NEUTRAAL TROTS (GEZICHT GERED Lepralijderdient Wilson waardig van repliek Wesl-DuiIsland komt mei verklaring, maar weet nog niet welke Nationale finale nn weer anders van opzet I TV - VANAVOND MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 Het Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek heeft zich dezer dagen een eigenaardige uitdrukking veroorloofd. Hij zal, zo verklaarde hij op de elfde verjaardag van de onafhankelijkheid van zijn land, het communisme aanvaarden indien dat nodig zou zijn om Cam bodja te beschermen. Onheilspellende woorden ten aanzien van een staat, die in een toch al sterk bedreigd ge bied is gelegen! De vraag is echter of men deze uitspraak wel zo ernstig moet nemen als zij klinkt. Sihanoek is namelijk niiet alleen een wispel turige figuur, maar ook een zeer be hendige politicus, die al eerder be wezen heeft, dat het (gevaarlijke) spel van de grote diplomatie geen ge heimen voor hem heeft. Daarbij komt, dat zijn land door de eeuwen heen zowel door de Thais uit het westen (dus uit Thailand of Siam) als door de buren uit het oosten (thans Zuid-Vietnam) aangevallen en bedreigd is. Dat was al zo in de dertiende eeuw, nadat de Thais zich van hun Cambodjaanse heersers hadden weten te bevrijden en, om wat terug te doen voor de eeuwen lange overheersing, herhaaldelijk Cambodja binnenvielen en de hoofd stad Angkor bezetten. In Pnom Penh waar prins Sihanoek zetelt be schouwt men Thailand en Zuidviet- nam dan ook als erfvijanden. En nu doet zich het feit voor, dat deze bei de landen de steun genieten van de Amerikanen. Is het wonder, dat Cambodja elke gelegenheid aangrijpt om te onderstrepen, dat het thans weliswaar een neutralistische koers vaart Sihanoek is een volgeling van wijlen Nehroe van India maar zo nodig een beroep zou kunnen doen op de steun van Peking? En verder dient men te bedenken, dat er steeds nauwe economische en culturele be trekkingen tussen Cambodja en Chi na hebben bestaan, in die mate zelfs dat men voor de kennis van het oude Cambodja goeddeels is aangewezen op reisverhalen uit China. Toch be grijpt Sihanoek terdege, dat banden met het China van nu wat anders zijn dan de betrekkingen uit vroeger tijd. Voorop staat bij hem, dat zijn land onafhankelijk moet blijven, sinds het elf jaar geleden van een eeuw Franse bescherming bevrijd werd. Maar ook ziet hij wel degelijk in, dat Amerika's steun aan Thailand en Zuid-Vietnam een garantie is, dat deze staten tegenover Cambodja niet uit het gareel gaan lopen. In 1956 bracht Sihanoek (staatshoofd, niet: koning, al is hij dat van 1941 tot 1955 wel geweest) een bezoek aan Peking, waar hij sterk onder de indruk kwam van de industriële vorderingen. Maar dat hy zich en zijn land met huid en haar aan de Chinese communisten zou willen uitleveren is voor iemand met zijn begrip voor de schaduwkan ten van Mao's regime ondenkbaar. Sihanoeks woorden klonken dreigend, maar het was een dreigement van iemand, die toch wel weet, dat hij het niet behoeft uit te voeren! N\ het aftreden van de zieke Ikeda is Sato dezer dagen de tiende Japanse premier na de oorlog geworden. Dat deze 63-jarige deskundige op het gebied van de eco nomie zich niet bewust is van de plaats, welke zijn land tegenwoordig inneemt, kan men zeker niet zeggen: hij noemde Japan, naast Amerika en Europa enerzijds en dè Sowjet-Unie en haar satellieten anderzijds, de derde steunpilaar van de wereld. En hij heeft geen ongelijk. De tijd, dat Nippon het land van de goedkope imitatie van Westerse voorbeelden was, is voorgoed voorbij. De Japan ners blijken ook zelfstandig iets te kunnen maken op het terrein van de moderne industriële produktie en leggen een opmerkelijke creativiteit aan de dag, waaraan het Westen niet achteloos meer kan voorbijgaan. En Sato (tussen haakjes: het is voor het eerst in de Japanse geschiedenis, dat twee broers als premier hebben ge diend, ook zijn oudere broer Kisji is minister-president geweest) is de mening toegedaan, dat Japans in ternationale stem in volume niet in overeenstemming is met de economi sche prestaties. Het ziet er dus naar uit, dat Japan snél omhoogge- krabbeld van de verschrikking over Hirosjima en Nagasaki naar de triomf van de Olympische Spelen) zich in de