Novak: „Auschwitz was een druk eindstation" TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER ISRAEL IS OP ZIJN HOEDE VOOR EGYPTISCHE WAPENS Koning Hoessein van Jordanië op bezoek bij Franse president pgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 november 1964 Vierde blad no. 31419 Akisser ontbeert de steun van Westduitse geleerden werkzaamheid van de Duitse jmgeleerden en- technici pte houdt de openbare mening jesuzalem druk bezig. Nadat in te kennen had gegeven, dat tot zyn spijt tegen deze staats- [gers wettelijk niets kon onderne- premier Esj kol bondskanselier rd een scherpe persoonlijke had gezonden en het Israëli- parlement zijn verontwaardi- had geuit over wat het als ge- aan doortastendheid beschouwt, het de Israëliërs uit officieuze ichtingen toch wel duidelijk ge rijen, dat er met de Duitsers in ypte iets aan de hand is. >rof. dr. Heinz Kleinwachter en dr. Paul Göscke, twee van de vooraanstaande atoomge- itjrden, die lang voor Nasser werk- zjjn de laatste tijd gerepatri- d, nadat prof. dr.1 Eugen Sanger I in het najaar 1961 de brui had gegeven. Ook een aantal rgeschikte technici schijnt naar te zijn teruggekeerd. Hier in ^él meent men, dat het niet meer enkele tientallen zijn van de jnderd, die in Egypte werkzaam n. ie mensen zouden huiswaarts getogen o.m. omdat de Egypte- m weigerden hun contract te tngen. De Duitsers in kwestie len er niet in geslaagd zijn een j| jsing te vinden voor de proble- die Nasser aanleiding hadden iren hen aan te nemen. In het nder moet hier worden gedacht het vraagstuk van de bestuur der raketten, die hy wil fuiken om Israël op de knieën te n. de tweede plaats zou. vooral Kleinwachter en Görcke, be- dheid voor eigen veiligheid een hebben gespeeld. Ook wordt het onwaarschijnlijk geacht, dat de sers uit eigen beweging huis- rts zijn gegaan, omdat zij voel- dat zij de Egyptenaren niets te leren hadden. Deze hypothe- Jndt steun in het feit, dat Egyp- t buitenlandse bemiddelingsin- i nieuwe krachten, merendeels uit Duitsland, heeft gere- •d, die moeten voortbouwen op mannen als Sanger, Klein r en Görcke hebben bereikt, igens Israël ligt de eerstgenoem- het meest voor de hand. Sanger drie jaarg eleden naar jland terugkeerde bleven Görcke vUbjn collega Wolfgang Pilz, als- in s de jurist dr. Krug, die later teur werd van de United Arab in Egypte achter. Göcke en hadden kort na de oorlog in 1 krijk gewerkt en waren later inden geweest aan het onder- Hitrum voor straalaandrijving tuttgart, dat onder leiding stond Sanger. Toen de Egyptenaren tot nieuwe fase bij de bouw van raketten overgingen en het dui- geworden, dat zij van hun ters niet veel wijzer meer zou- worden, werd zij als overbodig houwd. Verontwaardiging de oorspronkelijke vijf weten- gelijke en organisatorische iikken uit de Westduitse bonds- bevindt alleen prof. Pilz nog in Egypte. hij daar nog lang blijven? Kort .;n is een pakket ontploft, dat de Duitsers in Egypte bestemd niet de eerste keer. aard zijn deze explosies weinig delyk voor de animo om Nas- log langer te dienen. or de Egyptenaren staat het dat Israel hier de hand in het heeft. Volgens het. vooraan- Egyptische blad Al Ahram it geleden in „Een zeker Eu- land" een bom ontdekt aan van een vliegtuig, dat een technische experts naar Egyp- )u brengen. Ook daarvan zou volgens het Egyptische or- meer afweten. In Jeruzalem dat natuurlijk in officiële n ontkend. r de verontwaardiging over hulp aan Israëls doods- nummer één is algemeen. Dit ;n is er niet minder fel op ge- toen de Egyptische pers ie, dat in een Westduits me- indum aan het departement Buitenlandse Zaken in Cairo verzekerd, dat, voor zover het West-Duitsland ligt, de nauwe nwerking op alle gebieden be- blijven. In Jeruzalem (verleg tussen irodom Sihanoek de Ver. Staten Norodom Sihanoek, g33 shoofd van Cambodja heeft het de Verenigde Staten door overleg de geschil- ossen beide landen uit de weg ioen. Het Amerikaanse minis- van Buitenlandse Zaken had nota verzocht. Prins iom zei, dat hij tot verzoening was wanneer de besprekingen oordelen voor Cambodja zouden De Cambodjaanse