VOORSCHOTEN SLAAT ER MUNT UIT Vi GRAM SLOTSOM Door loek Elfferich gericht 1 maart 1860 Woensdag 18 november 1964 Vijfde blad no. 31419 fGOUD KOPEN? Onbewerkt goud, zoals we het vaak van hand tot hand zien gaan in de westerns tv, die leren zakjes met „nuggets", nee, dat mag niét in Nederland. Weg romantiekMaar bewerkt goud, lij voorbeeld in de vorm van munten en penningen?: Jat kan, bij iedere bank en bij iedere juwelier. En wordt Jet gekocht? Reken maar! Er zijn mensen die wat ientjes willen neertellen voor een gouden tientje; er ijn ook mensen die voor een uit het buitenland af- iomstig „100 dukaat goudstuk" van 350 gram liefst gulden willen neerleggen. Naar de reden van de Jeine of grote aankoop kan men slechts gissen: er is, in de eerste plaats, de magische aantrekkingskracht je goud altijd heeft uitgeoefend op ons mensen; dan zijn er, heüs, de lieden die bij wijze van (hoogst vei- :ge) hobby gouden munten en/of gouden penningen verza- jelen; ook is er vandaag-de-dag, in deze tijd van (om het bijbels zeggen) oorlogen en geruchten van oorlogen, menigeen ie zich een dag in de hongerwinter van '44 op '45 heugt, toen si argeloos bewaard goudstukje het overbruggen van de loof tussen hongerdood en een paar kilo rogge heeft betekend; en ten slotte mag in deze onvolledige opsomming niet wor- tn vergeten dat we leven in dagen van hang naar luxe, lè ver velen ook nog van die luxe zijn verwijderd. !r is, onmiskenbaar, een beweging gaande om, méér dan it voorheen gebeurde, zich een stukje gouden bezit aan te taffen. Hoe kan men anders verklaren dat particulieren en rerheden in tal van landen zo naarstig doende zijn met aanmaak en de verkoop van gouden penningen? Zelfs on- >r de rook van Den Haag, in 9 Een aantal penningen van Be geer. Eerst de 5 over koningin Wil- helmina (resp. als hind „mest han gend haar"; met haar moeder; bij het 25-jarig regeringsjubileum; bij het 40-jarige jubileum; en de sterf dag-penning). Dan vervolgens: de Kennedy-penning; een zeer fraaie Vincent en Theo van Gogh-penning (ontwerp Zadkine); een penning voor het Kon. Instituut voor de Tro pen; en de penningen over Frank Lloyd Wright en Georges Hendrik BreitnerNiet al deze penningen versohenen in goud; sommige be staan alleen in brons. Dan ziet u hier links de „reduobiebank": het aan een gipsen modél ontleende bronzen gietsel van enkele decime ters groot, wordt afgetast door een naald: een frais midden foto zal de afbeelding, tot de gewenste schaal gereduceerd, in staal griffen. et vredige Voorschoten, en industrie te vinden die ich ermee bezighoudt, in roeiende mate. Dit is het moment om goed het erschil vast te stellen tussen de u n t en de penning. Gouden anten worden door geen enkel nd meer uitgegeven; die er be- aan dateren van vroeger, en ze ju nu veel of zéér veel meer aard dan hun oorspronkelijke aarde. Neem het doorsnee-gouden- ■ntje: dat brengt thans, bij ver- irkoop, een dikke 32 gulden op. juden penningen echter wor- n op dit moment volop vervaar- gd, zowel door particulieren als Het is nog geen drie jaar gele- Dom en Begeers eigen, jonge ont- cr de staatsmunt van landen als den (januari '62) dat Begeer met werper Willem Vis. dtsland en Oostenrijk; maar dan de eerste eigen uitgaaf in goud op Ze kunnen bij Begeer bekeken als .wettig betaalmiddel" doch de markt kwam: de penning met worden, die ontwerpen, in de vorm speculatie-, of verzamel- of cu- het Koninklijk Paar erop, ter gele- van decimeters grote schijven ver- siteitsobject of als sieraad. genheid van het zilveren(i) huwe- stijfd gips. Zó arriveren ze er van Er is ook een verschil in de ma- lijksjubileum. Daarna volgden an- de