EIDSCH DAGBLAD Dok nog noemen regering wilde /een percentage „SYRIERS LOKTEN GEVECHTEN UIT" LYN DWS Loongesprek leverde NIETS op Voensdag opnieuiv leraad in Stichting VERONICA 2 OP DRIFT GER Vliegtuig vermist lemvs iffericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 No. 31417 Hrgcteur: E. A. E. van Dlstioecl: „Idredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 let loongesprek van zaterdag tussen regering en Stichting van Arbeid heeft niets nieuws opgeleverd. De regering blijft op standpunt staan: rustig met de lonen. Ze heeft echter geen centage willen noemen. overleg duurde maar net een uur. WerTctiemèrs-woordvoerder drs. •tiers heeft het volkomen overbodiggenoemd. De Stichting van de lid komt nu weer woensdag bijeen. Voor zaterdag staat er een nieuw vek met de regering op het programma. uister Veldkamp verklaarde na van het gesprek, dat de werk- slechts het standpunt van regering hadden gevraagd met flöng tot de sociaal-economisch lek na het recenter rapport van E. R. minister zei: „Het kabinet kan geen definitief beleidsoordeel ge- Maar wij hebben in het S.E.R. ,geen aanleiding gevonden onze idsdoelstellingen te, veranderen, zjjn nog steeds: in alle sectoren het sociaal-economische leven offers worden gebracht om de sbalans zo spoedig mogelijk te maken. De bestedingen ■en binnen de produktiviteit blij- rns de bewindsman wegen in dit snd "Ie volgende beleidspunten swa&t: oplossing van de woning verhoging van de A.O.W.- en •uitkeringen en liet tegengaan bedenkelijke inflatoire ontwik- Er is in het overleg nauwelijks prijsbeleid gesproken. VOLDOENDE ;kgeversvoorzitter ir. Bosma zei dit ook niet zozeer de bedoe- was geweest. Hij ontkende, dat erkgevers na de vorige stichting hadden gezegd, dat zij ALL IN BONN VER DE MLF aochtend zijn de Amerikaanse 3 rminister van Buitenlandse Za- George Ball en de Westduitse Buitenlandse Zaken, öder in Bonn besprekingen be en over het Atlantisch bondge- ichap en voornamelijk de multi- ale atoomstrijdmacht (MLF). zal ook een onderhoud hebben kanselier Erhard. ''ren had de Britse minister van 'inlandse Zaken, Patrick Gordon in Bonn een gesprek met zijn litse ambtgenoot Schroder, om een compromis tot stand :engen over de multilaterale floot voor de NAVO. Ion Walker, die zaterdag arri- had ook een ontmoeting met ier Erhard en zou daarna van- deelnemen aan de conferentie ministers van Buitenlandse Za- van de West-Europese Unie latJU), die bestaat uit Engeland en landen van de EEG. nieuwe machthebbers in het üin hebben de voorgestelde ^'nterale kernmacht „militaire genoemd welke van geen en- ïtekenis is voor de kracht van festen. In een verklaring van woorden herhaalde Tass ische betoog dat de MLF West- land kernwapens zou geven, 1 apeningsovereenkomsten in de zou staan en de spanning in de 'd zou vergroten. „He machts- sicht zou niet gewijzigd worden, de internationale spanning zou emen evenals de kans op provo- van de kant van avonturisti- militaire elementen. En dit is de van de zaak". van het prijsbeleid thans bij de re gering een belangrijk punt zouden maken. Dat zullen zij eventueel pas zaterdag doen „De uitspraken, die de regering thans heeft gedaan," aldus ir. Bosma, „zijn voor ons voldoende om ons beleid nader te bepalen. Wij realiseren ons, dat wij nu niet meer weken kunnen blijven doorpraten, ter wijl de onderhandelingen in de be drijfstakken al beginnen". Over het komende gesprek in de Stichting zei hij: „Wij zullen alles in het werk stellen om tot overeenstemming te geraken, zodat wij ons bij een mis lukking geen zelfverwijt behoeven te maken". En over het prijsbeleid: „Als de regering zegt, dat zij hetzelfde be leid handhaaft, wil dit nog niet zeg gen, dat dit voor een soepele uitleg vatbaar is". Drs. Roemers verklaarde nog ver baasd te zijn, dat de werkgevers het prijsbeleid nauwelijk hebben aange roerd. Ovei de door de werkgevers on langs voorgesteld 3 procent-loonron- de zei hij: „Daar gaat nu al 2,3 pro cent af voor A.O.W./A.W.W. premie. Het feit, dat de regering die pre mie uit de lonen wil halen betekent kennelijk, dat zij wel iets ziet in een ruimere loonsverhoging. Bij 3 procent mislukt het overleg beslist", meende de heer Roemers. EEN SOF „De bijeenkomst is een sof gewor den", zei N.K.V.