Zendingsarts in Kongo ter dood veroordeeld RUSSISCH PLEIDOOI VOOR ELONING NAAR KWALITEIT Dr. Adenauer oppert handelsoverleg voor ontruiming Oostzone 1 ONDERGRONDSE KERNPROEF IN SIBERIË éi ieuwe ambtswoning an profErhard is niet te luxueus Wajang- „Dikdoenerij" Vliegtuig boven communistisch China neergehaald CESCHENKEN VOOR ARMEN ONDANKS KRITIEK IS ANTWOORD '64 EEN GOEDE ZAAK REBELLEN HOUDEN HEM VOOR EEN SPION nu fjmA SSBfr- Tm LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 ,rotere oogst als de boeren nat harder hadden geiverkt Veel ongewenste en nverkochte goederen Arbeiders van een grote ma- lefabriek te Swerdlowsk in Oeral hebben de regering in voorgesteld een nieuw (stelsel in te voeren. Zij wil- niet de kwantiteit extra be id zien, maar de kwaliteit. 5 'en arbeider die produkten uitstekende kwaliteit af~ rrt, zou een toeslag van 15 ;ent moeten krijgen. Werk !en die een slecht produkt ma- zouden een boete aan de moeten betalen. De brief de arbeiders is door de jwda" In grote opmaak ge- liceerd. ,Prawda" wit verder de klacht, de grote oogsten van Rusland dit jaar belangrijk groter had- kunnen zijn. Dit zou het ge- ijn geweest, als ade collectieve laatsboerderijen met groter in- leit hadden gewerkt. Het blad t, dat vele boerderijen tenge- van zorgeloosheid en gebrek energie nog altijd minder voort jen dan zij vermógen, blad merkt op, dat de leiders de partij vooral bezorgd zijn de zuivelproduktie en de veefok- x en verklaart: .Vraagstukken be trekking tot uitbreiding van r/eestapel en versterking van de ;rbasis moeten onverwijld wor- igelost". ,Prawda" oefent ook een in- kritiek uit op de neiging van Esjtsjow voor de verbouw van op grote schaal voor veevoer- ,Het voederprobleem kan niet ra opgelost door het voortbren- van een enkel gewas", aldus ad. de toon van het hele artikel ook, dat de Sowjet-Russische- iteiten enigszins zijn teleurge- hun grote verwachtingen met ;king tot de oogst van dit jaar. Eensgezindheid jts geeft de „Prawda" toe dat ngepast stelsel van vrije onder- de beste manier is voor de rUnie om meer en betere con- iegoederen te vervaardigen. Het vil minder centrale planning !e lichte industrieën. Het wordt lat zij grotere onafhankelijk- aan genieten, zodat zij er eco- :h belang bij hebben om goe- van hogere kwaliteit te pro- n die gevraagd worden door rbruikers. artikel van de Prawda geeft oedkeuring aan de economische imingen, welke onder Chroesjt- legonnen zyn. Ook blijk teruit, rezjnew, de nieuwe eerste par- retaris, het met Chroesjtsjow mische punten: de noodzaak om de produktie van consumptiegoederen op te voeren en de manier om dit te Kieskeurig publiek De „Prawda" constateert dat de plannen voor de vervaardiging van verbruiksartikelen dikwijls worden goedgekeurd zonder dat rekening wordt gehouden met de vraag van de handelsorganisaties en de behoef ten van de bevolking. Twintig pro cent van de kleren, die dit jaar zijn geproduceerd zijn of onverkocht naar de fabriek teruggestuurd of al leen maar verkocht tegen een sterk verlaagde prijs. Alleen al in de Rus sische federatie (een der Sowjet-re- publieken) hebben handelsorganisa ties goederen van 257 fabrieken ge weigerd wegens de slechte kwaliteit. De Prawda merkt op dat kwali teit, kleur en mode er niet toe deden, toen verbruiksartikelen schaars wa ren. Alles werd gekocht, maar nu het inkomen van de bevolking is toege nomen en een grotere verscheiden heid verbruiksartikelen beschikbaar is, wordt slechts een deel van de produktie verkocht en blijft de