delegatie »der leiding staan van de per- raadsman van de Prins, Sann. Hy wordt bijgestaan door I gen wordt. De koning, die voormalige ambassadeur van fi 'odja in de Verenigde Staten, Kimny. De plaats van het is de Indiase hoofdstad, Delhi. vermoedde men kwade trouw. Want in de laatste tijd had de Westduit se regering op de Israëlische druk steeds opnieuw gereageerd met de verzekering, dat de voortgezette werkzaamheid van Westduitse staatsburgers in Egypte ook haar een doorn in het oog was. Om te vernietigen De Egyptische raketten, die met Duitse hulp tot stand kwamen, wor den in Jeruzalem militair nog niet hoog aangeslagen, al geeft men grif toe, dat zy Nassers prestige vooral bij zijn mede-Arabieren sterk heb ben verhoogd. Het resultaat van de Duitse bijstand was dan ook aan vankelijk spectaculair. Niet meer dan vijftien maanden na de aan komst van Pilz en Görcke in juni 1962, lanceerde Egypte zijn eerste raketten. Zij werden El-Zafir (de ze gevierende- en El -Kahir (de ver« overaar) gedoopt, want Nasser had er nooit een geheim van gemaakt, dat hij deze wapens liet vervaardi gen om Israël te gronde te rieh- trad echter een zekere ontnuchtering bij de Egyptische lei ders in. Beide modellen werden aan gedreven door vloeibare brandstof. Om ze werkelijk operatief te maken kostte veel tijd. Hun vigatie schiep problemen, waari Duitsers niet konden Atoomkoppen bezit Egypte niet. Na tuurlijk zou het mogelijk zijn de projectielen van normale explo- te dat geldverspilling zijn. Bommen kun nen goedkoper en doelmatiger door vliegtuigen worden vervoerd. Met het oog op dit alles volgt men in Jeruzalem met intense belang stelling de prestaties van de Egypti sche vliegtuigindrustrie, die het heeft klaargespeeld een ultra-moder ne straaljager te bouwen. Net als bij Zarif en Kahir* beroemt Cairo er zich op, dat het hier om een zuiver - Egyptisch produkt gaat. In werkelijkheid werd deze machi ne ontworpen door de Duitse Willy Messerschmitt en gebouwd door Duit sers, Oostenrijkers, Italianen en Spanjaarden. De Israëliërs erkennen, dat dit vliegtuig uit militair oogpunt in te genstelling tot de Egyptische raket ten, een direct gevaar voor hen op levert en militair van veel betekenis is. Toch is men hier ook voor Zarif en Kahir beducht. Of beter: voor hun mogeljjke nakomelingen. Bloedig gevecht „Rijdende fabriek produceert per aan de grens van Kenia en Somalië Veiligheidstroepen van Kenia heb ben in het dorre noordoosten van het land een groep van 250 guerrillastrij ders verrast. In een gevecht, dat i vijf uur duurde, werden er 32 gedood en 40 gewond. De rest is gevlucht. Het was een van de zwaarste gevech ten in een strijd, die reeds anderhalf jaar duurt en waarin gevochten wordt om een gebied van 150.000 vier kante kilometer woestijnachtige wei degrond. De guerrillastrijders, Sjif- ta's willen dit gebied van Kenia afne men, omdat dit volgens de buurstaat Somalië voornamelijk door nomaden van Somalische afkomst wordt be woond. De veiligheidstroepen stonden on der leiding van een 21-jarige tweede luitenant Justus Kilunga, die in En geland is opgeleid. Vergezeld van po litiemannen trokken de troepen een diep ravijn binnen, waar zich volgens inlichtingen een grote groep Soma- liërs schuil zou houden. Kilunga zond zijn vrachtauto's via een omweg i de achterzijde van het kamp om de aandacht van de Somaliërs af te lei den, terwijl zijn hoofdmacht stellin gen betrok vanwaar het kamp onder vuur genomen kon worden. In het kamp zijn geweren, munitie en radiozender gevonden. dag kilometer autosnelweg De verwezenlijking van minister Van Aartsen's ambitieuze wegenplan (800 kilometer autoweg binnen vyf jaar) lijkt technisch niets meer in de weg te staan. Niet alleen kan de wegenbouw in Nederland nu al meer werk aan, bovendien voelen de wegenbouwers ervoor de aller grootste machines voor wegenaan leg naar ons land te halen. Het volgend jaar zal een machine, die per dag één kilometer betonnen autoweg kan leggen, in Brabant tussen Tilburg en Eindhoven wor den beproefd. In Frankrijk is deze machine met succes gebruikt. De machine kreeg