MAAK RUIMTE MET KLEUREN We kennen elkaar toch Herfstbloemkool Jamaica - rumba Pagina 3 Bent u tevreden met het huis waarin u woont f wilt u het zo graag helemaal anders, maar weet u niet precies hoe dat anders moet uitvallen? We zul len u dan deze en een van de volgende weken be hulpzaam zijn met een vrij strak schema waarin u kunt lezen wat u wel en wat u niet moet doen bij het inrichten van het huis. U moet deze voorschrif ten natuurlijk niet te strikt navolgen tenzij u in een keurige toonkamer wilt leven. Deze artikelen zijn meer bedoeld als een leidraad, die u naar behoefte kunt variëren. We overwegen deze week de moge lijkheid ruimte te scheppen in een kleine woning of kamer met behulp van kleuren. Net zoals je voor je kleding bepaalde kleuren kiest omdat ze je bijzonder flatteren, zo kies je bepaalde kleuren voor een kamer, omdat ze in die kamer het best passen, naarmate het vertrek op het noorden of het zuiden, he toosten of het westen ligt. De stel regel is: warme kleuren voor het zonloze noorden, koele kleuren voor een vertrek dat de volle zuider zon krijgt. Houdt u aan dit staatje waar het de hoofdkleuren voor een woning of een vertrek geldt: Noord: rood, roze, beige, warmerême, warmgrijs, warmwit met rood getint). Oost: warmer ême, beige, warmgrijs, gold en herfstbladtinten, warmwit. Zuid: blauw, groen, bleekgrijs, koelwit met blauw of groen getint). Westgroen, blauw, geel van koudgeel tot oranje geel, zachtgrijs, wit, bleekcrême. Links: b{j de inrichting van uw huis is de keuze van de gordijnen van veel belang. Als u een klein raam hebt en ruimte wilt creëren, kies dan nooit donkere gordijnen. Ook met onrustige dessins moet u erg voorzichtig zijn. Geheel links: ook vaste vloerbedekking in alle ka mers geeft een ruimte-ef fect. foto onder: hoe ook een slaapkamer gezellig en smaakvol kan zijn zullen we u een van de komende weken laten zien. Foto's: Illums Botighus) In da goede oude tijd gin gen onze voorouders 's win ters naar bed, gehuld in een flanellen naohthemd, de voe ten gestoken in warme hand- gebredde, wollen bedsokken. Op een gegeven ogenblik ver dwenen die bedaokken, die niet by moderne pyama's pasten. Wie koude voeten had gebruikte de ouderwetse warmwater-kruik of een elektrische deken of ver- warmingskuasen. Deee herfst is er geen lingerie-afdeling in de grote zaken of deze ls voorzien van een ruime sor tering bedaokken. Sommige in de oude gebreide vorm, in zachtroze of lichtblauwe wol, maar ook ln moderne felle tinten. Ook zyn er fleurige gebloemde, gewatteerde ny lonsokken passend by dusters in het zelfde patroon. Na- tuuriyk van hetzelfde mate riaal. De oorzaak van de te rugkeer? Wel, daar zal de televisie wel niet onschuldig aan zyn. Televisie kyken met de voeten gehuld ln die warme sokken in plaats van sty ve schoenen dat ls niet te versmaden. Een paar bed sokken breien is niet moei- ïyk én de geschenktyd na dert Zoals je donkere kleren draagt omdat ze afkleden. of strepen om langer te ïyken, zo kiee je ook voor het interieur kleuren en dessins in dienst van een bepaald effect. Wit of bleu omdat ze een illusie van ruimte geven, een donkere kleur of een druk patroon voor een tegen overgesteld resultaat, dwarse stre pen om een hoge muur of hoge gordynen lager, een smalle muur breder te doen schyien, verticale dessins voor een tegenovergesteld effect. En net zoals de kledingwijze vrouw een zekere harmonie in kleur en styi voor haar hele garderobe nastreeft, zo dient ook tussen alle vertrekken van flat of kleine wo ning zo'n harmonie van kleur en styi te heersen: het schept ruimte en rust. Voorbij zijn de tijden van de paleizen met een rode salon, een blauwe salon, een groene, een gouden, een bronzen salon. On ze moderne huizen zijn veel te klein voor een rode, een blauwe en (als er nog een vertrek over is) een groene kamer. De flat, maar ook het