rest rotten op de planken. Dit jaar zijn de winkels belast geweest met een overproduktie aan ongewenste en on verkochte verbruiksartikelen voor een waarde van 2.1 miljard roebel (2.3 miljard dollar). Om dit te voorkomen moeten de afzonderlijke fabrieken hun eigen produktie schatten op basis van de vraag der verbruikers. Het Seismologisch Instituut in Uppsala (Zweden) heeft een krachti ge aardschok geregistreerd waarvan het epicentrum zou liggen in het ge bied van Semipalainsk in Siberië. Dezelfde schok is ook door de Ame rikaanse commissie voor Atoomener gie gesignaleerd en in hetzelfde ge bied thuisgebracht. Van officiële zij de in Washington is meegedeeld, dat het hier een Russische kernontplof fing en vermoedelijk een ondergrond se kernproef betreft. Een woordvoer der van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft onthuld dat sinds de ondertekening van het be perkte kernstopverdrag verschillende malen seismologische signalen uit de Sow jet-Unie zijn geregistreerd. is op twee belangrijke econo- ben gemaakt. (Van onze correspondent in Bonn) Oud-kanselier dr. Konrad Ade nauer gaat voort met van zich te laten spreken, nu weer door een in terview, dat hy enige weken gele den heeft toegestaan aan een Isra ëlisch dagblad, „Ha'aretz". Het is eerst dezer dagen gepubliceerd. „Vroeger", zo zei Adenauer, „heb ben de Amerikanen graan verkocht aan de Duitse Democratische Repu bliek (Oost-Duitsland) zonder voor waarden te stellen". Hy, Adenauer, zou van de gelegenheid gebruik heb- lievelingsvogel het beste uis verpakte vogelvoeders! M onze correspondent in Bonn) recies één jaar tyds hebben de idige diensten van het West ministerie van Financiën in van de kanselarij een huis inselier Erhard gebouwd. Op iber van het vorige jaar werd rerk begonnen. Maandag Ie bungalow betrokken. Vorige de ambtswoning te bezich- at de architect prof. Ruf. tevoren de sleutel had over- de nieuwe bewoner. J aanvankelijk over de nieuwe *ng van de bondskanselier rat te doen geweest en in de ig is er uitvoerig over gedis- d. Natuurlijk vonden de af- digden de kosten van iets meer miljoen Duitse mark (1,8 mil- gulden) te hoog en er werd geoefend op de inrichting, die luxueus vond. Met name het H ad heeft het indertijd moeten len. Nu het huis gereed is het allemaal nogal mee te val- t „zwembad" blijkt uit een bekken van 3 bij 3 meter waarin men niet al te veel risten zal kunnen uithalen, awprijs per kubieke meter is niet veel hoger komen te dan die van een normaal huis. srschil wordt veroorzaakt door handigheid, dat meer dan de rvan voor representatieve doel- wordt gebruikt en technische (ties heeft gevraagd, die ho osten hebben veroorzaakt. Zo i van de grote salon voor ont- en twee wanden in de grond linen, waardoor er uiteraard J\ ruimte komt. Er is ook een beuken, en zo meer. Het privé- ie dat bondskanselier Erhard I n vrouw ter beschikking staat, L een oppervlakte van 122 vier- meter. Dit cijfer heeft men rlijk wel verkregen door een dig toepassen van de kunst cij fers te groeperen, maar het blijft een feit, dat er van overdreven luxe niet veel te bemerken valt. Om eer lijk te zyn: wie liefhebber is van boeken, schilderijen en ceramiek zal het geheel nogal aan de kale en bij zonder onpersoonlijke kant vinden. Naar Duitse zeden van thans Is er veel hout verwerkt in de plafonds en in' de wanden en er staan heel veel gemakkelijke fauteuils, zoals men ze op de meeste directie-kan toren van grote firma's ook aan treft. Het geheel heeft trouwens iets van zo'n