VEELZIJDIG OEUVRE van HERMAN DIJKSTRA op 8 juli van dit jaar werd de Oegstgeester kunstenaar-kleu- Jiiimer beoefening aan universiteiten van de ethiek is wenselijk Leidse verfhandel „de Valk' Epilepsie is zaak die allen aangaat" Kleurgevoeligheid in diverse stijlen Elek. apparaten niet ombouwen binnen 10 jaar, doch in 2 jaar Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 14 november 1964 Tweede blad no. 314M rat ie prof. dr. H. J. Heering Gistermiddag heeft prof. dr. H. J. Heering met een oratie in het toot Auditorium officieel het ambt aanvaard van gewoon Leids ogleraar in de faculteit der godgeleerdheid en de centrale inter- culteit voor het onderwijs in de wijsbegeerte van de godsdienst, lekunde en encyclopaedic der godgeleerdheid. Prof. Heering, die opvolger is van prof dr. L. J. van Holk, sprak der de titel Ethiek aan de Universiteit". Echtpaar P. J. H. van der Pluym in het goud Een bekende Leidenaar viert bin nenkort een belangrijk jubileum: de heer P. J. H. van der Pluym is deze maand 50 jaar getrouwd met me vrouw J. van der Pluym-Jong. De heer Van der Pluym heeft jarenlang een Taak in tweede hands goederen op de Hogewoerd gedreven. Van 1936 tot voor enkele maanden was htf in die zaak werkzaam. Daarvóór heeft de heer Van der Pluym een bewogen leven achter de rug. Toen hü acht jaar was liep hij in Katwijk met een lorrenkar. Op 11-jarige leeftijd ging op de haring visserij, op 13-jarige leeftijd keerde hij terug achter de lorrenkar (nu in Scheveningen i en toen hij 16 jaar was werd hij sloper in de ijzerhan del. Twee jaar later besloot de heer Van der Pluym zijn geluk te gaan beproeven in de groente- en fruit handel en op 20-jarige leeftijd be landde hij eindelijk in zijn vak: handelaar in tweede-hands goederen Eerst op de markt en sedert 1936 in eigen zaak op de Hogewoerd. Geen wonder dat de heer Van der Pluym bijzonder veel kan vertellen zijn leven en over de „goeie ou- tijd". Ook mevrouw Van der Pluym evenals haar man 75 jaar ven kerngezond weet nog me nig staaltje uit vroeger jaren te ver tellen. „Mijn man zou gaan aanteke- voor ons huwelijk" vertelt zij „dat op 7 november 1914. Toen hij de ambtenaar van de burger- een theologische taak bij uitstek Professor Heering wijdde zijn ugurele rede aan een van zijn vak- J ide ethiek. Het had hem getrof- dat de ethiek, die als weten- p van goed en kwaad toch ieder- aangaat en alle wetenschapsge- ^en raakt, alleen in de theolo- faculteit blijkt te worden be- MBfaid. In de juridische faculteit (onder andere naam) nog bins aan de orde. Maar reeds ,i| soc ale wetenschappen wordt mi iiet onderwezen. Voor aanstaan- artsen vormt de medische ethiek {j, n verplicht vak om van de fa- teit der letteren en die der na toer nvetenschappen maar niet te eken. Zelfs ten aanzien van de itrale interfaculteit, aan welke de sgerige bezinning is opgedragen, dt de zedekunde niet genoemd. 1 dit zeggen dat de theologie maar namens haar zusterweten- lappen moet uitvinden wat goed kwaad is? Aan een dergelijke be- gding bestaat weinig behoefte! De 17. ologie zelf voelt zich daar ook al- minst toe geroepen. 'eeleer blijkt de overtuiging te dat de wetenschappelijke 1 irheid a-moreel is. Overigens be- ook die overtuiging haar eigen at van het onomkoopbaar 'iLrheid-zoeken zelf, in zelfstandig- h H en vrijheid te beoefenen; het- d zonder zelfdiscipline, ja ascese >5< Mgelyk is. irmflaar dan moeten wij verder vra- elke waarheid is dus goed? Een nschapplijke werker behoeft om niets anders te bekomme- De historicus, die zich ook in Si?!