in Amerika de on vertaalbare naam van „Slip-form paver". Aan de voorkant van de „paver" wordt beton gestort, die aan de achterkant als een keurig afgewerkte betonnen plaat voorschijn komt. Het gehele proces van spreiden, verdichten en gla< maken gaat automatisch via elek tronische stuursystemen. De „pa- ver" kan ook worden gebruikt vooi het leggen van de onderlaag voo; het wegdek. De machine is zo snel, dat de grootste problemen bij het gebruik worden gevormd door de van zand en grint. Een dergelijke „rijdende fabriek" kost meer dan driekwart miljoen gulden. Ervarin gen hebben aangetoond, dat deze grootste wegenlegger reeds renda bel kan worden gebruikt op projec ten van tien tot twintig kilometer autoweg. Veghelse dakhaas snel voor rechter (Van onze Bossche correspondent). Vier dagen nadat een 21-jarige Jongeman uit Veghel de politie het bloed onder de nagels vandaan haal de, zal hij in Den Bosch al voor zijn rechter staan. De jeugdige Veghe- laar presteerde het na ruzie met zijn ouders, omdat hij enigszins aange schoten was thuisgekomen, op het dak van zijn ouderlijk huis te klau teren en vandaar de gewaarschuwde politie met dakpannen en stenen van de schoorsteen te bekogelen. Tien tallen omstanders zagen de politie het dak beklimmen om de jongeman len korte achtervolging te arres teren. En passant werd ook een 20- Jarige jongen uit Veghel in de kraag gepakt, omdat hy op straat luid stond te roepen naar de dakhaas, die hy een gulden beloofde voor elke keer, dat hy een politie-agent raakte. De Bossche Justitie aarzelt niet om levig ln te grypen by dit soort no- imstreken. dultse Jongens de vissersschepen waarop zij voeren overboord gesprongen, waarna zij de politie om asiel vroegen. Later zijn zy West-Duitsland overgebracht. Dit is de nieuwste Amerikaan se anti-raket-raket. Het wapen dat ondergronds kan worden af gevuurdis in staat vijandelijke raketten op te sporen en te ver nietigen die met een snelheid van 28.000 km per uur hun doel na deren. Zandvoortse pier De lente- gemeei raad van Zandvoort heeft gisteravond met tien tegen drie stemmen besloten zich in een adres tot de Tweede Ka mer te wenden met het verzoek er bij de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op aan te dringen, de rijksgoedkeuring voor de bouw van een wandelpier aan een Portugese bouw onderneming te verlenen. Hierdoor zal i Portugal worden betrokken. „Ik wist het niet, ik heb het nooit gezien" „Een druk eindstation", zo noemde de 51-jarige Franz Novak gisteren in Wenen het Poolse vernietigingskamp Auschwitz. Novak, die medewerker van Adolf Eichmann is geweest, staat terecht op de beschuldiging, de leider van de „transporten des doods" te zijn geweest. Hij zou in de oorlog in Berlijn, Wenen er Boedapest het vervoer van miljoenen Joden naar de concentra tiekampen hebben georganiseerd en zich daarmee schuldig ge maakt hebben aan medeplichtigheid aan massamoord. (Van onze Parijse correspondent) Hoessein, de 29-jarige koning van Jordanië, heeft zich sinds gisteren in de lange ry van buitenlandse mo narchen en staatshoofden mogen voe gen, die sinds vyf jaar de eer ge noten tydens een staatsiebezoek de de president der Franse republiek, generaal De Gaulle, te zyn. In gezelschap van Moera zyn jonge Britse echtgenote (een Arabische naam die „begeerte" betekent)zal de „kleine koning", die de laatste jaren heel wat aanslagen en omwente lingspogingen heeft overleefd, gedu rende zyn kortstondige bezoek twee uitvoerige gesprekken met generaal De Gaulle voeren en ook nog ver scheidene andere Franse staatslieden ontmoeten. In zyn antwoord op de 'elkomstwoorden van generaal De Gaulle die hem persooniyk gisteren op het vliegveld van Orly ontving, noemde de koning het Franse staats hoofd „een grote held en een groot staatsman". Hoessein is het eerste Arabische staatshoofd dat sinds de laatste oor log door Frankrijk officieel ontvan- Parys ook Bonn zal bezoeken, heeft zichzelf een tweeledige missie toevertrouwd. Voor zyn eigen land hoopt hy in Frankrijk en daarna in west-Duits- land de financiële steun te vinden, die hy behoeft