de vorige week maandag f 1,88 - 1,91 - 1,93 en voor de zware varkens f 1,78 - 1,80, maar verschil lende andere markten gaven voor de slagersvarkens prijzen te zien tot f 2,per kg lev. gew. Ook de zeu gen werden vlot verkocht, hoewel in Den Bosch woensdag de afloop wat i op By de rechtstreekse leveringen aan de verzendslachterijen was geen sprake van een overvloedig aanbod en de prijzen waren duidelijk een tikje stijver, zodat men in doorsnee een centje duurder kocht dan in de voor gaande week. In de binnenlandse vleesgroothandel was weer ruime vraag naar ribben, die dan ook ge middeld 15 ct per kg hoger werden genoteerd don vorige week. Hammen en schouders waren ook wat vaster in prijs, hoewel de export hiervan niet veel te betekenen had doordat de prijzen voor het buitenland hoog genoeg waren. Overigens verneemt men, dat de omvang van de export van slaohitvarkens ook niet erg groot zou zijn, maar dit wordt nu al weken lang gezegd, terwijl de statistische gegevens uitwfjzen, dat er toch weke lijks nog een Meine twintigduizend slaohtvarkens (levend of geslacht) de grens over zijn gegaan. Voor deze week heeft de VIO de onveranderd gelaten, terwijl de han del afhankelijk van de omvang van het aanbod weer een prijshou dende tot iets oplopende markt wacht. De Utrechtse beurs noteerde vrijdagavond dan ook gemiddeld 3 ct per kg hoger, waarmede de basisprijs kwam op f 2,43 - 2,46. Wolvee Wat het wolvee betreft, de aan voeren zijn wekelijks kleiner van om vang, maar een oplopende prijsont wikkeling gaat daarmede niet ge paard. Niet dat de prijzen slecht zijn, maar gezien de hoge inkoopprijzen aan het begin van het seizoen is de weiderij toch met lonend geweest. Vorig jaar om deze tijd noteerden we bopprijzen voor vette lammeren van f 190 per stuk, momenteel ligt de top op f 145 per stuk. Leiden had overname prijzen slachtvarkensFor esters. Het Nieuwzeelandse cricketteam, dat in de zomer van 1965 de tradi tionele toernee door Engeland maakt zal ook Nederland bezoeken. Er zal geen eendaagse ontmoeting plaats vinden, zoals gebruikelijk wanneer sterke testteams het Nederlands elftal ontmoeten, doch een twee daagse. De wedstrijd is vastgesteld op zaterdag 24 en zondag 25 juli. Hoogstwaarschijnlijk wordt de ont moeting, die het hoogtepunt is van het nationale cricketseizoen, in Haarlem of Den Haag gespeeld. In een tweede interland Zal het Nederlands elftal voorts in de laatste weken van augustus uitkomen tegen het Engelse touring-team de Free Componist Albert May Malotte - 69 - overleden Albert May Malotte, de componist die het „Onze Vader" op muziek j heeft gezet is in zyn woning in Los Angeles overleden. Hij werd 69 jaar. j Hij kreeg in 1962 een hersenbloe ding; sedertdien was zijn gezondheid niet goed. In de laatste jaren heeft Malotte tientallen muziekbewerkingen voor Hollywood gecomponeerd. Tot zyn composities behoren "Big j Fisherman", "The enchanted forest" j en "The lady is a tramp". Hij was in zijn jeugd bokser en ging er prat op eens als amateur half-zwaargewicht bokser te hebben gevochten tegen de uudkampioen in de zwaargewichtklasse Jack Demp- sey. Het programma voor de Leidse ploegen luidt: Hoofdklasse, heren, vrijdag Gym nasium (8 uur) KangoéroesOcto pus, overgangsklasse (9.15 uur) SVL SES. Dames, overgangsklasse, Gymna sium, 'hedenavond 8 uur: SVL— Kangoeroes, vrijdag, Haarlem (8.15 uur) KennemersKVC. De Kangoeroes (heren) kunnen tegen het zwakke Octopus een dui delijke winst binnen halen. Aanval lend beschikken de Alkmaarders over geen enkele doorborende smasher, dus defensief zal van Coos Taconi3 c.s. niet al teveel worden gevraagd. Onze vertegenwoordigers in de hoofdklasse zullen zich dus naar hartelust op him specialiteit, de aanval kunnen uitleven. Ook van SVL verwachten we thuis een zege. SES is bepaald niet een van de hoogvliegers en de rood witten heb ben vrijdag aanvoerder Dick Pas- sohier weer in de gelederen. Van langzaamaan acties zal onder zyn leiding geen sprake zijn. In het tref fen tussen de damesploegen van SVL en Kangoeroes zaJl de winst naar onze mening terecht komen bij Kangoeroes, dat technisch en tac tisch een tikkeltje meer bagage heeft dan SVL, maar oppassen is de bood schap voor Suus Verhoekx c.s. KVC gaat een moeilijke uitwedstrijd te gemoet tegen de Kennemers, een formatie die als grootste wapen een keiharde service voert. Een KVC- zege zou een meer dan prettige sur prise zijn. Sportsplinters De Schotse voetbalclub Dun fermline heeft gisteravond het Duitse Stuttgart met 10 verslagen in de eerste wedstrijd tussen beide ploegen in de tweede ronde van het Euro pees voetbaltoernooi om de beker van Jaarbeurssteden. Het Nederlands studentenvoet balelftal heeft dinsdag op het Haag se Quick-terrein met 30 gewonnen van Luxemburg. By de rust stonden onze landgenoten in deze sfeerloze en weinig interessante wedstrijd al met 10 voor. Er was voor deze ont moeting, die in stromende regen op een glad veld werd gespeeld, vrijwel geen belangstelling. constante Kwaliteit 25 stuks f 1,25 Financiële nood (Van onze Rotterdamse correspondent) De gemeenteraad van Rotterdam heeft f 6.607.963 beschikbaar gesteld voor de bouw van een scholenflat en een gymnastiekgebouw in he( Zomer hof-kwartier, tussen Schiekade en spooriyn. Maarde gemeente zal er het geld niet voor uitgeven. Nog deze week zal wethouder R. Langerak contact opnemen met de drie nyver- heidsschoolverenigingen, die bü de bouw betrokken zün, om te zeggen, dat het gemeentebestuur zich wil te rugtrekken. De verenigingen kunnen een beroep op het Rijk doen om de rente en aflossing van een door hen aan te gane geldlening te garanderen Het departement van O K en W heeft zijn medewerking al toegezegd. Het voordeel van deze regeling is, dat de miljoenenuitgave niet ten laste komt an Rotterdam, j Gedeputeerde Staten zün bereid J het door Rotterdam gevraagde kre- I diet goed te keuren. Onder één voor- j waarde: het leningplafond mag niet j worden overschreden. Zou het dus niet mogeiyk blijken met de school- verenigingen tot ^n regeling te ko- men, dan rest Rotterdam maar één uitweg om de bouw te financieren: verkoop van het gebouw. De gemeen- I teraad moest voor deze overmacht I wel het hoofd buigen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17