TEL? VLEES Verfrissend werk van kwartet jonge, Leidse kunstenaars kunst kAleiöoscgQp Albeneri-Trio speelde voor de „Kunstkring" PIANO BESTAAT 250 JAAR. IS NOG STEEDS GELIEFD Het gelukkigst in werk van Beethoven Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 november 1964 Derde blad no. 31418 Experimentele ceramiek Vier jonge Leidse kunstenaarsallen medewerkers van de expe- nentele afdeling van het kunstnijverheidsatelier „Vorm" aan de ^oord-Runder steeg in Leiden ,n.l. Rob den Tonkelaar (28), Jante in der Meij (30). Jaap Hoogbruin (20) en Dick van der Burg j8) organiseren thans een verrassend frisse tentoonstelling van an ceramisch werk in de Boerhaavezaal. „Kunst" kan i het verborgene le- aren zij ons onbe- nd, evenals hun werk. Dit kwartet eft intussen zeker wat te zeggen eft bovendien blijk van grote werk- acht. Veel van hetgeen door hen ndfjje uren vervaardigd werd, geeft originele vindingrijkheid, n beheersing van het moeilijke ibacht en van een opmerkelijk be- moderne woninginrichting, hun scheppingen zich veel- Idig harmonisch lenen. Iet is een enorme collectie vilei soort aardewerk, dat hier ge il isenteerd wordt. Niet minder dan ui 300 stukken (vazen, iken, tableaus, kannen, schalen, re' len in fraaie kleuren t, l oog: deze allen zijn (sv nen niet in de „gewone" handel, wil, dat men uitsluitend deze expositie te kust en te keur keuze kan bepalen en er tegen lelijke prijzen eigenaar van kan t, Irden. b kunstenaars zijn auto- iact, behalve Den Tonkelaar, die iertij d een korte opleiding verkreeg Potterie Ravelli te Valkenburg, te opmerkelijker is het, met hoe- sl vakkundigheid, speciaal wat het zuren betreft, gepaard gaande iet veel creatief vermogen Den P inkelaar lijkt wel de meest produk- IA ve te zijn door hen met artistiek öcht gearbeid wordt, Vanzelfsprekend is niet I^laagd, maar het verheugende streven om langs de weg tafceriment tot resultaten te komen, f- lke veelal de toets der kritiek vol- t c lg kunnen doorstaan en werkelijk ft oog boeien. Juist in een tijd dat moderne woninginrichting zoveel hoofdbrekens kost en zij voor alles een fleurige en voor velen niet te kostbare, niettemin waardevolle aan kleding vereist, voorziet de op deze expositie aanwezige voorraad inzen dingen welke zeker niet tot de „kitsch" gerekend mag worden, in een welkome behoefte. Wat ons vooral getroffen heeft, is de serieuze toewijding welke deze jeugdige kunstenaars betonen. Zij ge ven zich niet aan „wilde" extremitei ten over, doch tonen bewijs van ver antwoordelijkheidsbesef tegenover de gemeenschap, welke zjj met een grote verzameling kunstzinnige potterie verrijken. Daarbij zijn zij zich bewust van het feit, dat „kunst" voor menig een een esthetische verheffing, welke in dienst van het „schone" moet staan, wil betekenen. En dat is hier stellig het geval! Een fraaie collectie foto's betref fende het ceramisch wordingsproces is tevens te Deze interessante expositie is ge- Hierboven de vier jonge Leid se kunstenaarswier tentoonstel ling in de Boerhaavezaal gister avond is geopend. V.l.n.r. Jante van der Mey, Rob den Tonke laar, Jaap Hoogbruin en Dick van der Burg. opend door de heer Weerlee, die ln hun jongenstijd de tekenleraar het viertal is geweest. Studenten opnieuw in Staphorst studenten van het dispuut van het Amsterdams Stu- itencorps onder wie enkelen die iew l«den week maandag in het kader >Pe: i de ontgroening tevergeefs pro- rden het boek „Ik, Jan Kremer" }oejn te bieden voor de plattelands- Uotheek van Rouveen (gemeente iphorst) hebben gisteravond een oek gebracht aan Staphorst. Ie woordvoerder van de studenten klaarde dat het bezoek van vo- week een gevolg was van een keerd begrijpen van de subsidie- estie en dat de studenten geens- de bedoeling hadden gehad een olkingsgroep van Staphorst te t Jtoen. 