Honderdduizendste studentenmaaltij d GEEN RIJBEWIJS, WEL TWEE AUTO'S Ombouwkosten voor rekening elek. apparaten van gemeente Schilder gestraft LEIDSE RAAD BESLIST: B. en W.Omschakeling liever in 5 dan 10 jaar realiseren „PERSONEELSTEKORT BELET OMBOUW IN TWEE JAAR" SNEL TEMPO Van Wijk Heringa ontwikkelingsmij in onroerend goed Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 november 1964 Tweede blad no. 31418 Ruim een maand eerder dan vorig jaar iverd gisteren de honderdduizendste maaltijd van het jaar van de studenten-mensa in het Prytanaeum aan het Rapenburg uitgereikt. Vorig jaar werd dit aantal van honderdduizend voor het eerst bereikt, tnkele dagen voordat de mensa met Kerstmis werd gesloten. De gelukkige was dit jaar mej. drs. C. J. L. Kloos, die uit handen van de voorzitter van de mensa-commissie D. C. den Haan als geschenk ten kalkoen en een fles sherry ontving, waarvan de overhandiging op bijgaande foto is vereeuwigd. De mensa, die beoogt de studenten een werke- ife goede warme maaltijd te geven tegen rede- lijke prijs, heeft in de laatste jaren een enorme vlucht genomen. In 1960 werden in totaal 20.000 maaltijden uitgereikt, het jaar daarop 44.000, in 1962 iverden dit er 77.000, vorig jaar voor het eerst iets meer dan 100.000, en dit jaar verwacht men een totaal van 110.000. Het record aantal maal tijden, dat op één dag werd uitgereikt bedraagt 774. Men hoopt binnen niet al te lange tijd plannen te kunnen verwezenlijken om de outillage en de ruimte van de mensa uit te breiden. Op het ogen blik bedraagt het aantal plaatsen ongeveer 300. Toen in september j.l. als gevolg van het iveg- vallen van de overheidssubsidie de prijzen moes ten worden verhoogd tot f 1.40 kwam er aanvan kelijk een kleine daling in de belangstellingmaar dit bleek een zeer tijdelijk verschijnsel te zijn. De keuken in het Prytanaeum verzorgt niet al leen de mensa in dit gebouw doch ook de studen teneettafels in de sterflat aan de Haagweg. Advertentie U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl Voor de Leidse kantonrechter Een 56-jarige Rijksambtenaar uit Tilburg: hoorde gisteren zowel een geldboete van f 150 subs. 30 dagen .als de ontzegging van zijn rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden tegen zich eisen. De officier, mr. N. J. Out, kwam tot deze vrij hoge eis, omdat de Rijksambtenaar als auto mobilist het verkeer op Rijksweg 4 in groot gevaar had gebracht. Uit den ten laste legging kwam naar voren, dat verdachte rijdende op een invoegstrook nabij Sassenheim uit een file de Rijksweg was opgereden, terwijl een tankauto reeds zeer dicht was genaderd. Er volgde een flinke botsing tussen de tankauto en ver- dachtes auto. de tot zijn verdediging aan, dat de tankauto links op de inhaalbaan reed en pas naar rechts kwam toen hij de invoegstrook al had verlaten. Drie getuigen, aldus las de kan tonrechter in het proces-verbaal, hadden echter unaniem verklaard, dat de tankauto op de rechterrij- baan reed en verdachte vlak voor deze auto langs de rijbaan op wilde schieten. Gezien deze verklaringen achtte de officier overduidelijk bewezen, verdachte wel degelijk een grove overtreding had begaan. Verdachtes raadsvrouwe was mening, dat de getuigen elkaar op enkele belangrijke punten tegenspra ken en daardoor het bewijs van ver- verdachtes schuld niet geheel over tuigend was geleverd. Zij vroeg aan houding van deze zaak teneinde de getuigen nog nader door de kanton rechter te laten verhoren. Na enig ré- en dupliek wees de kantonrechter mr. W. de