-voorzitter P. J. J. Mertens enkele uren later in de Twentse schouwburg in Enschede. Hij was met minister Veldkamp meege reden naar de herdenking van het feit, dat 75 jaar geleden kapelaan Ariëns in Enschede de eerste r.-k. arbeidsorganisatie in ons land sticht te. De heer Mertens kwam in zijn feestrede natuurlijk terug op het overleg, dat 's ochtends had plaats gehad. Volgens hem hadden de werkgevers zich tot de regering gewend met de bedoeling een front te vormen tegen de wensen van de werknemersorga nisaties. EER BERICHT fnemende wind KNMI verwacht van heden- Morgenavondveel bewolking met fankelijk op de meeste plaatsen n, maar morgen mogelijk enkele dingen. Matige tot krachtige, in noorden van het land tijdelijk tè westelijke wind. Iets lagere ïraturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 17 NOVEMBER P: 8.03 uur; onder: 16.46 uur. op: 16.09 uur; onder: 4.39 uur. ?water te Katwijk te 1.09 en 13.29 'laagwater te 9.14 en 21.35 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's. De Britse minister van Buiten landse ZakenGordon Walket Kopersstaking Haardenfabriek ontslaat 23 man (Van onze Utrechtse correspondent) Bij de ongeveer 200 werknemers tellende haardenfabriek Intemo in Breukelen zijn vorige week 23 werk- links) tijdens een gesprek in Bonn met de Westduitse bonds kanselier Erhard. „De regering heeft echter niet de zijde van de werkgevers gekozen, en evenmin die van de werknemers. Dit is een verstandige opvatting van de regering, die zich niet tot een uit spraak heeft willen laten verlokken over de opvattingen, die de werkge vers hebben ten aanzien van het loonoverleg. Wat ons betreft had die bijeenkomst niet plaats behoeven te hebben. De schuld daarvan ligt niet bij de regering en niet bij de werkne mers. maar bij de werkgevers. Het standpunt van de regering is: u gaat onderhandelen in de Stichting van de Arbeid en als het daar niet goed gaat, dan dient men rich tot ons te wenden", aldus de heer Mertens. O Slot pag. 2 NEUTRALE WAARNEMERS MENEN: De hevige Syrische beschietingen van Israëlische grensdorpen wordt aan Israëlische zijde toegeschreven aan de Syrische wens een vroegere datum vast te stellen voor een oorlog tegen Israël. Syrië wil de Arabische wereld laten zien dat dit land op haar woorden daden wil laten volgen. Beschuldigingen Israëlische officieren hebben de be schuldiging geuit dat de grensge vechten van vrjjdag door Syrië be raamd waren omdat, naar zij zeiden, het gehele burgerluchtvaartverkeer boven Syrië een uur voordat het eer ste schot gelost werd, was stopgezet. De officieren maakten een tocht met journalisten door het gebied van de gevechten, waarbij zij wezen op schade in de Israëlische nederzettin gen en op de Syrische stellingen in de verte. Zij betoogden dat het onmogelijk was geweest het Syrische vuur uit de Israëlische stellingen tot zwijgen te brengen door de terreingesteldheid. De nederzettingen liggen in een vlakte, terwijl Syriërs him stellingen hebben in de uitlopers van het Her- mon-gebergte. In de nederzetting was te zien dat veel huizen door granaten getroffen waren. Twee treffers hadden een te huis voor kinderen beschadigd, maar de onderwijzers en kinderen Het radioschip Veronica 2 is gisteravond door het oog van de naald ge- en, Z°U dC radi°-uitzendin&e.n van Veronica bjjna in ernstige moei- nemers ontslagen in verband met '-1- e fn hebben gebracht. Het schip raakte nameljjk op drift, doordat het len- Z,Jn anker verIoor- Het werd naar de kust gedreven, waren nadat het eerste schot was ge lost onmiddellijk naar schuilplaatsen gegaan. Niemand werd gewond. Gebouwen Naast vele huizen werden ook offi ciële gebouwen getroffen, waaronder een cultureel centrum, een medische kliniek en een museum. Ook runde ren en landbouwtuigen werden ge troffen. Aan Israëlische kant waren de verliezen: drie doden en vijf ern stige gewonden. Radio Damascus rapporteerde zeven doden en 26 ge wonden. Hoe het precies bij de luchtgevech ten is toegegaan is niet geheel duide lijk. Een Israëlische woordvoerder heeft