A Dutch Swing College naar Australië Openbaar kunstbezit trekt belangstelling Morgenavond weer EEN tegen ALLEN KORTER DIENEN NIET MOGELIJK MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 MSTERDAM AN DE LIJN (Vun onze A'damse correspondent) Nadat reeds op tal van plaatsen pleidooien zijn gehouden om het pa leis op de Dam weer zijn oorspronke lijke bestemming van stadhuis te rug te geven, hebben zich tijdens de gemeenteraadsdebatten over de bouw van een nieuw stadhuis ook enkele voorstanders gemeld. Door het paleis als representatief centrum te gebuiken en elders in de stad een administratiegebouw voor de ge meentelijke diensten te bouwen, zou men inderdaad alle problemen rond de bouw van een nieuw stadhuis omzeilen. Maar het paleis zal paleis blijven. Burgemeester Van Hall heeft duidelijk laten weten, dat het college van B. en W. niet denkt aan het „onwaardige gebaar" net Dampaleis terug te vragen. Amsterdam heeft het immers in de jaren dertig ver kocht aan het Rijk. De toenmalige regering heeft als tegenprestatie f 15 000.000,- toegezegd met welk be drag Amsterdam een nieuw stad huis zou kunnen bouwen. Dat stad huis zou worden geplaatst op het Frederiksplein en leek in 1936 al dichtbij, toen er een prijsvraag werd uitgeschreven waaruit de bouwmees ter Berghoef en Vegter een opdracht kregen. Een opdracht, die deze week is teruggenomen, zoals men weet. In dat zelfde jaar 1936 deelde de regering het Amsterdamse ge meentebestuur mee, dat die f 15.000.000,- overdrachtskosten voor het paleis wel wat veel waren. In die crisistijd kon men immers ook voor tienmiljoen al een aardig stadhuis bouwen, zo meende de re gering. En Amsterdam kreeg tien miijoen. De afgelopen jaren is van enkele zijden bezwaar# gemaakt te gen deze transactie. Het paleis op de Dam is immers veel meer waard dan tienmiljoen en Amsterdam kan toch ook niet helpen, dat er een oorlog is gekomen die de situatie zo heeft gewijzigd dat de bouwkos ten van een stadhuis zeker het vijf voudige van die in 1936 bedragen. Op vragen van een kamerlid heb ben twee ministers in 1960 gezegd, dat de regering niet van zins was de vroegere uitspraak te wijzi gen. En het ziet er niet naar uit dat de regering ooit het standpunt zal wijzigen. Dat paleis op de Dam, die unieke schepping van bouwmeester Jacob van Campen, wordt door de konink lijke familie hoogst zelden bewoond. Tot voor enkele jaren gebeurde dat drie tot vijf dagen per Jaar. Men mag dat het koninklijk gezin niet kwalijk nemen achter die fraaie gevels is de bewoonbaarheid van het paleis niet veel beter dan die van een krotwoning. Maar er gaat nu iets veranderen. De in 1918 aarze lend begonnen restauratie van het enorme gebouw is thans in een sta dium gekomen, dat aan het bruik baar maken van het paleis is be gonnen. Er zijn moderne keukens gekomen en er is ruimte geschapen voor grote ontvangsten. Voor de ko ninklijke familie komen er nieuwe verblijven, die althans van behoor lijk sanitair en van verwarming wor den voorzien. Desgevraagd heeft burgemeester Van Hall als zijn stel lige overtuiging uitgesproken, dat het paleis na deze verbeteringen meer dan vroeger jaren het geval was, door de koninklijke familie zal wor den bezocht. Ook zal het paleis bij bijzondere gebeurtenissen door het stadsbestuur kunnen worden geleend voor ontvangsten. Degenen die steeds hebber, gepleit voor een stadhuis op de dam en zich nu moeten neer leggen bU de bouw van een nieuw stadhuis zullen deze ontwikkeling ze ker toejuichen. Na het jarenlange rumoer over de beruchte „Vijzelstraatflat", waarover wegens bouwvalligheid het doodvon nis werd uitgesproken, is het stil geworden. Maar dat wil niet zeggen, dat er het afgelopen jaar niets is ge- (Van onze Haagse correspondent) Het betaamde Haagse jazzorkest "Dutch Swing College Band" heeft een contract afgesloten voor het maken van een grote tournee door Australië en Nieuw-Zeeland. In februari en begin