om de Amerikaanse Engelse subsidies aan te kunnen vullen. En bovendien treedt de Jor daanse monarch op als boodschap per van de verschillende Arabische staatshoofden om in de Westeiyke hoofdsteden en in het byzonder in Parijs begrip te kweken voor hun standpunt Jegens Palestina. Het wordt in Parys evenwel niet zeer waarschijnlijk geacht, dat Frankrijk zyn houding tegenover Israël zal wijzigen, trots het feit dat generaal De Gaulle er veel aan ge legen is de politieke positie, die zyn land voor de tweede wereldoorlog in het midden-Oosten innam, voor een deel althans te kunnen heroveren zonder zijn goede relaties met Israël in direct gevaar te brengen, zal Frankryk misschien toch kunnen overwegen Jordanië oorlogstuig en Mirage-jagers te leveren die hoog op Hoesseins verlanglystje staan. Niettemin valt by de Jordaanse verlangens de nadruk toch wel op de financiële bystand, want Hoessein heeft zichzelf als doel gesteld zyn land, waar slechts ruim anderhalf miljoen mensen (van wie de helft Pa- lestynse vluchtelingen) wonen, vóór het jaar 1970 ook economisch on- afhankeiyk te maken.. Vervoersdeskundige Op de tweede dag van het proces werd Novaks verdedigingstactiek dui delijk. Hy probeerde de rechtbank ervan te overtuigen, dat hy alleen maar als vervoersdeskundige was op getreden en slechts met het opstel len van de dienstregeling van de toenmalige Duitse „Reichsbahn" te maken had. Nimmer bad hy zyn handtekening onder documenten ge plaatst. „Ik was de laatste van een rij, ik had nooit ondergeschikten", zo verklaarde hy. Novak zei verder, aangenomen te hebben dat de joden te werk werden gesteld. De redenen voor het vervoer waren altyd tewerkstelling en eva cuatie geweest. Hy had daardoor niet kunnen bevroeden, wat er werkeiyk met de Joden ging gebeuren. Op de opmerking van de president van de rechtbank, dat toch niet alleen ar beidsgeschikte mensen maar hele ge zinnen werden gedeporteerd, zei No- vak: „Ik heb de treinen nooit zelf gezien". Vooraanstaand Novak, die van beroep typograaf is. trad in 1930 als lid van de Hitier Jugend toe tot de illegale Nazi Par ty Oostenrijk. Later werd hij onder officier in de S.A. In 1934 speelde hli een rol in de putsch tegen Doll- fuss. Hy vluchtte naar Duitsland en in 1938 keerde hij met de nazitroe pen in Oostenrijk terug. Hy werd een vooraanstaande functionaris in het „Centrale Joodse Migratie Bu reau'- met eerst Wenen en later Fraag als standplaats. Deze organi satie legden beslag op joodse bezit tingen. Na de oorlog keerde Novak naar zyn woonplaats Wolfsberg terug. La ter trok hy met zyn gezin naar Wenen. Hy leefde onder zyn eigen naam en zag zelfs kans de Oosten rijkse nationaliteit terug te krijgen. De autoriteiten waren niet op de hoogte van het nazi-verleden van Novak, totdat Eichmann hem als één van zyn voornaamste medewer kers aanwees en de Westduitse auto riteiten een beloning van 10.000 Mark uitloofden, welke één van zyn buren verleidde hem by de politie aan te geven. Volgens de aanklager had Novak persooniyk een aandeel gehad in de deportatie van 1.400 Hongaarse jo den in 1944. In totaal zyn toen 437.402 joden naar Auschwitz gede porteerd in treinen, welke soms wel 14.000 mannen, vrouwen kinderen per keer vervoerden. Novak had, vol gens de aanklacht, ook de leiding ge had van een SS-razzia, waarby in het Hongaarse kamp Kistarcza de Joodse gevangenen werden ingere- Levend in oven De 44-jarige Bruno Bartsch, die in de afgelopen oorlog deel heeft uitge maakt van de lljkverbrandingsploeg het Stutthof-dodenkamp nabij Danzig in Polen, heeft gisteren in het proces te Tubingen verklaard, dat SS-ers die de lyken van dood geschoten Russische krijgsgevan genen in de oven van het cremato rium schoven, eens tot him schrik vanuit de brandende oven hoorden roepen, Het bleek hun, by opening de overdeur, dat een Rus per ongeluk levend in de oven was ge schoven. De ongelukkige schreeuwde dat hy een genadeschot wilde. Na dat hem dit was gegeven, werd ook zijn ïyk aan het vuur prijs gege- Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. 