tweeverdiepingen- huisje moet als één geheel ivor- (W)ETENS WAARD Op het ogenblik liggen in de groentewinkels prachtige herfstbloemkolen tegen een redelijke prijs. Bloemkool met verse worst, gebakken bloedworst of een cotelet is heerlijk. We kunnen de variatie ook zoeken in verschillende sausjes, zoals een kaas-, kerrie-, tomaten- of satehsaus. Ook gebakken is bloemkool heerlijk. Rauwe bloemkoolroosjes met een heel apart pikant saus je doen het goed bij een drankje. Bloemkoolroosjes met pikant sausje Snijd de bloemkool in zeer kleine roosjes met een steeltje er aan. Wassen, laten uitlekken en rauw op een schotel schikken. Plaats in het midden een kommetje, waarin «en sausje komt, gemaakt van: M «lagroom (iets dik geklopt) en ver mengd met 8 lps. tomaten ketchup, 1 lepel Madeira, een paar druppels worcestersauce, aroma en iets zout. Elk bloemkoolroosje wordt in dit •ausje gedoopt en zo gegeten. Een zéér bijzonder en betrekkelijk een- toudg te maken, hartig hapje Amerikaante appelen 4 grote appelen, suiker, kaneel, boter. Caramelsaus: 6 dl melk, 126 g sui ker, 20 g maïzena. De appelen «chlllen, boren en ln een vuurvast ichoteltje leggen. De holten opvul len met een mengsel van suiker en kaneel, waarop een klontje boter wordt gedaan. Een bodempje water in het scho teltje doen en de appelen in de oven gaar maken. De appelen voor het opdoen overgieten met een (koude of warme) caramelsaus. VLAFLIPS Catootje Giet in een hoog glas een laag vanille-vla. Strooi hierop amandel schaafsel en doe er vervolgens wat limonadesiroop over of een lepel oranje marmelade. Doe hierop st{jf- Wlagen eiwit en overgiet dit met sterk mocca- extract, gegarneerd ®et enkele nootjes. Mamma Lou Vul een hoog glas met yoghurt. Giet hierop sinaasappellimonade- droop en daarna een laag choco- tedevla. Leg er tenslotte een toef geslagen eiwit op, gegarneerd met wat partjes mandarijn. Jacqueline Vul een hoog glas met chocolade- en schenk hierop een laag yog hurt. Overgiet deze met sterk kof- fie-extract. Breng er vervolgens een laag moccavla (verkregen door va- nillevla naar smaak te vermengen met wat poederkoffie) op aan. Doe hier wat sty f geslagen slagroom op en garneer het geheel met een toef styfgeslagen eiwit, vermengd met hazelnoten. Marie Hélène Maak van vanillevla een mocca vla, door er 1 lepel poederkoffie doorheen te roeren en er wat styf geslagen eiwit aan toe te voegen. Doe een laag van deze schuimige moccavla onderin een hoog glas. Strooi hierop notenschaafsel en leg er een paar plakjes banaan op. Doe hierover weer moccavla en tot slot een toef slagroom, gegarneerd met nootjes. den gezien en als zodanig inge richt. Wie met een leeg huis, hoe klein ook, begint, hoeft de gege ven ruimte maar te veroveren, i.e. te handhaven waar ze voor radig is, te creëren waar ze ont breekt. Nee, niet in vierkante of kubieke centimeters, maar wel als visuele illusie. En dat bereikt u ln de eerste plaats door middel van kleuren. Kies daarom eerst de kleuren voor de gehele flat, het gehele huis, voordat u een bankstel of een pan netje gaat kopen. En wanneer u eenmaal besloten hebt hoe het kleurenpalet voor uw interieur er uit zal zien, wijk daar dan niet meer van af. Kies allereerst de kleuren die u als toonzetter in uw interieur wenst en vervolgens de neutrale kleuren en tinten die daar voor als achtergrond zullen dienen. Indien u twee, of drie, opvallende hoofdkleuren wilt combineren (by- voorbeeld, blauw, groen en oranje rood), bepaal dan. van tevoren welke zal, of zullen, domineren. (Byvoor- beeld: het blauw en het groen kun nen in ongeveer gelijke hoeveelhe den worden gebruikt, het blauw voor de vloer, het groen voor gor dijnen en de bekleding van het bankstel, terwijl het rood dan in aanzienlijk bescheidener mate aan wezig is in een kussentje, een schildery, een vaasje). Houdt u van het begin tot het eind, van de