kantoor en dat is dan mis schien ook wel de stijl, die past voor de „manager" van een huidig Europees land. Een deel van de meu bilering, met name de stoelen van de grote eetzaal, zijn van Amerikaans fabrikaat. Naar het schijnt vindt niet iedereen in de Duitse meubelindu- atne dat even prettig. Daar staat echter tegenover dat alle meubelen van het privé-deel wèl van Duitse makelij zijn. De „klare einfache Li- nienführung", die de architect vol gens eigen mededeling bij de in richting heeft willen „entfalten", is daar ook volkomen bereikt. Er is na melijk helemaal niets te beleven, noch aan gezelligheid noch aan stijl. Ik geloof ook niet dat de bewoner van het huis een groot verzamelaar is. Er hangen twee of dire non-figu ratieve schilderijen, die door de staat ter schikking zijn gesteld en zelf be zit de familie Erhard drie 17-de eeuwse panelen van de Nederlandse school: een interieur, dat metTeniers is gesigneerd, een landschap waar onder de naam Van Ostade staat en een bijzonder mooi Italiaans stadsgezicht met twee kerken van Gcrrit Berckheide. Mocht er meer zijn, dan was het verborgen in de houten vaste kasten, waaraan het huis rijk is. Wat dat betreft kan mevr. Erhard een gelukkige huis- i vrouw zijn. De vraag van de correspondent, of ztfn woorden betrekking hadden op het gebied aan de andere zyde van de Oder-Neisselinie, beant woordde Adenauer bevestigend en hij voegde eraan toe, dat Polen een afzonderlijk probleem is. De bevol king van Polen blijft, volgens de ex-bondskanselier, op het Westen ge oriënteerd. Polen zou een zeer ster ke vesting moeten worden om het opdringen van het communisme te verhinderen. Even verder in het interview zei Adenauer nog, dat hij verschei dene malen heeft gezegd dat hij, wanneer de bondsrepubliek veiligheid en de mensen in Oost-Duitsland menselijker levensvoorwaarden zou den worden gegarandeerd, tot poli tieke concessies bereid zou zijn ge weest. De menselijke aspecten van het probleem zouden voor hem het belangrijkst zijn. De correspondent merkte op, dat de strijd om de her eniging toch niet gaat om een men selijker behandeling van de bevol king, maar om het opnieuw vast leggen van d egrenzen van 1937. Waarop Adenauer zei „Nog nooit heb ik een vernieuwing van de grenzen van 1937 gevraagd". „Ich bin toch nicht verrükt". Wij moeten tot on derhandelingen over de vrede komen en dan moeten wij zien welke con cessies aan beide zijden kunnen wor den gedaan". Advertentie Beroemd Russisch violist in ons land Voor een bezoek van twee weken aan ons land is gistermiddag de Russische violist Igor Bezrodni uit Moskou op Schiphol aangekomen. Ge durende zyn verblijf zal hy in Gro ningen en Rotterdam enkele concer ten geven met begeleiding van de or kesten ter plaatse. De violist, die behalve solist aan de „Moskouse Philharmonie" ook hoog leraar is aan het conservatorium van de Russische hoofdstad, bracht in 1954 voor het laatst een bezoek aan ons land. Volgende week zaterdag keert Igor Bezrodni naar Rusland terug. In Bonn hebben de minister van Buitenlandse Zaken van de Westeuropese Unie (W.E.U.) vergaderd. Minister Luns in ge- sprek met zijn Duitse ambtge noot Schroder (links) en zijn Britse collega Gordon Walker. De Australische atqpmgeleerde Sir Mark Oliphant heeft verklaard, dat de aankondiging van een kernproef door Indonesië „nogal op dikdoene rij" lijkt. Hij betwijfelde of Indonesië de capaciteit heeft om zelf kernwa pens te ontwikkelen. Ook waarne mers in Djakarta staan sceptisch tegenover de Indonesische