'aar aanleiding van berichten over 1 aanbieding van „Ik, Jan Cremer" lt de burgemeester van Staphorst het hele land reacties ontvangen, die het gebeuren goed- in mensen die er hele- ren 111 al ni Het reeds van eerder optreden in onze stad bekende Albeneri Trio, bestaande uit Artur Balsam (piano). Gabriël Banat (viool), en Benar Heifetz (cello) concerteerde gisteravond voor de Kunst kring voor Allen met werken van Haydn, Ravel en Beethoven. Perfecte instrumentalisten als zij zijn, de violist bovendien een Stradivarius en de cellist een Amati bespelend, spreekt het van zelf dat op de correcte technische prestaties van dit ensemble al heel weinig aan te merken viel. Of het moest zijn, dat de violist aanvankelijk met een te scherpe toongeving, speciaal op de E- snaar te kampen had, hetgeen echter na de pauze aanmerkelijk minder het geval was. Wat echter de opvatting betreft: lar ons gevoel benadert dit trio de werken veelal op een nuchter-zake- lijke wijze, wat in het bijzonder tot uiting kwam in het geniaal geschre ven Trio in a ld. t. van Ravel (van 1915), waarmee zeer onlangs het Guairneri-Trio (met Herman Kreb- bers) juist zijn hoogste troeven uit een formidabel succes it was merkwaardig nu van een il ■- andere belichting, waarin een poëtische sfeer al heel wei nig te bemerken viel, kennis te en. Het klonk volgens de voor schriften van Ravel weliswaar objec tief, maar toch te direct, veelal ook qua klankkraohit te geforceerd en te weinig transparant, dan dat hierin dezelfde muzikale verrukkingen ge boden werden als door het Guarneri- Trio. Eenzelfde aanpak was al merkbaar geweest in het Trio in C gr. t. no. 3 Haydn, waarin de sublieme vak bekwaamheid dezer musici, toch overschaduwd werd door het voor alles sterk routineuze en weinig geïnspireerde karakter, waarvan de te machinale voordracht bljjk gaf. Daar kwam nog bij, dat de verhou dingen zeker in meerdere passages lang niet ideaal waren en evenals Ravel de neiging naar zeer snelle tempi weinig gelegenheid gaf tot fijnzinnige nuancering. variaties uit tot een eminent en expressief samengaan. Daarin kregen ook de violist en de cellist hun grootste kansen en kon men hun warme en sonore toonge ving volledig bewonderen. Als geheel strookte dit trio ook het meest met de markante, veelal heroïsche inslag van deze concertgevers, die zich nauwlettend schijnen te hoeden voor sterk romantische overgevoelighe den. Dit trio is het laatste werk, dat Beethoven in dit genre geschreven heeft: gezien de kwaliteiten ervan valt het niet te verwonderen, dat Schindler enige dagen voor zijn dood tegen hem zei: „Gij zijt héél goed vandaag, wij zouden iets kunnen spelen, bijv. het trio in B-dur". Zo hebben wij het weer tot nieuw leven horen brengen op een wijze, die de grote successen van het Albeneri-Trio waar maakte en de uitbundige bijval wettigde. Het geen, gezien het feit, dat de concert- gevers hier in elk opzicht tegen hun moeilijke taak opgewassen waren en ook een bewonderenswaardige mu zikale diepgang wisten te effectuéren, volkomen verdiend was. Vanzelfsprekend konden zjj niet aan een toegift (Beethoven?) ont komen. H. Sowjet-ambassadeur op Russische expositie De ambassadeur van de Sowjet- Unie in ons land, de heer I. I. Tu- garinov, heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan de tentoonstelling .hedendaagse Russische kinderboe ken" bi het gebouw van de Amster damse openbare leeszaal aan de Kei zersgracht in Amsterdam. Bij de ontvangst was ook aanwezig prof. dr. K. van het Reve, hoogle raar in de Slavische letterkunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Van diens hand is in het oktobernummer van het .Hollands Maandblad" een artikel verschenen over het ontbre ken van een cultureel akkoord tus sen Nederland en de U.S.S.R. De tentoonstelling trekt grote be langstelling. Zij duurt nog tot en met zaterdag 28 november. Afscheidsreceptie Julia de Gruyter De bekende toneelspeelster Julia de Gruyter heeft gisteren in Amster dam afscheid genomen van haar col lega's en vrienden tijdens een recep tie in het kleine „Binnenhofje" van Nicolaas Kroese. Talrijke persoonlijkheden uit de toneelwereld gaven blijk van belang stelling. Officieel zal zij binnenkort afscheid voor de t.v. nemen in Wim Ibo's „Cabaretkroniek". Dan zal zü enige voordrachten brengen. Op haar receptie waren o.a. aan wezig Wim lbo, Bert Haanstra, Mag- da Janssen, Herman Tholen, Bob Scholte, dr. Victor van Vriesland en Herman Emmink. Ook was aanwezig de Belgische consul-generaal Henri R. de Vleeshouwer. Vondst van middeleeuwse hoeken in Monfedonia In de gemeentebibliotheek vam Monfedonia zijn taentig 16de eeuwse boeken gevonden. Zij zaten in een muurnis verborgen achter een stof fige stapel moderner werken. Mon fedonia ligt in Zuid-Italië i de Adriatische Zee. Franse letterkundeprijs voor Audiberti De dichter-romanschrijver Jacques Audiberti heeft de Franse grote nationale prijs der letteren, die voor de veertiende maal werd toegewezen, gekregen voor zijn werk als geheel. Vorig jaar was deze prijs voor Jacques Maritain. Toenmalige tieners in extase Tweehonderdenvijftig jaar oud is het vertrouwde muziekinstru ment en vooral vroeger zeer populaire meubelstuk: de piano. Veel mensen in Europa en in Amerika hebben de hand gehad in het vervolmaken van dit muziekinstrument. Ook het Duitse aandeel was niet gering. Maar het was de Italiaan Bartolemeo Christofori uit Padua die het instrument bouwde, dat men tegen woordig piano en in zijn tijd „pianoforte" noemde. Want in tegenstelling tot zijn voorgangers: het spinet, de klavi- cembaal en cembalo bereikte de piano grotere differentiatie van de toonhoogte, men kon er hard en ^acht op spelen. De ontdekking van Christofori was in vergetelheid geraakt, ware het niet, dat de Duitser Gottfried Silber- mann het hamermechanisme dus danig wist te verbeteren, dat het instrument ook voor Johann Sebastian Bach aanvaardbaar werd. Voordien had hij het evenals Voltaire afgewezen. Voltaire noemde de „pianoforte" niets anders dan een .instrument voor pottenkloppers" (ontleend aan het oude gébruik om naar een haan ander een pot te alaam). Fredlerik de Grote, koning van Pruissen kocht, op aanraden Baoh als eerste vorst een paar instrumenten voor zijn hof. Steeds verbetering Het instrument werd steeds i verbeterd. Ludwig van Beethoven stelde Streicher, de pianobouwer in Wenen voor de taak om een piano met een scala van zes-en-eenhalve octaaf te vervaardigen. In 1823 ont dekte Sebastian Erard, de Frans- het repetitiesysteem en zeven jaar later was het de Duitser Johan- Pape, die de bas- en sopraan- en overelkaar kruiste. Nu was de poort geopend voor de virtuozen begon de piano zijn triomftocht door de wereld. Door piano-kunstenaars als Liszt, Chopin, Kalkbrenner, Czerny, Hum- en Moscheles werd het instru ment populair gemaakt. Enkele van hen Liszt vooraan! genoten