29. Moord op oude vrouw: tien jaar voor matroos Minimumloon volgend jaar weer aan de orde Amerikaanse advocaat dr. kempner: „Laatste woord over verjaring van nazi-misdaden nog niet gesproken ASPRO ASPRO' SCHUDEL's CITROEN Schaf bijslag voor het eerste kind af" HuibLuns gestraft Haalde SÜg spons erover! ELISABETH BAS Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 november 1964 Vijfde blad no. 31413 v) Een internationaal bekend leskundige inzake nazi-misda- len tegen de mensheid heeft ver jaard, dat de beslissing van de iVestduitse regering om toe te taan dat de wet op de verjaring izake oorlogsmisdaden afloopt, terugslag zal hebben. Amerikaan dr. Robert Kemp- Ki die zitting had in de Neuren- sen, heeft nl. voorspeld, [t bedoelde beslissing „verschrikke- jke juridische, economische en mo le kopzorgen voor de regering in onn met zich zal meebrengen". In een verklaring van de Ameri- advocaat van Duitse afkomst tordt gezegd, dat met het aflopen de wet op de verjaring West- luitsland volgend jaar zal krioelen an de voormalige massa-moorde- aars die uit hun schuilplaatsen hier in het buitenland te voorschijn uilen komen. Kempner, die de Duitse justitiële utoriteiten geholpen heeft bij het psporen van beruchte nazi's, zei at zich zaken kunnen ontwikkelen aarbij leden van de uitroeiings- loegen van Hitier zullen kun- getuigen voor hun voormalige amêraden, hun verleden grif kun- toegeven en toch niet vervolgd ïllen worden. Geen uitwijzing Krachtens de Duitse wetten kun- zij ook niet worden uitgewezen aar andere landen, waar men hen rechten wil voor moord tijdens de uitse bezetting gedurende de tweede ereldoorlog, „en dat zal dan de orele kopzorg worden". „De eco- imische zorgen zullen ook komen, bepaalde landen dermate ge hokt zullen zijn dat zij geen ver- r zullen hebben in za- Jtjk aangelegenheden met Duits- d", aldus Kempner. De Ameri- Ji zei voorts, dat hij kort geleden autoriteiten in Bonn de namen seft gegeven van ex-nazi's, die be- okken waren bij enige duizenden irallen van moord en tegen wie geen beschuldiging is inge- ntjkht. Ier hen bevinden zich de !|n|oordenaars van 4000 r.k. priesters van honderden andere slachtof- 5, wier namen tijdens Hitiers Der- Rijk geheim gehouden werden". „Klein goed" Kempner hield verder vol, dat de enige duizenden gevallen, waarvan het ministerie van Justitie in Bonn zegt dat zij behandeld zijn sedert het einde van de Neurenbergse pro cessen, voor het grootste deel „kleir goed" waren. „In werkelijkheid zijn minder dan 1500 personen in Duitsland na de oorlog voor massamoord berecht, hetzij door geallieerde rechtbanken of Duitse". In de verklaring wordt er aan t Kempner „er zeker is dat het laatste woord hier- nog niet gezegd is". Sportsplinters De lotingen voor de kwartfinales van de toernooien om de Europese voetbalbekers voor landskampioenen en bekerwinnaars vinden op 17 de cember plaats. Zij worden verricht in het gebouw van de Oostenrijkse voetbalbond in Wenen. De Nieuwzeelander Peter Snell, winnaar van de gouden medaille op de 800 en de 1.500 meter op de Ol. Spelen in Tokio, heeft gisteren het wereldrecord op de duizend meter met een tiende seconde verbeterd met een tijd van twee minuten 16,6 seconden. Het oude record stond met 2.16.7 op naam van de Duitser Sieg fried Valentin. Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (sedert 23 december van het vorige jaar), onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering en ontslag uit de militaire dienst dat is de straf die de zeekrijgsraad conform de eis van de fiscaal mr. H. A. van Ee gisteren oplegde aan een 18-jarige 'matroos uit Enschede, die terecht stond ter zake van doodslag. de Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. UetótoM* o* Aanbesteding van militaire werken In het gebouw van de Genie aan Morswcg werd de aanbesteding i een negental werken van het inisterie van Defensie gehouden. de negen projecten kon worden leschreven voor: Het éénjarig onderhoud van mili- ire gebouwen, werk en terreinen Bgste inschrijver in de dienstkring r in Den Helder voor het on- ideel „bebouwing" was de N.V. v/h Groot en zoon uit Woude in oord-Holland met een bedrag van Hoogste inschrijver: Gebr. Bin, Den Helder met f 125.000. Marinevliegkamp Valkenburg (ver dingen) laagste Fa. J. Kuyt Pzn Zn f 63.890, hoogste N.V. West- ndse Wegenbouw f 78.000. Marinevliegkamp Valkenburg bouwkundige gedeelte)laagste J. Suykerbuyk, Breda f 168.000; oogste Kieberts Aann. Mij. Sassen- fim. De Lier (bouwkundige gedeelte) ®gste N.V. van Doorn, Den Haag 119.900; hoogste C. M. M. Luyten. Na f 124.000. Ypenburg (verhardingen)laagste A. Heydra en Zn N.V. f58.200; °°ts Bouwbedrijf N.V., Zeist hoog- «met f69.000. Ypenburg (bouwkundige gedeelte): fcgste A. J. W. Schuiten, Delft hoogste Zevenbergen Van di, Blankendijk f 134.500. Soesterberg (verhardingen)laag- ^Verschuurs Aann., Zeist f106.000; °°gste C. M. M. Luyten, Breda 145.000. Hilversum (bouwkundig gedeelte) ^ste L. v. d. Pol. Hagestein hoogste Gebr. Stekelenburg. 'tracht f 42.340. Soesterberg (bouwkundig gedeelte): fcgste Pa. L. v. d. Pol en Zn 361.000 Blden; hoogste Fa. Adr. Den Ouden a Zn, Gouda f 408.000. In de ochtend van zaterdag 21 december 1963 ontdekten buurvrou wen, dat het sigarenwinkeltje van de 85-jarige alleenwonende sigaren- winkelierster H. Blikman, geboren Holtkamp in Enschede, gesloten bleef. Toen men binnen ging, vond men de oude vrouw met bloed be smeurd op haar divanbed in de woonkamer achter de winkel. Ver dacht van deze moord werd twee dagen later op 23 december in Brunssum (Limburg) de toen nog 17-jarige matroos gearresteerd. Woensdag 18 december was hij met ongeveer 120 gulden op zak naar Den Helder vertrokken voor een winteirverlof. Alvorens naar Ensche de te gaan hij zou met zijn ouders de kerstdagen in Brunssum door brengen reisde verdachte naar Amsterdam om zich daar, zoals hij nu zegt, eens helemaal uit te leven. Drie dagen bleef hij in Amsterdam en op vrijdagavond 20 december ging hij liftend naar huis in Enschede. Een Duitse automobilist zette hem omstreeks half twaalf vlakbij de ouderlijke woning af. Misgerekend De half benevelde matroos reali seerde zich, dat hij nog maar twee dubbeltjes op zak en een winterver- lof voor de boeg had. „Opoe Blik man", flitste het door hem heen. De bejaarde sigarenwinkelierster, die hy wel kende van de vele keren, dat hij er in zyn jeugd voor zijn vader sigaretten had gehaald. Door een brandgang kwam hij achter het huisje, waar hij zich verborg in een schuur om, toen hem alles veilig leek, via een w.c.-raampje naar bin nen te klimmen. In de woonkamer doorzocht hij het dressoir, maar hij vond er niets van zijn gading. Toen liep hij door naar het aan de straat kant gelegen winkeltje in de veron derstelling, dat de bejaarde vi boven sliep. Maar hij had misgere kend. Mevr. Blikman sliep op bed in de woonkamer tegenover het dressoir, dat de matroos zojuist door zocht had. Net toen hij in de winkel 25 pak jes sigaretten in een kartonnen doos had gedaan en zich omdraaide om de toonbank op geld te doorzoeken, begon de vrouw in het achterkamer tje te gillen. De matroos handelde onmiddellijk. In plaats van de vlucht te nemen rende hij op de vrouw toe. Slagen met de hand en met de wek ker konden haar niet tot zwygen brengen. Zij bleef ook gillen toen de matroos haar b|j de keel pakte. In paniek greep deze toen zijn zeemans- mes en stak de vrouw in de borst. Uit trein De matroos ging terug naar de winkel, nam ongeveer 50 gulden aan kleingeld uit een leeg koffieblik je en deed nog eens 40 pakjes sigaretten in de kartonnen doos. Vervolgens ging hij naar de keuken, waar hij zijn handen