™ tijden tot de studie van het "leden bepaalt, de natuurkundige de atoomkrachten ter beschik- :van de mensen stelt? Wij heb- I.OO|i leren verstaan, dat ook de meest rracte wetenschap deel uitmaakt i de algemeen menselijke cultuur, iedere wetenschap leeft daar ook zekere onrust ten haar ethos haar „innerlijk" ethos de strengheid van haar aanpak, haar „uiterlijk" ethos in haar rela tie tot de wereld. Maar dan zou het ook goed zijn de universiteit de ethiek op schaal beoefende. Vrijwel Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f800,-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink (rechts) wenst prof. Heering geluk tijdens de receptie na de oratie. (Foto L.D./Holvaet) iedere faculteit zou er, in haar eigen onderwijs en in het onderling beraad, aan mee moeten doen. In dat beraad kan de theologie dan haar inzichten inbrengen en toetsen. Dat deze wijdere beoefening van de ethiek ook iets te maken heeft met de praktijk van het universitaire le ven, spreekt vanzelf. Na afloop van de oratie recipieer de prof. Heering in de ontvangstzaal van de Academie. Advertentie Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909—33300 Verkoop uitsluitend engros. Rumford-medaille voor prof. v. d. Hulst De Britse „Royal Society" Akade- mie van Wetenschappen), heeft vrij dag bekendgemaakt dat zij aan de Leidse sterrenkundige prof. dr. H. C. van de Hulst, de Rumford-medaille heeft toegekend voor zijn werk op het gebied van processen in het in terplanetaire medium en voor ander sterrenkundig onderzoek. Commissie voor ontwapening en veiligheid De minister van Buitenlandse Za ken heeft ingesteld een adviescom missie inzake vraagstukken van ont wapening en internationale veiligheid en vrede. De voorzitter van de com missie is prof. mr. H. F. van Panhuys in Wassenaar, hoogleraar in het vol kenrecht aan de Leidse Universiteit. Dr. Steketee voor Ver. voor Pedagogiek: De behandeling van mensen die aan epilepsie lijden wordt steeds bet&\ Door vernieuwde inzichten in diagnostiek en geneeswijze van dit ven schijnsel is de medische wetenschap in staat in steeds meer toenemende mate de slachtoffers van epilepsie te laten deelnemen aan het maat» schappelijk verkeer. Tot. deze conclusie kxoam dr. C. Steketee, genees* heer-directeur van de mr. dr. Willem van den Bergh-stichting in Noorcfc wijk, tijdens een inleiding op een film over deze ziekte. Hij deed dat op uitnodiging van de Vereniging voor Pedagogiek in Leiden. lijke stand stond was hij warempel mijn achternaam vergeten, zodat hij terug moest om die te gaan vragen" Het echtpaar Van der Pluym heeft vijf kinderen gehad, van wie er nog drie in leven zijn. Er zijn 15 klein kinderen en 6 achterkleinkinderen. De heer Van der Pluym is jarenlang een actief voetballer in LFC geweest. Hij heeft voorzover zijn geheugen teruggaat zijn hele leven het Leidsch Dagblad gelezen. Dr. Steketee werd ingeleid door de voorzitter van de Vereniging voor pedagogiek, de heer M. G. H. den Haan. De heer Den Haan sprak er zyn vreugde over uit, dat een waar schuwing, die de vereniging aan de Leidse pers verstrekt had met het doel jonge kinderen minder naar de televisie te laten kijken, niet alleen in Leiden, maar in het gehele land sterk de aandacht heeft getrokken in de pers en ook bij radio en tele- „Epilepsie is eer ziekte die de mens al eeuwenlang kent", aldus dr. Steketee „maar pas de laatste decen nia is het mysterieuze karakter rond de „toeval" verdwenen. Al die eeuwen werd epilepsie in verband gebracht met religieuze verschijnselen". De nieuwe inzichten in oorzaken karakter en diagnostiek van de epilepsie heb ben geleid tot een steeds betere en efficiëntere behandeling van de pa tiënt. Ook werd het mogelijk de