Koning ech ter direct vonnis, omdat ten aanzien van het ten laste gelegde en dus voornaamste feit, de getuigenverkla- Eind 1966 nieuwe gebouw M.S.C. in gebruik De bouw van de nieuwe school van ft Kon. Genootschap Mathesis fcientiarum Genetrix aan de Kager- Iraat vordert geheel volgens het opgezet tijdschema. Het gebouw zal rind 1965 worden opgeleverd. De tarichtimg zal tijdig gereed zijn om september 1966 de cursussen in nieuwe school te kunnen aanvan- len. Het oude gebouw aan de Pie- terekerkgraoht zal, zoals bekend, l! jesloopt worden. Ter plaatse komt nieuw gebouw, dat bestemd is roor K. en O. en de Openbare Lees- b^tta! en Bibliotheek „Reuvens' Mr. C. J. Woudstra Bij het gemeentebestuur is bericht binnengekomen, ffoudstra heeft bedankt als voorzit- iw van de Commissie van Toezicht toor het M.O. Advertentie ^3* Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f800,-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Altijd voordelig. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. jn. van A. van Zeist en. H. van Oosten; Erik Kurt Nicolaas, zn. van H. W. Schuchhard en J. Rietkerken; Hobertus Frederlk, zn. van J. Kluivers A. P. C. van den Hoogen; Martinu6 M. L. Hogenboom Heijden; Jacobine 1 Os en H. Schaap Antonlue Petrus Ludwik, zn. van L. ic en E. C. Wissenburg; Anthonie, van A. Remeljsen en J. C. Oost- der; Marco Leonardus Maria, zn. - P. E. van der Drift en P. J. M. van Ueuwen; Miriam, dr. van W. Simons fn G. D. J. Koet; Robert Martinus Odewijk, zn. van H. van der Weijden "i K. van de Wetering; Antonius Al- wtus Maria, zn. van J. P. van Karn en en J. P. van Es; Rudolf Hendrik, van R. B. Wijnants en G. Arends; «ffjan, dr. van J. A. Heemskerk en I Nicola; Cornelia, dr. van A. van Duljn en C. van Delft; Johanna Maria Olsabeth. dr. van B. de Vries en A. 1 van den Burg; Marcus Theodorus {knlël. zn. van D. de Jongh en H. G. Ahsmann; Anna Jeanne Marie, dr. bn A. H. Krieger en F. van den Berg; •tonetje, dr. van J. Geskus en R. van «eren; Cornells Nicolaas. zn. van C. s-Blase en D. K. de MooiJ. GETROUWD. H. M. Koreman; J. Vrijwel de gehele middag de overige voor stellen gaven weinig stof tot bespreking heeft de Leidse raad zich gisteren bezig gehouden met het voorstel van B. en W. om de ombouwkosten van elektrische apparaten (van 127 op 220 volt) voor rekening van de SLF, dus van de ge meente, te nemen. De discussie ging daarbij niet zo zeer over het voor rekening nemen van de kosten alle fracties juichten het toe doch Nadat vele raadsleden hierover het woord hadden gevoerd en de wet houder van Financiën, de heer P. S. Harmsen, tevens belast met het be leid van de S.L.F., tot twee maal toe van antwoord had gediend, werd het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. Een voorstel, dat er op neerkomt, dat de S.L.F. in de toekomst alle ombouwkosten zal betalen. Deze ombouw beperkt zich uitsluitend tot dc woonhuizen en sluit de ombouw van appa raten voor beroep en/of bedrijf uit. Bovendien zal van ieder soort verbruiks- apparaat slechts één exemplaar gratis gewijzigd worden, met dien verstande, dat voor gloeilampen geldt, dat alle in gebruik zijnde lampen gratis zullen volt worden omgewisseld. Van de verbruikers wordt echter verlangd, dat by hen zelf aanwezige transformatoren van 127 op 220 volt gratis aan de S.L.F. worden afgestaan. meer over enkele details en de tijdsduur van deze omschakeling. Een discussie, welke mede was ingegeven door het adres van de Unie van elek trotechnische werkgevers (zaterdag in ons blad gepubliceerd