naaste toekomst krach tiger zal laten gelden. Nu is Sato sterk anti-communistisch en pro- Westers. Maar dat neemt niet weg, dat hij bovenal realist is. Een van zijn uitspraken is, dat vriendschap geen invloed mag hebben op iemands houding ten opzichte van de ge meenschap. Dat betekent dus, dat hy weliswaar de goede betrekkingen met Washington zal handhaven en zelfs versterken, maar er anderzijds niet tegenop zal zien handel te gaan drij ven met communistisch-China. Nu is de wens van het Japanse handels leven om zaken te doen met Peking bepaald niet nieuw. En die wens is begrijpelijk, want wanneer Japan grondstoffen wil betrekken, is de af stand tot het dure Amerika veel gro ter dan die tot het goedkope China, dat bovendien een kolossaal en nau welijks ontgonnen afzetgebied vlak voor de deur genoemd mag worden. Op het ogenblik onderhoudt Japan alleen diplomatieke betrekkingen met nationalistisch-China en het is met waarschijnlijk, dat Sato die zal wil len verbreken of zelfs tegelijkertyd tot erkenning van Peking zal over gaan. Anderzijds zal hij zeker pogen zijn land verder „op te stuwen in de vaart der volkeren" en daarbij de economische ontwikkeling zeker niet vergeten ih het besef, dat die een krachtige graadmeter is voor de be tekenis, welke men aan Japans ge zag op het gebied aan buitenlandse zaken mag toekennen. Er zyn heel wat landen in de wereld, die deze volgrde tracht om te keren Met tijdelijk, maar zeker niet met blijvend succes! DE uitweg, die mr. Toxopeus uit het voor hem zo netelige Byl- mermeerprobleem heeft gevon den, imponeert meer door slimheid dan door wijsheid. De minister zelf heeft zich in de lange reeks van ja ren, waarin het probleem zioh nu al voortsleept, meer dan eens verzet te gen tijdelijke toewijzing van de Bijl mermeer aan Amsterdam. Zijn argu ment was steeds, dat het onjuist is, de wetgever van straks te verplich ten tot het geven van regelen ter uitvoering van een beslissing, die hij mogelijk niet als juist aanvaardt. De wetgever mag zijn opvolgers niet bin den. Jurisprudentie en literatuur la ten hierover geen twijfel, aldus de minister. Weliswaar gebruikte mr. Toxopeus deze termen toen hem werd voorgesteld de Bijlmermeer weer eerst bij Amsterdam te voegen en er later een zelfstandige gemeente van te maken, maar het valt moeilijk in te zien hoe deze nogal principiële uitspraken ineens ongeldig zouden zijn, nu hij de Bijlmermeer te zijner tijd niet zelfstandig wil maken, maar wil toevoegen aan de gemeente Die- men. Praktisch APgeaien van deze principiële be zwaren zijn er vele praktische. De Bijlmermeer wordt op Am- kosten bevolkt door Am- Daarover bestaat geen twijfel. Zullen al deze tienduizenden Amsterdammers een nieuwe in de Bijlmermeer zou tegen de honderd duizend inwoners gaan tellen zich straks zonder slag of stoot gemeen telijk laiten overplanten? De hele rumoerige voorgeschiedenis, waarin aan Amsterdamse zijde bepaalde chauvinistische emoties niet ontbra ken, is er om het tegendeel aanne melijk te maken. De geschiedenis kent neg een dergelijk voorbeeld van tijdelijke toedeling: Hoek van Hol land, dat slechts tijdelijk tot de ge meente Rotterdam zou behoren. De Hoek behoort nog steeds tot Rotter dam. Verder kan men zich afvragen of de gemeente Diemen nu wel de meest geschikte gemeente is om de Bijlmer meer van Amsterdam over te nemen. Diemen is nimmer beschouwd als een flinke zelfstandige gemeente met een eigen karakter. Tekenend is, dat de gemeenteraad zich indertijd zonder veel bezwaren schaarde achter de vo rige Bylmermeerplannen van mr. Toxopeus welke een opheffing van de gemeente Diemen inhielden. Vooruitlopen TENSLOTTE is er het bezwaar, dat vooruitgelopen wordt op een eventuele verandering van de Amsterdamse gemeentegrenzen, wel ke wellicht zal voortvloeien uit de stichting van een agglomeratiebestuur met eigen bevoegdheden. Voorstan ders van een dergelijk agglomeratie- bestuur denken dikwijls aan het zelf standig maken van de Amsterdamse tuinsteden als middel om de afstand tussen bestuurders en bestuurden te verkleinen. In een gebied, waarin be paalde gemeentelijke taken worden overgenomen door het agglomeratie- bestuur lijkt deze gemeentelijke her indeling een juiste oplossing om te voorkomen