maart vol gend jaar zullen duizenden Nederlanders in Australië en Nieuw- Zeeland voor het eerst sinds zij geëmigreerd zijn weer een .direct" concert kunnen bijwonen van dit meest vooraanstaande dixieland- orkest van Europa. Deze tweede Verre-Oosten-tournee van de DSC-band begint 1 februari in Singapore. Na tien dagen Maleisië vliegt het orkest naar Australië, waar het eveneens tien dagen op tournee gaat. Vervolgens treedt het orkest 14 dagen op in Nieuw-Zee land. Op 22 februari komt de DSC- band aan in Wellington. Er bestaat bij de Nederlandse emigranten zeer veel belangstelling voor de DSC-tournee. Eén Neder lander vooral kan de komst van het orkest maar nauwelijks afwachten: bassist Bob van Oven, die begin van dit jaar naar Sidney emigreerde, Vooruitgang in Kwestie-Cyprus Besprekingen met de regering van Cyprus in de afgelopen week zijn opbouwend geweest, aldus heeft de bemiddelaar van de VN in de kwes tie Cyprus, Galo Plaza Lasso, in Nicosia verklaard voordat hij giste ren naar Athene vertrok voor het voorbereiden van een, naar hij het noemde „nieuwe stap in de bespre kingen over Cyprus". Hij zal met de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Kostopoelos spreken. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Hulp voor Zuid-Vietnam en Joego-Slavië j Het Nederlandsche Roode s Kruis heeft een dringende op- roep ontvangen voor een tweede zending hulpgoederen ten be- |1 hoeve van de slachtoffers van de 3 overstromingen in Zuid-Viet- Duizend dekens zullen zo spoedig mogelijk worden gezon- ï=j den aan de zusterorganisatie van het Rode Kruis in Vietnam. Het 3 Rode Kruis zond vorige week 3 reeds 21 ton babyvoeding naar het getroffen gebied. Behalve voor de hulpverlening in Joego- 3 Slavië kunnen nu ook gelden =j voor de slachtoffers in Zuid- 3 Vietnam worden gestort op het 3 speciale gironummer van het Rode Kruis in Den Haag 777. Op Ej 3 het strookje vermelden: Joego- EE Slavië of Zuld-Vietnam. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bcurd. Wie nu in de Vijzelstraat gaat kijken ziet dat het enorme flatge bouw geheel is verdwenen. Steen voor steen is het bouwwerk afgebroken en alle puin is afgevoerd. Op zich zelf reeds een grote prestatie in het hart van de binnenstad. Wie boven dien goed kijkt, ziet dat er op deze plaats alweer wordt gebouwd. Er worden palen geslagen voor een nieu we Vijzelstraatflat, die over enkele jaren in gebruik zal worden geno men. Het belooft een fraai gebouw te worden en gezien de ervaringen met de vorige ook een stevig gebouw. Er komen zeven bouwlagen die voor kantoren en woningen worden ge bruikt. Onder het flatgebouw komt een parkeergarage voor 275 auto's. Vriendelijk gebaar? DROSTE pastilles altijd welkom! Veel plannen voor toekomst (Van onze r.t.v.-medewerkster) Na „Kunstgrepen" van Pierre Jansen, dat een kijkdichtheid heeft van 50%, trekt „Openbaar Kunstbezit" de meeste kijkers van alle zwaar-culturele uitzendingen n.l. 23%. Volgens het instituut voor toegepast marktonderzoek „Intomart" trekt „Schatten op zolder" 11% „Kijk op kunst" 7%, „Litteraire ontmoetingen" 4Signale ment" 1% en de overige op dit terrein liggende programma's ge zamenlijk 4%. De stichting „Openbaar Kunst bezit" bereikt jaarlijks 125.000 men sen: 100.000 via de radiocursus en 25.000 via het televisiescherm. On danks een prijsverhoging van f 2,- is de belangstelling ook dit jaar weer op hetzelfde peil gebleven. Op ver zoek wan haar abonnees gaat de Stichting vanaf heden uitgebreid do cumentatiemateriaal voor de radio en televisie lessen verstrekken, in de vorm van een maandelijks tijd schrift. In dit blad komen korte toe lichtende artikelen over de in 'n be paalde maand te verrichten werk zaamheden, besprekingen van nieu we musea-aanwinsten en een ten toonstellingsagenda. 