ziek te in een steeds vroeger stadium te onderkennen. Daarom is het ook van groot belang, dat opvoeders en leer krachten in staat zijn de verschijn selen waarmee epilepsie gepaard geat kennen. Risico Epilepsie heeft een bijzonder grot» invloed op karakter en geestesgesfceld- heid van de patiënt. In de film, die na de lnleir ding van dr. Steketee vertoond werd kwam dat duidelijk tot uiting, „Een juiste behandeling met medi camenten en een goede aanpak van de patiënt zijn bijzonder belangrijk aldus dr. Steketee, die er echter voet waarschuwde de toeval-patiënt to veel te bemoederen en te bewaken. ,3epaalde risico's moeten worden aanvaard in het belang van de pa tiënt". Dr. Steketee gaf ook een overzicht van de verschillende vor men waarin epilepsie zich kan open baren van zeer lichte gevallen tot zeer ernstige. Ook in de film werd dit getoond. Na deze Amerikaanse^ film beantwoordde dr. Steketee vra gen van de aanwezigen. Interessante expositie in Lakenhal renadviseur Herman Dijkstra 60 jaar Tot zijn eer is thans een tentoonstelling in het museum ,,De La kenhal" ingericht, welke gisteravond geopend werd door de zo juist uit Amerika teruggekeerde J. B. Charles (prof. mr. W. H. Nagel), met wiens dichterschap Dijkstra zich nauw verbonden voelt. Zo men ooit geconfronteerd wil worden met het werk van een veel zijdig artiest, d'an is daartoe op deze expositie volop gelegenheid. De di recteur van de Lakenhal drs. N. J. van Wessem heeft er indertijd in een artikel in ons blad reeds op ge wezen, dat hier sprake is van een verstilde persoonlijkheid, die geheel en al gekenmerkt wordt door de sfeer van zijn geboortegrond Groningen. Installateurs tot Leidse Raad: Voordeel voor gemeente en gebruikers De Unie van elektrotechnische werkgevers van Leiden en om streken heeft zich in een uitvoerig schrijven tot de leden van de Leidse Raad gewend i.v.m. het voorsteldat B en W de raad ter behandeling hebben voorgelegd inzake de ombouw van elektrische apparaten van 127 naar 220 Volt. HDERDORPER OMCEKOMEN 5.jD®23-jarige C. Rijnsburger uit Lel- ]jj! lr<torp Is in de Maria Stichting in Mem o erleden aan de verwon- z- ®fen die hjj gisteren ten gevolge >n een verkeersongeval had opge- De heer Rynsburger vloog op Lelmuiderdijk bjj Burgerveen (ge ënte Haarlemmermeer) met zijn y «Q uit de bocht en raakte daarbij ll tostlg gewond. In dit schrijven zetten de instal lateurs uiteen, dat deze ombouw niet, zoals in het voorstel van B. en W., binnen een tijdsverloop van tien jaar moet geschieden, doch dat dit mo gelijk is in twee jaar. Zij hebben hiervoor drie redenen. ONRECHTVAARDIG Ten eerste, aldus dit adres, achten wij het een onrechtvaardigheid, dat bewoners van straten, die nog niet aan de beurt zijn voor systematische ombouw en toch gebruik willen ma ken van elektrische apparaten, die op dit ogenblik tot de normale huis houdelijke apparatuur behoren en 'n aansluitwaarde hebben van meer dan 1800 Watt, zoals badkamerverwar ming, ventilatorkachels, elektrische radiatoren, wasmachines al dan niet automatisch met verwarming, droog- automaten en vaatwassers, de volle honderd procent ombouwkosten zelf moeten betalen. Terzijde zij opgemerkt, dat op dit ogenblik reeds het aanbod van di verse apparaten in 127 Volt uiterst beperkt is. Niet alleen wordt het aan tal steeds beperkter, maar bovendien zijn die apparaten dikwijls van ver ouderd type en uitvoering ten op zichte van de apparaten in 220 Volt. In de komende tien jaar zal dit probleem per jaar steeds groter wor den. Het loont voor de fabrikant n.l. niet meer de moeite voor een klein afzetgebied 127 Volt apparaten te vervaardigen. In de 127 Volt appa raten is men dus aangewezen op tweede keus. f200.