dat de agglomeratie wordt overheerst door de voornaamste ge meente, in dit geval Amsterdam. Het is natuurlijk mogelijk, dat de ver grote gemeente Diemen alsnog in een fraai geheel van gemeenten gewron gen zal kunnen worden, maar feit blijft, dat mr. Toxopeus op de in deling van de agglomeratie vooruit loopt en nu reeds een deel wettelijk wil vastleggen. te abrupt HET hele voorstel wekt duidelijk de indruk ,dat het vooral be doeld is het eigen, zo langdurig en vurig verdedigde standpunt niet al te abrupt te verlaten. Het stand punt n.l. dat Amsterdam begrensd moet worden door sterke randge meenten. De minister wil met zijn nieuwe oplossing zijn gezicht redden tegenover de Kamer, die zich reeds tweemaal eenmaal in de vorm van een motie en eenmaal in de vorm van een amendement tieeft uitge sproken voor aansluiting van de Bijl mermeer bij Amsterdam. 9 Vervolg van pag. 1 Tsjoe En-lai De Russische leiders zouden op aandrang van de Chinese premier Tsjoe En-lai hebben besloten, de bij eenkomst van 26 communistische par tijden die op 15 december zou begin nen ter voorbereiding van een in ternationale conferentie over de een heid binnen de communistische be weging, voor onbepaalde tijd uit te stellen. Dit werd gisteravond uit wel ingelichte Russische bron vernomen. Overwogen zal worden, de bilaterale besprekingen begin volgend jaar in Peking te hervatten, maar een defi nitief besluit daarover zou niet zijn genomen. Van Russische zijde liet men zich niet uit over de mogelijkheid tot herstel van de Chinees-Russische handelsbetrekkingen tot het peil van voor het uitbreken van de geschillen tussen de twee partijen. De korte communiqués die giste ren in Peking en Moskou werden uitgegeven, geven geen enkel houvast wat betreft het resultaat van het Chinees-Russische overleg. Het Rus sische persbureau Tass meldde, dat de besprekingen gekenmerkt waren door „een openhartige en kameraad schappelijke sfeer". Het persbureau Nieuw-China volstond met de mede deling dat de Russen en Chinezen in Moskou besprekingen hadden ge voerd. De val van Chroesjtsjow is de grootste overwinning van het marxis tisch-leninisme in zyn stryd tegen het moderne revisionisme. Dit heeft de voorzitter van de Indonesische communistische party, Aidit, ver klaard op een byeenkomst van jon ge communisten in Djakarta, Volgens Aidit was deze strijd nog niet ten einde. Hij zei dat het mo derne revisionisme de strijdbare geest van de Afrikaans-Aziatische en La tijns-Amerikaanse landen in him ge vecht tegen kolonialisme, imperialis- (Van onze correspondent in Londen) De blunder die premier Harold Wilson heeft begaan door de jeugdi ge onderwijzer Peter Griffiths, het nieuwe conservatieve lid voor Smeth wiek nabij Birmingham, een „par lementaire lepralijder" te noemen, werd gisteren nog onderstreept toen Griffiths in zyn maidenspeech op buitengewoon waardige wyze Wilson beantwoordde. Trouwens, de Labour- fractie had al eerder duidelyk ge maakt dat zy helemaal niet van plan was Griffiths als een „melaatse" te behandelen. Vier Labourleden dien den zelfs een amendement in op de conservatieve, tegen Wilson gerichte motie, waarin zy de uitval van de premier afkeuren. Deze motie, omdat zy niet door de officiële oppositielei ding is ingediend, zal overigens niet in behandeling komen. Later zal moeten blijken of de aantijgingen tegen de Griffiths gedu rende de verhitte verkiezingscampag ne al of niet overdreven zijn ge weest. Maar Labour kon het natuur lijk moeilijk verkroppen dat een van zijn belangrijkste voormannen, de minister v. Buitenlandse Zaken Gor den Walker, door de rassenagitatie me en neo-kolonialisme wilde ver kleinen. De val van Chroesjtsjow is niet het gevolg van diens ouderdomsge breken maar van het falen van zijn politiek. Chroesjtsjow flirtte en amu seerde zich met de imperialisten, al dus Aidit. Eenmaking van graanprijzen De Westduitse regering zal voor de 15de december (termyn, waarbinnen de ministerraad van de zes zich over de eenmaking van de graanprijzen moet uitspreken) een verklaring af leggen over de graanprijzen, maar zij weet nog niet welke. Het is mo gelijk dat zij zal verklaren voorlo pig niets te verklaren te hebben. Aldus de wat Sybillijnse uitspraak van de Duitse minister