gezegd dat de drie Syrische Migs die het Israëlische luchtruim poogden binnen te dringen, werden onderschept, waarbij een Syrisch toe stel werd getroffen. Alle Israëlische vliegtuigen zouden onbeschadigd zijn teruggekeerd op hun bases. Uit de Syrische hoofdstad Damascus werd een volledige stilstand in de kolen- haardenproduktie. De ontslagenen konden meteen tewerk werden ge steld in bedrijven in de omgeving. Er heerst op het ogenblik, aldus directeur M. C. Engbersen, een kopersstaking ten aanzien van kolen- kachels. Om niet met een te grote voorraad te blijven zitten hebben zij de produktie hiervan tijdelijk stop gezet. De produktie van oliehaarden daarentegen is iets opgevoerd. Het wachten is nu op de laatste benodig de goedkeuring van de Gasunie voor de nieuw ontwikkelde gashaard. Deze goedkeuring wordt komende week verwacht en dan is het stre ven de nieuwe aardgashaarden vol gend jaar januari op de markt te brengen, aldus de directeur. r op anderhalve mijl ten oordwesten van Scheveningen bracht het bakboord-hulpanker redding. Daar bleef Veronica 2, die geen eigen voortstuwing heeft, liggen. Als de Veronica 2 op de kust zou zijn gestrand, zou het schip in beslag zijn genomen. Dan zou de vlag, waar onder het schip vaart en die angst vallig geheim wordt gehouden, be kend moeten worden gemaakt en de scheepspapieren moeten worden ge toond. Het weer voor het Nederlands kust gebied was zeer slecht. Tegen zes uur gisteravond werd de Veronica 2 die de Veronica 1 gaat aflossen, van haar anker geslagen. De Veronica 2 lag in de buurt van het huidige radioschip, dat binnenkort in dok gaat, om de zendapparatuur over te nemen. Weer stil Om half negen lag de losgeslagen Veronica 2 weer stil en was de zee sleepboot Titan aanwezig om hulp te bieden. De Titan bracht een sleep- verbinding tot stand en voer met het schip naar het noorden. De Veronica 2 verloor inmiddels ook het hulpan ker. Thans houdt een andere sleep boot, de Hector, het schip op acht mijl ten westen van Noordwijk gaan de, in afwachting van beter weer. Er zullen nieuwe ankers en kettin gen aan boord worden gebracht, waarna Veronica 2. naar het oude radioschip w ordt gebracht. Advertentie F w KIES NU EEN ARISTONA EN (ZEGT LEO HORN) GENIET VAN L«'rV laatste stap naar de kwartfinale op woensdag 18 november van 18.55 - 20.45 uur VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN t Ons nieuwe vervolgverhaal J Transport der verdoemden Ons nieuwe vervolgverhaal, Transport der Verdoemden van Wolfgang Altendorf, speelt in de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog. In februari 1945 ontvangt lui- tenant Felix Bleckmesser het bevel om zestig gevangenen van f de Wehrmacht als commandant t naar het front te begeleiden. Zij zjjn er zich bewust van, dat zij in de voorste linie dienst moeten doen als stoottroepen tegen de f Amerikanen. f De bijziendheid van de luite- f J nan-t, welke voor hem het con- tact met zijn modemensen zeer f bemoeilijkt, en die er de reden f van is, dat hij tot nu toe voor f J frontdienst is gespaard, dwingt f J hem in deze ongewone positie f J tot ongewone maatregelen. Te- f i gen alle regels en bevelen in J a schenkt hij zijn gevangenen, f a waaronder echte „zware" jon- f a gens zijn vertrouwen en zij ver- f trouwen hem. Hjj is hun voor- f spraak bij de stationscomman- f danten en betaalmeesters. Hij a beschermt hen tegen onredelijke f bevelen van de Gestapo en de f SS. Zo wordt luitenant Bleek- p messer onvrijwillig, maar des te overtuigender, een pleitbezorger f a voor de menselijke waardigheid. a Als eindelijk de trein, bestaan- f a de uit drie goederenwagens aan f het ineenstortende front komt, a tracht Bleckmesser, zonder acht te slaan op zijn eigen leven, het leven van de hem toevertrouwde i mensen te redden, i Een' roman, met als achter- J l grond de chaos van de laatste J dagen van het trieste Derde J l Rijk, waarin de auteur tegenover J (f het systeem Van „Befehl ist Be- a gemeld, dat een Israëlisch toestel door Syrische jacht vliegtuigen was neergeschoten. Volgens de Syriërs hadden de Israëliërs het Syrische luchtruim geschonden. Reserve Zondagse redactionele