vloerbedekking tot het laatste as bakje,- stipt aan die gekozen kleu ren en de juiste tinten, berg het gele tafelkleed van tante Agaat in de kast en ruil of overtrek de wyn- rode kampekap die niet kleurt). In een kleine woning is het ver standig de neutrale en lichte kleu ren voor de grote vlakken en de meer geprononceerde kleuren voor stoffering en kleinere voorwerpen te reserveren. Pas de gekozen kleu rencombinatie niet alleen toe in de zitkamer, maar in de gehele flat, het gehele huis alleen niet ln alle vertrekken in dezelfde verhou ding. De kleur die in de zitkamer domineert mag gerust in de slaap kamer ondergeschikt zyn, terwijl een kleur die in de woonkamer spaars werd gebruikt, ln de keuken hoofdkleur kan zyn en in een an der vertrek geheel kan ontbreken. Haal stalen van alles (verf, stoffe ring behang etc) in huls om ze by elkaar en in het licht van de kamer waarvoor ze bedoeld zyn te kunnen bekyken. Kies nooit het één zonder het by het andere te hebben getest. De muren zijn met het pla fond en de vloer die de zesde wand van het vertrek is, de gro te vlakken. Houdt ze licht (ivit of een bleke kleur) en in een klein vertrek bovendien effen. „Breek" de muren zo min moge lijk: houdt daartoe deuren en deurposten in dezelfde toon als de muur en ramen, en zelfs gor dijnen, dito wanneer u een maximum aan ruimte wilt sug- een blauwe vloer weerkaatst blauw en koel op de muren. Kies waar mogeiyk dezelfde vloerbedekking voor alle (en vooral ineenlopende) ruimtes, en waar niet doenlijk een ander soort vloerbedekking van de- selfde kleur. Byvoorbeeld dezelfde steal matting, wollen blouché of moquette voor zitkamer, gang, trap en slaapkamer, en linoleum, vinyl of andere harde vloerbedekking in de zelfde kleur voor keuken, badkamer enzovoort. Vermijdt kleurig en groot ge patroneerde vloerbedekking: deze maakt klein, doet onrustig aan en staat geen verdere pa tronen in de kamer toe. Uitzon dering geldt voor de fijn ge spikkelde patroontjes die deze beperking niet stellen en boven dien uiterst praktisch zijn. Gebruik vaste vloerbedekking van muur tot muur door het hele huis. Het verhoogt het ruimte-ef fect enorm en ls niet half zo'n fi nanciële luxe als u denkt. Immers als moquette boven uw begroting gaat, dan is daar het goede, duur zame en warme haarbouclé voor ongeveer de helft van de prys van moquette. En de helft goedkoper nog ls sisalblouclé dat mooi, zeer stofwerend en evenzo duurzaam is. Terwijl de meest voordelige goede koop (prima) linoleum en het prak tische vinyl betreft. Schaf geen kleine matjes aan: ze behoren tot een voorbye nekbrekende tijd. Ge bruik geen losse kleden of desnoods één enkel, niet centraal gelegd kleed als u parketvloeren heeft. Is een los tapijt onvermydeiyk, houdt dan de omringende rest van de vloer in dezelfde kleur. Stoffering Is het vertrek of zyn de ramen klein, geef dan de voor keur aan effen gordijnen in de tint van de muren. Deze geven overal waar de gordynen niet van muur tot muur reiken verreweg het beste effect. Twee donkere lappen voor of naast een raam dat midden in een muur zit „breken" enorm en staan doorgaans leiyk. Plaats alle overgordijnen zó dat ze geopend naast het raam en niet ervoor han gen: het raam zal zodoende veel breder Ujken. Heeft het vertrek openslaande deuren of ramen die byna de ge hele breedte van een wand beslaan, breng dan overgorcUJnen aan die van muur tot muur reiken: het ef fect ls rustiger, de kamer wint aan breedte en daar deze brede gordy nen als het ware een wand worden, kimt u met meer succes uit meer kleuren en meer dessins kiezen, er een foeuspunt van het vertrek van maken. Voor de stoffering van stoe len, bank, kussens en dergelijke, die het eerst vernieuwd KAN worden of wegens slijtage het eerst vernieuwd MOET worden, gebruikt u de meer gepronon ceerde kleuren van uw kleuren schema. Bepaal u tot effen stof fen