van Buiten landse Zaken Schroder, die gisteren tijdens het vragenuur antwoord gaf op vijftien van de zestien vragen welke socialistische afgevaardigden hadden gesteld in verband met de bui tenlandse politiek van de regering, in het bijzonder met betrekking tot de onderhandelingen met Frankrijk, die over de E.E.G. en die over de totstandkoming van de M.L.F. Eén vraag plus een eruit voort komende extra vraag werden door Bondskanselier Erhard zelf beant woord. Deze luidde: is de Bondsregering van oordeel dat door een verande ring aan het hoofd van het mini sterie van Buitenlandse Zaken de be trekkingen met Frankrijk kunnen worden verbeterd? Het antwoord was in één zin vervat: de Bondsre gering meent van niet. Daarmee was Schroder ook publiekelijk van de steun van het kabinet verzekerd en werden de geruchten over een mo gelijk heengaan van de minister de kop ingedrukt. Daarop werd nog een vraag ge steld die de kanselier beantwoordde, nl. of er sprake was van een mo gelijke toekomstige rol van dr. Ade nauer in de buitenlandse politiek van Westduitsland. „Neen", zei Er- hard, „de relaties tussen de regering en dr Adenauer zijn zoals die tus sen haar en alle andere leden van de Bondsdag". Eurovisie Songfestival De nationale finale van het Euro visie Songfestival zal in 1965 volgens een nieuwe opzet plaats hebben. Het ligt in de bedoeling omstreeks half februari op vijf achtereenvolgende avonden voorronden uit te zenden, waarin steeds één vocalist (e) drie liedjes ten gehore zal brengen. Die liedjes zullen worden beoor deeld door drie jury's, namelijk een publiek-jury, een pers-jury en een lichte-muziek-jury. Deze jury's zullen van iedere vocalist (e) het naar hun inzicht beste liedje kiezen. Vervolgens komen de vijf vocalis ten met de uitverkoren liedjes in de nationale finale, die ongeveer een week later zal worden uitgezonden. Dan zullen dezelfde jury's het liedje kiezen, dat Nederland op het inter nationale Eurovisie Songfestival in Napels zal vertegenwoordigen. Tijdens een bespreking, die de N.T.S. met vertegenwoordigers van alle grammofoonplatenmaatschappij en heeft gehad, is gebleken, dat er 32 solisten ter beschikking kunnen worden gesteld. Vrijdag aanstaande zal een commissie beslissen welke vijf vocalisten voor het Nederlandse song festival zullen worden aangewezen. De commissie bestaat uit Ben Met- trop, voorzitter, Karei Prior, vice- voorzitter, Dick van Bommel, Joop Simons, W. van Kampen en Jos v. d. Valk, leden van.de N.T.S.-werkgroep amusement, en de heren W. Duys, directeur van de commissie collec tieve grammofoonplatencampagne, en C. Snit jr. van het comité voor Ne derlandse amusementsmuziek „Cona- mus". Zowel bij de N.T.S. als bij de gram mof oonlatenmaatschappij en bestaat enthousiasme voor de nieuwe opzet van het songfestival. Uitzending R.E.M.-debat in de Eerste Kamer (Van onze Haagse correspondent). De behandeling van de zogenaam de anti-R.E.M.-wet, 1 december in de Eerste Kamer, zal door de N.T.S. worden uitgezonden. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, heeft de N.T.S. namelijk voor het eerst in de ge schiedenis toestemming verleend tot het maken van opnamen. Geen sensaties Sensaties bleven uit, ook wat be treft een verklaring omtrent de M.L.F. Wel liet minister Schroder doorschemeren dat Duitsland zeker geen haast zal zetten achter een overeenkomst zolang Engeland dat niet eveneens zal doen. Daarmee werd dus eigenlijk in voorzichtige bewoordingen nog eens bevestigd wat uit hetgeen in andere Europese hoofdsteden, met name in Parijs en in Brussel, was gezegd, de laatste da gen reeds scheen af te leiden: geen haast met de gemeenschappelijke graanprijzen jegens Frankrijk, geen Kaast met een M.L.F.