commenta ren in de Syrische pers constateerden dat Syrië niet in de Israëlische val zal trappen en niet zal toestaan dat de vijanden van de revolutie de aan dacht van de regering in Damascus afleiden van het eigenlijke doel. Syrische kranten publiceerden, in tegenstelling met Israëlische bladen, alleen de officiële Syrische versie van het gebeurde, maar de Egyptische pers gaf zowel de Israëlische als de Syrische berichten. Deze objectiviteit wordt in Israël gezien als een aan duiding van reserve met het oog op de Syrische actie. Neutrale waarnemers bevestigen dat de weg, waar de Israëlische mili taire patrouille werd beschoten zich geheel binnen Israëlisch gebied en buiten de gedemilitariseerde zone be vindt. Het incident moet dan ook als een uitdaging aan het wapenstil standsakkoord worden beschouwd. De waarnemers bevestigden dat de Sy riërs de aanval openden, aldus her haalde beloften aan de VN brekend geen vuur te openen op de Israëlische grens. Men is het erover eens dat de schietpartij tevoren was beraamd. Gisteren waren verscheidene waar nemers bezig getuigenissen te verza melen onder de inwoners van de drie dorpen, waar grote schade was veroorzaakt door de Syrische beschie ting met Russische geweren, zware machinegeweren, terugstootloze wa gens en twee Duitse tanks, die overi gens beide door Israëlische tankeen heden werden vernietigd. Ondertussen heeft de Israëlische regering gisterochtend om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht, wat zaterdag reeds door Sy rië was gedaan. Israëlische patrouilles vervolgden gisteren weer hun werk in de grens streek waar was geschoten, zonder dat zij door Syriërs werden gehin derd. Alle Israëlische zondagsbladen keurden het gebruik van de lucht macht van ganser harte goed, uitge zonderd de communisten, die dit een „bijdrage aan de slechte toestand" vonden. Irak heeft zjjn grenseenheden langs de grens met Syrië in staat van alarm gebracht na de botsingen te land en in de lucht tussen Syrië en Israël, aldus heeft president Aref meegedeeld. „Op het ogenblik dat wjj het nieuws hoorden hebben wij al onze legereen heden in de provincie Djezira en in de woestjjn bevel gegeven aan de zijde van het Syrische leger te staan", aldus Aref. Sinds gisteravond wordt in La9 Ve gas, in de Amerikaanse staat Nevada, een Ijjnvliegtuig met 28 personen aan boord vermist. Het verdween van het radarscherm tijdens een sneeuwstorm toen het twaalf kilometer van het vliegveld McCarran was verwijderd. - Het was onderweg van Phoenix (Ari- hehl de verantwoordelijkheid ZOna) naar Las Vegas. De omgeving l van de mens heeft geplaatst. WOrdt met dertig politiewagens afge zocht. Zaterdagaond nam Albert van Dalsum afscheid van het Neder- landse toneel in de rol van King Lear. Koningin Juliana en Prin ses Margriet, die de voorstelling in de Kon. Schouwburg bijwoon den, in gesprek met de toneel speler en de directeur van de schouwburg. Bob van Leersum. Stakingsschade in Italië enorm De stakingen bjj de Italiaanse spoor wegen en de douane zijn zaterdag nacht geëindigd. Zij hebben naar schatting het land een schade van 40 miljard lire (260 miljoen gulden) be rokkend. De Italiaanse autoriteiten hebben maatregelen genomen om zo snel mo gelijk de geweldige achterstand in de behandeling van de vracht in te lo pen. De expeditiebedrijven kregen toestemming zondag vrachtwagens te laten lopen. Normaal is op zondag vrachtwagenverkeer op de Italiaanse wegen verboden. De Duitse politicus Von Bren- tano, die van 1955 tot 1961 mi nister van Buitenlandse Zaken is geweest en thans op 60-jarige leeftijd is overleden. Voor een uitvoeriger bericht zie men el ders in dit blad. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft be paald, dat de boeken en handschriften van de Afd. Nederl. Koloniën der biblio- theek van de Kon. Academie i te Delft zullen worden inge- lijft bij de boekerij der Leid- sche Hoogeschool. Men verneemt dat in Am sterdam het plan is opgevat, om aldaar, in navolging van Friesland, een vereeniging opterigten. die ten doel heeft des winters hardrijderijen op schaatsen te houden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1