waste en aan zyn uniformkleren afdroogde. Door de keukendeur is hij tenslotte wegge gaan, waarbij hij echter niet vergat zijn weekeind-tas en zijn matrozen muts uit het schuurtje mee te nemen. Om half twee 's nachts kwam hij thuis, waar zijn vader hem opendeed. Zaterdags tegen het middaguur kwam zijn jonger broertje thuis uit school, met het nieuws dat opoe Blikman was vermoord. Óe matroos drong er toen bij zijn ouders op aan nu maar direct naar Brunssum te vertrekken. Onderweg naar Limburg wierp hij zijn met bloed besmeurde handschoenen uit de trein. Zijn moeder vroeg hij intussen zijn vuil geworden uniform te willen wassen. Twee dagen bleef de familie De statige Britse brunette Ann Sidney die vannacht in Londen 's werelds mooiste werd uit geroepen, tussen haar voornaam ste concurrenten, de 23-jarige Chinese Linda Lin (derde) en de evenoude Argentijnse manne quin Anna Maria Soria. die tweede werd. De 20-jarige Britse kapster hield aan haar verkie- ing 25.000 gulden over en een filmtest. De verkiezing, die in de orige jaren nogal emotionele re acties onder de missen teweeg bracht, verliep ditmaal bijna zon der traantjes. De Nederlandse afgevaardigde onder de 41 na tionale schoonheden haalde de finaleronde van 16 deelnemers niet. op het vakantie-adres in Brunssum. Maar toen men 's maandags weer thuis kwam en de vader van be klaagde naar diens slaapkamertje kwam om zijn uniform te halen, opdat zijn moeder het zou kunnen wassen, viel het de vader op, dat zijn zoon zijn weekeind-tas met sleu tels afsloot. Vechtpartij? Toen de matroos vaji zyn kamer weg was maakte de vader de tas open en ontdekte daarin het met bloed bevlekte mes. Niet bevroedend dat zyn zoon schuldig kon zyn aan de inoord op de weduwe, maar den kende dat hy in Amsterdam mis schien in een vechtpartij betrokken was geweest, bracht hij het mes ge wikkeld in een zakdoek en het met bloed bevlekte uniform naar de Koninklijke Marechaussee. Al spoedig bleek, dat er in Am sterdam helemaal geen vechtpartij was geweest en dat de matroos ver dacht zou moeten worden van de in Enschede gepleegde moord. Zodra de marechaussee de matroos van huls had opgehaald bekende deze dan ook volledig. De raadsman, mr. A. L. Melai, wees op de stoornissen in de geeste lijke ontwikkeling van deze jonge man, van wie reeds op de lagere school werd gezegd, dat hij een ge vaarlijke persoonlijkheidsstructuur had. „De matroos had nooit in de marine mogen worden opgenomen", aldus de verdediger. bataljon van de Royal _r Joegoslavische nacht waker in "december 1963 bij een poging tot Inbraak. Twee medeplichtigen kre gen levenslang. De doodstraf voor Kelly zal waarschijnlijk ook in levenslang worden gewijzigd, daar deze krachtens de NAVO-bepalingen slechts kan wor den voltrokken, wanneer ook ln het land waar de betrokkene gelegerd ls de doodstraf geldt. Nieuwe uitgaven Hopheisa, in regen en wind, door Joh an Fabricius. Wie zei, dat we zo schoon zyn? door Miep Diekmann. Seizoenen, door S. van Praag. 3e druk. De man die er niet was, door Willy Corsari. 3e druk. Uitg.: H. P. Leopold N.V., Den Haag. Om en by het huis aan de gracht, door H. van Eyk. Uitg.: Elsevier, Amsterdam. De hand van Mary Constable, door Paul Gallico. Inleiding tot karakterkunde, door dr. F. Künkel. Uitg.: Wereldbiblio theek N.V., Amsterdam. Blues voor glazen blazers, door W. Roggeman. Uitg.: Nygh en van Dit- mar, Den Haag. De kerk ls anders, door R. Adolfs. Gods volk onderweg, door Mgr. W. M. Bekkers. Amboboekcn. Uitg.: De Fontein, Utrecht. Armageddon, door Leon Uris. Elleston Trevor detective omnibus, De stilte van de dood; Koningin in gevaar, De radeloze raadsheer. Sergeant Flora Sandes, door Alan In Uw eigen tijd - naar Uw eigen smaak thuis zelf Uw haar verzorgen met POLY-Color Kleurshampoo AVas Uw haar thuis zelf met POLY-Color Kleursham