medede ling. Volgens sommigen is het mo gelijk, dat de Indonesiërs munt trach ten te slaan uit de Chinese vorde ringen op dit gebied. Men gelooft niet dat Indonesië over geleerden of fa ciliteiten beschikt voor de vervaar diging van een atoombom. Er is een mogelijkheid, dat Indonesië geleer den naar China zendt, maar Indone sische functionarissen houden vol dat het land alleen geïnteresseerd is in het vreedzaam gebruik van kernener gie. De vorige maand is Indonesiës enige kernreactor in Bandoeng ope rationeel geworden. Dit reactorcen trum is gebouwd met hulp van de Amerikaanse Commissie voor Atoom energie. Radio-Peking heeft gisteren be kendgemaakt dat een onbemand Amerikaans verkenningsvliegtuig zondag boven het zuiden van cen traal-China is neergeschoten. Het betrof hier een toestel dat op grote hoogten opereert. Er werden in de uitzending, die in Tokio is opgevan gen, geen verdere bijzonderheden ge geven. De Chinese communisten hebben beweerd in totaal tien Amerikaanse en nationalistisch-chinese vliegtui gen boven het vasteland van China te hebben neergsechoten. Dit is vol- gels hen gebeurd in de periode febr. '58 tot juli '64. Hieronder was 'n aan tal U-3 verkenningsvliegtuigen van Formosa. De Minister van Defensie, maarschalk Piao, alcius het communistische persbureau Nieuw China, heelt een dagorder uitgegeven waarin hij de luchtmachteenheid prees die, zo werd gezegd, „een onbemand Ameri kaans militair verkenningsvliegtuig voor grote noogten heelt neergescno- ten welke het Chinese luchtruim bo ven centraal zuidelijk China heeft geschonden". Noen net officiële communistisch- Chinese perbureau noch de dagorder van de minister hield een beschrij- ving in van het vliegtuig dat zou zijn neergehaald. Het Amerikaanse ministerie van Defensie deelde mee, dat geen enkel Amerikaans vliegtuig worat vermist. In bevoegde kringen in Washington acht men het mogelijk, dat het hier een U-2 van nationalistisch China betreft, die om een of andere reden door de piloot met zijn valscherm werd verlaten. Kerkelijk Leven Paus gaf voorbeeld De 2.000 prelaten, die het Vati caans concilie bywonen, zyn giste ren aangespoord tot het doen van schenkingen voor de armen der wereld, zoals Paus Paulus zijn tia ra heeft weggeschonken. Aartsbisschop Pericle Felici, deel de in de zitting mee, dat sommige kardinalen de Paus geld voor de be- hoeftigen der wereld hebben ge schonken na het opzienbarende ge baar, dat de Paus vrijdag heeft ge maakt. De Italiaanse aartsbisschop zeide, dat leden van het conciliesecretari aat hetzelfde hadden gedaan en dat vele concilievaders hadden gevraagd, op welke wijze zij aan de actie kon den meedoen. „De allerbeste manier zou zijn, de Paus geschenken voor de armen te geven", zeide de aartsbisschop en hij verzocht, dergelyke bydragen te doen toekomen aan het Vaticaanse staatssecretariaat. Hy scheen te spreken over bydra gen in contanten, ofschoon enkele prelaten op vorige by eenkomsten van het concilie het denkbeeld had den geopperd, dat de bisschoppen him ringen en borstkruisen beschik baar zouden stellen om geld voor de armen byeen te brengen. Mgr. Felici liet niet biyken, hoe veel tot dusverre is by gedragen en hoe het ontvangene zou worden ver deeld. Ook uit andere Vaticaanse bronnen is geen aanwyzing ontvan gen, hoe de tiara van de Paus, die '•renop OOO'OI uooq apJBUM uoa Ds. Landsman in Herv. Nederland: In Hervormd Nederland gaat ds. F. H. Landsman in op enkele punten, welke vooral na afloop van de onlangs gevoerde kerk- bouwactie