Red.), waarin deze installateurs te kennen gaven, dat de ombouw in twee jaar mo gelijk is. B. en W. dachten deze ombouw binnen tien jaar te realiseren. Met de raadsleden, zag ook het College deze ombouw gaarne op kortere termijn verwezenlijkt. Tal van factoren, o.a. de krappe per soneelsbezetting, houden dit ech ter tegen. B. en W., aldus de wet houder, zien deze ombouw ook liever in 5 a 6 jaar dan in 10 jaar gerealiseerd. Maar of dit moge lijk zal zijn? In ieder geval, aldus spreker, hopen wij snel te begin nen en de werkzaamheden in een snel tempo uit te voeren. De heer Van Baaren (PvdA), die de discussie over dit voorstel opende, sprak er zijn voldoening over uit, dat het college thans een ander stand punt inneemt dan bij de begrotings behandeling in 1963 en 1964 en in januari en februari van dit jaar. Het adres van de Unie van elektrotech nische werkgevers kon hij wel waar deren, doch is dit niet ingegeven door eigenbelang? Nog afgedacht of een termijn van twee jaar is te halen, zou een dergelijke snelle ombouw een zware financiële last op de schouders van de gemeente leggen. Hoewel spreker niet vast wil houden aan een termijn van twee jaar, dient z.i. de ombouw plaats te vinden op zo kort mogelijke termijn binnen een periode van ten hoogste tien jaar. Komt er, zo wilde spreker weten, nog een vergoeding van gebruiksap- paraten van „doe-het-zelvers"? Ook dient het innemen (gratis) van transformatoren soepel te geschie den. De op deze wijze vrijkomende transformatoren dienen ter beschik king te worden gesteld aan hen, die met 127 volt op een 220 volt-appa- raat zijn aangewezen. Gratis afstaan van transformatoren De heer Frans (PSP) achtte het gewenst om het voorstel nog even aan te houden, teneinde het college en de raad gelegenheid te geven de suggesties van de heer Van Baaren en de Unie op hun merites te toet sen. Waarop, zo vroeg spreker, berust de rechtsgrond om oude transforma toren (gratis) aan de SLF af te staan? De heer Woudstra (Prot. Chr.), die wel waardering voor dit voorstel kon opbrengen, vond evenwel de termijn van omschakeling aan de lange kant. Hij kon dan ook wel begrip opbren gen voor het adres van de Unie. Waarom, zo wilde hij verder weten, wordt de bedrijfsapparatuur van ver goeding uitgesloten? De heer Lam- bermont (KVP), die de mening van de heer Woudstra deelde, drong aan op een hecht contact tussen de SLF en de installateurs. Mevr. v. d. Blom- Vijlbrief (CPN), achtte het niet ge wenst het voorstel aan te houden en brak een lans voor de gezinnen, die in een saneringsgebied wonen. Deze gezinnen zijn h.i. het zwaarst getrof fen. Vrijkomende transformatoren dienen, volgens spreekster, door de SLF inbruikleen afgestaan te wor den aan deze gezinnen. De heer De Bruyn (PSP) achtte het onrechtvaardig, dat een gezin bij verhuizing van een woning met 127 ;en woning van 220 volt, kosten van omschakeling moet betalen. Tenslotte vroeg de heer Duyverman (WD) hoe de kos ten worden opgevangen en hoe de bedrijfsresultaten zijn. Kunnen deze niet openbaar worden gemaakt? In het Unie-adres had hij een tegen spraak ontdekt. Men komt in dit adres wel met de oprichting van een maatschap, doch het is hem bekend „dat ook de installateurs niet om een opdracht staan te trappelen". Niet mogelijk Weihouder Harmsen, die deze middag siond voor de taak om het voorstel van B. en W. te verdedigen, zei, dat deze kwestie in het huidige college een belangrijke rol had ge speeld. Het beleid, dat eertijds werd bepaald, moest worden omgebogen. Met het