26 van de 40 radiouitzendingen behandelen ko mend jaar werken van Nederlandse en buitenlandse kunstenaars wier produkten tot dusverre nog niet wer den besproken. Via de televisie gaat Openbaar Kunstbezit voorts aandacht besteden aan decoratieve kunsten, zoals moderne bij bel illustraties en scheggebeelden, architectuur, grafiek o.a. karikaturen van Daumier tot he den en beeldhouwkunst, de groei naar de abstractie en Oost-Aziati sche kunst. De eerste radiouitzending van het seizoen 1965 komt 11 januari, de eerste T.V.-uitzending op 25 januari. Voor abonnee's op de radio- en T.V.- cursus is er een nieuw boek ver schenen, nL „Eeuwig stad-Rome door Nederlanders getekend van 1500- 1900" samengesteld door prof. dr. J. Q. van Regteren Altena. Het boek is voorzien van afbeeldingen van fraaie tekeningen en aquarellen. Het systeem van de gratis museumkaart blijft gezien de dankzij deze kaar ten zo grote belangstelling voor mu- seumbe^pek, gehandhaafd. waar hij zich heeft gevoegd bij de bekende Australische jazzband van Graeme Bell. Bob van Oven maakte vele jaren deel uit van de Dutch Swing College Band. Wanneer de Dutch College Band terugkomt uit Nieuw-Zeeland wacht het in april al weer een grote tournee door Afrika. In september volgend jaar brengt de DSC-band een tweede bezoek aan Zuid-Amerika, met aan sluitend waarschijnlijk een tournee door Mexico. Gouden harpen voor goed amusement (Van onze r.t.v.-medewerkster) Het comité voor Nederlandse amu sementsmuziek „Conamus" gaat ter gelegenheid van het eerste lustrum op 7 december de gouden harp uit reiken aan vier Nederlanders, die zich ieder op verschillende wijze bijz- zonder verdienstelijk hebben gemaakt voor goed Nederlands amusement. Deze vier gouden harp-winnaars zijn: Lex van Weeren, dirigent van het City-theaterorkest in Amsterdam, Max van Praag, zanger, zangpromo tor en organisator van het jazz-con- cours van Loosdrecht, mej. R. Geve- ke, programmaleidster bij Phonogram en postuum wordt de gouden harp uitgereikt aan Jack Bess, de on langs overleden tekstdichter. Rond deze gouden harphulde is een mu zikaal programma opgebouwd, waar in o.a. aandacht zal worden besteed aan de Vlaams-Nederlandse samen werking op het gebied van de amuse mentsmuziek. De A.V.R.O.-t.v. zal aan deze feestelijke bijeenkomst in kasteel „De hooge vuursche" een (half uur) programma wijden. 99 NU UIT EMMELOORD 9? (Van onze rtv-medewerker) De Noordoostvolder zal morgen avond de handschoen opnemen tegen de heer M. C. Doeleman uit Zierikzee. Dan wordt namelijk de tweede Een tegen allen" ge speeld. Iedere N.O.-polderbewoner is enthousiast voor dit massaspel. Vooral de ongeveer veertig ver enigingen die de N.O.P. telt, ho pen zich verdienstelijk te maken. De burgemeester de heer F. C. Panthaleon baron van Eek, en het hoofd van het Emmeloordse co mité, dr. ir. G. E. Kloosterman, hullen zich overigens in diep en geheimzinnig stilzwijgen. Anders Er zijn in dit tweede „Een tegen allen"-festijn enkele veranderingen aangebracht. Uit de vorige uitzen ding heeft men geleerd, dat de tijd van één uur voor een dergelijk om vangrijk en druk programma te kort was. Daarom is nu de tijd op ander half uur gesteld. Er komt een in leiding van twintig minuten. De wedstrijdtijd blijft 45 minuten, maar de vragen worden gesteld vóór de wedstrijdtijd ingaat, zodat er op dit onderdeel toch bijna een tijdwinst van 8 minuten komt. De naspel tijd is 25 minuten. Infiltranten in Malakka opgepakt In Malakka zijn zeven gewapende Indonesiërs aangehouden, die drie dagen geleden aan land zijn geko men. Volgens de politie betreft het hier manschappen van de geregelde troepen. Gezocht wordt naar ande ren, die deelgenomen kunnen heb ben aan deze nieuwe Indonesische in filtratiepoging in 't gebied van zuid- Maleisië. Behalve een krachtig zoek licht zijn wapens en munitie gevon den. De zeven mannen werden aan gehouden nadat berichten waren binnengekomen over enkele vaartui gen van onbekende herkomst bij de zuidpunt van Malakka. In afwijking van wat eerst was afgesproken, krijgt iedere wedstrijd