als kritiek naar voren werden gebracht. Onder de titel ..Ondanks kritiek is Antwoord '64 een goede zaak", stelt ds. Landsman zich de vraag: moeten er kerken worden gebouwd? Met nevenruimte voor kringwerk, jeugdwerk, maatschappelijk werk etc.? Ds. Landsman blijft zichzelf niet lang het antwoord schuldig. Hij schrijft: dit mag en moet gebeu ren als er christelijke gemeenten zijn in de nieuwe woongebieden, die daar de verantwoordelijkheid voor ivillen dragen. Gemeenten, die deze ruimten nodig hebben voor hun eredienst, voor het ker kelijk onderricht, voor de geeste lijke vorming van jongeren en ouderen, voor jeugd- en bejaar- denwerk enz. Wat zy uit de Antwoordactie en krachtens de wet-Sassen van de rijksoverheid aan subsidie krijgen, is maar een betrekkelyk klein deel van dat wat deze kerken hun zelf kos- GEREF. KERKEN Tweetal te Driebergen-Rijsenburg (vac. J. C. Houtzagers) F. J. v. d. Wal te Zwolle en H. R. Zijlstra te Buiten post. Beroepen te Vleuten-De Meern P. J. Westerneng te Oosterzee te Wolfheze (als pred. voor bijzondere diensten) H. Windig, geest. verz. stich ting „Wolfheze", aldaar. Bedankt voor Poortugaal P. Noomen te Wormerveer. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Enschede-Oost D. Blesma te Aalsmeer en J. Keuning te Veenen- daal. Beroepen te Nleuw-Vennep J. W. de Bruin te Zaandam. Zilveren jubileum ds. M. Hanemaaijer Ds. M. Hanemaaijer, predikant by de herv. gemeente in Alphen aan den Ryn viert 26 november zyn zilveren ami jts jubileum. De jubilaris was eerst een jaar hulpprediker te Pynacker en werd 26 november 1939 te Midlum (Fr) in zyn ambt bevestigd. Hy diende de gemeenten van Marrum en van Kampen en deed 5 september 1954 zyn intrede in zyn huidige gemeente. De jubila ris is voornemens zaterdagmiddag 28 november om vier uur te recipiëren in het Hervormd wykcentrum „Nabij". zou worden gebruikt om de armen te helpen. Het concilie is gisteren de tiende en laatste week van zyn derde zit ting ingegaan. Het heeft een debat over een sche ma, waarin modernisering van de seminarie-opleiding der priesters wordt voorgesteld, voltooid. Er biyven voor deze week nog slechts twee schemata ter bespreking over, n.l. dat over r. katholieke scho len en universiteiten en dat over het sacrament des huwebjks. In het debat over de seminaries hebben twaalf sprekers de in het sohema opgenomen voorstellen tot modernisering van de organisatie van en de studie aan de seminaries gepre zen. Mgr. Paul Schmitt, bisschop van Metz, zeide: „de culturele wereld van onze vroegere seminaries was de we reld" van de middeleeuwen. Het gro te probleem Is thans, hoe de semi naries aan moderne tyden aan te passen". Andere prelaten spraken in over eenkomstige geest. Het concilie is deze week ingegaan met de vlngerwyzing van Paus Pau lus zelf, dat voor de zitting zater dag eindigt belangrijke leerstukken van de kerk moeten worden afgekon digd. De Amerikaanse zendingsarts dr. Paul Carlson, die geweigerd heeft zijn Kongolese patiënten in het door de rebellen veroverde gebied in de steek te laten, zal in Stanleystad worden terecht gesteld. Dit is gemeld in een radioboodschap van de rebellen. Zij beweren, dat de 36-jarige Carlson majoor is in de Amerikaanse strijdkrachten, hetgeen de V.S. hebben ontkend. Beroep van Rusk De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft een be roep gedaan op premier Kenjetta van Kenia zijn invloed aan te wen den om Carlson van terechtstelling te redden. Kenjatta is voorzitter van een commissie