- per gezin vallen, hebben dus nagenoeg geen andere keus dan apparaten geschikt voor 220 Volt aan te schaffen. Dit geeft de verplichting om by elk ap paraat een dure transformator te plaatsen, met de beperking, dat dit alleen maar mogelijk is tot een aan sluiting van 500 Watt. Bovendien moet deze transformator later aan de S.L.F. gratis ter beschikking wor den gesteld. Als alternatief kan men kiezen het geheel voor eigen reke ning nemen van de ombouw. Per ge middeld Leids gezin komt dit neer op ongeveer f 200, In het voorstel van B. en W. wordt verder tot uitdrukking gebracht, dat de saneringsgebieden hot laatst aan de beurt zullen zijn. De minst draag- krachtigen, die ook elektrische ap paraten aanschaffen en gebruiken, zullen hierdoor extra zwaar worden belast. Hoewel wy, aldus gaat het adres verder, begrip hebben voor de nood zaak ook een Openbaar Nutsbedrijf commercieel te leiden, dient de na druk toch wel te blijven vallen op het predicaat Openbaar Nut. Extra kosten voor SLF Ten tweede is de ombouw in twee jaar goedkoper voor de Overheid dan in tien jaar, omdat vanaf het derde t/m het tiende paar nog talrijke kleine huishoudelijke apparaten van 127 Volt zullen worden aangeschaft, die vervolgens weer moeten worden omgebouwd of moeten worden ver vangen. Aangezien het aantal elektrische apparaten per gezin per jaar pro gressief toeneemt, za lhet aantal om te bouwen toestellen in tien jaar minstens het dubbele bedragen van het aantal om te bouwen apparaten in twee Jaar. Dit betekent extra koe ten voor de S3 F. Voorts zal een snellere ombouw ef ficiënter kunnen worden uitgevoerd en daardoor met minder kosten ge paard kunnen gaan. Een niet trekkelijke financiële bijkomstigheid is dat de lonen en prijzen in de ko mende jaren weliswaar telkens zullen stijgen maar voor de komende twee jaar zijn deze stijgingen in ieder ge val te overzien. Ook zullen daardoor de absolute kosten in twee jaar min der zijn dan in tien jaar. Bij snellere ombouw zal het ver zwaren van kabels in verband met overbelasting, zoals dit op het ogen blik plaats vindt achterwege kunnen blijven, daar een 220 Volt kabel de dubbele belasting toelaat. Ten derde vallen de kosten, zoals die zijn genoemd in het voorstel in twee delen uiteen: a. De ombouw van hoog- en laagspanningsnetten en stations (3% milj.) en b) De om bouw van installaties en verbruiks- apparaten (2% milj.). Per jaar zal dus f 625.000,op de begroting drukken. Het eerste bedrag is o.i. gebaseerd op de in tien jaar te verwachten verhoging van gieverbruik en kan als zodanig die periode verdeeld blijven. Het tweede bedrag zal over twee jaar moeten worden verdeeld, hetgeen be tekent, dat de begroting in deze twee jaar elk Jaar met f 1.000.000,- moet worden verhoogd. (1/10 x 3% milj. x 2% milj.) =x f 1.625.000,—). Personeelssituatie geen beletsel De huidige personeelssituatie bjj de S.L.F. behoeft geen beletsel te zjjn voor een snellere ombouw, omdat in Nederland diverse maatschappijen bestaan, die zich met de ombouw kunnen belasten. Bovendien ziet het bestuur van de Unie Elektrotechni sche Werkgevers Afd. Leiden en Om streken als tweede mogelijkheid de oprichting van een „maatschap" (organisatie) die de ombouw voor haar rekening kan In de stad Groningen ontving hij zijn opleiding aan het instituut Mi- a, waar de uitnemende A. W. Kort zijn leraar was. Wanneer men de niet minder dan 110 schilderijen tekeningen, op deze expositie bij eengebracht, beziet, dan komt men onder de indruk van de variatie aan stijlen, waarmee Dijkstra zich in zyn leven bezig