-akkcord tus sen Bonn en Washington. Na afloop van de zitting van de Bondsdag, in de besloten kring van enige Duitse en buitenlandse journalisten, kwam minister Schroder nog even terug op de zogeheten fatale datum. Hij meende dat dr. Mansholt ook reeds had gezegd dat men daaraan niet zo angstvallig behoeft vast te hou den. „En", zo zei hij, „men moet de hele zaak toch ruimer zien dan al leen als een kwestie over een be paalde datum of iets dergelijks. Er staan grote belangen voor belang rijke bevolkingsgroepen op het spel". Beslissing nodig De Franse regering heeft vooral om de binnenlandse moeilijkheden met de ontevreden boeren op te los sen een beslissing nodig over het in voeren van een gemeenschappelijke graanprijs in de E.E.G. Daarmee wordt de positie van Frankrijk als exportland van agrarische produk- ten versterken het inkomen van de boeren verhoogd. Maar de grote te genstander ervan is de Duitse Bondsrepubliek, waar bij het invoe ren van de door de Europese com missie voorgestelde graanprijs de prijs van tarwe bijvoorbeeld met bijna tien procent omlaag zal gaan. De regering in Bonn vreest bij de verkiezingen van het volgend jaar honderdduizenden stemmen te ver liezen van ontevreden boeren, die hun inkomens door de lagere prijzen zien verminderd. in Smethwick zijn veilige zetel ver loor en daardoor politiek dakloos werd. Langzamerhand breekt echter het inzicht baan, dat de spanningen voornamelijk het gevolg zyn geweest van de sociale problemen zoals de verscherping van de woningnood,ver oorzaakt door de massale immigratie van kleurlingen. De algemene grie ven samen met de politiek van op winding hierover welke de conserva tieven zulk een grote winst bezorg den, zou zich niet tegen de kleurlin gen als zodanig hebben gericht. Griffiths, die overigens een rusti ge en sympathieke indruk maakte, betoogde dit in zijn rede met nadruk. Hy zei, dat hy juist altijd had aan gespoord tot actieve samenwerking van alle rassen in Smethwick en hij onderstreepte dat gecontroleerde im migratie van levensbelang is voor de harmonie tussen de rassen. Volgens hem behoeft Smethwick zich niet over-de verkiezingen te schamen. By een volgende verkiezing „in een niet te verre toekomst", zinspelend op de algemeen verwachte korte le vensduur van de Labourregering, zul len de kiezers hun keuze bevestigen of niet. Hij hoopte dat het Lager huis tot dit tijdstip zich zal bezig houden met de werkelijke problemen waarmee Smethwick heeft te worste len. Instemming Het Lagerhuis reageerde met alge mene instemming op deze rede. Wil son was reeds na zijn uitbarsting teruggekrabbeld door te verklaren dat hij Griffiths niet had willen kwetsen. Hij had alleen nagelaten zich los te aan de kaak willen stellen omdat zy hebben nagelaten zich los te ma ken van het rassenelement in de verkiezingspropaganda. Door al dit geharrewar is in eik geval de sociale kant van het migra tieprobleem weer actueel geworden. In Smethwick wordt zelfs een petitie aan het parlement georganiseerd om dit thans openlyk aan de orde te stellen. Sir Alec Douglas-Home, die vol gens Wilson de kwaaie pier in deze kwestie zou zyn geweest, heeft ech ter reeds op 27 september, geruime tijd voor de verkeizingen, in een brief aan Gordon-Walker duidelyk gemaakt, dat iedere immigrant en zyn familie die tot Engeland worden toegelaten als „een van ons" worden beschouwd. En ook dat het onmoge lijk is gebleken door het Gemenebest vrij willig controle te laten uitoefe nen op de omvang van de immigra tie. De immigratiewet zorgt daarom voor numerieke beperking van immi granten en weert ongewenste elemen ten. Sir Alec had hieraan nog toege voegd dat wethouder Griffiths, de inmiddels gekozen conservatieve kan didaat, had verklaard dat hy het geheel met Sir Alec eens was. Onverwacht gevolg van Wilsons „lepra" speech is„ dat een aantal La- afgevaardigden thans vindt dat de stemming dient te worden gebracht met het standount der conservatie ven. Inmiddels is er een zetel voor de onttroonde Gordon-Walker gevonden, namelijk in Leyton. Het lid daarvoor zal door de aanvaarding van een erfelijke titel voor het leven naar het Hogerhuis gaan. De communisten, wier 35 kandida ten allen in de algemene verkiezingen werden verslagen, zullen thans pro beren oppositieleider Home van zyn zetel in Kinross te beroven. Zy zyn een gerechteiyke actie in de vorm van een petitie aan de rechtbank be gonnen, waarby zy aanvoeren dat Sit Alecs verkiezing ongeldig zou zyn, omdat zyn communistische tegen kandidaat geen gelegenheid had zich voor radio of tv te laten horen en Sir Alec hierdoor 'n onaanvaardbaar voordeel zou hebben genoten. De com munisten waren namely k uitgesloten van enige progaganda voor deze me dia. Ook de Schotse nationalisten en kandidaten uit Wales voelen zich be nadeeld door de radio- en tv-af- spraak van de drie grote partyen (partyen met 50 kandidaten of meer mochten namelijk voor radio of tv) zodat deze zaak met enige spanning wordt tegemoet gezien. Vooral omdat de rechter zich over dit probleem nooit heeft uitgesproken. 1IIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM iTIITil'lilllll'TllinTITTlTlI'üllllffn 1 EERSTE NET NCRV 3.00 uur Jubileumuitzending uit Utrecht ■E 5.00 uur Swiebertje, voor de jeugd 7.00 uur -NTS-weekjournaal 7.30 uur Barend de Beer, voor de jeugd H 7.35 uur Lassie Gevaarlijk spel 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Pa Pinkelman en tante Pollewop 8.25 uur Attentie, actualiteiten 8.50 uur Vadertje Langbeen, televisiekomedie 10.30 uur Dagsluiting 10.40 uur NTS-journaal. TWEEDE NET VPRO 8.00 uur Nieuws in het kort (NTS) 8.01 uur Wat zegt zo'n naam u nog? Hugo de Groot 8.20 uur Komt vrienden in den ronde, muzikaal prog. E 8.36 uur Slachtvee, televisiespel. TV NOORDZEE 6.30 uur Rin Tin Tin, voor de jeugd 7.00 uur Mr. Magoo, tekenfilm 7.08 uur Lastige gevallen 7.22 uur De onzichtbare man 10.00 uur Argwaan, thriller van Hitchcock. TV ZONDAG EERSTE NET AVRO 11.00 uur RKK hoogmis 3.00 uur NTS: Die Meistersinger 7.30 uur Leer om leer, kerkelijk progr: 8.00 NTS-journaal 8.05 Sport ln beeld 8.30 Een avondje uit met Corry 9.25 Zwanezang, kort spel 9.55 Kunstgrepen 10.25 urn- NTS-journaal. TWEEDE NET NTS 7.30 uur De tydcapsule, voor de jeugd 8.00 NTS-journaal 8.05 urn- Tom Ewell-show 8.30 uur Inkeer, Amerikaanse film 9.20 uur tekenfilmpje 9.25 uur Het is maar een woord, quiz 10.00 uur Sport in beeld. TV NOORDZEE 6.30 uur Robin Hood, voor de Jeugd 6.50 uur Zondagseditie, gev. progr. 7.31 uur Laurel en Hardy 10.00 uur Dr. Ben Casey: „Liefde en begrip". IIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!III!I!)>IIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 IKOR: 8.00 Nws. 8.15 Goede morgen: act., muz. en lezing. 8.45 Inl. op de vroegdienst. 9.00 Vroegdienst. 9.45 Nws. en waterst. KRO: 10.00 Inleiding Hoogmis. 10.05 Hoogmis. 11.15 Lichte gram. 12.10 Boekbespr. 12.20 Lichte or kestmuziek. 12.30 Koren en licht ens. 12.50 Buitenlands comm. 13.00 Nieuws. 13.10 De drie musketiers, licht progr. 13.30 V. d. kind. 14.00 Wereldradlo- week 1964: Pllatus, cantate. 14.35 Pia norecital Portugese en Spaanse muz. 15.00 De hand aan de ploeg, lez. 15.05 Lichte gram., sportrep. en -uitsl. 16.30 Tien jaar Haags Bedrijfsapostolaat, re portage. 16.35 Lichte gram. 16.45 In café San Pletro, het Concilie bekeken vanuit de wandelgangen. Convent van kerken: 17.00 Geref. Kerkdienst. NCRV: 18.00 Radio Fllharm. ork.: moderne gewijde muz. 18.20 Geestelijke huismuz. 18.40 Gesprek ln de pastorie. 19.00 Kerkorgelconc.: klass. muz. 19.15 Alle daags geloven, lezing. 19.30 Samen zang: geestelijke liederen. 20.00 Nws. 20.07 Meditatie. KRO: 20.15 Wereld- radloweek 1964: Leer om Leer, hoorspel met muz. 22.45 Nws. 22.55 Epiloog. 23.05 Lichte muz. 23.25 Lichte gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nieuws, sportmeded. en soc. strijdlied. 8.1 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. IKOR: 10.00 Klnderdlenst. 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vraag en ant woord. 11.40 Gram. 11.45 Resonans - opgevangen en teruggekaatst uit het hedendaags doen en denken. AVRO: 12.30 Licht ens. met zangsollst. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Carrousel, een progr. dat alle kanten opgaat. 14.10 Residentle-ork. 60 Jaar, muz. klankb. 15.20 Dansork. en zangsollsten. 15 50 Country and Western Music. 16"" Sportrevue. 17.00 Licht lnstr. en -v caal ens. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Walsork. 19.00 Bij nader Inzien, forum. 19.35 Vrij entree, cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Apollo ln wapenrok. (IV), een serieprogramma over het lied uit de Eerste Wereldoorlog. 20.45 Licht ork. 21.10 Opera-aria's 21.55 Tour d'Europe, toeristisch progr. over wlntervakantle. 22.30 Nws. 22.40 Act., meded. en sport uitsl. 2e klas voetbal. 23.00 Omroep- ork. en radiokoor: klass. muz. 23.55- 24.00 Nws. Radio Bloemen daal 9.30 uur ds. G. Toornvliet: 11 uur ds. G. Toorn vliet - uitzending dienst voor belang stellenden, gehouden op zondag 8 no vember 1964; 3.15 uur Klnderdlenst; 4 uur ds. P. N. Kruyswljk. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: RKK: 11.00-12.00 Hoog mis. NTS: 15.00-17.00 Die Melsterslnger von Schönberg, opera (3e acte). CVK/ IKOR: 19.30 Leer om Leer, TV-cate- chlsatie. NTS: 20.00 Journaal. 20.05 Sport ln beeld. AVRO: 20.30 'n Avondj< uit metgevar. progr. 21.25 Een BINNENLAND Parkeren in Den Haag De ervarin gen, die met de dit jaar geplaatste 300 parkeermeters in de Haagse bin nenstad zijn opgedaan zijn zo goed ge weest, dat B. en W. de gemeenteraad voorstellen er nog 200 aan te schaffen, nu ook de politie heeft vastgesteld, dat er een aanzienlijk tekort aan parkeer plaatsen bij parkeermeters is. De ruim te, die voor langparkeren verloren is gegaan, zal zoveel mogelijk moeten worden gecompenseerd door aanleg van parkeerterreinen in de omgeving van de binnenstad. Het Malieveld is voor een tegemoetkoming van het probleem van langparkeren in Den Haag abso luut noodzakelijk, menen B. en W. Grote Perzische order Een inter nationale aannemerscombinatie, waar in ook de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij en de Dok- en werfmaat- schappy Wilton-Fyenoord in Schiedam deelnemen, heeft een grote opdracht ontvangen van een Iraanse oliemaat schappij. Met de order is een bedrag gemoeid van in totaal 6.68 min, zo totaal 6.68 min pond sterling, zo deelt deelt de directie van de A'damsche Bal last My. mee. Het werk omvat de uit breiding van de oliehaveninstallatie op het eiland Kharg ln de Perzische Golf. Belastingvrij kopen Op verzoek van de N.V. Luchthaven Schiphol heeft de minister van Financiën goedkeuring verleend voor een verdere uitbreiding van het aantal artikelen dat Neder landse Ingezetenen, die vla Schiphol naar landen bulten de Benelux reizen belastlngvry kunnen kopen ln de win kelcentra der passagierswachtkamers op onze nationale luchthaven. Inenting tegen mazelen Tachtig procent van de daarvoor in aanmerking komende Udense kinderen beneden de vier jaar, zijn afgelopen weken inge ënt tegen mazelen. De massale proef- enting in Uden betekende een lande- ïyke primeur, waarvan de resultaten ln medische kringen met belangstelling tegemoet worden gezien. De kinderen hebben over het algemeen weinig last van het prikje gehad.. In enkele geval len hebben ze hoogstens een dag lichte koorts gehad. R.E.M. niet ln klooster De R.E.M. heeft niet onderhandeld met de paters van Marianhill in Eysden over de aan koop van een oud klooster, zo wordt van bevoegde zyde ln Limburg verno men. Het klooster zal worden verkocht aan een Nederlandse particulier. Het ligt wel ln de bedoeling van de koper het klooster te gebruiken als studio voor de opname van films. T.R.O.S. De actie van de R.E.M. voor de door haar ln het leven geroe pen T(elevisie) R(adlo) O(mroep) S(tichting) heeft binnen een week 72.000 deelnemers opgeleverd. BUITENLAND teren tot drie jaar gevangenisstraf een boete van 13.500 dollar veroordeeld wegens ontduiking van Inkomstenbe lasting. Johnsons voorsprong De Ameri kaanse president, Johnson, heeft een voorsprong van 15,6 miljoen stemmen op Senator Barry Goldwater, terwyi de officieuze uitslagen van de Amerikaan se presidentsverkiezingen van 3 novem ber blijven binnendruppelen. De offi cieuze stand luidt: Johnson 42.374.405 stemmen en Goldwater 26.731.717. De president heeft nu 61,6 procent van de 69.306.122 stemmen. Onderscheidingen Aan dr. J. Haantjes en dr. C. J. van Vessem, res- pectleveiyk adjunct-directeur van het Philips Natuurkundig Laboratorium in Eindhoven en adjunct-directeur van de hoofdlndustrlegroep elektronenbulzen van hetzelfde concern ln Nymegen ls het „fellowship" toegekend door het „Institute of Electrical and Electroni cal Engineers" in New York. Genoemde organisatie ls de grootste ingenieurs vereniging ter wereld. Instorting By het graven van een tunnel in de Dolomieten om een boch tig stuk van de weg over de Brenner- pas af te snyden, zyn gistermorgen zes den, zyn gistermorgen zes arbeiders arbeiders door een Instorting bedolven, wisten zicht e bevryden, maar hun vier kameraden zyn omgekomen. Dankdag President Johnson heeft ln een proclamatie, waarby hy 26 no vember tot nationale dankdag bestemt, gezegd dat Amerika zal streven naar de opheffing van armoede en gebrek in de wereld. Hy verzocht zyn landgenoten op 26 november te bidden dat geweld, onverschilligheid, onverdraagzaamheid en onmenselijkheid snoedle- van de aarde verdwynen. Zwanezang, TV-spel. 21.55 Kunsi pen. NTS: 22.25-22.30 Journaal. Nederland II: NTS: 19.30 De i capsule, progr. v. d. Jeugd. 