gemeente voortaan voor iedere goede vraag een bedrag van f. 100. Dit geld moet ten goede komen aan een in stelling voor liefdadigheid. Deze regeling geldt met terugwerkende kracht ook voor Bolsward. De nu verlengde tijd wordt eveneens op deze stad toegepast. Dat betekent dan, dat Bolsward uiteindelijk negen vragen goed heeft beantwoord. Reacties Uit alle delen van het land zijn reacties binnengekomen. Een kijker protesteerde o.a. tegen het feit dat er te veel Dicken in deze uitzending zaten: nJ. Dick van Ruler, Dick van Bommel, Dick van der Ende en Dick van 't Sant. Een ander vroeg of hij daar nu zijn dure kijkgeld aan moest vermorsen. Dick van Bommel heeft voor ons overigens uitgerekend, dat het hele uur kijken de man ander halve cent gekost heeft. Maar de meeste telefoontjes en brieven waren toch opbouwend en enthousiast. Met 8 camera's gaat de NCRV dit feest te lijf, vier komen er in de studio en vier gaan er naar Emmel- oord. „Een tegen allen" begint om 21 uur 10. Proces in Wenen tegen nazi-misdadiger In Wenen is gisteren een proces begonnen tegen 'n voormalige mede plichtige van Adolf Eichmann de oud-SS-kapitein Franz Novak. Hij wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan moord op miljoenen joden. Volgens de akte van beschul diging heeft de nu 51-jarige officier in Berlijn, Wenen en Boedapest ,4n vrijwillige en bewuste samenwerking met Eichmann en anderen" het tran sport van miljoenen joden naar con centratiekampen georganiseerd tus sen 1942 en 1944. In het proces, dat een maand duurt, zullen zeventien getuigen ver schijnen. Novak kan maximaal tot le venslang veroordeeld worden. De rechtbank bestaat uit drie rechters en een jury van acht mannen en zes vrouwen. Gulden verschil in prijzen van af wasmiddelen (Van onze Haagse correspondent) Het Consumenten Contact Orgaan en de Nederlandse Huishoudraad hebben een vergelijkend onderzoek ingesteld naai- de prijzen van vloei bare afwasmiddelen. Tn overleg met het departement van Economische Zaken is een overzicht gemaakt van de prijzen van 13 merken plastic flacons. Omdat in die 13 merken al een tiental verschillende inhouds maten voorkomt, is het niet mogelijk zo op het oog duidelijk te zien wat nu duur of goedkoop is. Ook niet voor de huisvrouw. De consumen tenorganisaties hebben nu de win kelprijzen in halve liter omgerekend. Daar kwamen zeer grote prijsver schillen uit te voorschijn: het vloei baar afwasmiddel van het goedkoop ste merk komt op f 0,78 per halve liter, van het duurste merk op f 1,76. Overeenkomstig de richtlijn van het departement zijn kwaliteitsver schillen buiten beschouwing gelaten. Maar. aldus de organisaties, de grote prijsverschillen duiden erop, dat in dit geval meer dan ooit de mogelijk heid aanwezig is, dat een prijsbe wuste huisvrouw geld kan besparen. Commissarissen van Arch gedagvaard De Amsterdamse advocaat mr. R. J. Polak stelt de vier commissarissen van Arch N.V. in Wassenaar per soonlijk aansprakelijk voor de scha de die hij heeft geleden op zijn aan delen Arch. Hij heeft hen de heren H. Kuyer sr., H. Kuyer jr., L. Nienhuis Mulder en H. Nugteren gedagvaard op dinsdag 24 november voor de Haagse arrondissements rechtbank te verschijnen. De hoofd stedelijke advocaat eist van hen een schadevergoeding van 25.741 gulden vermeerderd met het verlies aan rente, dat hij heeft geleden. De heer Polak stelt in zijn dag vaarding, dat de met Arch N.V. ver bonden belanghebbenden, gezien de grote hoeveelheden aandelen Arch die tussen juli en nov. op de beurs zijn gespuid, blijkbaar al lang op de hoogte waren van de dreigende moei lijkheden. üüiiiüinüiiiüniiiiniiiTüHiiiiiiniiiiim EERSTE NET KRO 3 7.00 uur NTS-weekjournaal voor gehoorgestoorden 7.30 uur Engelse les 8.00 uur— NTS-journaal 8.20 uur Jan en Alleman 8.45 uur Concertgebouworkest 3 9.10 uur De bezetting, documentaire 10.25 uur NTS-journaal. 