voor een rustig en ruimma- kend effect. Kies donker en/of onbesmettelijke indien u prak tisch wilt z\jn, „donker en kleinmakend" indien uw stoelen, bank of divan ouderwetse stuk ken misschien) eigenlijk te pompeus of te massief zijn voor de kleine kamer. Breng niet meer dan één imprimé of gepa troneerde stofsoort uw kamers binnen, vooropgesteld dat vloer en wanden geen patroon verto- Wees geraffineerd het hoeft geen cent meer te kosten en voer uw gekozen kleurencombinatie tot in alle hoeken van het huls door. Waarom zoudt u roze of groene pastel badhanddoeken kiezen als oranje of korenblauw de toonzet ters van uw interieur zyn of zwarte baddoeken van uw wit-en-zwarte- badkamer-met-koraalrode-vloer een luxe badkamer kunnen maken? Wat let u om tafellakens te kiezen in een tint die in uw woon-eetka- mer het kleurenraffinement ver hoogt? En waarom zoudt u voor de bovenste deken van uw bed genoe gen nemen met een van de gebrui kelijke babykleurtjes als deze hele maal niet ln uw oorspronkeiyke kleurenschema voorkomen of pas sen? Ook de deken een groot vlak zelfs 1 is deel van uw inte rieur, ook al is hy maar acht van de vierentwintig uur te zien op da gen dat er in huis geen griep of ziekte heerst. Tot zover onz ruimteonderzoek met behulp van kleuren en kleuren- harmonie. Volgende keer exploreren we verder en creëren we meer ruim te met behulp van het meubilair J. V. 5 dl (H 1) melk 40 g (6 eetl.) ha vermout Leg de bitterkoek jes van tevoren in een diepe schaal, giet er wat rum op, of stryk er de Jam overheen. Laat ze zacht worden. Breng nu de melk aan de kook, strooi er al roerend de havermout en het zout in, laat alles 6 minuten doorko ken. Roer er op het laatst de suiker door. Giet de war me havermoutvla op de bitterkoekjes. U kunt dit ge recht ook koud ge ven. Garneer de bovenkant dan met bergjes Jam. Zelfs een effen behang met z relief „maakt kleiner" dan een vlak, glad oppervlak. Gebruik gepatro neerd behang niet voor een gehele kamer, maar slechts voor één wand, of zelfs slechts een deel van een wand, en dit om er een bepaald ef- feot mee te bereiken. Met kleur kunt u meer doen dan alleen maar ruimer maken, u kunt er de propor ties van een vertrek schijnbaar mee veranderen. Om een lang vertrek korter te doen lijken: een donkere kleur voor een of beide korte wan den. Om een lange, smalle kamer breder te doen schynen: een lichte kleur (wit of bleu) voor de lange wanden of een horizontaal decora tief effect (dwars gestreept behang, dwarse plankenbetimmering, boe- ken- en bergplanken van muur tot muur etc.) voor een of beide korte muren. Het vyfde grote vlak van een vertrek is het plafond. Houdt het traditioneel wit en u kunt de plank niet misslaan. In een abnormaal hoge kamer, of elders waar een laag-plafond-effect gewenst ls, is een donkerder kleur de oplossing. Vermydt de hanglamp midden in de kamer, aangezien deze het rulmteffect te zeer breekt (eh, behalve bo ven een tafel, bovendien geen licht voor uw geld geeft). Vloeren Voor de vloer, het laatste grote vlak van elke ruimte, kiest u om praktische redenen mis schien liever geen lichte kleur (of schoon zelfs die, gezien het gemak- keiyk te wassen vinyl en bepaalde vuilwerende tapyten tegenwoordig geen luxe behoeft te zyn). Waar de muren neutraal en licht werden ge houden, daar kiest u nu voor de vloer de tweede neutrale achter- grondkleur (donker) uit uw schema ofwel de eerste sprekende hoofd kleur (blauw, groen, wynrood etc., die de toon van de kamer zet. Ver geet niet dat de reflectie van een gekleurde vloer de tint van de lich te muren aanzleniyk verandert: een rode vloer maakt de muren roze, Volgens de radio-sprekers wor den de verschillen tussen stad en platteland dagelijks kleiner. Maar ik geloof er niet in. Welis waar zijn vele stedelingen op het land gaan wonen en zijn er omgekeerd talloze plattelanders naar de