31-Jarlge machinebankwerker uit Den vijf maanden gevangenisstraf i de regering we gens flessentrekkerij. De man had voor ongeveer 50.000 gulden goederen ge kocht zonder te betalen. HIJ deed dit 1 wie hij had verteld s voor het huwelijk eei aar te zullen kopen. villa ln Was- Een voormalige kampgevangene, de thans 58-jarige Herbert Schefter die als gewoon misdadiger in het kamp verbleef, verhaalde hoe der beklaagden, de voormalige SS- sergeant Otto Karl, eens levend zuigeling van een jaar in de brandingsoven had geworpen, nadat Tsjechische gevangene had ge weigerd dit te doen. Het Westduitse hooggerechtshof heeft gisteren het vonnis bevestigd tegen Hans Walter Zech-Nenntwich, die in het nieuws kwam toen hy verleden jaar uit de gevangenis ont snapte en naar Coiro wiste te ontko- De voormalige SS officier, die tot jaar werd veroordeeld wegens zyn aandeel ln de massamoorden op Poolse joden, was ln augustus naar Duitsland teruggekeerd en had zich gemeld bij de Justitie. Hy deed dit, omdat hy ervan overtuigd was dat hij in hoger beroep vrijgesproken iu worden. Geschorst Een majoor van de Oostenrijkse gendarmerie is geschorst onder ver denking oorlogsmisdaden te hebben gepleegd, aldus deelde het Oosten rijkse ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren mee. Een woordvoerder voor het mi nisterie zei, dat Gerulf Mayer uit Leibnitz de misdaden bedreef als lid de Veiligheidspolitie in Polen tydens de tweede wereldoorlog. Hy gaf geen byzonderheden. De woord voerder zei niet, hoe de autoriteiten Mayer op het spoor gekomen zyn. Men gelooft dat de verdenking op hem viel door een oorlogsdagboek een officier van de Nazi Veilig heidsdienst, dat dr. Simon Wiesen- thal in handen had gekregen. Grootse t.v.-inruilactie bij: jgTMtfitilU'. Hofleverancier van de Sint. Kleiner tekort op de Britse handelsbalans Het verontrustende tekort op de Engelse betalingsbalans is in okto ber iets teruggelopen, nameiyk met 20 miljoen pond (200 miljoen gul den). Het bedroeg over die maand 92 miljoen pond. De invoer nam af met 17 miljoen pond en de export steeg met 3 miljoen pond. Deze cy- fers zyn allerminst verrassend. De Britse uitvoer is ongeveer gehjk aan die van de herfst van 1963. Zoals ver wacht bereikte de invoer een hoog tepunt in augustus en september toen de Britse industrie grote bui tenlandse voorraden kocht in de ver wachting dat de invoer zou worden beperkt. De regering hoopt dat de toestand in november belangrijk zal verbeteren als gevolg ran de 15% ex tra invoerrechten op gefabriceerde artikelen en de financiële aanmoe diging van de export. Intussen heeft de leider van de belangrijkste Engelse organisatie op zakengebied geeist, dat er binnen een half jaar een einde wordt ge maakt aan de 15 procent invoerhef fing. Sir Peter Runge, voorzitter van de Federatie van Britse industriëlen heeft nameiyk opgeroepen tot beëin diging van de heffing op een verga dering van de afdeling Sheffield van de federatie. „De toekomst van Engeland ligt in een liberale handelspolitiek en zyn economie moet onvermydelyk zyn gebaseerd op een industrie die in de concurrentie met de buiten wereld zich kan uitbreiden, aldus Runge. „Een beschermende heffing is de verkeerde soort kunstmest om die groei te bevorderen." Giften van overheid en staatsbezoeken Het staatsbezoek van de Koningin aan Iran en Thailand, dat in 1963 plaats vond, heeft de Nederlandse staat ruim 350.000 gulden gekost, zo biykt uit een nota van de minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen aan de Tweede Kamer. Het bezoek van de Mexicaanse pre sident, Lopez Mateos, aan Nederland kostte by na 40.000 gulden. Bij na tuurrampen in het buitenland werden in 1963 geldelyke giften gedaan van ln totaal f 230.000. Op deze wyze werd hulp geboden bij de vulkaanramp op Bali, de doorbraak van een stuwdam het Biavedal, de cycloonramp in Pakistan, de overstroming by Barce lona, de aarbeving in Skopje, bos branden in Parana en de cycloon ramp in Tabago. By de orkaanram pen op Cuba en Haita werd aan elk rond f 9500 in natura geschonken (geneesmiddelen)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11