1 TWEEDE NET AVRO 8.00 uur NTS:Nieuws in het kort 8.01 uur De schone heks, film 8.25 uur Artistieke ontmoetingen 3 9.10 uur De vijfde colonne, speelfilm 10.10 uur Geloofsbrieven, kerkelijk programma. TV NOORDZEE 6.30 uur Wilhelm Teil: „De Jonge weduwe" 7.00 uur Mr. Ma goo, tekenfilm li 7.08 uur Club du piano If 7.25 uur Bob Cummingsshow Ij 10.00 uur Wagon train: "The Roger Bigelow Story". lilllllllllllllllllllllllllll Uil VOOR WOENSDAG 18 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gram. 7.45 Ra diokrant. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muz. 8.30 Lichte gram. 8.50 Schotse volks liederen. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Wa terstanden. 9.40 V. d. huisvrouw. 10.10 Klass. gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen (herh. van 11 nov. Jl.)11.30 Lichte ork.muz. en zang- soliste. 11.50 Cabaret. 12.00 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instr. kwartet. 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nieuws. 13.15 Kerkorgelconc.: klass, en moderne muz. 13.45 Lichte ork,muz. 14.00 Boe ren en burgers in Buitenveen, hoor spel (IV) - herh. v. 12 nov.). 14.25 Klass. kamermuz. 14.50 Klass. orkunuz. 15.50 Bij bel vertelling v. d. Jeugd. 16.00 V. d. Jeugd. 17.15 Jazzperspectlef. 17.45 Lichte gram. NCRV: 18.10 Vrouwenkoor met pia nobegeleiding. 18.30 Radiokrant. 18.50 Nws. en weerpraatje. 19.00 Rep. voet balwedstrijd Ski-Og-LynDWS te Oslo. (In de pauze: 19.45 Gram.). 20.45 Gram. 20.55 Leven met 65, vraaggespr. 21.10 Lichte ork.muz. 21.35 Kantteke ningen. 21.45 Klass. kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Klassieke gram. 23.10 Leven om te spreken - spreken om te leven, lezing. 23.35 Lich te gram. 23.55-24.00 Nws. Verjaardag? DROSTE pastilles altijd welkom! Minister De Jong meent Minister P. J. S. de Jong van Defensie vindt verdere verkor ting van de militaire dienstplicht niet mogelijk. De periode, waarin profijt kan worden getrokken van de militaire opleidinq, zou anders zozeer worden verkort, dat ernstig kwaliteitsverlies zou worden geleden. Wel is minister De Jong bereid, wanneer de komende grotere jaar- liohtingen dat toelaten, enige verrui ming van de normen voor uitstel om studieredenen onder ogen te zien. Hij staat niet afwijzend tegenover vakantieverlof voor dienstplichtin- gen. Dit deelt de minister de Tweede Kamer mee in zijn Memorie van. Antwoord bij de Defensienota. Besparing Minister De Jong verwacht met zUn reeds voor een groot deel BINNENLAND Commissie ontwikkelingsfonds De staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker, heeft gisteren de commissie ontwikkelingsfonds voor het midden- en kleinbedrijf geïnstalleerd. Voorzitter van deze commissie ls prof. Goldschmidt, vlce-voorzlter mr .dr. H. C. Wytzes. Monument Koningin Wllhelmtna Het nationaal monument voor Konin gin Wilhelmina kan worden geplaatst ln het hart van Den Haag. Het comité dat het Initiatief tot oprichting van het monument nam, heeft zijn oog laten vallen op de Haagse Groenmarkt. „Inbrekers" Vreemd toneel aan de hoofdstedelijke Heerengracht: politie agenten braken ln bij een bankl Doel: nagaan of dieven bezig waren de kluis leeg te halen. Aanleiding: het ln wer king treden van een „stil alarm", dat de politie ln staat stelt inbrekers op heterdaad te betrappen. Het alarm bleek echter loos: een technische sto ring had de installatie in werking ge- Engelsman verdronken De Btuur- man van de Engelse kustvaarder Ser vice, de 26-Jarige Robert S. F. Bygrave uit Forestgate ln Engeland ls gister middag ln de Rotterdamse haven ver dronken. Hy was bezig proviand aan boord te brengen en ls bij het dragen van een zak aardappelen vermoedeiyk misgestapt en tussen schip en wal ge- Blnnonsclilp gezonken Het 140 ton metende motorbinnenschip Lena ls gisteren na een aanvaring op de Maas gezonken. De Lena, geladen met yzer, voer uit de Maashaven de rivier op ln de richting van de Waalhaven en kon door de harde zuidenwind het tege moetkomende