poo en zie hoe prachtig Uw haarkleur opgefrist wordt - en hoe de eerste grijze haar tjes hun oorspronkelijke kleur helemaal terugkrïj* gen. Even gemakkelijk kunt U Uw haar ook een andere, modieuze tint geven. Keus uit 20 nuances, f2.25. Verkrijgbaar bij Uw dro gist of parfumerie-zaak. Minister in Kamercommissie (Van onze parlementaire redactie) Het vraagstuk van het minimumloon zal begin volgend jaar op nieuw aan de orde worden gesteld. Minister Veldkamp deelde dit gis teren mee in de Tweede-Kamercommissie voor Sociale Zaken, nadat vanuit de commissie de vraag was gerezen, of een minimum van hon derd gulden nu niet aan de lage kant is. Arbeid morgen met een aantal mi nisters zal voeren, nog niet het ei genlijke jaarlykse loongesprek is tus sen de Stichting en regering. Na het het beraad van morgen zal het over leg binnen de Stichting over de loon ontwikkeling in 1965 worden voortge zet. Evenals de meeste Kamerleden wilde ook de minister op dit moment niet veel over het loonbeleid zeggen. „Wij zullen wel horen wat de Stich ting van de Arbeid vraagt", merkte hij op. Wel wees hij erop, dat span ningen binnen het bedrijfsleven of tussen bedrijfsleven en overheid, die niet het gevolg zijn van buitenlandse economische ontwikkeling, maar vai binnenuit komen, het einde van he loonoverleg zouden kunnen beteke- vervolgde de behan deling van de begroting van minister Veldkamp. Gesproken werd daarbij de gelijke beloning van vrouwen. Hierover zei de minister: „Wij zijn op de goede weg, ik sta niet op het standpunt, dat wy verder moeten gaan dan an dere landen doen". Dit houdt in, dat volmaakt gelijke beloning vrouwen voorlopig wel geen sprake zal zijn. Er was weer veel kritiek op de gemeente classificatie. De bewindsman wees erop, dat de verschillen tussen de gemeenteklassen de laatste jaren al veel kleiner zijn geworden. Dit is zaak van de Stichting van de Arbeid. Om chaotische toestanden te vermijden moet men niet willen for ceren. De bewindsman sprak met een aantal Kamerleden zyn voorkeur grote spreiding van collectieve arbeidsovereenkomsten in de tyd. Dit houdt in dat niet alle C.A.O.'s op dezelfde datum, bijvoor beeld 1 januari, dienen af te lopen. Loongesprek De minister wees er voorts op, dat het gesprek, dat de Stichting van de Moeilijk overleg Dr. Veldkamp vond het met de Sociaal-Economische Raad moeilijk om op dit moment een oordeel te geven over de concurrentiepositie Nederland. Een hoge loonstijging, zei hij, zou niet onmiddellijk tot delige gevolgen leiden. Op langere termijn zijn de risico's natuurlijk veel groter. De minister vond het byzonder jammer, dat het thans in de S.E.R. DUBSEl GESTOOKTE N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Schaakolympiade Roolvink suggereert: Nederland niet tegen Rusland opgewassen: 0-3 In de derde ronde van de schaak olympiade heeft Nederland tegen Rusland een zware achterstand op gelopen. Na de eerste zitting is de stand 30 in het voordeel van de Russen door nederlagen van Bouw meester, Langeweg en Zuidema te gen respectievelijk Petrosjan, Smys- lov en Stein. Alleen Prins had het tot de tijdcontrole volgehouden tegen Spassky. Hij staat echter een pion achter en heeft nog slechts geringe remise-kansen. De uitslagen luiden: Afgebroken partijen tweede ronde: Tsjeoho-SlowakijeArgentinië V/2 2%; Canada«Ruislland 13; West DuitslandHongarije 21 en 1 afg. partij. Derde ronde: RuslandNederland 30 en 1 afg. partijBulgarije Verenigde Staten 11 en 2 afg. par tyen Joego-SlaviëWest-Duitsland en 3 afg. partijen; Spanje Hongarije 2% en 1 afg. partij; PolenCanada 11 en 2 afg. par tijen; Argentinië—Israel 2%l1^ RoemeniëTsjecho-Slowaklje 22. De stand na de derde ronde luidt: 1. Rusland 9 pnt en 1 afg. party; 2. Roemenië 6li pnt; 3. Hongarye 6 pnt 1 afg. partij; 4. Argentinië 6 pnt; 11 Nederland 4',2 en 1 