een populariteit die met de huidige po pulariteit van de Beatles kan worden vergeleken. Want ook in die dagen geraakten de toenmalige teenagers in extase. De negentiende eeuw was de bloei tijd van de piano. Het behoorde tot de goede toon, dat in ieder burger- gezin een piano stond en tenminste één dochter bjj machte was er muziek aan te ontlokken. Het „Gebed van een jonkvrouw" van Tekla Bardzeska was een verplicht stukje voor iedere huispianist, dat met zfjn weeig-zoetelijke melodie heel wat mensen tot tranen toe wist te ontroeren. de bank kost een goede piano thans wel 2500 tot 3000 gulden. Een prijs die voor velen geen bezwaar is, te meer omdat men op afbetaling kan kopen. Een auto van de midden klasse is duurder. Ook met de dunne muren van de nieuwbouwwoningen heeft de piano-industrie rekening gehouden. Men kan door een pedaal het instrument op „kamergeluid sterkte" instellen en zo overlast voor buren vermijden. Tijdens het Kunstkring-concert an gisteravond v.l.n.r. Gabriël Banat (viool), Artur Balsam (piano) en Benar Heifetz (cel- lo). (Foto L.D /Holvaet) Veiling honderd gulden-prent van Rembrandt Op 23, 24, 25, 26 en 27 no- nber wordt bij Paul Brandt in id 'sterdam de collectie kunst- rken van wijlen J. Fred. Bian- geveild. Deze omvat met de lende honderd gulden-prent etsen van Rembrandt. Verder - fnen o.m. onder de hamer wer- m! r, li/- n eerste uitvoering op een lie n Brueghel. Goya^ Potter. heidsconcert met Beethoven ysdael, Saenredam. Cézanne, vleugel in 1814 plaats vond, groeide I *or, Klee en Kokoschka. I in het Adagio en de vele zingende Het beste deel van de avond werd i Beethoven geschonkendiens prachtig Trio in B dur, geschreven in 1811. verschenen in 1816 en op gedragen aan Beethovens leerling Aartshertig Rudolf, waarvan de liefdadig- Wedergeboorte Ook nu nog is de piano een geliefd instrument. Namen als Backhaus Rubinstein, Richter, Giesekmg, As- ken azy, Arrau en vele anderen zijn daar een bewijs van. Grammofoon radio hebben evenwel de piano uit vele woningen verdrongen, waar schijnlijk eveneens de kleinere be huizing en gehorige moderne bouw, Toch wordt tegenwoordig weer van een wedergeboorte van de piano ge sproken. De produktie van piano' gedaald, maar ln Duitsland worden toch nog altijd 20.000 piano's per Jaar gefabriceerd, waarvan de helft geëxporteerd wordt. Oude firma' als Beohstein en Seller die na d oorlog weer geheel opnieuw moesten beginnen, hebben de aansluiting de wereldmarkt niet verloren. Nieuwe firma's kwamen er bij. „Baby"-piano's meest in trek Vandaag zijn de kleine piano' „baby-plano's" het meest in trek. Zij vragen weinig plaats en zijn in klank even goed als een grote piano. Door Grote interesse voor „Hartewens Festival" Het „Hartewens Festival" dat op 28, 29 en 30 december in Haarlem wordt gehouden, zal op maandag morgen 28 december in de Graven - zaal van het stadhuis in Haarlem officieel worden geopend. Mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de Kunsten en voor de buitenlandse culturele betrekkingen, zal de ope ning verrichten in het bijzijn van talrijke genodigden en een deputatie van de jeugd. De deelneming aan het Festival is zo groot, dat aanmelding niet meer kan geschieden, behoudens uit de provincie Noord-Holland, echter alleen voor jongens om een teveel aan meisjes te voorkomen. Deze grote belangstelling van de jeugd betekent, dat ruim 1200 jon geren uit alle delen van het land gehoor hebben gegeven aan het initiatief van Henri Arends, dirigent het Noord-Hollands Filharmo nisch Orkest. Nieuwe uitgaven Op