motorschip Bastlaan Willem (900 ton) niet ontwijken. De schepen voeren met de voorstevens tegen elkaar, waarna de Lena onmid dellijk begon te zinken. Het gelukte de bemanningen van de belde schepen echter om de Lena langszy vast te maken aan de Bastlaan Willem. Zo slaagde men erin het schip de Dok haven In te slepen. Hier ls de Lena gezonken. Zeemuseum Mlramar ln Vledder Gedeputeerde Staten van Drente heb ben hun goedkeuring gegeven aan het plan van de gemeente Vledder om het zeemuseum Mlramar aan te trekken. De gemeente Vledder heeft ln Frede- rlksoord een huls voor het museum aangekocht. Het museum zal tegen mei 1965 ln het nieuwe huls zijn on dergebracht. Mej. J. Warners, die eige naresse van het museum ls. biyft con servatrice van Mlramar. Na haar dood zal het museum eigendom van de ge meente Vledder worden. Miljoenenorder Oost-Duitsland heeft bij een groep van 14 Groningse scheepswerven een order geplaatst voor de levering van kustvaarders tot een bedrag vn bijna f20 miljoen. Gisteren ls ln Berlijn het contract getekend tus sen het Oostdultse staatsbedrijf A.H.U. Transportmachlnen D.D.R. en de firma Peja in Arnhem voor de levering van 10 kustvaarders van 600 ton elk en 2 schepen van 1050 ton. De firma Peja treedt op namens de combinatie noor delijke scheepsbouwers Conoshlp, waar- In 14 scheepswerven in de provincie Groningen samenwerken. De levering van de schepen zal nog geheel ln 1965 geschieden. BUITENLAND Slechte keuze Jean Legaret, de voorzitter van de Paryse gemeenteraad, heeft in een artikel het Idee geopperd, dat ln Frankrijk een „Brasilia" ge bouwd moet worden omdat het on mogelijk is van Parijs een 20-ste eeuwse stad te maken. Over dit laatste zegt bij„wy moeten deze Illusie, deze droom, deze misdaad opgeven. Parijs herscheppen om Parijs te redden is een slechte leuze. Indien je het herschept zal Je het vermoorden". Mr. „Who's Who" overleden In Montreal ln Canada, waar hy woon achtig was, ls op 70-Jarlge leeftyd over leden de Hongaarse Amerikaan dr Stephan Taylor zyn oorspronkeiyke naam luidde Stephan Szabó de uit gever van de bekende „persooniykheden boeken" „Who's Who", die overal in Europa, ook ln Nederland, verschynen. In 1963 verscheen de „Who's Who in the Netherlands", ln het Engels uit gegeven boek van Nederlandse promi nenten. Toerisme ln Spanje Het aantal toeristen, dat ln de eerste tien maan den van dit Jaar Spanje heeft bezocht, bedroeg 12.778.778 tegen 9.771.297 in 1963. Dit betekende een stijging met 30,8 procent. De minister van Voorlich ting en Toerisme, Irribarne, deelde mee dat de toeristen ln Spanje gedurende de eerste negen maanden van dit Jaar 694,7 miljoen dollar hebben uitgegeven. Opslag voor Britse kamerleden De leden van het Britse Lagerhuis zullen binnenkort een belangrijke verhoging van hun traktement en schadeloos stelling ontvangen. Het bedrag, thans 1750 pond sterling per jaar, zal 3250 pond gaan bedragen. Het rapport waar- In deze verhogingen worden voorge steld is gisteren bij het Lagerhuis In gediend. De Britse parlementsleden hebben meer dan eens verklaard dat zij de slechtst betaalde volksvertegen- i woordigers ter wereld zijn. Sneeuw In Arizona Een sneeuw storm, die zondag in de Rocky Moun tains woedde, heeft in noordeiyk Ari zona verblindende sneeuwjachten ge bracht en de midden- en zuidelijke woestijnen, waar het gewoonlijk zacht ls, winterweer bezorgd. Automobilisten strandden en Jagers dwaalden rond. Nkomo vrijgelaten Josjua Nkomo. de Rhodesische nationalistenleider en een zestiental leden van zijn verboden „Rhodesische Volksparty", zyn gisteren vrygelaten. Men heeft hem echter on- mtddeliyk weer beperkingen opgelegd. De groep ls naar het district Gonakoe- zlngwa gezonden aan de grens tussen Rhodesië en Mozambique. Zy mogen dit gebied voorlopig niet verlaten. Weerspannige gouverneur Presi dent Castello Branco van Brazilië heeft gisteren de gebeurtenissen ln de staat Golas besproken