afg. party. (Van onze parlementaire redactie) De anti-revolutionair Roolvink deed gisteren in de Tweede-Kamer commissie voor Sociale Zaken de sug gestie om zowel voor loontrekkenden als zelfstandigen de kinderbyslag by het tweede kind te laten beginnen. Hij wilde daarmee meer gelykheid verkrygen in de sociale verzekering tussen beide categorieën. Thans krij gen loontrekkenden vanaf het eer- (Van onze Roermondse correspondent) De 18-jarige Huib Luns, die stu deert aan het bisschoppelyk college in Roermond en het vorige weekein de door Groninger studenten werd „ontvoerd", is disciplinair gestraft. De student zal een weeklang de les sen niet mogen volgen. De schorsing is Huib opgelegd, omdat hijzelf een aandeel zou hebben gehad in de kidnapping. De directeur van het Roermondse internaat heeft de mi- nis terszoon een week naar huis ge stuurd. ste en zelfstandigen vanaf het der de kind kinderbyslag. Zyn voorstel zal wel niet verder in discussie komen, want er rees middellyk veel verzet. Zowel de heren Berger (P.v.d.A) en Van der Ploeg (K.V.P.) als minister Veldkamp zen erop, dat voor het wegvallen van de kinderbyslag voor het eerste kind aan loontrekkenden een loons verhoging van ongeveer zes procent zal moeten worden gegeven. Dit betekent geen reële verbetering. Daarby komt, dat ongehuwden en gehuwden zonder kinderen niet van een dergelyke loonsverhoging kun nen worden uitgezonderd. De heer Roolvink had zyn stel gedaan met in het achterhoofd de gedachte, dat een hogere rijks- bydrage in het kinderbyslag-fonds zal worden gestort. Hiervoor had de heer Corver (V.V.D.) geen goed woord over. De heer Roolvink wen ste ook in het algemeen meer ge lykheid in de premiedruk voor loon trekkenden en kleinere zelfstandigen. Hy vroeg aanvaardbaarder regeling voor de kleine zelfstandige, waaxby niet wordt gediscrimineerd tussen loontrekkenden en zelfstandigen en een bydrage uit de schatkist bui ten beschouwing wordt gelaten. De Kamerleden moesten er nogal om lachen. Minister Veldkamp kwalifi ceerde dit als een „schaap met vyf poten". Dr. Veldkamp beloofde de heer Berger by zyn volgende begroting een overzicht op te nemen van de verhouding tussen de premiedruk voor de zelfstandigen en voor de loontrekkenden, alsmede van de by drage uit de schatkist, die voor bei de groepen beschikbaar komt. De mi nister deelde voorts mee, dat met het ministerie van Financien wordt nagegaan welke mogeiykheden er zyn voor het verstrekken van stu diebeurzen met behoud van kinder byslag. ^Illllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllin DE STRAF EE De Kamercommissie van Socia- EE le Zaken werkt haar agenda vlotter af dan was voorzien. Ge- rekend was op nog twee avon- den vergaderen. Hiervan kan er 3 |j nu één vervallen. Gesteld voor de keus tussen woensdagavond EE en donderdagavond koos voor- 3 zitter Bommer voor de donder- h dag. Woensdagavond wordt de voetbalwedstrijd van DWS door de televisie uitgezonden en veel kamerleden willen dat zien. De 3 commissie van Verkeer en Wa- terstaat zal echter moeten wer- EE ken. Ze heeft te lang gepraat en is nog niet klaar. De enige mo- 3 gelykheid om nog een extra ver- EE EE gadering te houden is de vrij- 3 gekomen woensdagavond. Dat is dan de straf. byna onmogelijk blijkt over welk onderwerp dan ook tot overeenstem ming te komen. Vroeger was dat anders, zei hij. Deze verzuchtig moest hem bepaald van het hart. De bewindsman beloofde, dat de komende adviesaanvraag aan de S.E.R. over de vermogensaanwasde- ling een gerichter adviesaanvraag zou zyn. Vooral zal de S.E.R. wor den gevraagd welke taken de over heid heeft op het stuk van de ver- mogensaanwasdeling, of zy stimule rend moet optreden dan wel een an dere houding moet 1 Advertentie "PARAAT" Onze melangeur gaf u het beste!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9