kunstenaar vandaan; en worden van verhandelbaarheid. Met een dere: ter gelegenheid van het Vati- ze aanvaard, dan gaat men er bron- uden munt kan men bij iedere caanse Concilie, het overlijden van zen afgietsels van maken, en die nk binnenstappen, en er wordt prinses Wilhelmina, het jubileum gietsels gaan vervolgens naar een lijk naar de gangbare koers van het Rode Kruis, Kennedy-pen- uiterst ingenieuze machine: de re- geld voor neergelegd. Met een ning t.b.v. Nederlands Vredeskorps, ductiebank. Een stalen naald uden penning willen slechts enke- de verheffing tot paus van kardi- tast het bronzen gietsel af, de ma- banken zo makkelijk doen. naai Montini (Paulus VI), het ver- chine transporteert elke beweging vervaardigen van gouden scheiden van Eleanor Roosevelt, van die tastende naald dan naar nningen is in Nederland een be- de bekrachtiging van de Ameri- een frais, die ragfijn het ontwerp ïkkelijke nieuwigheid. De Konink- kaanse wet op de burgerrechten verkleind in staal snijdt. En van dat in Voorschoten, houdt (de Martin Luther King-penning), stalen positief wordt het negatieve zich thans mee bezig. Pennin- Het meest recent is de Unica-serie, stempel vervaardigd, waarmee n slaat men er al sinds jaar en een etui met vijf gouden penningen straks weer, en nu in kostbaar, g, in een handomdraai zijn er die het leven van koningin Wilhel- glanzend goud, het definitieve posi- Ifs voorbeelden te vinden uit de mina samenvatten; vier geslagen tief tot stand zal worden ge ren tachtig van de vorige eeuw. naar oude modelé's, het vijfde pen- bracht. aar tot 1962 sloeg dat slaan van ninkje is dat van de sterfdag in Niét echter in zuiver goud; inningen uitsluitend op brons en 1962. En juist in deze weken heeft dat zou niet stevig genoeg zijn; de Iver, en in geringe mate op goud; Begeer een penning ter gelegenheid penningen worden geslagen in goud denkpenningen voor dit en feest- van het huwelijk van Constantijn en van omstreeks 22 karaat, dat wil inningen voor dat, in grote over- Annemarie uitgebracht. zeggen dat het metaal voor 900/ oed. En meestal in opdracht ver- „Men kan dit niet doen uit puur 1000e deel uit zuiver goud bestaat, lardigd: voor een jubilerende or- commerciële overwegingen", zegt De rest is voor de ene helft zilver, misatie, voor een geldzoekend lief- de heer Boogerd, „er moet iets voor de andere rood koper. En over doel. Zo ging het jaren en ideëels bij zijn. Bestaan van uit- het feitelijke wérken met dat goud ren, tot in 1962 de ommekeer sluitend leuke, voldoening ge- kan de heer J. G. J. Senden, direc- lam: men week af van het tra- vende uitgaven is echter ook weer teur van de goudfabriek in Voor- tionele bedrijf en van de gebrui- niet mogelijk. Neem nu eens onze schoten, merkwaardige dingen ver- lijke gang van zaken, door in Picasso-penningen en de penningen tellen: gen beheer een gouden penning met Hammarskjoeld; die hebben te maken. we weliswaar uitsluitend in brons bij Begeer weet men door erva- gegoten, maar we moesten er des- ringscijfers dat bij déze bewerking ondanks duizenden guldens op toe- van het goud zóveel procent verlo- leggen. Zoiets kan men eenvoudig ren gaatbij diè weer een ander niet in goud wagen". Bij die op- percentage; merking hoeft men slechts één feit in gedachten te houden: een kilo De heer L. C. Boogerd, directeur fijn goud kost ruim 4000 eulden. lvon n in Begeer, meent dat men kan ireken van een rage in gouden inningen die in Venezuela moet in ontstaan, en die via Italië naar se streken is gekomen. In die lidelijke landen tiert de rage ove- gens aanmerkelijk heviger dan er, zegt hij maar dat zal wel iets kunst jn twéé opzichten: maken hebben met onze calvmis- iche aard. het moet smaakvol gebeuren, zo- Sinds 1880 zijn wij specialisten in er een sierlijk geheel ontstaat; p iedere arbeider die goud ter be et vervaardigen van penningen", p het moet opportuun zijn, de juis- werking krijgt uitgereikt, is ver- de heer Boogerd, „we hebben te penning op het goede moment, plicht zelf te controleren welk ge- enige jaren ervaring met gou- wicht hem wordt verstrekt; en penningen in grotere aantallen Wat dat laatste betreft: „Met die geslagen op gepolijste stempels, Martin Luther King-penning zaten maar: „ondanks alle zorgvuldig- aarbij de beeldenaar en lettertekst we wel heel goed: laat King nu heid b l ij f je verlies houden; het latglanzend zijn en het fond hoog- juist korte tijd later naar Neder- is niet allemddl te achterhalen; als land komen! Ik heb hem zelf in de je na arbeid met goud je handen RAI de gouden penning van een hebt gewassen, zijn er nog vaak half ons, met het nummer I erin glinsteringen in de poriën van je geslagen, aangeboden. Dat num- huid te zien", zegt de heer Senden. meren van zo'n oplage is overigens dergelijke verliezen aan goud uiteraard! zoveel mo gelijk beperkt door van de vloer en uit het waswater verloren gegaan goud terug te winnen; bij het werk wordt het goudaf- val zorgvuldig bijeengevoegd met zachte kwasten; en omdat het ve- Penningen uitgeven lijkt een gen voorheen gebeurde met een ha- zepoot, heet zo'n kwast nog stééds hazepoot bzend (d.w.z. poli)". Vraag gratis uitgebreide verwarmingsadvies- brochure aan DIMPLEX importeur Nerim N.V., i Vlak 3, Dordrecht. Telefoon 01850-8682 iets dat de mensen geweldig blijkt aan te spreken; ze willen dikwijls vooral de penning hebben waarvan het nummer een of andere zinnige verwantschap heeft met het onder- verp dat erop staat afgebeeld". Hij weet ook een merkwaardig En wét staat er dan wel op die cijfer te verstrekken: dank zij de >enningen afgebeeld? In het alge- onvolprezen statistici die dit land neen gezegd: woorden en beelte- rijk is, kan het goudverbruik in één \issen waaraan kunstzinnige gees- enkel getal worden gevat. Zoals en en kunstenaarshanden hebben men pleegt te lezen dat het brood- gearbeid. Teksten van de dichter verbruik in een bepaald jaar idem- Guillaume van der Graft, Bijbel- zoveel gram is geweest, en het je- woorden (als bij King: I Cor. 13: neververbruik idem-zoveel liter, zo 13, het woord over hoop, geloof en is ook de consumptie van goud be liefde). En de afbeeldingen komen naderd. In 1959 lag dat „goudver- o.m. uit handen van mensen als Pol bruik" van ons allen samen op 1/3 heer Boogerd, continu met dit be- meistukken, zeldzaamheden. Zo heb drijf bezig: „We moeten geld ver- ik zelf een half jaartje geleden een dienen voor de onderneming, maar Engels gouden pondje uit de tijd je probeert er iets leuks van te ma- van George IV gekocht voor 90. ken". Hij zegt ook, over de gretig- Dat is nü 220 waard!" heid waarmee het publiek thans De heer Van Not is een connois- penningen koopt: „Ik weet het niet seu.r; hij heeft zelf altijd munten zeker, maar het schijnt dat het verzameld, en is lid van de Konink- succes zit in het uitgeven van lïjke Bibliotheek waaronder het Ko- gróte exemplaren in genümmerde ninklijk Penningkabinet ressorteert, reekseri'. Hij denkt aan de Verenig- In 1954 is hem ook bij de bank zijn de Staten, waar zijn Martin Luther (bij wijze van hobby verworven) King-penning zeker succes zou kun- kennis van nut geworden: in dat nen hebben; maar men mag er geen jaar werd de handel in deze gouden gouden penningen invoeren die la- schijven weer mogelijk, nadat er ter dan '33 zijn geslagen. Wat is sinds