met zyn drie minis ters voor de defensie. De gouverneur Goias verzet zich n.l. tegen po gingen om hem te arresteren wegens corruptie en ondermijning van het re- gerlngsgezag. De federale troepen in deze zuideiyke Braziliaanse staat zyn versterkt en bewaken belangryke pun ten zoals vliegvelden en kruisingen van wegen. Cubanen gevlucht Twee Cubanen, die met een eenmotorlg vliegtuig van Russische makelij bezig waren met het bespuiten van te velde staande gewas sen met bestrydlngsmiddelen tegen ln- sekten, zijn naar de basis der Ameri kaanse marineluchtmacht te Key West, ln Florida, uitgeweken. Zij hebben verzocht als politieke vluchtelingen ln de Verenigde Staten te mogen blijven. vyfllng ln Mozambique Een 32- Jarige negerin heeft het leven geschon ken aan een vyfllng ln een ziekenhuis te Zavala, 150 km ten noorden van Lourengo Marques. De vier Jongens en een meisje maken het goed. De ouders van de vyfllng hebben reeds 2 kinde- Verdacht van nazi-misdaden De Hamburgse pollitecommissarissen Hoff mann en Julius Wohlauf, resp. 50 en 51 jaar, zijn gisteren gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd tijdens de oorlog in Polen misdaden begaan te hebben, zy waren reeds ln Januari 1963 geschorst. Koning Hoessein in Parys Koning Hoessein van Jordanië en zijn echt genote zyn gisteren naar Parijs gevlo gen voor een officieel bezoek van drie dagen. De koning zal met president De Gaulle spreken over politieke, econo mische en culturele kwesties. Hij zal ook het Palestynse vraagstuk aanroe- Belglseh bezoek aan Perzlë Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zijn gisterochtend per vliegtuig uit Brussel naar Perzlë (Iran) vertrok ken voor een officieel bezoek van tien doorgevoerde reorganisatieplan nen in de territoriale sector in de periode 19641967 een besparing van 100 miljoen gulden te bereiken. Verdere punten uit de memorie van antwoord: In Den Helder komt een Marine kazerne, die f. 35 miljoen gaat kosten. De verwezenlijking van dit bouwplan zal ongeveer tien jaar vergen. In de loop van 1965 zullen onge veer 3600 woningzoekende mili tairen kunnen worden gehuisvest, namelijk 3000 in nieuwbouw woningen en 500 door middel van woningruil. (Op l oktober van dit Jaar was de reële behoefte aan hulzen voor het personeel bij de drie krijgsmach(onderdelen 4825). Niet alle Centurion-tanks zullen worden voorzien van een 105 mm kanon, maar slechts twee van elke vijf 20 ponder-kanonnen van deze tanks zullen worden verwapend. Er wordt afgezien van een ver dere ontwikkeling van het door DAF ontwikkelde gepanserde wielvoertuig YP-104. Dit voertuig bleek niet te voldoen, aan de ge stelde eisen. Minister De Jong gaat zich be raden over de vraag wat er aan de verbetering van de lichame lijke conditie van de dienstplich tigen kan worden gedaan. Bij Defensie zoekt men ook nog steeds naar een bevredigende oplossing om tot een betere rechtszekerheid van d'e dienst plichtigen te komen. De bewindsmanheeft opdracht verstrekt hem te adviseren in hoeverre toepassing en tenuit voerlegging van streng arrest in de krijgsmacht, in de huidige tijdsomstandigheden nog passen. Irene krijgt begin december geschenk (Van onze Haagse correspondent) Het geschenk van een deel van het Nederlandse volk aan prinses Irene en prins Hugo ter gelegenheid van him huwelijk zal begin decem ber aan het paar worden aange boden. Dit verklaarde die heer J. Ph. van 't Hoff jr., van het „Comité huwelijksgeschenk prinses Irene". In de buitenlandse pers verschenen de laatste tijd berichten, als zou het nog niet aanbieden van dit geschenk (een Hollandse kamer voor de flat van het paar in Madrid) verband houden met de interne moeilijkheden van het comité. Dat zou volgens het comité onjuist zijn. Het comité is steeds van plan geweest rond begin december het geschenk aan de prin ses en haar man aan te bieden. 7.20 Soc. strydlled. 7.23 Lichte (Om 7.30 Van de voorpag.). 8.00 en soc. strijdlied. 