20.00) naai. 20.05 Tom Ewell Show. 20 SO keer, TV-fllm. 21.20 Inspecteur een Joegoslavlsch tekenfilmpje, 't Is maar een woord, qulzprogr. J 22.15 Sport ln Beeld. VOOR MAANDAG 16 NOVEMBI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SCk_ w Dagopening. 720 Oude orkmuz Sportuitsl. van zatterdag. 7 45 Ri krant. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde nu 8.30 Lichte gram. 8.45 Op hazeta liedjes over jacht en Jagers. 9.00 C v. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 hulsvrouw. 10.10 Klass. gram. Rondom het Woord: theol. ethei gang. 11.05 Lichte gram. 12.00 sette-ens. en zangsolisten. 12.25 boer en tuinder. 12.30 Meded. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram., event, act. 13.00 13.15 Licht lnstr. trio. 13.30 Opti klanken. 14.05 Schoolradio. 14.35 derne kamermuz. 15.00 Als de kal huis ls... (herh. van 5 nov. J.I.), Nws. over de schoolradlojubileun strijd. 15.35 Gewyde muz. 16.00 B| overdenking. 16.30 Vocaal ens. Klavecimbelrecital: oude mi d. kleuters. 17.15 V. d. Jc^. Lichte gram. v. d. Jeugd. 17.50 ringsultz.: De jaarbeurs in Surlt Spreker: A. J. M. Judell. NCRV: 18.00 Kerkorgelconc.:! en moderne muz. 18.20 Ultz. va: CHU. Vanavond spreken de heer van der Peyi (over: Verkeer en staat) en dr. H. A. Schuring Onderwys), belden lid van de Ti Kamer. 18.30 Amus.muz. 19.00 Nïi weerpraatje. 19.10 Radiokrant. Muziek kent geen grenzen. 19.55 man af, praatje. 20.00 Sing some! simple: vocaal en lnstr. ens. 20) laatste notitie, hoorspel. 21.25 I gram. 21.50 Wereldpanorama. Oude muz. 22.20 Boekbespr. 22.30 22.40 Avondoverd. 22.55 Walsmuz Koorzang: liederen van de Britsef O-5 0<? Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochten! 7.20 Lichte gram. v. d. Jeugd. 8.00 8.15 Klankjuwelen. 8.50 Ochteni 9.00 De groenteman. 9.05 Klase, i 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Lichte 10.60 V. d. kleuters. 11.00 Nws. V d. vrouw. 12.00 Lichte gram, Meded. t.b.v. land- en tuinbouw, Voor het platteland. 12.40 Licht 13.00 Nws. 13.15 Meded.. event, gram. 13.25 Beursber 13.30 Licht met zangsoliste. 14.00 Woedende vaart, klankb. (I), (herh. van f 29 oktober J.I.). 14.55 Klass, f 15.30 Voordr. 15.45 Amus.ork, vas dlo Beromünster. 16.00 Nieuws Overijssels blaaskwlntet: moderne 16.30 Lichte gram. 17.00 V. d. p ders. 17.05 Jazz Corner. 17.50 h comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event 18.20 Licht ens. met zangsolisten.: Openbaar Kunstbezit. 19.00 Wee! de volkszang: belaard-luisterwed; 19.20 Klass. gram. 20.00 Nws. 20.0: de plaat... rust, verzoekprogr. v.< lltalren. 20.45 Opinies over ons tenland persforum. 21.20 Licht. 21.35 Makreel op dinsdag, hoe 22.00 Licht lnstr. kwintet. 22.30N* meded. 22.40 Act. 23.00 Jazzmuz.! 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRi' DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 18-20 «e Georg Friedrlch Handel. I. Concert voor hobo en strijko: Bes gr. t. (Orkestconcert nr. 8) gio. Allegro. Sicilians. Largo. Hermann Töttcher, hobo; Heinz f rich Hartig, cembalo; Bach Orkest lyn o.l.v. Carl Gorvin. II. „The Messiah" (2e en 3e Jennifer Vyvyan, sopraan; Nórma ter, alt; George Maran, tenor; I Brannigan, bas; George Malcolm, balo; Ralph Downes, orgel; 1$ Philharmonlsch Koor en C Sir Adrian Boult. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 19.30 De®1 1 (Comedy Caper - TV-film). 19.45(J baar Kunstbezit. 20.00 Journal weeroverzlcht 20.20 Ultz. van del 20.30 Openbaar Kunstbezit, toesf 20.35 Broadway goes Latin, muz 20.65 Stichting Socutera. 21.00 Gf. ln de nach. (Odd man out), spö- (Belde keuringen 18 Jaar). 22.55- Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 JoifL NCRV: 20.10 Rendez-vous A PM» 1 varieerd progr. 20.35 Micro: Dïu cel (II), documentair progr. 20.55; Bach, gefilmde dansmedltatie. 21*1* terview. 21.55-22.10 Attentie.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2