rijke steden getrokken, doch van een echte nivellering is nog altijd geen sprake. De verklaring hiervan ligt voor de hand: in de stad ken je bijna niemand. In een dorp ken je bijna iedereen. Zo ken ik hier iemand die ln elke stad waar hy komt zyn auto ver keerd parkeert en steeds beboet wordt. Ook by ons parkeert hy waar het niet mag, maar hier be keurt niemand hem, want hjj is een groot man (volgens onze be grippen) en kan een potje breken. Onze politiemannen kennen de wa gen, de bestuurder, diens eigenaar digheden en knypen een oogje toe. Zo iemand slinger je niet op de bon omdat zyn auto aan de ver keerde kant van de weg staat; Je kunt hem hoogstens eens op de schouder tikken, wyzen op de over treding, maar dan zegt hy la chend: „Jaja, lk weet het, maar ik heb nooit tijd om zo lang te ma noeuvreren en die auto staat toch niemand in de weg". Daarmee ls de kous af. Wanneer de dochter van de burgemeester van Den Haag (heeft hy wel een dochter?) op zekere dag hand in hand zou wandelen met een Jonge straat veger, zou dat ongetwyfeld enige sensatie veroorzaken ln de resi dentie. Wanneer by ons de doch ter van de burgemeester hand in hand loopt met een Jonge arbei der, knikken we goedmoedig en zeggen: „Lief kind hé, en hele maal geen verbeelding". Nie mand echter zou er van onder steboven zyn, zelfs haar pa niet. Moederlijke "j overpeinzing j Hy wéét immers, dat die Jonge arbeider een geschikte knaap is en dat zijn vader al dertig jaar de plantsoenen verzorgt. Voor zo'n familie behoeft geen mens zich te schamen. Kyk, dat bedoel ik nu. In *n dorp, al zit het tjokvol forensen en doctorandussen die hun werk in de stad hebben, is de sfeer veel ge- moederiyker. Je kent eikaars kinde ren, auto's honden en katten, je loopt eikaars woningen binnen voor een praatje, je ontmoet elkaar dageiyks by de groenteman of de kruidenier, je weet wie er logé's heeft en wie volgende week met vakantie gaat Zelfs fanatisme snydt geen hout meer. Hoe kun je in de gemeenteraad je tegenstan der heftig aanvallen, als je weet dat hy zo'n aardige baby heeft, of zoveel roerende zorg aan zyn tuin besteedt? Hoe kun je je opwinden over een scheefgegaan project, als je weet dat de dwarsligger Juist een zwaar verlies heeft geleden? Zaken, die in elke stad tot een ge weldig schandaal zouden leiden, worden hier in een handomdraai weggeveegd. Want ach, we zyn geen van allen heiligen. Dat weten we maar al te goed, omdat we el kaar kénnen 1 ,tfen" zegt, dat het leven op het platteland de mens bekrom pen maakt. Geloof het maar niet. Men zegt, dat je er eeu- ivig bespioneerd je onbevan genheid verliest. Onzin. Dat je er het contact met de „grote lij nen van het leven" verliest. Te midden van een gemeenschap, waarin geboren en gestorven wordt en waar je meer ontdekt omtrent het leven aan de beslo ten stad je ooit durfde tonen Ach Kom! Bevangen en bekrompen voel je Je pas wanneer Je naar de stad reist Je beweegt Je onwenning tus sen louter anonieme wezens, je ziet voor en achter de toonbanken on bekende mensen, Je weet nooit hoe een ander op Je opmerkingen zal reageren. Je wordt uitgelachen om dingen waarover in het dorp zich geen sterveling bekommert: je wordt gerespecteerd voor daden, waaraan in 't dorp iedereen voorby- kykt. Zodra je echter weer de eigen laan indraait, het huis en de tuin ziet liggen, de vertrouwde geur van bloesem, mest en zuurstof inademt, overvalt je een weldadige rust; de wetenschap: „Ik ben weer thuis". Je zwaait vrolijk naar een voor bijganger over wiens zoontje je je gisteren nog had willen beklagen, maar Je zag ervan af omdat zyn vrouw zo met haar rug tobt. En al ls hij dan lid van de in mijn ogen verkeerde party, hij is in elk geval een bekende, en een verademing na al die duizenden vreemden die Je zojuist in de stad bent gepas- THEA BECKMAN

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11