de oorlogsdagen gedwongen de oplossing?: dan maar in brons, stilstand (en in feite zelfs plicht tot in zilver?; of soms de stèmpels er- inlevering van gouden munten) was heen zenden? De Amerikaan is geweest. „In verhouding tot voor willig genoeg, de oorlog", zegt de heer Van Not, „is het kopen van die munten en penningen, om welke reden ook, enorm toegenomen. En dat is in de prijzen merkbaar. Ik zie overi gens géén verband met waardever mindering van het geld". Degeen die zich in de muntenma- Terwijl Begeers bedrijf rustig terje wjj verdiepen, kan terecht bij voortgaat, is het ook niet bepaald <je „numismaat" Jacq. Schulman, stil bij de loketten van de handels- ^je Handboek van de Neder- banken. Neem eens de heren R. M. jandse munten 17951961" schreef, van Not en A. de Kiewit, die bij het Over goud, in zo breed mogelijk Haagse agentschap van de vroegere verband, kunnen we voorts te rade NHM (nu ABN geheten) het gaan bij de Oxfordse geleerde C. H. goud door de vingers laten gaan. Ze v. Sutherland, die er een handig willen de bezoeker wel even bij wij- boekje over schreef, dat in Neder- ze van aardigheid een linnen zakje in handen geven, een schijnbaar on beduidend bundeltje. Maar dat zak je bevat omstreeks driehonderd gou den tientjes, en de waarde van de inhoud beloopt zo'n kleine tiendui zend gulden. Zijn ze zeldzaam, gou den tientjes? Bepaald niet: alleen al tijdens het bewind van koningin Wilhelmina werden er vier types geslagen door de Rijksmunt. En gram per hoofd der bevolking, nu van het vierde type werden er niet zal het schommelen rondom de 3/4 minder dan 11.000.000 aangemaakt; gram. Met, jammer genoeg, het die tientjes zijn het minste waard, voorbehoud dat dit uitsluitend slaat ongeveer 32,50 per stuk. Maar op gouden voorwerpen die de rijks- neem eens een gouden tientje uit ko- keur passeren; en de penningen val- ning Willem I's tijd; dat brengt wel len daarbuiten! Ieder gouden ding- 200 op. En gouden vijfjes doen sigheidje dat Begeer vervaardigt, het helemaal goed; die zijn tijdens dient naar het bureau aan de Haag- de lange regering van koningin Wil- se Prinsegracht te reizen om er het helmina maar éénmaal geslagen, rijkskeurmerk te verwerven, be- namelijk in 1912, en dus veel zeld- halve de penningen. zamer. En al wegen ze slechts drie Een nadeel? Och. dat is het gram, veel minder dan de tientjes, niet. In de eerste plaats peinst men tóch zijn ze per stuk tussen de 110 land is verschenen als Elsevierpoc- er bij Begeer over om zelf de kopers en de 125 waard. Voor circa kat. Een paar grepen uit wat hij, van de penningen een kwaliteitsga- 13 goudwaarde het tienvoudige! tussen „het goud van de farao's" rantie te verstrekken; en in de twee- „We maken een strikt onderscheid ..goud als maatstaf in modern de plaats: rijkskeur op de pennin- tussen de munten en de penningen'% geldverkeer", te berde brengt: gen zou meebrengen dat er óók zegt de heer Van Not, „de munten rorrn Mnnir?- r h meer belasting op zou rusten, wat zijn altijd aan- en verkoopbaar hier oe* de prijs zou beïnvloeden. aan ons loket, maar de penningen nust tot de. groep Y®1 df. efun' Overigens is het interessant om kan men alleen aan ons verkopen f1 J3 ber^zpihe- dat driekwart grammetje dat de als w ij weer ?en koper weten. Die r®?