en om de Spaanse troon (de geschiedenis der Car listen), door drs. J. van Dijl, uitg. J. H. Kok N.V„ Kampen De Zwolse geschiedenis leraar Van Dijl heeft zich in de loop der jaren gespecialiseerd in de ge schiedenis der Europese vorstenhui zen. Zo bezit hij thans een portret- tenverzameling van 20.000 foto's waarvan er negen, betrekking heb bende op de geschiedenis der Car- listen, die op kunstdrukpapier in dit boek zijn opgenomen. De gebeurte nissen van de laatste maanden zijn niet in dit boek opgenomen: de schrijver heeft zich met opzet be perkt tot een glasheldere uiteenzet ting van de geschiedenis der Bour- bon-Parma's, aangevuld door niet minder dan acht tabellen, die een duidelijk overzooht geven van de diverse takken van dit vorstenhuis. De grote kennis van het onderwerp blijkt op élke bladzijde. Onbekende achtergronden komen in helder licht te staan. Bovendien slaagt de schrij ver erin enige misverstanden, ont staan door de emotionele sfeer waar- In het huwelijk van prinses Irene zich heeft voltrokken, uit de weg te runnen. Een deskundig en boven al objectief boek over een actueel onderwerp. Geschiedenis van wereldoorlog Sesam Geschiedenis van de tweede wereldoorlog in foto's en documen ten; Bosch en Keuning N.V., Baarn De Baarnse uitgeverij, die zich op het terrein van de pocket-in-deeltjes ai grote bekendheid verwierf door de Sesam Kunstgeschiedenis, is thans bezig met de uitgave van een Sesam geschiedenis van de wereldoorlog. Tot nu toe zijn er vier van de serie twintig delen verschenen en heb is de bedoeling, dat er elke maand twee nieuwe boekjes van dit vervolg werk het licht zullen zien. „Boekjes" wel wat erg eenvoudige naam de afleveringen van deze kolossale reportage. Elk deel bevat namelijk 190 bladzijden: eerst eer» ruim veertig pagina's tellend over zicht van de hand van mr. G. B. J. Hilterman, gevolgd door gemiddeld 144 bladzijden illustraties met in totaal niet minder dan 3000 foto's, documenten en kaarten, gedrukt in offzet. Het fotomateriaal is voor een belangrijk deel geput uit „Der Zweite Weltkrieg" van H. A. Jacobsen en Dollinger, in drie omvangrijke delen verschenen bij Kurt Desch (Wenen, München en Bazel). Dank medewerking van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam kon deze Sesam-uit- gave op zeer bevredigende wijze aan de Nederlandse (en Belgische) om standigheden worden aangepast. Hetzelfde geldt voor de tekst van mr. Hilterman, wiens bij uitstek Nederlandse visie tezamen niet min der dan 800 bladzijden zal omvatten. De algemene indruk van de vier eerste delen van deze oorlogsgeschie denis, de oorlog in oost- en noord- Europa, de oorlog in west-Europa en „de nieuwe orde" in Europa komen in tekst en illustraties goed uit de verf. Als herinnering voor de ouderen en beslist onmisbare kennismaking voor de jongeren verdient deze boeiende uitgave aller belangstelling. Kortzichtig is de opvatting, dat de tweede wereldoorlog zo snel mogelijk vergeten dient te worden. Wie de politieke gebeurtenissen van vandaag wil begrijpen moet die van de tweede wereldoorlog óók kennen. De goed geschreven tekst en de overvloed van ten dele weinig bekende foto's, zoals betrekkelijk geringe kosten Hun medewerking aan het Harte- ens Festival hebben nog de volgen de kunstenaars toegezegd: Ingrid I binnen ieders bereik komen maken Habler, Daniel Wayenberg, Stefan deze Sesam-uitgave tot een welkome Askenase. Frans Brüggen. Piet Kee. bijdrage voor verruiming van de Carmencita Lozada en Theo Olof. I kennis.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5