van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid. Carlson werd 21 sept. gevangen ge nomen ten noorden van Stanley stad. Hy had eerder per radio be richt dat hy van plan was achter te biyven in het omstreden gebied om gewenden en zieken te verzorgen. Carlson is gehuwd en heeft twee kinderen. Hy is verbonden aan de protestantse Evangelische zending, die uit Chicago wordt bestuurd. In juli 1963 ging hy naar Kongo samen met zyn echtgenote, die voor de komst van de rebellen naar Amerika terugkeerde. Toen zy twee jaar gele den naar Kongo gingen, schreven dr. Carlson en zijn echtgenote dat zy „dankbaar en nederig gebruik maak ten van de hun geboden gelegen heid te dienen in Kongo, één van de beloofde landen". De Amerikaanse ambassade in Leopoldstad heeft al herhaaldeiyk ten stelligste ontkend, dat dr. Carl son tot de Amerikaanse strijdkrach ten behoort. Hy is ook niet in re- serve-dienst en heeft niets uit te staan met een of andere militaire of burgeriyke instantie, aldus de am bassade. De enige militaire ervaring van dr. Carlson is een diensttyd van twee jaar (maar niet als officier) by de Amerikaanse marine van 1946 tot 1943. Dc Amerikaanse ambassadeur, Goüley, heeft verklaard: „Als de be richten juist zyn ik hoop van gan ser harte van niet en als dr. Carl son inderdaad wordt terechtgesteld dan is dat een afschuwelijke bar baarse misdaad. Dr. Carlson is een toegewijd medicus en zendeling, die op zijn post is gebleven op het ogen blik dat het Kongolese volk hem het hardste nodig had", aldus de am bassadeur. Tribunaal De president van de „Volksrepu bliek^' Gbeny, heeft in Stanleystad verklaard, dat dr. Carlson is be recht door een militair tribunaal van het „volksbevrydingsleger", een groep extreme nationalisten en over lopers van het Kongolese leger. Vol gens de rebellen had dr. Carlson te gen de opstandelingen gevochten. Hy zou verder een Amerikaanse spion zyn. Het is nog niet bekend of het vonnis al is voltrokken. Behalve Carlson zyn nog 60 Amerikanen in handen van de rebellen. De meeste van hen zyn zendeling of onder wijzer. Volgens berichten die uit Stan leystad bekend zijn geworden, zou den daar elke dag groepen Kongole zen in het openbaar worden te rechtgesteld aan de voet van het mo nument voor Patrice Loemoemba, de eerste premier van Kongo. Duizenden Kongolezen zouden reeds door de re bellen zijn gedood. In Kindoe, de hoofdstad van de pro vincie Maniena, hebben soldaten van het Kongolese leger bemerkt dat het voetstuk van het monument voor Loe moemba helemaal zwart was en ge barsten van de hitte waar de rebellen honderden Kongolezen zouden heb ben vermoord door hen te overgieten met benzine en deze daarna aan te steken. Chinese munitie Een blanke huurling heeft gisteren verklaard, dat hy in een hut in Oost- Kon go, by de rebellen als schuil plaats in gebruik, een hoeveelheid communistische-Chinese munitie heeft ontdekt. Volgens militaire waarnemers is dit het eerste defini tieve bewijs van communistisch Chinese interventie in Kongo. In lichtingendiensten hebben reeds her haalde malen beweerd, dat Peking de opstand in Kongo steunt. ten en wat zy en hun kinderen daarvoor moeten byeenbrengen. Om dat zy in hun woon- en leefcentrum niet alleen scholen, bioscopen, schouwburgen, restaurants enz. wil len zien verrijzen, maar ook plaat sen waar het evangelie wordt ver kondigd, waar Gods lof wordt ge zongen. waar wordt gebeden, van- waaruit het pastorale, diaconale en apostolaire werk van de kerk kan worden gedaan. Daarvoor behoeft geen woning