Unie-adres voor zich, rijst ook bij spreker de vraag of de om bouw in twee jaar zijn beslag kan ktjjgen. Eén van de grote Leidse in stallateurs verzekerde hem nog dezer dagen dat dit niet mogelijk is. Het is de bedoeling, dat bij de om schakeling zo mogelijk ook installa teurs worden ingeschakeld. Bij de fitters (omschakeling op aardgas) is dit reeds het geval. De meeste doe-het-zelf gereedschappen zijn reeds ingesteld op een voltage van 220 volt. Een rechtsgrond om trans formatoren aan de SLF gratis af te staan, achtte de wethouder aanwezig. Immers vindt het gratis ombouwen transformatoren gratis worden afge staan. Bovendien heeft men na om bouw niets meer aan deze transfor matoren. Het ligt in de bedoeling van het college om deze transformatoren af te staan aan minvermogenden en gezinnen in saneringsgebieden, die zich bij aankoop van apparaten van 220 volt nog bedienen van 127 volt. Inderdaad, aldus de wethouder, zullen er bij de omschakeling gezin- bussen de wal en het schip ko- te verkeren", doch laat de raad vertrouwen hebben in het beleid van n W. Een beleid, dat in voorko mende gevallen zeer soepel zal wor den toegepast. De vergoeding van bedrijfsappara tuur valt buiten de regeling, doch dit zal niet veel bezwaren opleveren omdat vele bedrijven reeds een eigen hoogspanningskast hebben. Deze be drijven kunnen op de oude voet voortgaan. Voorts wees de wethouder erop, dat met de voorgestelde ombouw de be drijf suitkomsten van de SLF niet worden verstoord. Het college heeft geen behoefte om de cijfers openbaar te maken. Voor de raadsleden lig gen deze cijfers evenwel ter inzage. Motie-Sommeling Om bij verhuizing van een woning met 127 volt naar een woning met 220 volt de ombouwkosten voor re kening van de gemeente te nemen voelt het college niets. In het ver leden waren daar geen moeilijkhe in tweede instantie kwam de heer Sommeling op deze laatste medede ling van de wethouder nog even terug. Hij diende een motie ip, waar in de raad uitspreekt dat dit wel dient te geschieden. Vooral bij ge dwongen verhuizing, b.v. bij een ur gent geval uit een saneringsgebied. Nieuwe gezichtspunten werden in tweede lezing niet aangesneden. Wethouder Harmsen bleef in zijn dupliek de motie ontraden: het col lege heeft ernstige bezwaren tegen het aannemen van de motie. In goedgekeurde saneringsgebieden wordt reeds een vergoeding voor ver huiskosten etc. gegeven. Hieronder zouden ook ombouwkosten kunnen vallen. Nu reeds een groot aantal mensen huizen koopt van 40.000 tot 50.000 gulden, ligt het volgens het college niet op de weg van de ge meente om in deze gevallen een ver goeding voor ombouwkosten te ge- ringen niets aan duidelijkheid te wensen overlieten. Hoewel hij ditmaal verdachtes rij bevoegdheid nog wel buiten het ge ding wilde laten, vond hjj de begane overtreding dermate ernstig, dat hij de geldboete bepaalde op f 200 subs. 40. dagen. Geen rijbewijs „Hoewel ik luid toeterde bleef hij tot mjjn verwondering met onver minderde snelheid doorrijden tot hij pardoes tegen mijn bus opbotste". Aldus verklaarde een buschauffeur in de zaak tegen een 35-jarige typo graaf uit Oude Wetering, die zelf verstek liet gaan. „U was ongetwij feld niet zo verwonderd meer toen u hoorde, dat de typograag geen rij bewijs had", merkte de kantonrech ter terloops op. De buschauffeur be vestigde dit met een knikje. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de clan destien rondrijdende typograaf op het kruispunt Veerstraat-Wetering- laan ter plaatse aan de van rechts- komende bus geen voorrang had ver leend. Na de botsing verklaarde hij tegenover de politie dat niet hij doch zijn vrouw de auto op dat moment bestuurde. „Er zat geen vrouw ach ter het stuur en ik begrijp niet hoe de man dat durfde te verklaren", vulde de buschauffeur zijn verkla ring nog aan. Drie in het proces verbaal genoemde ooggetuigen beves tigden dit unaniem. „De vrouw van verdachte verklaarde destijds even eens, dat zij de auto bestuurde", ont hulde de kantonrechter nog. Nadat de officier zowel voor de verkeersovertreding als de ontbre kende rijbevoegdheid een boete van f60 subs. 12 dagen tegen de typo graaf had geëist, werd het vonnis twee maal f70 boete subs. 28 dagen. Snelheidsmaniak Een 20-jarige verkoper uit Leid- schendam ontpopte zich als een bij de politie zeer bekende snelheidsma niak. Na reeds tot viermaal toe we gens een overtreding van de maxi mum snelheid binnen de bebouwde kom (50 km per uur) te zijn ver oordeeld werd hij er ditmaal op de Leidseweg op betrapt, dat hij met zijn auto niet minder dan 98 km per uur reed. „Ik heb mij na de laatste veroordeling netjes aan de snelheids voorschriften gehouden, maar lette ditmaal niet voldoende op mijn juis te snelheid", was het enige dat ver dachte als excuus kon aanvoeren. „U wilt mij toch niet proberen wijs te maken, dat u per vergissing 48 km per uur te hard reed", repliceerde de kantonrechter. De verkoper zweeg toen maar. Gezien verdachtes „repu tatie" als verstokte snelheidsovertre der, eiste de officier ditmaal f 60 boete subs. 12 dagen. „Dat is een heel bedrag", aldus verdachtes laat ste woord. Tot zijn zichtbare ver wondering maakte de kantonrechter er f 100 boete subs. 20 dagen van. Twee auto's Een 26-jarige schilder uit Leiden had weliswaar geen rijbewijs, maar hield er wel twee auto's op na. Bo vendien verkeerden beide „auto's" in een dermate slechte staat van on derhoud, dat zjj vrijwel alleen voor de sloper nog enige waarde hadden. Enige tijd geleden werd de schilder „op heterdaad betrapt" toen hij met een van deze vehikels in Leiden rond reed. Hij werd toen bij verstek tot een flinke geldboete veroordeeld, terwijl het in beslaggenomen voer tuig verbeurd werd verklaard. Op 1 september jl. werd de schilder opnieuw gesnapt, ditmaal achter het stuur van het tweede „wrak op wie len", dat eveneens prompt in beslag werd genomen. „Ik ben steeds van plan geweest om een rijbewijs te ha len", zo verzekerde verdachte het rechtscollege. Hij kon deze zomer van zijn vakantiegeld beide auto's voor een koopje overnemen en zU waren volgens hem niet in zo'n slechte staat als de politie wel voor gaf. De officier vond, dat verdachte ditmaal een extra gevoelige straf toe kwam en eiste in totaal f 180 boete en ook de verbeurdverklaring van het tweede vehikel. „Dan mis ik dus weer de sloop waarde" probeerde de schilder nog wat van zijn destijds „weggegooid" vakantiegeld te red den. Hij verdiende inderdaad nog iet» van dit geld terug want de kanton rechter reduceerde de geldboeten tot een totaal bedrag van f85. De verbeurdverklaring werd echter ook nu weer in het vonnis vastgelegd, zodat de schilder zich thans niet meer tot de „autobezitters" kan re kenen. „Haalt u eerst maar eens een rijbewijs en koop dan een goede auto", aldus de goede raad, die hjj van de kantonrechter mee naar huis kreeg. Van Wijk en Heringa N.V. te Leiden telt op het ogenblik nog maar één commissaris. Deze commissaris, de heer D. de Rooij. deelde tijdens de vanmorgen gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders op een desbetreffende vraag mee, dat de heer P. van Cleeff twee weken gele den uit de Raad van Commissarissen is getreden, waardoor het aantal le den van deze raad tot een minimum is gereduceerd. Deze mededeling baarde in de ver gadering van aandeelhouders nog al In vele gevallen zouden dus ombouwkosten in de vergoeding kun nen worden opgenomen. Het college is bereid de raad een inzicht te ge ven van hetgeen in de laatste jaren aan vergoedingskosten is uitgekeerd". Na deze mededeling trok de heer Sommeling zijn motie in. „Ik houd mij echter het recht voor om op deze zaak later terug te komen", voegde hij eraan toe. Conform wordt dan het voorstel van B. en W. aangenomen. Hetgeen ook het geval was met alle overige door ons reeds gepubliceerde voor stellen. Naar aanleiding van een schrifte lijk gestelde vraag van de heer Roor- da (PvdA) over de versperring van het verkeer bij de Rotogravure aan het Galgewater, deelde wethouder ir. G. van Hoek mee, dat de di rectie van deze NV heeft toegezegd maatregelen te treffen om het ver keer een vrije doorgang te verze keren. plaats op voorwaarde, dat de oude gocding bij verhuizing uitgekeerd. I Hoewel de heer Sommeling ook hiervan overtuigd was, zocht hij nog naar een regeling om voor gezinnen uit saneringsgebieden toch iets doen. Maar hoe, bleef hem op dit moment duister. Wethouder Menken sprak echter het verlossende woord: Bruinhof, raadsverslaggever van de de huidige directuer, de heer K. Wil- slechts weinig gevallen is in de Leidse Courant, die de Leidse pers- deboer, zich bereid heeft verklaard laatste jaren het maximum aan ver- tribune na ruim tien jaar verwisselt in deze afwikkelingsfase het directo- Aan het einde van de zitting richt te de voorzitter zich in een hartelijk woord van afscheid tot de heer A. wat opzien. Waarom, zo vroeg de vergadering zich af, is aan dit af treden niet eerder ruchtbaarheid ge geven? Eén van de aandeelhouders zag hierin een gebrek aan hommage tegenover de aandeelhouders. „De commissarissen immers, zijn verant woordelijk tegenover de aandeelhou ders", zo werd gezegd. De heer De Rooij verklaarde nog, dat de heer Van Cleeff zijn functie als „handelscommissaris" heeft neer gelegd, omdat het Leidse textielbe drijf geen handelsbetrekkingen meer onderhoudt. „Van Wijk en Heringa is eigenlijk een ontwikkelingsmaat schappij in onroerend goed geworden en er zijn in dat verband voor de aandeelhouders nog wel enkele mo gelijkheden", aldus de heer De Rooij. Op deze aandeelhoudersvergade ring, tijdens welke de tussentijdse cijfers van de naamloze vennootschap werden bekendgemaakt, kregen de aandeelhouders de toezegging, dat er, indien het enigszins mogelijk is, een dividend zal worden uitgekeerd. De heer De Rooij achtte het overigens wel voor de hand liggend, dat Van Wijk en Heringa een aflopend beurs- aandeel vertegenwoordigt. Hü ont kende dat er op het ogenblik sprake is van verkoop van het onroerend goed. Tijdens deze vergadering is nog uit voerig gesproken over de dezer da gen verschenen tussentijdse balans, waarvan wij de cijfers reeds eerder publiceerden. Wat de taxatiewaarde van het onroerend goed betreft, merkte de heer De Rooij nog op, dat deze afhankelijk is van de be stemming, die de gronden in de toe komst zullen krijgen. Vermoedelijk zal de uiteindelijke waarde nog lig gen boven de f 12.500.000 van het taxatierapport. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat die in het Haagse parlement. 1 raat te blijven

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3