* een gemiddelde Nederlander jaarlijks penningen worden overigens tegen- r nstaande plaats m het men- aan goud „consumeert", te verge- woordig veel uitgegeven, ik zou denken ingenomen. lijken met verwante cijfers uit zui- haast zeggen: té veel. Uit Duitsland eh^e^za^"nste met^' delijker contreien. In Frankrijk en uit Italië, overal komen ze vandaan. an Italië pleegt het goudverbruik te Ook de NHM heeft het wel eens ge- schommelen tussen de 1,6 en 1,8 daan; en die uitgave, tegen een prijs goud, 50.000 ton, zou, gezien het ho ge soortelijke gewicht van 19.32, ge vat kunnen worden in een kubus met ribben van ongeveer 14 meter Met andere woorden: alle goud ter wereld zou kunnen worden opgesta peld op het kruispunt van Wagen straat en Grote Marktstraat, tussen de Haagsohe Courant en P. 8c C. Het is moeilijk zich dat in te den ken, nog éven moeilijker het te ver wezenlijken. WAT IS HET PRAKTISCHE NUT VAN GOUD?: „De periode van de bijouterieheeft het ge bruik van goud als persoonlijk 9ieraad, met uitzondering van de ring, grotendeels verdrongen; en al kon Ruskin omstreeks 1880 zeggen, dat het toen het streven van elk wel gesteld jonggehuwd paar was, enig gouden tafelgerei te bezitten, dit klinkt nu als volkomen uit de tijd. Goud Is nog altijd even kostbaar als het steeds geweest is, maar de zuiver decoratieve functie ervan is vergeten af onbekend bui ten de collecties in de musea". Het „slaan" van penningen- De Martin Luther King- penning van Begeer. len is het in het bestaan van de mens een bijzondere en uitgespro ken aparte plaats gaan innemen Wat denkt de man of de vrouw die gisteren een gouden penning kocht of van plan is het maandag te gaan doen? Noch de heren van Begeer, noch de employés van de banken, noch de schrijvers over goud weten het; ze proberen het te benaderen, te beredeneren, te omschrijven; en ze voelen zich geen moment ze ker. Weten die man en die vrouw, de kopers zelf, het wél? Misschien hebben ze met hun gezonde ver stand onbewust de slotsom bereikt, die zo parmantig en venijnig onder woorden is gebracht door oude, wij ze Bernard Shaw: „Het belangrijkste bij geld is de stabiliteit te handhaven, zodat men voor een pond over een jaar of tien jaar of 50 jaar evenveel kan kopen als vandaag en anders niet. Wat het papiergeld betreft, moet deze stabi liteit gehandhaafd worden door de regering. Bij goudgeld bestaat de neiging zich zelf te handhaven als de gewone aanvoer van goud ver hoogd wordt door de ontdekking van nieuwe vindplaatsen, zulks ten gevolge van het merkwaardige feit, dat de vraag naar goud in de we reld vrijwel onbeperkt is. U hebt te kiezen (als kiezer) tussen het vertrouwen in de natuurlijke stabi liteit van het goud en de natuurlijke stabiliteit van de eerlijkheid en het verstand van de leden der regering. En, met alle eerbied voor deze he ren, raad ik u aan om, zolang het kapitalistische systeem duurt, het goud te kiezen". het goud is door conventie en tra- °f 56oV* Onze ditie aangekweekt. HOEVEEL GOUD BESTAAT gram. We zijn dus toch op enigerlei van 325, boekte op het toppunt Bedenkt, als ge op grond A"~ hiervan mocht besluiten een stukske goud te kopen, dat Shaw ook eens zei: Er zijn twee tragedies in het leven; de ene is te krijgen wat je be geert, de andere is het NIET te krijgen. gebied nog onderontwikkeld hier in een agio (feitelijke dagwaarde bij Holland. verkoop, red.) van Terwijl bij Begeer de reductie- cliënten, die de wens uiten om geld bank voortdurend in gebruik is om in goud om te zetten, kunnen we op ER?: „Men schat dat het totaal penningtooi verkleind in staal te twéé manieren adviséren; de eer- aan goud dat in de afgelopen vijf g,riffen, en stempels om de paar ste is: zovéél mogelijk gram per eeuwen aan het aardoppervlak is minuten wéér een beeltenis in wéér gulden aan te schaffen; de tweede: onttrokken, ongeveer 50.000.000 kilo een handvol goud slaan, zegt de zich te richten op speciale verza- gram bedraagt. Dit gewicht aan

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15