minder te worden gebouwd en geen krot minder te worden opgeruimd. En wie er aan mocht twijfelen of deze ruimten ook worden gebruikt moet zich daar zelf maar eens van gaan overtuigen in één van de nieu we wooncomplexen in het Waterweg gebied of waar dan ook! Terugtrekken uit openbaarheid: ontrouw Wy willen, aldus gaat ds. Lands man verder, hiermede helemaal niet beweren dat er naast deze vormen van gemeente-opbouw ook geen an dere wegen moeten worden gezocht om om het evangelie door te geven, christelijke gemeenschappen te vor men, christelijke handreiking te doen. We willen ons echter wel met kracht keren tegen hen die me nen dat het mogelijk is in de we reld van nu tezamen christen te zijn en Christus opdracht te vervullen zonder bepaalde openbare vormen van gemeenschap en dienst; met uit schakeling dus van de kerk als insti tuut. Het ig heel iets amdeots aLs de christeiyke gemeente vanwege haar getuigenis en dienst door de over heid het leven in de openbaarheid onmigeiyk gemaakt zou worden. Dan kan zij ook in het verborgene le ven en werken. Maar het is valse romantiek en, wat erger is, ontrouw aan de christelyke roeping om, zon der daartoe gedwongen te worden, uit de openbaarheid te willen tre den, de wereld maar de wereld te te willen laten, zonder te proberen daarin voor allen zichtbare en toe- gankeiyke centra van aanbidding en dienst op te richten. Dat weten en willen alle kerken, die in Antwoord '64 samenwerken. Daarin trekken zij samen op. Dat hebben zy samen willen zeggen. Tot deze verantwoor- deiykheid hebben ze samen willen oproepen. Daarin behoeven ze helemaal niet nederig, aarzelend en onbeslist te zyn omdat het daarby niet gaat om hun eigen eer en verdiensteiykheden, maar om de proclamatie van het openbaar geworden geheimenis van Gods liefde en van zyn gerechtig heid, als het begin en het einde, het hart en de zin van alle leven. Een geld- en gebouwenantwoord is natuurlijk niet het gehele ant woord. Het is bovendien niets waard als er geen geloof achter zit en als het geen teken van dankbare gehoor zaamheid is. Maar omgekeerd is het ook waar dat een geloof dat niet naar buiten treedt in werken, dat niet, waar dat nodig en mogelijk is, ook in geld en ook in gebouwen zich manifesteert, blijkbaar tekort 6chiet in de hoop en in de liefde. (Advertentie) Hoedt U voor VERKOUDHEID HOEST KEELPIJN -• DSIEP neem direct A i v Najaarszitting Generale Synode N. H. Kerk Op 23 november zal de generale synode der Ned. Herv. Kerk voor enkele dagen byeenkomen in het ge bouw van het Seminarie Hydepark in Doorn voor zyn najaarszitting Afgezien van de gebruikelyke be noemingen, zal deze synode verschil lende onderwerpen in tweede lezing voor zich zien. Daar is dan allereerst de kwestie der Overgangsbepalingen 238a- h by de Kerkorde, het voor stel inzake de mogelijkheid van in stelling van een para-parochie (bui tengewone wykgemeente), de revisie van het noodpastoraat. Op financieel gebied zal de synode beraadslagen over de instelling van provinciale financiële commissies en verslag ontvangen van de ingestelde commissie over de nevenwerkzaam heden van predikanten. Tenslotte zal er gesproken worden over de gezamenlijke kerkbouwactie „Antwoord '64", terwyl wat buiten landse aangelegenheden betreft een verslag over de onlangs opgerichte organisatie van Europese kerken, die tot stand kwam op een conferentie- schip in Denemarken, de voortzetting van de Nyborg-conferenties, aan de orde komt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7