hield en waaraan hij tooh veelvuldig een eigen karakter wist te verlenen. s een der hoogtepunten in het Te van deze uitermate prod uk- tieve kunstenaar beschouwen wij de serie van 30 aangrijpende schetsen, vervaardigd voor Marga Minco's „Het bittere kruid", wier wereld hij ii oorlogsjaren zo goed heeft leren ken nen en meevoelde, want in de Gro ningse illegaliteit leerde hij als wei nig anderen de angsten en de ellende van de gedeporteerde Joden kennen. Doch deze serie vormt slechte een minutieus onderdeel van al hetgeen Dijkstra, met een indringend obser vatievermogen maakte, gepaarc gaande aan een schier oneindige fan tasie, en waarbij zich o.a. zijn zin voor het décoratieve en het monu mentale ondanks zijn introverte natuur het humoristische ook, zich niet verlooohent. Bij dit alles treft in de eerste juit" in Groningen, de U.L.O. school plaats zijn opvallende kleurgevoelig- I te Apeldoorn, het raadhuis te Mid- heid hij is immers niet voor niets delstum, het Academiegebouw te Gro* kleurenadviseur bij een grote verf- fabriek In dit opzicht doet Dijk stra tijdens zijn verf-experimenten merkwaardige en wonderbaarlijk ver rassende vondsten, zonder in te grote uitbundigheid te vervallen, waarvan het hierbij afgebeelde, in blauwe en witte kleuren gevatte „Vlucht" (no. 43) een voorbeeld geeft. Dijkstra heeft zich beziggehouden met talrijke facetten: daar zijn de portretten, oa. een van mevrouw Van Wessem-Agihina en van zjjn echtgenote, de naakten (men bekijke het bijzonder fijnzinnig no. 23 „Zit tend naakt), de impressies van zijn reizen, de stillevens en vooral de dierenfiguren, waarvan wij voor alles de aandacht vestigen op zijn in rood-zwart weergegeven decora tieve en in sublieme lijnen gehouden Paarden (no. 32 en no. 33). Wait Dijkstra's eigenaardige, dan wel spirituele humor betreft, vestigen wjj o.a. de aandacht op no. 37 „Het vertrek", waarop Dijkstra uitbeeldt, hoe hij bij een slager zijn eigen been verkocht heeft, dat nu in de étalage hangt... Die hoogst persoonlijke humor is tevens menigmaal te vinden in zijn tekeningen, getuige o.a. zijn „Droe- dels" (no. 64 )of het kostelijke ,X>e feesteling" (no. 76), waarnaast ook de tragiek zijn deel krijgt, byv. in het „Teleurgestelde clown" (no. 58). Bij zulk een veelheid aan sterk uiteenlopende indrukken blykt hoe Dijkstra alle mogelijkheden beproef de. Het is een onmogelijkheid, deze aille te omschrijven. Wel willen wij nog de aandacht vestigen op de vele aanwezige foto'i o.a. van Dijkstra's vele originele ei grandioze wandschilderingen of glas- appliqués, bijv. voor de bar „De ka ningen, de geglazuurde vissen in da de school aan de Damlaan te Leiden, de meisjes HB S. te Lei den en nog zo veel meer. De gevoelige creativiteit van Her man Dijkstra, van wie wij nog veel kunnen verwachten, openbaart te vens zijn ambachtelijke kundigheid, welke hem in staat stelt in een rijke scala van trefzekere en typerende expressies, welhaast bij voortduring te boeien. Daarbij is het interessant kennis te nemen van zijn onder scheidene ontwikkelingsfasenwaarin bewezen wordt, dat hij zich op welk terrein hij ook werkzaam is het devies „Wer immer strebend sioh bemüht" tot geestelijk eigendom heeft gemaakt. Daaibij de weg van de minst» weerstand steeds schuwend! Men kan tot 14 december vmi werk kennis nemen. Daartoe wekken wij een leder gaarne op, a Opera-dirigent Santini overleden De in 1886 in Perugia geboren Italiaanse opera-dirigent Gabrie- le Santini, die met wijlen Arturo Tos? canini heeft gewerkt, ia gisteren Rome overleden. HERMAN DIJKSTRAt Vlucht

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3