8.18 Lichte g 8.50 Ochtendgym. v. d. vrouw. Kookpraatje. 9.05 Klass. gram. VPf 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 A muz. 11.00 Nws. 11.02 V. d. v 11.40 Pianorecital: moderne muz. Musette-ork. 12.25 Act. 12.30 Me4 t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Y het platteland. 12.38 Orgelkwartet zangsoliste: lichte muz. 13.00 Niet 13.15 Kalender. 13.20 Licht instr. i tet. 13.45 Gesproken portret. 14.00 merork. en soliste: moderne en kü muz. 14.50 Krotten ln ruimere i toespraak. 15.00 V. d. Jeugd. (Om li Nws.). 16.50 V. d. zieken. 17.20 Ke. orgelconc. 17.50 Regeringsultz.Ga en nemen. Tips voor en van weg bruikers. Regie: Hedda redactie: Rob Maas. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 1! 1 Ultz. van de Boeren PartijToi spreekt dhr. H. Koekoek, voorzitten de Boeren Partij. 18.30 Tango-rum ork. en zangsollsten. 19.00 V. d. K 19.10 Jazzmuz. 19.30 Artistieke Ste kaart. 20.00 Nws. 20.05 Dansorkeal n, zangsollsten. 20.40 Op vrljersvoe: hoorspel. 21.40 Licht lnstr. ens. Lichte gram. 22.05 Licht orkest. Nws. 22.40 Volksliedjes en ballad 22.55 Tussen stilstand en bewest li lezing. 23.10 Vlooi en klaveclml klass. muz. 23.40 Instr. en6.: mode 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e RJn van 18-20 um) Navarone (Broussolle), Compaga de la Chanson; La semalne (Bra solle), ld.; Bras dessus bras clew (Broussolle), ld.; Desaflnado (Jobü Orkest Franck Pourcel; Cherche lar (Salvador), ld.; Clopln clopant (Coq trlx), Juliette Gréco; Mon hon (Yvaln), id.; Le doux caboulot (1 manjat), ld.; Les plus beaux yeui monde (Bonlfay), Orkest Franck Pc cel; Ue o muite arukou (Rohusul ie ld.; Allez savoir pourquol (Brousrói in Compagnons de la Chanson; campagne (Varnay), ld.; l'Arlequti Tolède (Drejaz), ld.; Imbote (Sapsër OTkest Bert Kaempfert; Parlez-a d'amour (Lenoir), Lorne Lesley; 1 Lambeth walk (Gay), Orkest K| Edelhagen; Ml raylto de sol (Zeeól Alberto de Luque, Sara Collantes; i u, toddy (Handler), Jean Toots Thli mans; Sukiyakl (El), Mercel Am So do I (Mackeben), The Jazz Cr nals; In Hamburg slnd die Nlichtel (Bette), Blond Jenny's All Girls J Band; They can't take that awayt me (Gershwin), Crazy Otto; I'm s rled to a strip tease dancer (Abt Stubby Kaye; Kanimambo (Fonss Los Espanoles; Forget me not (deC tis). Orkest Alfred Hause; I'm nen (Dixon), Willie Dixon, Memphis S. Jump Jackson; El botellero (Blani Hugo Blanco; Roses from the So (Strauss), Orkest Helmut Zachaii Dusty rag (Aufderhelder)The! Merry Tale Jazz Band; Friendless b! (Handy), id.; Oh. Miss Hannah (D pen), id.; Far away blues (trad.), Opel Super 5 (Vohwinkel), Id.; alone Monday (Kalma), id.; Yes that's my baby (Donaldson), id.; S: mertime (Gershwin), id.; The On! (Bechet), Id.; Give me your telept number (Higglnbotham), id.; Woodpecker's special (Bock)Id.; 0! my Sunday (Seres), id.; Sohbln' bl (Burton), id. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland i: NTS: 17.00 De Vb kyker, Internat, jeugdjournaal. VA 22.45 Journaal, Nederland it: NTS: 20.00 Nw». VA! 20.01 Amus.muz. 20.20 Een weg welzijn, progr. t.g.v. het 40-Jarlj blleiun van het Nederlands Inst voor Volksontwikkeling en Na' vriendenwerk. 20.50-22.10 Jong les speelfilm (14 Jaar). Horloger - Juwelier F. W. PLESSEN Bevrijdingsplein 12 - Leiden V Telefoon 26670 WKB:RS'VPPORTEN' (Van hedenmorgen 7 uur) s s. Is ës Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslrgen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuid-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagei Aberdeen Londen Brussel Luxtmburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno Wenen Belgrado Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. licht bew. half bew. half bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew hall bew. geh bew. regen geh bew. licht bew motregen motregen licht bew. zwaar bew zwaar bew half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2